PROVINCIALE ZEEOWSE COURANT Rode Kruisvliegtuig naar Kisangani NIEUWE REDDINGSACTIE VOOR DE GIJZELAARS IN KONGO Meer troepen naar Vietnam Oud en nieuw in Perkpolders veerhaven Belgische regering herziet wellicht Kongo-politiek Schermutselingen bij Suezkanaai Vandaag ïn de krant... Nieuwe poging Griekenland Denen land uit Open kaart Scheepsbel Melina Mercouri verloor Griekse nationaliteit Slaapwandelaar overleeft val van vier meter Grootste Britse vakbond staat gereserveerd tegenover EEG ZEESLAG VOOR DE KUST VAN SINAI Festival we« NEDERLANDSE PROTESTEN BIJ GUINEE 201e jaargang no. 162 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ilefoon 2911 Zlerl G. A. Oo Kok. 0 Abonnementsprijs 98 etnl 9 red. 2078/3169. ado. 2375). Goes. Grole X tarief. Kleine adv. (mu. 8 regels) 35 cent Donderdag 13 juli 1967 BRUSSEL (AP, BRT, AFP) De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Harmei, heeft op een gisteren in Brussel gehou den persconferentie bekendgemaakt dat vandaag opnieuw een po ging ter beschikking van Rode-Kruisvertegenwoordigers in Kongo sa naar Kisangani te zenden om de zich daar bevindende gijzelaars op te halen. Pogingen om dit te doen met behulp van Amerikaanse vliegtuigen konden dinsdag wegens onvoorziene omstandigheden niet door gaan. De Belgische regering heeft daarna contact opgenomen met het Rode Kruis en er zijn vliegtuigen voor een nieuwe reddingspo ging zal worden ondernomen een Rode-Kruisvliegtuig van Kinsja- 1, zo verklaarde minister Harmei. Bitterheid De Belgische regering heeft volledig be grip voor de gevoelens van bitterheid die door de recente gebeurtenissen in Kongo bij de Belgische publieke opinie zijn gewekt, zo zei hij. De regering is echter vastbesloten kalm en koelbloe dig te blijven. Als alle' gegevens over de gebeurtenissen van de afgelopen week bekend zullen zijn, zal de regering (Zie slot pag. 3 kol. 2) Er zouden zicli bij het uitbreken van de opstand 400 buitenlanders in Kisan gani hebben bevonden. Het Internatio nale Rode Kruis deelde in Genève mee dat het voor het ophalen van de gijze laars een vliegtuig zal gebruiken dat duidelijk gemarkeerd is niet het Kode- Kruisembleem. Een Rode-Kruisdelegatie in Kongo probeert contact te krijgen met de leider van de huurlingen ter plaatse. De huurlingen in Kisangani hebben in tussen nog geen teken gegeven dat zo bereid zijn de blanke en Kongolese gij zelaars die ze in handen hebben, vrij te laten, Belgische politiek De Belgische minister-president Van- denboeynants zinspeelde gisteren in Brussel op efen mogelijke herziening van de Belgische politiek ten aanzien van Kongo. Alle gegevens over de ontwikkeling van de afgelopen dagen zijn nog niet bekend, zo verklaarde hij op een persbijeenkomst in het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel, doch één ding is zeker: het chronisch ge brek aan waarborgen van de veilig heid van de Belgische onderdanen in Kongo en de permanente, ongerecht vaardigde en onbegrijpelijke ver dachtmakingen aan het adres van België zullen elementen zijn, waar mee de Belgische regering rekening zal moeten houden bij het uitzetten van haar verdere politiek ten aan zien van Kongo. Premier Vandenboeynants begon met een herhaling van vroegere veridarin- gen dat de Belgische regering een po litiek voert van niet-inmenging in de Kongolese aangelegenheden en dat zij elke actie van Belgen tegen de Kongo lese autoriteiten streng afkeurt. VANDAAG zal opnieuw eon po ging worden gedaan de gijzelaars die in de Kongolese plaats Kisan gani worden vastgehouden, te eva cueren. Een vliegtuig van het Ro de Kruis zal ditmaal proberen te landen_ in het door muitors be zette Kisangani (pagina 1). MINISTER LUNS verwacht geen heil van het indienen van een