Botsingen teisterden verkeertwee doden en twaalf gewonden Eerste klas wedstrijd' van tweede klassers Vluchtroute' drukke rijksweg Ambulances reden af en aan op rijksweg 58 AI.MANAK TRIESTE BALANS NA OVERDRUK WEEKEND OP ZEEUWSE WEGEN ENERVERENDE STRIJD IN VL1SSINGEN Vluchtroute Tot Krabbendijke Jongetje (9) bij strand Gorishoek verdronken OOSTERBUREN TROKKEN KUSTWAARTS MAANDAG 31 JULI MIDDELBURG Het drukke weekendverkeer met komende en gaande vakantiegangers heeft ge leid tot tragische ongelukken. Het was dan ook een trieste ba lans, die de politie kreeg op te maken. In Koudekerke kwam een Middelburgs echtpaar om het le ven. Bij liet oversteken van de Middelburgsestraat per bromfiets werd het echtpaar door een ach teropkomende Belgische auto ge grepen. Op rijksweg 58 gebeurden zaterdagmiddag kort na elkaar twee ongelukken bij Kapelle en *s- Heer-Hendrikskinderen. Daarbij vielen respectievelijk zes en vijf gewonden. Ambulances reden met loeiende sirenes af en aan om de gewonden bij de wrakstukken weg te halen. Nabij Koudekerke ten slotte reed een wagen in een sloot. De bestuurder, een Vlissinger, werd niet ernstig gewond. Bij ket tingbotsingen op Zeeuwse wegen voornamelijk rijksweg 58, ont stond aanzienlijke materiële scha de. In het St.-Josephriefeenhois in Vlissin- rn overleed zondagmiddag omstreeks uur het Middelburgse echtpaar Voogd- van Ommeren. Beide echtelieden 71 en 64 waren enkele uren tevoren in zorgwekkende toestand naar het zie kenhuis vervoerd, nadat zij waren aan gereden door een Belgische personen auto. De heer Voogd stak met zijn brom fiets vanaf het links langs de Middel burgsestraat gelegen fietspad de weg over. Hij en zijn als duopassagiere meerijdende ito uw werden gegrepen door een uit de richting Middelburg komende auto, bestuurd door W. F. M. uit Wilrijk. Het echtpaar Voogd was na afloop van een kerkdienst op weg gegaan naar een verjaardagsfeestje van een kleinzoontje. Dokter Sloos verleende ter plaatse eerste nulp. Kort na elkaar zijn beide echtelieden in de vroege middag aan de verwon dingen bezweken. KAPELLE Zes mensen werden za terdagmiddag gewond bij een botsing tussen een personenauto en een onsje. Zeeuwse Honden De televisie bood gistermiddag zo ongeveer het meest lachwekkende icat de buis kan bevatten, kam pioenschappen ballroomdancing. De meisjes, waar best wat van te maken zon zijn, zien er uit als geschoren witte poedels en de he ren, benauwd in een zwart van een wat droefgeestige snit, maken ook een enigszins animale in druk. En zo sloot het weer aardig aan bij een programma over honden en omdat men ons al eerder vroeg, waarom men in dit hoekje zo weinig meer leest over loslo pende honden, hier, zo van de buis gehaald, een hint om een florerend bedrijf op te zetten: een honden-uit laat dienst. De man, die een dergelijke onderneming in Amerika op poten had gezet, kwam aan zeventienhonderdvijf tig gulden per week schóón. Stddt het eenmaal op poten, dan kan men met één dag werken in de week nog redelijk rondko men. En daar moet het toch naai toe nietwaar T Zo wil men het om althans doen geloven: we gaan steeds korter werken. Dat is d> mening van de wetenschapsmen sen. Gewone mensen voegen daai nog aan toe: de jeugd wil niei meer werken. Zo ziet men mam weer: in elke ontwikkeling slui mert de kiem van het evenwicht. ,Over dertig jaar', zei een profe tisch man tot zijn zoon, werken we alleen maar 's woensdags'. J)e héle dagf'. VLISSINGEN Het is zater dagmiddag binnen de touwen van de baan bij het postkan toor een enerverende strijd ge worden