IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN IS DE BOOG NOG STEEDS GESPANNEN een schooltje in axel dat hoerenkamer werd extiA cora hofman: beetje nerveus zeeuwsch-Vlaanderen MENSEN IN DE SPORT ZEEUWSCH-VLAANDEREN VRIJDAG 12 MEI 1967 TERNEUZEN Als Cora Hof man (14) uit Terneuzen in een wedstrijd moet lopen of sprin gen is ze altijd een beetje zenuw achtig. ,De anderen zijn al zo groot, ik hou m'n hoofd nooit goed recht en heb ik nou wel voldoende getraind?' zijn de pro bleempjes waarover ze dan zit te tobben. Volkomen ten onrechte overigens, maar praat dat een modieuze, wat verlegen HAVO- leerlinge eens aan haar ver stand. Trainer J. B. Johannisse (van ,Scheldesport') mag nog zulke bemoedigende schouder klopjes uitdelen, Cora blijft zich een tikkeltje ongemakkelijk voe len. ,Dat duurt nooit zo lang hoor', zegt ze. ,Als ik eenmaal ben gestart vergeet ik alles. Dan is het alleen maar belangrijk om zo goed mogelijk te lopen of zo ver mogelijk te springen'. En dat kan de Terneuzense atlete! Enkele weken geleden sprong ze tij dens schoolv.edstrijden 5.85 meter en dat was voldoende geweest voor een derde plaats op de nationale rang lijst. .Was geweest", inderdaad, want het ging hier om een niet-officiële ontmoeting en dan telt zo"n sprong helemaal niet mee. Een ander hoofdstuk: Zierikzee. Daar werden op Hemelvaartsdag Zeeuwse atletiekwedstrijden gehou den. Cora (,een beetje nerveus' na tuurlijk) ging er inclusief tasje met sportgoed heen. Ze nam een forse aanloop en kwam precies 5.43 me ter verder neer. En daarmee over trof ze het Zeeuwse record van Ma ry Moerman 10 centimeter. Ook hier echter een pechfactor: rugwind, dus het gold weer niet. Op tweede pinksterdag wil de Ter neuzense lyceumleerlinge het eens in Hulst proberen, op door de plaatse lijke vereniging RKHAV uitgeschre ven wedstrijden. Misschien regent het dan wel... HULST De laatste dag van de kermis is in Hulst een bijzondere, om het simpele feit dat men er dan nog een schepje bovenop doet. De kermis verheugt zich nog in de be langstelling van kinderen die de nougat, het Hollandse gebak en hel iwalken tussen de lawaaierige ten ten nog niet moe zijn, maar alle mondige inwoners amuseren zich met de wielerkoers of de schutterij en houden daarbij nauwlettend hun dorst in de gaten. Gelukkig loopt het parcours lang seen groot aan tal openbare gelegenheden, die op dergelijke hoogtijdagen strategi- tche punten vormen binnen de oude vesting. Tegen de aarden wal. aan de binnen zijde, ligt één van die strategische punten. Het is een eenvoudig en so ber ingericht proeflokaal aan de Nieuweweg, dicht bij het bolwerk dat men de manége noemt, omdat men er vroeger in plaats van auto's paar den parkeerde. Behalve proeflokaal is het een clublokaal, onder meer van de schuttersvereniging ,Elk zijn Recht'. Elk zijn plezier bovendien, want de schutter die óók dolgraag de koers wil volgen, hoeft maar af en toe even over de drempel te stap pen. Daar staan ze dan: pijlen in de hand, petten op het hoofd, onder vrienden, geen last van dorst... Van af de schuttersbaan roept een wellui dende stem: .Nooitgedacht!' Het is zijn beurt. Op de schuttersplaats, die in het café zelf ligt, spant hij zijn boog terwijl een aantal .kwaaie' en minder .kwaaie' schutters toekij ken. De wip met de kleurige vogel tjes ligt achter in het ommuurde tuintje, voor de muur van het dui venhok. Zijn pijl laat hij eerst naar de blauwe lucht wijzen. Eén oog tuut er langs. Dan zakt de pijl in de tot het uiterste gespannen boog en suist hij weg. Mis. Hot projectiel ploft te gen het zeildoek achter de wip. ,Och, hij wilde hem nog één ronde la ten staan' is het commentaar. Maar de volgende keer zal hij naar men verwacht de hoge vogel raken en het tientje in de wacht slepen. De fazantenhaan stapt wat heen en weer in zijn hok, kennelijk weinig geïnte resseerd in de langssuizende pijlen. De kip, die naast de fazant