PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLAN VOOR VREDE Brouwersdamdijkvak nu 3 km. lang Duitsers woedend over doordraai in België en Frankrijk Na Aberfan-rapport: VOORZITTER VAN KOLENRAAD WIL ONTSLAG Compromis in Midden-Oosten? Vandaag in de krant... ,op onze kosten...: Regering wil dat Lord Robens blijft tot onderzoek is voltooid De dochter van de groot inquisiteur 210e jaargang - no. 184 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 8 augustus 1967 I. 2078/3169, odv. 2375). Goon. Grol TITO NAAR NASSER MET: WASHINGTON, AMMAN, JE- RUZALEM (RTR) - Mevrouw Katharine Graham, presidente van de Washington Post, heeft gisteren bericht dat president Ti to van Joego-Slavië donderdag naar Cairo gaat met een vredes plan voor het Midden-Oosten, dat hij haar heeft uiteengezet in zijn zomerverblijf te Brioni. Als compromis wil Tito terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden waar- lijj Israël internationale garantie voor aj'n grenzen krijgt zoals die voor het Imgin van de achtdaagse oorlog waren. Deze garantie zou door de VN of de vier. grote mogendheden moeten worden verleend en een de facto erkenning van Israel door de Arabieren betekenen. Is raël zon die eis dan vervuld zien zon der dat Arabische staatshoofden het land unilateraal zouden moeten erken nen, waardoor zij zichzelf politiek on mogelijk zouden maken. Vluchtelingen Jordaanse regering zal de vluchte- ;en uit het door Israël bezette weste lijks deel van het land aanmoedigen te rug te keren, overeenkomstig het natio nale belang en dat van de vluchtelingen elf'. Dit heeft het hoofd van de Jor daanse ,Rode Halve Haa.n', dr Ahmed Akoe Qoeran, gisteren op een pei-scon- /erentie in Amman bekendgemaakt naar aanleiding van de totstandkoming van aai Jordaans-Israëlische overeenkomst tetreffende de voor de terugkeer vereis te formaliteiten. Dr Aboe Qoeran maakte duidelijk dat de vluchtelingen niet tot terug keer zullen worden gedwongen. Ie dereen die wil teruggaan zal worden gerepatrieerd, ,met uitzondering van hen tegen wie Israël uit veiligheids overwegingen bezwaar zou maken'. Het Internationale Rode Kruis zal verantwoordelijk zijn voor het levens onderhoud en de veiligheid van de te ruggekeerden. Intussen zijn ongeveer 30 centra opge richt voor de registratie van de naar ssiiaLliüg 260.000 vluchtelingen uit Zie slot pag. 4 kol. 4) PRESIDENT TITO Plan PRESIDENT TITO van Joego slavië zal donderdag de Egyp tische president Nasser een plan voorleggen, dat beoogt de vrede In het Midden-Oosten te waarbor gen (pag. 1). Dam EEN DIJKVAK van 3 km liiigt er nu op dc dam in het Brouwers havense Gat (pag, 1). Twee gemeenten BORSSELE WIL twee gemeen ten in de Zalc van Zuid-Beveland (pag. 2 Klaarheid DE VLAARDINGSE moordzaak is gisteren tot. klaarheid gebracht (pag. 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 4; Zeeuws nieuws: pagina 2 en 5; Radio en tv: pag. 7; Financieel nieuws: pag. 9. HAVANA Zes door de Ameri kaanse geheime dienst opgeleide commando's die Fidel Castro had den moeten vennoorden zijn i?i Cu ba gearresteerd. Dit heeft de Cu baanse regering bekendgemaakt. De zes mannen zouden hebben be kend- Op de foto boven vlnr: Jose Roy, Alberto Lauoerica, Francisco Avila, Pablo Garcia, Vincento Gon zales en Jose Rabell. Onder een deel van de wapens van de mannen. Reddingsbrigade Zandvoort redde op één middag tien mensen ZANDVOORT (ANP) Gistermiddag hebben leden van de Zandvoortse red dingbrigade in totaal tien mensen van de verdrinkingsdood gered. Vier Duitsers dreven op luchtbedden ruim een km uit de kust en zagen geen kans meer om terug te keren. Een van de luchtbedden was lek. Een 11-jarige jongen viel van zijn rub