BESTAND EN OVERLEG IN KONGO Plannen voor regionaal woonwagenkamp Zws-Vlaanderen voorlopig van de baan Rust rond Boekavoe Kamercommissie pleit voor meer openbaar vervoer Londen breekt niet met Peking HUURLINGEN WILLEN VERTREKKEN Acht vliegtuigen neergeschoten bij Hanoi? Vandaag in de krant... Debat over ruimtelijke ordening Meer kraters op Mars dan men dacht NA AANVAL OP MISSIE: Vietnam-debat Vrouw probeerde baby te wurgen TWEE JAAR NODIG? 210e jaargang - no. 198 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I 51, lol. 3841(bgg roti. 2078/31Gadv MZSu'otoM,9 G 5,25 Incjoi. n>od. 2& mrlol. Kleine »dv (innx. 8 regels) 35 Donderdag 24 aug. 1967 Zeventigjarige redt meisje Pagina 2 BRUSSEL, BOEKAVOE (AP, AFP) Tussen de blanke huurlingen in Boekavoe en de Kongolese regeringstroepen een bestand gesloten. Dit is gis teren in Brussel meegedeeld. De Belgische radio meldde, dat het bestand reeds twee dagen van kracht is en nogmaals met een ag is verlengd. Een functiona- s van buitenlandse zaken heeft evestigd dat er een bestand is, maar zei niet over bijzonderhe- i te beschikken. Het bestand lussen rebellen en rege ringstroepen zou tot stand zijn gebracht met hulp van een Europeaan, die niet nader werd aangeduid en de pauselijke nuntius in Roeanda. Er zou gestreefd worden nnar een vertrek uit Kongo van de 150 huurlingen. De regering in Klnsjasa heeft geen be vestiging willen geven van het bestaan HANOI (AFP) Volgens het Noord- vloraamese persbureau zün gisteren bij de luchtaanvallen op Hanoi aeht Ame rikaanse vliegtuigen omlaag geschoten. Verscheidene piloten waren gevangen genomen. Elders in Noord-Vietnam werden giste ren nog twee Amerikaanse toestellen neergehaald. Het Noordvietnamese ministerie van bui tenlandse zaken heeft in een verklaring fel geprotesteerd begen de luchtaanval len die de Amerikanen drie dagen ach tereen op Hanoi hebben ondernomen. Daarbij waren wilde' aanvallen op zie kenhuizen, fabrieken en dichtbevolkte ten im het centrum van de hoofd- zo werd gezegd. In nog geen twee weken tijd .heeft de Amerikaanse luchtmacht vijfmaal Hanoi op barbaar se wjjze aangevallen, daarmee meen- en meer misdaden tegen liet Vietnamese volk op de andere stap el end'. Huurlingen DE BLANKE huurlingen willen Kongo verlaten, Er is een bestand gesloten tussen huurlingen en Kon golese regeringstroepen en nu wordt onderhandeld over liet ver trek van de huursoldaten. (pagina I). NKV DE VOORZITTER van het NKV, de heer P. J, J. Mertens, is geen voorstander van een .eenheldsvak- centrale', maar is wel vóór een versterkte samenwerking van de (Me grot'e valcverenigimgen in hun bestaande vorm (pagina 3). Redder IN YERSEKE redde een zeven tigjarige man een twaalfjarig meisje van de verdrinkingsdood. (Vagina 2). Boxen COLIJNSPLAAT moet boksen om oen nieuwe speeltuin ren dabel te maken. Daarom plaatst men boxen langs het terrein, aiu- toboxen, waarvan de huur de ex ploitatie ten goede zal komen, (pagina 2). Aanvaard WETHOUDER Filius van Vlis- singen heeft zijn (lier)benoeming aanvaard. Hij acht een basis om samen te werken nog wel aanwe zig (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina 2, 5, 9 en 10. Sport: pagina 9 en 11. Financieel nieuws: pagina IS. Radio en tv: pagina 7. van de overeenkomst. Naar verluidt had de regering aan België gevraagd druk uit te oefenen op huurlingencommandant Jean Selrramme om zijn strijd op te geven. Dit is in België niet officieel be vestigd. In het hoofdkwartier van kolo nel Sehramme verluidt, dat op 21 augus tus een bestand is gesloten tussen de huurlingen in Kongo en het opperbevel van het Kongolese leger en dat sinds die datum dit bestand strikt wordt nage leefd. Overleg