PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Geen sprake van Frans veto, maar: DE GAULLE SCHUIFT BRITSE AANVRAAG OP DE LANGE BAAN Terneuzen bouwt dit jaar overdekt bad Engeland moet zich grondig veranderen Eervol ontslag voor mr. Van Hall per 1 juli a s Vandaag in de krant... Moeder van drie kinderen pleegde bankoverval BRITTEN ZIJN ONTGOOCHELD MARTINEZ IS B0RMANN NIET Onderweg ,Eten voor India opbrengst 5 min. LOTERIJ-ACTIE VAN INWONERS Speciaal voor zwemonderwijs scholieren 210e jaargang no. 113 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN du. 2375). Gooi, Grol kt 2, t'.lf 6140 (b 9 -es«l. (min. f 1.75). Woensdag 17 mei 1967 Axel huldigde Verkerk huldigde winnaar.... Pagina 11 moor. Giro 359300 PZC, Mlddoll PARLJS (AFP/RTR/DPA) President De Gaulle heeft giste ren op zijn eerste persconferentie van het jaar en in zijn eerste reactie op de Britse aanvrage om toetreding tot de Europese Eco nomische Gemeenschap ondubbelzinnig te kennen gegeven dat toetreding van Groot-Brittannië tot de EEG niet overijld zou die nen te geschieden. Tegenover bijna duizend Franse en buitenland se journalisten verklaarde hij in het Elysee dat men met Britse toetreding kan wachten tot ,dit grote (Britse) volk' de beslissende economische en politieke omwenteling tot stand heeft gebracht die het op een dag tot een volwaardig lid van de gemeenschappelijke markt zou maken. De aanwijzingen voor een dergelijke omwente ling zijn aanwezig. nomische, financiële en politieke moei lijkheden en liet uitkomen dat er weinig of geen kans is dat deze in één of twee jaar kunnen worden opgelost. Het gaat erom te weten of een akkoord tussen EEG en Groot-Brittannië mogelijk is en onder welke ommstandigheden, met houd van wat al Is opgebouwd. PARIJS: Het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, in een Karakteristieke houding tijdens zijn in het Elysee gehouden ■pers- oonferentie. PROF. DR. J. TINBERGEN KRIJGT ERASMUSPRIJS AMSTERDAM (ANP) Vrijdag 23 juni a s om tien uur 's morgens zal prins Bernhard als regent van de Stichting Preaemium Brasmiranum in het internationaal congrescentrum ir Amsterdam de Erasmusprijs 1967 uit reiken aan prof dr J. Tinbergen, econo mist en internationaal expert op het gebied van de ontwikkelingshulp. Het is de eerste maal dat deze jaarlijks Eu ropese prys, groot 100.000 gulden, is toegewezen aan een Nederlander. Duitsers verloren 69ste Starfighter HAMBURG (AP) De Westdnltse luchtmacht heeft gisteren haar 69ste Starfighter verloren. De F-104G kwam neer in de omgeving van de stad Bruns- btittclkoog. De piloot wist zich met z(jn schietstoel te redden. Hij heeft slei lichte verwondingen opgelopen. Aan deze .wachf-mogclijkheid gaf hij de voorkeur boven twee andere die hij in verband met de Britse aanvrage noem de: een onmiddellijke Britse aansluiting bjj de EEG en eventuele latere toetre dingen van andere landen zou betekenen dat er een geheel nieuw gebouw zou ontstaan, in plaats van het huidige bouwwerk der EEG, «lat, het resultaat is van tien jaar inspanning en onver moeibare samenwerking. De gemeen- schappeiyke markt zou in dit geval in een grote vryhandelszone of een At- lantische zone veranderen. Als derde j mogelykheid noemde De Gaulle een i stelsel van associatie tussen de EEG en Groot-Brittannië en eventueel andere landen, zoals in de verdragen van Rome Geen veto I is voorzien. De president verklaarde dat Frankrijk geen veto over Britse toetreding zal uit spreken en dat er ook in het verleden geen sprake is geweest van een veto. Frankrijk is slechts verheugd over het Britse streven zich met Europa te ver binden. Hij noemde echter een serie eco- De Gaulle PRESIDENT De Gaulle heeft gisteren vcrltlaard, dat Frank rijk geen veto zal uitspreken over Britse toetreding tot de EEG, maar tevens laten weten, dat hy alleen een toetreding wenst als het huidige Engeland een gron dige