Krupp geeft zijn keizerrijk niet op BETER TANKERS BEVEILIGEN DAN OLIE BESTRIJDEN' Adenauer ernstig ziek Vier grote Nazi's genieten asiel in Zuid-Amerika 3 begrijpelijk onbehagen tegen overheid die zo hopeloos achterloopt' OP DE BROMMER HAAR VIETNAM AFNEMING VAN LIBELLEN EN VAN KORSTMOSSEN, WIJZEN OP RAMP MARINIERS REDDEN BEJAARDEN Produktschap vee en vlees vraagt maatregelen simon wiesenthal: VIER MENSEN KWAMEN OM IN BEERPUT STRANDING ,ANC0 STATE' HAD NATIONALE RAMP KUNNEN WORDEN LIQUIDATIE WORDT DOORKRUIST Bankschuld 2.5 miljard DONDERDAG 13 APRIL 1967 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM ,De Nederlandse regering moet zo snel mogelijk het Initiatief nemen tot een internationaal beraad tussen alle ont vangende landen van olietankers om te komen tot dwingende, inter nationaal erkende, veiligheidsnormen voor deze schepen. Als het dichtstbevolkte land ter wereld en als zeevarende natie zijn wij dat gewcon verplicht'. Dit zegt de heer P. Nijhoff, secretaris van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, waarbij een honderd, ruim een miljoen leden tellende, organisaties, waaronder de ANWB en de vereniging tot behoud van natuurmonumenten, zijn aangesloten. Gebeurt dit niet, zo meent hij, dan zal de veront reiniging van bodem, water en lucht wel eens zulke vormen kunnen gaan aannemen dat nog wel van een welvarend maar helaas niet meer van een leefbaar land kan worden gesproken. ,Men zou serieus moeten bezien of het bouwen van deze schepen met een dubbele romp verplicht kan worden gesteld. Een dergelijke ver plichting zal de bouwkosten van deze schepen natuurlijk aanzien lijk opschroeven, maar ik moet nog zien dat dit een verhoging van de benzineprijs met zich mee brengen. En al zou die benzine prijs daardoor met een fractie van een cent stijgen dan is die prijs toch zeker niet te hoog voor een brokje leefbaarheid?'. Wonder' ,Toen de Savannah, een door de VS ln de vaart gebracht experimenteel atoomvrachtschip, de grote havens be zocht, werden de meest uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen. Waarom ge beurt er niets als er olietankers binnen lopen? Om de haverklap zitten er sche pen op de pier bij Hoek van Holland. Een waanzinnig wonder dat het nooit een tanker is geweest'. Volgens de heer Nijhoff gaat het pri mair niet om de vraag wat er door wie moet worden gedaan als een enorme hoeveelheid olie op onze kust komt, maar wat er moet gebeuren om tc voorkomen dat ook maar één druppel olie onze stranden bereikt. .Wanneer wij olielagen voor onze kust gaan bestrijden met massa's bijtende chemicaliën kan dit immers een krachtige maar evenzeer nega tieve milieu-beïnvloeding betekenen'. ADVERTENTIE Van Neile bestellen Brand in pension AMERONGEN (ANP) Een tiental mariniers, die zich toeval lig in de nabijheid bevonden, heb ben zich gistermiddag buitenge woon verdienstelijk gemaakt bij het in veiligheid stellen van een aantal bejaarde pensiongasten van het pensionbedrijf Berendsen in Amerongen, waar brand was uit gebroken. De brand ontstond omstreeks half vier gistermiddag na een explosie als gevolg van een lek in een gasfles. De vlam men grepen ln een oogwenk om zich heen. De bejaarden, die het merendeel uit maakten van de vijftien gasten die in het pension zijn gehuisvest, bevonden zich ten dele op de bovenverdieping. Door het snelle en moedige optreden van de mariniers konden alien spoedig in veiligheid worden gebracht. Uit de omstandigheid dat enkele van hen ge schroeide haren en andere lichte brand- wondjes hadden opgelopen, bleek wel dat de hulp van de mariniers en van ande ren, die mede