PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRL-INDUSTRIE KRIJGT STAATSGARANTIE PSD-dubbeldekker in herfst van stapel Hulp voor levensvatbare bedrijven Voor financiering van investeringen METAALLONEN MET 2,5 PCT OMHOOG Thant heeft rapport gereed Vandaag in de krant... dag Per dag kwartier korter werken VROUW (64) VAN 2000,- BEROOFD Franse hotels duurder Veiligheidsraad maandag bijeen NASSER IETS GEMATIGDER Linl H" - vo». es- BIJ SCHEEPSWERF ,DE MERWEDE' TE HARDINXVELD Op 1 maart 1968 in de vaart Eerste maanden Ambassade van Israël krijgt veel telefoontjes 210e jaargang - no. 122 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN DlrMtUi N V «.h. Hltloon 3*11 ZUri 1 par mm. Mlnli la rHlar. Hoofd, larkl 31, Hl. 334 r. f 3,23. Ingot. Zaterdag 27 mei 1S67 Hollandse nieuwe aan ie wal Pagina 9 Oiafermiddag heeft de minister van economische zaken L. de Block een persconferentie gegeven over de teztielsituatie in ons land. Op de foto: de minister tijdens de persconferentie. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten een staatsgarantie van 150 miljoen gulden te geven voor betaling van hoofdsom en rente op kredieten aan levensvatbare bedrijven in de katoen-, rayon- en linnenindustrie. Daarmee wil de regering deze industrie helpen bij de bestrijding van het kernpunt der moeilijkheden in deze indus trie: het niet in staat zijn de investeringen te financieren, die ver eist zijn voor de noodzakelijke herstructurering en rationalisatie. Dit delen de ministers van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid mede in een nota aan de tweede kamer. Naar raming zal in de eerstkomende drie jaren, aldus de nota, een investe-l ringsprogramma van gemiddeld 80 mil joen gulden per jaar moeten worden uitgevoerd. Aangenomen wordt, dat de industrie in staat zal zijn de helft van deze bedragen uit eigen middelen te fi nancieren. Daarom zal de kredietgaran tie als regel voor 50 procent van de investeringen kunnen worden verleend, Zo nodig kan dit percentage tot 70 worden verhoogd. Verder is de mogelijkheid geopend, dat op de kredieten looptijd maximaal 15 jaar in de eerste drie tot vijf jaar niet afgelost behoeft te worden. In pas sende gevallen is de regering bereid een opschorting van de rentebetaling gedu rende jaren mogelijk te maken. De Nationale Investeringsbank Herstelbank) NV zal zich met de ze financieringen belasten, de kre dieten op zo gunstig mogelijke voor waarden verlenen. Er zal geen zgn. garantiepremie gewoonlijk een half procent per jaar over het uit staande bedrag in rekening wor den gebracht. Staatsgarantie DE MINISTER van economische zaken heeft gisteren een hulppro gramma voor de katoen-, rayon- en linnenindustrie In de vorm" van een staatsgarantie aangekondigd (pagina 1). Midden-Oosten VN-SECRETARIS-GENERAAL Thant heeft een 10 pagina's groot rapport over zijn missie naar de VAR gereed en zal dit vandaag aan de Veiligheidsraad voorleg gen (pagina 1). Uitgeleide Wolphaartsdijk is vrijdagmiddag door zijn gemeentenaren uitgelei de gedaan. Het ereburgerschap van Wolphaartsdijk was een van de geschenken, die hem bij die ge legenheid werden gegeven (pagi na Z). Bejaardenzorg BRESKENS wil alle Inwoners nauwer hij de bejaardenzorg be trekken. Vandaar een grote actie voor het dienstencentrum (pagina Doorstromingsgeld VLISSINGERS, die van een goed kopere naar een duurdere woning willen, krijgen in het vervolg niet meer maximaal 1000 vergoe ding maar precies de helft daar van. Dat i.t het gevolg van een raadsbesluit, dat viel in de ver gadering van vrijdagmiddag pa gina £J.' Brussel de omzet is gedaald tot een tie van wat zU voor de brand by ('Innovation was (pagina 8). zaterdagnummer op pagina 13: ,Hart