PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Berechting alsnog het doel NOTA AAN BONN METNAMEN VAN 658OORLOGSMISDADIGERS Ernstige rassenrellen in Amerikaanse steden Noodweer trok over Oost-Zeeland Weer 100 miljoen voor werk Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie stelde lijsten op STRIJD AAN SUEZKANAAL Kabinet beslist: Vandaag In de krant... Nota aan Bonn Strijd Onweersbui Strandwacht Fusie Geen duimen draaien MINDER WARM, WEL ZOMERS Israëlische luchtmacht in actie Waarnemers VN dit weekeinde op post 201e jaargang no. 164 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN lour G. A. de Kok. Abonnementsprijs 98 cent per week. Markt SI. tel. 3841. (b g 3 red. 2078/3169, adv. 237S). Goes, Grote Markt 2. t. Zaterdag 15 juli 1967 KANS OP ZOMER NIET VERKEKEN Pagina 3 n per edv. S.2S. I (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten op korte termijn te beginnen met de uitvoering van nieuwe stimuleringsmaatregelen in verband met de nauwelijks ver beterde werkgelegenheid in ons land. Hiervoor zal 104 miljoen gul den ter beschilddng gesteld wor den uit overheidsmiddelen. Een kwart hiervan gaat naar Noord- Brabant, bijna 40 miljoen naar de drie noordelijke provincies en de rest wordt verdeeld over Limburg (19,5 min.), Overijsel (12,5 min.) en Gelderland (7 min.). De nadruk zal vallen op het in aanbouw gven van nieuwe projecten zoals scholen en nndere overheidsgebouwen. Hiervoor komt 35 miljoen gulden ter beschikking. Aan extra woningwetwoningen zullen 18,5 miljoen gulden gespendeerd kunnen worden, terwijl voor wegen 'en en andere zgn. infrastructurele objecten meer dan 22,5 miljoen gulden gereserveerd is. In de landbouw- en waterstaatssector zal, op 7 miljoen gulden na die voor aanvul lende werken in aanmerking komen, de rest van de 104 miljoen gulden worden benut. ,Niet verontrustend' De junierjfers waren ,niet verontrus tend', zo verklaarde minister Roolvink (soc. zakenons na afloop van de ka binetszitting. Maar zoals de kamer was toegezegd op 13 juni is nu, omdat er toch ook geen merkbare verbetering is ingetreden, opnieuw ruim 100 miljoen gulden ter verbetering van de werkge legenheid ter beschikking gesteld. Over het preciese tempo waarin de verschillende werken in uitvoering gegeven zullen worden konden nog geen mededelingen gedaan worden. Wel staat vast dat vóór 1 september het gisteren vastgestelde program ma in gang gezet zal zijn. De gevol gen voor de werkgelegenheid zullen (Zie slot pag. 3 kol. 2) DE NEDERLANDSE regering heeft aan do regering in Bonn een nota gezonden met de namen van meer dan 600 oorlogsmisdadi gers uit de jaren '40-'45, die rechtstreeks ol als medeplichtigen betrokken /jjn geweest bij de moord op Nederlanders. (pagina 1). LANGS het Suezkanaal is giste ren fel gevochten tussen Egypte- naren en Israëliërs. Zelfs de Is raëlische luchtmacht kwam in ac tie. (pagina 1). EEN ONWEERSBUI heeft vrij- dng een spoor van wateroverlast en blikseminslagen achter zich ge laten in het oostelijk deel van Zee land: Ternciizen, Zuid-Beveland, Tholen. (paginal). heeft in deze zomer- ■m groep baldadigheid- in actie, die men de «uw//,, strandwachtzou hunnen geven, (pagina 2). DE FUSIE tussen de waterlei dingbedrijven .Tholen' en Midden- zeeland' is nu erg dichtbij geko men. (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 15 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5 Sport: pagina 4 Radio-tv: pagina 7 °P pagina t<: Beestenspul, op een vier tentoonstellingen vt beelden de I'c u n sten a a ■■x positie', iht "e Kunstenaars; in zijn Hm,l w "c kroniek bespreekt arnf,J ial ,deze week Achter hoorn; Van J- van 0uds- °P pagina 11; SSSS.