BELASTINGVERHOGING IS IN 1968 ONONTKOOMBAAR Frans beroep op Bonn ,Vlissingen schreeuwt om overdekt bad' Kabinet komt tot slotsom: In de indirecte sfeer Huurlingen namen groep gijzelaars mee op de vlucht Geen geld wèl plan SS Bescherming van de nationale persoonlijkheid en voorkoming van Amerikaanse hegemonie Vandaag in de krant... Spoedig executie van militairen in Indonesië KILO RIJST MAXIMAAL 6 CENT DUURDER Aantal blanken in Kisangani achtergelaten VLUCHTELINGEN UIT KONGO IN BRUSSEL Egypte weigert schenking van Nederland Het onverbiddelijke stempel D' Deskundigen over kanaalboden: ,Die horen niet meer in deze tijd thuis' 201e jaargang no. 163 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 1/ Provinciale Zeeuwse courant: F. van dc Velde, F. B. den Boer en W. de Paster. Hooldrcdact I 58-60. tel. 2355 (b 9 9 red. 3508. adv. 3647/3643). Middelburg. Markt 51. tel. 3841. 1 2754. edm tel. 2094 Q Adv orlj. 35 cent per mm. Minimum p., adv. f 5.25. Ingci- med. 98 cent per week, 12.70 per k ra. Grote Markt 2. tel. 6140 tb g 9 I 35 cent per regel. (min. 1.75). Vrijdag 14 juli 1967 Geen fouten in ,de Kruisberg' Pagina 11 PZC. Middelburg. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren de tweedaagse be grotingsbesprekingen afgesloten, met de onontkoombare conclu sie dat het volgend jaar de belas- tingen opnieuw omhoog moeten. Deze ontwikkeling heeft bij de vier regeringsfracties geen verba zing, maar wel een zeker onbe hagen gewekt. Over de omvang van het door verhoging van de rijksmiddelen te dekken tekort over 1968 ontbreken vanzelf sprekend de preciese gegevens. Teruglopende belastinginkoms ten en verwachte voorzieningen voor de werkgelegenheid maken echter een schatting van 200 tot 3,00 miljoen gulden niet Onaan nemelijk. teleurstellende, ontwikkeling, men in regeringsgezinde politieke - ™i vernemen, was eigenlijk a! in i liet vorige juar te voor- a. Maar hoezeer in de regeringsfrac ties hierover ook van mening kan wor den verschild, in één opzicht is men het eens: verhoging van de directe belastin gen wordt eenstemmig uitgesloten ge- Welke verpakking BRUSSEL Met de sporen van de doorstane ellende nog duidelijk op haar gezicht, vertelt de 21-jarige Belgische mevrouw Bernadette Du in ont de Ch assart op het vliegveld van haar ervaringen. Zij slaagde er in van Boekavoe in Kongo naar Roeanda te ontsnappen, maar vieet nog niets over haar man, die nog in Kongo moet zijn. Veel zal afhangen van de manier waar op het kabihet-De Jong de gebleken ex tra-behoeften zal weten te verpakken. Met andere woorden: van de bijzondere bestemming die de regering zal aange ven. Mocht bijvoorbeeld de ontwikke lingshulp, die bij dit kabinet een hoge prioriteit geniet, zonder aparte maatre gelen aantoonbaar in de knel dreigen te komen dan zullen fracties als de KVP en vooral de AR zich sneller inschikke lijk tonen. Weer 100 miljoen i zal vandaag het ter beschik king stellen van andermaal 100 miljoen gulden ter bevordering van de werkge legenheid aan de orde komen. Men mag verwachten dat een principe-besluit hierover in ieder geval wel zal vallen, maar onzekerheid heerst nog over wijze waarop dit bedrag besteed worden. Buiten de randstad Holland is er eigenlijk geen streek in Nederland die niet als probleemgebied te boek staat op het ogenblik. Zijn wij goed in gelicht dan zal het vooral in de bouw sector zijn dat men stimulerende'maat regelen met deze overheidsgelden willen treffen. Weggevaren een BELGISCHE dame heeft uit de haven van Yerseke een jacht weggevaren- Het is nog niet duidelijk of zij het vaartuig stal, dan wel haar y^trrutige eigendom ophaalde... Zwembaden ZEEUWEN KUNNEN moeilijk zwemmen leren. Niet vanwege gebrek aan capaciteiten, maar vanwege een tekort aan overdekte zwembaden in deze provincie, (pagina 1). Dode in Tour DE TOUR de France werd giste ren getroffen door een groot ver lies. Oud-wereldkampioen Tom my Simpson vond bij de beklim ming van de Mont Vcntoux de dood. (pagina 