van de polder', Jacques Prince tekende deze week Le- wedorp verder: Gorters lyriek', een aflevering van Hans Warrens letterkundige kroniek: op pagina 15: •Joke de Winter, middelbaar tuin- bouwster'; JZabinet De Jong, za kelijke en slagvaardige indruk' en de rubriek perscommentaren op pagina 17: •Zorg om de zieke', de stand van zaken bij de verpleging in Zee land; voorts: Russische confectie, keulcentips en modenieuwtjes; op pagina 19: Kerknieuws en Stemmen uit de kerken'. Binnen- en buitenlands nieuws op pagina 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws op pagina 2. 5 en 7. Radio en tv op pagina 21. Financieel en economisch nieuws op pagina 11- Sport op pagina 4. PER 1 JULI A S: DEN HAAG (ANP) Partyen by de langlopende collectieve arbeidsovereenkomsten in de metaalindustrie hebben, als uit vloeisel van die contracten nieu we loon- en salarisschalen vast gesteld die met ingang van 1 juli aanstaande zullen gelden. In deze nieuwe schalen worden verwerkt een algemene verho ging van tweeëneenhalf procent en bovendien een technische om rekening van de nurloonschalen met het oog op de per 1 juli 1967 in te voeren verkorting van de wekelijkse arbeidsduur van 45 uur tot 43*4 uur, Aldui hebben de vakraad voor de me taalindustrie en de centrale commissie voor de beambten in die industrie in een gezamcniyk communiqué meege deeld. De algemene verhoging van 2.5 pro cent omvat een verhoging van twee procent, als gevolg van de bepalingen in de cao over de stijging van de indexcijfers van de kosten van le vensonderhoud, alsmede een verho ging van een half procent als ge volg van de afspraken die per 1 ja nuari 1967 zijn gemaakt over de besteding van de loonkostenstijging in 1967. V/AH Die verhoging van een half procent is opgebouwd uit twee verhogingen, en wel een van 0.3 procent dde voortvloeit ut' een gemiddelde verlaging van de werkgeverslasten in de metaalindustrie, zoals dde daar optreedt als gevolg van de invoering van de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering en andere structurele wijzigingen i- Ar- verzekering. De andere verhoging bedraagt 0,2 pro cent, die per 1 januari 1967 was "°- reserveerd met het oog op de toen Enquête De vereniging KRL-industrie zal, zeggen de ministers, een gedetailleerde enquête instellen naar de investerings plannen van de afzonderlijke bedrijven. Daardoor zal een verdiept inzicht kun nen worden verkregen in hef totaal var de investeringsplannen in de gehele be drijfstak en de rationalisatie, die daar van mag worden verwacht. In overleg met de betrokken ondernemers kan daarmede gestreefd worden naar vermijden van doublures en van te zijdige afstemming op bepaalde produk- tielijnen. De minister van economische zaken zal zich bjj zyn oordeelvorming over het verkregen totaalbeeld laten voorlichten door een kleine commissie van deskun digen, waarin ook een lid zitting zal hebben, dat het vertrouwen bezit van de werknemersorganisaties. Zo nodig zal, ln overleg met de vereniging KRL- industrie herziening worden nage streefd. De vervolgens bij de Herstel- bank in te dienen afzonderlyke aan vragen kunnen dan tegen dit, als ach tergrond dienende, algemene plan wor den geprojecteerd. Research De KRL-industrie heeft de regering steun voor technische en commerciële research gevraagd, zo deelt de nota verder mede, Over het verzoek tot eer bijdrage in de kosten van de commer ciële research waaraan de minister var economische zaken in liet algemeen grote waarde hecht, zal advies aan de commissie opvoering produktivitoit ISRAEL: deze Israëlische meisjes soldaat, met een messcherpe vouw in de pantalon, rust, even uit in de Negevivoestijn. Alle meisjes in Is raël moeten SO maanden militaire