BONN en Kisangani HUURLINGEN OP DE VLUCHT Herovering van Boekavoe Benzine weer 2 cent duurder Zeeuwse mosselen voor prins Claus bezuinigt Radio Kinsjasa meldt succes Kommm Elizabeth sloeg chichester tot ridder kotters WAAIERDEN uit voor yerseke Strijdkrachten worden ingekrompen met zestigduizend man Vandaag in de krant... Den Haag kan er niets tegen doen NEDERLANDSE HUURLINGEN IN KONGO Wisselvalliger maar toch zomers Het grote woord BIJ OPENING VAN SEIZOEN 1967-1968 Zij aan ztj BIAFRA SLAAT AANVAL AF 201e jaargang no. 158 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN l< 2911 Zlcrihm dv. t 5,25. Ingei- n 1. do Kok. Q Abonnemontjprlj» S 2076/3169, adv. 2375). Goo, riel. Kleine adv. (muc. 8 regels) 12.70 per kwartaal, franco per post 13,<15 t I 6140 (l> 3 9 red. 7SS3. adv. 5213). Oostburg. min. 1.75). .Brieven bureau v. d. blad' 50 cent Zaterdag 8 juli 1967 Vroeger in ie huwelijksboot Pagina 3 BONN, (DPA) De Westduitse regering heeft donderdagavond laat haar driedaagse marathonzit ting over ingrijpende bezuinigings maatregelen beëindigd en over alle kwesties volledige overeenstem ming bereikt. Om het begrotings evenwicht te handhaven zijn voor de komende vier jaar bezuinigin gen van in totaal zeven miljard mark vastgesteld. Een regeringswoordvoerder deelde na afloop van de bijeenkomst mee, dat on der meer de meerwaardebelasting voor 196S op 10,5 procent en voor 1969 op 11,5 procent is bepaald, terwijl deze belasting die op 1 januari aanstaan de in de plaats komt van de oude om zetbelasting oorspronkelijk 10 pro cent zou bedragen. Verder is besloten tot een verhoging van inkomsten- en winstbelasting. Naar uit betrouwbare bron werd ver nomen zullen de defensieuitgavcn be snoeid worden door de sterkte van (Zie slot pag. 7 kol. 2) Kongo DE HUURLINGEN clïe woens dag uit de lucht landden in Ki sangani en de rebellen die Boeka- voe in Kongo binnenvielen, zouden door de regeringstroepen op de vlucht, zijn gejaagd. Een groep huurlingen is niet een gestolen vliegtuig geland in Rhodesië (pa gina 1). Bezuiniging BONN bezuinigt, onder meer ten koste van het leger. Amerika, gealarmeerd door dit Westduitse plan, heeft echter verklaard het niet met een inkrimping van de Westduitse strijdkrachten eens te zijn. (pagina 1). Schadevergoeding BIJ DE TWEEDE KAMER is een wetsontwerp ingediend, waarin de verdeling is geregeld van de eer ste 30 miljoen gulden Indonesische schadevergoeding (pagina S). Vietnam DE AMERIKAANSE opperbevel hebber in Vietnam, generaal Westmoreland, zou minister van defensie, McNnmnra, momenteel in Saigon, verzocht hebben om 100.(100 man versterking, (pagi- n 7). Maquette PRINS Claus proefde in Yerseke de eerste mosselen van het sei zoen (pagina 1) en Yerseke bood een maquette met haven en scheepjes als speelgoed voor prins Willem-Alexander aan. (pagina Fit FIT blijven door middel van huis houdelijke arbeid is de ondertitel van het boek van Middelburgs sportambtenaar Joop Schollen. Èr zijn huisvrouwen, die nu liever een straatje omlopen (pagina 7J. Tour JAN JANSSEN on Aimar lieten Uinioudi en l'oulidor achter zich. Do achtste etappe in de lour de France was bijzonder zwaar, (pa gina 4). En in het zaterdagnummer op pagina li. ,Mno 'l'se Toeng, geen hervormer maar een rebel', een artikel van Kluns Mehnert; op pagina 13: Mini-omroep-minister Klompé: .Ik doe wat Hilversum kan weten', een exclusief interview van onze rtv-redacteur met minister Klom pé, dat zoals de titel laat ver moeden alles te maken heeft met de omroepproblematiek; voorts: Meesiers der Indische vertelkunst.' in de letterkundige kroniek van Hans Warren, op pagina 15: de rubrieken voor de vrouw; op pagina 1~ de geschiedenis, het lieden en de toekomst van de Middelburgse Oostkerk en Servische orthodo xie'. