PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHINEES PROTEST BIJ INDIA Onderzoek naar afwezigheid' 2 Zuidkoreanen .Schade aan de Scheldedijken door recreanten toegebracht vrij gering' Vandaag in de krant- Griekse koning sprak met president Johnson Kiezen (I] Kiezen (II) 210e Jaargang - 214 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 sept. 1967 Zeeland bromt Pagina 2 N V Beh. Ml), van <1 V Provinciale Zeeuwse Courant: F. van da Velde, F. B. den Boer en W. de Paster. I 58-60, lel. 5144 tb a s red. 3S08, adv. 3647/3643), Middelburg Meitrt 51, I. 2754, adm. lel. 2094. 0 Adv. prijs 35 cent per mm. Minimum par adv. 5,25. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 98 cenl per week, 12,70 per kwartaal, franco per post t 13.45 per k cd. 2078/3169. adv. 2375). Goes, Grote Merkt 2. lot. 6140 <b 9 S red. 7853. adv. 5213). Ooilburg. tel. tarlel. Kleine adv. (ma.. 8 regels) 35 cent per regel. (min. 1,75). Brieven bureau v. d. blad' SO cent meer NA GEVECHTEN AAN TIBETAANSE GRENS Student in Delft en Eindhoven NIET TERUGGEKEERD VAN VAKANTIE __N HAAG (ANP) De rijks recherche heeft een onderzoek in- 1 naar de afwezigheid van twee Zuidkoreanen, de gebroeders Jae Moon Lee en Jae Won Lee, die respectievelijk in Eindhoven elektrotechniek en in Delft scheepbouwkunde studeren, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie meege deeld. Dit onderzoek, dat enkele weken gele den is begonnen, heeft tot nu toe geen enkel aanknopingspunt opgeleverd ora- Irenl; de oorzaak van hun afwezigheid, aldus de woordvoerder. Belde studenten zijn sinds juli verdwe- Korea een ernstige verslechtering naar aanleiding van de verdwijning van ze ventien Zuidkoreanen die in de bonds republiek studeerden. De Westduitse re- gering eiste de terugroeping van drie leden van de staf van de Zuidkoreaanse ambassade omdat de studenten zouden rijn ontvoerd. Van Zuidkoreaanse zijde werd verklaard dat de studenten vrijwil lig waren teruggekeerd om in Seoel be- Protest CHINA heeft een scherp protest ingediend by de regering van In dia na felle gevechten tussen In diase en Chinese troepen aan de grens tussen Sikkim en Tibet. In het protest herinnert China aan <le zware strijd van enige ja ren geleden (pagina 1). De Gaulle BONN is het niet eens met de visie van De Gaulle met betrek king tot de status der vroegere Duitse gebieden ten oosten van de Oder-Neisse-grens. Het Westduit se protest is echter gematigd, want ,De Gaulle doet ook veel goeds voor Duitsland in Polen' (pagina 3). Stiptheid DE TOT staking uitgegroeide stiptheidsactie vaii de Belgische douanebeambten brengt mee, dat veel Belgen nu méér Nederlandse drank én boter consumeren (pagina Z). Gevaarlijkste OP DE Westerscliolde komen de meeste aanvaringen voor van de voornaamste rivieren in West- Europa (pagina 2). Brommen ZEELAND telt relatief de meeste bromfietsen van Neder land. In heel Nederland rijden er nu 1,6 miljoen (pagina 5). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 4 Zeeuws nieuws: pagina 2, 5 en 9 Financieel nieuws: pagina 11 Sport: pagina 9 Radio en tv: pagina 7 schuldigingen over deelneming aan een samenzwering tegen de Zuidkoreaanse regering te beantwoorden. Het aantal Zuidkoreaanse studenten in Nederland Is klein. In 1965-'66 studeer den twee Zuidkoreanen aan de vrije uni versiteit in Amsterdam, een aan de tech nische hogeschool in Eindhoven en een aan de technische hogeschool in Delft. HONGKONG (RTR) Commu nistisch China