KAMER WACHT DADEN VAN KABINET-DE JONG AF Staking 400-500 man in haven Plan nieuwe veerh aven voor Vlissingen MAAN- GRAVER ZACHT GELAND Olie op Texel Felle kritiek van drs Den Uyl DR KONRAD ADENAUER (91) OVERLEDEN REGERINGSVERKLARING ZONDER GEESTDRIFT ONTVANGEN PRINS CLAUS TRAPTE AF Tweede helft van belastingverlaging niet vóór juli ROUW IN WEST-DUITSLAND BIJ DE KOMST VAN EERSTE DUBBELDEKKER Station NS op oude plateau sta-in-de-weg Het gedruis van woorden Obstakel 210e jaargang - no. 93 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 april 1967 dUi N V Bah. Ml) lureauai Vllailngan, Wal non 2911 Zlerlkiea. re« ti h van Ba VaUa, t. B. Ban Boar i I. 3508. aBv. 3647/3843). MldBall dv prlla 33 rani aar mm. Minimum onnamantaprtja *3 canl i 2373). Qoaa. Orola M iu. 8 ratali) 33 cant aai I). Ooatburg, lal. 2393. Tarnai Gangster te gast Pagina 2 PASADENA, (AP) De Surve yor 8 heeft vannacht een geslaag de zachte landing op de maan ge maakt. Het ruimtevaartuig is uitgerust met televisiecamera's en een graaf- armp.je voor het onderzoek van de maanbodem. De drie poten van het vaartuig kwamen om 01.04 uur neer op de maan na een reis van 65 nar en 350.000 km van Kaap Ken nedy. De telemetrische apparatuur aan boord meldde dat alles goed was verlopen. Pas door een schip gelost? (Van onze correspondent) TEXEL Op de gehele west kust van Texel is gisteren in de loop van de dag afgewerkte olie aangespoeld. Over de gehele leng te van het strand slingert zich nu een ongeveer anderhalve meter breed .lint' van klonten olie, maxi maal van vuistgrootte. Volgens rijkswaterstaat moet de olie pas door een schip zjjn gelost, daar de bruinachtige klonten nog op merkelijk schoon zijn. De olie ligt ten gevolge van de hoge vloed ta melijk ver op het strand. Rijkswa terstaat vindt de toestand beslist nog niet verontrustend, hoewel de aangespoelde hoeveelheid gro ter is dan Texel in Jaren heeft meegemaakt. Vanochtend vroeg Is het weer grotere hoeveelheid. Rijkswater staat heeft al materiaal beschik baar om de olie te bestrijden. Vermoedelijk zal men de substan tie met behulp van bulldozers on- derploegen. De directeur van de dienst gemeentewerken, de heer J. van Hoorn, was dezelfde me ning toegedaan als het hoofd van de rijkswaterstaat op Texel. .Mor genmiddag zullen we weten of er Hoorn gisteravond. Omdat de olie is .uitgeloogd' en samengeklon terd, zal de bestrijding ervan waarschijnlijk minder moeite kos ten dan die van onnfarewerkte olie. .Reden tot paniek is er dan ook beslist niet', aldus de autori teiten. Vandaag in de krant... Debat DE TWEEDE KAMER is gisteren het debat over de regeringsverkla ring begonnen. Gisteren spraken de fractieleiders, vanmiddag komt premier De Jong nnn het woord. (Paginn 1). Vakcentrales HET OVERLEGORGAAN van de drie vakcentrales heeft commen taar geleverd op de regeringsver klaring. (Pagina 3). Adenauer DR ADENAUER, de eerste na oorlogse Westdultse bondskanse lier is gisteren op 91-jarige leef tijd overleden. (Pagina 1 en 3). Bestemming R A AD van Goes wil bestem mingsplannen zien. Men wil aan kopen .ui het. wilde weg' tegen gaan. Pagina 2). Gangster EEN FAMILIE in Terneuzcn had een gangster te gast: een Duitser, file betrokken wits b(j een roof overval op een spaarbank. De man heeft zichzelf, onder invloed van verdovende middelen, aange geven. (Pagina 2). Een partij ARJOS EN CHJO Zeeland, de jongerenorganisaties van ARP en CHU willen graag één protestants christelijke partij. Samenwerking is in discussie. (Pagina 5). Nieuws uit binnen- en buiten land op pagina's 1, 3. 9 en 11. Zeeuws nieuws op pagina's 2. 