VERTEGENWOORDIGER VN IN MIDDEN-OOSTEN' Brown bepleit terugtrekking van Israëli's Indirecte betekenis Zeeuwse landbouw neemt toe' Britse suggestie in assemblee: De Gaulle laakt Israël en VS Britten belegeren Arabierenwijk Aden Bij Palthe-Almelo moeten 300 werk nemers afvloeien Vandaag in de krant... Evacuatie van vrouwen en kinderen vervroegd Positief tegen ontwikkelingen in Zeeland-na Niet sluiten Duidelijke lijnen Generaal van 150 pet JOHNSON GROOTVADER 210e jaargang - no 144 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 juni 1967 Hanengevecht Pagina 2 Minimum per a NEW-YORK (AFP, RTR) De Britse minister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft gisteren een beroep op de Verenigde Naties gedaan, onverwijld een vertegenwoordiger naar het Midden- Oosten te zenden. Deze zou secretaris-generaal Thant van advies moe ten dienen over de situatie tèn aanzien van het bestand en het be houd van de vrede. Hij zou ook een actieve rol moeten spelen met betrekking tot alle partijen in het bewuste gebied. De Britse bewindsman achtte het noodzakelijk dat de Verenigde Na ties in de een of andere vorm weer in militair opzicht werkzaam wor den in het Midden-Oosten, wil de vrede in dat gebied verzekerd blij ven. Op Israël deed Brown een plechtig beroep, niet het Jordaanse deel van Jeruzalem te annexeren, omdat het zich dan zou isoleren van de wereldopinie. Sprekend over eën terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten verklaarde de Britse minister: ,naar mijn mening mag een oorlog niet leiden tot gebiedsuitbreiding'. Overigens vond hij wel, dat elke regeling van het conflict het recht van alle landen moet inhouden om heid te bestaan'. ,Het komt mij NEW YORK De Russische pre mier Alexei Kosygin maakt hier het V voor victorie-teken bij zijn aankomst bij het gebouw van de Verenigde Naties waar hij samen met secretaris-generaal Thanf. de lunch gebruikte. ALMELO Bij Palthe's textielverede- llngsbcdrijven NV zullen een kleine drie honderd werknemers moeten afvloeien. Het gaat om 278 mensen van de stuk- goedafdeling en 15 man kantoorperso neel. Onder de werknemers z(jn er, die 30 en meer dienstjaren hebben. Waarschijnlijk reeds kort na de vakantie zal de eerste groep vertrekken. De an dere werknemers zullen eind '67 of be gin 1968 worden ontslagen. Van de 278 werknemers ln de stukgoedafdeling be hoort het grootste deel tot de categorie weekloners. Verenigde Naties ENGELAND heeft in de algeme ne vergadering der VN voorge steld een VN-vertegenwoordiger voor het Midden-Oosten aan te stellen. Ook pleitte de Britse mi nister Brown voor terugtrekking van de Israëlische troepen uit be zet gebied. Met name noemde hjj het Jordaanse deel van Jeruza lem... pagina 1. Ovatie PROF. HALLSTEIN heeft af scheid genomen van het Europees parlement, dat hem met een staande ovatie dankte voor zijn werk als voorzitter vam de EEG- commisaie.. tegam De Goese raad heeft zich gister avond zeer kritisch uitgelaten over de behandeling van de Ze- gam-PZEM-zaak in de provincia le staten vam Zeeland, (pagina 2) Karstens ierhen Karstens was in de eind sprint de snelste van een ,wan- deletappe' in de Ronde van Zwit serland. Motta blijft leider, (pa gina 91 Dubbeldekker Er ia een naam voor de dubbel deksveerboot: Prinses Christina'- pagina SJ. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9 Zeeuws nieuwspagina's 2, 5 en 11 Radio en tv: pagina 7 Sport: pagina 9 Over Midden-Oosten en Vietnam AMERIKAANSE INTERVENTIE OORZAAK VAN ALLES' PARIJS (DPA/AFP) President De Gaulle van Frankryk heeft woensdag op een bijeenkomst van de Franse ministerraad krachtig stelling genomen tegen de militai re politiek van Israël, Hij laakte dit land omdat het ,de vijande lijkheden begonnen was'. De Fran se regering zou ,geen enkele ter ritoriale wijziging' in het Midden- Oosten erkennen, die door de mi litaire actie verkregen was. Frankrijk, aldus De Gaulle, ziet op het ogenblik geen mogelijkheid voor een vreedzame regeling van het