PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BESTUUR ARP NA PASEN WAARSCHIJNLIJK BIJEEN Slepers aan de slag Pony's weer los op Haringvreter' Hetverschil van mening' in de ARP: Mr Biesheuvel ontkent mogelijk terugtreden Geen kernwapens in Vietnam nodig Vandaag in de krant... PASEN KOUDER DAN VANDAAG ,Torrey Canyon' vandaag vlot? MOEDER BOND KINDEREN VAST OP STOEL Tussen lood en oud ijzer Gebruik ook niet Korter werken voor 450 man bij Scholten Zonen overwogen Mond- en klauwzeer in Drente 210e jaargang - no 71 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 25 maart 1967 telefoon 3311. Zlerl dele ZetuwM Couranti F. van 4 lal. 2353 (b«g rod. 3508. a Idm. tal. 2094. Q Adv. prlja 31 int por waak. f 12,03 a Markt 3, lal. 6140 t pa» ra sol. (min. 1/ Paasirukte in Zeeland valt mee Pagina 2 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Dr W. P. Berghuis, de voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij, overweegt na de paasdagen het bestuur van zijn partij in een extra vergadering bijeen te roepen, onder meer ,om de gang van zaken bij de kabinetsformatie' te bespreken. Intussen deelde minister mr B. W. Biesheuvel desgevraagd mee, geenszins voornemens te zijn zich uit de actieve politiek terug te trekken. Hij reageerde daarmee op berichten als zou hij die voor nemens ernstig overwegen, althans wanneer zijn beleid als fractie voorzitter en in het bijzonder zijn optreden als formateur door de leiding van de AR-Partij zou worden afgekeurd. ,Ik stel er prijs op te verklaren dat een dergelijk voornemen door mij niet wordt overwogen', aldus minister Biesheuvel. Gisteravond werd door liet NTS-jour- naal namelijk het bericht verspreid, dat er een extra vergadering van het AR- partijbestuur werd overwogen en dat mr Biesheuvel zich zon terugtrekken als zjjn beleid door de partijleiding zou wor den afgekeurd. I)r Berghuis bevestigde, dat hij het bijeenroepen van het dage lijks bestuur overweegt. De andere me dedeling van het journaal, dat op 8 april MR BIESHEUVEL DE VOORZITTER van de ARP overweegt na de paasdagen het bestuur van zjjn partij een ex" tra vergadering bijeen te roepen, om onder meer de gang van zaken bjj de kabinetsformatie te bespre ken (pagina 1). Roeischip HET VIJFDE Russische koelschip in de serie (.Zarechenslc'), die ,De Schelde' in Vlissingen bouwt is vrijdagmiddag op de Sloewerf officieel overgedragen (pagina 2). Aardbeien per stuk: de eerste van onder git zijn in Kapelle-Biezelinge weer geveild (pagina 8). Staatsgreep IN DE Afrikaanse staat Sierra Leone heeft, voor de tweede maal binnen een week een staatsgreep plaats gehad (pagina S). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4, 5 en 11. Economisch en financieel nieuws: pagina 13. en in het liet centraal comité van de AR-Partij ergadering bijeen zou komen, had hier mede volgens dr Berghuis niets te ma ken. omdat dezo vergadering al eerder was uitgeschreven. Roolvink op tv De heer B. Roolvink, de tweede voor zitter van de AR-tweede-kamerfractie, heeft gisteravond voor de tv in de ru briek .Attentie' van de NCRV, het een bijzonder zwaar woord genoemd als men spreekt over een .conflict' in de AR- Partij. Hij vond liet juister om te spre ken over ,een verschil van mening" tus sen de heren Berghuis en Biesheuvel. Overigens liet de heer Roolvink er geen twijfel over bestaan, dat hij het niet eens was met de verklaring van de par tyvoorzitter dr Berghuis. ,Men moet duidelijk vaststellen waar de verantwoordeiykheden liggen', verklaarde hij. De kamerfractie heeft bij de verkiezingen het vertrouwen gekregen en de verantwoordelykheid voor ae wijze waarop het partijpro gram wordt uitgevoerd, berust bij de fractie, aldus de heer Roolvink, Hij herhaalde liever te spreken van een nog aangescherpt verschil van me ning in plaats van een conflict. Dat meningsverschil zou op een later ogenblik, maar dan niét in het pu bliek, uitgepraat moeten worden. Veel erger zou de heer Roolvink het vin den, als er binnen de fractie een conflict uitbreken. Hij geloofde, dat ook dr Berghuis zou erkennen, dat men de ver antwoordelijkheden