tussen ringrijders uit Koudekerke en Souburg. Zij kwamen uit in de tweede klas se, die de Zeeuwse ringrijders- vereniging en het Vlissings ac tiefonds onder veel bekijks van ingewijden en in Vlissingen verblijvende vakantiegangers organiseerde. Het èinde van het liedje was dat het steekspel van het Koudekerkse drietal D. Wielemaker, A. Joziasse en B. Brasser en de Soubur gers M. Janse, D. de Visser en P. Wisse zo goed als zeker zal worden gehonoreerd met een promotie naar de eerste klas se. Er kwamen negen drietal len aan bod. In de persoonlijke klassering kwam M. Janse uit Souburg met 27 ringen als kanmioen naar voren. Hij kon uit handen van wethouder Gillissen Verschage de wisselbeker in ont vangst hemen, die destijds door de gemeente Grypskerke werd ingesteld. De Soubiirgcr had ook de meeste volgringen (18). Het reserve-kampi oenschap kwam op naam van F. Jansen uit Znutelande. Hij stak 25 ringen. Bij de prijsuitreiking werden, voor dat ZRV-secrctaris Henk Joosse zich onvermoeid door een papierwinkel met namen heenworstelde, over en weer dankwoorden gesproken dooi de wethouder en door voorzitter Piet Brasser van de ZRV. Daarbij kwa men bedankjes toe aan het gemeen tebestuur en de organiserende ver enigingen. De deelname aan de sje- zenringryderij was maar pover. Er kwenen er vier aan de start. J. de Visser uit Souburg behaalde de eer ste prijs. Vanuit zijn versierde sjees werden 73 van de tachtig ringen ge stoken. Tijdens de wedstrijden door maakten de ringrijders en de volbemande sje zen een rondrit door de stad, vooraf gegaan door het muziekkorps St. Caecilia. Drie dames keken met een kritisch oog naar de versieringen. Dat waren mevrouw Strabbing.Dor- gelo, mevr. J. Punt-Osnabrugge en mej. C. Beijl. A. W. Bakker uit Sou burg kreeg een eerste prijs voor de versieringen bij de sjezen en de ver siering van de paarden leverde een eerste prijs op voor D. de Visser uit Souburg. Hieronder volgen de uitslagen bij de drietallen: 1. Koudekerke 6, 6-1 ringen: 2. Sou burg 64 ringen: 3 Aagtekerke 3 met 52 ringen; 1, Aagtekerke 5 met 49 ringen: 5. Domburg 3 met 48 ringen, 6. Koudekerke 8 met 46 ringen: 7. Koudekerke 7 met 42 ringen; Aagtekerke 4 met 41 ringen en Domburg 2 met 40 ringen. Persoonlijke klassering: M. te. Souburg (27); 2 F. Janse. Zouti'.i:- de (25); 3. J. Nijholt, Koudeferc 1.24); 4. D. Wielemaker, Kouaekf-e (23); 5. A. G. Peper. Aagtek-'a (22); 7. C. Coppoolse, GapineeiII, 8. Jan Blaas, Aagtekerke (20); y D. de Visser, Souburg (19); io. E Brasser, Koudekerke (19); 11, Jk. Cevaal, Middelburg (18); 12, P Wi>- se, Souburg (18); 13. C. Provfai Domburg (17); 14. A. Provoost)', Domburg (17); 15. P. Brasser, Kr; dekerke (17), 16. J. Wattel, 0K- kapelle (16); 17. P. Reijnierse, K:.- dekerke 1618. L. Brand, D::- burg (16); 19. K. de Visser Jc Aagtekerke (15); 20. G. Kri::;- Aagtekerke (15); 21. H. Brand, Dós burg (15); 22. F. Blaas, Aagtekerii (15); 23 C. de Visser, Aagtekerte (lg); 24. J. de Kroos, Koudekerk (14); 25. Jac. Blaas, Aagtekerk (14); 26. Jo Blaas, Aagtekerke (13), 27. P. Maranus, Aagtekerke (13); 28. A. Provoost.sr, Domburg (12); 29. H. Vos, Souburg (11); 30. J, Provoost Azn, Domburg (11); 31 L Boone, Koudekerke (11): 33.G.Km- le. Gapinge (10) en 34. Jo MelKu Oostlcapelle (3). Versieringen paarden; 1. D. d= VU- ser. Souburg; 2. G. Krijger, Aagte kerke; 3. D. Wiemaker, Koudekerke; 4. M. Janse, Souburg, 5. L. Boost, Koudekerke: 6. Joh. Cevaal, Middel burg; 7. Jo Melse, Oost kapelle; 8. J. Nijholt, Oostkapelle; 9, P. Blew, Aagtekerke; 10. J. de Kroo, Koude