5 en 9. Financieel nieuws op pagina 17. Hoest dijk: Prins Claus verricht de aftrap voor de tweede helft van de voetbalwedstrijd tussen het paleis- en het perselftal. Zie ,Op wacht bü Drakensteyn'. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regeringsverklaring van het kabinet-De Jong is gisteren in de tweede kamer zonder geestdrift ontvangen. De fractieleiders van de regeringspartijen spraken hun vertrouwen in het kabinet en premier De Jong uit, maar namen evenals de ove rige fractieleiders op vele punten een afwachtende houding aan. Het kabinet zal immers pas op prinsjesdag in de troonrede en mil joenennota zijn plannen nauwkeurig uit de doeken doen. Men wil de algemeen meer weten over de maatregelen tegen de werkloos heid. Oppositieleider Den Uyl noemde het kabinetsstandpunt hier over volstrekt onvoldoende'. De PvdA-fractleleider Den Uyl uitte felle kritiek op het nieuwe kabinet. ,Het kabinet dat de heer De Jong heeft ge formeerd, draagt de sporen van de naargeestige voorgeschiedenis. In zijn personele bezetting speurt men op tal van posten vergeefs naar logica'. Hij noemde de heer Witteveen ,van de uit de hand gelopen overheidsuitgaven van 1!X54 en 1965, nu als bezuinigings expert op financiën' en de heer Udink op ontwikkelingshulp, ,de oud-directeur van de centrale kamer van handelsbe vordering, de geroutineerde verdediger van de exportbelangen van het Neder landse bedrijfsleven'. Vondst' Hij wilde daarmee niets ten nadele van de heer Udink zeggen, maar beschouw de het wel als een vraagteken bij het geen het kabinet met de ontwikkelings hij ernst moet maken met de staatkun dige vernieuwingen waarvoor hij nooit veel heeft gevoeld, noemde de PvdA- fractieleider ,geen keuze maar een vondst'. Drs Den Uyl karakteriseerde de nieuwe ministersploeg als een rechts kabinet, onder meer omdat het inzake de grond- politiek de kant van de bezitters heeft gekozen. De communist Bakker zei het zelfde met andere woorden: ,een or dirkte WD, een WD met een krui; Loyale steun De KVP-fractieleider drs Schmelzer verklaarde: ,Het is bekend, dat er in mijn fractie verschillenden zijn, die op zichzelf liever een kabinet van an dere samenstelling respectievelijk een anders tot stand gekomen kabinet zouden hebben gezien. Toch ls het namens onze fractie als geheel, J~'" ik dit kabinet met overtuiging onze loyale steun wil verzekeren, steun én een vertrouwen, die v alle leden van onze fractie verder (Zie slot pag. 11 kol. 2) DEN HAAG (ANP) De tweede helft van de verlaging van de inkomstenbe lasting en de loonbelasting zal over eenkomstig een reeds door het kabinet- Zijlstra genomen beslissing niet vóór 1 juli 1967 ingaan. Bij een beschikking van de minister financiën is een inkomstenbelastingta bel 1967 vastgesteld, waarin de tweede helft van de belastingverlaging voor een half jaar is verwerkt. Aangezien voor het eerste halfjaar alleen de eerste helft van de verlaging van kracht is, houdt de tabel 1967 uiteindelijk drie kwart gedeelte ln van de volle in 1965 tot stand gebrachte verlaging. Deze ver laging zou, zoals bekend, in twee etap pes worden ingevoerd. De vaststelling van dc inkomstenbelastingtabel 1967 be tekent dus dat de regering er van heeft afgezien gebruik te maken van de haar bij de wet van 29 december 1966 gege ven mogelijkheid om de verlaging van de tweede helft nog vóór 1 juli 1967 te doen ingaan. De thans gepubliceerde tabel geeft nog niet ten volle een juist inzicht in de over 1967 aan inkomstenbelasting te heffen bedragen. Men mag namelijk verwachten dat evenals in 1965 en in 1966 is geschied bij algemene maatregel van