dienst doen. Zij vormen een belang rijke bijdrage in de militaire kracht van het land. ALKMAAR (ANP) Een jon geman van circa 20 jaar vervoegde zich gistermorgen om tien uur in Alkmaar ten huize van het echt paar Winkel, dat aan de Iepenlaan te Alkmaar in een woning van het bejaardencentrum ,Nienw Cra- nenbroek' woont. De heer Winkel was niet thuis- De jongeman zei tegen mevrouw Win kel, die open deed, dat hy even over een verzekering kwam praten en stoof meteen naar binnen, daar overweldigde hij de 64-jarige vrouw, die hij met een worden gevraagd. Verwacht wordt, dati mes bedreigde en door zijn hand op op korte termijn een beslissing kan haar mond te drukken belette om hulp worden genomen. Op het gebied van de technische search zijn vier interessante projecten ter tafel gebracht, aldus de nota. Een van deze is een onderzoekopdracht, die door een chemische onderneming by de nij- verheidsorganisatie TNO is geplaatst. De drie overige projecten zijn tot nu toe •e_ door de nijverheidsorganisatie uit eigen -ii Je-1 middelen gefinancierd, staande onzekerheid over" de op 1 juli i Voor een daarvan zal bij een collectieve 1967 te verwachten wijzigingen in de grotere schaal, de helft van sociale verzekeringen en het effect daarvan op de lasten voor de werk gever en voor de categorieën werkne mers. By de besprekingen hierover in de vakraad en ln de centrale commissie heeft het advies van de Stichting van de Arbeid van 21 april jongstleden een belangrijke rol gespeeld Op voorstel van werknemerszijde is in dat advies aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid Zie slot pag. 9 kol. 1) te roepen. ,Je geld of je leven', riep hij, waarna de angstige vrouw naar een laatje in het dressoir wees. Met mede neming van het zich daarin bevindende bedrag, vermoedelijk circa 2000 gulden, wist de dader te ontkomen. Mevrouw Winkel die zenuwpatiënte is, was ge heel overstuur en sloeg alarm. Nadat haar een kalmerend middel was toege diend. verbeterde haar toestand. De po litie heeft een vermoeden wie de dader is, doch heeft nog geen spoor van hem gevonden. de itosten dpor de overheid kunnen worden gedragen. Dit project zal niet alleen voor de textielindustrie, maar ook voor de machine-industrie van bete kenis kunnen zijn. Als een machine- bouwonderneming kan worden ingescha keld, zal het onderzoek met óverheids- PARIJS (AFP) De prijzen vai steun een verdere impuls kunnen wor- meeste Franse toeristenhotels die den gegeven. Dit geldt ook voor een der <jPrt januari 196S waren geblokkeerd, andere projecten. Het derde project is zuilen lnet ongeveer 10 procent worden in de beginfase. Bezien wordt in hoe- verhoogd. Het betreft de hotels die vóór 1948 zyn gebouwd, ongeveer tweederde van het totale aantal. (Zie slot pag. 9 kol. 6) Jet kamerlid Daarna heeft onlangs de regering er op gewezen, dat er ln de sport wereld sprake was van wat hy noemde .duidelijke teleurstel ling' omdat er bij de jongste lintjesregen geen enkele ver- --J:m de topsport was lergelijke opmerking ian van ""1 bestaan van een .automa- tegen woord iger van i bedacht. Een duidt tisme' Dij het verlenen van onderschei dingen. Men gaat er in de sportwereld, maar ook in allerlei andere kringen blijkbaar van uit, dat er per jaar een x-aantal lintjes zijn te verdelen, waar- tijk klopt d soort distributiesysteem per departe- jment. zij het dat het ene ministerie wat scheutiger kan zijn dan het ander. Zo is het gemakkelijker een lint te ontvan gen via een betrekkelijk ,jong' departe ment dan onder de verantwoordelijkheid van een ,oud' ministerie, Binnenlandss aanmerking voor de versiering van hun knoopsgat en de meesten hunner weten dan ook precies wanneer zij qua dienst jaren en leeftijd