heeft maandag bij India een ,zeer dringend en zeer ernstig protest' ingediend tegen vermeende grensschending door Indiase soldaten aan de grens tus sen Tibet en het protectoraat Sik kim. In het protest wordt India gewaarschuwd de toestand ,niet verkeerd te beoordelen en uw fout van 1962 te herhalen' een ver wijzing naar de heftige gevechten die in dat jaar aan de grens tus sen China en India uitbraken. Volgens het persbureau Niemv-China hadden maandagmorgen meer dan 60 Indiase militairen onder dekking van artillerievuur de grens overschreden en Chinese grenswachten aangevallen. Te gen liet middaguur waren 25 Chinezen gedood of gewond en om drie uur '8 middags plaatselijke tyd in Peking toen het protest, werd overhandigd was de strijd nog niet afgelopen. Om 23.00 uur plaatselijke tijd werden nog Chinese stellingen met artillerie be schoten. In een bericht van Nieuw-China uit de Tibetaanse hoofdstad Dnasa werd mel ding gemaakt van 36 in de strijd gedo de of gewonde Chinezen. Uit de nota blijkt dat de Indiërs de grens bij de Nathoela pas overschre den zouden hebben. In de nota wordt voorts gezegd: ,Het Chinese volk geeft uiting aan zijn opperste verontwaardiging over deze zeer ernstige, misdadige gewapende agressie, die geheel is beraamd door de reactionaire Indiase regering. De In diase regering moet zich onmiddellijk nog voor de afgrond intomen en haai provocatie en militair avon- Brief De in Delft studerende Jae Won Lee heeft enige weken geleden uit Zwit serland een brief geschreven, waarïr hij zegt voorlopig niet te zullen te rugkeren van een vakantiereis met zijn broer en waarin hy vraagt zijn kamer, aan een andere student te verhuren, aldus heeft de Delftse poli tie medegedeeld. Mede op grond van deze brief is er voor alsnog geen aanleiding om aan te nemen dat Jae Won Lee is onlvoerd, zo ver klaarde commissaris W. Bakker. Een woordvoerder van de Zuidkoreaanse ambassade de ambassadeur in Neder land is in Parys gestationeerd deelde in antwoord óp vragen over de twee studenten mee slechts te kunnen verkla ren dat Jae Moon Lee en Jae Won Lee niet naar Seoel zjjn gegaan. moet de Indiase regering volledig ver antwoordelijk worden gehouden voor de ernstige consequenties die hieruit (Zie slot pag. 4 kol. 1 Ministers naar de VN-vergadering DEN HAAG (ANP) De Nederlandse delegatie naar de tweeëntwintigste al gemene vergadering van de Verenigde Naties, die op 19 september zal begin nen, zal onder leiding staan van de mi nister van buitenlandse zaken, mr J. M. Luns, zo deelde het ministerie van buitenlandse zaken mede. Vi- ce-voorzitter van de delegatie is ür J. G, de Beus, permanent vertegenwoordi ger van Nederland bij de VN te New York. De minister zonder portefeuille belast met de aangelegenheden inzake de hulp aan ontwikkelingslanden, drs B. J. Udink; maakt tevens deel uit van de delegatie en zal de debatten over ontwikkelingsvraagstukken bijwonen. Minister Udink zal voor de duur van zijn aanwezigheid te New York de lei ding van de delegatie hebben. JOHNSON CITY President Johnson en echtgenote hebben de verloving bekendgemaakt van hun oudste dochter LyndaBird (23) met Charles Robb (28), kapitein der mariniers. Het huwelijk zal be gin december worden gesloten. Een beeld van de betoging in TFas- hington. De Griekse actrice Mélina .Mercouri (met zonnebrilvoerde de demonstranten aan bij het Witte Huis. Manifest van de Britse liberalen LONDEN (AFP) In een manifest dat maandag is gepubliceerd