,SOWJET-UNIE AAN ARABISCHE KANT' Zeeuwse bonafide seizoen arbeiders veelal gevallen' bij uitkering' President Nasser verklaart Druk diplomatiek verkeer in het Midden-Oosten Sterke politieke wilskracht nodig Vandaag in de krant... Onthullingen van Evert Reydon Gekozen oi benoemd Veel Amerikanen geloven niet meer in Warren-rapport MILJOENENORDER LUCHTMACHT AAN CANADA THANS DEFINITIEF DESKUNDIGEN ARBEIDSVOORZIENING: Weer Russische raketproeven 210e jaargang no. 124 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 mei 1967 le zijn er weer: de Hollandse Nieuwe Pagina 3 telefoon 2911. Zlerl e CV Provlnc trut 56-60, I tol. 2754, i It r.st.r. Hoofdredacteur C. A. de Kok. Abonnementwil» 93 cent per week. 12,05 p Itrkt 51, tel. 3341. (bjj red. 2078/3169, edv. 2375). Goet, Grote Markt 2, lel. C140 (b 5.25. Ingot, roed. 2ti tarief. Kleine adr. (mix. re,tlx) 35 cant per reset, (min. 1,7! Giro 359300 P DEN HAAG (RTR AFP) De Veiligheidsraad is gisteravond bijeengekomen om over de toestand in het Midden-Oosten te be raadslagen. Buiten de raad wordt grote diplomatieke activiteit aan de dag gelegd. Het Syrische staatshoofd is gisterochtend onver wacht naar Moskou vertrokken in gezelschap van zijn ministers ran buitenlandse zaken en voorlichting. Eerder heeft de Egyptische minister van oorlog de Russische hoofdstad bezocht. Een hoge functionaris van het Amerikaanse departement van buitenlandse raken is gisteren in Cairo aangekomen. De Russische ambassadeur in Cairo had een onderhoud met de Egyptische minister van bui tenlandse zaken. Zijn collega in Damascus heeft premier Zoeayen van Syrië een boodschap van de Russische regering overhandigd, waarvan de inhoud nog niet bekend is gemaakt. President Nasser van Egypte, die van zijn parlement blanco volmacht heeft gekregen, heeft gezegd dat Sowjet-premier Kosygin heeft ver zekerd dat de Sowjet-Unie aan de Arabische kant staat en geen in menging van enig land in het ge schil zal dulden. ,Wrj zijn klaar voor de strijd om het Palestijnse ,Eten voor India': zeven miljoen DEN HAAG (ANP) De stichting ►Eten voor India' heeft medegedeeld, dat de actie .Eten voor India' thans 7 mil joen grilden heeft opgeleverd. De stlch- heeft, gezien de gunstige ontwik- Ingen met betrekking tot de inkom- i, kunnen besluiten 1.000 ton melk poeder aan te kopen ter spoedige ver scheping naar India. Met de 10.000 ton tarwe, (üe reeds is aangekocht, en kleinere partijen levens middelen en vitaminetabletten, die per vliegtuig zullen worden verzonden, Is nu ca 6,5 miljoen gulden besteed. Midden-Oosten IN NEW YORK is gisteravond de Veiligheidsraad bijeengekomen om te beraadslagen over de drei gende situatie in liet Midden-Oos ten. Inmiddels heeft er in de hoofdsteden in het Midden-Oos ten druk diplomatiek overleg plaats. (I'agina 1). Niets doen DE REGERING kan nog niets doen tegen lozen van olie zoals wachten is op de wet .verontreiniging oppervlakte water'. (Pagina 2). Geen raad GEEN RAADSVERGADERING m 's-Heerenhoek gisteravond, hoe wel er een was uitgeschreven. Maar de burgemeester kon slechts twee leden welkom lieten. Dus geen quorum. Waarom er snel een eind werd gemaakt aait de bijeen komst. (Pagina 2). Hollandse Nieuwe IN SCHEVENINGEN is gisteren dc eerste Hollnnd.se Nieuwe ge veild. Spoedig daarna konden de liefhebbers zeil' beoordelen hoe de kwaliteit is. (Pagina 3). Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 1, 3 en 9 Zeeuws nieuws op pagina 2 en 5 Financieel en economisch nieuws op pagina 13 Radio en t v op pagina 7 Sport op pagina 9 en 11 volk zijn rechten te hergeven. Tijd en plaats van de strijd bepalen wij zelf', aldus Nasser. Esjkol Premier Esjkol van Israël heeft in het parlement verklaard te verwachten dat Amerika, Engeland en andere maritie me landen binnenkort handelend zullen optreden om de Egyptische blokkade van de scheepvaart in de Golf van Aka- ba op te heffen. Deze landen hebben in dertijd beloofd de vrije vaart te zullen verzekeren, zei hij. Op zeer korte ter mijn zou blijken of de belofte wordt na gekomen. De betrokken landen hadden Israël meegedeeld dat er nog overleg wordt gepleegd. Israël zou ziich in j blokkade neerlegge David Ben-Goerion, voorstander van een krachtig optreden, vindt ook Israël niet te hard van stapel moet lopen en er waarschijn])"- doet de raad van vrienden op te volgen. Evert Reydon, die samen met Louw de Jager in Rusland medio 1961 werd ge arresteerd op verdenking van spionage, heeft nu eindelijk zyn zwijgen verbro ken. De uitgeverij Polak en Van Gen nep laat vandaag zyn boek verschijnen dat alles over deze mysterieuze zaak heet te vertellen, maar toch ook veel verzwijgt terwül er bovendien onbe hoorlijk in wordt gefantaseerd. Opzienbarend in dit als avonturenroman geschreven verslag zijn de onthullingen over zijn opleiding tot .spion voor de NAVO'. Blijft de vraag of en in hoe verre dit relaas waarheidsgetrouw is. Wij hebben Event Reydon dit zelf niet kunnen vragen hij bleek .toevallig' een paar dagen met vakantie naar het buitenland te zijn. Deze thans als taxi chauffeur in de hoofdstad werkzame zee man Heeft zijn uitgever echter verze kerd dat juist die opleidingsbeschrijvin gen .gegarandeerd authentiek' zijn, als ook alles wat zich afspeelt in Rusland'. Spionagezaak in Schotland LONDEN (AFP) De man die zondag in Duncon in Schotland, in de omgeving van de marinebasis te Holy Loch is ge arresteerd onder beschuldiging van spio nage is de 30-jarige Schotse bookmaker William Macaffer. Na een kort verhoor is liy gisterochtend In voorarrest ge steld. Er zijn geen bijzonderheden over de aard van do spionage bekendgemaakt, maar, naar verluidt, zou een beman ningslid van het Amerikaanse onderzee bootmoederschip .Simon Lake' bij de kwestie betrokken zyn. By de grens van de strook van Gaza heeft zich gisteren een incident voorge daan. Volgens de Israëlische lezing heb ben Egyptische militairen op Israëlische boeren geschoten, die daar aan het werk waren. Ook een Israëlische patrouille werd onder vuur genomen. Deze schoot terug. De Egyptenaren vertellen het an ders. Zij zeggen dat drie Israëlische pantservoertuigen de bestandslijn schon den en op Palestijnse boeren schoten. Slachtoffers zyn er in elk geval niet. Russische schepen In kringen die nauwe betrekkingen on derhouden met het Amerikaanse, depar tement van defensie zouden 15 tot 20 Russische oorlogsschepen in het ooste lijk deel van de Middellandse Zee ma noeuvres van de Amerikaanse zesde vloot gadeslaan. Uit Aden wordt bericht dat Egypte mi litairen uit Jemen terugtrekt ter ver sterking van de militaire opbouw in Sinaï. De door Egypte geëiste terugtrekking van de 800 Canadese militairen van het VN-leger in Gaza is voltooid. Irak heeft de Arabische landen waar olie wordt gewonnen voor een verga dering uitgenodigd, zondag in Bagdad te houden, over stopzetting van de olie leverantie aan .landen die zich schuldig maken aan agressie jegens de Arabische natie'. De Syrische premier heeft ge dreigd dat de olieleidingen worden op geblazen en de bronnen in brand worden gestoken als westelijke mogendheden Israël helpen in een gewapend conflict. Cairo: In de grootste anfi-Israël- demonstratie tot dusver in Cairo ge houden werden door de 25.000 de monstranten banieren met doods hoofden en protestleuzen meegedra- Gekozen of benoemd? Zie daar de vraag, die de laat ste tijd herhaaldelijk