behulpzaam waren, niet later had moeten komen. De brandweren van Amerongen en Leersum slaagden er niet in het pand te behouden. De schade wordt geschat op omstreeks 100.000 gulden. Het be drijf was zeer laag tegen brand verze kerd. De dakloze gasten zijn by in de omgeving ondergebracht. Hij wijst er op dat de .Torrey Canyon' nog maar een klein' schip was dat .slechts' honderdduizend ton olie ver voerde. Er wordt naar gestreefd de Rotterdamse haven geschikt te maken voor de ontvangst van mammoettankers die de dubbele hoeveelheid olie kunnen vervoeren. Tankers die nog kwetsbaar der, nog slechter manoeuvreerbaar zijn dan de .Torrey Canyon'. Eén zo'n tan ker op de pieren van Hoek van Hol land of IJmuiden en onze blonde stran den zitten jaren onder de olie. Riool Hij noemt de smalle strook ondiep wa ter voor onze kust (het feit dat Rotter-j dam een zeegeul moet graven voor de! mammoettankers bewijst wel hoe ondiep i die strook is) de meest kwetsbare van de Noordzee. In die strook is het zout-i gehalte lager dan in de rest van de Noordzee. In die strook wordt én daar door én door een zeer zwakke zuid noord stroom bijzonder weinig water verplaatst. ,De kans op verontreiniging, van dit water is groter dan waar ooic, ter wereld', meent de heer Nijhoff. ,We moeten erg zuinig op dat water zijn, te meer omdat een open riool als de Rijn er op uitmondt'. Mossels sterven Volgens hem komen er de laatste tijd' op de visafslag in IJmuiden steeds gro tere hoeveelheden vis die door grote hoeveelheden fenolen uit de Rijn moe ten worden afgekeurd. Door lozingen van een chemische industrie aan de Nieuwe Waterweg stierven vogels in de Waddenzee, waar ook vele duizenden mossels stierven omdat een onverlaat kopersulfaat stortte op het strand van1 Noordwijk. .Chemicaliën ter bestrijding van olievelden doen dan helemaal de deur dicht', meent hij. Onbehagen Den Haag (ANP) Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft gistermiddag ln een besloten vergadering gesproken over de situatie, die is ont staan doordat Frankryk opnieuw z(jn grenzen heeft gesloten voor Nederlands vlees. Het produktschap heeft over deze vergadering het volgende communiqué uitgegeven: ,Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees kwam vanmiddag in verga dering bijeen, om de situatie op de vlees markt, die is ontstaan door de hernieuw de grenssluitlng door Frankrijk op grond van veterinaire overwegingen, onder ogen te zien. Besloten werd de regering te verzoeken maatregelen te treffen, die een verdere inzinking van het prijs peil kunnen voorkomen'. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen ANTI SEMITISME NEEMT TOE IN DUITSLAND EN OOSTENRIJK WASHINGTON (AP) Viergro- De nazi's, aldus Wiesenthal, hebben meer dan 500 miljoen dollar naar Zuld- amerlkaanse banken overgemaakt, waaraan ze een groot deel van hun huidige invloed danken. Verder, zo be weerde hij, hebben veel Duitse indus trieën in Zuid-Amerika vroegere nazi's in dienst. Gevraagd naar het toenemen de anti-semitisme zei hij dat daarvan veel bewijzen in West-Duitsland zijn, tp nazi's ppni>tpn in Zuid-Ameri- riaar no" meer in Oostenrijk ofschoon Ln te nazi s gemeten m AUia Amen 0ostenrijk de huidlge regering en spe ciaal dr Hans Klecatsky, de minister van justitie, hun uiterste best doen om een herleving van het anti-semitisme te voorkomen. In West-Duitsland. zo ver volgde hij. bestaan 48 anti-semitlsche kranten en tijdschriften. Hij noemde met name de Soldatenzeitung, welke nu een oplage van 120.000 exemplaren heeft tegen 40.000 enige jaren geleden. Volgens de heer Nijhoff is het volkomen