zegt de Britse liberale partij, (lat zij hij de volgende parlementsverkiezingen in 500 kiesdis tricten kandidaten zal stellen. De partij kreeg bij de vorige, verkiezingen twee en een half miljoen stemmen én 12 afge vaardigden in liet lagerhuis. De liberale partij is voor toetreding van Engeland tot de EEG en voor de stich ting van een politieke Europese gemeen schap zonder kernwapens. Naar de mening van partijleider Jeremy Thorpe kan devaluatie van het pond worden voorkomen, maar als er geko zen moet worden tussen een gedevalu eerd pond en een miljoen werklozen, komt devaluatie het eert in aanmerking. Op het liberale congres dat 19 septem ber in Blackpool begint, komt ook een resolutie van de liberale jongeren aan de orde. Zij eisen een blokkade van Zuid- Afrika door de marine en uitstoting van Portugal uit de NAVO. KOSMOS 175 GELANCEERD DEN HAAG (ANP) De Russen heb ben maandag hun 175ste Kosmos- kunstmaan voor ruimte-onderzoek ge lanceerd. Zij beschryft, naar bet pers bureau Tnss meldt, een baan waarvan de grootste afstand tot de aarde SXfi km en de kleinste 210 km ts. De in clinatie bedraagt 72,9 graden. VERDOVENDE MIDDELEN IN NEDERLANDS SCHIP SYDNEY (REUTER)Douanebeamb ten in Sydney hebben zondag op de Nederlandse vrachtvaarder Tjinegara (9.067 ton) ongeveer een kilo hero ine en drie en een halve kilo opium in beslag genomen. WASHINGTON (DPA, AP, AFP) - Koning Konstantyn van Griekenland heeft maandag op het Witte Kuis een Griekenland sinds de staats greep van april en de Amerikaanse mi litaire hulp aan het land ter sprake zijn gekomen. Konstantijn, die op vakantie In Canada Ls, was zonder zijn vrouw Anne-Marie naar Washington gekomen. Amerika heeft sinds de militaire staatsgreep de >ens aan Grie- heid van deze spreuk is de afgelopen weken nog weer ecus aangetoond bij de discus sies over de Ontwikkelings- schets 1967 van het provinciaal bestuur. Het -stuk is in de afde lingen van de staten behandeld en daar- i bij is onder meer komen vast te staan I hoe belangrijk het zal zijn in de toekomst prioriteiten te stellen, dat wil zeggen: een volgorde kiezen van allerlei plannen en werken, die in deze provincie moeien j worden uitgevoerd. Trouwens, de 3chets zelf wijst er op: in het slotgedeelte wordt gepleit voor de opstelling van een kap:- taalinvesterings- en batenplan. De 1 schets, zoals die thans op tafel ligt. is i eigenlijk nog niet meer dan een noodza kelijke opsomming van mogelijkheden op dit ogenblik, een momentopname, die echter gevolgd zal moeten 'worden door nieuwe .opnamen', waarbij prioriteiten scherper naar voren komen. Een derge lijke keuze Ls ook van belang met het loog op de steun, die van het rijk wordt gevraagd. Naar aanleiding van opmer kingen in de afdelingen hebben gedepu- teerden nu al een zevental punten op genoemd. waarbij hulp van het rijk on ontbeerlijk zal zijn. Ook in dit opzicht j zal dus voortdurend gekozen moeten j worden, een keuze die óp weloverwogen 1 en rationele gronden moet worden ge- i maakt. Steeds weer zal het provinciaal I bestuur voor de opdracht staan een be leid uit te stippelen, te regeren, derhalve: I te kiezen. Meer dan ooit is dat in de re cente afdelingsdiscussle in de staten komen vast te staan. Op zichzelf reeds een zéér belangrijk winstpunt, het zich bewustworden van dit .keuze-besef'. Een bewustwording, die te danken is aan de Ontwikkelingsschets. week de plicht tot kiezen ook i voren gekomen, eveneens naar aan leiding van de