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1; 3 en 7. Zeeuws nieuws: pagina 2, 4, 5 en 6. Sportpagina 4. Financieel nieuws: pagina f: Radio en tv: pagina 19. Hulde voor Engelse zeezeiler Voor het eerst in hèt openbaar GREENWICH, (AP) Koningin Elizabeth II van Engeland heeft de 65-jarige zeezeiler sir Francis Chi chester de ridderslag toegediend voor zijn eenzame reis om de we reld in de zeilboot Gipsy Moth. De koningin legde het zwaard van sir Francis Drake op beide schouders van de grijze zeezeiler, terwijl Chichester met een knie op het beklede ridders bankje lag. Na de plechtigheid schudde sir Francis de koningin en prins Philip de hand. De ridderslag werd gegeven in liet open baar op de binnenplaats van de school voor marineofficieren in aanwezigheid van 2.000 gasten. Dit geschiedde op wens van de koningin. Oorspronkelijk zou de plechtigheid "plaatsvinden in de studeerkamer van de admiraal, die aan het hoofd staat van de school. Miljoenen Engelsen zagen de ridderslag op de te levisie, Juichende mensen Er stonden duizenden juichende mensen langs de oevers van de Theems, toen Chichester de laatste vijf kilometer van Woolwich naar Greenwich voer. Chiches- ter had de nacht doorgebracht in Wool wich, nadat hij donderdag op zijn reis van Plymouth naar Londen de Theems- monding was binnengevaren. Het is voor liet eerst sinds mensenheu genis dat een ridderslag in liet open haar werd gegeven. De plechtigheid was bedoeld als herinnering aan het tot rid der slaan van Drake door de eerste Elizabeth op 4 april 1581 te Deptford enkele kilonieters verder stroom opwaarts. Drake was toen pas terug van een reis om de wereld in zijn schip The Golden Hind. Foto: het moment van de ridder slag in Greenwhich. WEER KALVEREN NAAR ITALIË ROME (RTR) Naar uit- Rome is vernomen, heeft het Italiaanse minis terie van volksgezondheid ofieieel be kendgemaakt, dat Italië weer open is voor de. invoer van kalveren en kalfs vlees uit Nederland. Meisje verdronken DODEWAARD (ANP) Do 14-jarige Elly de Vries uit Dodewaard is gister middag bij het zwemmen in liet water langs de Wnnlbandijk in haar wc plaats verdronken. KINSJASA (RTR) De Kongolese regering heeft gisteren melding gemaakt van grote successen in de strijd tegen de rebellen en bui tenlandse huurlingen in het oosten van het land. Volgens Radio Kinsjasa hebben de regeringsstrijdkrachten Boekavoe en het grootste deel van Kisangani na bittere gevechten op de op standelingen heroverd. De steden waren woensdag door de opstan delingen en de huurlingen bezet. Donderdagavond werd reeds mel ding gemaakt van een tegenoffen sief in Kisangani, nadat huurlin gen met twee vliegtuigen een ver rassingsaanval hadden uitgevoerd. Twee lesvliegtuigen op het vlieg veld van Kisangani, die door de rebellen waren gebruikt, zouden zijn vernield. In de hoofdstad Kinsjasa blijft voor alle buitenlanders een avondklok va.n zons ondergang' tot zonsopgang' van kracht en het vliegveld van de stad is nog gesloten "■oor internationaal luchtverkeer. In de Veiligheidsraad heeft Kongo don derdag de beschuldiging ^euit dat een .internationale Mafia' tracht het bewind van president Moboetoe omver te wer pen. Moboetoe riep daarbij op tot een VN-actie tegen de samenzweerders, waaronder volgens hem Belgen, Fransen en Spanjaarden waren. In Kinsjasa is vernomen dat bij de (Zie slot pag. 7 kol. 2) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het zal volgens een woordvoerder van buitenland se zaken moeilijk optreden zijn te gen Nederlanders, die als huur lingen van Tsjombe optreden: ,zc lang zij niet handelen in strijd met de Nederlandse wetgeving'. De Kongolese zaakgelastigde in Den Haag, de heer Louis Tshibambi, heeft in opdracht van zijn regering de Ne derlandse regering mededeling gedaan, dat huurlingen zich van Nederland per vliegtuig naar Afrika begeven om in (Zie slot pag. 