klacht tegen Griekenland wegens schending van de Europese con ventie van de rechten van de mens. Dit deelde hij gisteren in de eerste kamer mee (pagina 3). DRIE DENEN heeft de Middel burgse politie gisteren in samen werking niet de rijkspolitie te Breskens het land uitgezet. Ze colporteerden zonder werkver gunning met tijdschriften, (pagina 2). HOEChst speelt open kaart over ae problemen van de luchtveront reiniging. Dat is de indruk van ars Hartogensis uit Den Haag, inspecteur van het ministerie van sociale zaken na een bespreking tussen vertegenwoordigers van dit chemische bedrijf en liet provin ciaal bestuur van Zeeland i pag. 2) VLISSINGENS burgemeester made gistermorgen bij de Gevan gentoren de scheepsbel. Het sein, dat dit monumentale bouwwerk op de boulevard voor het publiek open Alen kan er terecht voor twee exposities, pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws: pagina 2 en 5 Sport: pagina 11 Radio en tv: pagina 'i Financieel nieuws: pagina 13 NEW-YORK Melina Mercouri tijdens een in New-Yorlc gehouden persconferentie tijdens welke zij commentaar gaf op het feit dat haar het Griekse staatsburgerschap is ontnomen. MINISTER MCNAMARA: WASHINGTON (AFP, KTR) De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld dat de Amerikaanse troepensterkte in Vietnam met twintig- tot der tigduizend man in de komende drie maanden zal worden uitgebreid. Er zyn nu ongeveer 460.000 militairen. De minister zei dit na een onderhoud met president Johnson. De versterking was al eerder voorgenomen, het is niet nodig er reservisten voor op te roepen, zei hij. De kwestie van troepenversterkingen zal ook met de bondgenoten, de Philip- Eijnen, Australië, Zuid-Korea, Nieuw-Zeeland, Thailand en Zuid-Vietnam worden esproken. De minister zei niet of aan deze landen ook zal worden gevraagd meer troepen te zenden. Minister McNamara zei dat volgens hem behalve deze 20.000 tot 30.000 man. nog meer troepen gezonden zuilen worden, maar hoeveel dat zou moeten zijn wist hij niet zeker. De troepen, die er al zijn moeten doelmatiger worden ingezet, ,en als ik dat zeg heb ik het over alle troepen van de vrije wereld'. NEW YORK (RTR-AFP) ,Ik ben als Griekse geboren en Ik zal als Griekse sterven. Pafakos (mi nister van binnenlandse zaken) is als fascist geboren en zo zal hij sterven'. Dit was de furieze re actie van de Griekse actrice Me lina Mercouri, die op grond van een besluit van minister Patakos tezamen met zeven anderen de Griekse nationaliteit heeft verlo ren. Onder hen zijn politici, schrijvers en een radio-omroeper. Melina Mercouri, die in een Amerikaanse musical optreedt, zei gisteren dat zij ervoor zal ijveren de militaire junta in Athene ten val te bren gen. Zr is een dochter van de vo rige week in Londen overleden Griekse parlementsafgevaardigde voor de pro-communistische Eda- partij, Stamatis Mercouris. De ac. trice viel bij de militaire leiders in ongenade doordat zij verboden Griekse liederen, oa van de be kende Mikis Theodorakis, bleef zingen en rollen vervulde in stukken die de regering onwelge vallig waren. ARNHEM Een slaapwandelende jon gen heeft dinsdagavond in Arnhem een val van vier meter overleefd. De negen jarige Mario Berndsen uit Amsterdam is met beenklachten en een shock in het kinderziekenhuis te Arnhem opge nomen. Hij maakt het goed. De jongen logeerde bij zijn oma aan Goudwindestraat te Arnhem. Om elf uur 's avonds hoorde zij een gil en glas gerinkel. Het bleek dat haar kleinzoon met zijn hoofd op een afwasbak met water was gevallen en dat een aantal flessen door de schok waren gebroken. Het is een geluk geweest dat de jongen niet met zijn hoofd op de flessen is te rechtgekomen. Even tevoren had zij haar kleinzoon hardop horen dromen. Op