Veldslag bij Chinese legatie Proost wereldkampioen bij de profstayers Zuidarabisch leger weigert de macht over te nemen Oostburgse verkenners teruf van world jamboree in de VS JAAP OUDKERK SLECHTS VIERDE Norbert wil i© een stub kaai uit hef vuistje Dader van overval Capelle gepakt Cel in voor marihianaroken Tweede wereld record voor Hickcox Onderzoek naar klap van een Bussum.se nolitieman Roemeen Manescu wordt voorzitter VN-assemblee SERCU WON DE SPRINT Ploegachtervolging Sercu JAN TIMMAN VERSPEELDE DE DERDE PLAATS C. Rijk leidt in Raadhuistoernooi WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Waarnemend premier nu afgetreden *nFN (RTR AFP) Het leger federatie de macht in handen hebben. ADEN Sjeik El Babakri vroeg het leger de macht over te nemen, omdat zijn inz' 1 de regering de federatie niet meer I der controle had. De minister van financiën, die hem steunde, is eveneens afgetreden. De arrestatie van de premier v federatie en zijn zoon vormt de jongste stap van de nationalisten, die steeds actiever zijn geworden na het verdwij nen van de Britse troepen uit net ach. tori and als voorbereiding op hun ver trek uit de federatie, die op 9 januari onafhankelijk van Engeland wordt. De nationalisten waarschuwden het leger via luidsprekers niet op het verzoek tot machtsovername in te gaan. Na een onderhoud tussen sjeik EI Babakri en legerofficieren verscheen een communiqué, waarin werd gezegd, dat het leger zich niet In staat acht op het verzoek In te gaan. de Zuidarabische federatie heeft geweigerd in te gaan op een verzoek de macht over het gebied jn handen te nemen. Het verzoek werd maandag gedaan door de waarnemend premier van de fede ratie, sjeik Ali Moesaid El Baba kri. De sjeik is als gevolg van deze afwijzing afgetreden, slcik El Babakri nam deze weeft het voorzitterschap van de opperste raad, L,,f kabinet, op zich toen de premier, ijeili Ali AtSf el Iialadi, door Arabi sche nationalisten in Jaar, de hoofdstad van de deelstaat Yafai. werd gegarres- ïfprd De meeste leden van de raad be vinden zich 'in het buitenland, oa in fienève voor besprekingen over de ko mende onafhankelijkheid. I)0 nationalisten zouden in de meeste van de zeventien staten der Arabische CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) pe rijkspolitie van Capelle aan den IJssel heeft dinsdagmiddag de 25-jari- koopman Abdul Abdulfatah uit Per- ilë gearresteerd, die er van wordt ver dacht de dader te zijn geweest van de riet gelukte poging de kassa van een bakkerswinkel in Capelle aan den IJssel leeg te roven. De man, die maandag samen met de koopman de winkel binnenkwam en ken nelijk op de hoogte was van netgeen er zou gaan gebeuren, viel ook in han- 'dan van de politie maar werd in ver band met zijn passieve gedrag tijdens de noging van zijn vriend om de kassa van de winkel te lichten niet gearresteerd. De Perzische koopman werd dinsdag- - omstreeks half vijf aangehou- a op een camping i de 's Graven. Staking Het .bevrijdingsfront voor bezet Zuid- Jemen', Flossy, heeft opgeroepen van daag een algemene staking te houden uit protest tegen het verzoek van El Babakri aan het leger. Volgens een be kendmaking van de partij vormt het verzoek van El Babakri een onderdeel van Britse plannen om zich via helpers nog voor de onafhankelijkheid van de macht meester te maken. Vietnam-debat Hoofdbestuur Arjos achter AR-fractie (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de uationale organisatie van anti-revo lutionaire jongeren studieclubs (AR JOS) zegt in een verklaring, dat het met grote instemming kenuis heeft genomen van de stemmotivering, die door dr C. Boertien tijdens het kamerdebat over Vietnam, namens de AR-fractie is ge geven ten aanzien