9). Belastingen HET KABINET is tot dc conclu sie gekomen, dat belastingverho- png in 19(18 onontkoombaar is. (pagma 1). Militairen PRESIDENT JOHNSON en ge neraal Westmoreland zijn tot overeenstemming gekomen over m'ütairen dat nog naar Zuid-Vietnam zal worden gezon den (pagina 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina 2, 5 efi 7 Sport: pagina 9 Radio en tv: pagina 7 ENGELAND MOET EERST EUROPESER GAAN LEVEN VOOR TOETREDING BONN (RTK) President De Gaulle heeft gisteren een be roep op West-Duitsland gedaan samen met Frankrijk te stre ven naar bescherming van de nationale persoonlijkheid voorkoming van Amerikaanse hegemonie over de westelijke wereld. In een verklaring op de slotbijeenkomst van het tweedaagse Frans-Duitse overleg in Bonn verklaarde de pre sident dat het, wanneer Frankrijk en West-Duitsland scheiden, .onmoge lijk zal worden het overwicht van Amerika tegen te houden'. VS De dominerende factor op dit moment vormt', de enorme macht van de Verenigde Staten'. Dit bedoel ik niet vjjandig, maar de Verenigde Staten zijn de grootste mogendheid gewor den en daardoor automatisch ge neigd tot uitbreiding van hun macht en, ik wil niet zeggen dominering, maar een dominerend optreden en uitoefening van hegemonie over de anderen, aldus De Gaulle. Het zon der meer accepteren van het feit zou I betekenen dat men een onderdeel] werd van een door de Ame- rikanen jegens de VS gedomineerd geheel, maar er was ook een andere k weg, geen vijandigheid jegens de VS 1 inhoudend, n 1 die van .bescherming van onze nationale persoonlijkheid'. Dat gold voor de Duitsers, voor de Fransen en voor de anderen. Om dat te doen waren er echter deze onontbeerlijke voorwaarden: 1. ,dat Frankrijk en Duitsland elkaar niet loslaten. Anders zou het onmo gelijk zijn aan het overwicht var Amerika te ontkomen. Blijven wij samengaan dan zullen wij onze na tionale persoonlijkheid beschermen'; 2. ,Wij moeten oo kin stand houden wat we in de gemeenschap van de DJAKARTA (ANP) De gewezen overste Oentoeng en drie andere mili tairen die ter dood zijn veroordeeld we gens hun rol in de mislukte communis tische staatsgreep van 1965, zullen ,zeer binnenkort' terechtgesteld worden. Dit is gisteren meegedeeld door kolonel Par- tono, procureur bij het militair tribu naal. Volgons Partono zullen de procu reurs van de processen tegen de mili tairen zelf het vuurpeloton leiden. zes hebben opgebouwd. We mogen geen ontwrichting van de organisa tie toestaan, want dan krijgen we (Zie slot pag. 3 kol. 4) 'DEN HAAG Als gevolg van nieuwe prijsvoorschriften. die zijn vastgesteld door de ministers van landbouw in de EEG; zal de prijs van rijst voor de Nederlandse con sument vanaf 1 september a s ma ximaal zes cent per kilogram duur der kunnen worden. Reeds eerder was de rijstprijs onder invloed van de EEG-rijstverordening met ge middeld zes cent per kilo verhoogd. De nieuwe verhoging met maximaal 6 cent, behoeft niet te betekenen dat de prjjs ook werkelyk 6 cent hoger zal worden. De Nederlandse detailhandel berekent uiteenlopende prijzen voor rijst, terwijl ook de diverse soorten ryst "oor prijsverschillen blijven zorgen. OP WEG NAAR RHODESIË? BRUSSEL (AP) Na zes jaar was het vliegveld van Brussel weer het toneel van hopeloosheid, tranen en wanhoop, toen de eerste groep vluchtelingen daar gisteren uit Kongo aankwam. ,Hy deed niets, hij was er aUeen maar, zat in de tuin en zij scho ten hem dood', aldus mej. Matati- as, met gezwollen ogen van de tranen, toen zij het trieste relaas deed van de dood van haar vader die vermoord werd door plunde rende soldaten van het Kongolese nationale leger. De heer Matatias, Belg, die ln Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe woonde, werd doodgeschoten door soldaten die verleden week naar de stad te rugkeerden na eerst in paniek ge vlucht te zijn toen opstandige huurlingen de stad voor 24 uur in bezit namen. Het verhaal was er een uit vele over terreur, moord en verkrach ting. Adrien de