heel duidelijk moet stellen. De heer Roolvink betreurde het wel, dat de partyvoorzitter in nhet open baar was opgetreden. Overigens wilde de heer Roolvink nog eens precies zeg gen, wat door dr Berghuis was ver klaard. Spijt-stemmers' De partijvoorzitter had gezegd het te zijn niet de intentie, met de strekking van de brief van de .spijtstemmers', de elf anti-revolutionaire jongeren, die had den betoogd, dat .christeiyke politiek moet christelijk-radicaal zyn of zij moet niet zijn'. Maar dr Berghuis had de brief voorbarig genoemd en men mocht hem dan ook bepaald niet een .spijtstemmer' noemen, meende de heer Roolvink. De lieer Roolvink gaf toe, dat de anti- ovolutlonairen, die een uitgesproken •oorkeur hebben voor samenwerking met de PvdA, zich meer uitspreken dan (Zie slot iag. 3 kol. 6) op pagina 15-' ,Oost-Duitsland, nieuwe ima ge van jonge staat', een zwerftocht door de DDR; op pagina 17: J)e stille waterbouw Deze al- levering is getiteld ,Met de water, bouwers pionieren in het econo misch getij', op pagina 10 De letterkundige kroniek van Hans Warren; Con Nicolai lucht zijn hart over hel subsidiebeleid ten aanzien van het balletverder vis a vis met de Drie vrouwen bij het graj van Jan van Eyck. op pagina 81 ,Met Djinn (en omljinn) de kop van de vrije zaterdag afbijten', iels meer over een compleet- complex radioprogramma.' en .Voor de denkertjes', puzzeltjes en puzzels, op pagina 25 Zeeuwse reportages, op pagina 25 Auto en verkeer, perscommenta ren en .Naschrift van het Binnen hof". op pagina 27 Oecumenische ver taallessen' en ,Bcn vaste datum voor Pasen'- De depressie, die vandaag langs Noord-Schotland naar Zuid-Noor- wegen trekt blaast met een krach tige zuidwestenwind zachtere lucht naar ons land. De neerslag zal van weinig of geen betekenis zijn. Al in de komende nacht of zondagmorgen passeert een koud- front met enkele buien, waarna de wind tussen west en noordwest weer wat koudere lucht aanvoert. Daarin zyn ook enkele buien te verwachten, maar zonder zon zal het paasweer niet verlopen en de temperatuur blijft ongeveer acht graden bedragen. In aanmerking genomen dat het de op één na de vroegste Pasen van de laatste vijf en twintig jaar is, valt het nog wel PENZANCE (CORNWALL): in de haven van Penzance heerst grote bedrijvigheid: als dieptebommen worden tientallen vaten met het bestrijdingsmiddel Detergent aan boord van kleine schepen gehesen om de strijd aan te binden met de gigantische olievlek, die opnieuw door het draaien van de wind de kust van Zuid-Engeland be dreigt. I.JMUIDEN, LONDEN (AP, ANP) De zeesleepboten Utrecht', Stentor', Titan' en Praia da Adraga' zullen van middag hun gezamenlijke ne genduizend paardekrachten in de zevenhonderd meter lange trossen gooien om te trachten de 120.000 ton me tende reuzentanker ,Torrey Canyon', die bij Landsend op de rotsen vastzit in diep water te trekken. Het weer is gisteren slechter gewor den, er staat veel wind. Britse technici hebben inmiddels het voornemen een gordel van een schulmachtige materie om de .Torrey Canyon' te leggen om te voorkomen dat olie die nog uit de tanks lekt zich over de zee ver spreidt. Een marineschip ligt ge reed om 130 blokken van deze materie, die samen de gordel moe ten vormen, naar de tanker over te brengen. De blokken zullen eerst worden samengevoegd en dan naar het wrak worden ge sleept. Vandaag zal ook een hegin ge maakt worden met de bestriding van de olievlek in zee bij Lands end. De Britse admiraliteit heeft een hoeveelheid van een chemisch oplosmiddel gekocht van een fa brikant lil LUIK. OM ZELF RUSTIG BOODSCHAPPEN TE KUNNEN DOEN (Van onze correspondent) DEN HELDER Twee kinderen van de familie V. in de Havik straat in Den Helder, dè 7-jarige Veronica en de 6-jarige Theo, zijn gistermiddag door hun moeder vastgebonden aan stoelen in de keuken, waarna zij boodschappen ging doen. Toen de beide kinde ren ruim een uur later door po litieagenten werden bevrijd ver toonden beiden striemen op benen en bovenlichaam. De vrouw die boodschappen wilde gaan doen, achtte het kennelijk bezwaarlijk haar