van de motie-Schuijt. Het hoofdbestuur stelt zich achter de in terpretatie van dr Boertien, volgens wel ke de bombardementen zonder vooraf gaande voorwaarden dienen te worden gestaakt. Het bestuur vindt het .spijtig', dat het niet mogelijk bleek tot een meer eens gezinde uitspraak van de volksverte genwoordiging te komen en het spreekt zijn afkeuring uit over de geringe be reidheid van de regering om het in de motie-Schuijt neergelegde standpunt zonder reserve tot het hare te maken. Het adres van de christen-radicalen In de KVP wordt door het hoofdbestuur van de ARJOS begroet als een welko me in de discussie rond de gewenste partijvorming en -vernieuwing. Het ge sprek tussen de delegaties van de drie christen-demokratische partijen wordt volgens het hoofdbestuur niet door het adres doorkruist. Het hoofdbestuur ver wacht, dat de initiatiefnemers tot het adres hun inbreng de kring van de drie delegaties met élan zullen blijven leve ren. Het hoofdbestuur blijft ervan uitgaan, dat de inbreng van anti-revolutionaire zijde in het gesprek over de vernieu wing van het partijenstelsel, als uit gangspunt moet hebben de eigen ra dicaliteit van het evangelie Dit moet met zich meebrengen, aldus het hoofd bestuur, een overtuigend, aanspreek baar en geloofwaardig politiek pro gramma, gericht op de vernieuwing van de samenleving. weg In de buurt van Capelle. De politie hal eerder op de dag op deze camping een uit wel twintig leden bestaande Per zische familie aangetroffen, die daar in een schuur kampeerde. De politie kreeg argwaan jegens dit gezelschap, omdat men in de buurt van de schuur een auto had zien staan die omstreeks het tijd stip van de overval in de buurt van de bakkerswinkel in Capelle was gesigna leerd. CELSTRAF VOOR .VERKEERD" WONEN IN ZUID-AFRIKA PRETORIA (RTR) De 69-.jarigc In to Nana Slta is dinsdag voor de der de keer <le gevangenis ingegaan omdat lijj zjjn huis in een streek in Zuid-Afri- ta waar alleen blanken mogen niet heeft willen verlaten. Nana Slta, een volgeling van Mahatma Gandhi die al 37 jaar in dit huis woont, wilde de boete van ruim duizend gul den niet betalen, hem opgelegd wegens .illegaal verblijf to een voor blanken bestemd gebied'. Hij verklaarde liever de gevangenis in te gaan en zal nu zes maanden moeten zitten. Hij heeft al twee keer voor hetzelfde feit enkeie maanden gezeten. FSV WIL MILITAIREN IIN TREIN VOLLE POND LATEN BETALEN UTRECHT (ANP) De (categorale) Federatieve Spoorweg Vakvereniging vindt het onjuist dat de Nederlandse Spoorwegen, ondanks een verwacht te kort van 140 miljoen gulden, nog steeds reductie geven aan militairen. Zij gunt de militairen het wekelijks be zoek aan huis van harte, maar zij ziet niet in waarom de spoorwegen deze halfgeld-reduktie moeten betalen. Het is een post die thuishoort op de defen siebegroting', zo meent de FSV. Vol komen belachelijk noemt de FSV bet voorts dat beroepsmilitairen tot en met de rang van generaal voor hun parti culiere reisjes hetzelfde betalen als de bejaarden van 65 jaar en ouder. Be roepsmilitairen betalen zelfs minder, want de bejaarden die gebruik willen maken van de mogelijkheid voor half geld te reizen, moeten daarvoor per Kwartaal nog 'n bedrag van 25,- neer tellen. ,Men kan de beroepsmilitairen moeilijk t:ot de behoeftigen van ons volk rekenen', zo luidt de conclusie van de FSV. BREDA (ANP) Twee van dc vier Jeugdige Bredanaars die op 17 augus tus op een feest in Breda marilmanasi- garetten hadden gerookt moesten zich dinsdagmiddag voor do Bredase politie, rechter verantwoorden. Vorige week werden reeds twee ver dachten gestraft. Tegen Chris tl aan var der S. uit Oosterhout, die al een straf blad heeft en nog to een proeftijd van een vorig