ISRAËLS ECONOMIE TERUG OP HET SOMBERE UITGANGSPUNT Toekomst van Nederland is afhankelijk van de relaties met het buitenland' Brand op Forrestal Na de bliksemoorlog KletsAoV ook,dfe man van de Aan vergaan van Iraklion 45 mensen schuldig Nederlands schip redde 2 Britten op de oceaan MARINIERS IN HINDERLAAG Versterking export noodzaak Levenslang voor 2 oud-SS'ers MAANDAG 31 JULI 19Ó7 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 GENERAAL B. D. MR. H. J. KRULS 65 JAAR (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Generaal bdmr HJ. Kruis blijft ook na morgen (dinsdag), als hij 65 jaar is ge worden, adviseur van de algemeen bedrijfsdirecteur van de KLM. Hij wil nog verder werken aan verbe tering van de betrekkingen van de luchtvaartmaatschappij en Neder land als geheel met het buitenland. ,1k ben er diep van overtuigd, dat de toekomst van ons groter wor dende volk in ons niet groter wor dende land, in hoge mate afhan kelijk zal zijn van de wijze waarop en de mate waarin wij de relaties met het buitenland kunnen ontwik kelen'. De gebruinde man met de KLM-strop- das achter het bescheiden bureau ir een kleine kamer van liet KLM-hoofd- kantoor zegt: ,Het is mode geworden te praten over het jaar 2000. Misschien zullen we dan geen 20 miljoen Neder landers tellen, maar het zullen er in elk geval veel meer zijn dan nu. Die Nederlanders kunnen niet in onderlinge berighoudery leven, er moeten plusjes uit het buitenland worden toegevoegd. Die kunnen komen uit het toerisme, nlt het verlenen van diensten, uit het feit, dat wij bijzonder goede industriële produkten maken.' ,Dc zou ten eerste graag zien een ver- dere verbetering van de gezamenlijke Nederlandse maatregelen voor Holland Promotion (het aanprijzen van Neder land en zijn produkten in het buitem- lorad) met het doel, de landen waar we wel en geen intensieve relaties mee onderhouden beber te doen zien wat we allemaal waard zijn. Onze kei: kunde op Industrieel en wetenschappe lijk gebied bijvoorbeeld is nog lang niet voldoende bekend. Ten tweede zou ik een verder verbete ring wensen van de Nederlandse infra structuur, nodig voor onze verdere re latie-uitbreiding met het buitenland, waar hotelaccommodatie natuurlijk een belangrijke rol in speelt. Ik denk ook aan de wijze waarop de buitenlandse zakenman hier wordt geholpen, aan de voorlichting van buitenlanders, aan con- gresmogelijkheden.' De Holland Promotion heeft hem in zijn eerste jaren als adviseur van de KJJti reeds beziggehouden. Hij kwam in 1957 hij de luchtvaartmaatschappij. ,De KLM-belangen zie ik toch altijd afge leid van de belangen die Nederland als geheel heeft in verband met toerisme, internationale handel en transport. Uit breiding van de internationale banden resulteert in de toekomst vanzelf in vervoer van goederen en personen van en naar Nederland. prijzen die relatief niet hoger zuil zijn dan nu, eerder lager. Door de grote capaciteit van nieuwe vliegtuigen wordt een geweldige toeneming van het aan tal passagiers verwacht. Een groeiper centage van het internationale bezoek van 15 procent is zeker te verwachten.' 