Schrijver, met rode ogen van vermoeidheid, alleen maar gekleed in zyn jachtopzienerspak, vertelde de journalisten hoe hij er in slaagde 72 mensen aan boord van zijn boot met buitenboordmo tor te nemen en ïn veiligheid naar Roewanda te brengen. Op een vraag of hij ran mening was dat de zaken nu anders staan dan tijdens de vroegere onlus in het gebied van Boekavoe, hij: .Beslist, nu hebben wij de Kongo lese regering tegen ons. In 1960- '61 werden wij afgeranseld. In 1964 ten tijde van de moelldsti- sche rebellie waren zij de vijan den. Maar nu keert de radio, die in handen is van de regering, zich tegen ons'. Hij zei, dat aan de hand van wat andere vluchtelingen hem vertel den, er geen gewelddadigheden plaats vonden gedurende de korte tijd dat de huurlingen, onder lei ding van majoor Schramm, Boe kavoe bezet hielden. De schrijver, die de afgelopen 16 jaar in Kongo was, zei: ,tot dat de huurlingen voor korte tijd in Boekavoe waren om zich van voor raden te voorzien, hadden wij geen enkel probleem met de Kongole se autoriteiten of het Kongolese nationale leger. De gewelddadigheden begonnen toen het Kongolese leger Boekavoe weer in handen nam. Als dat le ger eenmaal losgebroken is kan niemand het tegenhouden. Het luistert niet meer naar bevelen, de mannen zijn dronken en van macht DEN HAAG (ANP) Het Rode Kruis van de Verenigde Arabische Republiek, de .Rode Halve Maan', heeft de Neder landse regering meegedeeld, dat het niet in staat is een schenking van de Neder landse regering ter waarde van 300.000 gulden aan te nemen. De goederen waren bestemd voor VAR, Jordanië en Syrië. Een woord voerder van het ministerie van buiten landse zaken, die dit meedeelde, zei dat de goederen, bestaande uit halfvette melkpoeder, zeep, dekens en vitamine, nu naar Jordanië en Syrië zullen wor den gezonden. In deze landen bevinden zich de meeste vluchtelingen. KINSJASA (RTR/AFP) De buitenlandse huurlingen, die de Oostkongolese stad Kisangani bezet hebben gehouden zijn gis teren met een konvooi vrachtau to's een wanhopige vlucht door onherbergzaam terrein begon nen, naa schatting 120 blanke gijzelaars meevoerend in de hoop dat de Kongolese regeringstroe pen hen daarom ongemoeid zul len laten. Latere berichten is de colonne afge zwenkt in zuidoostelijke richting, i Katanga om mogelijk vervolgens i Rhodesië te ontkomen. Onder de gij zelaars bevinden zich vrouwen en kin deren, volgens sommige berichten al leen al twintig Amerikanase vrouwen. De huurlingen zyn naar aangenomen wordt met 180 tot 2220 man, onder wie Belgen, Fransen, Cnhanen, Mexicanen en Spanjaarden. Ze hebben een tocht van honderden kilometers door regen wonden, kreupelhoutvlakten en bergen voor de boeg, en worden niet alleen door de regeringstroepen maar ook door de rebelierbende bedreigt die zich al kele jaren daar schuilhouden. Blanken vrij Het konvooi van 27 vrachtwagens midden in de nacht uit Kisangani ver trokken. Enkele uren later landde er het vliegtuig van het Internationale Rode Kruis dat zou trachten de gijze laars op te halen. Het toestel keerde gisteravond in de hofdstad Kinsjasa te rug met een dertigtal gewonde militai ren en een vijftigtal blanken. In krin gen van het Internationale Rode Kruis in Genéve is vernomen dat de dertien journalisten die in Kisangani werden vastgehouden, evenals de hoogleraren en studenten^ van de vrije universiteit van die stad, gezond eö wei werden aangetroffen. Zij waren niet door de huurlingen weggevoerd. Vluchtelingen In Kinsjasa kwamen gisteravond de eerste vluchtelingen uit Kindoe an, twee Belgische vrouwen en dne kinderen. De vrouwen de enige blanken in Kindoe waren zeer geëmotioneerd en wissel den op het vliegveld slechts enkele woorden met verslaggevers voor ze met een ambulance van het Rode Kruis naai de stad werden gebracht. Hun mannen hadden in Kindoe moeten achterblijven. De stad was evenals Kisangani nu ge heel in handen van de regeringstroepen. De oorzaken van de muiterij van de huurlingen en