Planbureau verwacht in 1968 iets dalende werkloosheid Hogere soldij na 16 maanden dienst Begrotingsbeeld samengevat Openbaar vervoer in steden krijgt 30 min 14 VOOR DEFENSIE 3,2 MILJARD Korter dienen bij luchtmacht Op kapitaalmarkt half miljard lenen TER DEKKING VAN BEGROTINGSTEKORT GROTER OVERSCHOT OP BETALINGSBALANS POLYESTER AFHAALBOTEN LOODSWEZEN IJMU1DEN DAGEN VAN VERONICA ZIJN GETELD Geringe stijging lonen en prijzen Uitvoer Wegenprogramma gehandhaafd HOOGTE- EN LAAGTEPUNTEN WERKLOOSHEID 7-4 ui/mm/i PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 20 SEPTEMBER |947 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alleen dienst plichtige soldaten en korpo raals, die langer dan zestien maanden voor eerste oefening onder de wapenen zijn, zullen meer soldij krijgen. Dit wordt blijkens de miljoenennota over wogen in verband met de nood zakelijke uitgavenbeperking voor defensie. De algemene sa larismaatregelen met ingang van 1 juli 1967 zullen wel gelden voor de wedden van de dienst plichtigen. De defensie-uitgaven zijn voor 1968 rond 245 miljoen hoger geraamd dan voor het lopende jaar. Van de totale uitgaven van bijna 3,2 miljard na dat voor onderwijs en wetenschap pen het hoogste bedrag voor enig de- nr scfflji n dip wu hebbem llOnhviJikelirg nation.schuldIS55-'6Z Qju) partement op de begroting de landmacht 1,45 miljard, de ludt macht 730 miljoen en de marine miljoen. Een nieuw plafond voor d» defensie-uitgaven in de komende viw jaar is nog niet vastgesteld, omih eerst meer gegevens beschlkC moeten zijn. Minister Den Toom zal een defenai? nota indienen zodra die gegevens zijn. het defensieplafond is vaste» steld en overeenstemming is berefw over de plannen van de NAVO-strliï de perj0(je iggg.^ krachten 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de thans voor 1968 geschatte financieringsbehoefte van het rijk, die met inbegrip van het, verwachte tekort van het ge meentefonds, kan worden gesteld op 2700 miljoen gulden, zal voor een be drag van 500 d 600 miljoen gulden een beroep moeten worden gedaan op de open kapitaalmarkt, aldus mi nister Witteveen in de miljoenenno ta. Op de voorinschrljfrekenlng zal on geveer 1400 miljoen aan reserverin gen beschikbaar komen, waarmede meer dan de helft van de thans ge schatte dekkingsbehoefte ken worden gedekt. Wat de dekking van de reste rende 1300 miljoen betreft, moet er van worden uitgegaan, dat een be drag van driekwart miljard of 750 miljoen gulden van het kastekort aan conjuncturele omstandigheden kan worden toegeschreven. Indien dit be drag vlottend zou worden gefinan cierd. dan zou op de open kapitaal markt een beroep moeten worden gedaan van 500 600 min, hetgeen globaal zou overeenstemmen' "met het bedrag dat voor 'aflossing op staatsschuld is uitgetrokken. Netto zouden dan geen middelen aan de kapitaalmarkt worden onttrokken. Deze financiering van het begrotings tekort hangt volgens de minister nauw samen met de thans voor 1968 voorziene conjuncturele ontwikke ling. Het la volgens hem duidelijk, dat een snelle opleving van de acti viteit het nodig kan maken de mo netaire financiering door de over heid binnen engere grenzen te hou den. Om de kosten van de landmacht t. drukken, zullen volgend jaar het mï. nïtieverbruik, de licrlialingsoefenin" gen en de voorraadvorming worden beperkt, terwijl de jaarsterkte vi\n de dienstplichtigen vergeleken mtt dit jaar met ongeveer 6600 manui afnemen. De gemiddelde jaarsterkte dienstplichtigen zal hierdoor in vlij jaar zijn teruggebracht met lRf/n man tot rond 46.000 dienstplichtig in 1968. Het aantal technische L cialisten beliep 1 juli jongstleden viji tienhonderd man. Verwacht wordt dat het plan om in ruim twee jaar drieduizend van deze vrijwlll!»