verandering heeft ondergaan (pag. 1). Flandria DE VLISSINGSE middenstand is geschokt door de mogelijkheid dat de Flandria-boten die jaar lijks 1,000 Belgische toeristen aan voeren niet meer in de Voor haven mogen meren. Ze moeten voor de vissersvloot wellicht wij ken naar Het Eiland (gag. PZEM-tarief DE PZEM-tarieven kunnen voor al aantrekkelijk worden voor grootverbruikers. Dat kan in dustrievestiging bevorderen (pag. Egypte EGYPTE heeft gisteren de nood toestand afgekondigd. Nog meer troepen worden gezonden naar het schiereiland Sinaï, waar Egypte aan aartsvijand Israël grenst (pag. 3). Kees Verkerk WERELD- EN EUROPEES schaatskampioen Kees Verkerk is gistermiddag gehuldigd in Axel. Op zijn beurt huldigde hij de winnaar van de plaatselijke wielerronde (pag. 11). nieuws op pagina 1, 3 en 9: Zeeuws nieuws op pagina 2 en 5; Financieel en economisch nieuws op pagina 13; Radio en tv op pagina 7. TODENDORFF (DPA) Een 41-jari ge moeder van drie kinderen heeft gis teren getracht de spaarbank in het Westduitse plaatsje Todendorf in Slees- wijk-Holstein te overvallen. Met haar zesjarig zoontje aan de hand meldde zij zich bij de bankdirecteur en eiste een bedrag van 10.000 mark, dat zy volgens haar zeggen in een p vraag gewonnen had. Toen dé directeur haar meedeelde, dat er voor haar geen geld was binnenge komen, loste zij met een alarmpistool een schot op hem. De bankdirecteur werd hierby' licht gewond. De vrouw en haar kind wisten der buit op een flets te ontkomen, maar zij werd later door de politie gehouden. Evenwicht Naar de opvatting van De Gaulle mag de Britse toetreding, binnen het kader van de verdragen van Rome, het evenwicht van de gemeenschap- (Zie slot pag. 3 kol. 3) NA UITSPRAKEN VAN DE GAULLE LONDEN (AEP) Engelse poli tieke kringen zijn ietwat ont goocheld na de persconferentie, waarin president De Gaulle de Britse pogingen om het lid maatschap van de gemeen schappelijke' markt te verkrij gen van commentaar voorzag. Van de drie mogeiykheden, die bet Franse staatshoofd noemde is de eerste, onmiddellijke aaneensluiting van Engeland en de landen van de Europese Vryhandels Associatie één groot tot vrijhandelszone transformeerd bouwwerk, door De Gaulle zelf uitgesloten. De tweede, een stelsel van associatie, heeft de Britse regering al verworpen. De derde mogelijkheid, wachten tot En geland zover is dat het een volwaar dig lid van de gemeenscliappeiyke markt kan worden, schynt de Fran se president het meest voor te staan. Volgens genoemde kringen zou dit betekenen, dat de voorgenomen on derhandelingen tussen Engeland en de ,zes' zelfs niet eens zouden kun nen beginnen. De Britse regering wacht de tekst de toespraak van De Gaulle af al vorens conclusies te trekken. In re geringskringen erkent men de moei lijkheden die op de weg naar de Eu ropese gemeenschappen liggen. Men is echter van mening, dat alle pro blemen die de Franse president heeft genoemd, oplosbaar zyn. In Brussel heeft de verklaring van pre sident De Gaulle niet de indruk ge wekt, dat de Franse president erg welwillend tegenover een Britse toe treding op dit ogenblik staat. In po litieke kringen meende men. dat hr' nogal wat harde voorwaarden ha< gesteld, die de problemen rondom de Britse toetreding niet gemakkelijker oplosbaar zouden maken. Vingerafdrukken kloppen niet FRANKFORT (I)PA) De jacht op de sinds het einde van de oorlog verdwenen Reich sleiter' Martin Bormann, die uiteindelijk Hitiers plaatsvervanger is geweest, gaat voort. Procureur-generaal Wilhelm Metzner in Frankfort heeft dinsdag verklaard, dat de uit Guatemala overgezonden vin gerafdrukken van de landarbeider Ju an Martinez, van wie vermoed werd, dat ht| Bormann zou kunnen zijn, niet over eenkomen met die van Bormann, die in Wiesbaden bewaard worden. De zorg vuldig uitgevoerde vergelijking der vin gerafdrukken ls negatief uitgevallen. Martinez werd zondag in hechtenis