de Katangese troepen in Oost-Kongo zijn intussen nog onduide lijk. Volgens de Kongolese regering wer den de huurlingen betaald door .buiten landse financiële kringen' en stond oud premier Tsjombe, die "nu in Algerije ge vangen zit, waarschijnlijk achter hun actie, mar volgens huurïTn^jlcringen bestand er grote ontevredenheid over het langdurig uitblijven van de door de Kongolese regering te betalen salaris sen. Amerikaanse troepen sterkte in Zuid-Vietnam zal opnieuw worden uitge- fegelgö breid, ditmaal met twintig tot dertigduizend man, zo heeft McNamara, de minister van defensie, in Washington mee gedeeld. En hij voegde er aan toe, dat in de toekomst nog meer troepen zullen worden gezonden. Inmiddels heeft ook president Johnson zich in deze geest uit gelaten. al weigerde hij stelselma tig getallen te noemen. De aan kondiging over meer troepenzendingen werd al enige tijd verwacht. De bom bardementen op Noord-Vietnam leveren namelijk geen behoorlijke resultaten op, terwijl zij daarentegen wel veel mensen en materiaal aan Amerikaanse kant vergen, zo blijkt uit allerlei berichten. De infiltratie vanuit het noorden zo Rampenfonds naar half miljoen DEN HAAG (ANP) De schenkingen aan het rampenfonds zijn op weg naar het half miljoen. Donderdag kwamen 1586 stortingen binnen voor een totaal bedrag van 38.872.99. De totaalstand end daarmee 483.498,37. De inventarisatie, (lie een van het departement Zeeland van de Ned. maatschappij voor nijverheid en handel eind 1963 mankte, kwam tot dertien open baden, waarvan negen goed en vier ,met gebreken maar redelijk'. De Zeeuwse sportnotn VLISSINGEN De zonnecul tus viert hoogtij. De stranden liggen vol met zonnende Zeeu wen en toeristen. En dat zonnen wordt afgewisseld met een bad in het verkoelende zeewater. Een bad: alleen de werkelijk ge oefende zeezwemmer slaagt er in om meer da nalleen maar een bad te nemen in zee. Maar dat niet alleen: hoeveel Zeeuwen ne men een bad in zee zónder te kunnen zwemmen? De kans om in de winter te leren zwemmen in goede zwembaden is er in Zeeland niet. matig'. En zei verder onder andere: ,de openluchtbaden in Axel, Vlissin gen on Souburg dienen op zijn minst grondig te worden verbeterd en de aanleg van een openluehtbad van 50 x 20 meter te Goes is urgent. Overdekte zwembaden ontbreken ge heel in Zeeland'. Open zwembaden zijn maar een be perkte tijd van het jaar toeganke lijk. Er zyn nu wel in Zeeland in diverse plaatsen sympathieke over dekte instructiebad'jes gemaakt, zo als in Souburg de Purley Pool, maar die zijn te klein voor volwassenen. Geen overdekt behoorlijk zwembad in Zeeland. Geen overdekt bad ook op Walcheren. Over de situatie daar kwam ook alleen maar een rapport tot stand en nog geen zwembad. Het rapport (geel, 56 pagina's met tekeningen, plannen, schetsen, feiten, cijfers) van de commissie tot het opstellen van een plan voor de bouw van een overdekt zwembad op Walcheren'. Het rapport van de commissie met de lange naam en met commissie leden van naam was eind december vorig jaar klaar. De bedoeling was, dat deze commissie de mogelijkheden tot het oprichten en exploiteren van een dergelijk overdekt bad even tueel in combinatie met een over dekte zweminrichting op Walcheren zou bekijken. Drie gulden Het zeer gedegen rapport kwam met twee plaatsen aandragen waar een zwembad zou kunnen komen op Wal cheren, beide plaatsen tussen Vlis- singen en Middelburg in, één plaats aan Vlissingse kant en én aan Mid delburgse leant. Naar het zwembad- plan heet het rapport ook wel het ABC-rapport. Die plannen (a+b+c) omvatten: een overdekt instructie- bad met overdekt 25 meter zwem bad en een open zwemgedcelte (diep, ha.lfdiep. ondiep en kleuterbassin). Het rapport gaf verder aan, dat dit project totaal 3,85 miljoen zou kos ten, waarbij dan nog 120.000 zou moeten worden geteld voor een par keerterrein. De deelnemende gemeen ten (toen Middelburg, Koudekerlce Souburg en Vlissingen) zouden sa men zeker 225.600 per jaar moeten