bestuur in iedere iarief- groep aan de voet van het tarief nog bepaalde bedragen buiten heffing zullen worden gesteld. Dit dient om te voor komen dat belasting zou worden gehe ven bij die inkomens die buiten schot zouden blijven indien de volle verlaging reeds voor het gehele jaar zou hebben gegolden. BONN (DPA) Oud-bondskanselier dr Konrad Adenauer is gis teren op 91-jarige leeftijd overleden. In zijn woning in Rhöndorf bij Bonn kwam hij de gevolgen van een griepaanval, gepaard gaande met bronchitis, niet meer te boven. De woordvoerder van de bondsdag fractie van de Christen-Democratische Partij, dr Eduard Ackermann, maakte de dood van de staatsman, die van 1949 tot 1963 de bondsre publiek leidde, bekend. De dood trad om 13.21 uur in. Volgens dr Ackermann Is Adenauer rustig ont-l slapen. Op elf april kwamen de eerste berich ten over. de alarmerende ontwikkeling van Adenauers gezondheidstoestand. Sedert 18 april streed do oude staats man in een zuurstoftent liardnekking tegen 'de dood. AUe radio- en televisiestations tn West- Duitsland hebben onmiddellijk hun lo pende uitzendingen onderbroken om het nieuws van het overlijden te geven. De Westdultse radio-omroep zond ern stige muziek uit en herhaalde na Korte tussenpozen tweemaal het bericht: Konrad Adenauer is dood'. In steden en dorpen van West-Duits land werd de vlag halfstok gehesen Voor de krantengebouwen verdrongen zich vele Bronchitis op te lopen. Maar ditmaal er een zware griep bij. In het eerste stadium van zijn ziekte had Ade nauer de wens te kennen gegeven, niets van zij'n ziekte naar buiten te laten doordringen. Maar op 11 april kon zijn familie het stilzwijgen niet langer bewaren. Een in het afgelopen weekeinde wekte hoop op verbetering van de toestand van de voormalige bonds kanselier ging niet in vervullling. Slechts korte tijd is Adenauer bij bewustzijn geweest. Terwijl het nieuws van de* dood van Adenauer zich verspreidde, 'midden van j de torens der kerken in Rhondorf de; doodsklokken. Een van de eersten, die van Ade nauers dood op de hoogte werd gesteld, (Zie slot pag. 3 kol. 1) ROTTERDAM: CAO CLASSIFICEERDERS NOG NIET VERLENGD ROTTERDAM (ANP) Bij zes Rotterdamse classificeerbedrijven hebben gisteren 400 tot 500 werk nemers het werk neergelegd in verband met looneisen. De staking begon onder de classificeer ders die voor hun bedrijf aan het werk waren op de werf van Wilton - Fijen- oord in Schiedam en breidde zich later uit over nog een aantal bedryven ln het Rotterdamse havengebied. De ac tie van de classificeerders, die eer loonsverhoging van vier procent met in gang van 1 maart 1967 eisen, wordt ge steund door de erkende organisaties. De staking zal vandaag (donderdag) wor den voortgezet. Naar schatting werken 1200 classificeerders ln de Rotterdam se haven. Cao De arbeidsonrust onder de Rotterdamse classificeerders komt voor een belang rijk deel voort uit het feit, dat hun cao, die per 28 februari jongstleden af liep, nog niet is verlengd, volgens de heer J. van Keulen van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel Het de werkgeversvereniging scheepsonderhoud .Zuid', waarin de meeste classificeerbe drijven zijn verenigd, op 3 maart jongst leden weten dat zij er voorlopig niet voor voelden op de eisen van de erken de vakorganisaties in te gaan. Deze cao- wensen hielden onder meer een loons verhoging in van vier procent, zoals die dit jaar "algemeen in ons land la toe gepast. ,In een ledenvergadering op 29 maart hebben we toen besloten een ultima tieve brief te sturen naar de werk gevers, waarin werd aangedrongen op overleg. Toen daarop geen bevre digende reactie kwam hebben we be sloten het laatste middel toe te pas sen om onze wensen kracht bij te zetten', aldus de heer Van Keulen in een telefoongesprek. 