ge nomen. Hij ontkende Bormann te zijn. VS verminderen militaire hulp aan Griekenland WASHINGTON' (DPA) De Verenig de Staten hebben hun lopende militaire leveranties aan Griekenland beperkt zo lang de nieuwe regering In Athene niet voldoende heeft gedaan om het land een parlementaire regeringsvorm terug te geven. Dit is door ambtenaren van het State Department bekendgemaakt. De militai re steun van de VS aan Griekenland bedroeg in het laatste begrotingsjaar bijna tachtig miljoen dollar. Het vervoer Er schip van enkele belangrijke mili- Ire stukken is inmiddels tegengehou den. Goederen van minder belangrijke betekenis worden nog wel geleverd. ARBEIDERS BEZETTEN BELGISCHE FABRIEK BRUSSEL (ANP) In La Louviöre, in het Belgische mijn- en Industriegebied ten zuiden van Brussel, hebben arbei ders gisteren de fabriek .Usines Anglo Germain' bezet. Zij verzetten zich tegen sluiting van het bedrijf, waar spoorweg- materiaal wordt vervaardigd", zonder dat in voldoende mate Ls voorzien in nieuwe werkgelegenheid voor (1e circa 300 man personeel. De arbeiders hebben een zwarte vlag gehesen boven de fabriekspoort en de directie en officiële autoriteiten laten weten, dat ze zorgvuldig zullen waken tegen beschadiging van de gebouwen of de installaties. In een petitie aan de provinciale gouverneur verlangen zij In grijpen van de regering om de fabriek gaande te houden. DRAKENSTEYNEen op name van prinses Beatrix en haar zoon prins Willem- Alexander. (Foto Max Koot). DEN HAAG De totale op brengst van de actie ,Eten voor India' werd dinsdagmorgen ge raamd op circa 5 miljoen gulden. Daarbij zijn inbegrepen ruim 700.000 gulden, die voor zaterdag al bij de NOVIB waren binnenge komen en de girostortingen, die nog worden overgemaakt. ,Op zichzelf is 5 miljoen 'n aardig bedrag', zegt Novib-directeur Van Vlijmen, ,maar wij zijn te leurgesteld, omdat we nu niet zo veel kunnen doen als vorig jaar en omdat het bedrag heel wat min der is dan in 1966, toen 17,1 mil- joen werd opgebracht', vervolgt de heer Van Vlijmen. ,Het vraag- stuk waarvoor we staan, ver- draagt eigenlijk niet een mindere De vijf miljoen gulden zullen zo spoedig mogelijk in eten worden omgezet, aldus de heer Van Vlij men, die het vooral betreurt, dat door de lagere opbrengst het niet mogeiyk zal zijn een waterproject voor Bihar aan te schaffen. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van binnenlandse zaken heeft gisteravond het volgende medegedeeld: bij koninklijk besluit van 13 mei 1967 no. 1 is aan burge meester G. van Hall van Am sterdam per 1 juli aanstaande, met dank voor vele en gewich- tige diensten in zijn functie be wezen, eervol ontslag ver leend. TERNEUZEN In Terneuzen zal ,het is voor 80% zeker', zei burgemeester J. C. Aschoff nog dit jaar begonnen worden met de bouw van een overdekt zwembad. Deze accom modatie zal vooral als instruc- tiebad worden gebruikt, maar in het 25-meter-bad kunnen ook wedstrijden worden gehouden. De kosten zijn geraamd op on geveer een miljoen. Het bad is gesitueerd aan de Willem Kloos- straat, in de buurt van de jeugd- verkeerstuin. De inwoners van Terneuzen willen via een loterij de inventaris 15.000) bijeen brengen. Op een persconferen tie in het stadhuis bood dins dagmiddag mevrouw M. P. van der Linde-van de Ree, secreta resse van de Terneuzense zwem vereniging ,De Schelde', de eer ste tien loten aan aan burge- nvc-'f"- Asclioff. In totaal zal r noo verkopen Terneuzen s' gemeentesecretaris de heer A. J. van Pagee, tevens voorzitter van liet actiecomité ven die aan de stichting van een oevrdekt zwembad ten grondslag hebben gelegen. ,Het wemsei zoen is vrij kort. In 't onoverdek te .Sclieldebad' dat de gemeente nu ryk is, kunnen dnardoor altyd maar betrekkelijk weinig kinde ren zwemles krijgen. Bovendien bleken de recreatiemogelijkheden voor volwassenen en de trainings accommodatie van de zwemvere niging ,De