betalen: gerekend op 64.000 inwoners was dat per jaar 3,525. Nog geen vier gulden per hoofd van de bevol king per jaar dus voor rente en af lossing van een aan te gane geldle ning ad 3,45 miljoen. De rest van de financiering ad 400.000 zou uit giften en niet-opeisbare ren teloze leningen kunnen komen, aldus de suggesties in het rapport. Als beheersvorm voor dit gezamenlijke Walcherse overdekte zwembad werd de vorm van een naamloze vennoot schap aanbevolen. Het rapport bleef een rapport. Er kun aanvankelijk geen overeenstem ming worden bereikt tussen de ge meenten Middelburg en Vlissingen over de plaats en ook financieel za gen de gemeenten er geen gat in. Thans is de groenstrook bij Abeele nis plaats overeengekomen. Maar: Middelburg heeft nu eigen plannen voor een bad en in eerste instan tie het overkappen van het huidige bad in het kanaal en Vlissingen heeft eigen zweinbadplanrien op een drie hectare groot terrein rondom de sporthal. Mede omdat de zwembadplannen van Vlissingen en Middelburg gezamen lijk, naar de mening van het Vlis singse gemeentebestuur, te lang zou den duren, werd een eigen plan ont worpen. Voorzichtig is er de hoop, dat men nog dit jaar ermee kan be ginnen. Als er het geld voor komt... Het mag ook wel langzamerhand, aldus valt onder de Vlissingse en Souburgse bevolking als mening te beluisteren, omdat de open-kanaal- zwembaden in Souburg en Vlissin gen in de winter niet zijn te gebrui ken en in de zomer te vies zyn. Geen geld Eerst over dat zwembadplan van Vlis singen: ,De burgerij schreeuwt om eun zwembad. We- kregen het te ho ren toen we met de actie voor de sporthal bezig waren: .waarom ma ken jullie met een zwembad, dan hebben -we er allemaal iets aan. Ik geloof, dat we daarom ook wel een beroep op de burgerij mogen en moeten doen als de tijd daar is. Ik dacht, dat een actie daarvoor ook nog meer zou inslaan dan voor de sporthal. Voor de sporthal hadden we -gegokt op een halve ton, we haalden 40.000 by elkaar. Voor een zwembad hebben we uit giften en dergelijke 50.000 ton één ton nodig'. Dat zegt de Vlissingse wethouder Ch. J. Gillissen Verschage (sportzaken en tevens voorzitter van de Stichting Sportbelangen in de Scheldestad). het geld is er niet, maar de plannen zyn er wel. Het geld moet er komen, omdat een zwembad er moet ko men,' De eerste fase van dat. zwem- hndplan zal 1,5 tot 2 miljoen gulden kosten. Die eerste fase omvat: een overdekt, zwembad van 8.5 bij 25 me ter, een wedstrydbuitenbad van 21 (Zie slot pag. 2 kol. 4) in het zuiden nu al meer dan driehon derdduizend Vietcongstrijders zouden opereren. Vandaar ook. dat de Ameri kaanse opperbevelhebber in Vietnam generaal Westmoreland onlangs aan \Vashingtor om honderdduizend man meer vroeg. Om te beginnen krijgt hij er nu dus dertigduizend. Vermoedelijk zal dit besluit echter bij de tegenstan ders in de VS van Johnsons Vietnam- politiek zij worden daarginds aange duid als de .dissenters', de andersden kenden weer tot felle reacties aan leiding geven. Opnieuw demonstraties, opnieuw hoog oplaaiende debatten. Deze oorlog drukt .een onverbiddelijk stem pel' op bijna elk facet van het Ameri kaanse leven, zo schreef Newsweek dezer dagen. Dit Amerikaanse weekblad heeft vo rige week een voortreffelijk num mer uitgegeven over de Vietnamese oorlog en het leven in de Verenigde Staten. Voortreffelijk in vrijwel elk op zicht. Men vindt er de resultaten in terug van een grondig opinieonderzoek (door het befaamde bureau Harris), daarnaast zijn er uitmuntend geschre ven journalistieke bijdragen over de in vloed van deze oorlog op het leven en denken van de Amerikanen, ondersteund door interviews met aanhangers van verschillende Vietnamop vallingen. Voorts vindt men in dit nummer de me ningen van de vijf belangrijkste man nen, die in 1968 bij de voorbereiding van de presidentsverkiezingen naar voren zullen komen, er staat een beschouwing in over de militaire aspecten van de strijd, er is verder een korte en duide