KOSYGIN VRAAGT OM VEROORDELING VAN ISRAËL Delegatie van Sow jet-Unie loopt boos weg Tracé Schouwsedammen weg' nu bekend Russische ontwerpresolutie in YN-assemblee Benzine één cent duurder President Johnson pleit voor controle op wapenleveranties Kosygin niet naar Johnson REGERING AANVAARDT HOOFDLIJNEN TWEEDE NOTA Vandaag in de krant... INGAANDE VANDAAG: Wereldvrede staat op spel in Midden-Oosten' ISRAËL EN ARABISCHE LANDEN MOETEN SAMEN ONDERHANDELEN' Landbouivnola Landbouw werkt aan aanpassings ver kaveling 210e jaargang - no. 142 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ■uwie Courant: F. van da Veldt, F. 1. dan «oor an W. da Pailtr. Hooldrcdadtur C. A. da Kok. AbonnomtnUpriji S3 cant par waak. 12.05 par kwartaal, franco par »o»l f 12 *0 Par kwartaal. Loaaa num S (b g 9 red. 3508. ad». 3647/3643). Mlddalburg. Markt 51. tal. 3841. tb 9 9 rad. 2078/3169. ad». 2375). Got». Grota Markt 2, lal. *140 lb|1 red. 7853, ad». 5213), Ooalbur». tel 2395. TtnMUtta. 2094.® Ad», prli. 35 «nt p./mm. Minimum par ad», S.25. In,... med. 21& tarlel. Klein. —anïdOiAO PTC nummer. 20 o 8 resela) 35 canl per re Giro 359300 PZC, Middalbur,. Dinsdag 20 juni 1967 Boekje open over Griekenland Pagina 7 NEW YORK (AFP/RTR) Premier Kosygin van de Sowjet-Unie heeft gisteren in de algemene vergadering van de VN een ontwerp resolutie ingediend waarin verzocht wordt om veroordeling van Isra ël. De Sowjet-Unie eist in de ontwerpresolutie de onmiddellijke terug trekking van de Israëlische strijdkrachten uit alle bezette Arabische gebieden. De Veiligheidsraad zou doeltreffende maatregelen moeten nemen om de gevolgen van de Israëlische agressie ongedaan te maken en de algemene vergadering zou van Israël moeten eisen dat het Egypte, Syrië en Jordanië alle schade vergoedt die deze drie landen bij de krijgshandelingen geleden hebben. Ruimtelijke ordening DEN HAAG (ANP) De re gering aanvaardt de hoofdlijnen van de tweede nota over de ruim telijke ordening in Nederland als uitgangspunt voor haar ruimtelijk beleid. Dit heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir W. F. Schut, namens de regering aan de tweede kamer me degedeeld naar aanleiding van de vorige week tijdens een vergade ring van de kamer gestelde vraag, hoe de huidige regering over die nota denkt. Tot de hoofdlijnen rekent de regering: Een betere spreiding van bevolking en werkgelegenheid over het land (zoals ook in de regeringsverklaring is ver meld); de bevordering van de uitstra ling van de randstad naar buiten; de bevordering van een zodanige stedelijke groei, dat binnen de stedelijke gebieden een verscheidenheid van woonmilieus tot ontwikkeling kan komen (de bevor dering van stadsgewesten en van de .ge bundelde deconcentratie' het belioud van open ruimten tussen de stedelijke zones en stadsgewesten; De ruimtelijke structuurschets voor Ne derland omstreeks 2000. Indicatief' Ten aanzien van de structuurschets .indicatieve kaart'. De regering ziet conform de uiteenzetting daar over in de nota de kaart derhalve als een richtinggevende achtergrond voor het ruimtelijke beleid, doch niet aJs een bindend plan, noch als een gedetailleerde kaart ingegeven dan ook hoofdaccent op de structuur en niet op de schematisch aangeduide uitwerking. Met de aanvaarding van deze hoofdlijnen als uitgangspunt acht de regering ech ter op sommige essentiële onderdelen nog nader onderzoek noodzakelijk. Het gaat met name om onderdelen als de kosten, de financiering en de fasering. Daarin is meer inzicht nodig terwille van een juiste afweging van het beleid, Studies' Voorts dienen op sommige punten nog nadere studies te worden verricht. Dit geldt zowel ten aanzien van een aantal statistische gegevens en prognoses, als ook ten aanzien van de economische, sociale en culturele aspecten van enige in de nota neergelegde denkbeelden De noodzaak van voortgezette studies is trouwens in de nota zelf ook onder streept. In de nota is er vorts de nadruk op ge legd, dat het. beleid flexibel