con flict in het Midden-Oosten. Een rege ling viel pas te verwachten als er zien ,een nieuw element' in de we reldpolitiek had voorgedaan. En dit nieuwe element kon en moest het einde van de oorlog in Vietnam zijn, nauwkeurig gezegd: het einde van de buitenlandse interventie. Volgens De Gaulle zijn de crisistoestand in het Midden-Oosten en de sneUe ont wikkeling van de Chinese waterstofbom gevolgen van de oorlog in Vietnam. De ,door de Amerikaanse interventie in Vietnam uitgelokte oorlog' had het psy chologische en politieke proces op gebracht dat in het Midden-Ooste leid had tot oorlog. i-Oosten ge- Maar ook de haast waarmee China zich bewapende' hield rechtstreeks ver band met de strijd in Vietnam. Frank rijk zou nu geen poging doen om in het conflict in het Midden-Oosten te be middelen, maar mocht zich in de toe komst een gelegenheid voordoen om de vrede te kunnen herstellen dan zou Frankrijk de aangeboden kans niet la ten voorbijgaan. Wat Israël betreft zei De Gaulle dat dit land natuurlijk het recht heeft om te leven. Daarom keurde hij de dreige menten van de Arabische landen, ge richt op de vernietiging van Israel, af en stond Frankrijk zeer gereserveerd tegenover het standpunt van de Arabi sche landen met betrekking tot de scheepvaart in de Golf van Akaba. Maar Israël had geen militaire actie moeten beginnen. Al voor het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten had hij, De Gaul le, beide partijen laten weten dat Frank rijk het land ongelijk zou geven dat de oorlog zou beginnen. .wezenlijk in waardigheid en vrij- voor dat dit ook de mening is van de heer Kosygin en ik hoop dat ik mij hierin niet vergis', aldus minis ter Brown. Suezkanaal Anderzijds zou een oplossing moeten worden gevonden voor het vluchtelin genvraagstuk. Voorts zou men het recht op vrije vaart door internationale waterwegen moeten erkennen. Het Suezkanaal zou zo spoedig mogelijk weer moeten worden opengesteld. Ten slotte zou men de wapenzendingen naar het Midden-Oosten moeten beperken en controleren. Wat de betrekking-en tot de Arabi sche landen betreft zei de minister het te betreuren, dat deze relaties hebben geleden als gevolg van val se beschuldigingen over een Britse gewapende interventie. ,Wij hopen dat wij nog eens onze vriendschap pelijke verhouding met de Arabischf staten zullen kunnen herstellen' al dus Brown. De Egyptische vice-premier dr Mah- moed Fawzi, die vervolgens aan het woord kwam, bracht hulde aan de Sow- jet Unie voor het initiatief oim de alge mene vergadering in buitengewone zit ting bijeen te roepen. Hij wees de Ame rikaanse ontwerp-resolutie, waarin ge pleit wordt voor onderhandelingen tussen de betrokken partijen met hulp van een derde, van de hand, maar noem de daarentegen het Russische voorstel, dat Israël moet worden veroordeeld en de Israëlische strijdkrachten zich on verwijld achter de oude grenzen moeten terugtrekken, .juist en constructief'. Dit voorstel, aldus dr Fawzi, .vloeit na tuurlijk en logisch voort uit de facto ren en de behoeften van de huidige si tuatie'. Wie volgt?' De Amerikaanse ontwerp-resolutie toon de de .oneerlijke, onjuiste en onaan vaardbare benadering van de regering van de VS' aan. In 1956 was alleen Egypte door Israël aangevallen, nu waren ook Jordanië en Syrië het slacht offer geworden van de Israëlische agressie en wie volgt, zo vroeg de - >tische vertegenwoordiger zich af. Igens hem hadden de Arabische sta hun defensieve voorbereidingen' nog ^gypt olge (Zie slot pag. 3 kol. 5) BENNEBROEK Blanke broeder Godfried Bomans heeft gisteren in de Linaeushof te Bennebroek een Indianendorp geopend. Op de foto zien we hem aan de totempaal ge bonden, terwijl de jonge ,roodhui- n krijgsdans uitvoeren. Opnieuw zware gevechten ADEN (RTR) Britse militairen hebben gisteren bij een nieuwe uit barsting van geweld in de Britse kolonie Aden vier Arabieren ge dood. De dichtbevolkte Arabische wijk Crater schijnt volledig in han den van de Zuidarabische Federa tie