,Sas van Gent is hard bezig om te vervuilen' Rijkskweekschool: 25 onderwijscursussen In november stemmen over ,De Poel' Gemeenteraad: Inventarisatie van wat er allemaal gedaan moet worden EÉIliÖSfc Trouwlustigen moesten terugkomen om aan te tekenen ZEEUWSCH-VLAANDEREN Guido Metsers exposeert in de schouwburg MARKTBERICHTEN ...Als er niet teveel bezwaren binnenkomen Rijksweg woensdag 30 augustus 1967 Wissel Zeeuws-Vlaand eren PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 gAS VAN GENT ,Onze ge meente is aan het vervuilen! Deze noodkreet hief het Sasse raads lid E. P. van Assche (katli dins dagavond aan. Hij somde achter eenvolgens op: het onkruid tiert welig, het gras staat overal knie hoog, speelterreinen voor de jeugd zijn onbegaanbaar en onbruikbaar, éi- staan bomen met dode takken en bomen die helemaal dood zijn. 0]) liet kanaal drijft zoveel vuil dat een niet-ingezetene van Sas van Gent volgens de heer Van As sche opmerkte: ,Ze mogen hier het gras op het kanaal ook wel eens knippen....'. De noodkreet van de lieer Van Assche bleek nog 3 Sasse raadsleden uit liet tanrt gegrepen. .Overal in de gemeente iicoen vuilnishopen. Er is hier een aan nemer die eerst de hele Stationstraat heeft ontsierd en die nu bezig is hetzeif- ilp te doen in de Walstraat en op de Markt' vulde de heer L. F .S. de Meyer (tb) de litanie aan. De heer M. P. de (iroff (pvda) vond dat er snel en dras tisch opgetreden zal moeten worden, uil men Sas van Gent tenminste bewoon baar houden. .Waarom heeft de gemeen te niet veel meer mensen in dienst die met dit werk kunnen worden belast?', vroeg hii zich af. ,De personeelsbezet ting in alle omliggende gemeenten is veel beter en men beschikt daar ook over behoorlijk materiaal'. Personeel aantrekken zonder toestem- min? van gs mag niet', hield burge meester R. A. J. den Boer de raad voor. Nou, dan moeten we die toestemming zien te krijgen', v\nd de heer De Groff, die overigens hier aan toevoegde dat het aantrekken van mensen bepaald niet gemakkelijk zal zijn. Wethouder W. H M. Colsen illustreerde die uitspraak: op een personeelsadvertentie reflec teerde slechts één gegadigde', Namens het college beloofde burgemeester Den Boer dat er een inventarisatie gemaakt zal worden van de taken die er in Sas van Gent zijn. Men zal ook nagaan of er bij de plantsoenendienst wel zo ratio neel mogelijk gewerkt wordt en of de beschikbare machines efficiënt zijn. Benzinestation ,Knit rijkswaterstaat bij ons in de ge meente non zomaar doen wat ze wil len?' Met deze vraag raakte het raads. lit! Van Assche de in Sas van Gent wel bijzonder tere kwestie van het Keizer Iiarelplein. Dit fraaie, midden in Sas vnn Gent aangelegde plein is eigendom van rijkswaterstaat, en wordt verhuurd aan de gemeente. Het mag volgens de bepalingen van rijkswaterstaat uitsluitend als parkeerterrein worden gebruikt. Het gemeentebestuur wilde er éénmaal per week marktkramen plaatsen. Rijks waterstaat zei nee. De gemeente wilde de kermis op het Keizer Karelplein. Rijkswaterstaat zei nee. De gemeente wilde de bushalte aan het plein graag handhaven. Nee, zei rijkswaterstaat, die bushalte, verdwijnt. Wel kreeg een par ticuliere firma toestemming om er een benzinestation te bouwen. ,Kan dat nou zomaar?', wilde de heer Van Assche weten. .We hebben hier toch een benzi nepompverordening die een uitbreiding van het aantal pompen beperkt?'. Bur gemeester Den Boer zette hi.erop uiteen, dat rijkswaterstaat beheerder is van de (rijks)weg waaraan het station is ge bouwd en dat het volgens een advies van de vereniging van Nederlandse ge meenten in zo'n geval maar beter is, niet aan te dringen op toepassing van plaatselijke verordeningen. De heer Van Assche was het daar niet mee eens: ,Zo'n staat in de staat kan dus doen en laten wat ze wil', constateerde hij. .We zijn toch zeker niet bang voor sancties van rijkswa terstaat'. Burgemeester Den Boer zie tenslotte dat eventuele gevaarlij ke situaties voor het verkeer die voortvloeien uit de bouw van het benzinestation, voor rekening komen van de wegbeheerder, dus van rijks waterstaat. De heer H. F. Scheffer (pvda) had daarop het laatste woord door zich af te vragen of de gemeen te dan geen medeverantwoordelijk heid heeft aanvaard doordat de bur gemeester voldaan heeft aan het verzoek h$t betreffende benzinesta tion te openen. W oonwagenkamp De raadsleden verwierpen een voorstel om een verlaten kantoorgebouw aan te kopen in de onmiddellijke nabijheid van het gemeentelijk woonwagenkamp. De woonwagenbewoners hebben grote schade toegebracht aan dit gebouw (men maakt zelfs gebruik van de nog aangesloten telefoon) en de eigenaar dreigt de gemeente voor de vernielingen aansprakelijk te stellen. Van cjat laat ste kan overigens nooit sprake zijn, zo deelde de burgemeester de raad mee. Hij motiveerde de aankoop door te stel- lën ,dat hierdoor een bron van grote moeilijkheden uit de weg zou