begrijpelijk dat er de laatste tijd sprake is van een groeiend onbehagen tegen een overheid die zo hopeloos achter loopt als de onze. .Er is een wet op de luchtverontreiniging in voorbereiding, maar het duurt wel erg lang voor hij er is. Nog steeds is het in dit opzicht behelpen met een iets bijgeschaafde hinderwet. Er is een wet op de water verontreiniging ingediend die nog steeds in de kamers moet worden behandeld. Er is voor twee miljard achterstand in de bouw van rioolwaterzuiveringsin stallaties'. Provo's Van de witte plannen van de provo's zegt hij: ,Er zit wel wat in. Maar be langrijker: het is een bewijs van een terecht onbehagen'. Met de acht mil joen voor defensie per dag in het achter hoofd zegt hij: ,De overheid zou eens serieus over een verschuiving van prio riteiten moeten denken'. Bewijs voor het steeds minder leefbaar worden van ons land Is volgens hem ,de schrikbarende verarming van Hora en fnijna'. Een duidelijke aanwijzing voor de toenemende waterverontreiniging Is volgens hem de enorme afneming van het aantal libellen. .VVaar geen libellen zijn, is er iets met het water aan de hand'. In gebieden waar de lucht sterk wordt verontreinigd, komen geen korst mossen meer op de bomen voor. ,En er Is steeds minder van dat mos in ons land'. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen BONN (DPA) De gezondheidstoe stand van oud-bondskanselier Konrad Adenauer is onverwacht slechter ge worden. De Christen-Democratische Par tij deelde gisteren officieel mee dat hij griep met bronchitis heeft, die het hele organisme hebben aangetast'. De huisdokter van de 91-Jarige politicus heeft voor behandeling assistentie in geroepen van liet hoofd van de kliniek van de medische universiteit te Bonn en enige dokters van deze kliniek. Adenauer wordt in zijn woning Rhoendorf behandeld. Op 20 april hij met vakantie naar Cadenabbia hèt Meer van Como gegaan zijn. Een regeringswoordvoerder in B zei latei- dat er geen reden voor directe ongerustheid is maar dat voor een man van Adenauers leeftijd elke ziekte de bezorgdheid doet toenemen. SATTLEDT, OOSTENRIJK (AP) Vier mensen zijn dinsdag de één nn ander door de dodelijke gassen in beerput omgekomen. Een vijfde werd red nadat hij reeds door de gassen dwclmd was. Volgens de politie was de boer Berthold SoeTradl bij het leegpompen van de beer- put afgedaald om de filters voor de slang i te reinigen. Bedwelmd viel hij in de put. Zijn vrouw wilde hem helpen en geraak-] te ook bewusteloos. Twee te hulp ge-j schoten buren kwamen ook om bij een, poging het echtpaar te redden. Een vijf-, de man daalde vast aan een touw in de put af en werd gered nadat hij het bc-, wustzyn reeds verloren had. Vier kinderen zijn door het drama ouder loos geworden. ka asiel, zo heeft Simon Wiesen thal, de man die Adolf Eichmann opgespoord heeft, verklaard. Het zijn Martin Bormann, de plaats vervanger van Hitier tegen het eind van de tweede wereldoorlog, Heinrich Müller van de Gestapo, Richard Glücks, de vroegere in specteur-generaal van de nazi-con centratiekampen en dr Joseph Mengele, kamparts te Auschwitz, die in Paraquay woont dat hem weigert uit te leveren. ,Het Hitler-regiem had Zuid-Ame rika en speciaal Argentinië uitge kozen als .basis voor het fascisme', zo verklaarde Wiesenthal op een lunch van de National Press Club. De Zuid- amerikaanse landen vartenen weinig hulp om nazi-misdadigers te arresteren, zo klaagde hij. Voor het eind van de oorlog waren 60.000 nazi's in Argentinië en Duitse agenten hebben van Juan D. Peron 7.000 blanke identiteitskaarten gekre gen voor Duitse nazi's die wisten te