waarvan Aden een onder deel vormt. Er werd woensdag ze ven uur lang slag geleverd om de voornaamste toegangsweg tot de wijk, die beheerst wordt door ge wapende Arabieren die zich ver schanst hebben achter oude Turk se wallen. In de rest van Aden werd slechts sporadisch geschoten. De opstandige Arabieren hebben vol gens de politie het parlementsgebouw van Aden, een vroegere protestantse kerk op een heuvel in Crater gele gen, platgebrand. Ook een Britse bank was in brand gestoken, maar daarbij zou maar weinig schade zijn aange richt. Hevige vuurgevechten speelden zich af tussen de Arabieren achter de wallen en Britse troepen, die de wijk omsingelden. Een groep militairen pro beerde andere wallen tegenover die van de Arabieren te beklimmen, maar blies onder fel vijandelijk vuur de aftocht, Muiterij Een etmaal tevoren had zich een bloedige muiterij afgespeeld bij leger en politie van de Zuidarabische Fe deratie. Minstens vierentwintig per sonen onder wie zeventien Britse militairen kwamen daarbij om het leven en zesentwintig werden er gewond. De onrust breidde zich in de loop van de avond uit tot de stad Klein-Aden, 40 km ten westen van Aden, waar een Britse controlepost werd aangevallen waarbij drie mili tairen licht gewond werden. Er is een uitgaansverbod voor onbepaalde tijd afgekondigd, mede ter bescher ming van de BP-raffinaderijen daar. In Aden zelf waren gisteren alle win kels, kantoren en banken gesloten. Er reed slechts een handvol taxi's en bus sen. De Britse burgers mochten de straat niet op. Kennelijk vrezen de Brit se autoriteiten dat de toestand nog ver der verslechtert. Men had al besloten de gezinnen van de Britse militairen vol gende maand te evacueren naar aan leiding van het besluit om de basis ter plaatse te ontruimen wanneer Zuid- Arabië volgend jaar januari onafhan kelijk wordt. Het buurland Jemen riep herhaaldelijk in radio-uitzendingen de Arabieren in Aden op, in opstand te ko- Evacuatie De Britse onderminister van buitenland se zaken George Thomson, verklaarde gisteren in het lagerhuis in Londen, dat de incidenten in Aden de regering niet afbrengen van haar plan, de Zuidara bische Federatie op 9 januari .1968 on afhankelijkheid te verlenen. Wel stelde hij een versnelde evacuatie van de ge zinnen der Britse militairen in het voor uitzicht. CBTB-VOORZITTER J. VAN DEN BOS OP JAARVERGADERING: 'J'HOLEN ,Het steeui meer en meer inschakelen van chemische middelen en machi nes in de landbouw verplaatst in wezen een deel van het agrarisch werk naar andere sectoren van het bedrijfsleven. Er komen meer en meer men sen, die hun inkomen verwerven in de verschaffing van produtie- middclen en in de verwerking van de land- en tuinbouwpro- dukten. Deze ontwikkeling brengt het belangrijke economi sche gevolg met zich mee, dat de indirecte betekenis van onze land- en tuinbouw voor de ge hele bedrijvigheid in onze sa menleving bijzonder toeneemt'. Voorzitter J. van den Bos van de Zeeuwse CBTB heeft dat woensdag voorgehouden aan de bezoekers van de jaarvergade ring en de toogdag van de chris telijke georganiseerde landbou wers in Zeeland, die ditmaal werd gehouden in Bergen op Zoom en in Tholen. De heer Van den Bos vroeg de aandacht voor die tendens in zijn openingsrede, waarin hij tal van actuele landbouwzaken aan de or de stelde. Hij deed dat zoals hij zei tegen de achtergrond van internationale zorg en spanning, waarbij onze vragen en proble men eigenlijk verbleken'. Als gevolg van deze technische ont wikkelingen op landbouwgebied zag de CBTB-voorzitter, dat enerzijds de produktie per man steeds hoger wordt, maar dat zich anderzijds niet onaanzienlijke spanningen voordoen in een aantal bedrijven. Er zal naar zijn mening gestreefd moeten worden naar een aanpassing van de bedrijfs omvang om de structurele vragen op de bedrijven op te lossen, of naar intensiveringen. Voorts meende de heer Van den Bos, dat de economische stagnatie van dit moment ook haar weerslag zal hebben ln de agrarische