zijn ge ruimd en dat er bovendien plaats zou komen voor meerdere woonwagens. De raad bleek voor de aankoop niets te voelen: ,We mogen wel oppassen dat we straks niet met een centraal woon wagenkamp blijven zitten', zei de heer Scheffer. Wethouder Colsen haastte zich daarop duidelijk te maken, dat die gedachte bepaald niet leeft bij b en w. De heer J. J. Bockstael (kath.) vond dat de gemeente de afgelopen jaren wel genoeg (.tonnen') heeft uitgegeven voor de huisvesting van woonwagenbewoners en dat het nu maar eens afgelopen moest zijn. De heer De Groff zei niets voor aankoop Van het gemolesteerde ge bouw te voelen .omdat de gemeente ten slotte niet voor derden de kastanjes uit het vuur hoeft te halen. ,Het is waanzin hier in de gemeente weer nieuwe bejaardenwoningen te bou- Woensdag 30 augustus HAAMSTEDE Hotel Bom. 20 uur: film voorstelling. Hotel Bom, 13.30 uur: vertrek excursie naar do landbouwbedrijven. Slot, Haamstede, 10 uur: boswandeling. MIDDELBURG - AbdMgebouwen. 20.30 en 31 uur: klank- en lichtspel. Molenwater, 9.22 uur: miniatuur Walcheren. OUWERKERK Camping Vierbannen, ld excursie naar het vogel- en krelcenge- bierl. 19.30 VLISSINGEN Oranjestraat, dansavond folkloristische groep, Concertgebouw, vanaf 10 uur: veilin Britannia, 20 uur: .Quartetto Mura'. La Cave, 21 uur: ,The Yuricoja's'. MIDDELBURG Rijksarchief Zeeland. Sint- Pieterstraat 38. 9.30-12.30 en 13.30-17.30 uur: tentoonstelling .Zeeland en de West'. Van Benthem en Jutting. 9-18 uur: tento stelling oude stadsgezichten en Russische Griekse tkonen. Vleeshal stadhuis, 10-17 uur: tentoonstelling .Middelburg, stad in de delta'. STNT-ANNA TER MUIDEN Raadhuis, 10- 12 en 14-17 uur: tentoonstelling werken ban R- de Meester de Belzenbroeck en Jos But. SLUIS - Raadhuiskelder. 10-12 en 14 30-18 uur: tentoonstelling werken Robert Quintijn TERNEUZEN Galerie J 34. tentoonstelling werken Frank van den Berg. VEERE De Schotse Huizen, 10-12 en 14-17 mir; tentoonstelling werken W. Z. Ort. Kunstzaal Van Lier. 10-17 toonstelling nationale en internationale kun stenaars. VLISSINGEN Boulevard De Ruyter 78, 11-23 uur; tentoonstelling werken Naerebout. Boekhandel Bikker. 9-18 uur: tentoonstelling werken Annemarie van de Woestljne. ZIER1KZEE Burgerweeshuis, Poststraat. 10-17 uur: tentoonstelling .Kunst uit eigen omgeving'. wen. Het is ge.woon een probleem om de woninkjes die er al staan vol te krijgen' Met deze uitspraak motiveerde de heer De Meijer zijn afwijzende houding aanzien van een voorstel om de katho lieke woningbouwvereniging medewer king te verlenen voor de bouw var bejaardenwoningen. Ook de lieer De Groff zei tegen het voorstel te zijn. ,11c geloof dat de huisjes wel nodig zijn, maar de wijze waaroo ze gebouwd zul len worden vind ik verspilling van grond'. De heer De Groff keerde zich ook tegen een voorstel van gemeente wege jaarlijks 100,bij te dragen ir de huur van de betreffende bejaarden woningen. Hii vond het financieel veel te ver gaan. Ook de heren J. B. Riinders (gb), De Meijer en Scheffer stemden te gen. Een vinnig debatje ontbrandde de vraag, waarom b en w er niets voor voelen 1000,bij te drage de aansluitkosten van een onrenda bel perceel on het elektriciteitsnet. De heer De Meijer wist zelfs te mel den, dat het de eerste maal zou wor den dat het gemeentebestuur een dergelijke bijdrage weigert. Niette min bleek dé raad op 3 leden na var mening dat een gemeentelijke subsi die in het betreffende geval niet op zijn plaats is. SAS VAN GENT ,Is het waar dat er bij ons in Sas een paartje niet aan kon tekenen, omdat er op het, gemeentehuis geen enkele ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig was?' Met deze vraag wierp de heer H. F. Schef fer (pvda) dinsdagavond een klein bommetje in de met weinig ups en veel downs voortkabbelende vergadering van de Sasse ge meenteraad. Hij preciseerde, dat een trouwlustig paartje onver- riehterzake het gemeentehuis weer was uitgestapt, omdat nie mand bevoegd was de vereiste formaliteiten te vervullen. Het bleek voor 100 procent waar te zijn. Burgemeester R. A. J. den Boer gaf het een beetje be schaamd toe. Het betreffende paar moest een paar dagen later nog eens terugkomen, omdat op de bewuste dag geen van de drie ambtenaren die benoemd zijn tot ambtenaar van de burgerlijke stand aanwezig waren. ,Ze waren of op vakantie, of voor gemeen tezaken in Middelburg', zei de burgemeester, die als enig licht punt kon aanvoeren ,dat het toch maar héél sporadisch voor komt'. Zwembad Het raadslid De Meijer blijkt maar wei nig vertrouwen te hebben in de kwali teiten van de centrale dienst voor bouw en woningtoezicht. Dat viel tenminste te destilleren uit opmerkingen die dit raadslid plaatste naar aanleiding van een brief van het gemeentebestuur van Wiseh. In die plaats is een oude school verbouwd tot instructiezwembad. In Sas van Gent loopt men met soortgelijke plannen rond en men had daarom om nadere gegevens gevraagd. De verbou wing bleek de gemeente Wisch 186.000,te hebben gekost. Volgens een becijfering van de centrale dienst zou een soortgelijke verbouwing Sas van Gent op 5 a 6 ton komen te staan. ,We krygën voor dat geld nog minder dan ze in Wisch hebben', zei de heer De Meijer een beetje gepikeerd. ,Het is me een raadsel hoe dié centrale dienst van ons aan 6 ton komt. We moeten Roelands (de directeur van de centrale dienst, red.) toch nog eens vragen'. Naar aanleiding van een aantal begro tingswijzigingen wilde de heer J. M. C de Rijk (kath.) weten, waarom een post van bijna. 