™ aan te trekken, zal slagen. Bjj de luchtmacht loopt de wervine van vrijwilligers zo goed, dat waar. schijnlijk voor de dienstplichtigen die na 1 januari 1968 in dienst ko- Een nieuwe lichte tank zal voorlopig niet worden gekocht. Over de keu. ze van de tank die de Centurion moet gaan vervangen, zal vermoedelijk volgend jaar worden beslist. Dan zal daarvoor extra geld bi' de staten- generaal worden aangevraagd. Door concentratie van de opl gen zijn of worden vijftien v de kazernes en een aantal n complexen afgestoten. De b._ de karzerne in Vlissingen is een paar maanden geleden begonnen, zö wordt in een aanvulling op de mil joenennota opgemerkt. Eveneens om te bezuinigen, z_. landmacht voorlopig niet meer oefe nen op particuliere terreinen. In het bestemmingsplan Lauwerszee Is mi litaire oefengelegenheid opgenomen van circa 2600 hectare. VZiegfnigen de afronding van de fase van ver vanging en modernisering van de luchtmacht, die met de invoering van dit vliegtuig in de jaren 1967-1971 zal zijn voltooid. De marine zal. ook vanwege de ft nanciën, de houw van twee fregat ten niet in 1968 maar een jaar later aanbesteden. De onderhandelingen met de Verenigde Staten over ds kernvoortstuwing van onderzeebo ten zijn niets opgeschoten. De eerste fase van de bouw va marinekazerne in Den Helder z augustus 1968 klaar zijn, zo sta ëen aanvulling op de miljoenennota, Vermoedelijke Ontwerp- uitkomsten 1967 begroting 1968 (in miljoenen guldens) GEWONE DIENST Uitgaven 16.703 18.106 Ontvangster 17.698 19.017 Saldo 995 911 BUITENGEWONE DIENST Uitgaven 4.507 4.560 Ontvangsten 645 787 Saldo 3.862 3.773 GEHELE DIENST Uitgaven 21.210 22.666 Ontvangsten 18.343 19.804 Saldo 2.867 2.862 In de bovenstaande opstelling voor 1968 is geen rekening gehouden met de volgende posten: UITGAVEN: verhoging Inkomen kroon Verhoging subsidiepercentage tot 100 voor het gemeentelijk en bijzonder weten schappelijk onderwijs verhoging inschrijfgelden en examen gelden bij het wetenschappelijk onder was bijdrage in het kapitaal van de interna tionale ontwikkellngsassociatie te treffen maatregelen op personeelsge bied gevolgen voorgenomen algemene wet (bijzondere) ziektekosten 456 ONTVANGSTEN: opbrengst heffing van huurders van woningwetwoningen gevolgen voorgenomen algemene wet (bijzondere) ziektekosten 5 verhoging aandclenpercentage gemeente fonds strekkende tot opheffing van het tekort van het fonds voorgestelde belastingwijzigingen (bru to 473 miljoen) vermindering van het tekort Saldo, rekening houdende met de vullende posten 471 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De twee nieuwe loods- afhaalvaartuigen voor IJmuiden zul len polyester vaartuigen worden, zo staat In de defensïebegroting-19G8. Op de begroting-1966 is voor 't eerst geld voor deze vaartuigen uitgetrok ken. Nn ls 700.000,- op do begroting opgenomen. Met de polyester afhaalvaartuigen die in 1965 in Hoek van Holland in dienst zijn gekomen, zijn goede er varingen opgedaan. Daarom zullen de afhaalvaartuigen voor IJmuiden van hetzelfde type zijn. Twee nieuwe vaartuigen