het moment dat zij bezig was zich aan te kleden om naar hem te gaan kijken, moet hij uit het raam van zijn slaapkamer zijn gestapt. BLACKPOOL (AFP) De Britse hond van vervoerspersoneel, met zijn bijna anderhalf miljoen leden de grootste vakbond in het land, heeft gisteren op zijn jaarlijkse conferentie in Black pool met overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen waarin toe treding tot de EEG wordt afgekeurd .tenzij garanties ter bescherming van de essentiële Britse belangen worden verkregen'. Deze garanties moesten omvatten ,het recht om een onafhankelijke buiten landse politiek te volgen en de bevoegd heid om de economische planvorming in eigen hand te houden ter verzekering van sociale vooruitgang'. Slechts twee of drie van de achthonderd afgevaardigden stemden tegen. Frank Cousins, de se cretaris-generaal van de bond en oud minister van technologie, verklaarde dat de regering goed moet beseffen dat het er niet om gaat de Gaulle, maar Britse arbeiders tevreden te stellen. ,Het Franse vlees Is tweemaal zo duur als het Engelse en het Engelse is op zijn beurt weer duurder dan het Austr lische. Om zulke dingen maken wij ons bezorgd', zei hij. Om economische -ede- nen behoefde Engeland niet tot de ge meenschap toe te treden. De aanpas sing van de landbouwverordeningen van de EEG zou het land minstens vijf miljard gulden kosten, en Cousins vroeg zich af waar dat bedrag vandaan zou moeten komen, en of misschien de lo nen nog na jaren bevroren zouden moe ten blijven. THANT ZENDT WAARNEMERS TEL AVIV, NEW YORK, CAIRO (AP) Israëlische en Egypti sche troepen zijn gisteren gedu rende vijf uur in vuurgevechten gewikkeld geweest langs de be standslijn bij het Suezkanaai, al dus heeft een Israëlische woord voerder bekendgemaakt. De Israëliërs zeggen 'n Egyptische tank buiten gevecht te hebben gesteld, en ver schillende mitrailleurstellingen tot zwij gen te hebben gebracht. Twee Israëli sche soldaten zijn gewond. Het was de derde maal dat de gevech ten opvlamden sinds zaterdag, toen het bij Port Said en Foead tot een gewapend treffen kwam. Zeeslag De gevechten in de Sinal volgden op de zeeslag, die enkele uren eerder plaats had voor de kust van het schiereiland Sinaï. De Israëli's zeggen twee E| tische torpedoboten tot zinken gebr; te hebben. Het gevecht, dat plaats vond op onge veer 26 km uit de kust voor El Ari6h. begon volgens een woordvoerder van het leger, toen een van de Arabische schepen het vuur opende op het Israëli sche flottielje, dat op routinepatrouille was. De Israëlische eenheid, bestaande uit de torpedoibootjager Eilat en twee torpe do-boten, beantwoordde het vuur en bracht de twee Egyptische schepen tot zinken. Acht Israëli's werden licht gewond. Waarnemers Secretaris-generaal Thant heeft gis teren de Veiligheidsraad meegedeeld bevel gegeven te hebben onverwijld zoveel mogelijk waarnemers naar het Suezkanaai te zenden. Hoeveel er gaan zei hij niet, vermoed wordt dat het er meer dan 25 zullen zijn. Na zijn besprekingen met de Israëlische minister van defensie, Dayan, kwam de leider van de VN-bestands commissie voor Palestina, generaal Odd Bull, gis teren in Kairo aan. waar hij met Egyp tische functionarissen de stationering van vn--waarnemers in het gebied van het Suezkanaai zal bespreken. Het gesprek van Bull met Dayan wordt voortgezet zodra deze in Kairo klaar is. PERKPOLDER Het werk aan de nieuwe veerhaven te Perkpolder ligt sinds de start in juni 1965, geen stap achter op het tijdschema. In maart 1968 zal de nieuwe fuik in gebruik kunnen worden genomen. Dat zal afhangen van het tijdstip - waarop de nieuwe dubbeldekse veerboten (met een lengte van meer dan 100 meter) zullen worden opgeleverd. Aan de nieuwe fuik, gebouwd