schets. We doelen hier op de brochure, uitgegeven door de con tactcommissie voor natuur- en land- scherming handhaving bepleit van het verdronken land van Saeftinge en in dit verband zelfs maar het denken over industrievestiging in dit gebied afwijst, voorts is zij sterk gekant tegen de plan nen van Dow Chemical om het Terneu- zense bedrijf van dit concern En weste lijke richting buitendijks uit te breiden, de zg Mosselbank. In de brochure worden allerlei gronden aangevoerd, die de na- tuurbescnerming^ nopen in het algemeen zou worden: men is fel tegen .industriële lintbebouwing' zoals het wordt genoemd. Een dergelijke brochure in verontrus tende toon en met grote ernst geschre ven is hoe dan ook een reden voor de overheden, ook en vooral die in Zeeland, zich af te vragen welke keus hier zal moeten worden gedaan en welke conse quenties daaraan zijn verbonden. levering kenland opgeschort en aangedrongen op eerbiediging van de grondwet door- - de militaire machthebbers. Koning Kon- cexenen tegen «taotijn zm echter door het loslrifgeo 4,1 van i-apeos zijn positie ten opzi3ite schelde een tweede Nieuwe Wat, van de militaire leiders sterken. Voor het Witte Huis werd door een aantal personen, onder wie de actrice Melina Mercouri, tegen de koning en het militaire bewind gedemonstreerd. De koning werd echter aan de zuid zijde van het Witte Huis door Johnson ontvangen. Na gebruik van de lunch met de Dresident werd Konstantijn op het kapltool ontvangen door senator ponder ons nu direct in discussie te Wüiiarn Fulbright, voorzitter van de L willen begeven met de natuurbe- senaatscommissie voor buitenlandse be- scherming vragen wij ons toch af trekkingen. of het betoog van die zijde in dit stadium Griekse zeelieden die in het buitenland nog wel geheel aan de orde kan zijn. De wonen hebben inmiddels een organi- beslissingen over de toekomstige vorm- satie opgericht om tegen de Grieksei geving in Zeeland en met name de functie in dit totaal van het gebied rond de Westerscheide, zijn namelijk naar ons gevoel in een eerder stadium genomen. Destijds is gekozen voor een industriële ontwikkeling, waarbij de Westerschelde inderdaad is aangeduid als een tweede Waterweg. Op basis daarvan zijn indus trieën aangetrokken men kan dat be treuren, maar het ls nu eenmaal een feit en daardoor een gegeven situatie. Deze industrieën hebben zich namelijk hier gevestigd in de veronderstelling, dat zij ruimte en mogelijkheden zouden vin den voor groei "en uitbreiding. Bij de werving van de bedrijven is juist op deze mogelijkheden gewezen. Moet nu plot seling nu een be paalde industrie als Dow zich voortdurend verder ontwikkelt maar worden gezegd dat het helaas niet meer verder kan op overwegingen van natuurbescherming? De vertegenwoor digers van deze laatste groep betogen nu militaire regering te strijden door mid del van stakingen aan boord van Griekse schepen en boycotten van Griekse schepen door dokwerkers. Dit is in Kopenhagen meegedeeld dooi de leider van de beweging, Manolis Pitharoulis. Als de organisatie com pleet is, ligt het in de bedoeling een Hasjies gevonden op feestje UTRECHT (ANP) De politie Utrecht heeft in het afgelopen week einde tegen een viertal inwoners Utrecht wegens het overtreden van de opiumwet proces-verbaal opgemaakt. Zaterdagavond kwam de 30-jarige J. uil Utrecht in ernstig verdoofde toestand het politiebureau Tolsteeg binnen. Hij vertelde dat hij van een feestje icwam waar hij een