van dit ty pe zullen ook worden gebouwd voor de Nieuwe Rotterdamsche Water weg. Er staat 3 ton voor op de be groting. Het aantal afhaalvaartuigen wordt daar in de toekomst op vier gebracht. Deze uitbreiding houdt verband met de havenwerken lm Hoek van Hol land, waardoor deze haven toegan kelijk wordt voor steeds grotere sche pen. Dit brengt met zich mee, dat op grotere afstanden van de kust moet worden gele-1st. Kabinet-De Jong bereidt maatregelen voor DEN HAAG Hoewel troon- rede en de tot nu toe ver schenen departementale be grotingsstukken er in alle talen over zwijgen, blijkt ons uit informaties, dat de da gen van het radioschip Vero nica geteld zijn. Een interdepartementale werkgroep, waarin onder meer de departe menten van justitie, buitenlandse zaken, defensie, (marine), en cul tuur en maatschappelijk werk zijn vertegenwoordigd, is bezig de maatregelen voor te bereiden, die Veronica de das om zullen doen. Deze voorbereidingen zijn gevolgd op de erkenning dat niets de ver wachting heeft bevestigd, dat Hil versum III het commerciële ra diostation, dat voor Scheveningen in zee ligt, wel om hals zou bren gen. Hilversum Hl is er niet in geslaagd de attractie van Radio Veronica als reclame-medium weg te ne men. En de hoop van opeenvolgende ka binetten, dat het probleem zich zelf wel zou oplossen, is niet In vervulling gegaan. Het kabinet-De Jong heeft nu blijk baar de conclusie getrokken, dat er vooral nadat Engelse pi ratenzenders hun zetel naar Ne derland hebben verplaatst geen mogelijkheden meer zijn om lan ger de consequenties te omzei len van het Europees verdrag te gen piratenzenders, dat mede door Nederland is ondertekend. Maar hoewel voor het kabinet nu blijkbaar vaststaat, dat het Vero nica uit de ether zal helpen, is een termijn nog niet vastgesteld; ze zal afhangen van het tempo, waarin de interdepartementale werkgroep zijn maatregelen op papier weet te zetten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Centraal Plan bureau verwacht, dat het aantal werklozen in 1968 gemiddeld op hetzelfde peil van 90.000 zal blijven als in 1967. Dit houdt in, dat de werkloosheid gedu rende het komende jaar -"ets al dalen. Deze verwachting is ge baseerd op de geraamde ontwikkeling van de particuliere con sumptie, die in waarde met 6,5 procent zal toenemen. Hiervan komt 3,5 procent ten goede aan het volume, op de goederen export, die anderhalf procent groter is dan in 1967 en op de overheidsbestedingen, die een half procent zullen toenemen. Al dus de macro-economische verkenning voor 1968 van het Plan bureau, die als naar gewoonte tegelijk met de indiening van de rijksbegroting is verschenen. van de belastingverlaging van i96~ bepalen in hoofdzaak de ontwikkeling van de particuliere consumptie, die in waarde met 6,5 pet toeneemt. Hiervan komt 3,5 pet ten goede aan het volume, want het consumptie- prijspeil stijgt met 3 proeent. Dit percentage vindt voor een deel zijn verklaring in al in 1967 genomen maatregelen, zoals huurverhoging en verhoging van de omzetbelasting. Het volume van de bedrijfsinveste ringen in vaste activa blijft volgens het Planbureau op hetzelfde peil als in 1967. A an een krachtige hernieuw de expansie is dus geen sprake, al houdt dit gelijkblijvende jaargemid delde enige langzame herstelbewe ging in de loop van 1968 in. De voor raadvorming zal zich In samenhang De verwachtingen over de ontwik keling in het