NISSTRAPPERS GAVEN VISITEKAARTJE AF SNELLE VERBINDINGSWEGEN VOOR KNOKKE HEIST, BLANKENBERGE EN ZEEBRUGGE extia brugse ringlaan wordt belangrijk verkeersknooppunt Jerry Lewis en Moll Flanders ZUIDZANDE: VANBEBOUWD KRUIS' TOT VIERKANT FILMS VRIJDAG 12 MEI 1967 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Er schort wat aan de verbinding van de Bel gische Oostkust met het binnenland. Knokke, Heist, Blankenberge en Zeebrugge werden in dit opzicht beslist stiefmoederlijk behandeld. Men moet op een zomerse zondagavond maar eens een kijkje nemen op het kruispunt van de wegen naar Sluis en Knokke te Westkapelle. Dit is overigens maar één knelpunt. Even erg krijgen de automobilisten hef te verduren op de weg Blankenberge-Brugge-autoweg naar Brussel. Regelmatig doen zich daar kilometers lange opstoppingen voor. Gelukkig wordt nu hard gewerkt om verbetering in deze toestand te brengen. In het vijfjarenplan voor openbare werken, dat het Belgische parlement heeft goedgekeurd, wor den aanzienlijke kredieten beschikbaar gesteld voor het aanleggen van de belangrijke verkeers ader Antwerpen-Zelzate-Knokke. Later zal deze weg aansluiten op de autostrada, die moet wor den gebouwd langs de gehele Belgische kust naar Calais. Deze kustweg zal op een vijftal km van de badplaatsen lopen. Verder is men echter reeds gevorderd met de verbinding tussen de oostkust en de Brugse ring laan, die een belangrijk knooppunt aan het wor den is. Niet alleen de auto's komende uit de richting van Blankenberge, Heist en Zeebrugge zullen er gebruik van kunnen maken, maar ook die komende van de oude weg naar Oostende. Thans dromt geheel deze onoverzichtelijke ver keersstroom samen aan de Scheepsdalebrug te Brugge, die in feite werkt als een fleshals. Om de autostrade naar Brussel te bereiken, moet bovendien ook nog gedeeltelijk door Brug ge gereden worden. Het is begrijpelijk dat zo iets op de topdagen van het toeristisch seizoen onvoorstelbare moeilijkheden meebrengt. Deze brug zal echter uitgeschakeld worden en in plaats daarvan wordt een nieuw kunstwerk over de Oostendse vaart gebouwd, ongeveer 700 meter verder. Het zal 34 miljoen B. fr. kosten en men is reeds een heel eind gevorderd. Van deze plaats af wordt nu. een brede weg aangelegd naar de Hoefijzerlaan, een stuk van de Brugse Ringlaan. Hiervoor moesten twee bruggen gebouwd wor den over de binnengrachten van de eeuwenoude stad. Ze zijn nu bijna klaar. Het ziet er echter naar uit dat de volledige nieuwe verbinding pas in 1970 zal kunnen worden gebruikt. Im mers, het belangrijkste gedeelte is ongetwijfeld het stuk tussen Lissewege en de hoge vaste brug over de Oostendse vaart. Hiervoor had alleen nog maar een aanbesteding plaats voor het uit voeren van grondwerken voor ongeveer 30 mil joen fr. De onteigeningen zijn echter bijna vol ledig uitgevoerd. Men is ook al druk aan. het werk aan enkele viaducten. Ondanks de omvang van deze werken is de ver binding naar de Hoefijzerlaan te Brugge eigen lijk maar een voorlopige oplossing. Van de hoge vaste brug over de Oostendse vaart af moet later nog een andiere weg worden aangelegd, die het verkeer afkomstig van de Belgische oost kust rechtstreeks over de gemeenten St.-Andries en St.-Michiels naar de autostrada Oost end e- Brussel te Loppem zal leiden. Hiertegen is ech ter reeds van verschillende zijden verzet gere zen. Vooral te St.