berbootje, en aangezien hij niet kon zwemmen lukte het hem niet zich tegen de stroom in in veiligheid te brengen. Toen een mast van een zeilboot afknap te kwamen een i9-iarfg meisje en 20-jarige jongen 500 meter uit die to, nood. Een 3-jarig Duits meisje dreef op 100 meter van het strand op een luchtbed, terwijl een 9-jarige jongen die eveneens de zwemkunst niet machtig was geheel versuft ruiim 3 km uit de kust op een luchtbed werd aangetroffen. De tiende geredde was. een li-jarig meisje dat zo vermoeid was dat zij de laatste 200 meter niet naar het strand kon terugz wemmen. Nederland deelt gevoelens niet DEN HAAG De Nederlandse telers en veilingen delen niet de in West-Duitsla,nd opgedane stormen van verontwaardiging over het feit dat België en Frankrijk mo menteel op kosten van de EEG- partners (zoals wordt gezegd) hun overschotten aan tomaten en bloemkool in massa doordraaien. Belgen en Fransen ontvangen voor hun doorgedraaide partijen een fikse ver goeding uit de EEG-kas die wordt ge spekt door alle partners en waarin de Westduitsers een-derde bijdragen. Duitsland verwijt de betrokken EEG- partners, dat zij op grote schaal mis bruik maken van de per 1 juli jl in werkina- getreden interventieregeling, waarbij het mogelijk is geworden uit EEG-middelen tot maximaal 90 procent van de verleende vergoedingen aan betrokken landen te restitueren. Begrip Bij hot centraal bureau voor tuinbouw veilingen ten Den Haag heeft men wel begrip voor de Westduitse verontwaar diging. De int erve n tier egeling geld uit sluitend ten aanzien van proöukten waarvoor het betrokken producerend land een produktenfomds heeft. Duits land heeft als groenten-importerend land nauwelijks produkitenfondsen. Het heeft dus weinig uitzicht zelf ooit ver goedingen van enige betekenis te ont vangen; het komt er als niet-exporte- rend land praktisch niet voor in aanmer king. Maar betalen voor de schade anderen moet het wel. Uiteraard betaalt ook Nederland mee aan de vergoedingen voor Belgische (Zie slot pag. 4 kol. 6) ik de raad het onderzoek voor het eind van de maand af te sluiten. Laten we de persoonlijke overwegingen die je in je brief naar voren brengt, terzijde schuiven tot deze taak volbracht is' LONDEN (AP) Lord Robens, de voorzitter van de Britse natio nale kolenraad, heeft gisteren de verantwoordelijkheid op zich ge nomen voor de ramp in Aberfan, die 144 mensen het leveu kostte, en zijn ontslag aangeboden. De re gering heeft hem echter verzocht aan te blijven tot de raad het on derzoek voltooid heeft, naar mid delen om dergelijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. In een brief aan de minister van ener gievoorziening Richard Marsh verklaar de Robens ,de tragedie van Aberfan is voortdurend in mijn gedachten geweest sinds die aangrijpende 21ste oktober', Hij aanvaardde dé conclusie van een on derzoekcommissie, dat de ramp voorko men had kunnen en moeten worden. ,Ik ben mij ér ten volle van bewust dat de onvolkomenheden die aan het licht zijn gekomen, onder mijn leiding zijn op getreden. De ministeriële verantwoorde lijkheid mag misschien niet volkomen van toepassing zijn op mij als voorzitter van de nationale kolenraad. maar ik heb mijn gehele leven in overheidsdienst doorgebracht en ik acht me gebonden aan de regels. Daarom ben ik tot de slot som gekomen mijn ontslag te moeten aanbieden'. Marsh antwoordde in een' brief met de aanhef .best All' dat hij het groot ste respect had voor de beweegrede nen van Robens' aftreden. Hij ver volgde: niettemin zal je me onge twijfeld begrijpen als ilc zeg dat het er nu in de eerste plaats om gaat te garanderen, dat zo spoedig mogelijk maatregelen worden getroffen om al le door