ZWARE GEVECHTEN IN HONGKONG Goede oogstverwachtingen in Zeeland Politie bestookt met explosieyen Oostenrijks leger contra terroristen Jeruzalem blijft één Blanken nog niet veilig in Kongo Onderzoek ketels N ienw- Amsterdam Kroesjtsjew: ,WIJ MAAKTEN KENNEDY PRESIDENT' WINTERTARWE MINDER DOOR ROESTSCHADE Voorhoede- achlerhoede Evacuatie ging niet door Vandaag in de krant... I 201e jaargang - no. 161 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN V Beh. Mij. windt C V Provinciale Zeeuw» Courant: F. van do Velde. F. B. don Boer en V/. de Pijler. Hoofdredacteur C. A. de Kok. AbonnementapHji 98 cent par week, f 12.70 p ui:..:58-60. tel. 23SS (bag red. 3508. adv. 3647/3643). Middelburg, Merkt 51, tel. 3841. (h g g red. 2078/3169. adv. 2375). Gom, Grote Markt 2, tel. 6140 rlel. Kleine adv. (max. 8 regel*) 35 cent per r f 5.25. Ingea. mtd. 2JJ (min. 1.75). nco per post 13.45 per kwartaal. Losse numr adv. S213). Oostburg. tel. 2395. Terneuzen. reau v. d. blad' 50 cenl meer. Giro 3S9300 PZC Woensdag 12 juli 1967 Drie sprongen naar de maan Pagina 3 HONGKONG (AFP) in Hongkong is het gisteren voor de derde achtereenvolgende dag onrustig geweest, zo erg dat op het hele noor delijke deel van het eiland Victoria een uitgaansverbod moest worden ingesteld. Gisteravond werd zwaar gevochten tussen politie en de me nigte in de volkswijk North Point, aan de oostelijke punt van het ei land. Conducteurs en personeel van de trams werden door de oproer lingen gemolesteerd. De gevechten met de politie waren lievig. uit te doen, ook die in de etalage die versierd was met propagandamateriaal en de gedachten van Mao Tse Toeng. Toen dit geweigerd werd gooide de po litie ongeveer zestig traangasgranaten waardoor het propagandamateriaal vlam vatte en de gedachten van Mao en de aanplakbiljetten tot as vergingen. In de twee onderste verdiepingen van het gebouw ontstond een flinke brand, die in twintig minuten geblust werd. De politie maakte rijkelijk gebruik van traangas en schoot weer met houten kogels, die een grote knal geven m geen ernstige wonden veroorzaken. De oproerlingen schijnen een guerrillatac tiek te volgen. Ze gebruiken grote wa renhuizen oni de politie aan te vallen of er weer in te vluchten, volgens de door Slao Tse Toeng onderwezen mili taire tactiek. Tegen het traangas ma ken ze zelf gasmaskers. Gisteravond werd de politie voor het eerst met explosieven aangevallen. Vooral bij het grote communistische warenhuis .Wan Fung Department' Store' werd fc' gevochten. Dit ge bouw ligt in de wijk North Point en telt twintig verdiepingen. Om het traangas uit hel gebouw te houden lieten de communisten een twin tigtal ventilators op volle kracht draai en. Om half elf, het tijdstip waarop het uitgaansverbod van kracht werd, gaf de politie bevel alle lichten in het gebouw Foto boven: Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gisteren Terschel ling en Ameland bezocht. Op Ter schelling maakten koningin en prins tijdens een bezoek aan de Boschplaat gebruik van het al oude Nederlandse vervoermiddel: de fiets. Foto onder: Tijdens het bezoek aan Ameland maakte prins Bernhard een tocht je niet de reddingboot. Na afloop hiervan werd de prins door een van de opvarenden van de boot aan wal gedragen. ROTTERDAM (ANP) De Holland Amerika Lijn heeft besloten de eerst volgende reis van het ss .Nieuw Amster dam' van Rotterdam naar New York die op 18 juli zou beginnen, te annu leren om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de ketels van het schip. Dit onderzoek zal onmiddellijk na aan komst beginnen. Het is niet bekend of het schip op een scheepswerf moet wor den behandeld. De mogelijkheid bestaat namelijk ook dat een reparatie voor de kade van de Holland Amerika Lijn zal plaatsvinden. Het schip vaart op het ogenblik volgens schema vanuit New York naar Rotterdam en zal op 16 juli aankomen. NAAR DE GRENS MET ITALIË WENEN (AP) De Oostenrijkse regering heeft gisteren gewapen de troepen gestuurd naar de Alpen in het