woont, is niet thuis. Er ligt een handvol eieren. Er wordt deze dag geen wedstrijd geschoten, maar het gaat vandaag alleen maar om het amusement. Natuurlijk levert het schieten van een hoog- of zijvogel een premie op, maar dat is niet de essentie. Op clubwedstrijden wordt uitgemaakt wie binnen de vereniging de beste schutter is. Dan wordt alleen de hoogvogel geplaatst en krijgen alle schutters een bepaald aantal scho ten toegemeten, waarmee zij het moeten doen. Vader en zoon Van Helsland (Jan en Louis) hebben zich In eigen huis opgewerkt tot geduch te schutters. Vital de Vos, zo hoor den we, mag zeker niet over 't hoofd gezien worden. Vital komt er even bij staan en maakt duidelijk dat het wel los loopt. Die bescheidenheid en de afwezigheid van eerzucht zijn niet zeldzaam in schutterskringen. X>at is een van de Jongste schut ters; hij doet het heel aardig'. Men zegt het van de negenjarige Fran- kië, die geen zondag verstek laat gaan. Met een ernstig gezicht spant hij zijn boog en schiet: de hoge vo gel hangt in 't zeil, samen met zijn pijl. In zo'n jongen zit toekomst. We vroegen hem hoe lang hij al schiet, .'n Jaar of acht' verstaan we. maar misschien bedoelt hij een jaar of wat. Ook de dames doen mee. maar mis sen, wat door de heren niet als al te man en telt voor negen wanneer men die alléén omwerpt. In alle an dere gevallen tellen de zot en de ne genman voor twee. Men speelt het ploeg tegen ploeg (elk vijf of zes man) en men heeft plezier met z'n allen. Onder de schutters treft men weinig jongeren aan. Schieten is een ver maak van de oudere generaties. Na tuurlijk niet alleen in Hulst: in alle dorpen en gehuchten in het oosten van Zeeuvvsch-Vlaanderen hebben de schutters hun liggende of staande wip. ,'t Is maar wat je gewend bent' '-eggen kenners over het verschil tus sen de twee wippen en voor beide geldt: ,D'r zit een hoop geluk hij'. de voordeur, meisje Hofman hoefde geen stap te verzetten. De vereni gingsmensen hadden haar bezig ge- .'.ien tijdens schoolwedstrijden en dat eidde tot een beleefdheidsbezoekje. Vier Zeeuwse kampioenschappen Enkele jaren geleden haalde ze zelfs de oranje-band judo. Wee de duistere figuur die met overvalplannen rond loopt. Cora vloert hem, ze rent weg of ze springt hem op z'n nek. En dan behoort, niet te vergeten, de gewone degelijke mep ook nog tot het wapenarsenaal-.. De schieting kabbelt voort. Schut ters staan rond de toog, een glas ter rechter- en een boog ter linkerhand. Hulstenaren weten zich kennelijk uit stekend te amuseren, getuige het aanplakbiljet dat 43 zomerschietin- fïn vermeldt, in de lokaliteiten van Leeraert, G. Lijbaart, J. van Hels land en A Verhulst. Een kleiner bil jetje staat vol met schutterslatijn over inzetten en premies. Nu we het toch over geld hebben: de pijlenra- per krijgt een kwartje van ieders inzet. Louis van Helsland is niet alleen 'n kwaaie schutter maar ook de reke naar van de duivenconcourscommis- sie te Hulst en daarbij nog eens kampioen pieren. (Toch geen kwaaie pier). De lokaliteit blijkt tevens club lokaal van de postduivenhoudersver- eniging ,De Hulsterse Luchtbode'. Portretten van beroemde duiven en lange papierstroken met noteringen van de duivenklok sieren de wan den. Het pieren is een spel voor de winterdag, als de duiven rust heb ben. Het spe4 gaat als volgt: negen houten stekken staan in een vierkant op de vloer van zwart-witte tegels en één stek. ,de zot', staat er even buiten. De speler moet met een hal ve bol proberen alle stekken in één keer omver te werpen. De middel ste stek in het vierkant is de negen- Hoe is Cora eigenlijk in de atletiek verzeild geraakt, hoe kwam ze ertoe om zich voor .Scheldesport' op te ge ven? Eerlijk gezegd (en om een lang verhaal kort te maken): het bestuur stond op een goeie dag ineens aan bracht de jeugdige atlete op haar naam: verspringen en hardlopen meisjes D (1965) en dezelfde onder delen meisjes C (1966). Ze heeft nog helemaal geen zin om ermee op te houden. Trouwens, als er ooit eens een eind zou komen aan die atletiek- interesse kan ze zich altijd nog op twee andere liefhebberijen storten: wielrennen en zwemmen. AXEL. Het Axelse museum, beter bekend als de .hoerenkamer' is sinds een jaar of drie gevestigd in een oud school- gebouwtje aan de Nieuwstraat. Er zijn twee lokalen: in het ene vindt men ver zamelingen gebruiksvoorwerpen, siera den en andere getuigen van het land van Axel in vroeger jaren, en in het andere lokaal is de eigenlijke Axelse hoerenka mer samengesteld. De Stichting Axelse Boerenkamer be staat al ruim 30 jaar. Vroeger gebruik te men de ruimte onder het gemeente huis als expositieruimte; het was voor bezoekers niet altijd even gemakkelijk om binnen te raken. Toen de gemeente de ruimte zelf wenste te gebruiken voor de inrichting van een archief kreeg de stichting het oude schooltje aangeboden. Tegenover het gebouwtje woont de man die over alle bezienswaardigheden wel het een en ander weet te vertellen. Joh. Huyssen is vrijwel altijd thuis, zodat bezoekers zelden tevergeefs naar de Nieuwstraat komen. Van hem weten we dat de ruimte nu al weer te klein is om alle voorwerpen een plaats te geven. Telkens weer zijn er mensen die het museum waardevolle voorwerpen geven of in bruikleen afstaan. In het lokaal dat het dichtst bij de straat ligt, treft men een verzameilng rookartikelen, fraaie pijpen en tabaksdozen, en een verzameling munten uit binnen- en buitenland. Benamingen als .Pietje', .Scheep- jesschelling' en .Leeuwendaler' gelden voor oude munten van Zeeuwse bodem (16de-18de eeuw). Verder een collectie sieraden. De heer Huyssen legt uit hoe die daar kunnen be landen. .Een oude man heeft ze geschonken. Hij kon ze natuurlijk wel aan zijn kinderen geven, maar dan was hij ze kwijt'. Tegen de muur staan tegels uit oude boerenkeukens, die tegenwoordig bijzonder in trek zijn en de brandweer van Axel leverde een bijdrage in de vorm van een aantal leren putsjes Bijna niet te geloven dat men vroeger met die putsjes ooit een brand geblust kreeg. Tus sen de gereedschappen van de vroegere wa genmaker en de landbouwgereedschappen hangt een groot: ijzeren slot; dat zorgde er vroeger voor dat de deur van het gevang, on der heit raadhuis, deugdelijk gesloten bleef. Voorts staan er onder meer een baktrog, een fraai beschilderd kakstoeltje en een schaal model van een .antieke' boerenschuur Voor klederdrachten, die men ook in het voorste lokaaltje aantreft, kan men beter even naar de .hoerenkamer'. Het is een ech te huiskamer, zoals die waarschijnlijk nog best ergens in het land van Axel zal bestaan, althans gedeeltelijk. Een heel gezin van le vensgrote poppen toont er de kleding: een boerin haar rouwkledij, een jongeman zijn dagelijks tenue en een meisje de burger dracht met de langmuts. De hondjes staan op de schoorsteen, een plattebuiskachel staat er vóór. en een antieke hangklok siert de wand. Naast de boerenkamer is een aparte afdeling ingericht met poppen, gekleed in achttiende- eeuwse klederdracht. De poppen zitten gezel lig bij de grote schouw, waarbij allerlei voor werpen die men voor het onderhoud van het vuur nodig heeft, staan geëtaleerd Ln het museum wordt vrijwel alles opgeno men dat oudheidkundige waarde heeft en af komstig is uit het land van Axel. Daarom passen ook potscherven, die bij opgravingen bij 't Hof van Axel tevoorschijn kwamen, en een oer-oude schrijfmachine in het museum. Alleen op zondagen blijft de deur van het museum gesloten. Op alle andere dagen kam men er een bezoekje brengen tussen 9 en 12 uur en tussen 13.30 en 18 uur. ,Maar ik ben echt niet zo dat ik om zes uur zeg: boem, de deur dicht' vertelt de heer Huyssen erbij. Dat geldt speciaal voor mensen die van bui ten komen en niet alle dagen in de gelegen heid zijn het museum te bezoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 29