7 juli De verenigde classificeerbedrijven wil len het pakket loonsverhogingen vier plus anderhalf procent pas op 1 juli aanstaande laten ingaan, zo deelde een bestuurslid van de VWS gisteravond nog mee. RUSSISCHE RUIMTEPROEF VERWACHT MOSKOU (RTR) In de Sowjet-Cnie deden gisteren sterke geruchten de ron de over een op handen zijnde spectacu laire lancering, mogelijk binnen de ko mende dagen. Volgens sommige van de geruchten zouden verscheidene ruimte vaarders met een ruimtevaartuig ln een baan worden gebracht, terwijl andere willen dat het om een onbemande ruim- tevlucht gaat. Men is het er wel over eens dat het om een spectaculaire, we tenschappelijke proef gaat. Van ingelichte zijde werd Russische functionarissen zijn gewaar schuwd dat er ,iets groots' op het gebied van de ruimte valt te verwachten tegen het einde van deze week of de eerste dagen van de komende week. Dit zou kunnen betekenen dat het hoogtepunt tegen 1 mei, de dag van de arbeid, zou kunnen vallen. WLISSINGEN Hot staat vrywel vast dat Vlissingen bij de komst van de .dubbeldek kers' op de Westerschelde een nieuwe veerhaven zal moeten openen. Rijkswaterstaat tekent op liet ogenblik al aan het ont werp ervan. De meest aangewe zen plaats voor een haven met een in alle opzichten royaie ac commodatie is even oostelijk van de huidige buitenhaven mond, tussen het Fort de Ruy- ter en de uitwateringssluis van het waterschap Walcheren. Wanneer de beslissing eenmaal is gevallen, zal alleen al met dc aanleg van dc nieuwe veerha ven drie jaar zijn gemoeid, Het zal een byzonder ruime veer haven moeten worden om de dub beldeksveerboten eeii ongehinder de uitloop naar de nieuw te bou wen fuik (en) te geven. Gedacht wordt in de orde van grootte van de nieuwe veerhaven in Perk- polder: 500 meter lang en 250 meter breed. Vanzelfsprekend zal de wegaansluiting naar de nieuwe haven met zijn opstelplein en af ritten uitgebreide verkeersaanpas singen vergen. De belangrijkste zal die op de rijksweg 58 zyn; en verder de aftakkingen in de richting Vlissingen en naar de Sloehaven. Een nieuwe veerhaven voor Vlissin gen zal er wel móeten komen, aan gezien het huidige veerplateau aan de buitenhaven beslist niet geschikt is om te verbouwen tot opstelplein voor de dubbeldekkers. Het station van de NS is er een lastige sta-in- de-weg. Alleen verplaatsing van het spoorwegeindstation Vlissingen zou ruimte kunnen scheppen, die mini maal nodig is om er een veerplateau voor boten met een verdieping ln te richten. Maar een vergelijking tussen deze twee mogelijkheden: aan leg van een nieuwe veerhaven of modernisering van de oude accom modatie inclusief stationverplaat sing) valt beslist ln het voordeel van dc eerste oplossing uit. Finan cieel zullen bende projecten weinig verschil maken, zo hobben globale becijferingen uitgemaakt. Verhui zing van het spoorwegstation daar entegen zal een aanzienlijke vertra ging voor de uitvoering van het plan öp de huidige plaats opleveren. De spoorwegen moeten namelijk een ge heel nieuw station hebben voordat het oude station vlakbij de aanleg steigers van Je veerboten zou kunnen worden opgeruimd. D. afgelopen weken is er enige discussie ontstaan over een advertentie, die door de Nederlands Hervormde Kerk kort voor Pasen ln een groot aantal kranten is gepu bliceerd. Enkele Amsterdamse rabbijnen maakten bezwaar tegen de tekst, omdat naar hun mening daarin een kiem van antisemitisme was te