in de .lintjes-zone' zijn gearriveerd. Wie by de overheid een bepaalde rang heeft en maar lang ge noeg heeft meegelopen zonder brokken te maken komt onvermydelijk voor een lint ln aanmerking. In vele gevallen ook komt de decoratie pas wanneer betrok- fif lensioen moeten WASHINGTON (AFP-RTR) In de situatie ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten is gis teren weinig verandering geko men. Het wachten is op het 10 pa gina's tellende rapport dat secre- rrt. rtuuil uc ucunauc l taris-generaal Thant van de Ver- kenen óf aan hun enigde Naties gisteren over zijn1 denken óf ais zy aiscneia nemen. j Ook weer zon stuk automatisme: al Ier- vredesmissie naar Cairo heett op- ]es verdienstelqk werk komt niet eerder gesteld Vandaag om 4 uur zal hij in aanmerking voor een onderscheiding zijn bevindingen ter kennis van de hf: wordai leden van de Veiligheidsraad bren gen, die voor de bestudering er van minstens 24 uur nodig zullen hebben, zodat de raad vermoedelijk niet vóór maandag aanstaande bij een zal komen- Het is duldeUjk dat de twee belang- rykste partijen Egypte en Israël niet van plan zijn het nu op een open- ïyke strijd te laten aankomen. Op een luidruchtige manifestatie in de moskee van Al Azhar in Cairo riep de fana tieke leider van de .Organisatie voor de bevrijding van Palestina', Ahmed Sjoekeiri, zijn gehoor van bijna 10.000 mohammedanen weliswaar op tot de .heilige oorlog', maar ln Washington verklaarde de persattaché van de Egyp tische ambassade dat zijn land streeft naar een afkoeling van de toestand. Hli zei dat Egypte niet met Israël wil praten, maar dat het wel met de Ver enigde Naties wil samenwerken, mits zijn belangen hierdoor niet worden ge schaad. Co If van Akaba Ook sser liet weten, dat >te .zijn rechten op de Golf van ba niet zal opgeven'. In een toe spraak tot een afvaardiging van het internationale Arabische vakverbond verklaarde hy dat de strijd met Is raël een .totale strijd' zal zijn, die zich niet beperken zal tot Syrië of Egyp te. ,Ons doel zal de vernietiging van Israël zijn', zo riep de Egyptische lei der uit. Die oorlog zal een feit zijn, als Israël begint, aldus Nasser. Vertrouwen De Egyptische persattaché in Wash ington, Mohammed Habib, verklaarde dat zijn land vertrouwen heeft in de Verenigde Naties en geen bezwaren heeft tegen de door Frankryk voorge stelde viermogendhedenconferentle van vertegenwoordigers uit Washington, Moskou, Londen en Parijs. Hij ontkende dat Egypte de toegang tot de Golf van Akaba afsluit voor .on schuldig verkeer' Schepen die niet on der Israëlische vlak varen en geen stra tegische lading vervoeren konden de Straat van Tiran normaal passeren. Ten aanzien De laatstq jaren is er ook terecht veel kritiek geuit op het .klas- senstelsel' van de onderscheidingen, een systeem dat vooral opvalt by de Oranje- Nassau-orde. Er zit immers een grote sociale kloof tussen de kruisen en de medailles. Maar er zijn meer eigenaar dige verschillen, byvoorbeeld tussen de Oranje-Nassau en de Nederlandse Leeuw. Het ridderschap van de laatste orde is voor .gewo ne' stervelingen haast niet weggelegd, men moet wel behoren tot de hogere rangen van de overheidsdienaren wil men die onderscheiding ln het knoopsgat kunnen krijgen. Een zonder linge praktyk ook al weer zo'n vreemd automatisme die nog weer zonderlinger wordt wanneer men de wet tot instelling van de orde van de Ne derlandse Leeuw er eens op naslaat. Wie kunnen deze orde ontvangen volgens de wet? ,Onze onderdanen, die bewijzen finntlijH iljzondere ijver en trouw in het volbren gen hunner burgerplichten of buitenge wone bekwaamheid in wetenschac en kunsten'. Men zou zo zeggen dat'der- geiyke deugden even sterk vertegen woordigd