Parade in Middelburg op 1 mei of 10 juni Veel schade aan het Zeeuws fruit door nachtvorst Mevrouw v. d. Broecke-de Man in VARA's .Dit is uw leven' Rijksweg ,De Poel': begin mogelijk '68 2 PVDA-MOTIE (ALLEEN COAK) VERWORPEN LAATSTE DATUM: DE COAK MET WAT FRANJE' TOCH H0G KANS OP GOEDE OOGST Maar niet zoveel als elders in fruitgebieden UITZENDING OP 1 MEI Man zat acht weken dood in zijn huis in Middelburg Zeeuwse ALMANAK In ,De Roode Leeuw' te Aardenburg Veerboot strandde Bij Hoedekenskerke PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 25 APRIL 1947 ziei ten tradities in 't huidige tijdsbeeld be llet leger moet op een andere dan dus de heer I>on, die betoogde dat de ar gumenten van de minister om de parades te beperken omdat hij de soldaten niet op zondag wil laten reizen, hem niet a spreken. Hjj verzocht het college ni besluiten de parade te beperken tot COA K-parade, een besluit waarmee, stelde de heer Don, de gevoelens van raad vertolkt werden. TE EENZIJDIG Evenals burgemeester Drijber betreurde de heer J. A. van Bermekom (sprekend namens de rechtse fracties) het, dat de debatten over de parade in een te een- ""J:~ vlak zijn getrokken. ,Als er de MIDDELBURG De militaire parade in Middelburg gaat door, zo niet in de middaguren van maandag 1 mei, dan toch op zater dag 10 juni a s, de dag waarop in het kader van het 750-jarig be staan volksfeesten zijn vastgesteld. De parade op 1 mei zal, indien de!"ophaak van"eenweermacht is, dan is - ie - net een bittere. Alle romantische effec- minister van defensie een moge- teil moeten el' uit verwijderd worden'. sprak de heer Van Bennekom, en hij vervolgde: ,Ik geloof, nu deze zaak zich zo ontwikkeld heeft, als deze parade op 1 mei niet kan doorgaan, dat ook op 10 juni een dergelijk programmapunt uit het feestgebeuren geschrapt moet wor den. Ik dacht, dat net college inventief genoeg is om het programma toch op te vullen'. Aan de parade op 1 mei wilde hij overi gens niet tornen: de raad had er zijn fiat aan gegeven. ,Als het op 10 juni moet dan alleen het Middelburgse garnizoen* voegde hij er aan toe. Twee raadsleden toonden zich zonder meer voor de parade: de heren A. J Schot (sgp) en C. A. Kammeraad (wd). ,Het zou een klap in het gezicht van de militaire overheid zijn als we zeggen er niet van gediend te zijn', meende de heer Schot, die zich geen parade zonder ma terieel kon voorstellen. En de heer Kam meraad was teleurgesteld .over de rel in Middelburg om deze parade dwars te zitten' lijkheid vindt om de deelnemende eenheden op tijd naar Middelburg te dirigeren, in zijn oorspronkelij ke vorm gehouden worden, dus met rollend materieel. Wanneer de parade naar 10 juni verzet wordt, zullen de eenheden van het garnizoen Middelburg (dus de COAK) paraderen, aangevuld met enige franje', zoals het in de raad genoemd werd, met enige .opluiste ring' zoals burgemeester Drijber het noemde. Een motie van de socialistische fractieleider W. Don, ondersteund door de Partij van de Ar beid-raadsleden (zonder de wet houders) om de parade alleen te beperken tot de COAK-compag- nieën zonder .franje' dus werd afgestemd met 12 tegen 5 stemmen. Dit was de beslissing, die de meerder heid van de Middelburgse raad gister middag nam tijdens een vrij langdu rige discussie, waarin het parade paardje een enkele maal heftig stei gerde, ondanks het verzoek van de burgemeester om de emoties in dit debat achterwege te laten. Een groot aantal raadsleden en alle