-Michiels ls men het er hele maal niet mee eens dat deze verkeersader dwars door de dorpskom zou lopen. Hieruit kan men al afleiden dat de onteigeningen, die moeten worden uitgevoerd, zeker niet van een leien dakje zul len lopen. Voorlopig is dit dus nog toekomstmu ziek en wordt de aandacht vooral op de Brugse Ringlaan toegespitst. Zo krijgt Brugge in de komende jaren een groot aantal nieuwe bruggen, die dan nog niet begre pen zijn in het werkprogramma voor 1967 en 1968 met een totaal bedrag van ruim 100 miljoen B. fr. De smalle Gent- en Smedenpoorten worden geklasseerde monumenten en honderd meter verder wordt een nieuwe, brede brug gebouwd. Het kanaal aan het station moet rechtgetrokken worden en ook daar komt een hoge, vaste brug met en toegangsweg naar de autostrada. Al het verkeer komende uit de richtingen van Asse- broek, St.-Kruis en Gent kan ei1 over geleid worden. Deze verkeersader is ook belangrijk voor Sluis en Knokke, omdat men hierdoor veel gemakkelijker de autoweg naar Brussel zal kun nen bereiken, zonder door het centrum van Brug ge te rijden. Dit dit alles blijkt wel zonneklaar dat de Bel gische regering heeft ingezien dat de huidige toe stand vooral voor het toerisme onhoudbaar was geworden. Het werd hoog tijd trouwens. De va kantieganger komt immers relaxen en beslist niet om zijn zenuwen nog eens extra In te span nen in een van de ontelbare, soms urenlange verkeersopstoppingen tussen Brugge en de oost kust. ZUID/, AN DE Als een laatste voor. post voor het centrum van recrea tie in West-Zeeuivsch- V laanderen, Gadzand en omstreken, iligt even voorbij Oostburg Zuidzande. liet us een kleine zelfstandige gemeente met 813 inwoners, gebouwd'rond de krui sing van tweè wegen, waarvan de weg Oostburg-Cadzand de drukste is. De mensen in Zuïdzande werken voor het merendeel in de agrarische sec tor en kerken weer voor het me rendeel m de Nederlandse her vormde kerk, die in het midden van het dorp staat. Sinds de laatste oorlog heeft Zuid- zande steeds een daling van het in wonertal gekend. In 191,6 woonden er 962 mensen, in 1951, waren het er 853, in 1965 819. Maar nu is het dieptepunt wel bereikt en in de ko mende jaren verwacht men een con stante stijging van het aantal zielen. Er wordt nu aan 8 woningen ge bouwd, wat betekent dat er zo'n 30 mensen naar Zuidzande zullen ver huizen. Momenteel heeft het dorp bijna 30 woningwetwoningen binnen zijn grenzen, maar er liggen nog evenveel aanvragen te wachten om dat door de contingentermg Zuid zande vrijwel niet aan bod kwam. Nu de bouw vrij is staat het dorp er heel scat beter voor. Vooral in de vrije sector wordt flink gebouwd want het is goed wonen in Zuidzande; dicht bij'zee en toch nog buiten de drukke zone- In de raadzaal staat een plattegrond van de gemeente opgesteld waarop het nieuwe uitbreidingsplan is gepro jecteerd. Het bestaat uit twee fasen: de eerste Hat in het noordwesten, de tweede in het. zuidwesten, dus aan beide zijden van de Straatweg van Zuidzande naar Oostburg. De eerste (use omvat 1/0 woningen in open en half-open bebouwing, 29 autoboxen en 8 bungalows. De laatste werden en worden geheel aan de rand van de gemeente gebouwd, zodat zij het aan zicht zullen bepalen. Dit plan bevindt, zich voor een groot deel nog in het praatstadium; mogelijk zal een deel van de woningen als bejaardenwo ningen dienst gaan doen. Verder zijn. in deze fase een speelterrein, een sportterrein en een parkeerterrein geprojecteerd. De fase in het zuid westen omvat naast een aantal wo ningen een sportterrein, waarin mo gelijk een zwembad zal worden ge bouwd. De ontsluiting van dit ge bouwd zal tot stand komen door het doortrekken van de Kamerikstraat. De plannen worden ontworpen door het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes. Door de uitvoering ervan