kerke. Sjezenringrijderij1. J. de Vb«f (73); 2. A. Buijs, Ritthem (67); 3. H. Reijnierse. Koudekerke (42) ent A. W. Bakker. Souburg (22). Versiering sjezen: J. A. W. Bakken 2. J. de Visser; 3. A. Buijs en 4. H. Pweijnierse. Op de foto: Eén van de rljto in actie op de Steenenbeer Bea merkwaardig beeld van folklore, sport en scheepsbouwindustrie: op de achtergrond de .Texaco Ghent' die momenteel bij J)0 Schelde' wordt afgebouwd. Slo: van pagina l den een maximum snelheid van tach tig kilometer per uur aan te houden. De eerste, die de normale rijksweg- route reed en in verschillende files verzeild raakte hoewel er geen sprake was van topdag, in het week end is de drukte groter bereikte na anderhalf uur Korteven; de re dacteur, die de .vluchtroute' reed, be reikte dit punt na één uur en tien minuten. Bij topdrukte zal de tijd winst uiteraard groter zijn. Wie dus op een drukke dag zoals gisteren zich veel rem men, file-rijden en navenante er gernis wil vermijden, doet er goed min al dadelijk voorhij Vlissingen op de rijksweg naar Nieuwland zjjn beslissing te nemen: de vluehtroute pakken. Bij het via duct, onder Oost-Souburg namelijk is het dan al afslaan, richting Zuid-Sloe (officieel: Vlissingen- Oost.) Tot aan het dorp 's-Hcerenhoek een voortreffelijke weg. En wat meer is: niet druk. Terwijl zijn collega op de Sloedam (rijksweg 58) al in de eer ste file achter een landbouwtrekker met aanhanger voor een grasdrogerij terechtkwam, telde onze man op de eerste vijftien kilometer van de .vluchtroute' zegge en schrijve twaalf tegenliggers. De weg-binnendoor nemen betekent uiteraard dai; men In Zuid-Beveland een aantal dorpen moet passeren- 's-Heerenhoek is dus het eerste: over de dijk en dan linksaf in de richting Ovezande. De automobilist, die heeft besloten de rijksweg 58 te omzeilen. moet goed weten wat hij doet. Er zijn in de vluchtroute enkele .moei lijke stukken'. De eerste paar kilo meter tussen 's-Heerenhoek en Ove zande tonen dat duidelijk aan. Voor al de Oostlangeweg is erg smal, heeft een hoge rug in het midden en aan weerskanten een sloot. Maar dat ongenoegen wordt vrij snel gecompenseerd: van enkele kilome ters vóór Ovezande tot royaal voor bij 's-Gravenpolder opnieuw een goed berijdbare provinciale verbinding die ln de richting van Vierwegen plot seling versmalt tot een bochtig ge deelte, waarbij zelfs het bord .slecht wegdek' is geplaatst. De berijder van de .vluchtroute' na dert by Vierwegen (tussen Kloetin- ge en Knpelle) <le rijksweg' 58 en moet die dun wel een keer overste ken om via redelyke wegen de rest van Zuïd-Bevelnnd in oostelijke rich ting te nemen. Onze redacteur haal de zonder enig oponthoud deze krui sing van de rijksweg 58 en zijn al ternatieve weg, gerekend van Vlis singen (32 km) in 31 minuten hij een zoals gezegd maximale snelheid van 80 km/u. Zijn collega was daar toen nog in geen velden of wegen te zien. Die bleek ergens op de rijkswegtraverse door Goes in een verstopping te zijn geraakt. Verder daarna over de vluchtweg: door het dorp Kapelle (een met automatische halve bomen beveiligde spoorwegovergang) en over de kaarsrechte Postweg naar Yerseke. Je moet even geluk hebben met de Postbrug over het Kanaal door Zuid-Beveland. Onze verslagge ver had het. Op het laatste stuk naar Yerseke twee tegenliggers en een fruittractor, die zonder enige snel heidsvermindering kon worden ge passeerd. Hij zat al op de Zanddijk Auto's bumper aan bumper. Rijks- weg 58 op een zomerweekeindc. Geen doorkomen aan. Het lijkt er op, dat de tweestrooksweg door Zuid-Beveland de