0( dit percentage wordt gehaald, hangt af van de vraag of Nederland (en de lieer Kruis denkt in het bijzonder aan Amsterdam) voldoende aantrekkelijk zal blijven en voldoende hotelaccommodatie ral kunnen bieden. Hulp voor het ho- telbedrijf acht hij wenselijk. ,In veel landen doet de overheid bijzonder veel. In Ierland zijn lenigen tegen lage. rente te krijgen en worden premies van dui zenden guldens per nieuwe hotelkamer verleend.' De heer Kruis is na enkele jaren als adviseur bij de KLM te hebben gewerkt, hoofd vajn de dienst commerciële zaken geworden. Hij heeft dat enkele jaren gedaan en raakte, zegt hij, nog meer overtuigd van de noodzaak van Holland Promotion. Sinds eind oktober vorig jaar is hij weer adviseur. Sir Kruis voert nog' graag' de titel generaal b.d. Hij schryft; geregeld on der die aanduiding militaire commen taren en is hoofdredacteur van het .Nato's fifteen nations', een twee maandelijks .onafhankelijk tijdschrift over economische, politieke en mili taire macht*, doorspekt met adver tenties voor straaljagers en radar- a^ratuur. Van huis uit is hy nü- Zijn grote bekendheid kreeg hij als hoofd van het Militair Gezag" dat aan het einde van de oorlog in het bevrijde Nederlandse gebied de overheid was. De regering heeft geleidelijk het keft weer in handen genomen. De heer Kruis; ,Als u mij vraagt, welke ïua'lrK0N HEÏ VENTEN NIET LA- .Lin De bemanning van een sur veillancewagen van de Utrechtse politie is donderdagavond omstreeks half ze- l!1 in vei'iegenheid geweest. Er zou op net Stationsplein in Utrecht een bloe- menKoopman zi]n waar aan het venten vile,n yol£ens de plaatselijke politie- is dit verboden. Inderdaad een man snijbloemen te ver- m-int w tie w'lde al gaan .noteren', nnmlim ■11p ,anders"- De man bleek eigenaar van de kar .,'-maar de 68-jarige K. uit Amster- wdl vrouw een dagje uit d? Domstad. Voor het terras nJJ net Z|J" echtgenote was sniih?i»m stond een bakfiets met doch (le koopman was in KJ* ,of wegen te bekennen. Wel flets na®A: kooplustigen rond de bnk- ffiiriSS Amsterdamse aow-er, ex-blöe- hnri ^i lr1!' Kag de mensen staan en m6L de in de zon vev- voór oAn °55!en' K excuseerde zich Cr de h«Wk ,bij z«" vrouw' staPte tomrin »n n oe en begon in snel de nu» fi K Undirr de koopwaar aan De pr«s wist h« "iet. voldoenrtA pei' bosje zal wel dienstel? von? 'a a hiJ' H« had de vei" dekar peWa fe ec!)te eigenaar net op Even latmi de Politie arriveerde. LWhf' e bloemenkoopman R. uit Reten fin w- even een broodje ge- verbaa/on™aktc geen P™es- Pkats ni°t. dat hij op deze min tial venten en R- wist even kern to huln w^mSt,erdamse ex-collcga derde R »ini, .gekomen. Wel verwij- welke w'hm op ,last van de politie Op collega bednnkE utrechtse koopman zijn periode van mijn leven me de meeste voldoening heeft gegeven, dan is er geen enkel punt van twijfel: dat is de periode van het Militair Gezag. Ik heb de duidelijke overtuiging, dat er toen bijzonder veel goed en nuttig werk gedaan is. Dat velen daar anders over denken, is volkomen logisch. Ik geloof, dat die periode mij de meeste voldoening heeft gegeven omdat ik toen de gelegenheid had een bijzonder nood zakelijke functie te vervullen, die naar ik meen ook belangrijke resultaten heeft gehad en dat ik dat kon doen op een leeftijd waarop men normaliter nog niet aan die verantwoordelijkheden toe is.' De heer Kruis was 42 jaar, toen in 1944 de eerste plaatsen op Nederlands grondgebied werden bevrijd. Hij had op dat moment een pijlsnelle carrière in Londen achter de rug, nadat hij als kapitein van de generale staf (met een juridische opleiding aan de univer siteit te Utrecht in aanvulling op zijn militaire opleidng by de KMA achter de rug) in 1940 naar Engeland was uitgeweken, In 1941 hoofd landmacht op het minïste- i rie van oorlog van de Nederlandse re-1 gering in Londen, 1942 majoor, 1943; kolonel, belast met de voorbereiding i van het Militair