-JKaMw' °P pagina ts; 'Heilige plaatsen ng'mode'; 's/é Z Viaa sen' de rubriel, fterrnl'Z "e ^rken'; Mon- C/T' Pn ,Jan Janssen in rpoen 1 kaï NEWARK Op de foto houden soldaten, met de bajonet op het ge plundering verdacht' morden, in STAD NEWARK OPENLIJK IN OPSTAND bedwang. NEWARK (RTR) Met kinderwagens, handkarren en zelfs vracht auto's zijn gisteren de vernielde winkels van de Amerikaanse stad Newark (New Yersey) leeggesleept door plunderaars. Er verdween voor miljoenen dollars na een nacht van rassenonlusten waarbij een groot deel van de stad werd vernield. taling van eigenaar, de winkeliers pro beerden nog hun eigendom met pistolen en knuppels te verdedigen. Lachende en schertsende vrouwen haalden de win kels leeg, het geluid van versplinterend glas was het teken dat er weer een win kel aan ging, van alle kanten kwamen de anderen aan aanrennen. Twaalf uur lang duurden de rellen, het schieten cn brandstichten. Drie negers werden erbjj gedood, meer dan 300 bur gers, brandweerlieden en politiemannen werden gewond. Minstens 435 mensen werden gearresteerd, de schade bedraagt vele miljoenen. Opstand De gouverneur van New Jersey, Richard J. Hughes, zei dat de stad openlijk in opstand verkeert. Er is onvoorstelbaar veel vernield, om nu zoals velen in een vakantiesfeer te gaan leven vond hij hetzelfde als gaan lachen bij een begra fenis. De politie heeft van hem bevel gekregen alle hoofdverkeerswegen af te sluiten en direct terug te schieten wan neer er op de politie wordt gevuurd. Tot de tanden gewapende mannen van de nationale garde en staats politie reden gisteren de stad binnen om de 1400 politiemannen van de stad te helpen met het uiteenjagen van de opstandelingen, het tegengaan van plunderen en het beschermen van brandweerlieden die proberen ver scheidene grote branden te bedwin- Arrestaties De arrestaties volgden elkaar gisten zo snel op dat de politie na de 200 de tel kwijtraakte. In de nacht kon de po litie de benden die door de straten ren den niet van het plunderen afhouden. Sterke drank, kleding, voedsel, juwelen en tv-toestellen verwisselden zonder be- Het is de eerste grote opstand geweest in Newark, een stad met 400.000 ir - ners die voor zestig procent uit ne; bestaan. Er werd zonder onderscheid plunderd. Een handelaar uit Puerto Ri co stond voor zijn winkeldeur met een pistool met vier jonge Portoricanen naast zich die ijzeren sta ven gereed hiel den. .Waarom hebben ze me dit aange daan. Wij vormen toch ook een minder- VLUCHTENDE HUURLINGEN AL 500 KM GEVORDERD KINSJASA (AP) De colonne mu tende huurlingen die donderdag uit Ki sangani is gevlucht heeft walilcele, 500 km naar het zuidoosten, bereikt, zo is uit Kongolese bron in Kinsjasa ver nomen. Kongolese zegslieden verklaarden dat in de omgeving van Walikele vier kleine vliegvelden "lagen, waar vandaan de huursoldaten door de lucht zouden kun nen ontsnappen. Het Kongolese leger doet geen pogingen de muiters in te ha len. Branden Nadat de nationale garde en staatspo litie waren aangekomen verminderde de geweldpleging, de politie begon de stra ten schoon te vegen. De brandweer was gisteren nog steeds bezig tegen de grote branden die in de nacht waren gesticht. De onlusten begonnen donderdagavond met een demonstratie bij een politiebu- (Zie slot pag. 3 kol. 5) GROTE SCHADE BIJ AANVAL OP DA NANG DANANG (AP) Een woordvoerder van het Amerikanse leger in Znid-Viet- nain heeft bekendgemaakt dat hevig communistisch raketvuur vannacht de luchtmachtbasis Danang heeft getrof fen. Zes tot acht F-4 Phantoms van de Ame rikaanse luchtmacht zijn vernietigd en acht tot tien zwaar beschadigd. Drie C-130 trajisporttoestellen zijn vernie tigd. 4 barakken werden getroffen (in elke barak verblijven 80 manschappen). Volgens de eerste berichten zijn 12 mi- litairer gedood en 40 gewond. De mariniers hebben minstens 2 vlieg tuigen verloren. Op hun deel van de basis trofen de raketten een munitiede pot. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Eind vorige maand heeft de Nederlandse regering Bonn een nota toegezonden met de namen van meer dan zeshon derd Duitsers die tijdens de bezetting 1940-1945 rechtstreeks of als medeplichtigen betrokken zijn geweest bij moord op Nederlan ders. Munt van de Haagse Sicherheitsdienst op de lijst voorkomen. Het verzenden van dit document, dat in een half jaar tijds door het rijksin- sttuut voor oorlogsdocumentatie werd opgesteld, geschiedde op verzoek var J Westduitse regering. Deze heeft in cember 1964 een aantal landen waar onder Nederland om medewerking ver zocht bij het alsnog vinden van Duitse oorlogsmisdadigers die ongestraft wa- i gebleven. Twee lijsten De lijst van oorlogsmisdadigers omvat 310 personen, voor het merendeel Duit sers, die wegens moord of medeplichtig, heid daaraan gezocht werden. Daar naast is er een lijst van 348 Duitsers die als aanklager of als lid van een rechtbank in de oorlogsjaren doodvon nissen tegen Nederlanders hebben hel pen voltrekken. Deze lijsten heeft de heer B. A. Sijes die het onderzoek voor het rijksinstituut te Amsterdam leidde, samengesteld uit verschillende bronnen. Volgens de heer Sijes zijn de nu aan de bondsregering verstrekte gegevens .bij na volledig'. Er konden nog enkele nieuwe namen te voorschijn komen als nieuwe gegevens beschikbaar zouden zijn. maar dit zouden er naar verhou ding slechts zeer weinig meer zijn. Het ministerie van justitie wenst geen inlichtingen te verstrekken over de namen die op de lijsten staan. Men gaat er van die zijde vanuit dat dit een vertrouwelijke kwestie is en dat publicatie zeer wel het opspo- rings ondezoek in Duitsland zou kunnen belemmeren. Men kan echter op goede grond aanne men dat lieden als Friederich Frank, hoofd van het in Den Haag opererende .sonderkommando", Liese, medewerker van Goebels, Schwier, commandant van het kamp Erica bij Ommen en Heinrich Verjaring Verjaring van alle oorlogsmisdrijven an dere dan moord en medeplichtigheid aan moord dat in de bondsrepubliek slechts nog Duitsers die van deze strafbare fie- ten verdacht worden vervolgd en ge straft kunnen worden. Ook deze mis. drijven zullen in 1970 verjaren en het deze kwestie die indertijd de West- (Van onze weerkundige medewerker) Na. de tropische temperatuur van donderdag passeerden enkele on weersbuien, waarbij in Cadzand nog 27 mm regen viel en in Gro ningen 40 mm. Vrijdag was het nog zomers al kwam de tempera tuur niet hoger dan 25 tot 26 graden C. Voornamelijk in West- Brabant passeerden enkele fikse onweersbuien met 19 mm neer slag op Gilze-Rijen. De zuidwesten wind is nu iets koelere lucht gaan aanvoeren, maar de barometer stqgt doordat zich in Frankrijk een hogedrukgebied ontwikkelt. Hierdoor zal er al tijdens het weekeinde een verbetering intre den van stabieler weer. Dit kan na zondag weer een geleidelijke stij- ging van de temperatuur tot ge- i volg hebben. :n vorige maand de tweede kamer op reces ging heeft voorzitter mr Van Thiel er in een korte toespraak op ge wezen, dat de kamer in haar huidige samenstelling nog niet veel wetsontwerpen heeft be handeld. ,Het eigenlijke spel gaat nu pas beginnen', zei de heer Van Thiel, daar mee doelend op de parlementaire arbeid, die na de derde dinsdag in september aanvangt. Hij sprak echter de hoop uit, dat de kamerleden wat dit komende po litieke spel betreft zich ,de nodige zelf beperking' zullen opleggen. .Dit is drin- rend noodzakelijk willen wij het spel linnen de beschikbare tijd tot een goed einde kunnen brengen', aldus de kamer voorzitter. Kort daarop verscheen de periodieke opgave van de .stand der werkzaamheden van de" tweede kamer': een droog, maar leerzaam stuk dat dui delijk maakt hoe volkomen terecht de woorden