b- en w- leden deden hun zegje, waarbij de principes uiteen liepen van het on verminderd handhaven van de parade met alles er bij tot het helemaal af gelasten, ook op 10 juni en op die da( dan maar andere feesten te organi seren. NIET OP ZONDAG dering van 13 maart jl toen de heer tegen ,het militair gedoe' tijdens de fees ten van de 750-jarige stad ageerde, werd gisteren voortgezet op zijn verzoek, ter wijl ook burgemeester Drijber een toe- licht1— -- schappen niet op zondag te laten reizen, omdat de parade op maandag morgen, zoal3 de opzet was, alleen mo gelijk was als de militairen 's zondags naar hun onderdeel kiVamëh. Höewerhet aantal parades in het land van twaalf tot 7 verminderd is, wilde de minister die in Middelburg niet laten vallen om dat het hier een evenement in het kader 's middags op 1 mei naar Middelburg te laten komen, of anders op een andere datum, waarbij als enige mogelijkheid, dan eventueel een parade van de •deregimenten gehouden kunnen wor- l, waardoor het karakter wat zou ver- Het had de heer Don, zo verklaarde hij, deugd gedaan, dat zovelen uit allerlei kringen het in de afgelopen weken met hem eens waren geweest om bezwaar te maken tegen de parade,We raoe- ADVERTENTIE) GERT EN vrijdagmiddag in Middelburg. Er zijn nog PIPO- kaarten voor morgen middag. Haast u! Haast ui Optreden In beurshallen op HOF VAN TANGE (zie kleintjes) MISBRUIK Ook de wethouders gaven hun me ning te kennen: ze waren allen vóór de parade. Wethouder M. Wattel (ar) zag ze als een symbool van eenheid en gezag en ook als kijkspel, waarom hij er geen bezwaar tegen had ze wat op te fleuren en wat spectacu lairder te maken. Wethouder W. P. J. Baars (ch) vond he' de besprekingen over die volgens hem de h._t. een goed niveau plaatst, misbruikt worden om het verschil tussen paci fisme en verantwoord defensief toe te spitsen. ,Ik dacht dat we de zaak buiten de emo tionele sfeer zouden houden', Interrum peerde de heer Don. ,Ik kan er niet van weerhouden worden m'n mening te zeggen', merkte de heer Baars op. ,Ik vind het niet erg, dat bij de herdenking van het 750-jarig bestaan het element, dat er toe heeft bijgedragen de stad in stand te houden in de loop der jaren, een plaats te geven. Dat dit ge beurt met wapens of met ons garnizoen maakt niet zo'n verschil'. Wethouder mr J. J. van der Weel, .éénling' in de PvdA, zei volledig be grip te hebben voor de pacifistische levensovertuiging, maar dat alleen deze dwingt tot een standpunt zoals de heer Don ze heeft. .Het is niet mijn standpunt, ik meen dat het leger noodzakelijk is bij de handhavmj- van een zekere zelfstandigheid en ik dacht dat datzelfde leger helaas een essentieel onderdeel van de maat schappij is. Mijn opvattingen dwingen me niet om er afwijzend tegenover te staan', aldus de heer Van der Weel. GEEN KIJKSPEL Drs G. M. Kerkhof (ar) ageerde tegen de zienswijze van wethouder Wattel: ,In brede kringen van de bevolking leeft toch niet de gedachte aan het leger als symbool van gezag, vooral nu het gezag een totaal andere mhoud krijgt', meende de heer Kerkhof, die een parade bepaald geen kijkspel, zeker niet va.n en voor jongeren, wilde noemen. .Tot nu toe is de parade toch de ge woonste zaak van de wereld geweest. Het college heeft eenvoudig gedaan wat een garnizoenstad bij een 750-jarig be staan van de stad zou doen', meende mr Drijber. .Het spijt mij en dan druk ik me heel zacht uit dat de parade aangegrepen wordt voor dergelijke be schouwingen. Erg ongelukkig vind ik het'. Wat teleurgesteld boos vervolgde hij ,We zien geen mogelijkheden meer voor Iets anders. Dat moeten anderen dan maar doen, degenen, die ons niet zo erg ter wille zijn. 