vonnis liep, werd geëist drie maanden gevangenisstraf, waarvan t\vee voorwaardelijk. Tegen A. K. uit Breda luidde de eis zes weken gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk. De proef tijd werd in beide gevallen op drie iaar gesteld. De officier, mr E. Bauwens, zei een zware straf te eisen om duidelijk te ken aan de jeugd dat de justitie streng tegen het gebruik van dit soort ramp zalige verdovingsmiddelen zal optreden. De politierechter strafte belde verdach ten met zes weken gevangen'aatraf waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en aftrek van het voor arrest.. Man met mes in buik gestoken GRONINGEN (ANP) De Groninger politie heeft maandagnacht de 39-jarI- ge.W. B. uit Groningen gcarresl.eei ingesloten, verdacht van poging cq zware mishandeling. Hij ;ns een ruzie de 28-jarige mon- Sohrik uit Mtisselkanani met een nies in de buik «r token Het offer is opgenomen in het academisch ziekenhuis, waar hij onmiddellijk werd geopereerd. Zijn toestand is bevredl- Slot van pagina 1 Bloempotten Een vrouw wierp bloempotten uit het raam van haar flat naar de Chinezen tijdens de schermutseling. Een van de politiemannen werd weggeleid met een bloedende hoofdwond. Een Chi nees werd weggesleept over de keien terwijl het bloed langs zijn gezicht -stroomde. Nadat het gedeelte van de straat was ontruimd werd dit door de politie afgesloten. Ziekenauto's reden voor en drie gewonde Chinezen wer den op brancards naar buiten gedra gen. Vijf andere gewonden liepen naar het nabij gelegen Middlesex zie kenhuis. Terwijl de gewonden naar buiten werden gedragen klonk er uit de menigte van ongeveer 300 mensen geroep van ,Mao is een zwijn' en ,hoe zit dat met Hop- son?'. Hopson is de Britse zaakgelastig de in Peking, waar vorige week leden van de Engelse legatie zijn mishandeld door Chinese demonstranten. De demon stranten in Peking protesteerden tegen de Engelse behandeling van Chinese communisten in Hongkong. Italië weigerde bedorven vlees fVam onze Haagse redactie) DEN IIAAG Het ministerie van 1: bouw en visserij te Den Haag neeft dinsdagmorgen van de landbouwatta- ché bij de Nederlandse ambassade te Rome het bericht otnvangen, dat het Nederlandse varkensvlees, dat aan de Italiaanse grens werd tegengehouden, slechts een hoeveelheid van 13 ton omvatte. De Italiaanse autoriteiten wei gerden dit vlees toe te laten, omdat het voor een deel was bedorven. Het vlees werd dus minder om veteri naire dan wel om hygiënisch-sanitaire redenen geweigerd. Er is hier, üdus het mtoistreie van landbouw en visserij, dan ook geen sprake van een algemene maatregel van Italiaanse zijde tegen het Nederlandse vlees, maai' van een incidenteel geval, waarbij één expor teur betrokken was. Protest ken. Hij kwam een bezwaarschrift in- ADVERTENTIE tJl VOEDZAAM NA MAAND REIZEN DOOR AMERIKA nwzaaoA M IÉ dienen tegen een afranseling die een van de Chinezen zou hebben ondergaan. Staatssecretaris De la Mare vestigde Shens aandacht op de provocerende hou ding van de leden van de Chinese lega tie en wees het bezwaarschrift tegen een veronderstelde afranseling dan ook met kracht van de hand. De staatssecretaris herinnerde Shen aan de incidenten vorige week in Peking, waarbij leden van de Britse legatie werkelijk waren afge ranseld, maar waarop de Chinese auto riteiten de Britse Wachten ook van de hand hadden gewezen. Shen werd dan ook gevraagd of hij werkelijk hoopte dat zijn bezwaarschrift serieus genomen zou worden. Verklaring Het Engelse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteravond een voor haar doen bijzonder schérpe verklaring afge legd met betrekking tot de schermutse lingen in Londen. De verklaring luidde als volgt: ,Er zijn vandaag een