grensgebied met Italië, ten einde een halt toe te roepen aan activiteiten van terroristen die in Al to Aldige (het voormalige Zuid-Tirol) opereren vanuit bases in Oos tenrijk. De regering zegt. in een bekendmaking dal hét leger te hulp dient te komen omdat anders ,ordo on veiligheid in het grensgebied niet langer gewaarborgd kunnen worden'. Details van het plan om op grote scnaal het leger in te schakelen zijn niet be kendgemaakt. Volgens betrouwbare kringen worden twee bataljons van spe ciale in de Alpen getrainde infanterie- eenheden gestationeerd langs de grens van de Oostenrijkse provincie Tirol met Alto Aldige. Indien noodzakelijk zou den nog meer eenheden °"»ituurd wor den. Druk Het besluit het leger naar het grens gebied te sturen wordt in Wenen ge zien als een gevolg van de grote druk die Italië in de afgelopen periode heeft uitgeoefend op Oostenrijk teneinde tot effectiever bestrijding van de terroris ten te komen, De Italiaanse regering had aangekondigd dat zij een veto zou uitspreken tegen Oostenrijks associatie met de EEG. tenzij Oostenrijk effectie ver zou gaan optreden tegen de terro risten. PRESIDENT BOEROENDI BIJ ONGEVAL GEWOND BOEJOEMBOERA (AFP) De pre sident van de Afrikaanse republiek Boe- roendi kolonel Micombero, is maandag avond bij een auto-ongeluk ernstig ge wond geraakt. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. Margot Fonteyn en Rudolf Noerejev gearresteerd SAN FRANCISCO (AFP) De twee bekendste sterren van het Britse ko ninklijke ballet, de 49-jarige balletdan seres Margot Fonteyn en de 29-jarige Rudolf Noerejev, zijn dinsdag in San Francisco gearresteerd bij een overval door de politie op een woning waarin marihuana-sigaretten werden aange troffen. Vijf "uur later werden zij met zestien anderen vrijgelaten. Zij moes ten 330 dollar per man borg storten. Nadat het danspaar opgetreden was in de opera van San Francisco en het avondmaal had genuttigd was het door jongeren uitgenodigd. In de vroege och tenduren greep de politie in na klach ten van de buren over teveel lawaai. ISRAËL: NEW YORK, JERUZALEM, WASHINGTON (AP, RTR, AFP) Israël heeft de Verenigde Na ties ervan op de hoogte gesteld dat het geünificeerde bestuur van Je ruzalem gehandhaafd blijft on danks de door de algemene verga dering aangenomen resolutie die zich verzet tegen de inlijving van de oude stad bij Israël. Secretaris-generaal Thaut heeft het. Israëlische antwoord gepubliceerd aan': de vooravond van de hervatting van de debatten over het Midden-Oosten. De; Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban, die de brief aan Thant ondertekend heeft, zal het stand punt van de Israëlische regering in de algemene vergadering verdedigen. Overleg De speciale gezant van de paus. mgr Angelo Feil cl heeft gisteren met pré mier Esjkol van Israël een onderhoud gehad over de toekomst van de heilige plaatsen in Jeruzalem. Uit een daarna uitgegeven verklaring valt niet op te maken of de standpunten van beide par tijen nader tot eikaar zijn gekomen. Het onderhoud was gevoerd in een sfeer van hartelijkheid en wederzijds begrip, zo werd gezegd. Israël heeft inmiddels ingestemd met de stationering van VN -waarnemers in het gebied van het Suez-kanaal. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken deel de mee: ,De regering van Israël stemt (Zie slot pag. 3 kol7) NEW YORK (AP) Oud premier Nikita Kroestsjew van de Sowjet-Unie heeft verklaard dat het Kremlin in i960 de verkiezingsnederlaag van Richard M. Nixon be werkstelligd heeft en op deze wijze John F. Kennedy tot president van de Verenigde Staten heeft gemaakt. Hij noemde ïn een programma van de NBC-televlsie gisteravond Nixon ,een nietsnut' een prin cipeloze marionet'. Hij zei dat Nixon had getracht stemmen te winnen door vrijlating te bewerk stelligen van de 1-2 piloot Fran cis Gary Powers, die in de Sow- jet- l nïê gevangen zat. Hei Krem lin doorzag het plan echter en negeerde het verzoek van Nixon, aldus Kroesjtsjev. Verder noemde hij oud-premier