't Is nu wel vol doende wat we gedaan hebben. Ei zijn grenzen voor mij, het is gemak kelijker om kritiek té hebben dan om iets te verzinnen', aldus mr Drijber. die opmerkte, dat het voorstel voor de parade niet van b en w ls uitge gaan. MECHANISCH Er op vooruitlopend, dat er een motie zou komen, zei mr Drijber: .Als wij het 750-jarig bestaan met moties gaan rege ren is voor mij de aardigheid er volko men af. Dan zal ik het verder volkomen mechanisch doen'. Zowel de burgemeester als de raadsleden wilden echter de goede sfeer, die de raadsbesprekingen altijd kenmerkt, be waren en na enig overleg tussen de PvdA- en de rechtse raadsleden kwaml de heer Van Bennekom tot de conclusie: een groot deel van deze groep hoopt, datl de parade on 1 mei zal doorgaan, zou zei op 10 juni doorgaan dan is de band metl koninginnedag verdwenen en wordt de gewenstheid kleiner. ,Maar als u het accent op het eigen garnizoen wilt leg gen en daar dan franje bij nodig meent te hebben, zullen wij dat accepteren', al dus de heer Van Bennekom. De heer Don accepteerde dat echter niet, ,Wij zijn niet gelukkig met die franje en zien ons toch gedwongen een motie in te dienen'. Een motie waarin verzocht werd de parade op 10 juni te beperken tot het garnizoen als ze op 1 mei niet zou doorgaan. Hoe de raad op de motie reageerde vertelden we al in het begin van het artikel: de vijf PvdA-raadsleden kregen geen steun. Ruilverkaveling ,De Poel - Heinkenszand' Slot van pag. 1 sing. Daarover is nauw contact met het waterschap ,De brede Watering van Zuid-Beveland'. De bedoeling is nameijjk, dat het waterschap met een aanzienlijke subsidie zorgt voor de bouw van twee nieuwe ge malen in het blok: in do Heer Jans polder hij 's-Gravenpolder en in Via het gemaal in de Heer Janspol der zou dan een gebied van ruim 5000 hectare ontwaterd kunnen wor den. Via Borssele zou 1200 ha in het westelijk deel van het verkavelings- blok het overtollige water kunnen lozen. Een en ander houdt in, dat op .De Piet', waar nu nog 2300 hectare wordt bediend, in de toekomst nog 850 hectare zou lozen, Voor het wes telijk deel van de Goese Polder en het lage centrum van ,De Poel' wordt aan onderbemaling gedacht. Een derde onderdeel van het ruilver kavelingsproject omvat de samen voeging en waar mogelijk ver groting van landbouw-, gemengde- of ruitteeltbedrijven. Dit is afhan kelijk van de oppervlakte .ingelever de grond', waarover de ruilverkave lingscommissie zal kunnen beschik ken. Op het ogenblik heeft men 60 hectare in bezit. Voorzitter Dees: ,De commissie zal zeker over 600 hectare moeten beschikken, wil de bedrijfsvergroting gerealiseerd kun nen worden'. Er komen op de .waslijst' objec ten voor de ruilverkaveling ,De Poel-Heinkenszand' nog een paar andere opmerkelijke punten voor. Zoals bekend: er wordt gedacht aan een heggengebïed by Nisse, aan een ganzenreservaat tussen Nisse en 's-Heer-Abtskerke en een boscomplex jongste omvang 60 hectare by 's-Heer-Arendsl ke. Op de foto een beeld van de lan delijke omgeving van het weide- ten akker) gebied /De Poel', waar de voorbereidingen voor een groot scheepse ruilverkaveling in de eind fase zijn. (Foto PZC) WJWJWUWWWWI/wwvwifjwvwwwwwvh Op deze tekening een situatieschets van drie belangrijke stukken