zal Zuidzande van een be bouwd wegenkruis' veranderen in een vierkant: dat is met het oog op riolering en andere openbare voor zieningen en diensten (ptt) bijzonder economisch. In het zuidwesten van de gemeente is voorts een klein in dustrieterrein gepland (langs de Straatweg naar Oostburg Zomerwoningen worden min of meer uit de kom geweerd, omdat het alge meen belang boven het persoonlijk belang gaai. Er is tenslotte vraag genoeg 'naar woningen in de kom voor permanente bewoning. Natuur lijk is er geen bezwaar tegen de ombouw van oude polderwoningen tot vakantiewoningen; die zouden an ders toch tot krotten vervallen, wat geen vergroting van het landschaps- schoon kan zijnEen belangrijk ar gument om het vakantieverblijf bui ten de kom te situeren is het feit dat de grondprijs in de kom door het bestemmingsplan hoger is komen te liggen. Voor toeristen is Zuidzande aantrek kelijk om de rust die er heerst en niet- ket. minst om de wat lagere prij zen. Er zijn vele particuliere pen sions en twee hotels, die in het hoog seizoen steeds volgeboekt zijn (Het aantal eters' is er doorgaans twee maal zo groot als het aantel over- nachters). De middenstand is ge- pers die- het winkelbestand van bij voorbeeld Sluis en Oostburg so heb ben vergroot. De weg Oostburg-Cadzand zal in de nabije toekomst een belangrijke ver betering ondergaan. De Straatweg van Zuidzande naar Oostburg zal verbreed worden en van een beter wegdek worden voorzien en boven dien zal de openbare verlichting in de kom van Zuidzande worden ver beterd. De wegverbreding in de kom geeft wel wat moeilijkheden omdat een strook grond onteigend zal moe ten worden. Verbreding van de Ma- riastraat is onmogelijk; daarvoor zou een hele huizenrij moeten worden gesloopt. (Luchtfoto Slagboom en Peetersj. Met een 5—0 overwinning op de Meterfabriek hebben de Mis- trappers duidelijk aangetoond dat ze ook dit jaar hoge ogen willen gooien naar het kampi oenschap. Hun reeds sterke ploeg is door de komst van enige nieuwe spe lers nog in kracht toegenomen, zodat het voor de andere clubs wel heel moeilijk zal zijn om de Mistrappers van het kampioen schap af te houden. Spadella heeft er verschillende spe lers bijgekregen die voorheen voor de Kust uitkwamen. Toch moesten ze met 2-0 het hoofd buigen voor Advendo. In afdeling B won RWS met 5-0 van HKC H, aat ook dit jaar wel weer het zwakke broertje zal zijn. Het is jammer dat- in deze afdeling, vooral tegen het eind van de competitie, verschillende elftallen niet compleet in het veld verschijnen, zodat er van echte strijd weinig sprake meer is. Het is voor de sportieve gang van zaken te hopen dat dit in deze com petitie niet vdorkomt. De volledige uitslagen waren: Afdeling A: Adven do - Spadella 2-0. Mistrappers - Me terfabriek 5-0. MOC '65 - Philips I 1-3. Afdeling B: Havee - Van de Poel 3-0. Philips H - Vlaco 0-2, HKC II- RWS 0-5. Het programma voor de week van 15-20 mei luidt: 16 mei HKC - Meter- fabriek. Scheepswerf - Vlaco; 17 mei Hoek Vet. - PZEM. DOW H - RWS: 18 mei PTT - Philips I. DOW I- Atoom Boys. De interessantste wedstrijden zijn die op donderdag 18 mei tussen PTT en Philips I en tussen DOW I en Atoom Boys. Al deze elftallen behoren tot de" beste in hun afdeling. Vooral PTT, met als grote animator Sam Jansen, liet in de vorige competitie leuk spel zien. AXEL Gemeenschappelijke pinksterdienst Woensdagmiddag had de activiteiten commissie van het dienstencentrum ,'t Trefpunt' te Axel een pinksterbijeen komst belegd. Ds P. J. Pennings, die de leiding van deze middag had, verzorgde de pinkstermeditatie. Een koortje van de hervormde gemeente zong, onder lei ding van de heer J. Smies. een aantal liederen, de heer J. de Ridder las het diakenmannetje uit Camera Obscura voor. Ruim 40 bejaarden woonden deze pinkstermiddag bij. WATERLANDKERKJE Jaarvergadering De r-k bond van bejaarden te Westdor- pe houdt zijn jaarvergadering op don derdag 25 mei a s fsacramentsdag) in de zaal Concordia'. Na de h.