liet tribunaal blootgelegde fouten te verbeteren, en te zorgen dat een dergelijke ramp nooit meer kan voorkomen'. .Naar mijn mening zal het dringende on derzoek dat de raad op mijn verzoek instelt, veel van zijn stuwkracht verlie zen als jouw leiding wegvalt. Dit is van het allergrootste belang. Bij ons onder houd van afgelopen donderdag verzocht DRIE VERMISTE ZEEVAARDERS KAMPEERDEN OP URK URK (ANP) - De drie Duitse jon gelui. naar wie de rijkspolitie te water de afgelopen dagen zonder succes met behulp van een motor boot en een vliegtuig het IJssel- meer heeft afgezocht, zijn terecht. Gistermorgen werden z(j in een tentje op de dijk by de haven van Urk aangetroffen, zich volkomen onbewust van de ongerustheid die hun .verdwijning' had veroorzaakt. Zij kampeerden sinds zondagavond in feite op verboden terrein. Een politieambtenaar trof hen gister morgen in hun tentje op de dijk aan en controleerde hun paspoor ten, die in orde werden bevonden. De politieman rapporteerde een en ander aan zijn commandant, die zich toen herinnerde hun namen in een krant te hebben gelezen to een bericht over hun vermissing. Toen de commandant op zijn beurt het trio, de 24-jarige Udo Hurrel- brink, de 22-jarige Adolph Schro der en de 19-jarige Susanne Bürg- heim, die op 30 juli voor een va kantiereis uit Osnabrück waren vertrokken, inlichtte over de na speuringen die naar hen werden gedaan, haastten zij zich hun fa milie van hun welzijn op de hoogte te stellen. Waar het bootje waarmede de jon gelui een trip rond het IJsselmeer maakten, niet tegen al te woelig weer bestand was, hadden zij en kele dagen in Staveren gelegen, in afwachting van beter weer en ge heel onkundig van het feit dat zy als vermist te boek stonden. Ook de politie in Staveren bleek daar van onkundig. Zondag maakten zy de overtocht naar Ürk, waar zy 's avonds in de beste welstand aankwamen. Aanleiding tot de gerezen onge rustheid was het feit, dat him au to met lege carrier voor het ver voer van een boot sinds vorige week dinsdag tussen Naarden en Muïderberg geparkeerd stond, zon der dat van de eigenaar iets te be speuren viel. UITGEBREID ZINKWERK PALEN SLAAN VOOR KABELBAAN CCHARENDIJKE Drie ki lometer lang is het damei- land in de monding van het Brouwershavense Gat. Tussen de koppen van dit stuk zeewe ring en de witte stranden van Schouwen-Duiveland (voor grond luchtfoto) en Goeree- Overflakkee (horizon) is hier in totaal nog ongeveer drie kilo meter open water ook. Globaal bekeken zyn dat de sluitgaten voor deze primaire deltadam, die in 1971 beide zullen worden geblokkeerd. Na dat jaar zal het nu nog tijgevoelige water achter deze halve dam tot aan Bruinisse een meer zyn gewor den. het Grevelingenbekken. Op het eerste gezic t, zoals deze luchtfoto doet voorkomen, is er sinds vorig jaar aan het werk ln het Brouwershavense Gat niet zo- vee] veranderd. Op afwerking en een kleine uitbreiding van liet midden in do riviermonding op de Middelpaat en de Kabbelaars- bank opgespoten en gebouwde djjkvak na, is dat boven water ook wel ongeveer het geval. Maar die schijn bedriegt. De fase- 1967 van het werk aan de Brouwers- dam wordt gemarkeerd door een uit gebreid programma vam activiteiten in en onder water. Om de bodem van het zuidelijk sluitgat vast te leggen en verdere uitschuring te voorkomen is het nodig over grote oppervlakte bezinkingen uit t;e voeren. Plaatse lijk ligt de bodem in het sluitgat 25 meter diep. Het is de bedoeling dal in totaa! 