door Van Hattum en Blankevoort, ontbre ken inmiddels alleen nog de brug en de houten beschoeiingen van de betonnen wanden, wat de foto juist weergeeft. Maar de tijdelijke dijk ten noorden van de fuik is ook ai verdwenen en waar op de foto nog twee draglines aan het werk zijn, kan nu alleen een cutterzuiger nog van dienst, zijn. De zuiger is bezig niet nu, want de bouwvakkers neb ben vakantie de veerhaven op diepte te brengen. De oude fuik zal blijven oestaan men ziet hoeveel kleiner zij is dan de nieuwe. De bushalte links van het veerhuis- is intussen vervangen door een splinternieuwe. Men ziet op de foto al vaag de toevoerweg m het zand, die nu gereed is, evenals de hooggelegen parkeerplaats die de soms natte ruimte vóór het veer huis vervangt. En verder: een fiets pad, dat bij de bushalte begint en dat later dienst zal doen als afvoer- weg voor het langzame verkeer. Deze werken heeft men de mensen van Van Oord uit Werkendam nog net voor de bouwvakvakantie kun nen voltooien. Het nieuwe opstelter rein werd al eerder in gebruik genomen (men ziet er een rij auto's staan), maar het zal te zijner tijd weer verdwijnen. Een enkele malen groter terrein, dat zuidelijker langs de vierbaansweg zal liggen, zal dit (Zie slot pag 2 kol. 5) (Luchtfoto Slagboom en Peetere) 'e hebben dinsdagavond de tv-uitzending gezien van jawel het songfesti- K&rèfl val in Knokke. En de andere dag de berichten gelezen over EJS3 de jury, die gemakshalve maar van zwendel wordt beticht. Op dat moment begrepen we iets meer van die Belgische journalist, die enige jaren geleden opgewekt onze burelen betrad met wat hij noemde ,een zéér speciale aanbieding'. Zij bestond uit .schóne schandaalverhalen over de ve dettes van het festival in Knokke'. We hadden destijds de aanbieding afgewe zen en sindsdien is de man niet meer teruggekomen. Vermoedelijk heeft hij ook dit jaar wel gepoogd zijn verhalen te slijten: het festival lijkt ons een vruchtbare bodem op te leveren voor al lerlei journalistieke zwammen en zwam neuzen. Enfin, ieder heeft zo zijn eigen voorkeuren, de een zal alles willen we ten over ro^deltjes en aanverwante din gen rond een festival als dit, de ander houdt zich liever met andere voorkeuren bezig. Maar vriend en vijand al dan niet gekluisterd aan het tv-apparaat zullen het toch wel over één ding eens kunnen zijn: een grotere geldverspilling dan een dergelijk festijn zal wel moeilijk te vinden wezen. Wordt tijdens dit festival de muze ge diend Neen, geenszins, zij ver blijft niet in Knokke. In de wereld van de amusementsmuziek worden vaak hele knappe dingen gedaan, er is geen enkele reden om daarvoor de neus op te halen. Maar wat er op zo'n avond in. Knokke wordt geproduceerd heeft met redelijk niveau weinig te maken. Slechte teksten, kinderachtige muziek met hoogst zelden een enkele uitschieter. En die blijkt dan nog te danken te zijn aan een oud volksliedje, waaraan de compo nist zijn inspiratie heeft ontleend. Het zingen van de bewuste jongelui is in vele gevallen niet om aan te horen, niet alleen rnuzi ka al-tech nisch bekeken (som migen zingen er nét tegen aan), maar ook in voordracht en pre sentatie. Het niveau fcdfttlijK lier sprake is van een geroutineerde be geleiding van door de wol geverfde ea bekwame musici. En naar deze perfecte technische vormgeving zonder wezenlij ke inhoud zit dan een zaal vol mensen te luisteren, imïtatie-kraaltjes-geschït- ter wordt door allerlei televisiestations gerelayeerd met een ernst afsof de toe komst van de wereld er van afhangt. De festivalverslaafden zullen nu wel woedend uitroepen: .Wie er niet van houdt draait de knop maar om, men hoéft niet te kijken'. Zij hebben gelijk. Maar dat neemt niet weg, dat het toch wel eens even