zal moeten blijven om snel te kunnen reageren op zich wijzigende omstandigheden of zichten. Pentury Bert Pentury van Middelburg is niet eens topscorer, maar hij maakte wel vrijwel alle beslissen de doelpunten voor Middelburg. Hij deed dat, in alle rust. (pag. 8). Kantoor Polak Uit een vliegtuig werd gisteren in een koker een schaar gedropt waarmee burgemeester Drijber van Middelburg het nieuwe kan tooi- van de NV Polak en Zn open de (pagina 8). Veilingstaking Omdat alle aardbeien naar Kapelle waren gebracht was er gisteren oen kopersstaking aan de veiling in Goes. (pagina 2). Aardgas Verenigde Naties PREMIER KOSYGIN van de Sowjet-Unlc heeft in de assemblee der VN veroordeling van Israël gevraagd. l)e premier en de leden van de Russische delegatie verlie ten de vergaderzaal toen de Israë lische minister van buitenlandse zaken Alilin F.iian een aanval op de Sowjet-l.nie deed.... pagina 1. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 7 Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 8 Radio en tv: pagina 10 Sport: pagina 8 NEW-YORK Premier Kosygin van de Sowjet-Unie en de Sow- jet-Russische minister van bui tenlandse zaken Gromiko zijn maandag uit de zaal in New-Yorlc waar de algemene vergadering van de VN in zitting bijeen was, weggelopen toen Israels minister van buitenlandse zaken Abba Eban de politiek van het Kremlin in zijn rede krachtig veroordeelde. (Van onze Haagse radactie) DEN HAAG De minister van economische zaken heeft gunstig beschikt op het verzoek van olie maatschappijen om ingaande van daag de prijs van benzine met één cent per liter te verhogen. De prijs van huisbrandolie zal eveneens met één cent per liter worden verhoogd, terwijl stookolie vijf gulden per ton duurder wordt. De kostenstijging is een gevolg van het feit. dat olietankers geen gebruik meer kunnen maken van het Suezlcanaal. Daardoor moeten de tankers via Kaap de Goede Hoop varen, hetgeen niet al leen veertien dagen meer in beslag neemt, maar bovendien kostenverho gend werkt Van de ruim 30 miljoen ton ruwe olie die in Nederland wordt ver werkt komt driekwart uit Arabische landen en bijna de helft gaat door het Suezkanaal. Een nadeel voor de oliemaatschappijen is, dat Lybië de olieleveranties voorlopig heeft stopgezet. Nederland importeorde uit dat land vorig jaar ruim 5.5 mil joen ton ruwe olie. die via de kortste weg naar ons land kon worden ge bracht. Aangenomen wordt verder, dat de witte- pomphouders met de prijsverhoging van de grote maatschappijen zuilen mee gaan. Ontkend wordt, dat op dit moment de aanvoer van witte benzine moeilijk heden ondervindt door de lveringscon- tracten met raffinaderijen, Inmiddels hebben ook de Britse olie- WASHINGTON, (AFP) President Johnson heeft gisteren in een toespraak voor radio en televisie de bewapeningswedsloop in het Midden-Oosten veroordeeld en een beroep op de Verenigde Naties ge daan de leden te verplichten opgave te doen van alle militaire leveran ties aan dat gebied. Amerika is bereid elk voorstel te steunen dat er op gericht is de normale toestand in het Midden-Oosten te herstellen. President Johnson is van mening dat terugtrekking van troepen noodzakelijk is, maar dat tevens het recht van een volk om te leven moet worden erkend. Daarom moet het vluchtelingenprobleem opge lost, de vrije doorvaart verzekerd, de bewapeningswedsloop beperkt en de politieke onafhankelijkheid en territoriale integriteit geëerbie digd worden. De wereld, aldus de president, wacht nu op het vervolg van de gebeurtenis sen, want de wereldvrede staat op het spel. Johnson zei het te betreuren dat er in Vietnam geen voortgang op de weg naar vrede wordt gemaakt. Ame rika stelde nlles daartoe in het werk was bereid op elk ogenblik liet I VOS VALT KIND AAN LUXEMBURG (ANP, BELG A j In de Luxemburgse Ardennen, te Eschwel- ler a, d. Wilz, Is een jongetje van negen Jaar in een weide door een vos aange vallen en gebeten. Het kind is onmid dellijk ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Er