Er zouden besprekingen aan de gang zijn tussen de Kongolese autoriteiten enerzijds en kolonel Sehramme ander zijds. Deze zouden gericht zijn op een overeenkomst waarbij de huurlingen Boekavoe en Kongo verlaten ofwel met Amerikaanse toestellen of met toestellen uit Angola. Kolonöl Sehramme zou de volgende voor waarden gesteld hebben: waarborging van leven en vrijheid van alle huurlingen; toestemming voor alle huurlingen ofwel naar hun land van oorsprong terug te keren ofwel naar andere landen te ga.am. die hen willen opne men; de regermg-Kimsjasa moet im de toe komst afzien van het indienen van verzoeken om uitlevering; de regering in Kinsjasa moet schrif telijk amnestie-waarborgen verstrek ken. In Boekavoe is nog niet bekend of deze voorwaarden aanvaard dan wel verwor pen zijn door de Kongolese regering. LONDEN - Een zwijgende menig te kijkt naar premier Harold Wil son bij diens aankomst in Downing- street: de premier heeft zijn va kantie op de Scilly-eilanden onder broken naar aanleiding van de brand in de Britse missie in Pe king. Vader schoot zijn drie kinderen dood in VS BEDFORD (AFP) In een veld bij Bedford, in de Amerikaanse staat India na, zyn de lijkjes aangetroffen van drie kinderen, door hun vader doodgeschoten. De dader, de 25-jarige John Linn, heeft zich by de politie aangegeven. Wat hem bewogen heeft is niet bekend. De slacht offers waren zijn 6-jarige zoontje en zijn twee dochtertjes van 2 en 4 jaar. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De vaste commis sie voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening uit de tweede ka mer heeft zich gisteren akkoord verklaard met de opvattingen, die in de tweede nota over de ruimte lijke ordening voorkomen over het openbaar vervoer. Drs E. van Thyn (pvda) verklaarde, dat het openbaar vervoer in de nota aan zjjn trekken komt. De heer O. F. van der Peijl (cnu) betoogde, dat aan het open baar vervoer een grote rol zal moeten worden toebedeeld. De heer W. P. G. Assmann (kvp) vroeg een onderzoek van de toekomstige vervoersstromen. Hij er kende de onmisbare functie van de spoorwegen in ons verkeerspatroon, ook voor wat de onrendabele lynon betreft. Drs 51. Dijkstra (D' 66) meende, dat het spoorwegnet een essentieel bestanddeel moet uitmaken van de ruimtelijke orde ning. Dr K. van Djjk (wil) betoogde, dat de onrendabele spoorlijnen In de toe komst nog een functie kunnen hebben. Aan <ie belangen van de verschillende regio's werd opnieuw aandacht besteed. De heer Assman pleitte voor aanleg van een kanaal van Antwerpen naar Rei- merswaal, ir H. van Rossum (sgp) voor verbetering van het Twentekanaal, de heer H. J. Lankhorst voor een verbin ding tussen Twente en Groningen en de heer T. Tolman (chu) voor het verkeer met het noorden In het algemeen. Drs E. van Thijn (pvda) zei, dat als je de uitgangspunten van de nota wil verwezenlijken, er een ander ra dicaal beleid gevoerd zal moeten worden. Een structuurschema voor de railverbindingen vond hij zeker net zo nodig als voor de verkeersver bindingen. Daar het antwoord van staatssecretaris Keijzer hem niet be vredigde had, diende de heer Van Thijn een desbetreffende motie in. Deze motie zal eerst op 12 september door de commissie in behandeling wor den genomen. De commissie zal op de middag van die dag namelijk nog eens bijeenkomen om de behandeling van de tweede nota inzake de ruimtelijke orde ning tot een eind te brengen. Gisteren konden de agendapunten niet worden af gehandeld. Het betreft hier in de eerste plaats het punt inzake de financiële as pecten van de ruimtelijke ordening er vervolgens het punt van de bestuurlijke orga.nisatie en de samenlevingsopbouw. Over dit