van de kamervoorzitter waren. Het gaat hier om een lijst van vijf dicht- "ina's, waaruit blijkt dat de >pig nog geen duimen be. hoeft te draaien: er is werk genoeg aan de parlementaire winkel. Tegelijkertijd echter doet deze lijst de vraag rijzen of het .gemeen overleg* tussen regering en staten-generaal nu altijd wel op dé meest efficiënte manier geschiedt We hebben eerlijk gezegd dienaangaande zo onze twijfels. Het opvallendste aspect van deze .stand van werkzaamheden' is het grote aantal regeringsnota's, dat op de een of andere manier nog in behan deling is. Er zijn heel oude bij (nota uit breiding Haagse agglomeratie, 1960), er zijn er die maar klein van omvang zijn, handelend over een bepaald deel van het beleid, daarnaast zijn er omvangrijke turven, die belangrijke bele!dselemen:en omvatten. Om er uit de laatste categorie eens een paar te noemen: de volksge- zondheidsnota, de nota n ruimtelijke or dening, de zeehavennota, de nota ont wikkelingshulp. Enkele zijn er achter haald, hoewel ze misschien uit een c punt van documentatie nog belang kunnen zijn, zoals de nota g en structuur economie. We hebben het aantal stukken, dat het woord .nota* kwamen tot j moeten nog O..oesrd diverse r weliswaar i aangeduid, maar die wel els beschouwd kunnen worden. Daarnaast zijn nog tientallen wetsontwerpen in be handeling, waarvan er een veertigtal bij de kamer zelf, dus niet bij de regering. Nee, er is geen enkele reden voor de kamer om het maar wat kalmer aan te doen: er moet aangepakt worden en daarbij zal om met voorzitter Van Thiel te spreken zelfbeperking drin gend nodig zijn. De vraag of hier nu wel efficiënt wordt gewerkt is echter met boven staande opsomming nog niet beant woord. Uitgaande van de stelling, dat alle besproken in hoeverre het regeren via nota's onvermijdelijk is. Het gaat hier immers vaak om omstandige stukken, uitgebreide boekwerken, die intensieve studie vergen en menigmaal slechts door een handjevol mensen worden ge lezen. We geloven, dat in sommige ge vallen een regeringsnota inderdaad on vermijdelijk is: er wordt daarin een be leidsstandpunt van de regering naar voren gebracht, op grond waarvan een discussie in de kamer en daarbuiten op gang komt. Deze discussie kan voor de regering weer aanknopingspunten ople veren voor het verdere beleid, een beleid dat vervolgens zijn weerslag vindt in wetsontwerpen. Waar echter kritiek op mogelijk is, is dunkt ons vooral op de manier, waarop deze nota's worden sa mengesteld. Zij worden geredigeerd door bekwame ambtena. ren, deskundig op een DEN HAAG (RTR/AFP) Langs het Suezkanaal zijn giste ren gevechten uitgebroken tussen Israëlische en Egyptische strijd krachten terwijl de Ver. Naties waarnemers hebben gezonden die zich gedurende het komende weekeinde langs dit vaarwater zullen stationeren. De botsingen bereikten een hoog tepunt toen Israëlische vliegtui gen na een dag van artillerie- mitrailleurduels op Egyptische vuurstellingen doken en deze bom bardeerden. Bij de gevechten van gisteren verloren vijf Israëlische soldaten liet iven. De Egyptenaren meldden acht doden bi bombardementen op de stad Suez en bi een beschieting van Ismailia. Zij zouden vijf Israëlische vliegtuigen hebben i geschoten. Kanaal over Volgens Egypte braken de gevechten uit toen Israëlische landingsboten pro beerden het kanaal over te steken (Zie slot pag. 3 kol. 5) BLIKSEMINSLAGEN EN WATEROVERLAST ftuntlijH de orde zijn de onderwerp, maar zij denken zelden in grote lijnen. Burgemeester Thomassen heeft voor deze mensen eens de naam facet-maniakken' bedacht. Zij brengen hun .facet' omstandig en omslachtig in de bewuste nota, daarbij volkomen over het hoofd ziend dat voor een snel en slagvaardig beleid een helder geschre ven, beknopte samenvatting veel beter zou zijn. Dat laatste gebeurt echter zel den. Zo is bijvoorbeeld de volksgezond- heidsnota een onhandelbaar werk, zowel letterlijk als figuurlijk: een kleine vier honderd dichtbedrukte pagina's.