7 kol. 1 (Van onze weerkundige medewerker) De eerste week van juli was voor de vakantiegangers ideaal met vrijdag in Zeeland de tot nu toe warmste dag met temperaturen van 22 a 23 graden. Een kleine storing, die via Zuid-Erigeland na dert kan vandaag wat meer be wolking brengen. Mogelijk met wat regen, maar dit betekent geen belangrijke verstoring van het zomerweer. Volgens de En gelse weersdienst, die niet zonder succes maandprogTioses geeft, zal juli in West-Europa een goede zo mermaand worden met minder neerslag dan normaal. Dit zou dan de eerste zomerse juli sinds 1959 kunnen worden. INGAANDE VANDAAG GEVOLG VAN OLIECRISIS DEN HAAG (ANP) Namens de Nederlandse olieverkoopmaat schappijen in Nederland is giste ren een prijsverhoging bekendge maakt. De verklaring luidt: ,Dc oliemaatschappijen die als gevolg van de crisis in het Midden-Oos ten, te maken hebben met stijgen de kosten zien zich genoodzaakt met ingang van zaterdag 8 juli de nettoverkoopprijzen van een aan tal van hun produkten te verho gen. De minister van economische zaken heeft zich met deze verho gingen akkoord verklaard. Voor motorbenzine (gewoon en super) bedraagt de thans toegestane prijsver hoging 2 cent per liter. Met inbegrip van de prijsverhoging met 1 ent "per liter die per 20 juni jl werd toegestaan, komt daarmee de prijsstijging sinds het uitbreken van de crisis in het Midden- Oosten (exclusief cle verhoging met 0,3 cent per liter als gevolg van "de recen te verhoging van 'de 'omzetbelasting) op 3 cent per liter. Voor cle overige produkten zal de prijsverhoging als gevolg van ge noemde crisis, dus met inbegrip van de per 20 juni doorgevoerde verho ging, maar exclusief de verhoging van" de omzetbelasting, neerkomen op: petroleum 3 cent per liter waar van 1 cent per 20 juni), gasolie- huisbrandolie 1, dunne stookolie, huisbrandolie 2, autogasolie: 3 cent per liter (waarvan 1 cent per 20 ju ni. waarbij een uitzondering werd gemaakt voor dieselolie voor het wegverkeer. Deze uitzondering komt thans te vervallen), stookoliën ƒ20 per ton (waarvan 5 per Lon per 20 juni), smeermiddelen: 5 cent per liter, vloeibare gassen: 1 cent per liter, autogas (voor wegverkeer): 1 cent per liter (waarvan J,& cent per liter per 1 juli), bitumen: ƒ20 per ton, vliegtuigbrandstoffen: 3 cent per liter. Overleg H 'et is uitgesloten, dat bin- nen enkele jaren kan w-orden begonnen met de bouw van een vaste oeververbinding voor de West er schelde, zo heeft deze week minister Bakker aan de eerste kamer meege deeld. Knelpunt: de financiën. De be windsman gebruikte dit argument echter op een nogal zonderlinge manier. De aanleg van een vaste verbinding zo stelde hij zou er op neerkomen, dat het wegenprogramma drastisch moet worden ingekrompen. Maar daarmee bracht de minister deze zaak tegelijker tijd op een niveau, waarop discussie wel heel erg moeilijk wordt. Op die manier kan iedereen, die blijft pleiten voor een vaste verbinding, worden aangemerkt een soort immorele figuur. Immers. deze ministeriële voorstelling van zaken gaat het om een keus tussen nieuwe wegen in het gehele land ener zijds en de Westerscheldeverbinding in Zeeland anderzijds. Een verkeerde be toogtrant. Het komt ons voor, dat de voorstanders van een vaste oeververbin ding een dergelijke wit-zwart-probleem- stefling niet behoeven te accepteren. Het gaat op dit ogenblik namelijk nog helemaal niet om de keus tussen óf de verbinding hier óf wegen elders. En bovendien is het zeer de vraag of de probleemstelling ooit zó aan de orde zal komen. Op dit moment gaat het er in de eerste plaats vooral óm. dat de minister van verkeer en waterstaat eens bekend maakt welke resultaten de stu- kan men die resultaten ooit buiten deze dienst eens nader bekijken. Men weet: in de particuliere sfeer zijn eveneens inte ressante studies