Gezag, 1944 generaal-1 j majoor. ,Dio snelle opeenvolging kwam heel eenvoudig doordat er geen anderen waren. Ik geloof, dat die voorzichtige Nederlandse regering anders wel oudere en wijzere mannen had gekozen.' Orde en rust Over het Militair Gezag: ,Het doel was, de in bezettings- en oorlogsellende le vende bevolking terug te brengen naarj een normaal leven: het hei-stellen van de voedselvoorziening, het scheppen van orde en rust, het wegwei-ken van de gevolgen van collaborate. Primair was het scheppen van omstam- dagheden, die de verdere oorlogsvoering zoveel mogelijk zouden vergemakkely- j ken. De oorlog moest nog gewonnen j worden. De bevrijde gebieden moesten! geen handier voor de oorlogvoering op- Leveren. De primaire taak was dus een militaire. Maar de tweede, bijna even belangrijke taak was, de bevolking zo goed moge- lr'ke levensomstandigheden te geven ter voorbereiding van de normale vre destoestand. Beide taken, de militaire en burgerlijke, waren diepgaand met elkaar verweven. Het grote gevaar zag lk in een bijl tjesdag tegen NSB'ens en collabora teurs. Die is niet gekomen. Waardoor? Misschien kwam het door de geleidelijk heid van de bevry'ding en natuurlijk uit de verkregen overtuiging dat de schuldigen berecht zouden worden.' Oceaanvlucht van een Nederlandse sportvlieger TEUGE (ANP) Op het vlieg veld Teuge wordt dezer dagen de heer G. J. P. van Mesdag ver wacht, die met zyn in Amerika gekocht éénmotorig vliegtuig van het type Mooney Mark 21 solo over de oceaan komt vliegen. De in Arnhem woonachtige heer Van Mesdag is de eerste Nederlander dié een solo-vlucht over de Atlan tische Oceaan maakt. Nieuw leger In het b (Wijdingsjaar werd hij be vorderd tot luitenant-generaal en be noemd tot chef van de generale staf. Zijn taak: een nieuw Leger te vor men. ,Vam het oude leger was niks meer over, een groot deel van de officieren was krijgsgevangen, ge weest, de uitrusting' was weg, be wapening was er niet meer. Mijn taak was, met spoed nieuwe een heden op te bouwen, aanvankelijk voor voortzetting van de oorlog en al gauw ie het bijzonder gericht op die dienst in Nederlandsch-Indië.' De tweede hoofdtaak lag in de over gang naar internationale militaire sa menwerking. Hij maakte de oprichting mee van de West-Europese Uunie en zat in het hoogste militaire college daarvan, liet comité van chefs van sta ven. Conflict de chefs van. staven eervol uit zijn functies onthief. Het volgende kabinet verhoogde echter de defensie-uitgaven mot ongeveer het door mr Kruis be pleitte bedrag. In de daarop volgende jaren hield dc heer Kruis zich vooral bezig met het. schryven van artikelen en van een boek, Vrede of oorlog?'. Door bemid deling van een man die hy in de NATO goed had leren kennen, president Eisen hower van de Verenigde Staten, werd liïï in 1953 speciaal adviseur van Ame rican Express. Dit betekende het begin van zijn loop baan in het bedrijfsleven, die met het bereiken van de 65-jarige leeftijd voor mr Kruis beslist nog niet ten einde Leerlingkok (19) stichtte uit wraak brand GULPEN (ANP) De rijkspolitie ia Gulpen beeft zaterdagmiddag de 19-ja- rige leerling-kok S. uit Roermond aan gehouden, die heeft bekend in het kasteel Neubourg in Gulpen driemaal brand hebben gesticht, waarbij voor ca een half miljoen gulden schade is aange richt,. De jongeman was een van personeelsleden van het hotel, dat in het kasteel is gevestigd. Drie weken geleden stak S. een stapel kranten in brand in de kelder van het gebouw, vorige week dinsdag