120.000 vierkante meter aan zinkstukken naar de bodem en langs de oever wordt gebracht. Waterstaat en de aannemers hebben het er dit seizoen druk mee. Het ongeveer 1000 meter brede stroomgat., dat voor grond foto op het ogenblik tussen de Schouwse wal naast het vletten- haventje van Scharendijke en de zo> genaamde Middelplaat ligt zal wor. den afgesloten met een geleidelijk omhoog te brengen dam. En daarvooi zal opnieuw een kabelbaan worden ingeschakeld. De reuzenbok ,Ir J. G. Snip' is zoals deze foto laat zien wekenlang bezig geweest om de fun. dertogen in de bodem te slaan vooi de geieidetorens van de kabelbaan Op poten komen ze te staan, zoals destijds in de Oosterschelde werden gedreven voor de bouw van de Zee- landbrug. Bovenop die poten een hoed en daarop zal straks de kabel baan worden gemonteerd. Het noordelijke sluitgat zal to de toekomst niet doorlaatcaissons worden geblokkeerd. De voorbe reidingen daarvoor zijn ook al op gang gekomen. Het zinkwerk in (Luchtfoto Slagboom en Peters) Dit jaar is het een halve eeuw geleden, dat in Rus- land de revolutie uitbrak, een jubileum dat daarginds gSi-sè aanleiding is tot uitgebreide BSvieringen. Maar ziet: uitgere- kend in dit Russische jubeljaar verschijnt er in het westen een boek, ge schreven door Stalins dochter Swetlana. Zij houdt zich onder meer bezig zo is nu bekend geworden met de terreur, door haar vader ontketend in de dertiger jaren van deze eeuw. Terreur: het is een woord, dot onmogelijk kan worden vergeten als men het over vijftig jaar communisme in Rusland heeft. Duizen den en duizenden zijn nu zo'n dertig jaar geleden met of zonder proces ter dood gebracht, honderdduizenden kwamen in gevangenissen en concentratiekampen terecht. Aanklager bij de Moskouse zui veringsprocessen was Wissinjski, de man die na de tweede wereldoorlog Rusland vertegenwoordigde bij de Verenigde Na ties en daar berucht werd door zijn vele veto's. Van hem ia bekend, dat hij tijdens de rechtszittingen allerlei scheldwoor den gebruikte om de .oppositie' zoals de aangeklaagden werden aangeduid te vernederen: .Roofdieren to mensenge stalte. keffers en mopshonden, bedriegers en clowns' noemde hij de verdachten. Van Wissinjski ook is de gruwelijke kreet: .Knal die dolle honden neer'. Dolle honden Tot de uitgegroeide .op positie' behoorden vele revolutionai ren van het eerste uur. oprechte idealisten die hun land en volk op be langrijke posten hadden gediend. Onge veer zeventig procent van alle fabrieks directeuren en bedrijfsleiders, de elite van het industriële kader, viel ten offer aan de zuiveringen. Volgens sommige bronnen werden in het leger ongeveer twintigduizend officieren vijfentwin tig procent van het gehele officieren korps gearresteerd en van hen kregen duizenden de kogel. Als het tot een open baar proces kwam kon men er van op aan, dat de verdachten zonder meer hun schuld toegaven, zij bekenden misdaden die ze in werkelijkheid echter niet had den begaan. In de schaarse gevallen, waarin het mogelijk was bekentenissen te verifiëren bijvoorbeeld omdat de aangeklaagden toegaven in het buiten land ontmoetingen met bepaalde figuren te hebben gehad bleek steeds weer- dat de feiten niet met de werkelijkheid klopten. Waarom dan toch die bekente nissen? Stalins (niet Russische) bio graaf Deutscher wijst er op, dat open bare bekentenissen van .partijzonden' in de communistische wereld al lang in zwang waren, .bekennen' hoorde bij het systeem. Daarnaast voelden vrijwel alle beklaagden een grote solidariteit met het communistische stelsel: zij hadden er de revolutie voor bedreven en er grote opofferingen voor getroost. Voorts meen den zij wellicht dat een bekentenis hun familie uit de gevangenis zou kunnen houden, anderen hoopten door schuld te erkennen zelf .buiten schot' (in de letter lijke zin van het woord) te blijven. Het gaat hier om vele en ingewikkelde mo tieven, die tot openbare