aantal incidenten voorgevallen waarbij leden van de Chi nese legatie uit. hun kantoor zijn ge stormd en Engelse burgers hebben aan gevallen. Hieronder bevonden zich ge üniformeerde politieagenten. De politie mannen stonden op 'wacht om toe t« zien op de naleving van de beperkte be wegingsvrijheid van het Chinese legatie- personeel na de incidenten van vorige week in Peking en tevens om de leden van de Chinese legatie die bescherming te geven die normaliter aar. leden van legaties in dit land gegeven wordt. De betreurenswaardige incidenten var vandaag duiden op een opzettelijke uit lokking van geweld om op die manier te proberen de voorvallen in Peking te rechtvaardigen'. Samen met 17.000 verkenners uit 93 landen OOSTBURG Walter de MUliano uit Waterlandkerkje en Sjourd Pari- daen uit Oostburg zyn twee van de meer dan 90 Nederlandse verkenners die voorlopig nog niet zyn uitge praat over hun belevenissen in de Verenigde Staten, waar zij uegin au gustus de twaalfde World Jamboree meemaakten. In de nacht van zon dag op maandag keerden zij van San Francisco terug op Schiphol .boorde vol indrukken van en herinneringen aan de nieuwe wereld en beladen met een aanzienlijke hoeveelheid sou venirs. We spraken hen thuis (op 'n boerderij in de polder bij Waterland kerkje en boven de Oostburgse ra diozaak), juist uitgeslapen na de vliegreis. De I7-jarige Walter en de 16-jarige Sjourd zijn eerste Was verkenners van de St.-Eloygroep te Oostburg. Op 26 juli vlogen zij via Schotland en IJsland naar een vliegveld to Noordwest-Canada waar zij precies op de warmste dag in 20 jaar arri veerden. ,Het is een Wein vliegveldje, middenin de woestenij. De sneeuw was er net een paar dagen weg", ver telt Walter, die evenals Sjourd moei teloos een middagje zou kunnen vol- TOKIO (ANP) De Amerikaanse zwemmer Charles Hickcox heeft een dag nadat hij het wereldrecord op de 100 meter rugslag verbeterde, ook een nieuw record op de 200 meter rugslag geves tigd. Hij zwom dinsdag tijdens de uni- versiade in Tokio de afstand in 2 min 9.4 sec. en was daarmee bijna één se conde sneller dan zijn landgenoot Jed Graeff, die sinds '3 oktober 1964 record houder was met. een tijd van 2.10.3. De Amerikaan Douglas Russëll, die maandag met een tijd van 59.5 wereld record op de 100 m rugslag zwom, maar die een paar uur later als recordhou der werd onttroond door zijn landge noot Charles Hickcox. bracht op de 100 m vlinderslag een tijd van 56.3 op de chronometers. Met deze tijd werd zijn landgenoot Mark Spitz op 9 juli van dit jaar wereldrecordhouder. Russell is nu echter geen mede-recordhouder omdat evenaringen in de zwemsport niet kend worden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Mr J. F. Hartsuiker, de Amsterdamse officier van justitie, heeft alsnog een vooronderzoek gelast betreffende liet optreden van de Bus- sumse politieman, die op 14 juni de twintigjarige E. van der H. uit Naar- den een vuistslag gaf, waarvan de jon geman pas de volgende dag in liet zie kenhuis te Bussum bij kennis kwam. De jongeman ging vrijdagavond 14 ju. ni op eigen initiatief het verkeer rege len op een kruispunt te Bussum. waar het door een koopavond bijzonder druk was. De politieman greep ln, doordat het verkeer nog verder in de knoop raakte. Met moeite verliet de jongeman zijn .verkeerspost', maar weigerde zijn naam en adres op te geven. De politieman wilde daarop de jonge man mee naar het bureau nemen. Vol gens zijn lezing trachtte de jongeman zich los te rukken en nam een dreigen de houding aan. De politieman diende hem een vuistslag toe. waarop de jon geman tegen de vlakte ging en bleef lig gen. De politieman, denkende dat cte Jongeman simuleerde, schopte hem ver volgens een paar