op de per- soneelsverdieping en de dag daarna op Eind 1950 ontstond er een conflict tus sen de Nederlandse regering' en de in middels tot generaal en voorzitter van -t Comité verenigde chefs van staven bevorderde heer Kruis. ,Het menings verschil lag voora.l in de vraag, welk aandeel wij in de gemeenschappelijke NAVO-strijdkrachten moesten leveren. Mijnopvatting kwam er in het kort op neer, dat wij niiet moesten wachten tot ons door de grote bondgenoten een bepaald aandeel werd voorgeschreven, maar dal: wy' zelf onze medewerking moesten bepalen en daartoe de defen siebegroting, die toen 800 miljoen was, met ongeveer 50 procent moesten ver hogen. Ik was bang. dat wij onze zelfstandig heid teveel zouden ven-Hezen als we zelf niet deden wat we moesten en kon don doen.' De regering deelde dit standpunt niet. Het conflict leidde er in februari 1952 toe, dat minister van oorlog 's Jacob uitzending niet zou doorgaan. Sindsdien i'oorzittor van liet Comité verenig- zon de jongeman op wraak. de op van ca een half miljoen gulden. Als motief voor zijn daden gaf de leev- ling-kok op: wraakneming. Hem was dooi- zyn werkgever aanvankelijk be. loofd dat hij aanstaande winter in een hotel in Zwitserland zou kunnen gaan werken. Tussen kasteel Neubourg en het Zwitserse bedrijf bestond wat dat be treft een uitwisselingsregeling. Latei- moest hij van zijn baas vernemen dat hij te brutaal was en dat zijn winlei ATHENE (RTR) De Griekse justitie heeft 45 personen schuldig verklaard aan het vergaan van de Griekse veer boot Iraklion, waarbij 241 mensen het leven lieten. Het ongeluk gebeurde vo rig jaar december in de Egeïsche zee. Tot de 45 behoren officieren van het schip, ambtenaren van het ministerie van koopvaardij, de eigenaars van het schip en hun personeel. Sommigen wordt plichtsverzaking ten laste gelegd, ande ren vervalsing van documenten. Slechts 47 passagiers van de bijna 9000 ton metende Iraklion hebben de ramp overleefd. Het schip zonk op weg van Piraeus naar Kreta bij het eiland Anti- milos. Een koelwagen in een van de ruimen stond niet goed vast en ramde tijdens stormweer een gat in het schip. Enkele beschuldigden zijn gearresteerd. HALIFAX (RTR) Het Nederlandse, bevoorradingsschip ,Smit Lloyd 2' uit Rotterdam heeft twee Britten gered, die zes weken geleden mot de kotter ,Odd Times' uit Halifax naar Engeland waren vertrokken. De twee Engelsen, de 37-jarige zeeman Peter Rose en de 19-jarige fotograaf Paul Sheard, verkeerden in benarde omstandigheden, toen zij donderdag jl op 200 mijl ten zuidoosten van St.-John op New Foundland werden opgepikt. Hun vaartuig was lek en zij waren uit geput. Bij een poging om de kotter nog naar St. John te slepen verdween ,Odd Times' in de golven. DE DOOD OP DE WEG EINDHOVEN (ANP) Vrijdagavond om elf uur is op de Mispelhoefstraat by een bocht van de weg een personeh- auto, waarin zich vijf militairen uit de' legerplaats OIrschot bevonden, tegen een boom gereden. Hierbij werden twee inzittenden zwaar gewond. De 20-jarige H. van Amelsfort uit Tilburg overleed nog tijdens het transport naar het dia- conessenhuis in Eindhoven. In het dla- conessenziekenhuis overleed gistermid dag de tweede gewonde, de 20-jarige H. Boeing uit Oss. BORCULO (ANP) Doordat een au tobestuurder zondagochtend circa half elf op de Groenloseweg onder Borculo geen voorrang verleende aan een van rechts komende wagen, zijn beide auto's zo hevig op elkaar gebotst dat de be stuurder van de laatstgenoemde auto bij aankomst in het ziekenhuis