buitenland, waarin een herstel van de conjunctuur in West- Duitsland ligt besloten, doen voor 1968 een groei van de wereldhandel met 5 pet vermoeden, tegen 3 pet in 1967. Voorts is ervan uitgegaan, dat de doorvaart door het Suezka- naal tot eind 1967 gestrand blijft. Het Planbureau ziet in 1968 een be weging naar een groter overschot op de lopende rekening van de beta lingsbalans, namelijk van 800 mil joen tegen 100 miljoen overschot over 1967. Blijft het Suezkanaal echter lan ger dicht, dan zal het overschot ge ringer zijn. Bij sluiting gedurende het gehele jaar 1968 zou het 800 miljoen bedragen. Wat betreft de loonraming is het Centraal Planbureau uitgegaan van de hypothese, dat de loonstijging voor de éénjarige cao's inclusief de ver hoging van de sociale werkgeverslas ten de verwachte produktïviteits- groei niet overschrijdt. Voor de kort lopende contracten komt dit overeen met een loonstijging van 8 pet op de ingangsdatum van de contracten. In totaal stijgt de loonsom per werk nemer dan met 5 pet. De uitvoer van goederen ondergaat de invloed van de verbetering in de buitenlandse conjunctuur, welke te gen het eind van 1967 of begin 1968 zou optreden. Toch is de volumemn- tatie (7,5 pet) slechts anderhalf pro cent groter dan ln 1967, maar dit vindt volgens het Planbureau zijn Prijsstijging De voor 1968 veronderstelde loonstij ging, de nu weer iets toenemende werkgelegenheid en de doorwerking (ADVERTENTIE) zegt de Fransman Genieten doen we allebei. De Fransman van zijn cognac, wij van B00TZ BRANDY SPÉCIAL. Een „Hollandse", door Bootz gemaakt. Vraag er naar, waar dan ook. (Van onze pariemantaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft 30 miljoen uitgetrokken voor rijksbijdragen in de tekor ten van stedelijke openbare ver voersbedrijven in 1968. Dit wordt meegedeeld in de miljoe nennota. De instandhouding en bevordering van een goede openbare vervoersvoorziening in de steden is van zo groot al gemeen belang, dat een uitke ringsregeling noodzakelijk is, aldus de nota. Naast dit bedrag is nog 5 miljoen geraamd voor rijksbijdragen in de kosten van voorzieningen, bij voorbeeld het aan leggen van eigen banen voor het openbaar vervoer. Daar :.s ai een regeling voor. Gezien de zorgelijke financiële situa tie van de Nederlandse Spoorwegen heeft het kabinet 70 miljoen op de begroting gezet voor het overnemen van zogenaamde bedrijfsvreemde las ten. namelijk kosten die de spoorwe gen niet zouden dragen als zij op dezelfde manier als concurrerende vervoerondernemingen zouden kun nen optreden Een onderzoek nai.r de omvang van die lasten is nog aan de gang. vincies en gemeenten voor onderhoud van rijkswegen 400 miljoen beschik baar gesteld, zodat ln totaal volgend jaar 900 miljoen voor het rijkswegen- net kan worden uitgegeven. Duurder schietgoed op, al dus de miljoenennota. Tussen 1 au gustus 1966 en 31 juli 1967 kwam in totaal 100 kilometer weg gereed, waarvan 66,5 kilometer met twee rij banen. Opgemerkt wordt, dat de wer ken in het dichtbevolkte westen en in het bijzonder in de buurt van de grote steden per kilometer aan zienlijk duurder zijn dan die in dun ner bevolkte gebieden. Van het bedrag van 480 miljoen, dat volgend jaar voor de aanleg van rijkswegen beschikbaar is. zal 201 miljoen worden besteed aan werken in de omgeving van de vier grote steden in het westen des lands, 173 milroen aan de belangrijke oost west en