PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zaakgelastigde en staf mishandeld RODE WACHTERS VERWOESTEN BRITSE DIPLOMATIEKE MISSIE Kamercommissie eens met hoofdlijnen nota Riante combinatie torenhotel en flats in Domburg: 700 slaapplaatsen er bij Chinezen mogen nu Engeland niet meer verlaten Kosten ca tien miljoen Chef benadeelde garagebedrijf voor 80 mille Vandaag in de krant... Minister Averoff op vrije voeten RAP BROWN VRIJGELATEN VARIËREND VAN 6,5 TOT 54 METER OP EN IN PLAATS BADHOTEL Restaurant op de top, zwembad Gedurfd plan 210e jaargang - no. 197 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 aug. 1967 ,Hersentrek' niet verontrustend Pagina 9 V Boh. MIJ. nan do C V Proulneli Vliislnsen, Wolitrnat 58-60, to 11. Zlorlkiee. rod. tel 27S4. od nt: F. van do Valdo, F. B. di cd. 3508, adv. 3647/3643) Adv prijs 35 cont per mm lire 359300 PZC, PEKING (AFP RTR) Een krijsende menigte Chinezen heeft gisteren het gebouw van de diplomatieke missie van Groot-Brit- tannie in Peking bestormd. Zij wierpen flessen benzine naar bin nen waardoor het gebouw in brand raakte en ernstig door het vuur werd geteisterd. De Chinezen drongen de kanselarij binnen en mishandelden de zaakgelastigde en zijn staf. Deze kwam later, toen de menigte was weggetrokken en de brand was geblust, naar buiten, het hoofd in verband en zijn kleding besmeurd met bloed. De ambtswoning van de zaakgelastigde, Donald Hopson, leek een ruïne. Men had al het meubilair op straat gegooid. De Britse regering nam onmiddellijk tegenmaatregelen. Zij verbood de Chi nese diplomaten en het personeel van Chinese vestigingen Engeland te verla ten zonder haar toestemming. De Chine se zaakgelastigde werd op het ministe rie van buitenlandse zaken ontboden. Omsingeld Het gebouw van de Britse missie in Paking was a! de hele dag door Chine se betogers omsingeld in verband met een ultimatum, waarin China zondag eiste, dat binnen 48 uur alle gearres teerde pro-Peking journalisten m de Britse Kroonkolonie Hongkong zouden worden vrijgelaten en dat het verschij ningsverbod van. drie dagbladen zou worden opgeheven. De Britten hebben liierop echter niet gereageerd. Negentien journalisten zq'n al ver oordeeld tot gevangenisstraffen en een aantal anderen moet nog voor de rechter verschijnen in verband met ondermijnende activiteiten. Chi na dreigde in zijn ultimatum, dat Engeland alle verantwoordelijkheid droeg voor de gevolgen als het niet aan zijn eisen tegemoetkwam. .schuld te bekeunen', zoals de Chinezen van hem verlangden. De Britten hebben nu hun toevlucht ge zocht in de gebouwen van andere am bassades. Zij zijn er betrekkelijk goed afgekomen. Niemand heeft ernstige ver wondingen opgelopen. Het was de vijfde maal binnen korte tijd dat een ambassade in Peking het ob ject was van de woede der Chinezen. Aan het gebouw van de Britse dipmo- matieke missie gingen de ambassades van Mongolië, India, Indonesië en de Sowjet-Unie vooraf. Verbroken Deze gevolgen waren gisteren duidelijk merkbaar. De brand in de kanselarij was tot ver in Peking te zien. Rond de gebouwen krioelde het van rode wachters en militairen, die buitenlan ders de doorgang weigerden. Totdat de Chinezen het gebouw binnendrongen stond de zaakgelastigde Hopson in voortdurend radiocontact met Londen, dit werd echter op dramatische wijze afgebroken met de woorden ,Ze komen binnen'. De demonstraties waren gistermorgen al begonnen toen het Chinese personeel van de missie zich voor het kantoor van Hopson had verzameld om te eisen, dat deze een schriftelijk protest tegen de Britse politiek in Hongkong in ont vangst zou nemen. Na urenlang debat teren gaf Hopson toe. Hij weigerde ech ter vastberaden het hoofd te buigen DEN HAAG (ANP) De Haagse po litie heeft de 48-jarige A. S-, chef van dé debiteurenadministratie