vin den. Deze kant van de zaak nu bulten beschouwing latend waarbij wij ons overigens aan de kant van de rabbijnen scharen noopt ons deze discussie nog weer eens de vraag te stellen of de kerk er goed aan doet dergelijke advertentie campagnes te ondernemen. Deze vraag is reeds meermalen punt van bespreking destijds naar aanleiding van de kerk- bouwactle. Toen bleek echter dat men in kerkelijke kring (met name ln de Her vormde Kerk) een dergelijke activiteit over het algemeen luist en zinvol achtte en zeker passend Dij het optreden van de kerk in deze tijd. Wil moeten evenwel bekennen neiging te hebben vraagtekens te zetten achter een advertentiereeks als hier bedoeld. Men kan zich uiteraard op het stand punt stellen, dat het tot de opdracht van de kerk behoort het evangelie te verkondigen en dat zij daarbij gebruik kan maken van moderne media. In een dergelijke gedachtengang past de hier door de Hervormde Kerk gevolgde me thode: het inschakelen van een adver tentiebureau, dat met gebruikmaking van hedendaagse reclametechnieken de aandacht richt op de boodschap van de kerk. Zo beoogde men met de recente en omstreden publikatie (om de woorden van het persbureau van de Nederlands Hervormde Kerk te citeren) ,de opstan ding van Jezus Christus centraal te stel len'. Men moet toege ven, dat aan een der gelijke redenering lo gica niet valt te ont zeggen, maar men zou er aan kunnen twijfelen of dat wel voldoende ls. Een advertentie ais hier bedoeld komt te staan temidden van allerlei wervings campagnes, opgezet ter verhoging van de omzet, zij maakt de Indruk een soort ,dom>hee op de markt' te zijn. Welis waar een moderne en zeer aangepaste dominee, een man die rijn preek met een %AhtllJH Er is nog een andere factor, die pieit voor de bouw van een nieuwe veer haven. De bestaande aanleginrich- ting voor do veerboten ln de Vlissing- se buitenhaven ls in feite een ob stakel voor het scheepvaartverkeer naar de handelshaven van Vlissin gen en de bunkerstations. Wanneer nu vrij dicht bij de monding van de buitenhaven nieuwe fuiken voor dubbeldeksveerboten moeten worden gebouwd, zou dat bezwaar voor de handelshaven alleen nog maar gro ter worden. Het zal dus wel neerkomen op een nieuwe veerhaven. Voor de haven kom ervan, liet opstelplein, de toeiei- dende wegen en de verdere .meubi lering' zal een brede strook landin waarts moeten worden gereserveerd. Het ls nog niet duidelijk of de nieuwe veerhaven moet worden uitgerust met één of met twee fuiken. Wan neer het gaat om ruimte voor een opstelplein, toe- en afritten voor de veerboot, ninakt dit in principe ook niet zoveel uit. In beide gevallen is een breed pla teau met een veelvoud van opstel- banen en een vrij omstandig circuit van op- en afritten nodig. Achter waarts zal het nieuwe veerplateau in eerste Instantie in verbinding- komen met de nieuwe rijksweg 58 tussen Oost-Souburg en Nieuwland. Dat wordt (uiteraard) de hoofdroute voor het verkeer naar en van de veerhaven. In oostelijke en westelijke richting Een situatieschets van de oude en de (mogelijk) nieuwe veerhaven te Vlissingen met de aanlooproutes voor de ponten. In geval t-an de nieuwe veerhaven dus voor de dub beldekkers'. zullen van deze verbinding aftak kingen worden gemaakt. Het gaal hier hoofdzakelijk om aanknopings- (Zie slot pag. 2 kol. 5) aonunee. een man die rijn preek met een vlot verhaal begint, nochtans een man die zijn stem moet uitzetten om gehoord te worden temidden van de wasmidde lenfabrikanten, de producenten van stof zuigers en televisietoestellen, de mannen die auto's verkopen en beha's aanprij zen. De