laatste punt moet de raad van advies voor de ruimtelijke ordening nog een aanvullend advies uitbrengen. Dit zal echter niet eerder dan pas begin volgend jaar het geval kunnen zjjn. De kamercommissie had er geen zin in zo lang met de behandeling van dit punt te wachten en besloot beide resterende agendapunten op dinsdagmiddag 12 sep tember te behandelen. Onrendabel Staatssecretaris Keijzer kon gisteren weinig toezeggen. Opheffing van onren dabele spoorlijnen zal zeer voorzichtig geschieden. Er zal niet overhaast te werk worden gegaan. De studies over" de toekomstige spoor lijnen gaan door. Daarbij zal ook de del- (Zie slot pag. 3 kot. 3) VERENIGDE TOUWFABRIEKEN MOETEN 200 MAN KWIJT UTRECHT (ANP) In een gisteren gehouden bespreking tussen de directie van de NV Verenigde Touwi'abrieken in Rotterdam en de vakorganisaties is overeenstemming bereikt over de toepassing van een afvloeiingsregeling bij het verlenen van ontslag. Een deel van de NV" Verenigde TouwfaJbrïeken in Maas sluis zal de produktie voorzetten, waardoor plm. 75 werknemers in dienst bly ven. Het aantal werknemers waarvoor geen arbeidsplaats meer beschikbaar is, kan daardoor worden teruggebracht tot plm. 200, aldus is namens de directie van de Verenigde Touvvfabrieken medegedeeld. Zware mijn op strand gevonden EGMOND AAN ZEE (ANP) Gister morgen is aan het noorderstrand te Eg- mond aan Zee bij laag water een ver sperringsmijn blootgekomen, die dateert uit de tweede wereldoorlog. De marine- opruiming- en demontageploeg uit Den Helder constateerde dat het een zoge naamde notenkraker is. WASHINGTON (AFP) Na een studie van 2 jaar waaraan 21 fo to's van de ,Marïner-4' zjjn onder worpen is gebleken, dat Dlars meer kraters heeft dan men tot dusver heeft gedacht. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), dat dit heeft bekendgemaakt, zegt verder, dat uit de studie ook blijkt, dat het gefotografeerde gedeelte van Mars drie keer meer kraters heeft dan uit eerder ontvangen fo to's van de ,Mariner-4' van midden-juli 1965 was waar te nemen. Met behulp van een nieu we .interpretatietechniek' voor de Mars-foto's, heeft men nu het be wijs, aldus de NASA, dat Mars een frappante gelijkenis vertoont met de oppervlakte van de maan maar minder geaccidenteerd is dan de maan als gevolg van een verder voortgeschreden erosie. De foto'S' van de Mariner zijn ge nomen op een afstand van elfdui zend tot 16 duizend km van de ,rodè planeet'. Na de studie van twee jaar zijn ook lijnen van 200 a 300 km lang op de Mars-foto's ontdekt, die wel licht scheuren kunnen zijn in de korst van Mars, aldus de NASA. Griekse kwestie aan de orde in Raad van Europa OSLO (RTR) - De Noorse minister van buitenlandse zaken, John Lyng, heeft gisteren in Oslo verklaard dat Zweden, Denemarken, Noorwegen en IJsland de toestand in Griekenland ter sprake zullen brengen in de raad van Europa. Dit was besloten op een bijeen komst van twee dagen die de Noorse ministers van buitenlandse zaken In Helsinki hebben gehouden. Er zal in september een gemeenschap pelijke motie bjj de raad worden inge diend. Deze heeft de Griekse kwestie ad eerder besproken. Finland is geen lid van de naad van Europa. LONDEN (AP AFP) De Brit se regering heeft het duidelijke standpunt ingenomen, dat de toe komst van de diplomatieke be trekkingen met China geheel af hankelijk is van het gedrag en de houding van de Chinese autoritei ten. Een woordvoerder van bui tenlandse zaken heeft verklaard: ,er is op dit moment geen sprake van een breuk'. Hij gaf echter te kennen dat de Chine zen nu ads het ware in een proeftijd zijn na de aanval op de Britse missie in Pe king. ,Wij zijn het niet die trachten de be