enige manier is om Zeeland binnen t.e komen of te verlaten. Een handige automobi list weet wel beter, (Foto PZG). naar Krulningen, toen zij collega op de rijksweg 58 nauwelijks Goes ach ter zich hud gelaten. Het was nu zaak spoorlijn en ryks- weg zo lang mogelijk te vermijden. Een kilometer of drie van Yerseke verwijderd sloeg hij daarom linksaf om vervolgens benoorden de spoor lijn zijn weg naar Krabbendijke te zoeken. Aanvankelijk royale wegen, die evenwel dichterbij Krabbendijke versmallen en daar vlak langs de spoorlijn-passeren wat moeilijk ma ken. Tenslotte belandde hij bij de vei ling K.E.O. te Krabbendijke aan de noordkant van dat dorp. Verdere po gingen om aan de noordkant de rijks weg 58 nog te ontlopen hadden geen succes, zodat hij besloot van Krab bendijke af verder de rijksweg naar Korteven tc nemen. Van Vlissingen tot Krabbendijke: op de teller via deze vluchtroute 54 km in 50 minu ten, zijn collega deed het via de rijksweg 58 (46 km) in één uur en een kwartier. Zoals gezegd: liet is een mogelijk heid om by overstelpende drukte op «1e rijksweg 58 de Zeeuwse kust van Brabant uit, of om gekeerd op een misschien wat omslachtiger, maar in ieder ge val minder zenuwslopende manier te bereiken. Het is «-n hlyft een noodoplossing. Maar toch wel iets om te proheren ST.-MA AKTEN SDI J K Voor strandje by Gorishoek Is zaterdap»)- dag de ü-jarige Marinus Sloulje»(t verdronken. Met jongetje was by straai- bezoek met een vriendje enkele bonde den meters uit de «lijk de slikken op a liet water Ingelopen. H(j is daarbij li een geul of een put terecht gekomen m verdronken. Het jongetje kon niet M» men. De rijkspolitie te water beeft tm de RP 64, en bijgestaan door verschil lende sportvissers, zowel zaterdagmid dag als 'r avonds tot het donker tan en zondag zonder resultaat gedregd het stoffelijk overschot. HET WEER IN Brussel, half bewolkt Luxemburg, licht bewolkt Parijs, onbewolkt Nice, zwaar bewolkt München. licht bewolkt Zürich onbewolkt Genève onbewolkt Locarno zwaar bewolkt Wenen onbewolkt Innsbruck licht bewolkt Belgrado licht bewolkt Athene onbewolkt Rome half bewolkt Barcelona onbewolkt Madrid onbewolkt Majorca onbewo'kt Lissabon onb°wolkt 26 graito 27 gradf» 27 gtaia 28 gra^ 28 grade 29 grade 30 grade 27 gradf! 30 gT3d«: 32 gradp! 30 grfltif! 29 gradro 36 graf 32 gradf» 28 grwW AF EN TOE ZON Vrjj warm en op de meeste plaat«« droog weer met overdag, vooral in oosten en zuiden van het land, zoint perioden. Overwegend matige wind sen zuidwest en zuid. STRAND VERWACHTING (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag wat meer zon, een zwahkJ\jJ matige zuidwestenwind en iets warn Temperatuur 22 tot 24 graden, zeewj ter 20 graden. Vooruitzichten: g strandweer, wat drukkend bij een i hoge temperatuur. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag omstreeks kwart voor zes op rijksweg 58 tussen de Eversdijkseweg en de Vierwegen te Kapelle. De 76-jarige J. J. H. uit Moergestel kwam in zijn personenauto met zeer hoge snelheid uit de richting Kruinin- gen aangereden. Plotseling ging de auto aan het slingeren, kwam in de grasberm terecht, schoot de weg over en belandde na een slag gedraaid te zijn in de sloot. Dat gebeurde allemaal op een moment da: uit tegenoverge stelde richting een busje kwam aange reden. waarin naast dc bestuurder J. B. W. uit Souburg nog elf personen zaten, het merendeel kinderen. Bij de manoeuvre botste de personenauto op de voorzijde van het busje. Belde bestuurders werden uit hun auto's ge slingerd. De heer H. moest met zware verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis St. Joanna te Goes worden overgebracht, evenals de echtgenote van W.. mevrouw A. C. W.