4 ton voor de bouw van een gemeenschapshuis in Sas van Gent niet in een afzonderlijk agendapunt was genomen. Het blijkt dat b en w op deze bouwplannen nog nader willen terugko men. De raad - benoemde tenslotte mej. A. Verstraete te Schoondijke tot leid ster aan de openbare kleuterschool. De bouwvereniging ,Sas van Gent' kreeg een bijdrage uit de gemeentekas om bui tenschilderwerk aan woningwetwonin gen te bekostigen. Twee aanrijdingen SLUIS In de Kapellestraat te Sluis reed een brommer, bestuurd door J. V- uit Sluis, achterop een Bc-lgische perso nenauto-toen deze moest uitwijken voor een auto die uit de file kwam. De Belgi sche a.uto werd bestuurd door A. de m. uit Heist. Belde voertuigen werden be schadigd. In de Oude Kerkstraat te Sluis raakte de bestuurder van een autobusje, J. de W. uit Brugge, bij het uitwijken de voet gangster F. V. uit Oostende, met zijn spiegel in het gezicht. Haa bril werd ver nield en zij liep een wond in het gelaat op. Dokter Bom uit Cadzand verleende eerste hulp. Aanrijding BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur; .Prlml. 'let Londen'. L8 Jaar. Roxy 20 uur; .In de mnc.ht van de vampier' 18 jaar. GOES Grand, 20 uur: .Angelique en de ko ning'. 14 Jaar, MIDDELBURG City, 20 uur: .The grea' tare', alle leeftijden TERNEUZEN Luxor. 20 uur: .Vuurdoop oi Vangtse-Ktang', 14 Jaar. VLISSINGEN Alhambra. 20 uur: .Angel) que en dc koning'. 14 laar. OPGAVEN VOOR OF INLICHTINGEN OVER DEZE RUBRIEK: G. VAN OORSCHOT P/A PZC.VIISSINGEN - TEL. OIIB4-235S -TOESTEL 04 IJZENDIJKE - De 16-jarige bromfietser F. de W. uit IJzendijke werd bij een proef rit je op zijn brommer aangereden door een personenauto, bestuurd door M. M. uit St.-Amandsberg. W. lette bij het oversteken niet voldoende op het achter opkomende verkeer. Hij liep een been wond op. Dokter Lievens verleende eer ste hulp. 4ARDENBURG Aardenburgse fanfare concerteerde in Antwerpen Zondagmiddag tussen 2 en 3 uur gaf de muziekvereniging koninklijke Aar denburgse fanfare een concert in het stadspark te Antwerpen als deelnemer aan het aldaar gehouden festival. Me. de door het optreden van de drumband in zijn nieuwe kleurige uniformen trok het optreden van de Aardenburgse fan fare een grote belangstelling. "AS VAN GENT Poelstraat opnieuw afgesloten De Poelstraat, verbindingsweg tussen het nieuwe gedeelte van Sas van Gent en de Westkade is opnieuw voor alle ver keer afgesloten. De weg. die op net ter rein van de CSM ligt, is wegens werk zaamheden van dit bedrijf opnieuw niet berijdbaar voor het verkeer. Dankzij dc 'nieuwe verbinding va.n het eerste gedeelte van de Poelstraat met de Pla taanstraat kunnen de bewoners in korte tijd in het centrum van Sas van Gent zijn. De weg is door de CSM zelf aan gelegd en voorziet in een behoefte. SCHOONDIJKE Ploegkampioenschap W-Z.-Vlaanderen op zaterdag 9 september SCHOONDIJKE -— Zaterdag 9 septem ber aanstaande zal wederom het ploef kampioenschap voor West-Zeeuwscl Vlaanderen worden gehouden. De o ganisatie ervan berust al vele jaren bij de vereniging van oud-leerlingen der rmls te Schoondijke. Het ploegkampi oenschap staat open voor vertegenwoor digers van de landbouwjongerenorgani- saties CBTB, NCB, ZLM, CJBTB, KPJ, PJG), van de latnda-rbeidersor- g-a.nisa.ties (ANAB, ëCLB, NKLB) en van de BOVAL. Via hun eigen selectiewedstrijden vaar digen deze organisaties de deelnemers afl Het kampioenschap is tevens weer selectiewedstrijd voor liet provinciaal ploegkampioenschap in 1968. De 4 bes te ploegers zullen daar naar Loe kun- I nen. 1 De wedstrijden beginnen om 13.U0 uut op een perceel grond van de heer L. Sa- lomé-de Bruine aan. de Molendijk ir> de Strijdersgatpolder (Knockert) tussen Cadzand en Nieuwvliet. Traditiege trouw ligt het in de bedoeling om als attractie bij de wedstrijden een demon stratie te geven met een actueel object betreffende de landbouwmechanisatie. Onderhandelingen daaromtrent zijn op dit moment nog gaande. Eerste paal voor expeditiegebouw firma Morres HULST Maandagmiddag om half vyf heeft, burgemeester p. J. G. Molt- hoff van (le gemeente Hulst in aan wezigheid van wethouder j. H. Stolte openbare werken, de gemcentese- aris J. F. van Denderen en de di rectie van de firma Morres de '-erste paal geslagen voor het nieuw te bou wen expediticgebouw van de meubel firma NV