schuldbekente nissen leidden. In dit Russische jubileumjaar is het echter niet alleen Swetlana, die op het verleden terugblikt, dit verleden met zijn vele gruwelen. In het juntoummer van het Westduitse blad ,Der Monat' troffen we een artikel aan van Wanda Bronska, eveneens over de zuiveringen vam dertig jaar geleden. Met grimmig heid stelt zij vast. dat naast 1917 ook 1937 moet worden herdacht. Zij heeft sterke bindingen met beide jaren: haar vader, de Poolse socialist Bronski, was de man die in maart 1917 ademloos bij Le nto in Zürich binnen stormde en uitriep .De revolutie is in Rusland uitgebroken'. Hij reisde met Lento naar Petersburg en bekleedde later belangrijke functies in de Sowjet-Unïe, hij was onder meer gezant in Wenen. In 1937 werd hij dood geschoten evenals zijn vrouw inge nieur en bedrijfsleidster van een che misch bedrijf. Beschuldiging voor bei den: spionage. Wanda Bronska herinnert aan paradoxale toestanden. Zo was in Moskou in 1935 het eerste stuk van de ondergrondse klaar gekomen, hetgeen m Rusland werd beschouwd als een be langrijke prestatie. Twee jaar later wa ren echter meer dan zeventig ingenieurs en technici, die de leiding van dit pro ject hadden gehad, veroordeeld wegens sabotage en samenwerking met .impe rialisten'. Velen van hen werden dood geschoten. In de ondergrondse echter, die zij zouden hebben gesaboteerd, had zich op dat ogenblik geen enkel ongeval voorgedaan. Het waren inderdaad de donkerste dagen van de Stalta-terreur. Men moet erkennen, dat er sindsdien to Rusland een grote kentering is opgetreden. De ommekeer deed zich vooral voor tijdens het tweeëntwintigste partijcongres in oktober 1961, toen Sta lin niet langen- meer als held werd voor gesteld maar als een soort politieke bandiet. Later is dit beeld ook weer ge retoucheerder is nu sprake van een zekere herwaardering, maar het ver schijnsel .stalinisme' en daarbij moet vooral aan de methoden worden ge dacht heeft kennelijk afgedaan. Br kan vrijer over ,toen' worden gesproken, er zijn allerlei rehabilitaties tot stand gekomen, al kan men daarmee de men sen het leven niet weergeven. Br zijn nog geen straten en pleinen, noch in de Sowjet-Unie noch elders in de wereld, die de namen van de slachtoffers dra gen zoals er straten en pietoen zijn, die de namen dragen van hen die als offer van het nationaal-socialisme vielen', schrijft Wanda Bronska bitter. Al deze door-en-door trieste zaken ko men op dit ogenblik mede in de be langstelling doordat een dochter van de rode grootinquisiteur Stalto over de wreedheden van toen vertelt. Daarmee zorgt zij voor een merkwaardig jubi leum-geschrift: een boek over bloed en •tranen. Bij feestvieringen wordt men aan zulke diingen liever niet herinnerd, in Moskou vermoedelijk evenmin als waar ook. Toch is de terreur van het stalinisme niet weg te praten, niet weg te vieren. ,ue Goden hebben dorst', noemde Anotole France een roman, waarmee hij wilde aantonen dat revo luties altijd ontaarden in tirannieën, die wen ondraaglijk zijn als het oorspron kelijke regiem. In dit verband is een citaat van Trotski aanvankelijk Sta- lins medestrijder later zijn aartsvijand op zijn plaats. Hij schreef to ver banning over en ten tijde van de grote zuiveringen: Stalto lijkt op de man, die zijn danst probeert te lessen door het drinken van zout water'. Zou Swetlana dit citaat kennen? Zij heeft haar boek een neutrale titel gegeven: Twintig brieven aan een vriend'. Maar de tot nu toe verschenen samenvattin gen wjjzen er op, dat het gaat om de dictator Stalto, die zijn dorst wilde stil len met zout. Het zout der ((revolutio naire) aarde. ftdhtlijH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1