zinnig kan zijn de waarde van zulk een festival te relativeren. Er zijn veel onnuttige dingen in deze we reld, maar dat wil nog niet zeggen dat zij niet zinvol zouden zijn. Uit een oog punt van produktiviteit is bijvoorbeeld met vakantie-gaan een weinig nuttige bezigheid, maar vaak blijkt dit ,even- er-uit-zijn' heel zinvol te wezen. Maar soms spelen zich er zaken .binnen de gezichtseinder af, waarvan men zich wei moét afvragen of er niet zo langzamer hand sprake is van een exces. Met een dergelijke festivalorganisatie bijvoor beeld zijn miljoenen gemoeid, er wordt kostbare zendtijd aan gespendeerd, dui zenden mensen zijn er bij betrokken, er apparaat voor opgebouwd om er toch maar voor te zorgen dat miljoenen mensen in het westen naar dit evene ment kunnen kijken. Met welk doel? Om voor een goede, intelligente ontspan ning te zorgen? Ach, het zou wat. Om frammofoonplaten te verkopen. Platen, waarop meisjes zingen, die eigènlijk niet zingen kunnen, met teksten waarop lief nog altijd rijmt op hartedief, met handig in elkaar geflanste arrangementen, ge speeld door vaak uiterst bekwame mu sici, die op deze manier een leuke snab bel hebben. Het is een schijn-wereld, met schijn-ruzies en schijn-vertoningen, al les gericht op de publiciteit, een wereld vol pseudo-feiten. En dat heet dan song festival. Zeker, we zullen de knop omdraaien. Maar we vermoeden zo, dat er voor de vele overblijvende kijkers ook van die momenten zijn. waarop de zonder linge manier waarop deze wereld is ge organiseerd, ook voor hen wel heel erg in het oog loopt. Op zulke ogenblikken realiseren we ons, dat we de mond vol hebben over de tegenstellingen tussen arme en rijke landen, we doen meewarig over hongersnoodgebieden in India, maar tegelijkertijd spenderen we mil joenen aan een zinloze zaak als een songfestival. O jawel we zeggen het onze dierbare ingezonden stukken- schrijvers maar vast bij voorbaat we weten dat een dergelijke voorstelling van zaken te eenvoudig is. dat hier dingen naast elkaar worden gezet die onverge lijkbaar zijn en dat het niet houden van een songfestival heus niet betekent dat de daaraan gespendeerde gelden een betere bestemming in de arme landen krijgen. Nochtans herhalen we: er zijn zo van die momenten, waarop de zonder linge manier waarop deze wereld in elk aar zit, duidelijk in het oog springt. Bij het kijken naar Knokke bijvoorbeeld. DEN HAAG Minister Luns (buiten landse zaken) heeft de Nederlandse zaakgelastigde in Monrovia (Liberia), die oók is geaccrediteerd in Guinee, op dracht gegeven bij de Guinese ambassa deur in de Liberiaanse hoofdstad te pro testeren tegen de gjjseling van de vier KLM-employe'S in Conakry en tegen het uitreisverbod voor de andere Nederlan ders in Guinee. De minister heeft dit gisteren in de eerste kamer meegedeeld. De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties in New-York heeft een soortgelijke op dracht gekregen ten aanzien van de Guinese vertegenwoordiger bij de VN. Nederland heeft voorts "een beroep ge daan op de secretaris-generaal van de organisatie voor de Afrikaanse eenheid om te proberen, de KLM'ers vrij te krij gen en de andere maatregelen tegen Nederlanders in Guinee te doen ophef fen. ïter Luns heeft de kwestie ook be sproken met de Franse minister van buitenlandse zaken. Couve de Murvilie. Frankrijk, dat goede relaties met Ivoor kust onderhoudt, doet pogingen om die kant de zaak in het reine te brengen. De KLM-niloten, die met hun toestel naar Abidjan in Ivoorkust uitweken waarna daar de Guinese VN-delegatie die met het vliegtuig reisde, werd ge arresteerd treft geen enkel verwijt, al dus de minister. Het vliegtuig kon ner gens andere landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1