aan de orde komt als het gaat over PRESIDENT SARACAT OVER EEG: Eerste tien jaren van EEG hebben alle verwachtingen overtroffen ROME (ANP) Om de Europe- se politieke eenheid in vervulling te doen gaan is een sterke ge meenschappelijke politieke wils kracht nodig. Ook al is het politie ke einddoel voor ons allen gelijk, toch zijn er nog veel moeilijkheden Rome: De leiders van de zes EEG- landen op het balkon van het stad huis van Rome na de openings plechtigheid van de viering van het tienjarig bestaan van de gemeen schap. Minister-president- De Jong staat geheel rechts. Minister Luns kan nog juist gezien worden, half verscholen achter bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland. te overwinnen in de keuze tussen de talrijke wijzen van uitvoering j I en de volgorde van de prioriteiten. Dit zei gistermiddag de president van de Italiaanse republiek, Saragat, in het Capitool te Rome, waar staatshoofden, regeringsleiders en ministers van buiten landse zaken van de EEG-landen, in de zelfde zaal waar tien jaar geleden het verdrag van Rome getekend werd, het tweede lustrum van dat verdrag vierden. Tien jaar ervaring hebben ons geleerd, aldus Saragat, dat het punt van vertrek niet dat van aankomst is en dat geleide lijkheid soms een geëigende methode is om moeilijkheden te overwinnen die op het eerste gezicht onoverkomelijk leken. Wij zijn er ons van bewust dat er geen i Harris Poll' enkele incompatibillteit bestaat tussen! Europees ideaal en vaderlands ideaal, zo- Volgens het on<fcrzoek het aantal per- ook niet kan bestaan tussen WASHINGTON (RTR) Zesenzestig procent van de Amerikanen gelooft niet langer dat de moord op president Ken nedy het werk van één man was, maar meent dat er sprake was van een meer uitgebreide samenzwering, aldus een opinie-onderzoek door het bureau Louis ..x ter'. Er valt by de daarover een vrij sterke stro ming te registreren ten gunste van een gekozen burgemeester, kennelijk een tendens naar democratisering van dit ln Nederland door sommigen nog altijd zo notabel geachte amb'.. Zo wordt in het markante boekje van professor mr A. D. Belinfante over .de burger en zijn staat' het verscheen vong jaar een opvallend, zij eenzijdig pleidooi ge voerd voor de gekozen functionaris. Daar bij wordt betoogd, dat. de benoemde bur gemeester een paternalistisch overblijf sel zou zijn van een soort .regeringscom missaris', de vertegenwoordiger van het centrale gezag in de gemeente. .Neder land is vrijwel het enige land in Europa, waar de burgemeester niet gekozen wordt door de bevolking van de ge meente, maar wordt benoemd door de regering. Het deelt deze uitzonderings positie met Spanje', zo stelt de auteur vast. En op grond van allerlei overwegin gen bepleit hij dan de burgemeester door en uit de raad te laten kiezen. Overwe gingen, die bij hem echter in belangrijke mate worden bepaald door een histori sche vergelijking: in 1848 is de benoem de burgemeester om bepaalde redenen in de grondwet gekomen, deze redenen zijn thans evenwel verdwenen; derhalve: men besluite tot het kiezen (in plaats van het benoemen) van deze functiona ris, zo ongeveer luidt zitn redenering. De door professor Belinfante bedoelde redenen hebben vooral te maken met het politiebeleid: de politie diende (zo dacht men vroeger) in handen te blijven van door het centrale gezag benoemde amb tenaren en jle zeggenschap over deze po litie moest aan de vertegenwoordigers van de burgerij onthouden blijven. Op dit ogenblik wordt echter in dit opzicht een geheel andere theorie aangehangen, zo dat op grond daarvan de benoemde bur gemeester zou behoren te verdwijnen. individuele vrijheid en rechten en j ten van ieder