zijn buiten de kring van de overheidèfiguren als daarbinnen. Niette min wordt de .leeuw' voor heit grootste deel gereserveerd voor het exclusieve gezelschap van de overheden. In de con siderans van de wet wordt nog mee gedeeld. dat .het ultdeelen van vereeren- de onderscheidingsteekenen een en heil- zamen invloed oefenen kan op de aan kweeking van deugd en kennis'. Ja ja. we hebben echter niet de indruk, dat het huidig decoratiestelsel in dit opzicht erg werkzaam is: het zou dan toch wel heel anders moeten worden toegepast. De minister-president heeft nu geluk kig meegedeeld, dat de regering spoedig een beslissing z-» nemen over een herziene regeling. Deze regeling was al door het kabinet-Ca.ls voorbereid en de raad van state reeds gepasseerd. Er begint dus zicht te komen ln een nieuw systeem van onderscheidingen. Het zou overigens onjuist ziin de illusie te koes teren, dat er een stelsel gevonden kan worden, waarmee iedereen het eens zou zyn. Er zullen altijd moeilijkheden en ook onbillijkheden blijven. Maar de on billijkheden thans springen zo in het oog. dat elke veranderinsr haast wel een ver betering moet zyn. Teeen het huidige sv- steem ziin twee hoofdbezwaren aan te het begrip strategische voeren. In de eerste plaats het omstan- goederen' verklaarde Habib," dat z(jn re-:d|£« klassenstelsel met medailles in drie gering de Amerikaanse lüst bestudeert soorten, ridders, officieren, comman- van strategische goederen, welke niet de"™. grootkruisen en wat niet al: er naar communistische landen mogen on^l^n daardoor allerlei vreemde worden verscheept. Hierop kwamen on-P™ Wh ken. (he bovendien wortelen in der andere olie, wapens, machinerieën ^d^r%^^p^Wxe v^hemdm- JONGETJE VERDRONKEN Jvli VJL1JL V LIVDlYUIlIYLll automatisme Waarom moet Iemand die NIJKERK (ANP) Gistermiddag omIveertig laar lang in alle eer en deugd ongeveer zes uur is het tweejarig zoon- het land al dan niet briljant heeft gè- tje van de familie Ebbenhorst te NH- diend automatisch de borst met een kerk, ln een langs de ouderlijke woning;kruis versierd krijgen? In het automa- stromend beekje geraakt en verdron-tisme zit een stuk devaluatie. Het moet ken. (Van een onzer verslaggevers) UARDINXVELD Aan het begin van de komende herfst zal Zeelands eerst® dubbeldeks veerboot voor de Westerschelde by de NV Scheepswerf en Ma chinefabriek ,De Merwede' in Hardinxveld-Giessendam van de belling lopen. Een klein half jaar later de streefdatum is 1 maart 1968 willen de Provin ciale Stoombootdiensten in Zee land dit indrukwekkende schip op het traject Kruiningen-Perk- polder de eerste overtochten la ten maken. Dc bouw van de eerste dubbel dekker (overzeteapaciteit 200 eenheden In één slag) op de werf aan. de Beneden-Merwede loopt volgens program. De vorm van de veerboot begint zich daar op de helling al Inngzaam af te te kenen. Het eerste platte stuk de kiel zou men kunnen zeg gen is zo goed als gereed. De fundaties voor de vijf dieselmo toren z(jn gelegd. Al een groot deel van het onderste rydek voor het schip ligt te wachten op de montage. Telkens worden nieuwe in de hallen samengestelde elementen aangevoerd en vla de kranen op hun plaats ge bracht. Kortom, voor de 600 man personeel tellende scheepswerf .De Merwede' is de bouw van dc dubbel deksveerboot momenteel hét grote project. Nu bijna een jaar geleden werd in het provinciehuis te Mid delburg het contract getekend tus sen de opdrachtgever (Zeelands pro vinciaal bestuur) en de Hardlnxveld- se werf. In hoog tempo Ls kort daar na veel voorbereidend werk verzet. Het ontwerp van het bureau voor scheepsbouw te Bloemendaal (lr P. H. de Groot) moest werkelijkheid worden. Dat betekende: ontwerpte keningen veranderen in