Morres te Hulst. Dit is tevens de eerste aanzet tot het bebouwen van het industrieterrein dat is gelegen aan de Amsterdamseweg en de Rondweg. Het expeditiegebouw krijgt een totale oppervlakte van 20.000 vier kante meter, waarvan 12.000 vierkante meter bebouwd zal worden. De voorkant va/n dit grote complex, waarin onder andere de expeditiekantoren gevestigd worden, is gelegen aatn de Rondweg en heeft een breedte van 150 meter, terwijl de diepte 80 meter zal gaan be dragen. Dit zal voor de firma Morres een grote verbetering gaan worden, want momenteel worden de meubels opgeslagen in drie gebouwen, r het patronaatsgebouw, de oude school en het oude Wit-Gele Krtiisge- bouw, allen gelegen in de binnenstad van Hulst. Tevens zal aan dit com plex een nieuwe meubelmakerij en spui- tcrij worden toegevoegd. Een terrein van 10.000 vierkante meter wordt nog in reserve gehouden voor mogelijke uit. breiding in de toekomst. VV Sluiskil verloor van Assenede: 4-2 Als laatste voorbereiding voor competitie speelde Sluiskil zondag op eigen terrein tegen Assenede. Wisten de Sluiskiljongens de drie vorige oefenwedstrijden te winnen, nu moesten ze hun meerdere erken nen in de grensbewoners uit Asse nede, die zich duidelijk de besten toonden. Bij de rust stonden de be zoekers reeds met 12 aan de lei. ding om uiteindelijk tot een 24- eindscore te komen. Beide doelpun ten voor de thuisclub werden ge maakt door Henk Sutterl&nd. Eer der op de middag had Sluiskil II tegen Assenede II een gelijk spel, 4—4, afgedwongen. Zuid-W ester tochten in Oostburg Ongeveer 260 wandelaars liepen zater dagmiddag, sommigen als individuelen, anderen in groepsverband, mee in de door de Oostburgse wandelsportvereni ging ,St. Havo' voor de derde maal ge organiseerde zuidwestertochten. Op verschillende tijdstippen, naar gelang van de te lopen afstanden, vertrokken de tippelaars vanaf het startbureau, dat was ondergebracht in de toneelzaal van hotel-café ."Victory' aan de Markt te Oostburg. Onder de deelnemers waren ook wande laars uit verafgelegen plaatsen, St. Oedenrode, Capelle a. d. IJsel en Hazerswoude. Bij de groepen was er ook een groep Belgische padvindsters uit Maldegem. Het eerst gingen de deelnemers aan de 40 km-tocht van start, anderhalf uur later gevolgd door 8 individuelen en een groep van. 6 per sonen (Vrolijke Tippelaars, Vlissingen) voor de 25 km. Op de 15 km waren er 18 individuelen en 4 groepen, tw pad vindsters (Maldegem), Vrolijke Tippe laars (Vlissingen), openbare lagere school (Oostburg) en St. Ba.vo (Oost burg). Voor de 10 km vertrokken 12 individuele wandelaars en eveneens 4 groepen, tw Willen Is Kunnen (Vlis. singen). Vrolijke Tippelaars (Vlissin gen), wv Jeugdbeiang (IJzencüjke) er openbare lagere school (Oostburg). Op de 5 km tenslotte waren er slechts 2 wandelaars en 4 groepen, t w Vrolijke Tippelaars Vlissingenwv Jeugdbe- lang (IJzendijke), openbare lagere school (Oostburg) en St. Bavo (Oost burg). Alle deelnemende groepen van minstens 11 wandelaars werden, met uitzondering" van het organiserende St, Bavo, onderweg beoordeeld op verschil lende wandeltechnnsche punten door een jury, bestaande uit mevrouw L. de Kok uit Hoogerheide en de heren J. Balk uit Middelburg en F. de Milliano uit Oostburg. Niettegenstaande het goede wandelweer waren er na afloop toch enkele gevallen van blaren te behande len. Aan deze tochten werd muzikale medewerking verleend door de band .Harmonie' uit Oostburg en net tamboers korps met signaalgroep VTV uit Vlissingen, diie ook beide de menlijke groepen vanaf 't Schutte- bocht door het centrum van Oostburg naar het startbureau vergezelden. Hier. aan was een défilé voor het gemeente huis verbonden, afgenomen door bur gemeester J. L. van Leeuwen, nestuur leden en genodigden. In hotel .Victory' kwam tenslotte aan alle spanning var prijzen een eind, toen daar burgemees ter Van Leeuwen de uitslag bekend maakte en de prijzen uitreikte. Hij sprak hierbij woorden van dank tot de organisatoren en respecteerde het werk van leiders en lopers. De uitslag was: 1 openbare lagere school Oostburg (15 km) 515 punten: 2 wv Jeugdbeiang, IJzendijke (10 km) 510; 3 Willen Is Kunnen, Vlissingen (5 km) 505; 4 wv Jeugdbeiang, IJzendijke (5 km) 504; 5 openbare lagere school. Oostburg (5 km) 502; 6 Willen Is Kunnen, Vlissin gen (10 km) 500. Doordat de o 1 s uit Oostburg voor de derde maal de eerste prijs behaalde kwam zij nu definitief in het bezit van de wissel beker. Allen die de tochten volbrachten kre gen een persoonlijk aandenken, terwijl de wandeiboekjes van aardige plaatjes met afbeeldingen uit Oostburg weiden voorzien. De tochten werden genouden onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Op voeding. MIDDELBURG De heer L. A. van Geesbergen, lid van gedeputeerde sta ten, zal zaterdagmiddag 9 september om half vijf de tentoonstelling '/an Gui do Metsers in de Middelburgse schouw burg openen. Guido