mens afzonderlijk zijn ei gen land te dienen. Schijnorde Een andere les uit de opgedane er varingen ih, aldus Saragat, dat een orde op het continent, uitsluitend ge baseerd op de grondgedachte van de grootmachten, een schijnorde is, die openstaat voor antagonismea tussen de staten en anarchie, waardoor uit eindelijk het geestelijk erfdeel en de (Zie slot pag. 3 kol. 7) sonen dat volledig geloof hecht aan het rapport van de commissie-Warren, vol gens welke Lee Harvey Oswald de enige moordenaar van Kennedy was, in de af gelopen twee maanden met bijna de helft afgenomen. Zeven van de tien onder vraagden zijn ervan overtuigd dat er ,veel belangrijke onbeantwoorde vragen' zyn. Als reden voor de ommezwaai van de publieke opinie wordt het onderzoek van officier van justitie, Garrison, naar de moord genoemd. Slechts 19 procent gelooft nog steeds dat Oswald alleen het plan tot de moord be raamde en vijftien procent heeft geen mening. BOUW NORTHROP CF-105-TOESTELLEN ver wanneer men zich in deze zaak voornamelijk wil baseren op verge- lykingen met het buitenland en voorts op strikt-theoretische beschouwingen. He kan best zijn, dat men vooral op grond van de laatste tot de conclusie móet komen, dat een gekozen burge meester de meest democratische oplos sing van deze problematiek betekent. Een dergelijke beschouwingswijze echter tegelijkertijd te zijn minst de concrete Nederlandse si tuatie mede in de overwegingen betrek ken. En die concrete situatie is, dat het meesterschap in Nederland zich ontwikkeld tot een geheel eigen soortig vak, een ontwikkeling waarvan menige gemeente de vruchten heeft ge plukt en nog altijd plukt. De moderne burgemeester is .manager' geworden, hij moet voorts voldoen aan de steeds hoger wordende eisen van het openbaar be stuur. De praktHk nu heeft aangetoond, dat ln dit proces van enerzijds het introdu ceren van het begrip .management' in het gemeentelijk beleid en voortdurend ingewikkelder het openbaar bestuur de vaainan-mirge- meester zich uitstekend heeft ontwik keld en volkomen past in het moderne bestuurspatroon, ook al zullen er (zoals i in elk vak) wél eens minder geslaagde .figuren in dit ambt voorkomen. De dis- I cussie over .gekozen of benoemd' zal dan ook met dit gegeven de onmiskenbare voordelen van de moderne vakman-bur- Deel van geld wordt besteed in Nederland (Van een onzer verslaggevers) OTTAWA Nederland en Cana- jda hebben een nieuwe stap gezet 'op de weg naar sluiting van een 'overeenkomst voor de bouw van meer dan honderd Northrop CF- 1105 vliegtuigen voor de koninklijke I luchtmacht. Hoewel Nederland reeds vorig jaar ln een zogenaamde .letter of intend' schrif telijk had bevestigd te hebben besloten tot de aanschaffing van de door ri da te bouwen vliegtuigen was het behoud gemaakt, dat een niet onbelang rijk deel van de vliegtuigen in Neder land zou moeten worden vervaardigd. Aanvankelijk deden zich daarop meteen moeilijkheden voor. toen de Amerikaan se Northrop-fabrieken die de licentie rechten aan Canada hebben verleend, erop wezen dat dergelijke uitbestedin gen' moeilijk in overeenstmmir - brengen waren met het licentievei Igemeester rekening moeten houden, j Er is hier sprake van een ontwikkeling lover een tijdvak van meer dan hondera Nadat die moeilijkheden met Norh-i trop waren overwonnen was het no- - dig dat er overeenstemming over jaar. m welke periode het burgemees- werd bereikt, welke onderdelen van terskorpa zich voortdurend heeft aange- het vliegtuig door de Nederlandse in- past aan nieuwe omstandigheden. Het dustrie zouden worden toegeleverd. zou nu onjuist zyn om men vergeve Dat heeft geleid tot een aantal in- ons de eigenaardige beeldspraak .het dringende contacten tussen de .vlieg- het badwater weg te gooien tuigindustrie van beide landen, maar P0 omstandigheid, dat men m Neder- ook van elektronische en andere toe-'land OTlr.