van een Haags automobielbedrijf, aangehouden op verdenking van valsheid in geschrifte tot een bedrag van 80.000 gulden. S., die tien jaar geleden bij het bedrijf in dienst kwam en sinds vier jaar de leiding heeft over de debiteurenadmini stratie, beweert dat toen hij deze leiding overnam, er al een tekort was van tach tig mille. Hij dacht dit bedrag in de loop van de tijd wel te kunnen aanzuiveren, met het oog waarop hij een aantal valse debiteurenkaarten maakte en deze in het kaartsysteem opnam. Wel heeft hij be kend tot vier maal toe van debiteuren ontvangen geld, tot een totaal van 8.000 gulden, in eigen zak te hebben gestoken. Dit geld heeft hij in zijn gezin besteed. Hij ontkent echter de overige 77.000 gul den te hebben verduisterd. De zaak kwam btf een routinecontrole in de boekhouding aan het rollen. S. is reeds eerder wegens vermogensdelicten met de politie in aanraking geweest. Verwoest DE BRITSE diplomatieke missie in Peking is gisteren door rode wachters verwoest. De zaakge lastigde en ziin staf werden mis handeld (pagina 1). Niet veilig IN GELDERLAND voelt men zich niet veiilig voor het water. Nog 270 km rivierdijk biedt on voldoende bescherming bij hoge waterstanden (pagina 3). Torenhotel HET LAATSTE van de vier zo genaamde palacehotels in Dom burg, het Badhotel, zal vermoede lijk plaats maken voor een mo dern opgezet torenhotél met luxu- ous comfort (pagina 1 en 4). Inlichtingen GS van Zeeland willen op korte termijn inlichtingen over de schen king van ƒ400.000 van de olie maatschappij Esso Nederland voor de in aanbouw zijnde sporthal (pagina2). Dit land s 'nog niel zal geen BRANDPUNT-redacteur Frits ton der Poel is enthousiast voor het nieuwe VARA-pro gramma Dit land'. Een formule i' vastgesteld, maar het voortzetting zijn van (phgina 6). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 6. Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5. Financieel nieuws: pagina 9. Radio en tvpagina 7. ATHENE (AFP) Evangekos Ave roff, de Griekse oud-minister van buiten landse zaken onder het bewind van Karamanlis die 16 augustus werd ver oordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens inbreuk op de geldende wet, is gistermorgen op vrye voeten gesteld krachtens een desbetreffend koninklijk besluit waarbij Averoff gratie wordt ver leend. Ook aan Evanghelos Arvanitakis, voor malig onder-staatssecretaris in de rege- ring-Papandreoe, is gratie verleend. Arvanitakis werd op 1 augustus tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld, eveneens voor het zelfde vergrijp als waarvoor Averoff werd veroordeeld: het organiseren van een bijeenkomst in zijn huis van meer dan vijf personen zonder voorafgaande toestemming van de poll- KRIJT EN BOETE LONDEN (RTR) Twee jon gens en zes meisjes, één Engels man en zeven van Nederlandse nationaliteit, die begonnen waren aan een krijttekening die zich van Londen naar Amsterdam moest uitstrekken, zijn gisteren door de rechter in Londen beboet. De jon ge kunstenaars wilden hun teke ning doorlopend vervolgen langs muren, stoepen, over auto's en zelfs over mensen, tot in een taxi, al maar door krijtend naar het vliegveld van Londen en zo terug naar Amsterdam. Hun tekening moest luister bijzet ten aa nde opening van tentoon stellingen in Nederland waarop getoond wordt hoe muren en stoe pen in de steden kunnen worden gebruikt om de belangstelling van het publiek te wekken voor kunst in de ODen lucht. De Londense po litie kwam tussenbeide. Een bobby verklaarde tegenover de rechter dat beklaagden met krijt tekens, cirkels en rechte lijnen op straat hadden aangebracht. De rechter liet de kunstwaarde in het midden maar gaf elk een boete van tien shilling om voor dat geld de straat weer schoon te laten maken. NEW YORK (AP) De militante ne gerleider H. Rap Brown