lijke bijdrage van Arthur Goldberg od- genomen. de VS-ambassadeur bij de Verenigde Naties. Te vens is aandacht ge schonken aan de op vattingen van de jon gemannen. die in dienst moeten, ook de economische kant komt aan bod, aan de houding van de pers en de studen tenwereld wordt aandacht geschonken, alsook aan de protestuitingen in de Amerikaanse kunst. Tenslotte is een lijst afgedrukt van boeken, waarin de lezer zo hij meer weten wil nog meer achtergronden over deze oorlog kan vinden. Oók dit is Amerika: deze zakelijke en openhartige rapportage, waarin niets wordt verbloemd en tege lijkertijd een doorsnee wordt gegeven van Amerika-nu voor zover het dit brandende Vietnamvraagstuk aangaat. Een land. waar dit mogelijk is, verdient in dit opzicht aanspraak op respect. Een onverbiddelijk stempel. Men kan dat aangeven met harde cijfers: meer dan elfduizend Amerikanen zijn tot dusver in Vietnam gesneuveld en ruim achtenzestigduizend zijn er ge wond. Deze oorlog kost de Amerikaanse schatkist ruim achtendertigduizend dol lar per minuut. Het .stempel' is echter ook nog anders aan te duiden: de scheidslijn pro of contra de Vietnam- politiek van de regering loopt soms dwars door de gezinnen heen. is er de oorzaak van grote spanningen. Op fa miliebijeenkomsten en partijtjes pogen gastheer en gastvrouw zoveel mogelijk het onderwerp Vietnam te vermijden want men zit elkaar zó in de haren. Men twijfelt, ook al is men het met president Johnson eens: waarom bijvoorbeeld vechten .onze' (zuidelijke) Vietnamezen niet zo goed als die van ,hen' (de noor delijken Waarom kan een land als Israël wel een door communisten ge steunde aanv.al afslaan, waarom kunnen de Zuidvietnamezen dat niet? Onder tussen gaat er een kakofonie van ge luiden óver het land: liederen en pre ken, marsen en massabijeenkomsten, felle redevoeringen en persoonlijke ge beden. alles afkomstig van de dissen ters, de tegenstanders van de oorlog. Maar ook zij zijn verdeeld. Men vindt onder hen de ultra-linksen: zij wijzen de politiek van Johnson af omdat zij er zonder meer van uitgaan, dat die van Ho Tsji Min juist is. Voorts zijn er .anti-ideologisten'. degenen die menen dat de VS bezig zijn met een heilige oorlog tegen het communisme, terwrjl dat helemaal niet nodig is. Een andere groep betoogt, dat de Vietnamezen hun problemen uitsluitend zelf en zonder in menging van derden moeten oplossen. Verder zijn er de voorstanders van een .praktische politiek-, zij vinden dat het Amerikaanse beleid op een verkeerde interpretatie berust van de machtsver houdingen. En daartussen en omheen is er nog weer sprake van allerlei andere opvattingen en meningen, zodat het on mogelijk is de dissenters onder één noe mer te brengen. Als politieke macht be tekenen zij vooral als gevolg van hun verdeeldheid ondanks alle aandacht die zij weten te trekken vrijwel niets. Newsweek geeft ook daarvoor enige cijfers: de opinie-onderzoekingen van Harris wezen vorige maand uit. dat slechts vierentwintig procent van de Amerikaanse bevolking de politiek van de regering afwijst. Maar daarbij moet worden aangetekend dat nog weer driekwart van deze groep tot een afkeu rende mening komt omdat zij meent, dat de politiek van Johnson nog veel te mild is. Zij willen een veel hardere lijn. Men noemt deze tegenstanders van Johnsons politiek de .superhawks', de super-haviken. Daardoor blijft er voor de .doves', de duiven de dissenters, zij die terugtrekking voorstaan van de Amerikanen uit Vietnam slechts zes procent over. En-deze oppositie ontbreekt het dus aan samenhang, een hechte or ganisatie en aan gericht leiderschap. Johnson behoeft zich uit een oogpunt -an verkiezingspolitiek niet zo heel "veel -an deze .duiven' aan te trekken, ook al bevinden zich onder de dissenters be langrijke en invloedrijke figuren. Voor Johnson echter tellen met het oog op de komende presidentsverkiezingen - in de eerste plaats stemmen. News- (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1