Eisenhower een goed mens, maar iemand die zich gemakkelijk liet beïnvloeden door zijn adviseurs. Het interview met Kroesjtsjev was opgenomen in zijn öarsja (buitenhuisje) bij Moskou. Powers De Russische oud-premier zei dat hij Kennedy in Wenen in 1961 had gezegd hoé de Sowjet-Unie nem president had gemaakt. ,lk zei, ik zal u vertellen hoe we dit heb ben gedaan. U kreeg 200,000 stemmen meer ,dan Nixon. Nixon had ons gevraagd om Powers, de U-2 pilootAls we dit gedaan hadden, zou hij alleen daarmee al een half miljoen stemmen hebben gekregen... omdat daaruit zou blijken dat Nixon hetere contac ten met de Sowjet-Unie -ot stand had kunnen brengen. Maar we doorzagen zijn plannen. We be sloten hem geen antwoord te ge ven en Powers aan u te geven als u in het Witte Huis kwam'. Sterke indruk .Kennedy heeft een heel sterke indruk op me gemaakt, als mens en als staatsman. Anders dan Eisenhower had hij over alle za ken die we besproken hebbèn, een eigen mening en dat stond me aan...', nklus Kroesjtsjev. .Kennedy was heel anders dan Eisenhower en had een nauwkeu rig geformuleerd antwoord op el ke vraag... zijn gezicht stond me ook aan, soms streng en dan weer opklarend als hij lachte... Kenne dy was een echte staatsman... noch hij noch ik wilde oorlog, dus kwamen we in de Caraibische cri sis tot directe communicatie tus sen het Kremlin en het Witte Huis. Kennedy had talent voor het oplossen van internationale conflicten door onderhandelingen. Ik kreeg daar bewijzen voor tij dens de zogenaamde Cuba-crisis'. ,Ik ben van mening dat ais Ken nedy nu nog zou hebben geleefd, we een uitstekende verhouding met <le Verenigde Staten zouden hebben, omdat hij zijn land nooit ïn zo'n precaire situatie zou heb ben laten verzeilen als nu in Viet nam'. GOES Het ziet er naar uit, dat veel akkerbouwgewassen in Zeeland dit jaar een forse oogst zullen geven. Gerst, zomertar- we, aardappelen en graszaad staan er goed voor. Bijzondere verwachtingen hebben de land bouwers van het vlas en de peulvruchten, terwijl er veel vraag is naar plantuien. Nu de oogst voor de deur staat lopen de wensen van landbouw en re creatie eigenlijk parallel: beide, kunnen zonnig weer best ge bruiken De wintertarwe zal minder opbrengst geven dan oorspronkelijk te verwach ten viel. Het produkt stond er mooi voor. maar de afgelopen periode heb ben met name de gevoelige rassen nogal van de schimmelziekte ,gcle roest' te lijden gehad. Zeeland heeft (Zie slot pag. 2 kol. 6) f]~Ae discussie over de vraag U of een rk-priester in de toekomst al dan niet ge huwd mag zijn is in Nederland de afgelopen weken bijzonder fel opgelaaid. Aanleiding daar toe was de recente pauselijke encycliek, waarin werd vastgesteld dat het celibaat gehandhaafd blijft, de rk- priester mag derhalve niet trouwen. Een felle reactie kwam vooral van zeventien priesterstudenten uit Warmond. In een ingezonden stuk duidden zij de paus aan als de .bisschop van Rome' en voorts spraken zij er hun verbazing over uit. dat een .brief' van deze bisschop ook buiten de grenzen van zijn diocees aan dacht had getrokken. De priesterstuden ten hebben inmiddels na bisschoppelijk ingrijpen hun brief afgezwakt, maar het onderwerp blijft in het middelpunt van de belangstelling staan. Zo heeft inmid dels het bestuur van de unie van katho lieke studenten in Nederland scherpe kritiek geuit op de encycliek en op de paus, op welke kritiek kardinaal AJfrink inmiddels heeft gereageerd: hij heeft de studenten laten weten, dat hij met hen een dialoog voorstaat. In diverse bladen van rk-signatuur is voorts uit voerig over de encycliek geschreven, in sommige bladen zeïfs met grote felheid. Zo noemde in de Nieuwe Linie de pries ter drs R. J. Bunnik van het seminarie te Apeldoorn de celïbaats-encycliek een .slecht werkstuk' en een .pastorale blun der'. In dit artikel wordt de paus de vraag voorgelegd .Waar bemoeit u zich eigenlijk mee", met een verwijzing naar een bijbeltekst waarin Christus aan de eerste bisschop van