bouwteke ningen, allerlei berekeningen maken en onderzoekingen verrichten naai de vereiste stabiliteit, hoogte en in vloed van trillingen op de veerboot van straks. De scheepswerf ,De Mer wede' moest er toe overgaan niet minder dan 30 tot 40 onderaanne mers voor allerlei specialistisch werk in te schakelen. Een belang- ryk stuk organisatie en coördinatu dus. Alles op het bouwprogramm; moet exact in elkaar passen. En het is daarbij niet alleen een kwestie van onderdelen bestellen, maar ook een zaak van voortdurende controle, van uitgebreid overleg tussen ont werper, opdrachtgever, toekomstige exploitant (de PSD), bouwer, het bureau dat de bouw controleert en de verschillende onderaannemers in bin nen- en buitenland Toen al het voorbereidende werk was verricht kon rond kerst 1966 op de helling worden begonnen. Voor het lekenoog was er ln de eerste maanden daarna nog niet veel te ontdekken wat op een dubbeldekker. Toch is er sinds de jaarwisseling by ,De Merwede' in Hardinxveld-Gies sendam al een stevig stuk werk ver zet en een elementair gedeelte van de veerboot vorm en inhoud gege ven. Met name in de onderbouw van de veerboot is een spectaculair stuk staalconstructie. De machinekamers voor de dieselmotoren Ln het hart van het schip vergen vooral voor de funderingen' hier en daar staalpla ten tot een dikte van enkele centi meters. Dc bouw van deze eerste, nog naam loze dubbeldeksveerboot is voor de NV Scheepswerf en Machinefabriek ,De Merwede' een Interessante op- lracht. De bijzondere vorm geen Icop en geen achtersteven stelt bijzondere eisen. De werf, die al ver- tehillende veerboten heeft gebouwd voor de Nieuwe Waterweg. voor Joegoslavië en voor een van de Sean- linavische verbindingen) heeft zich vooringenomen om alle kennis en er varing by deze houw in te brengen. (Voor meer gegevens over de bouw van deze dubbeldekker verwyzen wjj naar pagina 7). worden, dat er inderdaad sprake zal zijn van een onderscheiding, waarvan het .vererende' karakter door vrijwel iedereen wordt gevoeld. In deze gedach ten gang past ook het verdwijnen van de .lintjesregen'. Een onderscheiding be hoort te worden verleend op het mo ment, waarop zij is verdiend en omdat zy ls verdiend. Niet omdat er op één bepaalde dag in het jaar een x-aantal beschikbaar zijn. n - n S•'S) -s- --- - r=--, Een dwarsdoorsnee van Zeelands eerste dubbeldeks/ eerboot voor de Westerschelde. Op de boven- erdieping zes banen voor per sonenauto's, op het benedenrijdek vier banen voor (in principe i vrachtwagens. (Van één onzer verslaggevers. l AMSTERDAM-DEN HAAG De tele foon staat niet stil op de Israëlische am bassade in Den Haag en het Israëlisch consulaat in Amsterdam. Voornameiyk joodse, maar ook niet-Joodse Nederlan ders bieden hun diensten aan om in hei geval van een gewapend conflict In het Midden-Oosten, evenals in 1948 het ge val was, aan de zijde van Israël te vech ten. Er zyn ook vrouwen en meisjes bij. De Israëlische ambassadeur in ons land, dr D. Lewin, heeft van zijn regering op dit punt nog geen instructies ontvau- j gen. Voorlopig beperkt hij zich er toe de vele tientallen vrijwilligers, onder wie een niet gering aantal artsen en ver pleegsters. te danken voor hun morele steun. De woordvoerder van het consulaat deel de ons desgevraagd mee dat waarschyn- liyk pas na het onverhoopt uitbreken van een oorlog een beslissing zal worden genomen over het wel of niet accepteren van de aangeboden hulp. Ook in andere Europese steden geven vrijwilligers zich op. In Frankrijk en Zweden zouden net zelfs enkele hon derden zijn. In de Zweedse hoofdstad zou een vrijvilligersbataljon van omstreeks 300 man worden gevormd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1