ontsnappen. Anti-semitisme Wiesenthal zei dat het anti-semitisme in West-Duitsland en Oostenrijk toe neemt. Hij was het eens met de men sen die volhouden dat wijlen paus Pius Xn in gebreke is gebleven met al zijn macht te werken voor de redding van de nazi-slachtoffers. Hij was verbaasd geweest dat een vroegere nazi Kurt Georg Kiesinger in West-Duitsland gekozen is als bondskanselier. ENSCHEDE: de Amsterdamse journalist Bram de Haan en zijn echtgenote Louise, die over enige weken per bromfiets naar Vietnam zullen vertrekken als onderdeel van de Vredesactie Bloedbad Vietnam. Executie in VS SAN QUENTIN (REUTER) In de gevangenis van San Quentln In Caüfor- nlë Is gisteren een 37-Jarige neger, Aaron Mitchell, ln de gaskamer terecht gesteld wegens het doden van een politie man bij een gewapende overval in fe bruari 1963. BIJ de gevangenis en bij de woning var gouverneur Regan in Sacramento hiel den groepen mensen een zwijgende de monstratie tegen de doodstraf. DIRECTEUR PEKINGS CONSERVATORIUM VRAAGT ASIEL IN VS van het conservatorium ln Peking, Ma Szoe Tsoeng, heeft op z(jn verzoek poli tiek asiel in de VS gekregen voor zich zelf, zijn vrouw en twee kinderen. Dit is door een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen Raad voor de scheepvaart: Schip gelukkig sterk gebouwd AMSTERDAM, (ANP) Het ha- vengebied van de Nieuwe Water weg had, naar achteraf is geble ken, als gevolg van de stranding van het Noorse motortankschip ,Anco State' op het noorderhoofd van Hoek van Holland op 15 sep tember vorig jaar, gemakkelijk het toneel van een nationale ramp kun nen worden. ramp ontketenen. De bevolkingscentra lopen een moeilijk te overschatten ge vaar. Nu een staatscommissie zich bezig houdt met het ontwerpen van voor stellen met betrekking tot het ver voer van gevaarlijke stoffen per zee schip, verdient het naar het oordeel van de raad aanbeveling de uitkomst daarvan en de door de regering te nemen stappen en maatregelen af te wachten. In dit stadium is er voor de raad geen aanleiding om van zfln kant suggesties te doen. Sterk Tijdens de behandeling van deze stran ding kwam naar voren dat het een ge luk is geweest dat de ,Anco State' sterk ebouwd is, om voorzien van een dub- Gelukkig is thans alles goed gegaan,bele bodem, hetgeen het breken of lek maar er moet ernstig rekening mee geraken van het schip heeft voorkomen, worden gehouden, dat. wanneer in de De acrylmtril bevond zich in centertanks Franz Stangl. wiens uitleveringtoekomst een soortgelijke ramp dreigt, hetgeen bij aanvaring zeer gunstig is. door Duitsland en Oostenrijk aan de omstandigheden niet, zoals bij de Wat het nautische aspect van de stran- Brazilië is verzocht, stond aan het ,Anco State', zullen meewerken. Dit is ding betreft is de raad van oordeel dat het oordeel van de raad voor de scheep- weinig voorzichtig van de kapitein vaart in zijn uitspraak over deze stran- was om zonder deugdelijk contact metj ding. de radarpost binnen te lopen. Aangeno-j Do .Anco State' was om geladen de.r*mp„°I,e.t. *0U 1500 ton acrvlnitrtl, dat gebruikt wordt voor de nyloiinduatrie in ttederland. Re- lood" z°" hrt,be" Seba<L gelmatig worden grote hoeveelheden van De raad spreekt tot slot een woord van _deze stof in Rotterdam aangevoerd. Het waardering nlt jegens allen, die met be- 1 vervoer per schip en langs de weg van kwaamheid en voortvarendheid hebben hoofd van een .school voor moorde naars' in nazi-DuitsIand, één van de drie welke opgericht waren om uit roeiingsmethoden te beproeven op proefpersonen. 