Rome. de apostel Petrus, te verstaan geeft dat hij zich maar niet te veel moet bemoeien met de toekomst van een andere aposteL ,Wat gaat het u aan', zo heet het in deze tekst uit het slot van het Johannes- evangelie. Voor diegenen, die niet behoren tot de geloofsgemeenschap van de Rooms- Katholieke Kerk, is het door elkaar gebruiken van pauselijke titels nogal verwarrend, waarom de ene keer ge sproken over de paus. de andere keer daarentegen over de bisschop van Rome Het is toch één en dezelfde ambtsdrager, zo vraagt de buiten staander zich af. Godfried Bomans rk-leek noemt het aanduiden van de paus als de .bis schop van Rome' nogal flauw: .evenals ik dit zou vinden als men onze koningin met .gravin van Buren' zou aanspreken. Zij mag dit dan zijn. maar iedereen weet toch dat dit haar eigenlijke functie niet is', zo schreef hij zaterdag in de Volks krant. De befaamde theoloog professor Schillebeeckx denkt er echter anders over. zo blijkt uit het weekblad De Ba zuin van vorige week. Hij vraagt zich af of het gezag, waarmee deze encycliek is geschreven wel het pauselijk gezag in de strikte zin van het woord £s. .Mis schien kan men de ï'ond-zendbrief be schouwen als komend van de patriarch van het westen. Dat is het vervelende van de verschillende functies die de paus nn allemaal combineert. Hij is de paus van de wereldkerk. Patriarch van het westen. primaat van Italië en bisschop van Rome. Het is lang niet al tijd duidelijk in welke functie hij nu pre cies optreedt', aldus deze rk-theoloog. Daar zit dus de oplossing van het pro bleem. De priesterstudenten van War mond maar zij niet alleen hebben kennelijk met opzet gemanipuleerd met de titulatuur van de paus om een basis te hebben voo- hun kritiek: niet de on feilbare paus hebben zij aangevallen, maar de bisschop van Rome. die niet on feilbaar is en met beperkt gezag is be kleed. Bovendien past deze constructie in de sinds het concilie gangbare opvat ting van de .collegialiteit':'het hoogste bestuur van de kerk berust bij paus en bisschoppen samen. Het hanteren van deze verschillende bevoegdheden doet de nïct-katholiek enigszins "aan de protes tantse Nederlanders uit het begin van de tachtigjarige oorlog denken: zij be streden in naam van Filips II diens landvoogd Alva. Overigens vallen de scherpe Neder landse reacties op de jongste ency cliek wel te begrijpen: bij vele rk- priesters en leken is sprake van een gro te betrokkenheid bij het functioneren van de kerk in de samenleving. Zij plei ten er met intense bewogendheid voor, dat in een technocratische en ongelovige wereld de kerk een wezenlijke functie voor de mens vervult en zij menen, dat daartoe allerlei vormen, uit het verle den overgeleverd en thans niet langer zinvol geacht, definitief over boord moe ten worden gezet. Het celibaat is één van die vormen, geloven zij. Nu de paus op dit stuk van zaken echter er niet aan denkt de wijzers van de klok iets verder te draaien dan zijn al eeuwen hebben gestaan, is de teleurstelling groot en zijn de reacties bitter. .Paus Paulus zal het tegendeel bereiken van wat hij had gehoopt', zo schrijft drs Bun- nik pr. in de Nieuwe Linie, ,het geloof in de juistheid van de celibaatswet zal nog sneller vervluchtigen dan de laatste jaren al is gebeurd'. Deze hele discussie evenals die over allerlei andere punten, zoals bijvoor beeld over de geboorteregeling komt de toeschouwer af en toe voor als een titanenworsteling. Of, als men deze aan de Griekse mythologie ontleende uit drukking niet juist vindt in dit verband: een gevecht bij Pniël. Aan de ene kant diegenen, dié oude waarheden op een ge heel nieuwe en gedurfde wijze beleven, tegenover hen de mannen die zich ver antwoordelijk weten jegens de tallozen, die nog altijd geloven in een leven uit de traditionele vormen. Het komt ons toeschouwend bij deze worsteling wel eens voor alsof de vernieuwers in hun radicale bewogendheid soms vergeten, dat niet iedereen voortrekker kan zijn. Dat zij over het hoofd zien, dat de