is gisteren uit de federale gevangenis ontslagen. Brown werd vrijgelaten tegen een verlaagde borgstelling van 15.000 doUar. Op de stoep van het gerechtsgebouw sprak Brown een groep van meer dan 100 mensen toe en zei: recht is een grap in Amerika. Er bestaat geen recht in Amerika. Als Lyndon Johnson denkt dat ik 25.000 dollar ga betalen om uit de ge vangenis te komen, is hij gek. Ik zou zo veel niet betalen voor Lady Bird'. tie. ATHENE De voormalige Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, spreekt met verslaggevers, na. zijn vrijlating uit het huis van bewaring in Athene. VN-begroting 10 pet hoger NEW YORK (RTR) Secretaris-ge neraal Thant heeft de algemene verga dering der Verenigde Naties gevraagd de begroting van de volkerenorganisatie goed te keuren. De uitgaven voor 196S worden geraamd op 507 miljoen gulden. Vergeleken met dit jaar een stijging xan tien procent, die voornamelijk op rekening komt van personeelsuitbrei ding. RUIMTELIJKE ORDENING: (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De vaste commissie voor volkshuisvesting en ruim- telijke ordening uit de tweede kamer gaat akkoord met de hoofd lijnen van de tweede nota over de ruimtelijke ordening. Deze nota was op 21 september van het vorig jaar nog door het kabinet-Cals bij de kamer ingediend. Het kabinet-De Jong had zich met de hoofd lijnen verenigd. Alternatieven De openbare vergadering van de ka mercommissie, die gistermorgen begon, was grotendeels gewijd aan de prak tische uitwerking van de nota, waarop de vele vragen van de commissie waren gericht. Daarbij bleek de bezorgdheid van vele leden over de gang van zaken in het noorden. Over de toekomst van Zeeland was de commissie in het alge meen optimistisch gestemd. De ochtend- en middagvergadering van de commissie werd bijgewoond door prins Claus ais lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening. Verschillende leden van de kamercom missie, met name de heren dr K. van Dijk (wd), mr F. H. J. J. Andriessen (kvp) en dr E. Nypels (d *66) betreur den het min of meer, dat de nota geen alternatieven aangeeft. Argumenten voor andere oplossingen staan er niet, zo klaagde men. De fractie van D '66 kon bij monde van drs Nypels zich slechts voorwaardelijk met de nota alt- koord verklaren, omdat de resultaten van het onderzoek, dat de regering wil na de kosten de financiering en de fa sering nog met bekend zijn. Drs Nypels vond verder de termijn van 34 jaar, waarop de nota betrek king heeft, namelijk tot het jaar 2000 te lang. Hij drong aan op het samenstellen van een nota voor twintig jaar, waarin een middellan ge termijnplanning is opgenomen als mede een sociaal-economische visie op de ruimtelijke ordening. Ook nu Andriessen acht regelmatige her overweging noodzakelijk. Verwachtingen Mr W. R. van der Sluis (ar) vond dat de nota diplomatiek is opgesteld. Er is bijna geen streek of ze wordt er in ge noemd. Dit kan, zo meende de AR. afgevaardigde, het negatieve resultaat hebben, dat verwachtingen worden ge wekt, die niet worden gerealiseerd. Verder wees mr Van der Sluis erop, dat het standpunt van de regering staat of (Zie slot pag. 6 kol. 2) DOMBURG Het honderd jaar oude Domburgse badhotel, het laatste van de vier zoge naamde palacehotels waarop deze Walchersc badplaats voor de oorlog kon bogen zal hoogst waarschijnlijk in de nabije toe komst moeten verdwijnen. De NV Hotelmaatschappij Dom burg (eigenares van het Bad hotel) heeft namelijk een bij zonder aantrekkelijk hotel/flat plan in de luxe-sfeer ontwor pen en bij het gemeentebestuur ingediend, dat voorziet in de bouw van een torenhotel van ruim 50 meter hoog, gecombi neerd met vier blokken van 244 flats, voor verkoop en verhuur, variërend van 6^2 meter tot 31 meter, een zwembad, een sau na, een eigen parkeergelegen heid