noord-zuidverbindingen en het restant van 106 miljoen aan ver spreide werken. Eind van dit jaar zullen alle belang rijke hoofdverkeerswegen, dat wil zeggen 670 kilometer autosnelweg, een middenbernibeveiliging hebben, zo wordt in een aanvulling op de miljoenennota meegedeeld. Voor de aanleg en het onderhoud van landwegen is 93 miljoen meer op de begroting gezet. Het overgro te deel van de verhoging (78 mil joen) voigl uit wettelijke regelingen die rijksbijdragen koppelen aan de groei van het aantal auto's. Het gaat om de rijksbijdrage voor het rijkswegenfonds (toeneming 31 miljoen), uitkeringen aan de provin cies ingevolge de wet uitkering we gen (toeneming 22 miljoen) en de opbrengsten van de opcenten op de wegenbelasting die bestemd zijn voor het rijkswegenfonds toeneming 25 miljoen. De opbrengst van de opcenten blijft wat beneden de raming maar het kabinet denkt niettemin, dat het we genprogramma, gericht op 1972, aan worden gehandhaafd. Het program ma zal "de komende jaren geleide lijk worden uitgebreid met wegen die na 1972 gereedkomen. Dat zal gebeuren op basis van het nieuwe rijkswegenplan, dat volgend iaar zal worden vastgelegd. Het rijkswegenfonds zal volgend jaar over ongeveer 500 miljoen kunnen beschikken. Daarnaast wordt aan pro- s (Van onze parlementaire redacteur) De volgende staatjes geven laagte- en hoogtepunten weer van de geregistreerde arbeidsreser- ve (werkloosheid) van mannen en vrouwen, na uitschakeling van seizoeninvloeden, in pro- centen van de afhankelijke beroepsbevolking. De staatjes hebben betrekking enerzijds op de jaren 1956-1958 en anderzijds op de jaren 1966-1967. Voor de jaren 1956-1958 Vooi de jaren 1966-1967 Provincie laagtepunt hoogtepunt laagtepunt stand werkloosheid werkloosheid werkloosheid augustus 1967 Jroningen oktober 1956: 2,8 juni 1958: 6,8 maart 1066: 1,8 5,0 'riesland oktober 1956: 3,6 april 1958: maart 1966: 1,7 3,9 I brente september 1956: 6,5 mei 1958: 12,5 maart 1966 3,0 4,3 Gelderland oktober 1956: 0,8 mei 1958: 3,5 maart 1966: 0,8 2,4 i Jverijsel september 1956: 2,0 juni 1958: 5,0 maart 1966: 1,1 3.5 3eeland november 1956: 1,5 oktober 1958 5,0 maart 1966: 1,6 2,6 1 Noord-Brabant november 1956: 0,8 mei 1958: 4,0 Juni 1966: 1,0 3,3 I Limburg april 1957: 0,6 augustus 1958: 2,0 augustus 1966: 1,0 4,3 landstad pas ultimo 1 Hjk omhoog, L957 duide- tot dan mei 1958: 2,5 augustus 1966: 0,6 U S' fluctuaties beneden 1 UI procent. r//////////// 1 HOE DE STAAT. 1 GULDEN BOOTZ- BESTE „KONJAK" NEDERLANDS M FABRIKAAT verklaring in het herstel van de agra rische export in 1967 na het ongun stige jaar 1966. De ontwikkeling van de particuliere consumptie, goederenexport en over heidsbestedingen resulteren in een vergroting van het produktieresul- taat van bedrijven met 4 pet ten op zichte van 1967. Met name de in dustriële produktïe draagt hiertoe bij (5,5 pet). De invoer van goederen neemt, in overeenstemming met het geschatte verloop van de produktie. weer in een wat hoger tempo toe dan In 1967, in volume met 4,5 pet. (ADVERTENTIE) Uurtje vrij? Brei! met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of atuur onderstaande bon op. DenHaag: de opening der sta- ten-generaal: tijdens het uitspre ken van de troonrede, vlnr prinses Christine, inr Pieter van Vollenhoven, prinses Margriet, prins Claus en prinses Beatrix. ƒ10,45 PER HELE LITER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 14