keer. NSW DORK (RTR) De Roemeense minister van buitenlandse zaken, de 50- Jarige Corneliu Manescu, kan er zeker van zijn dat hij volgende maand lot voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties wordt gekozen. Volgens doorgaans betrouwbare krin gen in New York beeft hy de steun van 110 van dc 122 lid-staten. De VS hebben geen toezegging gedaan maar men verwacht als er geen tegen kandidaat komt dat zij ln een geheime stemming voor minister Manescu zullen stemmen. Aangenomen wordt dat er geen tegenkandidaat zal komen in de drie weken die nog voor de opening van Ie zitting moeten verstrijken. Om geko zen te worden is een eenvoudige meer derheid voldoende, zodat: Manescu zeker llcan zijn van het voorzitterschap. AMSTERDAM Leo Proost uit Turnhout achter de Nederlandse gangmaker Norbert Koch heeft de hoge verwachtingen die we van hem koesterden niet beschaamd. Hij veroverde de wereldtitel bij de prof stayers ten aanschouwe van ruim 30.000 enthousiaste toe schouwers in het Amsterdamse stadion. Zijn ernstigste concurrent was niet zoals alom werd gedacht onze landgenoot Jaap Oudkerk, maar de titelhouder Romain De- loof die tweede werd nadat hij ge ruime tijd aan de leiding had gele gen. Jaap Oudkerk moest ook de Italiaan De Lillo voor laten gaan zodat hem ook het brons ontging. Jean Legrand die geen rol speelde in dit boeiende duel bezette de zes de plaats op twee ronden achter stand. doel bereikt. De eerste plaats was hemi miano geen verweer had gekregen, en de wereldtitel. Hij hoedde zich er wel Zo had de directeur van de Italiaanse voor om opnieuw De Lillo aan te val- fabriek Ignis waartoe Maspes, Beghet- len. Die was trouwens al op jacht ge- to en Damiano allen behoren immers gaan naar het brons. bevolen Op jacht naar de uitgebluste Oudkerk De wereldkampioen 1967 moest toch die geen enkel verweer meer had, toenzeker in Italië blijven Dat kon toch - niet anders? Hoe zou Sercu deze sim pele redenering waarin iedereen ge loofde doorkruisen? Toen Maspes faal de moest Beghetto het doen. Beghetto, de man die al tweemaal achtereen de regenboogtrui om zijn lendenen ge gord had gekregen. Beghetto, wa3 op rvu,^... .„„-.de laatste meters, gewend om uit twee- luskow, Latsis en Moskwin hebben de de positie te komen, onweerstaanbaar! ploegachtervolging wereldtitel die zijAlles leek in kannen en kruiken toen 'ori| jaar in Frankfort De Lillo hem na precies een uur rijden passeerde. Zo bleef het tot het einde: 1 Proost, 2 Deloof, 3 De Lillo. Vier dolgelukkige Russen: Bykow, Ko- waren geraakt, gisteravond heroverd. Ze reden als een perfect geoliede ma chine de Italiaanse zelfverzekerdheid diggelen. Nimmer haperde het over nemen", nimmer verminderde de snel heid, waarmee het viertal over de baan daverde. Lange tijd ging de strijd gelijk op maar in de voorlaatste ronde verloor Italië niet één maar twee man.,. Als een to taal ontredderd team reden de Azzurrl de afstand uit. West-Duitsland werd derde en Tsjechoslowakije vierde. Sercu heeft het ongedachte waar ge maakt. Hij werd gisteravond luide bejubeld als wereldkampioen prof sprint door eerst Maspes in de halve finale van alle illusies te beroven en daarna de Italiaan Beghetto wereld kampioen 1966, in twee ritten be slissend en overtuigend te verslaan. Slechts weinigen hadden verwacht dat de eenzame Belg als overwinnaar uit de strijd naar voren zou komen toen hij met drie Italianen de laatste vier vormde. Dat moest hij wel doen om wereld kampioen te worden. Eerst Maspes verslaan en daarna aantreden tegen _n Italië kwijt i Sercu in de eerste rit de kop hield tot - -• op de 200 meterlijn. Daarop had de Belg zelfs nog royaal ruimte om bin nendoor te glippen. Beghetto aarzelde geen moment en liep