voor ongeveer 270 auto's en een restaurant op de boven ste verdieping van de hotelflat, dat door een uniek uitzicht iets bijzonders en aantrekkelijks zal gaan bieden. Dit hotel-flatpro ject, ontworpen door de Voor- burgse architect ir H. Geistdor- fer b.i., vergt een investering van tien miljoen gulden en het zal, op de plaats van het huidi ge Badhotel, gebouwd worden op een gebied van rond 7}4 hectare, gevormd door het ter rein van het Badhotel en het door de hoteiniaatschappij aan gekochte terrein van Loveren- dale. Het project betekent een toeneming van het aantal slaap plaatsen in Domburg van niet minder dan zevenhonderd. Een derde deel van de flats wordt bestemd voor permanente be woning. Een eeuw geleden was het Bad. hotel een heel opmerkelijk pro ject. .Maar thans zitten we met een volkomen verouderde zaak', verklaarde de heer D. F. P. Hoe- 1 Domburg is gisteren een op vallend plan bekend ge maakt voor de bouw van een hotel met parkflats op de ter reinen van de Hotelmaatschap- pij Domburg, de vennootschap die thans het Badhotel exploi teert. Elders op deze pagina en In deze krant is een nadere uiteenzetting over het project opgenomen. Men behoeft geen vreemdeling in het Zeeuwse Jeruza lem te zijn om bij voorbaat al te weten, dat er verzet zal rijzen jegens de hier aangekondigde plannen. Er is namelijk een precedent: het Eurotel in Vrouwen polder. Toen de plannen daarvoor be kend werden kwam de oppositie onmid dellijk in het geweer en men moet zeggen dat zij succes heeft gehad: via een uit spraak van de kroon werd verhinderd, dat voor dit Eurotel werd overgegaan tot hoogbouw. En daarmee was het In feite van de kaart. Deze nieuwe plannen voor Domburg voorzien eveneens in hoogbouw: er komt op het terrein van het huidige Badhotel onder meer een torenflat van vierenvijftig meter hoog. dat wil zeggen dat dit bouwwerk iets hoger zal zijn dan de watertoren in Domburg. Natuurlijk zullen de ach-en- wee-roepers weer wel klaar staan, voor al die van buiten Zeeland (men accep teert daar gaarne een balk in de eigen kijker maar schreeuwt moord en brand over de splinter in het Zeeuwse oog). Men zal weer wel betogen, dat het land schap wordt verknoeid, er zullen weer wel (misleidende) tekeningen gemaakt worden van deze torenflat met daar naast kerktorens ter vergelijking, kort om de hele sela die ten aanzien van Vrouwenpolder is opgedreund zal weer wel hoorbaar worden. Op gevaar af voor een cultuurbarbaar te worden versleten willen wij hier uitspreken oprecht te hopen dat het gisteren aangekondigde Domburgse project verwezenlijkt zal kunnen worden. Uit en terna is de laatste jaren be toogd. dat er veel ontbreekt aan het toeristisch pakket in deze provincie. Dat is juist: er moet nog heel wat ge beuren wil men hier over een outillage beschikken die een brede kring van gas ten aantrekt. In Domburg is de hotel ruimte zonder meer onvoldoende: in de oorlog is een aantal hotels verdwenen en het overgebleven Badhotel hoe impo sant van uiterlijk ook is ouderwets en kan niet voldoen aan de eisen van deze tijd. Commissarissen en directie van de Hotelmaatschappij Domburg zullen de eersten zijn om dat toe te geven. WEI men daarom in de toekomst een bepaalde categorie gasten blijven trekken, dan zal er iets moeten gebeu ren. Dat is de uitda ging, een uitdaging thans beantwoord met dit nieuwe pro ject. Wie er kennis van neemt zal moeten erkennen, dat hier in één greep een groot aantal mogelijk heden zijn bijeengebracht. In de eerste plaats een nieuw hotel, in de tweede plaats vergaderruimte, zodat er ook kleine congressen kimnen worden gehou den, in de derde plaats een restaurant, in de vierde plaats verhoging van de lo- giescapaciteit door de bouw van flats, tenslotte een groter aantrekkelijkheid van Domburg als woonplaats doordat