°na^h^lkeI5ke leveringsbedrijven. Het resultaat van ven de lokale partijstrijd staande) door deze besprekingen is geweest, datdekroon benoemde vakbekwame burge- de Nederlandse regering een voor- meesters moet men met te laag aan- naam deel van haar gemaakte voor-slaan- 5S£5S,0°te°'" lU™ïitleE heon "Hl* de Oseussie over deze zaai *e!t p 1 men zich, zo geloven wij, ten onrechte I nntrnriPTI °P het standpunt dat het hier alleen until 2q\i gaan om .gekozen of benoemd'. Hot Verwacht wordt dat op korte termijn over een aantal contracten met Neder landse bedryven zal kunnen worden on derhandeld, zodat een belangrijk deel van de honderden miljoenen die Nederland deze vliegtuigen moet betalen ,ln Nederland zelf werkgelegenheid zal kun nen scheppen. uitgangspunt is echter: de democratise ring van het gemeenteiyk bestuur. En daarbij komt de vraag aan de orde. hoe kan die worden bereikt? Het blijkt dan. tiebeleid van de burgemeester is. geen verantwoordingsplicht en de raads leden zijn in feite onmondig als het gaat om de handhaving van de openbare orde. -erband met deze ontwikkeling heeft j Inderdaad, een overblyfsel van het ko- de koninklijke luchtmacht vorige week ninklyk .commissariaat'. Op dit stuk van maandag twee van haar officieren, ma- zaken zal men dus wetswijzigingen moe- joor ir E. van der Kaa en de eerste ten overwegen, hetgeen overigens Mi - luitenant J. Stolk, beiden technici, naar Ottawa gestuurd, waar zij zullen wor den toegevoegd aan het Canadese bouw bureau. Zij kri. melijk adviserende taak. daar een voorna- PUBLIEK GENEIGD TOT GENERA LISEREN QOES/MIDDELBURG In Zeeland zijn er weinig moei lijkheden met de seizoen-arbei ders. Deze categorie werkne mers levert weinig problemen op als zij na afloop van het seizoen werkloos wordt. Over het alge meen wordt de nienwe vaak weer tijdelijke werkkring, waarheen zij door de gewestelij ke arbeidsbureaus bemiddeld worden als .passend' aanvaard. In de periode van april 1966 tot en met maart 1967 hebben slechts 83 werknemers uit alle beroepskringen in heel Zeeland een bezwaarschrift ingediend te gen de beslissing van GAB-di- recteuren inzake toewijzing van een passende functie. Bjj het dis trictsbureau Zeeland voor de ar beidsvoorziening te Middelburg noemt men dit cijfer erg laag. Het bericht over Hero in Breda, waar de directie in verband met het komende seizoen ondanks dc flinke arbeidsreserve in die stad gastarbeiders uit Spanje moest aantrekken, heeft enig stof doen opwaaien. Het tweede-kamerlid nir. J. G. Rietkerk heeft vorige week nl vragen aan de minister gesteld, waarhy hij onder meer wilde weten of de minister niet van mening is dat de gewestelij ke arbeidsbureaus en de bedrijfs verenigingen een stringent beleid dienen te voeren met betrekking tot de wettelyke verplichting voor werklozen oni passend werk zo nodig ook buiten de eigen be drijfstak te aanvaarden. By ,het grote publiek' heerst ook wel hier en daar de mening dat met name seizoenarbeiders en dan vooral zij, die in de horecascctor werkzaam z(jn, er weining voor voelen om bui len de eigen bedrijfstak te werk te worden gesteld. Deskundigen op het gebied van de sociale verzekering en ue arbeidsvoorziening zijn echter van mening dat er in deze. provincie geen sprake is van overdrijving van werk nemerskant. ,Het merendeel van de mensen, die na verrichte seizoenar beid een poosje ,in de ww lopen' zijn bonafide gevallen', zo verklaarde men ons van die zijde. Zwarte gevallen Directeur M. A. van Liere van het