in een levensgrote val. De slimme Sercu haakte aan en kwam gelanceerd de laatste bocht uit. Onweerstaanbaar joeg hij naar de over winning. De tweede rit werd de rit van de angst. Voor Beghetto dan! Eerst tweemaal afgeschoten tijdens een sur place, daar na ineens vertwijfeld overgaand in een lange sprint die hem wel voorsprong verschafte maar niet genoeg. Sercu pakte hem op de streep en had het on gedachte waargemaakt. Hij had de Ita liaanse muur omvergehaald en de ova tie die hy kreeg was voor 100 procent verdiend. i geheel frisse Beghetto die van I De heldenrol in deze stayersfinale speelde zonder twijfel de Italiaan De Lillo, waarvoor hij by de huldigingeen extra warm applaus toegemeten kreeg. De Lillo speelde nooit een grote rol, maar De Lillo voelde zich ditmaal ge roepen iedereen en alles tegenstand te bieden op een wijze die alle hulde ver diende. Hij was degene, die Proost te genhield in zijn eerste stormloop van deze stayersrace. Hij was degene die Jaap Oudkerk van de derde plaats af hield. Hij was tenslotte degene, die de str(jd maakte. Proost en Koch, zij wilden zo graag meteen iedereen op een ronde zet ten om daarna op hun lauweren te leunnen rusten. Ze gingen voorbij de arme Timoner, die onopgemerkt reeds na een tiental minuten van de piste verdween. Zij gingen ook voor- bjj de Westduitser Rudolph die even eens de strijd staakte. Ze lapten de Fransman Raynal en onze landge noot Le Grand. Ze dachten even gemakkelijk voorbij Dc Lillo te kun nen marcheren. Maar o, wat vergis ten Proost en Koch zich deerlijk. Ze stuitten tot tweemaal toe op een Ita liaanse muur van onverzettelijkheid, Ze raakten er helemaal door van de kook en Jaap Oudkerk die zijn kans schoon zag nam de leiding over. Maar nie mand had aan Romain Deloof gedacht. Hij rushte naar voren en joeg Oud- remise tegen de Zweet kerk van de eerste plaats. Wat beziel- plund. de de titelhouder daarna om De Lillo te gaan attaqueren? Wilde hij ruimte maken om beter een aanval te kunnen opvangen? In ieder geval mislukte zijn voornemen. Daar, in die fase van de strijd, na een klein uur rijden, viel de beslissing. Bij Jaap Oudkerk begon de vermoeidheid door te komen. Hij raakte even los van de rol. Nog waren de kreten van teleurstelling niet verstomd of Proost, die krachten had vergaard, gaf het teken aan Koch. ,In de aanval!' Daar ging Proost! Onweerstaanbaar was hij. Langs de moeizaam gaande Oudkerk en met een venijnige lussen- sprint ook langs Deloof, Proost had zijn JERUZALEM (AP) Julio Kaplan van Puerto Rico heeft liet negende we reldkampioenschap jeugdschaak in Tel Aviv gewonnen. Hij is in acht partijen ongeslagen gebleven. Zijn puntentotaal was 6,5. De 17-jarige student in de wis kunde was het toernooi als favoriet be- ieelde Kaplan Lennart As- rDe Nederlander Jan Timman verspeelde zijn kans op een tweede plaats door te verliezer van de West duitser Robert Hübner. Timman is nu derde geworden met 5 punten na de Brit Raymond Keene, die in de laatste ronde remise speelde tegen Amikam Balsjan van Israël. Keene behaalde 5,5 punt. Lawrence Day van Canada won in de laatste ronde van Terje Wibe van Noorwegen. De Roemeen Dumitru Ghizdavu had een vrije ronde. De rest van het eindklassement in de finale groep luidt: 4 Hübner 4,5; 5 Asplund 4; 6 Balsjan en Ghizdavu 3,5; 8 Day 2,5 en 9 Wibe 1. De uitslagen van de vijfde ronde van het Raadhuis-damtoernooi te 's-Graven- polder luiden: G. Blom-I. op 't Hof 2-0; A. Krijger-A. van de Schraaf 0-2; C. de Blaay-W. Krijger 2-0: C. Rijk-Ad. Quak- kelaar 0-2. De stand na de 5e ronde is: I. C. Rijk 8 uit 5; 2. G. Blom 7 uit 5; 3. I. op 't Hof 7 uit 5; 4. Ad. Quakke- laar 7 uit 5; 5. J. Blom 6 uit 5; 6. A. van de Schraaf 6 uit 5; 7. C. de Blaay 5 uit 5; 8. A. Krijger 3 uit 5; 9. H. C. van de Vreugde 3 uit 4; 10. W. Krijger 2 uit 5; II. H. Qua.kkelaar 1 uit 4; 12. C. dr Vries 1 uit 4. Belgische ploeg met vier Zeeuwen in omloop Z.