heerst reeds geruime tyd hondsdolheid onder het wild In de Ardennen. WASHINGTON De Ameri kaanse president Johnson tijdens zijn gisteravond gehouden rede over de crisis in het Midden-Oos- maatschappijen goedkeuring van hun regering gevraagd de benzineprijzen met 6.3 cent per galon (ongeveer 5.6 liter) ctiviteit t China Johnson zei ook nog dat de VS hun dia loog met Peking zullen voortzetten in afwachting van de dag waarop de Chinese machthebbers bereid zijn mei de rest van de wereld in vrede te le ven. Voor hij de erisis In liet Midden-Oostei aansneed, sprak Johnson onder mee. over de ontwikkelingen in Europa, La tijns-Amerika en wat Vietnam betref: kon hij nog steeds geen melding maker mogelijke gedaan om tot overleg met Hanoi of vermindering van de oorlogs inspanning te komen, maar ,tot dusver i Washington binnengeko Rusland (Zie slot pag. 3 kol. 6) Kosygin begon zijn rede met de op merking, dat er in het Midden-Oos ten elk ogenblik weer een nieuw militair conflict kan uitbarsten zo lang de Israëlische troepen de Ara bische gebieden die zij veroverd hebben, blijven bezetten. Hij achtte het noodzakelijk dat alle volkeren van de wereld, onverschillig welk systeem of welke ideologie zij aan hangen, met kracht werken voor het gemeenschappelijke doel, n 1 het voorkomen van oorlog. Vietnam Al heel gauw kwam de Russische pre mier te spreken over Vietnam. Hij zei dat de VS rechtstreeks agressie plegen tegen het Vietnamese volk en eiste stop zetting van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam en terugtrek king van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Kosygin noemde verder nog Cuba, Kongo en de Dominicaanse Repu bliek als recente doelwitten van de .Amerikaanse agressie' en veroordeelde vervolgens West-Duitsland, ,dat de vrede bedreigt door zijn streven naar herzie ning van de naoorlogse grenzen en ver werving van kernwapens*. Daarna keer de h(j terug naar het conflict in het Mid den-Oosten dat naar zijn zeggen als een onderdeel van de algemene internatio nale situatie moest worden gezien, niet slechts als een plaatselijk conflict. Zijn verdere betoog kwam er op neer. dat de verantwoordelijkheid voor de crisis uit- Zie slot pag. 7 kol. 2) WASHINGTON, (REUTER) De Russische premier Alexei Ko sygin heeft president Johnson meegedeeld dat hg de uitnodiging van de Amerikaanse president voor een ontmoeting tussen beiden niet kan aanvaarden, zo is van- nacht uit Washington vernomen. §r\e gewestelijke raad voor L) Zeeland van het landbouw schap heeft een discussie nota gepubliceerd over de ont wikkeling van Zeeland, in het bijzonder gericht op de land en tuinbouw in deze provincie. Het stuk komt precies op tijd: de staten van Zeeland gaan binnenkort in de afde lingen de ontwikkelingsschets 1967 be handelen- alsmede de nota-Reimerswaal- m van gedeputeerde srtaten. Wat dit itste stuk betreft; provinciale staten zullen vermoedelijk In deze nieuwe nota van het landbouwschap nogal wat stof kunnen vinden voor opmerkingen hun nerzijds. In dit verband vallen twee pun ten op in dit stuk: in de eerste plaats de afwijzing zonder meer van een kanaal bij Waarde, in de tweede plaats de be reidheid het land van Saeftinge op te offeren voor de industrialisatie in relatie met de plannen van België voor een kanaal Antwerpen-Baalhoek. Het land bouwschap bepleit tevens een scheiding tussen Ooster- en Westerscheldebekken, gelet op het belang onder meer van zoet water en recreatie. Dat komt er In feite op neer. dat de landbouw zéér kritisch staat jegens net Reimerswaalplan. Een begrijpelijk standpunt: er zijn allerlei recente ontwikkelingen (de Antwerpse plannen, de relatie daarmee met Saef tinge, ce opvallende mededelingen van lr P. Santema van rijkswaterstaat over de verkaveling van de Oosterschelde), die de waarde van het Reimerswaalplan nogal gerelativeerd hebben. Afgezien ste tijd wel duidelijk geworden, dat het nog eens helemaal grondig zal moeten worden doorgelicht. De land bouw wil kennelijk