Metsers exposeert schilderijen, beeldhouwwerken (zand steen), tekeningen en kleinplastieken. Na de opening zai de heer Cornells Vis uit Amsterdam het werk va;i Met sers toelichten. vager van Guido Metsers, de zan ger Wannes va.n de Velde uit Antwer pen, zal de opening muzikaal omlijsten met enkele folkloresongs. Deze eerste expositie in de schouwburg wordt houden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe schouwburgseizoon. De tentoonstelling is dagelijks te bezich tigen van 9 tot en met 30 septembe: behalve 12,13 en 14 september. Het nieuwe schouwburgprogramma ver meldt als eerste evenement een optre den van het Djolibaballet uit Guinee met de negermusical .Djoliba', Deze voorstelling gaat zaterdagavond 9 sep tember en begint om 8 uur. Bij inhaalpoging in sloot gereden IJZENDIJKE Op de provinciale weg Biervliet-IJzendijke is een personenauto, bestuurd door R. M. uit Merksem, in een sloot terechtgekomen. M., die wilde pas seren, moest plotseling terug invoegen voor een tegenligger. Hij schoot links van de weg in de sloot. Zijn echtgenote werd gewond naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht nadat dokter Lievens eer ste hulp had verleend. Ab Klaaijsen eerste in Zevergem De Biervlietse nieuweling-wielrenner Ab Klaaijsen nam zondag deel aan een wed strijd in Zevergem (België). Klaaijsen deed het uitstekend en legde beslag op de eerste plaats. Jaarvergadering .Philippine' Zaterdag jongstleden hield de voetbal vereniging .Philippine' een algemene le denvergadering in het dorpshuis ,De Meerpaal'. Er was een goede opkomst. Naast de gebruikelijke verslagen wer den als voornaamste punten besproken de aanstaande competitie en de keuringen. Willy de Feber zesde in België VEILING SINT-MAARTENSDIJK 29-8. D.orê 14,40—13.30, bonken 6.50. Bintje I ::i10.70. 2 10,70—7. bonken 1 15,20. bonken 2 13.90. Eigenheimers 15,70—11.80, voer 4,75. Aanvoer 3500 kisten. VEILING ZWÏJNDRECHT 29-8, Andijvie 27—39. Spinazie 65-63. Poste lein 55—62- Uien 15—17. Prei 37—41. Staak- snijbonen 95—118. Pronkbenen 48—64. Stam- bonen 50—75, Spitskool 12—20. Chinese kool 2529. Groene kool 1619. Rode kool 5,.' 15. Sav. kool 4.5—13. Kroten 7—17. Spruiten A 61—62 B 54. D 4). Sta A3 26—40. 2 10—31. Bloemkool AA 7076. A 5765. B 37—49, C 25—30. Komkommers 90- 4547. 75- 3042. I- 34—37, 50. 29—37, 40- 26—32. 35- 24—26. .-om 33—35. Tomaten A 2.S0—2.60: B 2.50— 70: C 2.40—2.50: CC 2.40. Selderij 5. Peter- die 5—8. Rad tj* 5—12. Bospeen 30. strijd te Stekene, waar een vijftigtal renners van start gingen. Er vormde zich uiteindelijk een kopgroep van drie man, waarvan de plaatselijke renner Ribert Ferket de zege behaalde. Het daarna volgende groepje van zes ners bevatte de Zeeuwen De Feber en Rentmeester, die respectievelijk op de zesde en negende plaats beslag legden. (2 kg P bramen Appelen: Manks Codlln KL 1 60-90 25. 70-60 28. 60-70 2», 2 D 17. KL 2 80-90 29, 70-80 26. 60-70 22. Benoni KL 1 35-90 41—43, 80-85 46— 53, 75-80 51—59. 70-75 53-68. 65-70 47—62, 60-65 40—52. 55-60 22—33. 2 D 16. Tydeman Early Worchester KL 1 90-95 32—33. 85-90 37. 80-85 4243, 75-80 48—49, 70-75 53, 65-70 45. 60-65 38. Early Victoria KL I 70-80 26, 60-70 26. Jae. Lebel KL 1 85-95 25. 75-85 28. 65-75 23. D !7. Zigeunerin KL 1 85-95 J3. 75-85 15—19 en doordraai. 65-75 19—21,.2 D 16. James Grieve KL 1 90-95 24. 85-90 26. 80-85 28. 75-80 30,05— 32. 70-73 33.80—34.20, 65-70 Sl. D 60-65 18—25. 2 D 16—17. KL 2 60-95 18. 85-90 19—20. 80-83 22—24. 75-80 24—29. 70-75 26—29, 65-70 23-29. James Grieve Lired KL I 30-85 31. 75-80 34. 70-75 33, James Grive Neuman KL 1 35-90 23. 80-85 27—29, 75-80 31—32, 70-75 34—35, 65-70 31. Diverse rassen appels: broet-wlt 15, kroet- rood 10.50. val-wlt 10.50. Peren: Beurré d'Amanlis KL 1 75-80 43. 70-75 VEILING KAPELT.E 29 augustus. Bramen industrie 1 en 2 118— 128, in doosjes 1 113—116. 2 87. Tomaten pe: doordraai.6l^CC doordraai? l' A rijp 240-1-242.139. jl5-70 36. 60-65 35-36, 55-60 31 50-55 23, 20-31. ctpps^: plukt wit. 15, rood 10,50, val wit 10.50. rood jloordraal. Appelen en peren: James Grieve 1 80 2027, 1 85 24. 1 75 29—30. 1 70 31. 1 65 29. 2 80 23. 2 75 24. 2 70 25. 2 65 25 2 D 18—25 3 grof 17, fijn 17. in dozen 1 75 32. 1 70 32—33. James Grieve Lired 1 85 24. 1 80 22—28, 1 75 27—31. 1 70 26—31. 1 65 23—27, 2 85 22. 2 80 24. 2 75 25. 2 70 26. 2 65 24. 2 D 17 grof 15—13 fijn doordraai. James Grieve Neumann 1 80 24. 1 75 29, 1 70 29. 1 65 27, 2 D 18—21. Manks Codlin 1 70 27. 1 60 26, 2 D 17. grof 18. fijn '17. Zigeunerin 1 75 1516 1 85 21, 2 75. 65, 2 D, grof en fijn doocdraai. Tydeman Early Worchester 1 85 30, 1 80 38. 1 75 43. 1 70 39—48. 1 65 42. 1 60 25. grof 21. Jacq. Lebel 1 75 23. 1 65 25. 2 D 21. grof 18, fijn 17, Clapps Favo rite 1 75 57, 1 70 58—59. 1 65 59, I 60 57. 1 55 S3. 2 75 48. 2 70 48. 2 65 48 2 CO 47 2 55 44. Clapps Favorite rijp 1 75 58. 1 70 5659, 1 65 54—56. 1 60 5L 1 55 46. 