sigaret had gerookt die hasjies bleek te bevatten. De politie ging een kijkje nemen in net r.uis dat in de binnenstad was gelegen niet als resultaat dat de 24-jarige P.. de 29-jarige V., de 33-jarige J. en de 23- jarige mej. N. werden aangehouden. De 'itie trof in het huis i weelheid hasjies aan. DIJKGRAAF DEKKER VAN BREDE WATERING': ZEEUWSE DIJKEN BINNEN BEREIK VAN MILJOENEN GOES Honderd kilometer aan dijken langs Ooster- en Westerschelde worden onder houden door het waterschap ,De Brede Watering van Zuid-Beve land zoals elders in Zeeland andere waterschappen hun zee- werende bedijkingen in goede staat houden, met de duidelijke bedoeling het land en zijn be woners te beschermen tegen het buitenwater. De Zeeuwse zeeweringen langs de Schelde- oevers genieten echter ook en vooral de laatste jaren bekend heid als recreatieoord. Voor de plaatselijke bevolking was een wandelingetje langs ,d'n diek' al sinds mensenheugenis een ge past vermaak, terwijl de man uit Bath of Borssele, die van tijd tot tijd door middel van de peur of de hengel een Schelde- palinkje of botje trachtte te verschalken ook in wat verder afgelegen tijden al een bekend verschijnsel was. Met de toene ming en modernisering van het verkeer en de verdere ontslui ting van Zeeland heeft de .mo derne' dijkrecreatie zijn intrede gedaan. In veel groteren getale dun voorheen bevolken nu ook 's zomers randste delijke, Brabantse, Belgische, Zeeuw se en zelfs Duitse recreanten de dijk- lichamen om er te genieten van frisse lucht en een prachtig uitzicht. We vroegen de dijkgraaf van hei waterschap ,De Brede Watering van Zuid-Beveland', de heer P. J, J."Dek ker, naar zijn mening over en zjjn ervaring met de dijkrecreatie in liet, nu aflopende seizoen. ,De waterschappen en dus ook iiet dagelijks bestuur van ,Dc Brede Watering van Zuid-Beveland" zijn overtuigd van de grote behoefte aan ontspanning van de moderne mens. Daarom staan wij ook positief tegen over de dijkrecreatie. die we moeten helpen opvangen en begeleiden. Niet overal met bordjes verboden toegang of afrasteringen, dat is negatief. Dat dient alLeen te gebeuren, waar het strikt noodzakelijk is gebleken. Maai' bij de waterschappen is de zorg voor de veiligheid nu eenmaal primair. De zorg voor de hoogwaterkeringen prevaleert boven alle andere belan gen, want in ons deltagebied kunnen we slechts leven bij de gratie van die hoogwaterkeringendie aan de hoogste eisen moeten voldoen. We let ten dus nauwkeurig op de toestand van grasmat en de glooiingen van de waterkeringen, Het rijden met auto's op onverharde kruinen van dijken of op de bermen kan, evenals kamperen op die dijken, schade veroorzaken. Sommige mensen graven goed bedoeld afvalputjes in de taluds. naar dit kan niet worden getolereerd ■m begrijpelijke redenen.' De dijkgraaf van .De Brede Wa tering' is overigens in het ilge- meen niet ontevreden over het gedrag van de toeristen en andere recreanten op de voor recreatie toegankelijk gehouden dijken van zijn waterschap: ,De schade aan dijken dit seizoen toegebracht door toeristen is gering gebleven, dat vind ik verheugend', aldus de heer Dekker. ,Op verschillende punten in het wa terschap, zoals bijvoorbeeld bij Baar land, 's-Gravenpolder en Hans weert deden zich concentraties va.n recrean- i ten voor. Dat waren in de eerste plaats mensen, die de hengelsport beoefenden, verder dagtoeristen en ook inwoners van de verschillende gemeenten op Zuid-Beveland zelf Zoals ik al