te Groen- lo bleek te zijn overleden. Zijn beide ouders zijn vrij ernstig gewond in het ziekenhuis te Hengelo (O.) opgenomen. De bestuurder van de andere auto, de heer J. ten D. uit Eibergen, die geen voorrang gaf, werd slechts licht ge wond. Diens beide ouders en zijn iys- jarlg dochtertje liepen vrij ernstige ver wondingen op. Zij werden in het zieken huis te Groenlo opgenomen. VRIES (ANP) Bij een verkeerson geluk op de weg van Assen naar Gro ningen in de Drentse gemeente Vries is zaterdagmiddag het 20-jarige Duitse meisje Brigitte Bückmann uit Lasstrup om het leven gekomen. Zij was een van de inzittenden van een Duitse personen auto, die na een inhaalmanoeuvre tegen een boom aan de rechterzijde van de weg reed. De bestuurder van deze auto kwam in de linkerberm terecht, toen hij twee voor hem, achter elkaar rijdende auto's wil de inhalen en de vlak voor hem rijden de auto ook begon aan een inhaalma-; noeuvre. De bestuurder van de Duitse wagen gaf vol gas, passeerde de twee wagens alsnog, maar verloor toen de macht over het stuur bij het teruggaan naar rechts en reed tegen een boom. AMSTERDAM (ANP) Op de krui sing Basisweg-Zuiderweg en Spaarn- wouderdijk is zaterdagmiddag de 63- jarige Amsterdammer G. W. Krielaart om het leven gekomen, toen hij op zijn bromfiets werd aangereden door een personenauto, waaraan hij geen voor rang verleende. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zyn overleden. NIEUW-VVEERDINGE (ANP) Za terdagmiddag is de 42-jarige mevrouw S. Blom-Hummel uit Nieuw-Weerdinge tengevolge van een botsing met een personenauto om het leven gekomen. Mevr. Blom stak op haar fiets de weg Weerdingerkanaal-Zuidzijde over, toen zij werd geschept door een passerende auto. Ernstig gewond werd zij naar het diaconessenhuis te Emmen vervoerd, waar zij in de loop van de avond is over leden. HAARLEM (ANP) Zondagochtend tegen negen uur is de 36-jarige taxi chauffeur N. D. uit Velsen op de weste lijke randweg bij de Zylweg in Haarlem tegen een stilstaande auto gebotst, be stuurd door de 44-jarige mevrouw N. Pagano-Bos uit Assendelft. De auto, die bij een verkeerslicht stilstond, schoot naar rechts en kwam in een berm te recht. Mevrouw Pagano en haar 45-ja- rige echtgenoot J. Pagano. werden naar et St.-Elisabeth Gasthuis vervoerd, raar de man enkele uren later is over leden. Vermoed wordt dat de bestuurster niet gezien had dat het licht groen was geworden. De Velsense chauffeur, die had verwacht dat de auto zou optrek ken, reed door en kon een botsing niet r vermijden. BREDA (ANP) In de, nacht van vrijdag op- zaterdag is de 17-jarige Son- 'an Leur uit Dordrecht bij een ver keersongeluk in Breda om het leven ge komen. Het meisje was een van de vijf inzittenden van een personenauto, die op de hoek van' de Markendaalseweg en de Fellenoordstraat tegen een licht mast botste. De overige vier inzittenden konden na behandeling In hei. ziekenhuis te Breda hun woonplaats te Breda naar hun woonplaats Dordrecht terugkeren. Parijse zwervers vermoordden tien mensen PARIJS (REUTER) De politie van Parys heeft twee zwervers gearresteerd die in de afgelopen jaren meer dan tien mensen zouden hebben vermoord. Het tweetal, een man een vrouw van onge veer vijftig jaar, zouden hun slachtof fers in de Seine hebben geduwd na ze dronken te hebben gevoerd en van hun geld beroofd te hebben. Ben archieffoto van de ForrestaL (Slot van pagina 1) Zeven grote kraters zijn geslagen in het vliegdek, waar nog de grotesk ver wrongen wrakstukken van een aantal uitgebrande toestellen liggen. 