Schelde' onvoldoende. Bij de bouw van een overdekt zwem bad de gemeente had al geruime tijd plannen in deze richting ls, ondermeer voor het verkrijgen van verschillende subsidies, de ideeële medewerking van de bevolking van het grootste belang. .Het rijk moet de indruk kr(]gen dat men zelf ook prijs stelt op een overdekte zwem- gelegenheid', aldus de heer Van Pa gee. En daarom gaan de leden van Be Schelde' dan ook op pad voor de verkoop van 25.000 loten rai- son van een gulden, zy kunnen daar bij rekenen op steun van de midden stand, die op de expositie ,Enté '67' een stand ter beschikking stelde. (Zie slot pag. 2 kol. 5) Mevrouw M. P. van der Linde-van de Ree, secretaresse van de ter neuzense zicemvcreniging J3e Schelde' overhandigt burgemeester J. C. Aschoff de eerste loten van de loterij-actie voor een overdekt zwembad in Terneuzen. De heer A. J. van Pagee, voorzitter van hef vActiecomité Terneuzen', kijkt ls de opperherder van de Rooms Katholieke Kerk op reis graat, dan is dat niet zo maar een uitstapje, maar een aangelegenheid die in de hele wereld onderwerp is van kriti sche beschouwing. Daarby ko men vragen aan de orde als: wat is het doel van de reis' Is hier de R K Kerk in het geding als politieke macht? Of gaat het uitsluitend om deze instelling als religieuze groepering, als geloofsge meenschap? Op dergelijke vragen kan echter zelden een afdoend antwoord wor den verkregen. Als er al sprake is van een uitsluitend kerkeüjke missie, dan komt toch de politiek meestal om de hoek kijken. Omgekeerd Ls het al precies zo. Paus Paulus is kennelijk graag on derweg. Hij bezocht Israel, ging naar India, was op bezoek bij de Verenigde Naties in New York en is nu juist terug gekeerd van een korte reis naar Portu gal. Het bezoek aan Israël was een pel grimstocht naar het heilige land. de plaats waar de stichter van de kerk heeft gewoond en gewerkt, een oord dat op vele christenen een bijzondere aantrek kingskracht uitoefent, ook op de paus. Bovendien ontmoette hij er de patriarch van Cons tan tinopel, met welke ontmoe ting een scheiding van meer dan negen eeuwen tussen de Kerk van het oosten en die van het westen tot een symbolisch einde kwam. De reis naar New York had een duidelijk politiek accent, maar slechts weinigen hebben zich daaraan geërgerd: de paus sprak de algemene vergadering van de Verenigde Naties toe en toonde zich voor dit internationale forum van oost en west de verkondiger van de vredesboodschap. Een uitsluitend kerkelijk doel had daarentegen zijn reis naar India: de paus woonde er het eucharistisch congres in Bombay bij. Maar de politiek werd er al spoedig in gemengd De Portugese regering noemde namelijk de reis van de paus .beledigend voor een christelijke natie', met welke natie Portugal-zelf werd bedoeld. Deze christelijke natie was namelyk woedend op India, omdat dit land Portugese en claves als Goa en Damao had gean nexeerd. De Portugese regering vond dat de paus solidair met haar had moeten zijn. Het lijkt er dan ook op alsof de jongste reis van de paus enige relatie heeft met zijn bezoeK aan India, een soort herstel-van-goede-betrekkingen met Portugal. By herhaling heeft weliswaar de paus verzekerd dat zyn reis naar Fatima uitsluitend een kerkelijke zending in hield, tegelijkertijd echter heeft hy mee gedeeld dat het Portugese episcopaat .hoffelijke pressie' op hem had uitge oefend. Men kan zich onmogelijk aan de indruk onttrekken, dat de paus ditmaal een gebaar heeft willen maken aan het adres van de .christeiyke natie', die zich destijds door zijn reis naar India zo be ledigd voelde. Daardoor is het echter een gebaar geworden, dat (ondanks rijn mis sionaire karakter) onvermijdelijk poli tieke accenten heeft gekregen. Portugal is immers een dictatoriaal land, waar de vrijheid ernstig wordt beknot. Bn van zelfsprekend werd allr~*j gesteld: doet de paus aan zo demonstratief