gemaakt, het is voorts beleend dat grote aannemingsmaatschap- pijen grote belangstelling voor het pro ject van de oeververbinding hebben. Er is ook buiten rijkswaterstaat een niet te verwaarlozen groep geïnteresseerden wier kennis en inzich ten van groot be lang kunnen zijn bij de verdere studie van deze zaak. Waarom bevordert de minister niet eens, dat deze groep samen met de rijkswaterstaat alle facetten van het project gaat bestuderen? Daarbij kan ook de financiering in het geding ko en: waarom zou men bij voorbaat aannemen dat een dergelijke verbin- ng uitsluitend ten laste van het rijk net rijkswegenfonds zou moeten ko men Er zijn heus wel andere financie ringsmogelijkheden. Maar dat zal moe ten worden onderzoent, anders blijft AJodig I 1 mm Intussen is gisteren in Rotterdam een bespreking gehouden door de Interna tional Industry Advisory Board. een lichaam dat recent is ingesteld door de grote aardoliemaatschappijen in de landen van de OESO. De nu aangekon digde prijsverhoging is echter niet uit deze bespreking geresulteerd, zo werd ons meegedeeld. Het overleg van gis teren hield verband met de technische problemen die zjjn gerezen nu de be voorrading vanuit, het Midden-Oosten en via het Suezkanaal stagneert. Van het resultaat van de besprekingen zal rapport worden uitgebracht aan ,OESO in Parijs. YERSEKE Van de bodem van de Oostcrschelde z;jn de eerste Zeeuwse mosselen van het nieuwe seizoen vrijdagmid dag; vrijwel rechtstreeks in de mond van prins Claus («recht gekomen. De korren van de Yerseke 4, de Beatrix, schraap te ze van het Prinsenplaatje, schipper Huib Koster vulde een emmertje met het verse zee banket en stapte midden 111 de Oostcrschelde over op de .Groe ne Draeek' om ze de prins aan te bieden. Omringd door hon derd gepavoiseerde Zeeuwse mosselkotters, die een spontaan toeterconcert aanhieven, be dacht prins Claus zich niet lang: hij liet zich de eerste drie door schipper Koster openge sneden mosselen-van-1967 best smaken en bood de schipper een stevig oorlam aan. Hot word zo con prinselijke opening van het niosselseizoen 1967-1968. Niet al leen at prins Claus do eerste produkten, de .Groene Draeek' voerde als vlag- geschip ook de Zeeuwse vloot aan by de tocht om «Ie eerste mosselen. In het kielzog van liet prinseiyk jacht ennden ze uit over de Oostcrschelde, een waaier van kotters uit Yerseke, Zie- rik7.ee, Tholen en Bruinisse rijk ver sierd en beladen met duizenden toeris ten. Want visserij on toerisme gingen vrij dag lm en voor Yerseke hand in hand. Hot zag in de druk versierde Yersekse straten, op de haven en op de kotters zwart van de vakantiegangers, die het herboren .Zeeland Presenteert'-feesl wilden meemaken. En bij de vlootschouw waren ook een flink aantal pleziervaar tuigen van de partij. Prins Claus zorgde vrijdagmiddag voor nog meer raakpun ten tussen die twee takken van bedrij vigheid in Zeeland. Dat was. toen hij na de vlootschouw die twee symbolisch samenbracht bij de naamgeving van de beide Yersekse havens, de oude voor de watersport en de nieuwe voor de vis sersvloot. De prins hees twee vlaggen, waarvan die voor de vissershaven dé imam .Prin ses Beatrixhaven' en voor de jachthaven de naam .Prins Willem-Al e xn 11 <1 erhaveif ontrolde. Én togeiykertyd waren die na men terug te vinden óp een bord, dat door twee kotters uit het water werd gehesen en op de zeilen van vier jacht jes bjj de. ingang van de nieuwe haven. Yersekes burgemeester, mr C. Pijl Ho- geweg, had dat samengaan van visserij en watersport al eerder op de dag ge- (Zie slot pag. 2 kol. 2) Het prinselijk jacht. ,De Groene Draeck' was vrijdagmiddag op de Oosterschelde liet vrolijke middel punt van de grootscheepse vloot schouw, waarmee de Zeeuwse vis sersvloot het mosselseizoen inluid de. Prins Claus (links, wuivend) en Zeekinds