-Vlaanderen De Belgische wielerclub .Karei van Wij- nendaele', welke als extra-sportieve groepering .Herteka.mp' vertegenwoor digt neemt deel aan de Omloop van Zuid-Vlaanderen op 16 en 17 september a s. Vier Zeeuwse amateurs zijn nier van lid en worden in de ploeg van deze omloop opgenomen. Het betreft hier de renners Sjaak Beun (Biervliet), Willy de Feber (Sluiskil), Wim Evertse (Zie- rikzee) en Han Westerweele (Sluis). De ploeg welke uit zes renners bestaat, worat verder gecompleteerd door de grensrenners Freddy Dhaenens (Boek- houte) en Fons van Parijs (Zelzate). sche landen mochten officieel niet aanwezig zyn, maar waren er es- ondanks). Waiter vierde op de Jam boree zyn zeventiende verjaardag met een taart met opschrift. Beren De grote air-conditioned Gray-Hound bussen brachten de verkenners na de jamboree naar het Livingstone park. Onderweg zagen ze een echte rodeo en in het park echte beren. De eerste beer die Ln zich: kwam werd uitvoerig bewonderd. .We kon den al gauw geen beer meer zien', zegt Walter. De volgende stopplaats was Salt Lake City, waar zy te gast waren by de heiligen van de laatste dagen (mormonen). Ze sliepen in het grootste troop- house' dat ze ooit hadden gezian om zwommen urenlang in het zon te Salt Lake, zonder er moe van t e o, orden. Via Reno, waar goktenten 'n attrac tie vormden waar zij niet mochten aankomen, ging de reis naar Autioch dichtbij San Francisco. Negen dagen logeerden ze bij een familie en in die tijd brachten ze een bezoek aan die prachtige stad. ,We zijn ook bij de hippies geweest, 't Was maar een vieze boellange haren met baar den en belletjes', vertelt Walter. Aanzien WALTER DE MILLIANO praten. De volgende dag re naar Spokane (Washington) en daar mee begon voor hen de kennLsmalring met de Amerikaanse .samenleving, the scout boys of America, de ver kenners uit 91 andere landen en het landschap van de staten Washing ton, Idaho, Montana, Wyoming, Utah Nevada en Californië. De nele reis bleven zij bij elkaar, waren /e eikaars .bodies'. ,Dit zi]n we' In het plaatsje Pomery (Wash.) ble ven zij, samen met 10 andere Ne derlandse jongens en twee leiders, logeren bij een aantal gezinnen. Ui teraard moesten ze veel vertellen over Holland en veel verbazingen verwerken, bijvoorbeeld over het feit dat iongens van 16 geen bier kun nen kopen maar wel mogen autorij den en zich ook een vuurwapen mo gen aanschaffen. Walter: ,Men is daar wel veel vrien delijker op de weg, veel rustiger. De mensen werken daar niet met hun ellebogen. Je kon daar een rij van 400 mensen zien, die voor een bioscoop stonden te wachten. Hele maal geen gedrang'. Steeds kwam bij die gesprekken dezelfde vraag van Amerikaanse zijde terug: ,How do you like our country?' Walter en Sjourd zyn er vol van. Van de uitstekende maaltijden die zfl 'edere dag weer kregen voorgezet en van de gastvryheid. Om iets te noemen: ze kwamen naar huis met tassen vol schoongewassen kleding. Ze za gen een gebied dat vry is van rassen- onlusten en allebei vinden ze dat I juiste indruk kregen. Walter: visie op je kamer Drie auto's is daar heel gewoon'. Sjourd: ,Ze zeg gen gewoon: dit zijn we'. De jamboree in een groot dal bij het Pend Oreille meer (Idaho) duur de negen dagen en had een boorde vol programma. De 17.000 verken ners, die in tenten sliepen, kregen daar de gelegenheid met elkaar ken nis te maken door veel uit to wisse len (onder andere kledingstukken) veel te praten (in het Engels) en samen de op charcoal klaargemaak te maaltijden te nuttigen. Walter