paus en de bisschoppen te maken hebben met een geweldige achterhoede. Zij zijn bis schop, herder over de kudde, ook van die achterhoede. Zo gezien staan de lei ders van de Rooms Katholieke Kerk in deze tijd voortdurend voor een groot di lemma. Zij moeten een traaggaande kudde hoeden dat is hun opdracht maar lopen aldus doende de kans, dat zij vervreemden van de snelle lopers, de voorhoede. Dat laatste gaat zoals in Nederland voortdurend blijkt onver mijdelijk gepaard met gezagsverlies. Waarheen dit alles zal leiden is vol strekt onduidelijk. Wij en vele anderen staan terzijde en zien in spanning toe. WASHINGTON (AFP/REU- TER) Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft gisteren door zijn woord voerder laten verklaren, dat tot op heden alle pogingen zijn mis lukt om in de Kongolese stad Kisangani een tijdelijk bestand te bewerkstelligen teneinde een on bekend aantal blanke gijzelaars te kunnen evacueren. De opstan delingen, onder leiding van huur soldaten, bezetten nog steeds het vliegveld, waar zij een groep Et»- ropeanen het vertrek belette*. Het Kongolese leger beheerst het grootste deel van de stad. In Boekavoe heerst rust: de regerings troepen hebben deze stad geheel in han den. Zowel in Washington cn Brussel ls officieel verklaard dat het Amerikaans vliegtuig, dat zou proberen toestem ming van de opstandelingen te krijgen de gijzelaars te evacueren, in het geheel niet is opgestegen. België overlegt nu met het Rode Kruis over andere èvacu- atiemiddelen. Radio-Kinsjasa heeft omgeroepen, dat de huurtroepen die het vliegveld van Ki sangani bezetten, de door hen als gijze laars vastgehouden burgers bewapenen en deze dwingen te vechten, Burgers die dit weigeren zouden worden doodge schoten. SENAAT GAAT AKKOORD MET NIKKELEN MUNT JMCN IIAAG De verste Immer heeft, gistermiddag zonder hoofdelijke stern- mag, de aanmaak van nikkelen gul dens en nikkelen rijksdaalders goedge keurd. De Boerenpartij was tegen. De afgevaardigde Snoek vond het gebruik van nikkel in plaats van zilver een ver armingsverschijnsel van onze munt. Door de gestegen züverprijs dreigde de werkelijke waarde van de munten boven de nominale waarde te komen. Daarbij komt, dat de zilverprijs zeer insta.blél is geworden, onder andere, doordat zil ver steeds meer in de Industrie wordt gebruikt. De bezwaren van de automa ten-industrie tegon de nikkelen munt zijn, aldus minister Witteveen (finan cien) zeer eenvoudig te ondervangen, aoor m de automaten een .muntonaer- zoekeri m te bouwen, die 40 kost. Hij zag geen aanleiding voor een verdere tegemoetkoming voor de ombouw van automaten, dan wat hij ln de tweede ka- heef,t toegezegd. Bekeken wordt ^ook ntuaten van 5 en 10 gewenst zijn. Daarbij zal worden nagegaan of ueze munten van zilver moeten z(jn. Hongkong UIT HONGKONG komen berich- ,.®ver Dovige gevechten tossen politie cii communistische Chine zen. Voor een deel van de Britse kroonkolonie moest een uitgaans verbod worden afgekondigd, (pagina 1). Gijzelaars MEN IS er gisteren niet in ge slaagd, de blanke gijzelaars die op het vliegveld van de Kongolese plaats Kisangani door muiters worden vastgehouden te evacu eren (pagina 1). Oogst DE GEWASSEN op de Zeeuwse akkers sl.aan er goed voor. Het ziet er naar uit dat straks een rorse oogst kan worden binnen gehaald. (pagina I). Op donderdag DE FOLKLORISTISCHE dagen te Middelburg blijven op donder dag geprogrammeerd. DU jaar op 20 juli en 2!t augustus. De com missie. die deze evenementen or- gamseerd, voelt er niets voor de sjezenringrijderij en de ringrijderij te paard mar een andere dag te verzetten, (pagina 2). Opgelost DE KNELPUNTEN binnen het gemeentebestuur van Nieuwvlict die aanleiding waren voor burge meester J. C. Everaars om zijn ontzag aan te bieden zijn goed deels opgelost, (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 Zeeuws nieuwspagina 2 en 5 Radio en tv: pagina 7 Sport: pagina 9 Financieel nieuws: pagina 11"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1