bedrijfs tak. In het bijzonder dacht hij daar- dukten en aan de .moeilijkheid, zo niet de onmogelijkheid een vervan gende plaats te vinden voor de men sen, voor wie in de agrarische sec tor als gevolg van de technische ont wikkelingen geen passende plaats meer beschikbaar is'. Wel consta teerde de Zeeuwse CBTB-voorzitter, dat er op dit stuk van zaken min der moeilijkheden optreden in Zee land dan elders in het land. .Grotendeels is dit natuurlijk te dan ken uan de voortgaande industriali satie in ons gewest', aldus de heer Van den Bos. .Nogmaals: de Zeeuw se CBTB staat positief tegenover de ze ontwikkeling, al sluit men de ogen niet voor de bezwaren, die hiermee gepaard kunnen gaan'. Hij had goede verwachtingen van de sociaal- economische ontwikkeling van Zee land, zoals die mede een beschrij ving gevonden heeft in de ontwik- kelingsschets 1967 van de provincie Zeeland'. Hij verzekerde in dit ver band dat zowel de provincieschets als de recente nota van de gewes telijke raad Zeeland van het land- In zijn toespraak stond de heer Van den Bos verder stil bij de landbouw kundige ontwikkelingen in Zeeland. Hij wees in dit verband op de LEI- onderzoekingen, die hebben duidelijk gemaakt, dat de alckerbouwresulta- ten in het zuidwesten van Neder land gunstig afsteken tegen die ln overige delen van het land. Hij te kende er bij aan: .Men moet oppas sen voor een misleidend gunstig beeld. Het is in Zeeland zo, dat slechts eenderde van alle grondge bruikers met hoofdberoep akkerbou wer-veehouder een bedrijf van meer dan 20 ha exploiteert, en dat dus tweederde deel zijn inkomen in hoofd zaak van een oppervlakte beneden de 20 ha moet verkrijgen. Wij me nen, dat deze groep van bedrijven de gunstige uitkomsten van de be drijven boven de 20 ha niet zal kun nen bereiken, daar voor een groot deel zelfs ver onder zal blijven' Zijn conclusie: ,Ook ons gebied met een relatief vrij gunstige situatie is stellig niet vrij van zorgen om een bevredigend inkomen te behalen'. Van den Bos erop, dat tot nu toe ruim driehonderd boeren en tuin ders via saneringsregelingen him be drijf hebben beëindigd, of vier pro cent van het totale aantal. Hij was de overheid erkentelijk voor deze so- Zie slot pag. 5 kol. 6) H' Duitse weekblad Der legel heeft deze week een pagina ruim gewijd aan de toekomstige opvolger van de gSfcjj in Brunssum residerende Navo- 185^3 commandant Von Kielmans- egg., sinds juli vorig jaar be velhebber van Afcent. Als zodanig zou de regering in Bonn willen aanwijzen de generaal Albert Schnez, vijfenvijftig jaar. Blijkens de Spiegelpublikatie la deze officier echter een zéér omstreden man. zelfs in de Bondsrepubliek. In 1941 zou hij als kapitein bij een transportaf deling van de Duitse weermacht in Pol- tawa (Oekraïne) zijn toenmalige chef hebben bedreigd omdat deze kritiek had uitgeoefend op de nazileiders. Enkele jaren later zou Schnez hebben toege staan, dat twee zijner officieren deze zelfde chef een zekere kolonel Hoeff- ner rapporteerden bij het opperbevel van het leger omdat hij de officieren had verdedigd, die bij de aanslag op Hitier waren betrokken. De kolonel ontsprong op het nippertje de dans: toen men hem op 22 februari 1945 wilde arresteren rukten de Amerikanen juist op het gebeurde in Italië en maakten hem krijgsgevangene. Na de oorlog ging Schnez, die op deze manier zijn directe chef bijna aan de kogel had geholpen, in de handel. Na enige jaren probeerde lui het opnieuw met het militaire handwerk: de Bundeswehr. Zijn reputatie was ken nelijk niet te best zodat hij zich verplicht voelde zijn vroegere kolonel te verzoeken een ontlastende brief voor hem te schrij ven, omdat er zoveel .geruchten' over hem de ronde deden. Hoeffner deed dat. nadat Schnez hem had verzekerd dat hij de melding van zijn officieren in 1944 met had kunnen tegenhouden. Thans zegt Hoeffner hierover volgens Der Spie gel: ,In 1952 kon ik niet voorzien, dat mijn brief de sleutel voor Schnez zou worden, die hem toegang gaf