trekkingen te verbreken. Het zijn de Chinezen die alle normale regels van beschaafd gedrag hebben gebroken', verklaarde de woordvoerder. Er zijn bij het ministerie geen nieuwe berichten binnengekomen over de aan val op de kanselarij door Rode Gardis ten. Het ministerie tracht nog uit de verschillende meldingen een duidelijk beeld samen te stellen over de ontwik, kelingen in Peking. Premiei Harold Wilson is aan het werk op Downing Street 10 en ook minister van buitenlandse zaken George Brown is uit Noorwegen naar Londen terugge keerd. De woordvoerder deelde mee, dat vier leden van de Britse missie in Peking, die met verlof zonden komen, geen toestem ming hebben gekregen om het land te verlaten. Aanvankelijk hadden zij Chinese uitreis visa gekregen, maar later werd him gezegd dat er geen plaats was in het ROTTERDAM De nieuwe pijpleiding Europoort-V'enlo} naar men verwacht op 1 april 1968 klaar zal zijn, is gisteren de be langrijkste natuurlijke barrière, het Hollandsch Diep ter hoogte van de Moerdijk gepasseerd. De leiding zal per jaar 36 miljoen ton ruwe olie kunnen verwerken. Op de foto een beeld van de werkzaamheden. MONSTER (ANP) De 25-jarige me. vrouw De V.-Z. uit Monster heeft gis termorgen, vermoedelijk verkerend in een depressieve toestand gepoogd, haar drie maanden oude baby door wurging van het leven te beroven. Zij meldde zich aan het bureau van politic onder mededelnig dat zij dit kind had gedood. Terstond heeft de recherche in de wo ning een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dait het kind nog in leven was. Door een arts werden enkele striemen im de hals aangetroffen. De baby werd u" familie ondergebracht. vrouw is in heit bureau van politie aangehouden. TERNEUZEN In Zeeuwsch- Vlaanderen komt voorlopig geen regionaal woonwagen kamp. De reeds gevorderde plannen daarvoor zijn voorlopig in de, ijskast gezet. Een belang rijk struikelblok vormde de weigering van de gemeenteraad van Axel om in te stemmen met vestiging van het kamp in deze gemeente. Maar reeds daarvoor hadden de gemeenten Terneu- zen en Sluis zich op het stand punt gesteld dat het streven naar een centraal woonwagen kamp weinig opportuun is, zo lang er (nog) geen wettelijke regeling bestaat. In de opvattingen van de drie ge meentebesturen blykt sindsdien gsen verandering te zyn gekomen, edeputeerde staten hebben zich neergelegd bij het feit dat een re gionaal kamp in Zeeuwsch-VIaan- aeren moet wachten op de nieuwe woomvagenwet. Ruim een half jaar geleden leken de kansen van een centraal woonwagen kamp in Zeeuwsch-Vlaanderen er aan zienlijk beter voor te staan. Gemeen teraad na gemeenteraad ging akkoord met een gemeenschappelijke regeling voor het gezamenlijk stichten en ex ploiteren van een regionaal kamp in Axel. De noodzaak van een dergelijk de werlcgiucp ,iicgiuuatti woonwagen kamp Zeeuwsch-Vlaanderen'. Deze werkgroep werd in oktober 1964 inge steld na afloop van een voorlichtings bijeenkomst in het gemeentehuis van Hulst. Doel van de bijeenkomst was de Zeeuws-Vlaamse gemeentebestu ren te informeren over de (toen) nieu we ontwerp-woonwagenvvet en de mo gelijkheden van regionale woonwagen kampen. De bij deze gelegenheid ge vormde werkgroep kreeg tot taak de vestiging van een dergelijk kamp in Zeeuwsch-Vlaanderen voor te berei den en wel in de vorm van een rapport ten behoeve van het college van gs. De werkgroep, waarin de burge meesters van vijf gemeenten zit ting hadden, had precies twee jaar nodig om het gevraagde rapport te produceren. Vooral ten aanzien van de situering van het regionale kamp ondervond men nogal wat moeilijkheden, In aanmerking kwa men plaatsen in de gemeenten Axel, Hulst, Vogelwaarde