commissaris en echt genote hadden kennelijk veel ple zier in de tocht. (Foto PZC i de ruimte praten. derhalve eerst, dat teri- minste naar buiten komt wat de studies van rijkswege hebben opgele verd. Vervolgens zou de minister eens kunnen overwegen om zijn deskundigen met die van anderen samen verder te la ten studeren, waarbij óók de financiering aan de orde moet komen. Als dat zou gebeuren, zou er in ieder geval een alomvattend stuk op tafel liggen, dan ook zou de minister, zouden de kamer leden. zouden wij allemaal nauwkeurig weten, waarover kan en moet worden gepraat. Jaren geleden heeft een water staatsminister eens een kamerlid toe gevoegd. dat de euvele moed had om deze vaste verbinding te bepleiten: ,Du sprïchst ein grosses Wort gelassen aus". Blijkbaar vindt de huidige bewinds man. dat het .grote woord' van de vaste Westerscheldeverbinding door mensen buiten de directe beleidssfeer nog altyd té gelaten wordt uitgespro ken. Met die gelatenheid valt het echter wel mee: er waren de laatste maanden in dit opzicht enkele opvallende ver schijnselen te signaleren. Tn dit verband denken wij in de eerste plaats aan het plan-Lievense. een nieuwe benadering van deze verbinding ln technisch opzicht, die ook voor de kosten van groot belang kan zijn. Het zou toch te ver gaan wanneer men de ontwerper van dit project gezien zijn staat van dienst hier en elders van .gelatenheid' zou beschuldigen. Maar er is meer: juist vorige week is de consti tuerende vergadering gehouden van de Stichting Vaste Oeververbinding Wester- schelde. In deze stichting zijn zeer uit eenlopende belangen verenigd: kamers van koooh&ndel uit Rotterdam. Zeeland en België, onderzoeksinstituten. Bene lux-afgevaardigden uit België en Ne derland, verkeers- en vervoersdeskundi- gen. Con amore hebben zij allen beslo ten !n deze stichting zitting te nemen en met elkaar daarin samen te werken ter bevordering van de vaste oeverver binding door en over de Westerschelde. Vanwaar deze Belgisch-Nederlandse be reidheid tot Intensieve samenwerking? Omdat men het met elkaar er over eens is. dat deze verbinding van het grootste belang ls voor het uitgebreide gebied, dat tegenwoordig aangeduid wordt als .de gouden delta'. De samen stelling van het stichtingsbestuur wijst er on: deze verbinding is geen regio naal-Zeeuwse zaak. maar betekent een levensader voor een groot gebied in ontwikkeling. een =-ebied ook dat be langrijke delen van België en Nederland omvat, inreken zil een .groot woord* ge laten uit? Geenszins. r\ns betoog tenslotte samenvattend: de minister heeft naar onze me ning in de eerste kamer een ongenuan ceerd en daardoor onjuist antwoord ge geven. Hij liet voorkomen alsof hij ln de huidige situatie met zijn gedachten al in een soort eindstadium was: -bin nen enkele jaren geen verbinding'. Daar gaat. het on 'dit ogenblik niet om, excel lentie! De vrzsr is: hoe stelt u zich voor. dat in de kortst mogelijke tijd stukken on tafel komen die nadere be- studerir.o- en een beter oordeel mogelijk j maken TièSr o-aat het om. Want anders bent n bet. die een groot woord gelaten ultsnreekt. DOEALA (RTR. AFP) Radio Biafra heeft gisteravond gemeld dat troepen van Biafra een aan- vaL van Nigeriaanse eenheden heb ben afgeslagen. Negen Nigeriaan se soldaten zouden daarbij ge sneuveld zijn. De aanval was ingezet aan de noord grens van Biafra. het oostelijk deel van Nigeria dat zich op 30 mei onaf- i hankelijk verklaarde. Biafra's leider Odoemegwoe Odjoekwoe liet een week geleden weten 'lat hel conflict tussen Biafra en Nigeria onmid dellijk zou omslaan in een openlijke en totale oorlog als de federale, troe pen Biafra zouden binnenrukken. I De federale troepen, aldus het radio- j station, stonden onder bevel van blan- i ke huurlingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1