weg, die in het ruilverkavelingsplan ,De Poel-Heinkenszand' vallen: de nieu we dubbelbaans rijksweg vanaf 's-Heer-Arendskerke tot Vier weg en (12,7 kmj, het laatste stuk van de Sloeweg richting 's-Heer-Arends- kerke en in het kader van de noord- zuidverbinding een stuk weg van 2,5 kilometer tussen de provinciale weg naar Noord-Beveland en de "i rijksweg. VLISSINGEN De stevige nachtvorst van zondag op maandag heeft in Zeeland scha de veroorzaakt aan vele fruit bomen, zy het dat de schade waarschijnlijk niet zo enorm Ls als elders in ons land. Verschei dene fruitkwekers verspreid over dit gewest moesten maan dagmorgen tot de ontdekking komen, dat duizenden appel bloesems zwart waren gewor- GOES Twee broodnodige, nieuwe wegen hebben ervoor ge zorgd, dat de voorbereidingen voor de ruilverkaveling ,De Poel-Heinkenszand' versneld zijn en worden uitgevoerd: de aanleg van het stuk nieuwe ryksweg 's-Heer-Areudskerke- Vierwegen en de aansluiting van de provinciale Sloeweg naar de provinciale weg Heinkenszand-'s-Heer-Arendskerke. Beide wegen worden ingepast in het ruilverkavelingsplan. Als dit pro ject doorgaat, hoeft er geen tijd verloren te gaan met grond aankopen en -onteigeningen, maar kan er met de grond voor de wegenaanleg .geschoven' worden. In het ruilverkaveiingsplan, dat sinds kort op tafel ligt, staan voor deze twee wegen déze data: in 1968 de kunstwerken, in 1969 de aanleg van de stukken weg. De toekomstige ryksweg loopt over een afstand van 12,7 ki lometer dwars door het ruilverkavelingsgebied: het stuk begint ten zuiden van 's-Heer-Arendskerke, loopt via ,De Poel' ten zuiden van Goes langs en komt uit bij de Vierwegen (Kapelle) op de bestaande rijksweg. Het is een van de belangrijkste fasen van de dubbelbaans-rijksweg dwars door Beveland. Er moeten in het gedeelte weg tussen 's-Heer-Arendskerke en Vierwegen 3 viaducten en 4 onderdoorgangen komen. Een andere belangrijke verbindingsschakel, die provinciale waterstaat snel wil realiseren is het .vervolg1 van de Sloeweg tussen 's-Heerenhoek en 's-Heer-Arendskerke. Het gaat om een afstand van ongeveer 2,5 kilometer. Wat op de tekeningen voor de ruilverkaveling ook is aangegeven: een deel van de toekomstige noord-zuld-verblnding. Bij doorgaan van de ruilverka veling zal tijdens de uitvoering ook 2,5 kilometer weg worden aangelegd als verbinding tussen oude en nieuwe rijksweg; de aanleg daarvan is mul der urgent. Over deze bijzondere zaken in het ruilverkavelingsverband vindt lr VV. A. van Meegen van de cultuurtechnische dienst: ,Als er ergens in een ruilver kaveling sprake moet zijn van planning dan is het hier'. Die planning be treft. met name ook de bouw van de gemalen, in de Heer Janspolder en b(j Borssele: als do ontwatering verbeterd ls, kan met de aanleg van bijvoor beeld het stuk rijksweg worden begonnen. den en dat hetzelfde het geval was met de kern van jonge pe- ren. Ook volle grondaardbeiea hebben geleden. Sommige kwe kers constateerden dat zeven- tig tot tachtig procent van de bloesems bevroren was, bij an dere was het zo'n vijftig tot ze ventig procent. Wat de schade zal worden is nog niet te zeggen Eén van de telers, bij wie fff informeerden verwachtte een aanzienlijke bogstreductit, De schade is in ieder geval bj de vroegbloeiende rassen. In het binnenland was de vorstschaii aanmerkelijk erger dan in Zeelatd vooral op de zandgronden. Zeelanl heeft het voordeel, dat het in de e- bijheid van de zee ligt, waardoor fcsl