30.000 Oostenrijkse niet-joden in het geval van Stang], zo zei Wiesenthal. (ADVERTENTIE) Van Nelle bestellen hoogst gevaarlijke giftige chemicaliën j samengewerkt om een spoedig vlottrek- neemt aldus de raad. voortdurend in om- ken van de ,Anco State' te bewerkstelli- vang toe. Een ongeluk, dat overigens gen. (Door Antony Terry, correspondent .Sunday Times') Liet keizerrijk Krupp slaat terug. Vo rige maand zag het er naar uit, dat de grootste particuliere industriële onderneming ter wereld, eens Hitiers belangrijkste wapenleverancier, ein delijk aan het einde van zijn Latijn was gekomen. De Duitse regering en een consortium van 200 banken maakten toen voorwaarden bekend om de1 onderneming te bevrijden van een schuldenlast van 2,5 miljard gul den, waaronder zij bedolven is ge raakt. Als voorwaarde werd onder meer gesteld, dat het keizerrijk in stukken moest worden gesplitst en dat Alfried Krupp von Bohlen zijn privé eigendomsbewijzen, die 150 jaar lang in de familie waren geweest, op tafel zou deponeren. Een commissie van zes man werd benoemd om toezicht te houden op dc wijze, waarop de Krupp-fabrieken in afzonderlijke delen zouden worden gescheiden. Reeds tijdens de eerste vergadering van de commissie bleek de wind evenwel uit een andere hoek te waaien. Alfried Krupp begon prompt een aantal mensen aan te stellen voor de aparte delen, nadat deze uit het ver band van het concern zouden zijn losgemaakt. Zij moeten kennelijk be vorderen, dat hij het. oppertoezicht behoudt. Uit niets blijkt, dat Krupp enige bevoegdheid zou hebben om de ze posten met zijn medewerkers te bezetten. Kernpunt bij de voorgenomen ont binding is, dat het eigendom van de Krupp-fabrieken volkomen uit de par ticuliere bezittingen van Alfried wordt overgeheveld naar een speciaal voor dit doel gevestigde naamloze vennootschap, waarin hij zelf geen aandeel heeft. Nu heeft Krupp echter reeds aangekondigd, dat Günther Vogelsang, een topfiguur uit de staal industrie van de Ruhr, tot directeur van deze onderneming zal worden be noemd. Vogelsang is zijn loopbaan in dertijd bij "Krupp begonnen. De nieu we werkkring zou met zich meebren gen, dat hij ben lager salaris zou ont vangen dan tot dusverre. Mede daar door meent iedereen, dat hij in wezen moet optreden aïs de „vertrouwens man" van Alfried Krupp. Tweede voorwaarde was, dat de nieuwe naamloze vennootschap de ge maakte winst ter beschikking zou stellen van een stichting voor weten schappelijk speurwerk. Ér zijn sterke aanwijzingen, dat Krupp ook In dit geval een medewerker met de leiding wil belasten, namelijk Berthold Beltz, die „persoonlijk algemeen gevol machtigde" van Alfried is. Beitz heeft trouwens de leiding van de Krupp-fabrieken gehad tot het mo ment dat de financiële debacle een fiaar maanden geleden lot ingrijpen eidde. Zoals de zaken er nu voorslaan ziet het ernaar uit, dat het keizer rijk Krupp met andere middelen koste was het kost dient te worden bestendigd. Als het lukt, wordt het een tweede mirakel. Na de oorlog Immers heeft Alfried Krupp zijn oude rechten weten te herkrijgen ofschoon deze aanvankelijk in be- Wereldgebeuren slag waren genomen en hij zelf als oorlogsmisdadiger achter slot en grendel was gezet. De herinnerin gen aan deze episode dragen er niet toe bij, thans te kunnen ver trouwen dat het met de geheimzin nige macht van Krupp eindelijk ge daan zou zijn. Toen Alfried Krupp uit de gevange nis wer ontslagen, maakte de Britse regering bekend dat hij beslist zou worden uitgeschakeld. Er was „geen sprake van" dat hem opnieuw de lei ding van de fabrieken zou worden toevertrouwd. Desondanks is het hem gelukt. Daarna werd hem voortdu rend op het hart gedrukt, zijn