de diverse facetten van de daarbij betrokken problematiek in onderling verband nader bestudeerd hebben. Terecht. Wij hebben begrepen dat gedeputeerde staten van Zeeland er aanvankelijk naar streefden hun ontwikkellngs- schets en de Reimeirswaalplan-nota ge zamenlijk ln te dienen. Op praktische gronden bleek dat niet mogelijk, zodat de stukken vorige week op verschillen de tijden naar buiten zijn gekomen. Ach teraf gezien bleek deze gang van zaken niet zo ongunstig voor het provinciaal bestuur: dé Reimerswaalnota was nu niet vanaf het eerste moment te ver gelijken met de ontwtkkelingsschets, waardoor allerlei tegenstellingen tussen beide stukken niet onmiddellijk duidelijk werden. Vooral de discussienota van het landbouwschap noopte ons evenwel beide stukken naast elkaar te leggen en daar bij is ons de zwakte van de Reimers waalnota nog weer beter voor ogen komen te staan dan voorheen. Eén van de belangrijke zo niet de belangrijk ste opmerkingen uit de ontwikkefings- schets betreft de toekomstige beleids lijn van het provinciaal bestuur: deze lijn zal aldus de schets .moeten uit lopen op de opstel ling van een kapitaal- investerings- en ba tenplan. dat uiteinde lijk zal moeten passen in een natlonaal- economisch kader'. Volkomen juist. De raad van advies voor de ruimtelijke or dening heeft op 23 januari van dit jaar een soortgelijke opmerking gemaakt in een brief aan de minister, welk stuk de bewindsman ook aan de kamer heeft overgelegd. Nader onderzoek is nodig zegt de raad ten aanzien van ,de kwantificering van de financiële con sequenties van het te voeren beleid en van de maatschappelijke kosten en op brengsten, die met alternatieve oplos singen verband houden'. Deze opmerking zou voor het Reimerswaalplan geschre ven kunnen zrjn: afgezien van andere beleidsoverwegingen moet immers eerst worden berekend wét de kosten en wét de baten zijn. óók gelet op andere moge lijkheden (Saeftinge). In dit opzicht is er géén tegenstelling turJ- wikkelingsschets leiijl merswaalnota. Iln dat stuk wordt herinnerd aan de zeehavenconferentie van Middelburg, waar werd gewezen op de mogelijk heid en eventuele noodzakelijkheid van een snellere uitvoering van het Reimers waalplan .in afhankelijkheid van een on derzoek naar de verhouding tussen kos ten en baten van de havenprojecten'. Men ziet: alweer wordt gezegd dat on derzoek nodig is. Maar dat blijkt in deze nota een vrome, theoretische opmerking. Want wat wordt voorgesteld? Zonder dat ook nog maar iets is onderzocht in deze sector willen gedeputeerden (Brabant wil het immers zo graag) in overleg treden met de regering over de medewerking van het rijk en voorts pogen alvast een havenschap op te rich ten. Het enige onderzoek dat in praktijk nodig wordt geacht is slechts het bepalen van de grondprijs. D" stel van gedeputeerde staten c DEEL VAN WEG MOGELIJK IN 1968 IN UITVOERING ZfERIKZEE Er ligt nu een voorlopig tracé op tafel voor het Schouwse gedeelte van de dam- menweg. Dit Schouwse traject wordt de schakel tussen de toe komstige dammen in de Ooster schelde en het Brouwershaven- se Gat. De voorbereidingen voor deze verbindingsweg moeten nu reeds getroffen worden omdat: aan de ene kant van Schou wen de palen in de grond gaan voor de kabelbaanin stallatie, die gebruikt zal worden bij de afsluiting van het Brouwershavense Gat en g aan de tegenoverliggende oever (in het Schelphoek- gat) een werkhaven voor de afsluiting van de Ooster schelde wordt aangelegd. De wegroute Brouwershavense Gat-Schelphoek komt eerst aan bod en later volgt het gedeelte Schelphoek-Oosterscheldedam. De dammenweg op Schouwen-Dui- veland wordt in totaal elf kilometer lang. De mogelijkheid is aanwezig, dat rijkswaters laat met de aanleg van het noordelijk weggedeelte vol gend jaar al begint: als de grond aankopen vlot kunnen worden afge rond, wil men tussen Serooskerke en Scharendyke vast ruim vier .werkweg' maken voor de aanvoer van stortsteen, nodig bij het gedeel te van het Brouwershavense