GAK, het gemeenschappelyk admi nistratiekantoor in Goes, dat de ad ministratie en de uitkeringen krach tens de wachtgeld- en werkloos heidswet voor 14 bedrijfsverenigingen verzorgt, merkte op: ,Het publiek ziet vaak alleen de .zwarte gevallen' en generaliseert. Wij ontvangen, ook over ziektewetgevallen. vaak ano nieme brieven waarin een .werkende' wordt aangebracht. Wij weten dan allang dat de bedoelde persoon werkt doordat hy of zy' correct zijn werk- briefje bij ons inlevert en voor de gewerkte tijd dus niet van de be- dryfsvereniging trekt. Daar waar ww-uitkering wordt gegeven, mag men aannemen, dat het terecht ge schiedt, want er is een goed samen- spet tussen het GAK en het GAB, het gewestelijk arbeidsbureau, ip grond van de wet komt men pas voor een wachtgeld- of werkloos heidsuitkering in aanmerking als men zich bij werkloosheid heeft la ten inschrijven als werkzoekende by het GAB. Als dit GAB geen pas send werk heeft, volgt er uitkering, vanwege de bedrijfsvereniging ver zorgt door het GAK. .In de horecascctor komt het inder daad voor, dat er hotel- en restau- rantpersoneel bulten het seizoen ogenschijnlijk langdurig werkloos is, en dus uitkering krijgt. Het publiek realiseert zich niet, dat zo'n horeca- werknemer dan slechts 80 procent van zijn eao-dagloon geniet, en geen bedien in gsgeld en fooien ontvangt. Voor de mèesten betekent die seizoen- werkloosheid dan ook een ïnko- mensderving', aldus de Goese GAK- directeur, die ons nog vertelde, dat horecawerkgevers om tal van reden liever niet zien dat het sei zoen-werkloze personeel naar andere beroepen wordt bemiddeld. ,Mwi houdt dc mensen liever voor de eigen bedrijfstak in reserve. Over de kos ten van «Ie ww-uitkering zeggen die werkgevers niet helemaal ten on rechte daar betalen we premie voor'. .Gemiddeld staan in Zeeland 120 vak lieden uit de horecasector te boek als werkloos wanneer het seizoen voorbij is', vernamen wjj bij het dis trictsbureau voor de arbeidsvoorzie ning in Middelburg. Met hen hebben de GAB's geen last, maar zij worden als vakman dan ook veelal in de winterperiode bemiddeld naar tij- (Zie slot pag. 2 kol. 6) ïetgeen w I. De praktijk van d igsplicht zou echter eerst langs is t verantwoiJHBHH eens moeten worden afgewacht voordat men ook maar één stap verder zou mo gen zetten. Wanneer men inderdaad tot een volledige verantwoordingsplicht voor de burgemeester zou komen, zou immers de democratisering van dit ambt voor het grootste deel reeds bereikt zijn. Maar tegelijkertijd zouden de naar onze mening niet te verwaarlozen en in de toekomst steeds belangrijker wordende gunstige aspecten van de .vakman-bur gemeester' behouden blyven. Daarom is de vraagstelling benoemd of gekozen' niet juist. De vraag is: .Kan de demo cratisering van het burgemeestersambt met handhaving van het huidige benoe mingsstelsel tot stand komen?'. Het antwoord luidt: ja. MOSKOU (ANP) De Sowjet-Unie zal tussen 30 mei en 30 juni weer ra ketproeven houden. De Russische rege ring verzoekt de regeringen van ande re landen de scheepvaart te waarschu wen om een gebied met een straal van 40 zeemijlen tussen 1 graad 03' en 163 graden 50' dagelijks tussen 12 en 24 uur plaatselijke tijd te mijden. Het ge bied ligt ten zuiden van de Hawaii- eilanden, zo meldde ,Tass'. P. S. J. Vi. stelt voor: AMSTERDAMMERS BURGEMEESTER LATEN KIEZEN AMSTERDAM (ANP) De Pacifis tisch Socialistische Jongeren W erkgroep Amsterdam heeft gisteren de minister \an binnenlandse zaken een brief ge zonden waarin voorgesteld wordt de bur gerij van Amsterdam zich te laten uit spreken over kandidaten voor het ambt van burgemeester ran Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1