26 gevechtsvliegtuigen zijn volledig woest tijdens de eerste drie uren van de ramp, die ontstaan is doordat een Phantom F 4, vlak voor de start, uit zijn straalmotoren een vuurstraal spoot waardoor een raket in een achter het toestel staand vliegtuig ontbrandde en een kettingreactie van ontploffingen en branden in gang werd gezet. De laatste branden konden pas 18 uur na het begin van de ramp, gistermor gen, worden geblust. De kapitein van het vliegdekschip John K. Beling, heeft verklaard dat het .gedurende een uur zeker tot de mogelijkheden heeft behoord dat het schip verloren zou gaan. Dat was toen de grote branden uitbraken waarbij bommen van 340 tot 453 kilo tot ontploffing kwamen.' Alleen de verliezen aan vliegtuigen wor den reeds geraa.md op ten minste 70 miljoen dollar (ong. 250 miljoen gulden) terwijl de schade aan het schip zelf twintig miljoen dollar (72 miljoen gul den) of meer zou bedragen. Kapitein Beling zei: ,De schade in dol lars interesseert ons niet. Die kunnen we vervangen, maar de persoonlijke slachtoffers, daar gaat het om.' CON THÏEN, VIETNAM (REUTER) Een Amerikaans bataljon van 800 mari niers - is gisteren uit de gedemilitairi- seerde zone in Vietnam teruggetrokken nadat het in een Noordvietnamese hin derlaag was gelopen. De berichten over het aantal gesneuvel den spreken elkaar tegen. De mariniers schatten het dodental op 13, maar ach- bericht dat op de Amerikaanse basis Dong Ha aan de pers is verstrekt, wordt gesproken van zes doden en 50 gewonden. Volgens de commandant van het batal- joy zijn er 40 Noordvietnamezen gedood en 150 tot 200 verwond. Het bataljon, dat gesteund werd door vlammenwerpende tanks, geraakte op een stuk weg dat van landmijnen was voorzien, waarna het door verdekt op gestelde Noordvietnamezen onder v~ werd genomen. welke een stempel heeft gedrukt op maand loon. Bovendien werd een eind (Van een .Financial Times'- correspondent) TEL AVIV Twee maanden na he einde van de oorlog is het econonv sche leven in Israël niet alleen op he' uitgangspunt teruggekeerd, doch dr moeilijkheden zijn veeleer verergert' De gehele beroepsbevolking wer onder de wapenen geroepen en ee deel ervan bevindt zich trouwens oc nu nóg bij de strijdkrachten. Deso danks heeft de werkloosheid, die f delijk verdween, weer de kop opg- stoken. Volgens de jongste gegeve- zijn 35.000 werklozen geregistreer nrecies het getal van begin mei. "Sommige Industrieën, die zwaar werden getroffen door de recessie periode van bloei door dooruaL zij die ander normale omstandigheden Tv.--,- 'i^ -het loonzakje aardig plachten te vul len. Op grond van de afgekondigde bijzondere omstandigheden zijn de lo nen flink gekortwiekt en ook de mili tairen zullen heel wait minder naai huis meenemen dan anders het geval zou zijn geweest. Mot dat alles is Israël terugge Iteerd tot een periode die hier be kend staat als „mitoen", letterlijk: terughoudendheid. De actie kan er toe leiden, dat er een einde kom' aan vele buitenissigheden in het economische leven, een consequent groei. Hierdoor kunnen bijvoor beeld niet levensvatbare onderne zijn ingeschakeld bij de produktie vam materieel dat tijdens de strijd verlo ren ging', bijvoorbeeld autobussen en vrachtauto's. In andere seotoren is de produktie evenwel nagenoeg tot stil stand gekomen aangezien de markt reeds vóór de oorlog verzadigd was. Er waren in Israël geen prognose? gemaald: met bet rek Icing tot de ge volgen van een eventuele oorlog op liet