Gat, dat per kabelbaan wordt gedicht. De route, die eerst de aandacht krijgt, loopt vanaf de dam bij Scha- renaijke bijna recht noord-zuid door Schouwen tot aan de kruising met de provinciale weg van Zierikzee naar Haamstede. Belangrijke .bin nenwegen', die worden gekruist zijn onder meer de Rampweg, die van Scharendijke in dc richting Renesse voert, de Kuierdamseweg. de Schelp- weg, de Weelweg, de Krijn Kareis- weg en de provinciale weg vanaf Serooskerke in de richting van Re- nesse. De opzet is, dat óf de Weel- weg, óf de Schelpweg via een via- dukt over de nieuws rijks Jdammen- weg wordt geleid. Bij de aansluitin gen op de Brouwershavense-Gat- dam en bij de aansluiting met de provinciale weg Zierikzee-Haamste- de, vlak achter Serooskerke kan het verkeer via .lussen' de toekomstige autosnelweg op- en afrijden. grond worden opgeofferd dar. wan neer het tracé wat noordelijker wordt bepaald. Verkavelen weg door Schouwen: het stuk tussen de Schelphoek en de aansluiting op de Oosterscheldedam, dat ongeveer evenwijdig aan de kustlijn zal lopen. Rijkswaterstaat streeft er naar om het gehele tracé nog dit jaar te kun nen vaststellen. Van de kant van de landbouw het is onder meer in de vergaderingen van het waterschap Schouwen-Duiveland verschillende malen aan de orde geweest wordt er op aangedrongen het tracé van dit tweede dammenweggedeelte zo zuidelijk mogelijk te situeren: er moet dan minder goede landbouw- Intussen heeft ook de georganiseer de landbouw initiatieven ontplooid naar aanleiding van het nu bekendi gedeelte van het dammenwegtraeê Er worden heel wat landbouwperee- den, dat een en ander voor de land bouwers in deze omgeving tot ge volg heeft, zjjn er plannen in de maak voor een plaatselijke aanpas singsverkaveling. Het gaat om een verkaveling op vrijwillige basis, waarbij zo'n vijf entwintig grondeigenaars betrokken zyn. De gedachte van een dergelijke aanpassingsverkaveling, opgenomen in de kring van het waterschap (Zie slot pag. 2 kol. 5) Dit voor- om thans reeds met de regering te gaan praten lijkt ons dan ook zeer voorbarig en in géén geval gebaseerd op enige studie, waarop gedeputeerden (en anderen) kennelijk toch prijs stellen. Bij dit alles komt nu óók nog de nieuwe discussie nota van het landbouwschap, waaruit blijkt dat de landbouw over allerlei as pecten wil meepraten en een duidelijk oordeel heeft. Maar dit oordeel en deze inbreng hebben bij de meningsvorming nog geen enkele rol kunnen spelen. Toen is dat dringend nodig. Het landbouw schap bevindt zich in dit opzicht in goed gezelschap: de al eerder genoemde raad van adries heeft begin déze maand een nieuwe brief aan de minister gestuurd over de tweede nota ruimtelijke ordening en daarin staat: .In de landbouwgebie den van overwegend grote schaal Duiten de directe invloedssfeer van de stad moet de dominante positie van de land bouw recht worden gedaan'. Daarvan blijkt uit de Reimerswaalnota niets. Alles nog eens tegen elkaar afwegend geloven wij, dat de staten het heel moeilijk zullen vinden om toe te staar. dat'Zeelar.d (aar. het handje van Brabant) met de regering gaat praten over het Reimerswaalplan7 Trouwens, de regering ziet de provinciale besturen al aankomen. Zelfs al zou het voorstel in de staten worden aangenomen, dan nog zal het effect in Den Haag heel ge ring zijn. De houding van de regering jegens het Reimerswaalplan is immers tot nu toe heel gereserveerd geweest: ook zij zal eerst dé consequenties willen overzien, zowel met het oog op Rotter dam als op Antwerpen. Het recente communique van Nederland en België (voor ons land ondertekend door minis ter Bakker) duidt er op dat de verlan gens van Antwerpen in' en door Neder land zeker welwillend overwogen zullen worden. Bovendien heeft het overlegor gaan Zuidwest-Nederland zich nog niet met de hier aangeduide zaken ingélaten. In zo'n volstrekt onduidelijke situatie is het onzinnig om over een havenschap te gaan praten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1