2 D 33. grof 45, fijn 34. kroet 24. Bon Chretien "William 1 70 42. 1 65 46.40—47.20. 1 60 44,60—45.60, 1 55 43.40—44.10. 2 70 35: 2 65 35; 2 60 35: 2 55 35: 2 D 21; 3 grof 2122; fijn 10—11: kroet doordraai; rijp 38: 1 65 42; I 60 37: 1 55 27. Beurré de Me rode 1 80 45; 1 70 63; 1 60 54; 2 D 41: grof 42: fijn 23: kroet 16. Beurré d'Amanlis 1 80 39: I 70 42; 1 60 39; 2 D 55: grof 31; fijn 22. Beurré Lebrun 1 75 48: 1 70 47; 1 65 46; 1 60 43: 1 55 37; 2 D 28: grof 36; fijn 23. Juttepeer 1 55 89: 2 45 47; 2 D 23. Early Victoria 1 60 22. Rode Bon Chretien William 1 70 20; 1 65 23—27; 24—28; 1 55 21—25. Dubbele prinsessenbonen 2 45—59. Stark Earliest 2 70 27: 2 65 20: 2 60 17. veiling krabbendijke 29 augustus. Appels: James Grieve 1 85-90 21—24, 80-85 26—28. 75-80 30—33. 70-75 32—35. 65-70 29—30, 2 85-90 18—15. 30-85 22—25. 75-80 25—29. 70-75 25—32. 65-70 17—30, 3 85-90 17. 80-85 17—18, 75-80 17—22. 70-75 17—23. 65-70 17go. 3 grof 17. James Grieve Lired IE""" 20. 85-90 '24, 80-85 28. 75-80 32. 70-75 33. 65-70 25. Tydeman Early Worchester 1 85-90 3136, 80-8ó" 36—41, 75-80 41—48, 70-75 42—52, 65-70 38_46, 60-65 31—36, 2 D 17—21. 2.80-35 50 80 34, 70-75 37. 65-70 32, 3 grof 19. Manks Cod lin 2 80-90 24 70-80 26. 60-70 20. Benoni 1 80-85 46—54, 75-80 53—62. 70-75 51—64, 65-70 45—58, 60-65 3248, 55-60 28. 3 grof 17—18. Peren: Clapps Favorite 1 80-85 53. 75-80 55, 70-75 35. 65-70 55. 60-65 53. 55-60 50. 2 D 36, 3 grof 47, 3 fijn 29. kroet 9. Br. d'Amanlis 2 75-80 33 70-75 30—34. 65-70 32, 60-65 29—31. Reine Victoria 1 176184, 2 122. vismijn breskens Aan de vismijn te Breslcens zijn in de week van 20 tot en met 26 augustus aangevoerd: 26.535 kg exportgarnalen; 3346 kg pellerij- garnalen: 236 kg onverkochte garnalen; 113 kg bot; 100 kg schol; 7499 kg tong: 546 kg tarbot; 221 kg griet: 306 kg kabeljauw. kg rog: 287 kg poon: 13 kg makreel; 610 kg haal; 1 kg kommeraal. INTERESSE BLIJFT BESTAAN OOK MOGELIJKHEDEN VOOR KLEUTERLEIDSTERS EN NIJVERHEIDSDOCENTEN MIDDELBURG Er blijft een grote belangstelling bestaan voor cursusser voor lagere en middelbare onderwijs akten, momenteel 25 in getal. Dat bleek dezer dagen duidelijk uit de komst van ongeveer 200 cursisten naar de aula van de rijkskweekschool te Middelburg. Terecht kon de heer M. A. Hage, direc teur van de school, spreken van een verheugende belangstelling omdat bij het voortgezet onderwijs nog steeds voor bijna alle vakken behoefte bestaat aan bevoegde docenten. Voor het eerst bestaat dit jaar ook de mogelijkheid tot het behalen van lagere onderwijsakten voor kleuter leidsters en leraren bij het nijver heidsonderwijs. In het verleden was dit bijna uitsluitend beperkt voor be zitters van de onderwijsakte. Met het oog op de komende veranderin gen in het onderwijsbestel en ook ir verband met het nog steeds bestaan de tekort aan bevoegde leraren is daaraan nu een uitbreiding gegeven. Uit de mededelingen van directeur Ha- Benoeming bij PTT Met ingang van 1 september is de heer H. C. Verkerke te Scherpenisse benoemd als besteller-C bij de PTT. Hij was werkzaam als besteller-D. ge bleek, dat in het afgelopen cursus jaar de resultaten zeer bevredigend wa ren. Ongeveer 60 cursisten gaven zich op voor de officiële staatsexamens en daarvan slaagde ongeveer 40 pet. Voor het nieuwe cursusjaar bleek weer veel interesse te bestaan voor middel bare onderwijsakten. Opvallend is, dat vooral de cursis wiskunde, mo veel cur sisten trekt uit het bedrijfsleven. Meer dan vroeger blijken niet-ondorwïjsmen- sen, die wel in het bezit zijn van een hbs-diploma, een moa-akte te willen be halen, waarmee ze later in het voort gezet onderwijs kunnen dienen. In afgelopen jaren kon bij het middelbaar onderwijs vele malen in vacatures wor den voorzien door de aanstelling van bezitters van mo-akten, die in de pro vincie hun opleiding hadden genoten. De cursussen worden merendeels ge geven in Middelburg, enkele ook in Goes en Vlissingen; de cursusduur is één twee of drie jaar met wekelijks gedu rende de avonden 2. 3 of 4 lesuren. Er wordt opgeleid voor de vakken Neder lands, Frans, Duits, Engels, wiskunde, handelstekenen, tekenen, handenarbeid, handwerken en lichamelijke oefening. De heer Hage hoopte, dat ook met de komende veranderingen bij het voort gezet onderwijs voor de invoering van de mammoetwet in Zeeland deze -- leiding zal blijven bestaan. Tot slot hij er nog op, dat bij alle cursussen in het land eik jaar. blijkt, dat een regel matige studie de beste waarborg is voor bet behalen van een akte. Meer dan vroeger blijkt in de naoorlogse pe riode het probleem van cie vrije tijd ook voor deze studie werkelijk een pro bleem te zijn: sommige cursisten ko men moeilijk tot een regelmatige stu die. ■orite KL 1 80-85 58, 75-80 51—52. 70-75 54—55. 65-70 48.80—48. 60-65 43—49. 55-60 45—46, 2 D 37. Bon Chr. William KL 1 70-75 42, 65-70 46.30 —17.20, 60-65 44.60—45.60 55-60 43.49—44-10. 