vraag ls nu: heeft een dergelijke stemverheffing ook al gebeurt zij met aangepaste en op zichzelf voortreffelijke middelen enige zin? Nog een belangrijke vraag: tot wie richt men zich Producenten en verkopers van goederen beginnen 1 advertentiecampagne niet zo maar de bonnefooi, maar laten haar vooraf gaan door een uitvoerig marktonderzoek en overwegen vervolgens op grond van de resultaten van dit onderzoek welke soort advertentie nodig is en in welke bladen die moet worden geplaatst. Tot wie richt de kerk zich? Tot de groep van haar getrouwen? Vermoedelijk niet: deze categorie kent de boodschap en is steeds bereid en gereed om er steeds op nieuw naar te luisteren. Richt de kerk zich tot de randkerkelfjken en de buiten kerkelijken? We nemen aan van weL Maar in dat geval lijkt het twijfelachtig of een tekst, zoals die voor Pasen is ge bruikt, wel helemaal .aankomt'. Bij die genen, die bewust met de kerk hebben gebroken, zal een dergelijke advertentie eerder irritatie oproepen dan bereidheid om naar de kerk te gaan. Misschien dan de randkerkelijken Maar ook dat kan verkeerd aankomen. We hebben gehoord over een man, die getroffen was door de moderne aanpak van een kerkelijke pu bliciteitscampagne, hij toog naar een kerk, maar kwam teleurgesteld terug: de eigentijdse vorm van de advertentie had hij niet in de preek teruggevonden. Men ziet: deze zaak heeft (principiële) .voors' maar tevens (praktische) ,te- De stem van de kerk per advertentie i3 een geluid temidden van veel la waai, is een stem op de markt. Als wij zelf een dergelijke stem horen, zowel in figuurlijke zin als letterlijk, denken wij onwillekeurig terug aan de oud testamentische profeet, die God niet hoorde spreken in de wind. noch in de aardbeving, noch in het vuur, maar in .het suizen van een zachte stilte'. In Thomas a Kemois .Imitatio' wordt ge schreven over fwe gebruiken hier de. prachtige vertaling van dr J. W. Schulte Nordholt) .wat de waarheid ln ons spreekt zonder het gedruis van woorden'. Daarin staat: .Zij kunnen de woorden wel doen klinken, maar de geest kunnen zij niet overdragen'. En voorts: .Zij bren gen de letters óver. maar Gij openbaart de zin daarvan'. De advertenties van een kerk zijn soms zonder dat de opstel lers er veel a%n kunnen doen vol van .gedruis van woorden', een gedruis dat sommigen zelfs kan kwetsen, zoals nu gebleken is. Daarom bevangt ons altijd een lichte twijfel als we (zoals in Bel gië) grote reclamebilietten en -borden zien afkomstig van rle kerk of als we advertenties lezen in dezelfde sfeer. Wij weten, dat velen deze aarzeling niet kennen, gelukkig. Maar de recente dis cussie over de paasnublikatie van de Hervormde Kerk heeft ónze twijfel nog weer aanzienlijk versterkt. Sigaren duurder in Nederland en België AMSTERDAM - BRUSSEL (ANP) In verband met de verhoging van de omzetbelasting per 1 juli as zullen si garen en zgn spriets per die datum ge middeld één cent, resp. een halve cent duurder worden. In de eerste reeks koninklijke besluiten, die de Belgische regering gisteren heeft gepubliceerd ter uitvoering van de spe ciale wet op de economische expansie en het begrotingsevenwicht, is een ac cijnsverhoging voorzien voor sigaren en clgariilo's. De accijns wordt van 1 tot 4 procent verhoogd voor sigaren en ciga- rillo's van minder dan 10 frank en van 5 tot 7 procent als ze meer dan 10 frank kosten. De sigaretten worden nog niet door een verhoging van de accijns getroffen. Maar dat komt nog wel, zo verklaarde minis ter-president VandenBoeynants op een persconferentie in Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1