-mis wordt een koffietafel aangeboden. Op de agen da van de 's middags te houden verga dering staat onder meer een spreek beurt van de heer Cornelis, kringleider van de bond. SAS VAN CENT Foto-uitstap De Sasse Foto Kring zal op 20 mei a s een fotofietstocht maken. De tocht staat onder leiding van de commissaris van de kring, de heer P. Bockstael. Evenals vo rig jaar rijdt men dan door de mooiste gedeelten van de omgeving. vrouwenclub Op 29 mei a s houdt de vrouwenclub .Elk naar haar krachten' uit Sas van Gent de laatste avond van het seizoen. Op het programma staat onder meer bloem schikken onder leiding van mevrouw Heuvelink. oecumenische dienst Op 25 mei a s wordt in de hervormde kerk te Sas van Gent een oecumenische dienst gehouden. Het thema van deze dienst is .Kerk bulten de kerk'. SINT -JAN STEEN Wedvlucht Vanuit Neufvilles hield de postduiven vereniging ,De Zwaluw" een wedvueht. De afstand was 116 km. Er stonden 241 duiven in concours. De prijswinnaars waren: 1 W. Minderhoud; 2 L. Waas- n: 3 en 6 W. Westerbeke; 4 en 10 outenhoofd; 5 W. Verhage; 7 J. K. Dommisse; 8 Gebr. Houmes; 9 K. Min derhoud. TERNEUZEN Het begint erop te lijken dat de S9-jarige Jerry Lewis opnieuw ontdekt is door de internationale filmkritiek. Zijn naam wordt tenminste genoemd in gezelschap van Buster Keaton, The Marx Brothers en zelfs Charlie Chaplin. Het zijn vooral de Fransen die grote bewonde ring hebben voor hef typisch Amerikaanse komische verschijnsel Jerry Lewis. Men spreekt daar zelfs van Jerrylevisiaans universum'. Anderen beschouwen Jerry's grollen en gezichtentrekkerij als laag-bij-de-grondse lol, waarvoor de ware cinefiel eigenlijk zijn neus moet ophalen. Hoe het ook zij, het is intussen wel zeker, dat Lewis erin geslaagd is langzamerhand een geheel eigen stijl te ontwikkelen, die bij elk van zijn meer dan 30 films duidelijker aan de dag trad. In Jlet pronkstuk van de familie', waarvoor Leicis zelf het scenario schreef, speelt hij zeven hoofd rollen zoals: circusclown, veerbootkapitein, piloot, modefotograaf, privé- detective en gangster. Het verhaal gaat over het meisje Donna Peyton, dat na de dood van haar rijke vader alleen in de wereld staat. Zij logeert een week bij elk van die ooms om te beslissen wie van hen zij wil adopteren als haar nieuwe vader. ,Het pronkstuk van de familie' is zaterdag, zon dag en maandag te zien in liet Ledeltheater te Oostburg. Terneuzen gooit het meer over de amoureuze boeg. Moll Flanders (Kim Novak), een aardig meisje dat opgroeit i» een weeshuis, is het middelpunt van alle avonturen. Toen zo heel klein was zei ze al dat ze dams' wilde worden. Het is een.heerlijk verhaal geworden van een verleidelijke dienst maagd, die iets had wat, ronduit gezegd, een man wild kan maken. Men moei lh jaar zijn om dat alles te kunnen zien. De film in Oostburg is toegan kelijk voor mensen van ,alle leeftijden'. Over de binnengrachten te Brugge moesten twee bruggen worden gebouwd, die nu bijna klaar zijn. Al het verkeer uit de richting Blankenberge, Zeebrugge en de oude weg naar Oostende, moet nu nog over de smalle Scheepsdalebrug te Brugge, die werkt als een trechterhals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 33