en Hon- tenisse. Overleg met de PPD en b en w van Axel resulteerde tenslotte in een plaatsbepaling ten noorden van de be bouwde kom van Axel. De gedachten gingen uit naar een kamp van 3 ha met plaats voor 60 tot 70 wagens en een royale outillage (kampgebouw, school, een zaal). De vraag of een regionaal woonwa genkamp in Zeeuwsch-Vlaanderen noodzakelijk is, beantwoordde de werkgroep bevestigend. Men liet zich daarbij leiden door de ontwerp-woon- wagenwet, waarin is bepaald dat iede re gemeente een openbaar woonwa genkamp in stand moet houden. Ont heffing van die verplichting is alleen mogelijk als gemeenten met elkaar een regionaal kamp stichten. De noodzaak van een regionaal woon wagenkamp op grond van een toe komstige wet bleek de Zeeuws-Vlaam se raadsleden niet altijd even sterk aan te spreken. Niettemin besloot het merendeel van «1e gemeenteraden mee te werken (en te betalen) aan de tot standkoming ervan. Een uitzondering vormden de gemeenteraden van Sluis en Terneuzen, waar men besloot met het doen van een uitspraak, te wach ten op de woomvagenwet. Op zich betekende, deze houding geen belemmering voor de plannen ten aan zien van het regionale kamp. Maar die belemmering ontstond wel, toen de (Zie slot pag. 2 kol. 5) Deze week komt in de tweede kamer een onderwerp aan de orde, dat de wereld he laas al sinds jaar en dag moet bezighouden: Vietnam. Het ko mende debat heeft zijn schadu wen reeds lang vooruitgewor pen, de petitie vorig jaar van de Goese leraar drs K. F. Bouman behoorde zon der twijfel tot de .eerste schaduwen', zij jaf uiting aan de ongerustheid van ve len, die meenden dat de kamer zich on voldoende bezighield met de toetsing van het Nederlandse buitenlandse beleid in deze zaak. Onlangs citeerden we hier het Amerikaanse blad .Newsweek' dat in een speciaal Vietnam-nummer vaststelde, dat de oorlog daarginds een scheidslijn aanbracht in het hele Amerikaanse le- Men kan er aan toevoegen: niet alleen in Amerika. In vrijwel de gehele westerse wereld is Vietnam onderwerp van felle discussies en overal vindt men .duiven' tegenstanders van de Ameri kaanse politiek en .havikken', voor standers. Ook in Nederland: dat zal vrij dag in de tweede kamer wel duidelijk worden. Het is opvallend op hoeveel verschil lende niveaus de debatten zich af spelen, elk met de daaraan aange paste argumentatie. Zo is er bijvoorbeeld de wat men zou kunnen noemen machtspolitieke benadering: zjj houdt niet in de eerste plaats rekening met de menselijke aspecten van de oorlog, maar beziet de strijd in Vietnam als een vorm van politiek met andere dan gewone middelen. Een benadering, die aan beide kanten voorkomt. Er zijn ook figuren, die deze oorlog zien van een technisch- militaire kant, waarbij men zich minder bezighoudt met de politieke aspecten van het conflict maar meer met de wijze van oorlogsvoeren en de kansen daarvan. Beide beschouwingswijzen nopen de be oefenaren tot een. min of meer abstracte denktrant, althans men neemt afstand van individuele ellende en tragiek: het gaat er op deze niveau'» om een bepaald politiek doel te bereiken, waarbij nu een maal militaire middelen nodig zijn. Deze koele denkmethoden botsen echter steeds meer met de benadering door individuele staatsburgers. Dat schijnt een onvermij delijk proces in deze tijd. Deze oorlog is door en door triest, beestachtig zo men wil, maar dat waren de beide wereldoorlo gen ook. Maar ditmaal vooral in Amerika komt die triestheid in alle hardheid via het tv-scherm in de huls kamers. Kon men vroeger nog denken bijvoorbeeld in de eerste wereldoorlog in termen van een .frisse vrolijke oor log' zodat de soldaten met bloemen naar het front trokken, nu