economisch leven. Zodoende zijn er evenmin vastomlijnde plannen be schikbaar voor een naoorlogse perio de Toen onmiddellijk na net einde ".in de strijd de toestand werd g'eama- •■'sesrcl, kwamen de deskundigen tot •ifiusies die nu reeds onjuist Wijken z:jn. Zowel overheidsinstanties als '"'Tïkelijke experts meenden, dat end andermaal een periode van 'clige groei zou doormaken met "n"o verschijnselen van infla tie de regering reeds twaalf - m "mg tracht te beteugelen. Om zo'n ontwikkeling te vermijder .1 tevens om tegemoet te komen aar 'e ontzaglijke kosten van de oorlog /erhoogde de regering de raming var cie ontvangsten uit de inkomstenbc lasting met tien procent. Zij schree tevens een verplichte oorlogslenim uit; die neerkwam op een halvr Wereldgebeuren mlngen worden gesloten en kuunei de beschikbare arbeidskrachten ten goede komen nan industrieën die speciaal voor de export van belang Het probleem van de werkloosheid, net name de werkloosheid onder ge- lemobtllseerde militairen, dwingt de Tverheid tot het creëren van werkge- egeniheid. In dit verband is er sprake van, dat reeds thans de aanle de spoorlijn tussen Eilath en heba ter hand zal worden genomen, ofschoon aan deze verbinding pas over een jaar of vijf werkelijk behoef te zal ontstaan. Ook moet werkgele genheid worden gevonden voor de Arabische bewoners van de westelij ke oever van de Jordaan en de strook van Gaza. Miljoenen moeten dus worden -be steed uit begrotingen, die nimmei looi' hef parlement, de Knesset, kon- Iecn worden bekrachtigd. In alle be- cette gebieden heerst gebrek aai middelen voor de uitvoering van wer leen. Ook contant geld is daa' ■schaars, de kosten van de oorlogvoe ring zijn voorlopig becijferd op twe- miljard gulden, Inclusief het verlïe: van produktie ten nadele van de ex port en het wegvallen van het toeris bij dit alles ook lichtpun natuurlijke bondgenoot vai Israël, het jodendom in de gehele wereld, heeft zich weer eens var zijn beste kant laten zien. De mi uister van financiën, Pinhas Sapir heeft tot dusverre de omvang van (le beschikbaar gestelde of toege zegde bedragen niet bekendge maakt, doch het totaal wordt niet- offlcleel becijferd op 1,7 miljard gulden. Daarmee zouden de kosten van de oorlog voor een belangrijk zijn i. De deel worden gecompenseerd en zou den de reserves aan buitenlandse betaalmiddelen nagenoeg worden verdubbeld. En dit is niet het enige. In het vel leden hebben met name de joodse Amerikanen weliswaar bij herhaling belangrijke gifter gedaan of inge schreven op Israëlische leningen, doch zij toonden weinig animo om za- Icen met Israël te doen, Thans is er in toenemende mate sprake van be reidheid om de positie van Israël te versterken door het economische be stel van het land nieuwe impulsen te ?even. In de praktijk komt dit neer op Investering-en. deelnemingen aar 'sraëlische inlustriun met het beschik baar stellen van vakkennis en, omge -.eerd, het propageren van Israëlisch trtikelen in het buitenland. Het is een uitgemaakte zaak dat Is aël zich op de wereldmarkten allee: can handhaven als de produkti vordt vergroot en gebruik wordt ge naakt van de modernste technisch' nethoden. Dan zal automatisch wee »ehoefte ontstaan aan toegang to jrotere afzetmarkten. In dit verban- trekt ook de Israëlische aanvrage tc issociatie bij de Europese Economi sche Gemeenschap de aandacht Zelf; al zou vrede kunnen worden geslote: met de Arabieren, wordt Europa be schouwd als de interessantste afzet markt en leverancier. Er zijn meer