tot hoge militaire functies'. In 1963 kwamen de beschuldigingen tegen Schnez in de openbaarheid, namelijk door een boek .Spahtrupp' genaamd, waarin vele pa gina's aan de toekomstige Navo-gene- raal zijn gewijd. De auteur van dit werk. Kunrat von H&mmersteui-Equord, noemt hem zelfs een .honderdvijrtig procent nazi'. Het ministerie van defensie in Bonn tilt er echter niet te zwaar aan, zo meldt Der Spiegel: .Deze nazigeruchten vegen we gemakkelijk van tafel, die spelen nu immers geen rol meer" zou men ter departemente hebben gezegd. De felle discussies kunnen dus weer be ginnen. De laatste tijd werd weinig meer gehoord over de heer Von Kielmansegg: deze aanvankelijk omstre den opperofficier kreeg de afgelopen maanden in Nederland enkele verdedi gers, die niet aarzelden de handschoen voor hem op te nemen. Weliswaar is er rond deze generaal niet alles opgehel- digd door notabele figuren, die men moeilijk sympathie met de nazls ken ver wijten. Integendeel, zij waren zelf slacht offer van het regiem. Maar het opvallende is nu, dat de generaal Schnez in zijn eigen land onmiddellijk al omstreden is. Dat wil wel wat zeggen, zo lijkt het ons. Immers, aan de andere zijde van onze oostgrens bekijkt men leven en werken van Duitse officieren tijdens de tweede wereldoorlog gaarne met een wat verdoezelende bril. Men vergeeft in de Bondsrepubliek mak kelijk en snel als het gaat om nare en trieste gebeurtenissen uit 1939-1945. Maar als men nu in dat land een bepaal de generaal zelf al een omstreden figuur noemt, dan ziin er, dunkt ons, voor de partners in Navo-verband redenen te over om die generaal zéér kritisch te be kijken. Och nee, er behoeft niet altijd aan dat verleden te worden herinnerd, maar om nu een opperofficier. die door zijn eigen landgenoten is aangeduid als een .honderdvijftig procent nazi', zo maar aan de top van de verbonden strijd krachten te zetten, nee dat gaat wel wat ver. Een nader onderzoek zal inder daad nodig zijn. ftdhtlijH 'en vraagt zich overigens wel af of onze Duitse bondgenoten soms met opzet een plank voor het voorhoofd geweest rond Von Kielmansegg, dat wil dus zeggen dat zij er van op "de hoogte zijn dat op dit stuk van zaken in Neder land een grote gevoeligheid heerst, voor al nu het hoofdkwartier van Afcent zich op Nederlandse bodem bevindt. Wat ligt er nu meer voor de hand met dergelijke omstandigheden rekening te houden als het gaat om een voordracht voor een nieuwe commandant voor Afcent? Het Algemeen Handelsblad had hierover gis teravond een opmerking, die wij met in stemming citeren: ,Zo langzamerhand moet het toch mogelijk zijn ons niet langer te irriteren met figuren uit de oude hap'. Het moet inderdaad mogelijk zijn een bekwame Duitse officier te vin den. die in 1945 zo jong was, dat hij een voudig geen oorlogsverleden kon hebben. Maar met dergelijke overwegingen houdt het ministerie van Gerhard Schroder in Bonn zich kennelijk niet bezig. Men de wereldoorlog een normale zaak ls ge weest. Mocht Bonn deze generaal van honderdvijftig procent voor willen dra gen, dan zal men in Nederland er niet om heen kunnen nadere inlichtingen te vragen. BONN: GEEN REDENEN TEGEN BENOEMING SCHNEZ BONN (DPA) De Duitse minister van defensie Schroder zjjn tot nog toe geen redenen bekend, die een beletsel zonden vormen om de 55-jarige luitenant-gene raal Alfred Schnez te belasten met een Duitse of geïntegreerde post. Dit zei een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Bonn woensdag in verband met de kritiek die is geuit te gen de voorgenomen benoeming van lui tenant-generaal Schnez tot opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Midden-Europa (Afcent) te Brunssum als opvolger van Von Kielmansegg in april van het volgend jaar. AUSTIN (RTR) Baines Johnson Nu gent, de jongste dochter van president Johnson, heeft woensdag in Ai (Texas) het leven geschonken aan zoon, het eerste klemkind van de J rikaanse president.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1