op bezoek te gaan Sn een land, waar geen vrijheid heerst De Portugezen, die eens lit eigen land moesten vluchten, zonden de paus een telegram met het gramstorig verzoek by de rege ring er in ieder geval op aan te dringen, dat zij politieke gevangenen zou loslaten en dat zij voorts de concentratiekampen zou sluiten. Er was ook ongenoegen bij de Afrikaanse landen: voor hen is Por tugal een koloniale mogendheid antieke stijl, die weigert om aan Angola zelf standigheid te geven. Ook is het de vraag of de Italiaanse regering het zo prettig heeft gevonden, dat de paus in Portugal sprak met ex-koning Umberto. Door dit alles kreeg de pauselijke reis al lerlei politieke accenten, die hy ver moedelijk helemaal niet heeft gewild, maar die nochtans onvermijdelijk bleken. Maar ook strikt-kerkelijk gezien ls men niet overal gelukkig met deze reis. Daarover schreef vorige week de hoofdredacteur van de Nieuwe Linie een opvallend artikel onder het opschrift: ,Paus Paulus. quo vadis?' Hij stelt in dit stuk vast, dat de pelgrimage van de paus naar Fatima een onderstreping is van ,een mariologie, die stamt uit een tyd van theologische en bijbelse bekrompen heid aan de ene kant en een devotionele bigotterie aan de andere kant'. Men proeft uit het hele artikel, dat hier een oprecht maar tevens sceptisch katholiek aan het woord is: ,Bij God is niets on- mogelyk, maar het is voor de christen na Vaticanum n moeilijk zich in te leven in een vroomheid, die gestoeld is op ver schijningen van Maria aan drie kinderen van respectievelijk tien, negen en zeven jaar. gedurende zes maanden, telkens precies op de dertiende van de maand met een zonnewonder tenslotte als be kroning en met precieze voorschriften van de maagd aan deze kinderen', aldus de hoofdredacteur Van den Boomen. Aan het slot van zijn betoog komt hij met een opvallend voorstel: het volgende bezoek van de paus zou Nederland moeten gel den. .Het zou goed zijn voor Paulus VI kennis te nemen van de wijze van min der traditioneel christen zijn die thans in Nederland meer en meer in zwang komt. Het is duidelijk, dat de balans, die paus Paulus kennelijk zoekt, by hem nog steeds zwaar naar de traditionele kant doorslaat. Als de kerk in Nederland het duidelijkst toont in staat van vernieu wing te zijn, zou de paus. niet in een bezoek van drie. vier uur, maar bijvoor beeld gedurende een week in Nederland kunnen meemaken, hoe deze vernieuwing hier, zij het ook moeizaam, gestalte krijgt' aldus deze r k journalist. Wat zou dan het programma van een dergelijk bezoek moeten bevatten? .Een gesprek met pater Van Kilsdonk, een bijeen komst van Sjaloom en een gespreks- avond in een huiskamer in het Bossche bisdom zouden voor paus Paulus interes sant kunnen zyn'. zo besluit Van den Boomen. Wie als belangstellend buitenstaander van dit Nederlandse r k commen taar kennisneemt, kan moeilijk an ders dan sympathie hebben voor deze houding: opbouwend, maar kritisch. Er is geen sprake meer van een gelovig en stilzwijgend aanvaarden van datgene, dat in de top van de hiërarchie als vaste lijn wordt aangegeven. Integendeel, er is sprake van een eigen óórdeel, tot stand gekomen op grond van eigen ver antwoordelijkheid. De paus gaat op reis, akkoord, maar dan niet alleen naar een politiek verwerpelijk georganiseerd land en met alleen gericht op een geloofs praktijk. die de Nederlandse niet is - zo wordt hier openlijk uitgesproken. Van daar de suggestie: laat de paus naar Nederland komen. Wijlen bisschop Bek kers had het vaak over .de kerk onder weg'. Kennelijk is de R K Kerk in Ne derland daarbij een heel andere route in geslagen dan byvoorbeeld in Portugal. Maar in moderne zin is dat misschien ook wel een wonder, zij het dan een heel andere dan dat van Fatima. Ja waarom zou paus Paulus eigenlijk niet eens hier op bezoek komen? (Foto PZC)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1