staal- en ijzerbelangen te liquideren. Hij stoorde er zich niet aan. Krupp wordt bezield door de zucht naar traditie en een irreële bezitters- trots. Buitenstaanders zien in hem wel eens een man met niets en nie mand ontziende efficiency. Dat is echter beslist niet het geval. Toch kan met de nodige hardnekkigheid veel worden bereikt. Dit erkende ook het in het Ruhrgebied verschijnende dagblad „Der Mittag" toen het con stateerde. dat de directie van de nieu we maatschappij werd benoemd door Krupp en niet door de beheerscom missie. die de regering en de banken ln het leven hadden geroepen. De vraag is nu, hoe de beheerscom missie op de manipulaties zal reage ren. De invloed die van dit college kan uitgaan, is een enigszins twijfel achtige factor. De krachtigste figuur is de financiële expert Hermann J. Abs. het hoofd van de Deutsche Bank, een van de grootste schuldei sers van Krupp. Als Abs één lijn kan trekken met de andere krachtfiguur in de commissie, Otto Brenner. de vrijmoedige leider van de bond van metaalarbeiders, en als zij dan bei den nog worden gesteund door Kreu- ger van de Dresdner Bank, wordt Crupp ongetwijfeld in de hoek gedre ven. Een bondgenootschap tussen con servatieve Duitse bankiers en men sen van de vakbond is evenwel niet gebruikelijk en de andere drie leden van de commissie, leggen aanzienlijk minder gewicht in de schaal. Het zijn prof. Bernhard Timm van het che mische concern Badische Anilin, Lud- wig Raiser, hoogleraar aan de juri dische faculteit van de universiteit van Tübingen en prof. Hans Leus- sink. voorzitter van de Westduitse wetenschappelijke raad. Krupp wil natuurlijk vóór alles een zo sterk mogelijke greep be houden. Daarnaast wil hij de solva biliteit herstellen en wel door ver koop van bepaalde onderdelen van zijn wijdvertakte erfgoed met de zeer gespreide belangen, variërend van worst in blik tot prefabricated woningen. Krupp heeft altijd een flink rook gordijn rond zijn activiteiten gehan gen. Particuliere ondernemingen be hoeven trouwens niet publiekelijk verantwoording af te leggen. Niette min is duidelijk, dat Krupp winstge vende projecten exploiteert, voorna melijk in de sectoren chemie en elek tronica, terwijl ook een project in de nucleaire sfeer profijt gaat opleveren. Het slechtst staan de zaken ervoor in de sectoren ijzer en staal, de fa bricage van locomotieven, zware mo torrijtuigen en de scheepsbouw. „Het gaat er om, moeten wij nu de winst gevende of de noodlijdende takken af stoten?" constateerde een woordvoer der van Krupp. „Op de ene manier krijgen wij gemakkelijk het nodige geld in handen om de bankschulden af te lossen, doch dan blijven wij zelf zitten met niet rendabele projecten. Pakken wij het op de andere manier aan, dan zullen wij wellicht geen ko pers vinden en komen wij niet van de schulden af." OP WACHT BIJ DRAKENSTEYN (Van onze speciale verslaggever) LAGE VUURSCHE Prinses Beatrix gaat niet meer uit. Zelfs paleis Soe&tdyk is baar nu te ver. Zy maakt nog wel iedere morgen een wandeling door het park ach ter kasteel Drakensteyn. Daarbij wordt het zwembad in het vervolg vermeden.... Er lijkt daarom weinig kans op herhaling van het incident, dat dinsdagmiddag ontstond in de 300 Roedenlaan. De RVD heeft mee gedeeld, dat deze openbare weg niet meer zal worden afgesloten. Iedereen mag er dus vrij wandelen of langdurig stilstaan ook het fotograferen is hier niet verboden Overigens zal zo bleek uit de reacties van vele hoofdredacteuren vrijwel geen krant in ons land opnamen publiceren die zouden zijn gemaakt tegen de wil van prinses Beatrix. Wat de oorzaak van