zei blijkt uit de rappor ten, die ik van de technische ambte naren lieb gekregen, dat er prak tisch geen schade aan de dijken en zeeweringen is toegebracht. Hier en daar zijn wel eens een paar stenen uit de glooiing gebroken, maar dat heeft zich tot hoogstens enkele ge vallen beperkt. Vermoedelijk was dit onwetendheid', meent de heer Dek ker. ,Ik moet zeggen, vooral de zee- hengelaars die er ook door hu.n organisaties np worden gewezen 'atten wat dat betreft wel op'. ftanthjK Grasmat Ei- waren dagtoeristen die tentjes en windschermen op de dijken plaatster. .Maar die waren 's avonds alweer verdwenen', vertelt de dijkgraaf. Aan die dijken mag dus niet worden ge kampeerd, want de grasmat móet zoveel mogelijk worden ontzien, Doet men dat niet, dan kan men aan die grasmat ernstige schade toebrengen, ja, dan moet er worden opgetreden Op die dijkvakken, die in samenwer king met de betrokken gemeentebe sturen werden aangewezen als con centratiepunten voor dijkrecreatie is het met de schade dus nogal mee- Zie slot pag. 9 kol. 5) met nadruk, dat zij de industrie-uitbrei ding helemaal niet willen tegenhouden, maar dat zij die in een andere richting willen: globaal aangeduid in de strook Terneuzen-Ossenisse. Zo eenvoudig ligt de keuzemogelijkheid echter niet, zoals uit de discussie in de statenafdelingen is gebleken. Een uitbreiding van Dow in zuidelijke richting komt in conflict met de stedelijke bebouwing van Terneuzen. En een uitbreiding ten oosten zoals de natuurbeschermers dus voorstellen is makkelijker gezegd dan gedaan: Sn feite betekent een dergelijke oplossing een in tweeën hakken van de Dowvesti- ging, waartegen ernstige bedrijfsecono mische bezwaren bestaan. Dan maar el ders een vestiging van dit bedrijf in Europa? Wij herhalen: men heeft des tijds bii de aantrekking van nieuwe in dustrieën bepaalde verwachtingen ge wekt, op grond waarvan miljoenen zijn geïnvesteerd. Zoiets maakt men niet met een pennestreek ongedaan. Wat Saeftinge betreft ligt in het'tijd stip van het ter discussiestellen gunstiger: er is eigenlijk nog niets, nog geen nlan. Er is alleen maar bekend dat België een kanaal naar Ant werpen door Saeftinge wil. hetgeen voor sommigen in Zeeland aanleiding is ge weest zich af te vragen of daarmee de totale industriële ontwikkeling van Zee land niet aan de nrde kómt: de verhou ding met het Reimerswaalplan is hier in het geding, de verlangens van de land bouw eveneens, kortom het graven van een dergelijk kanaal dwingt tot bezin ning op de planologische eonseouenties in breder verband. De natuurbescher ming zegt nu de huidige toestand te willen handhaven. Saeftinge is namelijk het enig overgebleven schorrengebied van allure. De inpoldering van dit gebied werd tot voor kort vrïiwel uitsluitend door de landbouw aan de orde gesteld, inpoldering voor agrarische bestemming dus. Bii herhaling is er in die geest over gesproken- toen echter is voor zover we weten nooit een speciale brochure ver schenen om protest aan te tekenen. Heeft de natuurbescherming minder be zwaar tegen de landbouw dan tegen in dustrievestiging? Of wil zij nu elke vorm van inpoldering weren? Hoe dan ook, er komt in de toekomst een ogen blik waarop gekozen zal moeten wor den, een keuze die ook te maken kan of zal hebben met Saeftinge. Het is goed, dat de natuurbescherming haar overwegingen te dien aanzien thans naar voren heeft gebracht en dat ztj tevens (Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1