komt het gevecht bij de mensen binnen, veel feller dan vroeger ooit het geval is geweest. Op zulke momenten komt de vraag naar de morele basis van zulk een oorlog veel eerder aan de orde dan vroeger: men laat zich niet meer meevoeren op de al dan niet kunstmatig opgewekte geest drift van de regeerders. Men stelt vra gen, men twijfelt, men demonstreert, men weigert zonder meer mee te den ken In de concepties van de politici. Zo ontstaan discussies op allerlei ni veaus enkele duidden we hier boven aan zo ontstaan echter eveneens discussies tussen de diverse niveaus, vooral ook kortsluitingen en botsingen. Er is langzamerhand een ka kofonie van argumenten en contra-argu menten ontstaan in de hele westerse ereid. Ondertussen vallen aan beide zijden soldaten en burgers in een bloe dige. onmenselijke strijd. Ook dat is één van de niveaus: dat van de direct-be- trokkenen. de mensen burgers of mili- op het slagveld, van hun verwan ten. Op indringende manier vonden wij dat aangeduid in een klein artikel vorige week in het Zwitserse weekblad ,Die Weltwoche'. een stuk geschreven door T. R. Vierling met als titel .Gefolterd in New York'. De auteur vertelt hoe hij in een kleine fotozaak in de 6th Avenue New York met de eigenaar in gesprek raakt, waarbij deze hem toevertrouwt dat zyn zoon graag naar Europa zou willen als hij uit Vietnam is terugge keerd. Op dat moment gaat de telefoon, de man meldt zich, luistert en hangt even later wankelend de hoorn op. Een militaire instantie had hem meegedeeld, dat zijn enige zoon in Vietnam was ge vallen. Acht dagen lang was hij aJl ver mist, maar dat was al eerder voorgeko men en daarom had de vader zich niet al te veel zorgen gemaakt. Maar nu kwam dan het bericht ,1'm sorry Sir. your son is dead'. Het artikel eindigt met een poging zich de man voor te stellen, amb tenaar op ministerie van defensie, die met een lijst van gesneuvelden voor zich ouders opbelt. Na elk gesprek streept hij een naam door... Nu gaat de Nederlandse tweede kamer debatteren over Vietnam. Op welk niveau? Dat van de machtsblok ken? Dat van de solidariteit tegen elke prijs met Amerika? Of dat van de hier boven geciteerde .foltering'? Er zyn po litici, die sommige niveaus weten te combineren, zij weten de politiek te ver binden met de realiteit en met Idealis me. Bijvoorbeeld de Amerikaanse sena tor Fulbright. Een citaat van hem: ,De jonge generatie in Amerika verwerpt de onmenselijke oorlog in een ver en arm land, zij wijst de armoede en de valse schijn in eigen land af. Zij vertelt de ouderen dat als Amerika een wereld macht in traditionele zin wil zijn, daar voor de prijs Amerika's geest zal zijn. Die prijs echter is te hoog'. Met belang stelling: moet nu worden afgewacht hoe de Nederlandse politici over deze zaak die in dit nucleaire tijdperk ieder aan gaat zullen discussiëren, op welk niveau. FRANSE HULP VOOR QUEBEC PARIJS (AFP, RTR) Frankrijk zal zijn technische, economische en cultu rele hulp aan Quebec aanzienlijk uit breiden ,om de Franse Canadezen te hel pen hun persoonlijkheid te handhaven en te ontwikkelen' lieeft de Franse mi nister van voorlichting, Gorse, gisteren na de wekelijkse kabinetsvergadering meegedeeld. De kwestie zal op de komende kabi netsvergadering nader worden uitge werkt, zei hij. De hulp wordt verleend in het kader van de overeenkomst die Frankrijk en Quebec in 1965 hebben ondertekend. Voordat een besluit werd genomen had de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville. een uiteenzetting gegeven over de ont wikkeling van de betrekkingen en de samenwerking tussen Frankrijk en Quebec, zei Gorse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1