nachtvorstgevaar er minder groot !t De temperatuur zondagnacht varia:- de in dit gewest en elders van 0,5 W 4 k 5 graden. Het laatste cijfer t< hoort tot de laagste temperatuur, 4 na half april in ons land werd way genomen. De nachtvorst was het j» volg van een koudegolf, waart Noord-, Midden- en Zuid-Europa zil-i ten. Het feit, dat bij sommige kwekers z* ventig tot tachtig procent van 4f (Zie slot pag. 4 kol. 1) MIDDELBURG In zijn woning aan d) Schuttershofstraat 7 in Middelburg; 1) maandagmiddag de 81-jarige ongehuwds I. de Klerk dood aangetroffen door ds gemeentepolitie. De man moet aelitl tien weken geleden zijn gestorven. Eerst nu werd de ontdekking geslaan omdat personeel van de gemeentelijke ombouw- dienst de gasleiding in zyn woning wild! afzetten in verband met do ombouw op aardgas. Men kreeg geer» gehoor ca waarschuwde de gemeentepolitie. Toen de gemeentewerklieden geen ge hoor kregen waarschuwden deze de ge meentepolitie om te informeren waard) heer De Klerk kon verblijven. Famlli) van hem in Kampei-land wist niet was: hij was. De politie sloeg een ruit ln ea trof 's middags om kwart over twee d! heer De Klerk aan. Hij zat in een leun stoel. Gemeentearts W. W. Stevens f" stateerde, dat de heer De Klerk een tuurlijke dood is gestorven. De d moet acht tien weken geleden zijn in getreden, omdat het oudste nummer vat de PZC's, die achter de deur lagen, da teerde van 13 februari jl. Afwisseling Wij zijn altijd bijzonder huiverig verschrijvingen van collega,'s, die ongelukkigerwijs voor andere kranten werken, voor dit hoekje te benutten; want het is vooral een zaak van vandaag ik, morgen jij. Maar sommige zijn zo aardig dat je er moeilijk aan voorbij kunt gaan, vooral nu Het Vrije Volk zich krachtig achter de oecumene opstelt. Onder de kop /Teach-in uitgesteld' meldt het blad te recht. dat deze bijeenkomst van het Ludiek Centrum op het Hof van Tange te Middelburg tv)ee da gen is uitgesteld en nu a s donder dag zal worden gehouden. Het programma voor de avond is niet gewijzigd, zo lezen we verder,me dewerking verlenen o m Hans 'Tuynman van Provo Amsterdam., Hans Mol van Luuks Maastricht, Simon Vinkenoogf Arie van der Zwan. A. M. Visser, leraar aan de rijkskweekschool te Middelburg en kapelaan J. A. van Bennekom'. En dan haasten v)ij ons de lezers mee te delen, dat de heer Van Bennekom niet uit de anti-revolu tionaire orde is getreden. /Een beatband zorgt voor de af wisselingbesluit het bericht. AARDENBURG Mevrouw E. van de Broecke-de Man, ere-burgeres van Aardenhurg was maandagavond de hoofdpersoon bjj de opname van het VARA-radioprogramma ,Dit is uw leven', dat op 1 mei, 's avonds om twintig voor negen, zal worden uit gezonden. Met de gedachte dat zij een causerie over het onderwerp Perzische reiservaringen' zou gaan houden voor het radioprogramma ,Op de koffie' kwam zij naar het ho tel ,I)e roode leeuw' te Aardenburg. Daar viel mevrouw Van de Broecke al spoedig van de ene verbazing ln de andere. In de loop van haar le vensverhaal, dat zij samen met VA RA-medewerkster Letty Kosterman (die al heel wat van' dat verhaal bleek te weten) doornam, versche nen een aantal mensen op het toneel, die in de verschUlende episoden van haar leven heel veel voor haar had den betekend. Toen het verhaal gevorderd was tot de periode waarin mevrouw Van de Broecke actief was in het zangkoor van Aardenburg, stapte mevrouw H. de Vries-Pieters het toneel op. Zij was de alt van het koor, waarvoor