-van U., en het zevenjarige nichtje C. van U. uit MIDDELBURG Het begin van de va kanties in Nordrein Westfalen bracht dit weekeinde een grote stroom Duit sers richting Zeeuwse kust. Rijksweg 58 zat propvol. Het kostte zaterdag- middag soms drie uur om van Breda naar Goes te komen. Over de afstand Kapelle-Goes reed men in drukke periodes byna drie kwartier. De stremmingen waren mede het gevolg van de verkeerslichten op de rjjks- wegtraversc door Goes, die liet dwarsverkeer moesten helpen over steken. Zowel zaterdag als zondag werden over dag bij veel vervoersaanbod de oranje knipperlichten in werking gesteld en hielp de politie een handje ook op de kruising rijksweg-provinciale weg naar Noord-Beveland bij het re gelen van het verkeer. Er was en kele malen sprake van filevorming voor de Vlakebrug tot aan Goes. Ook van de Walcherse kant in de richting Bergen op Zoom was het bijzonder druk. Een druk wisselweekend was liet ook voor Schouwen: veel verkeer kwam over de Grevelingendam. Een goede graadmeter was eveneens het veer Zijpe-Anna Jacobapolder. Daar kwa men zowel zaterdag als zondag aanzienlijke wachttijden voor, soms van twee uur. Uiteraard was dat vooral een gevolg van de trek naar en de terugtocht van de Schouwse Westhoek, waar men vele badgasten inhaalde en uitluidde; in totaal zitten er in dit recreatiegebied zo'n vijftig duizend vakantiegangers. En kwa men die vakantiegangers niet vla het veer, dan reden ze Schouwen bin nen over de Zeelandbrug, waar men ook drukke dagen beleefde. De kampeerlnformatiedienst heeft gis teren laten weten de situatie op de kampeerterreinen in Zeeland gunstig afsteekt bij de rest van de Hollandse kust, waar de terreinen nog slechts incidenteel plaats bieden. De wagen van de Vlissinger B. maakte rare capriolen alvorens in een sloot, langs de Zwaanweg on der Koudekerke tot stilstand te komen. De wagen moet eerst over de sloot zijn geschoten, daarna in een perceel zijn gekeerd om ver volgens weer de sloot in te duiken. De bestuurder werd licht gewond. Foto PZC). Zo zag de auto er uit. nadat de Duitse automobilist die zaterdag middag bij 's-Heer-Hendrikskinde- ren ging inhalen de macht over het stuur verloor en de wagen na en kele malen over de kop te zijn ge slagen, in een sloot terecht kvjam. (Foto PZC). Den Haag. De laatste liep een been breuk op, terwijl mevrouw W.-van U. vermoedelijk een hersenschudding kreeg. Een dochtertje van W., mejuf frouw C. S. W. moest eveneens met een hersenschudding in het ziekenhuis .Bergzieht' worden opgenomen. Twee anderen liepen lichte verwondingen op, maar konden na in het ziekenhuis te zijn behandeld, huiswaarts keren. De eerste hulp werd verleend door dokter E. F. Fagee-Schaeffer. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd. Vijf gewonden 'S-HEER-HENDRIKSKINDEREN Rond vijf uur was op rijksweg 58 tus sen de Yelluweweg en de splitsing naar Wolpliaartsdijk al een ernstig ongeval gebeurd, waarbij vijf personen werden gewond. Het ongeluk gebeurde toen een Duitse j automobilist komende uit de richting Goes een auto met caravan wilde pas seren. Op dat moment kwam uit de richting Middelburg een tegenligger, zodat hij scherp ging snijden. Het ge volg was. dat hij de macht over het stuur verloor, over het rijwielpad reed en de daar vrij steile dijk af tuimelde. De auto sloeg enige malen over de kop en kwam in de sloot terecht. De heer K. O. Meijer uit Essen was met zijn vrouw en drie kinderen op weg naar Zoutelande. Allen moesten per ambu lances naar het ziekenhuis St.