een deel van de flats voor permanente be woning in aanmerking komt. Dat laat ste is ook van groot belang: een steeds grotere groep mensen zoekt op Walche ren een gemakkelijke woongelegenheid. Onder hen bevindt zich het kader van nieuwe industrieën, daarnaast bijvoor beeld ook mensen die zich uit het zaken leven hebben teruggetrokken. Deze vijf mogelijkheden zijn bijeengebracht in dit nieuwe, zeer opvallende plan. De hotelmaatschappij is wat de stede- bouwkundige aspecten van het pro ject betreft niet over één nacht ijs gegaan. Zij heeft het in enkele voor stadia ter inzage gegeven aan de ste debouwkundig adviseur van Domburg, de huidige minister Schut, terwijl ook de directeur van de Zeeuwse planologische dienst er in is gekend. Dit overleg leidde er toe dat een aantal veranderingen zrjn voorgesteld en aangebracht, zodat er thans stedebouwkundig geen bezwaren meer aanwezig worden geacht. In eerste instantie gaat het er nu om dat de raad Domburg met het plan instemt: de procedure is hier gelukkig minder inge wikkeld als destijds in Vrouwenpolder, omdat het streekplan in dit geval niet in het geding is, er is alleen een wijzi ging van het bestemmingsplan Domburg nodig. De raadsleden zijn inmiddels van het plan in kennis gesteld, hebben de te keningen ontvangen en de maquette ge zien, zodat zij zich een oordeel hebben kunnen vormen. Zij zullen hoe dan ook moeten erkennen, dat hier een mogelijk heid wordt geboden voor uitbreiding van de toeristische accommodatie van meer dan alleen regionale allure. Daar naast zullen zij zich er zeker van bewust zrjn, dat uitbreiding van hun gemeente met eenzelfde aantal wooneenheden in laagbouw aanzienlijk meer bouwgrond zou vergen, tenslotte zullen zij beseffen j^AhtlijK gen, president-commissaris van de NV Hotelmaatschappij Dom burg in een toelichting op de plannen. De honderden families, die van geslacht op geslacht elk jaar en graag in de oude bekende badplaats kwamen en vertoeven, zouden Domburg het liefst willen (Zie slot pag. 2 kol. 5) Deze foto geeft een beeld van de maquette, die gemaakt is van het riante hotel- en flatbouwproject, dat ontworpen is op de plaats van het 100 jaar oude Badhotel. In de noord-oosthoelc van het plan aan de zeekanteen flat van 10 verdiepingen (80 flats), daar naast (naar de zeezijde) een ver- diepingbouw van 8 woonlagen van hotel (woontoren) voorzijde (met Aj flats, restau rant, bar en zalen), een flat van 7 verdiepingen aan de Badstraat (met 70 flats) en aan de oostzijde een verdieping gebouw van 70 me ter lang (tien flats). In de noord westhoek het zwembad. Het pro ject kost 10 miljoen. Het particulier initiatief is hier met een gedurfd plan voor de dag geko men, een project van groot formaat, getuigend van visie op de toekomst. In andere recreatiecentra is ons land en daarbuiten zou men niet aarzelen om die maatregelen te treffen, nodig ter ver wezenlijking daarvan. Wij verwachten dat de overheden in Zeeland dit initiatief zullen honoreren zoals het behoort: met het geven van alle mogelijke medewer king opdat dit nieuwe project in de kortste tijd kan worden gerealiseerd. WOLFSBURG WEERT NPD WOLFSBERG (AP) - De Volkswagen- stad Wolfsburg heeft, besloten een con gres van de Nationale Democratische Partij (npd) dat in de stadsgehoorzaal zou worden gehouden, af te gelasten. Gemeenteraadsleden vrezen dat de bij eenkomst van de extreem rechtse par tij de reputatie van de stad zou schaden en de Volkswagenfabrieken, waarvoor Wolfsburg gebouwd werd, in een on gunstig daglicht zal stellen. De gemeenteraad, waar Sociaal-Demo craten, Christen-Democraten en onaf- hankelijlten in zitten, zal het contract nietig verklaren waarbij de gehoorzaal voor het congres van 6 tot 8 oktober aan de NPD werd verhuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1