manschappen dan officie ren bij de ramp om het leven gekomen voornamelijk geschoolde werktuigkun digen en monteurs. Zij die nog op lager gelegen dekken vermist worden, sliepen op het moment van de ramp. De piloten van de toestellen die op het vliegdek stonden zijn voor het meren deel gered. Het schip heeft op zes van de. tien dek ken belangrijke schade opgelopen. Kapitein Beling heeft nog verklaard dat hij van mening is dat de ramp niet aan persoonlijke nalatigheid of fouten te wijten is. Personenauto's door 2 vrachtwagens verpletterd INNSBRUCK (AFP) By een afda ling op de Brennerpas heeft een v: -re vrachtwagen twee personenauto's ver pletterd tussen zichzelf en een andere vrachtauto. De twee personenwagens, een Duitse en een Zwitserse, werden in elkaar gedrukt. Eén vloog in brand, zo dat alle vier de wagens in vlammen op gingen. Alle inzittenden van de perso nenauto's vijf of zes mensen, die niet dadelijk te identificeren waren zijn verbrand. De chauffeur van de achterste vracht auto is aangehouden. Hij verkeerde ver moedelijk onder invloed van sterke drank. Het ongeluk gebeurde zaterdag tegen middernacht. DARMSTADT (AFP) Twee oud- SS-ers, de 63-jarige Gerhard Goede en de 61-jaxige Friedrich Knackendoeffel, zijn in Darmstadt tot levenslang veroor deeld wegens medeplichtigheid aan mas samoord op joden in de tweede wereld oorlog. Twee andere oud-SS-ers werden tot 8, 5 en 3 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, twee beklaagden werden vrij gesproken. Weer nederlaag voor congrespartij in India BHOPAL (RTR) De congrespartij van de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi heeft in de volksvertegenwoor diging van de staat Mailhya Pradesj een nederlaag geleden over de begroting van onderwijs. Nadat 36 afgevaardigden van de eongrespartij naar de rechtse oppo sitie waren overgelopen werd de rege ring onder eerste-minister Mïsjra met 153 tegen 137 stemmen verslagen. De eongrespartij heeft nu in negen van de 17 staten dè meerderheid verloren. Rusland toonde nieuwe schepen MOSKOU (AFP) In Leningrad is ter gelegenheid van de dag van de vloot een marinevaartuig getoond, dat zich op een luchtkussen voortbeweegt en een snelheid van 200 km per uur kan halen. Als andere nieuwigheden hebben waar nemers een onderzeeboot gezien die ra ketten kan afschieten en kleine, snelle vaartuigen, die dat eveneens kunnen, ter verdediging van grotere schepen. Admiraal Kasatonov, onderbevelhebber van de marine, heeft verklaard dat de marine voor het eerst in de geschiedenis op grote afstand van het doel kan ope reren. Aan de opperheerschappij van het westen op zee was daarmee een eind gekomen Basken roeren zich in Frankrijk BAYONNE (AFP) In Bayonne, Bia- ritz en talrijke andere plaatsen aan de Franse Baskïsehe kust zijn honderden aanplakbiljetten verschenen met de leu zen ,Leve het vrije Quebec' en ,Leve het vrije Baskenland'. De affiches waren ondertekend door de nationalistische be weging .Embata'. In Wales heeft intussen het lagerhuis lid Gwynfor Evans verklaard, dat het hoog tijd is dat de Britse staatslieden de nationale vrijheid voor Bretagne opei sen. ,Met welk recht spreekt De Gaulle zich uit voor een vrij Quebec, terwijl zijn eigen regering alles in het werk stelt om het Bretonse volk, evenals de bevol king van Wales van Keltische oor sprong, ,te vernietigen', zo vroeg Evans zich in zijn kiesdistrict Carmar then af. Hij sprak van de Franse tiran nie' in Bretagne.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3