het incident betreft: over de omstreden wijze van optreden door de rechercheurs met politiehonden zal hedenmorgen een officieel commentaar worden gepubliceerd door de RVD. Drukker Intussen wordt het steeds druk ker rondom Drakensteyn. Het mooie weer droeg er wellicht ook toe bij, dat gisteren vele automo bilisten even kwamen kijken: bij honderden men verwacht er vele tienduizenden als het dit weekeinde net zo zonnig en zacht is. De plaatselijke winkeliers hebben zich nog niet bijzonder uitgesloofd met hun etalages. De enige krui denier op Lage Vuursche heeft wel al vast beschuit met oranje muisjes ln zijn uitstalkast gezet. Bloemen Er zijn opnieuw enkele geschen ken aangeboden. Brigadier, vroe ger majoor, Boschhard van het Leger des Heils in Amsterdam stond al om acht uur woensdag morgen bij de hoofdingang met een grote bos bloemen in de hand. Zij mocht die zelf gaan afgeven bij het kasteeL Prinses Beatrix kon haar op dat vroege uur na tuurlijk nog niet ontvangen. Daar ging het ae bezoekster trouwens ook niet om: zij wilde alleen even een teken van medeleven geven. ,Ik moest vandaag naar Lunteren, daarom dacht ik: dan rijd lk op de heenweg even langs', zo ver telde brigadier Boschhard die nog geregeld contact heeft met prin ses Beatrix. Kimono's I Twee beeldschone oos- i terse jongedames stapten in de namid dag uit een auto, die stilhield bij de zij-in- Ëang naar kasteel irakensteyn. Het ble- s ken twee meisjes te zijn uit Zuid-Korea, 1 verleden maand pas j gearriveerd in Neder- 1 land. De zusjes Djung i Ja Kim en Djung Suk Kim volgen in het i gereformeerde bejaar- 1 dencentrum d'Aman- J delboom te Bilthoven een driejarige cursus voor ver zorgster. Zij kwamen prinses Bea trix een paar babysokjes brengen, die zijn gebreid door twee bewoon sters van het centrum, de dames Haarsma en Lootens. Djung Ja Kim en Djung Suk Kim hadden voor deze gelegenheid hun mooi ste kimono's aangetrokken. Zij wilden hun cadeaus met het op schrift: .voor de Oranjebaby' over handigen aan de wacht. Maar vanuit kasteel Drakensteyn kwam toen een mededeling, dat de meis jes met hun begeleidsters wel even mochten worden doorgelaten. Zij werden toen door iemand van de hofhouding ontvangen, kregen thee en bleven een half uur prak ten. Prinses Beatrix hebben ze niet gezien: zij had zich zojuist teruggetrokken voor een korte middagrust. Artsen Twee artsen zullen dr W. P. Plate assisteren bij de as bevalling op kasteel Drakensteyn- Gistermor gen zijn de namen van het .me disch team' bekend gemaakt: de 55-jarige kinderarts dr J. Druk ker van het protestants-christe lijk ziekenhuis ,De Lichtenberg' te Amersfoort en de 35-jarige anesthesist (narcotiseur) G. M. M. Njjhuis van het academisch zie kenhuis in Utrecht komen prof Plate bijstaan zodra hij daarom vraagt. Verder is natuurlijk zus ter C. L. van Beuzekom ln de kraamkamer aanwezig tijdens de bevalling. Repetitie Motorrijders van de koninklijke marechaussee hebben gisteren meermalen de wegen verkend naar en van kasteel Drakensteyn ln Lage Vuursche. Vermoed wordt, dat het hier een soort van repe titie betrof voor het geval er ver voer zal moeten plaatsvinden van Lage Vuursche naar Utrecht. Prins Claus kwam gisteravond Gis vry laat thuis uit Groningen. U heeft zich daar, zoals reeds bekend, laten onderzoeken door de longarts prof dr Orie. Tevoren had prins Claus een vergadering met de planologische commissie voor het streekplan Drente, in As sen. Hij dineerde 's avonds met z(jn in Groningen studerende v-hom:-ii" ter, prinsw Christina. ZUSTER VAN BEUZEKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 3