-Joanna te Goes worden vervoerd. Het duurde geruime tijd, eer de ambulances ter plaatse waren omdat zich een soortge lijk ongeval omstreeks dezelfde tijd te Kapelle voordeed. Mevrouw M. kreeg buiten andere verwondingen een ernstig beenfractuur, terwijl de heer M. een bekkenfractuur had. Het 4-jarig doch tertje brak een arm en de 9- en 11-ja- rige zoons liepen eveneens verwondin gen op. Dokter A. J. Vos uit Wol- phaartsdiik verleende eerste hulp. VALKENISSE Op de Zwaanweg is in de nacht van zaterdag op zondag de "Vlissinger B. door 'n tot nu toe niet op. gehelderde oorzaak met rijn wagen van de weg geraakt. De bestuurder werd daarbij lichtgewond. RILLAND-BATH Bij de Kreekrak- dam ontstond omstreeks kwart over vijf zondagmiddag een kettingbotsing, waarbij twee personenauto's zodanig werden beschadigd, dat ze moesten wor den weggesleept. Er waren totaal vier auto's bij betrokken. Ze reden in de richting Bergen op Zoom. Het ongeluk gebeurde, doordat de Duitser H. H. H. uit Osnabrück moest afremmen voor een file. Het was rond dat tljd3tlp bij. zonder druk De Eergenaar K. B. V. reed achter de wagen en ook de daar- aehterriidende automobilisten W. L. uit Colijnsplaat en C. J. de K. uit Leid- schendam raakten bij de kettingbot sing betrokken. KAPELLE Onoplettendheid was er; de oorzaak van, dat vrijdagavond om-, streeks zes uur op rijksweg 58 even ten westen van de kruising Vierwegen) te Kapelle een kop-en-staartbotsingl ontstond. Voorop ree«i een tractor met aanhangwagen, bestuurd door W. de K. uit G. Daarachter kwamen twee per sonenauto's waarvan de laatste al len rjjdend in de richting Krulningen bestuurd werd door P. A. v. d. K. uitj Uden. Het was K. die de snelheid van zijn voorgangers onderschatte, plotse ling remde en doorschoof op de auto van W. G. H. uit Goes. Deze reed vervolgens op de aanhang wagen, die met frambozen beladen op weg was naar de veiling te Kapelle. De aanrijding beperkte zich alleen tot materiële schade. Beide personenauto's moesten worden weggesleept. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur had op ongeveer dezelfde plaats een ket- tingbotsinkje plaats. De heer J. A. P. B. uit Best lette niet op het voor hem rijdende verkeer en botste op zijn voor ganger E. M. J. va,n R. uit Boekei. De ze schoof weer op de Duitse auto, be stuurd door E. B. uit Keulen die ln. moest houden omdat een voor hem rij dende auto afremde. Ook deze aanrij- ding beperkte zich tot materiële schade. AXEL Vrijdagavond rond half acht' werd de auto van de Belg S. S. uit. Antwerpen totaal vernield toen d" wa- gen in een 3lip raakte en op de Zuid singel een lichtmast ramde. S. bleef on gedeerd. Flinke schade ontstond op de zelfde avond, toen P. J. S. uit. Hulst op het kruispunt Prins Hendrikstraat en Julianastraat geen voorrang ver leende aan de automobilist A, C. L. uit Axel. VLISSINGEN Op de kruising Troel- straweg-Van Bossestraat verleende de Vlissinger J. F. K zondagavond geen voorrang aan zijn stadgenoot C. M. de B. Bij de botsing sloeg de bestelwagen van K. over de kop. Er ontstond ern stige materiële schade. Niemand werd gewond. NIEUWLAND Bij het oversteken van rijksweg 58 te Nieuwland liep de fietser H. R. uit Oostkapelle geen noe menswaardige verwondingen op toen hij door een juist op dat moment naderen de personenauto met caravan, bestuurd door de Amsterdammer J. L. B., werd aangereden. Wel ontstond er enige schade.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2