mevrouw Van de Broecke in de twin tiger jaren zangspelen schreef. Daar na kwam de echtgenote van domi nee Barnauw, met wie zij vele avon den doorbracht als de mannen aan het werk waren, gevolgd door de hulp In de huishouding, die ais 15-jarig meisje bij mevrouw Van de Broecke over de drempel stapte en 12 jaar bleef: ,een van de kleintjes van de zangvereniging'. Terwijl zij vertelde over de wederopbouw van het ver woeste Aardenburg, en de manier waarop het geld bijeen werd ge bracht, stapte oud-burgemeester J. M. A. C. van Dongen naar voren. ,Weet je nog van dat kleedje dat we drie keer verloot hebben?' Mevrouw Van de Broecke was volgens de oud burgemeester ook wel eens lastig. .Lien kwam met plannen voor een sportpark in Aardenburg'. In 1946 werd mevrouw Van de Broec ke, toen al vele jaren raadslid van Aardenburg, lid van de provinciale staten voor de PvdA. Met de vroe gere fractievoorzitter L. P. van Oor schot kon zij nu nog wat napraten over het vechten voor een vaste oeververbinding (ook toen al) en voor verbetering van de positie van de getrouwde vrouw. De heer Van Oor schot was ooit op deze avond een Goese operette opnieuw met ,Im weissen Rössl' GOES In het komende wintersei zoen zal de Goese operettevereniging opnieuw een uitvoering geven van ,Im weissen Rossi' van Benatsky. Jaren ge leden werd voor de eerste maal in Goes een uitvoering van deze operette gegeven. Het spektakelstuk ging in 1930 in première. goed redenaar. Haar werk in vrou wenorganisaties, vooral in de natio nale vrouwenraad, kwam ter sprake en met die periode, die nog niet ten einde is, is mevrouw L. van de Boo gaard, de voorzitster van de bond, nauw verbonden. Ook zij bleek aanwezig zodat het gesprek kon gaan over do congres sen die de belde dames gezamenlijk bijwoonden. Tenslotte vertelde Letty Kosterman mevrouw Van de Broec ke dat haar zoon en drie dochters tot het publiek behoorden, inclusief de dochter die met haur Tsjechische man in Tsjeehoslowakije woont. Joop Koopman had do regie. Op de foto: mevrouw Van de Broecke (links), de heer Van Don gen en Letty Kosterman. HOEDEKENSKERKE Do veerboot Prins Willem I', die de dienst onder houdt tussen Terneuzen en Hoedekens kerke, heeft maandagochtend ongeveer drie kwartier vastgezeten voor de Bo- velandse wal. Het schip was om kwart voor acht uit Terneuzen vertrokken. Toen de .Prins Willem 1' hij de aan legsteiger in Hoedekenskerke arriveer de, bleek de waterstand dermate laag dat verder varen onmogelijk was. Men strandde enkele tientallen meters voor de aanlegplaats. Omstreeks kwart over negen kwam het schip vlot, waar na het; om tien uur naar Terneuzen vertrok. Aanrijding in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM Zondagavond is op de Antwerpsestraat te Bergen op Zoom een auto, bestuurd dooi- R. B. uit Middelburg, in botsing gekomen met een andere personenauto. De bestuur der van dit voertuig reed echter na de aanrijding snel door. De aanrijding was ontstaan toen de onbekende automobi list niet voldoende naar links uithaalde b(| het passeren van de auto van Van B. De politie kreeg het kentekennum- mer door van de automobilist en de^e wist de doder spoedig te achterhalen. Het bleek A. I-I. uit Putte te zijn. MEER BEWOLKING Meer bewolking, maar op de mcesW plaatsen droog weer. Zwakke tot uw11' ge wind, in hoofdzaak tussen oost zuid. Weinig verandering ln tempor#11 tuur. onder 1955 onder 06.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2