2 D 21, Totale aanvoer hard fruit 11.100 kisten. Gewone veiling appelen: Benoni KL 1 80-85 75-80 41—43. 70-75 42—48, 65-70 33—56, 69-65 21—38, 55-60 20—26. KL 2 80-85 37. 75-80 43. 70-76 46. 65-70 39, 60-65 28, 55-60 22 3 grof 3 fijn 15 en D. Tydeman Early IL 1 85-90 40. 80-85 33—4li, 75-30 44—48. 70-75 47—52. 65-70 33—41. 60-65 30—32, ■90 38, 30-85 39—43. 75-80 47. 70-75 49, 65-70 36—85, 2 D 16. 3 grof 17—23. Zigeunerin KL 1 35-95 27. 75-85 17. 65-75 17. KL 2 85-95 5-85 17. James Grieve KL 1 30-35 27. 17—33, 70-75 3340, 65-70 29—34, 60-65 KL 2 80-35 16—17, 75-80 16—26, 70-75 2431. 65-70 2631, 3 grof 1513. James Grieve Lired KL 1 85-90 26—28. 80-35 28—30, 75-80 29—32, 70-75 27—32. 65-70 27. KL 2 35-90 85 23. 75-80 23. 2 D 18. 3 grof 15. Manks Codlin KL 1 70-80 26 60-70 17—25. 3 grof 15. i: Beurré d'Amanlis KL 1 80-35 3436. 34. 70-75 36—39. 65-70 34—35. 60-65 34— 37, KL 2 30-85 32. 75-80 35. 70-75 41, 65-70 38, 65 32. rijp 30. grof 20—26 fijn 19, Beurré de Merode KL 1 75-80 61—67 70-75 61—67. 65-70 48—63, 60-65 4,3—51, 2 D 34, grof 11. fijn 6. Bon Chr. William grof 11—20, fijn 10—11. Clapps Favorite KL 1 75-80 55, 70-75 53, 65-70 )-65 46, 55-60 42, 2 D 31, KL 2 75-80 55. 46—55. 65-70 45—51. 60-65 39—46. 55-60 32—42. rijp 6—30. grof 1—44, fijn 8—32. Pré- De de Trévoux KL 1 55-60 30, 50-55 16, 2 D grof 67. Pruimen: Belle de Louvain 1 95, grof 100 170, fabriek 120, gescheurd 80. Reine Victoria I 160—270, 2 65—170, grof 70—230, fabriek gescheurd 30—70. Reine Claude d'Al- thann 1 200—260, 2 130, grof 80—120, fabriek 30, gescheurd 65—150, Jefferson grol' 170. War wick Droper 1 120^0. 2 95, grof 120150, fabriek 40. Abrikoospruim grof 110. Druiven: Frankenthaler 1 230. Bonen: Dubbele prin sessenbonen 1 6875, 2 4168, 2 B 25—38. Per doos: Bramen 1 31. 2 17.50. Loganbessen 1 63. Aardbeien 1 66. 2 36. AARDAPPELTERMIJNMARKT Bericht van de makelaars voor de termijn- handel in aardappelen. Consumptieaardappelen, bintje, klei. 40 mm opw., laten nov. 15. april 15.90. bieden nov. 14-30, april 15.80, slot nov. 14 50. april 15.80. Stemming november en april' kalm. Open pos'.: 28 aug. nov. 126. april 832, 25 aug. 126. april 866. Gedane zaken: ochtend-cal!.: geen omzet. Middag-call.: 2 x april.15,80. Dagomzet: 2. Vlissingen aangekomen op 28-8: Anfigaro van Antv/erpen. Vlissingen vertrokken op 29-8: Anfigaro naar Eydehaven. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen °P 28-8: Oldekerk van Walvis-Bay, Libertas van Lissabon. Westland van Rotterdam. Sirius Rotterdam, Pericles van Rotterdam, op 29-8: Houtman van Bayönne, Marie van Norr- koping-Gent. Leendert Broere van Sóuth- aèmpton. Dahoinëykustvan Monrovia. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 23- 8: Vesta naar Londen, Ceres naar Grange- mout'n-Terneuzen, Tuskar naar Cork-Terneu- zen, Antilla naar Rolterdam-Terneuzen. De- siree naar Rotterdam, op 29-3: Delfzijl naar Londen-Gent, Ida-D. naar Shoreham. Tasman naar Boston. Edda naar Bilbao. BEURSBERICHT MARKT GOES 29 augustus. Granen: tarwe basis 17 boe renschoon af boerderij 3033.85 per 100 kg; gerst, basis 17 T.. boerenschoon af boerderij 28—29.50 per 100 kg: erwten (klein groen), boerenschoon af boerderij 4044 per 100 kg: schokkers, boerenschoon af boerderij 4550 per 100 kg kapucijners, boerenschoon af boer derij 3540 per 100 kg. Hooi en stro: luzerne uit de ruiter geperst 120130 per 1000 kg; weïdehooi, geperst 95 105 per 1000 kg: veldbeemd. voor winterleve- ring geen vraag: tarwestro 5052.50 per 1000 kg; gerstestro 5055 per 1000 kg; erwtenstro (klein groen) 6570 per 1000 kg; schokkerstro 55—60 per 1000 kg. Voor alle noteringen geldt op auto geleverd. Vlas; ongerepeïd 2230 cent per kg; gerepeld 2835 cent per kg; beide op auto geleverd. Eieren: de eierprljs bedraagt 1.75—2.05 p. kg. VEILING THOLF.N 28-8, Doré gewoon 13,7014,20, drielingen 6.40. Eigenheimers bonken 9,70, gewoon 11,70 14,70. Bintjes bonken 14,6014,90, gewoon 10.80—13. Aanvoer 2277 kisten. VEILING SINT-ANNALAND 29-8. Doré 13.60—14,40. Lekkerlanders 13,20. Eigenheimers 15.40—15,60. bonken 9.-. drie lingen 7.50. Bintje 12.9013,10. bonken 14,60 14,80. drielingen 6,50—6,80. kriel 10,90. Aan- r 203 t VEILING STAVENISSE Doré blok 13,70; bonken 6,30: bintje blok 12,30-13.40: apart 11.30-12: bonken I 14,70, II 13.10: eigenheimers gewoon 14,30-15,70; bonken 9,20, voer 4,70; aanvoer 80 ton. GEDEPUTEERDE STATEN ACHTER UITVOERINGSPLAN GOES Gedeputeerde staten van Zeeland hefiben zich ver enigd met het rapport waarin de plannen voor de ruilverka veling van het gebied ,De Poel Heinkenszand' (7000 ha) zijn vastgelegd. Als het aantal be zwaarschriften tegen dit plan het normale aantal niet over schrijdt, zit het erin, dat over het al dan niet doorgaan van dit ingrijpende karwei eind ok tober of begin november kan worden gestemd. Van maandag" af tot 28 september ligt het rapport ter inzage op de sécretariën van de gemeenten, die in het ruilverkavelingsblqk