- waarin niets is vergeten. ,De nota heeft te veel willen zijn' zei een kamerlid bij het eerste debat er over. Nemen we vervolgens de nota ruimte lijke ordening II. Een. omvangrijk stuk, prachtig gedrukt met mooie kaarten. Maar hier gaat het om nota. die door zovele departementale handen is gegaan dat even zovele slagen-om-de arm er het gevolg van zijn. De beleids aspecten van de nota hadden echter duidelijk en pregnant in een paar blad zijden geformuleerd kunnen worden. Datzelfde geldt voor de zeehavennota- In al deze stukken wordt op vele details met het onvermijdelijke ge- ingegaan volg dat c Terneuzen, via Zuid-Beveland naar Tholen OOST-ZEELAND Een zna- re onweersbui heeft vrijdag middag in tal van plaatsen in Zeeland zware schade aange richt. Op verschillende plaatsen ontstond brand door bliksemin slag en in Terneuzen, Yerseke en Sint-Annalaiul veroorzaakte de regen grote overlast. In W.- Zeeuwsch-Vlaanderen begon de bui zijn tocht over Zeeland. Zo als dat vaker het geval is volg de de bui, die ten zuidwesten van Vlissingen tot ontwikkeling kwam, in eerste instantie de loop van de Westerschehle. Daarbij werd de breedte steeds groter en namen bliksem en re genval in hevigheid toe. Voorbij Terneuzen ging' do bui in noordoostelijke richting, daarmee de loop van de Wcstersclielde vol gend. Via Ivruiningen en Krab- licnilijkc bereikte het noodweer tenslotte ook Tholen. waar even als hij Krahhcndjjke aanzienlijke schade werd aangericht. Toen de hui tot Bergen op Zoom was ge vorderd. regende en onweerde het over een strook van ongeveer 12 kilometer. Een wolkbreuk boven het centrum van Terneuzen zette in een uur tijd delen van het oude, laaggelegen Ter neuzen blank. Daar drong het water woningen, winkels en kelders binnen, waardoor voor duizenden guldens schade werd aangericht. De Vloos- wijkstraat, het laagste gedeelte van de wijk tussen de twee Dinnenvaart- sluizen, werd het zwaarst getroffen. De brandweer van Terneuzen heeft (Zie slot pag. 2 kol. 6) TERNEUZEN Een beeld van hel: wateroverlast, dat vrijdagmid dag in Terneuzen veel last, en scha de veroorzaakte. (Foto PZC). "fiSttÈUKO eggTON doen. Zo ontstaan bij de pariemei behandeling lintwormen van toespra ken, hele keurige, degelijke geschreven stukken, die men braaf opleest. Nee. de efficiency wordt hier niet gediend. No ta's zullen vermoedelijk onmisbaar zijn voor een juiste bepaling van het rege ringsbeleid. al zou men het aantal zeker wel kunnen beperken- Maar ze zouden veel beter geschreven moeten worden, duidelijker en raker geformu leerd. zodat het merendeel van wat nu de tekst is, een bijlage zou kunnen zijn. En de kamerleden zouden zich daaraan moeten aanpassen: een betoog in hoofd lijnen, veel minder omstandig. Wie er de moed toe heeft, doet er goed aan in de handelingen van de tweede kamer het eerste debat over de volksgezondheids- nota eens door te lezen: ongeveer ze ventig pagina's, twee kolommen per pa gina. En na dat debat was men er nog niet mee klaar, vandaar dat het stuk nog altijd op de lijst van de werkzaamheden staat. Wie zich tot deze lectuur kan op werken, zal ook al Is hij sterk in het onderwerp geïnteresseerd slechts kun nen concluderen: dit kan anders en be ter. We laten dan nog maar buiten be schouwing dat vanuit het Nederlandse parlement als geheel bekeken een .nota beleid' nog dit bezwaar heeft dat de eerste kamer er niet meer aan te pa3 komt. Omdat het hier geen wetsontwer pen betreft worden nota's namelijk niet aan de senaat doorgezonden. Iets waar over wij overigens niet wakker zullen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1