en Sjourd waren bijvoorbeeld dikke vrienden met een paar Chinezen van Formosa. Ze hadden een paar dingen van huis meegenomen, waarvoor gro te belangstelling bestond: een grote windmolen en een maquette van dé Zeeuwse eilanden en het deltaplan. ,Ze waren er niet van weg te slaan', vertelt Walter. Op 5 augustus werd een Holland-dag' gehouden waarop limonade, gebakjes en Hollandse kaas werden uitgedeeld aan, om maar een greep te doen, Israëli (Arabieren waren er niet) en Zuidvietnamezen (vertegenwoordigers uit communiste De Oostburgse verkenners hebben wel ontdekt dat de Amerikaanse ver kenner in veel hoger aanzien staat dan zijn Nederlandse collega, öjourd .Iedereen ls daar verkenner, of ver kenner geweest. Alle astronauten bij voorbeeld zijn verkenners. Een ,eagle-scout' is een verkenner met de hoogst haalbare onderscheiding, die door deze kwaliteit in Amerika bepaald een streepje voor heeft bij voorbeeld bij selectie voor een uni versiteit). De verkennerij heeft een enorme Invloed, getuige alleen al het feit dat de plaatselijke bladen in de streken waar zij de afgelopen maanden kwamen veel aandacht aan hun bezoek en hun activiteiten be steedden. Walter heeft een aardige bundel knipsels verzameld. Walter ls nu weer naar zijn hbs (vijfde) en Sjourd naar zijn mulo (vierde), maar dat wil niet zeggen dat er nu een punt achter het Ame rikaanse avontuur wordt gezet. Sa men hebben zy 620 dia's meegebracht waarvan zij de beste zullen vertonen op de komende reünie van Neder landse .bereisde' verkenners. Aile be levenissen die zij in een dagboek Oostburgse verkenners er nog wat van kunnem meenemen. Tientallen .patches' (vaardigheidsinsignes, meestal van zijde, die op het tenue fenaaid kunnen worden) verzamel en zy en bovendien keerden ze te rug als ereleden van ,The order of the arrow', wat voor verkenners geen kleinigheid is. En daarbij zijn ze alle bei een paar kilo aangekomen SJOERD PARIDAEN In volle vrede ging van ons heen onze lie ve tante, mevrouw LEUNTJE BIERENS- TRAAS Cor, Janny, Corrie, Daan, Wim en Ko Traas Haar nagedachtenis zal bij ons in dankbare herinnering blijven. 29 augustus 1967. Heden nam de Here tot Zich onze lieve zus ter en behuwdzuster LEUNTJE op de leeftijd van bijna 86 jaar. Met grote dankbaar heid zullen we steeds aan haar terugdenken. J. Rottier-Traas St. Rottier Kapelle: C. Traas E. Traas-Rouw 29 augustus 1967. Na een langdurig en zeer smartelijk lijden is heden, op de leeftijd van ruim 40 jaar, in volle vrede, onze lieve vrouw en moeder ons ontvallen. Moge zij de rust vin den, die wij haar zo zeer toewensen. J. Westdorp Tanja en Toos Kapelle, 29 augustus. Weststraat 25. zal op vrij dagmiddag om 3 uur op de algemene be graafplaats te Kapelle, vanaf de aula. Na de grafenis gele§ condoleren. Heden overleed, in de hope des eeuwigen le vens, mijn innig gelief de vrouw LEUNTJE BIERENS geboren TRAAS in de gezegende ouder dom van bijna 86 jaar. A. Bierens. Biezelinge, 29 augustus 1967. Nieuwe Kerkstraat 51. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 1 september 1967 op de algemene be graafplaats te Bieze linge te 14 uur vanuit de chr. ger. kerk al daar. De rouwdienst vangt aan om 13.15 uur. Tot onze droefheid ge ven wij kennis van het overlijden van onze ge liefde moeder en oma JANNETJE JOHANNA BLOK weduwe van M. Hundersmarck, ln de ouderdom van 65 jaar. M. J. L. Boone- Hundersmarck W. Boone Jenny Middelburg, 29 aug. '67 Seisweg 152 De overledene is opge baard in het rouwcen- trum, Herengracht 44. Bezoekuren dagelijks van 19.00-20.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben vrij dag 1 september om 12 uur op de begraaf plaats te Oostkapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 9