vallen. In die periode kunnen bezwaarschriften worden ingediend bij gs. Daarna stelt dit college de blokgrens, het plan van wegen en waterlopen, het land schapsplan en de toewijzing van grond aan openbare lichamen voor lopig vast, daarbij zo nodig rekening houdend met de bezwaren, die zijn ingediend. Na een informatieve bijeenkomst 15 september, Prins van Oranje, Goes in die periode wordt de stemming over he. plan gehouden, onder ieiding van een iid van gs. Zo als bekend wordt tot ruilverkaveling besloten als óf de meerderheid van het aantal grondeigenaren óf de ei genaren, die samen de meerderheid van de oppervlakte grond in het blok tn bezit heeft, zich voor ruilverkave ling uitspreekt. Als de ruilverkave ling wordt aangenomen, benoemen gs een plaatselijke commissie uit de streek, die verantwoordelijk is voor de uitvoering van het plan. Van de stemming over hét ruilver- kavelingsplan hangt ook <le snelle uitvoering af van twee zaken, die hoven hét belang van de streek uit gaan: de. aanleg san bijna 13 kilo meter rijksweg 58 tussen 's-Heer- Arendskerke en Viervvegen en het doortrekken van de provinciale Sloe- sveg naar de weg Heinkenszand - 's-Heer-Arendskerke. In de acht tot negen jaar, die voor de uitvoering san de ruilverkaveling zijn gepland, wordt de ontsluiting van het gebied verbeterd, wordt er gezorgd voor een deugdelijke ontwatering "en worder waar mogelijk de percelen sa mengevoegd en vergroot. Zoals al eerder gemeld: als het we genplan zal zijn uitgevoerd, is dc- lengte van het wegennet van 284 kilometer tot 220 kilometer terug gebracht, maar zal een grotere op pervlakte in beslag nemen. Belang •ijke andere nieuwe provinciale we gén, opgenomen in het plan: Vanaf Vierwegen komt een weg zuidwaarts, ten noorden van 's-Gra- venpolder langs, aansluitend op de provinciale weg ten westen van deze gemeente; het gedeelte "s-Graven- polder richting Ovezande wordt ver beterd; de weg 's-Heerenhoek-Ove- zande krijgt gedeeltelijk een nieuvs tracé. Vanaf de provinciale weg 's-Gra- venpolder-Ovezande is een weg ge pland richting Hoedekenskerke; tfe provinciale weg Heinkenszand naar het noorden wordt gedeeltelijk naast de bestaande weg gelegd en krijgt een betere aansluiting op rijksweg 58: Verder wordt de noord-zuid lo pende weg naar Noord-Beveland (ten westen van Goes) verlengd tot aan het nieuwe stuk rijksweg. Een van ie belangrijkste punten uit liet ruilverkavelingsprogramma geldt de ontwatering en 'de "waterbeheer sing, De bedoeling is, dat het water schap ,De brede watering van Zuid- Beve'land' zorgt voor de bouw van twee nieuwe gemalen in de Heer- Janspolder bij 's-Gravenpolder (voor een gebied van 5000 ha) en bij Bors- sele (voor 1200 ha). Dat houdt in. dat het gebied De Piet, waarop nu nog 2300 ha loost, in de toekomst nog 850 ha zal bedienen. De ruilverkaveling voor ,De Poel- Heinkenszaiid' wordt een kostba re zaak. Dat is de afgelopen win ter op tal van voorlïcfitingsbïjnee- komsten wel duidelijk geworden: de begroting geeft een eijl'er nan van bijna f 43 miljoen, ruim f (10(10 per ha. Hierop geeft het rijk 57 procent subsidie, de eige naren en derden moeten sanien ongeveer 18,5 miljoen opbren- zuid-holland: Tomaten ia 270-290; IB 2 eigenheimers gr 12-18: bintjes gr 14-18; andijvie 22-29: bloemkool: IA. 6. 78-93 8. 59- 76; 10, 38-56: dubb bonen IA 79-88; IIA 35- 65. spitskool 21-29; gr kool 15-19: rode kool 8- 15; kroten 11-19; prei 27-34; spinazie 63-75; postelein IA 55-64; uien 12-18: selderij 5-9; sla 22-39; reine victoria 240-290; reine clauöe 240-270; perziken IAAA 46-54; IAA 23-35; IA 22-26; oogmeloen 6, 132-139: 8. 104-133: 10, 83- 115: oranje ananas 6, 147-197; 8. 123-151; 10 92-122. VEEMARKT ROTTERDAM 29-8. Totale aanvoer 2894. Weekaanvoer 4432. Slachtrunderen 125. Gebruiksvee 741. Vette kalveren 360. Graskalveren 246. Nuchtere kal veren 1102. Varkens 6. Paarden 12, Veulens 10. Schapen of lammeren 264. Bokken of gei ten 28. Slachtrunderen p. kg: extra kw, 430455. !e kw. 385415, 2e kw 350—370, 3e kw. 325—345. Vette kalveren p. kg; extra kw. geen not., le kw. 360—375. 2e kw. 340—355, 3e kw. 310— 335, Stieren p. kg: 385440. Worstkoeien p. st: 330350. Kalf- en melkkoeien p. st: 1050—1550. Vare koeien p, st: 8751150. Vaarzen p st.750—900. Pinken p. st: 550—700 Graskalveren p kg: 350475- 175 -185- Mestkalveren p kg: 250310. Schapen 90110. Lammeren 100130. Slachtrunderen: aanvoer iets minder, handel rustig, prijzen als gisteren. Melkkoeien- aanvoer even meer, handel sle pend. prijzen niet hoger. Vare koeien: prijzen gedrukt. Vaarzen en pinken, .del stil, prijzen vooral niet Graskalveren: aanvoer gro prijzen even lager. Vette kalveren: aanvoer ge prijzen iets minder. Nuchtere kalveren: aanvc kalm, prijzen lager. Schapen en lammeren: aai del goed, prijzen constant. gewoon, handel lui. :èr. handel stroef. groter, handel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 13