vier kinderen mee te nemen. Twee bond ze er met touwen vast aan stoelen in de keuken waarna ze de woning afsloot en twee andere zoontjes liet ze op straat spelen. Eén van de jonge tjes ging naar de heer B. in de Kemp haanstraat aan wie hij vertelde wat er was gebeurd. De heer B. vond het een wat onwaarschijnlijk klinkend verhaal, maar een blik in de keuken van de familie V. toonde hem even later aan dat het jongetje toch de waarheid had gesproken. Hij alarmeerde de politie die de beide kinderen even later bevrijdde. De moe der was inmiddels teruggekeerd van het boodschappen doen. Volgens de po litie wordt ingryDen van de raad voor de kinderbescherming overwogen. Het moeilijkste is namelijk dat de vrouw niet schijnt te beseffen dat ze verkeerd heeft gehandeld door de beide kinderen in een afgesloten woning aan stoelen vast te binden. Frankrijk levert China helikopters PARIJS (AFP) Frankrijk heeft Chi na 15 wentelwieken verkocht voor in totaal rond 20 miljoen frs, zo is van betrouwbare zijde in Parijs vernomen. Nu biykt toch ook de AR- Partij haar conflict te hebben. Alleen, men mag dat woord van de tweede voor zitter van de kamerfractie Roolvink niet gebruiken. Voor hem gaat het om een .commu nicatiestoornis'. Een merkwaardig woord. Het duikt tegenwoordig om de haver klap op. Als er ergens iets fout gaat tussen een paar mensen noemde men dat vroeger .ruzie', als men het wat netter wilde zeggen sprak men over een .conflict'. Maar tegenwoordig heet dat een .comnumicatfestoornis'. Een soort vuiltje in het een of andere lei- dinkje van de menselijke machine, het moet er even uitgespoeld worden om de zaak weer aan het draaien tc krij gen. Zo ook bij de AR-Partij, althans zo heeft gisteravond de heer Roolvink het voorgesteld. Wij hebben overigens met respect naar zijn verklaring gister avond tijdens het NCRV-programma .At tentie' geluisterd, respect namelijk voor blijft verdedigen. Iemand die dat zo overtuigend doet, moet wel sterk zelf ln deze theorie geloven. Men weet wat zij inhoudt: .Het is ons (de ar) om het even met wie wij samenwerken, de WD of de PvdA, het gaat er ons slechts om met wie wij het meeste van ons programma kunnen verwezenlijken'. Bij de verdediging van een dergelyke opvatting relativeert de heer Roolvink onverwacht ook enkele begrippen, zo als bgvoorbeeld .radicaal': nij weet dat een inhoud te geven die afwykt van de in de politiek gebruikelijke opvat ting. Zo noemde hfl het beleid van pro fessor zyistra met betrekking tot de werkloosheidsbestryding .radicaal' om dat zy het kwaad in ae wortel na- melijk de inflatie bestrijdt. De PvdA is het met deze politiek niet eens. zo suggereerde de heer Roolvink gisteren, met andere woorden, zij Pentagon meent: ENSCHEDE (ANP) De slagnatie in de afzet die begin februari de directie J. F. Scholten en Zonen noodzaakte voor een deel van het personeel een tijdelijke werktijdverkorting aan te vra gen, heeft in de afgelopen weken weinig tekenen van verbetering vertoond. Op grond hiervan ziet de directie van deze onderneming zich genoodzaakt een ver gunning voor een tijdelijke werktijdver korting van vyftig procent aan te vra-j gen voor een periode van zes weken enl voor 450 man. WASHINGTON (Reuter) Het .Pentagon' heeft gisteren een ver klaring uitgegeven waarin werd gezegd dat ,in de huidige omstan digheden geen kernwapens in Viet nam nodig zijn en dat militaire autoriteiten het gebruik daarvan uiet overwegen'. ,De gezamenlyke chefs van staven heb- en zy hebben dergelyke voorstellen niet aan de minister van defensie gedaan..,' .Nocii is er enige andere verantwoorde lijke functionaris van liet ministerie van defensie die het gebruik van enig kern wapen in Vietnam overweegt'. De verklaring was in zorgvuldige be woordingen gesteld, naar men aanneemt om te vermijden dat president Johnson in zijn plannen of bewegingen zou wor den beperkt in het geval een ernstige militaire noodtoestand in de oorlog zou ontstaan. dit stuk van zaken niet .radicaal W' ant lijn De verklaring werd uitgegeven i aanleiding van een bericht in de .Washington Posfwaarin werd ge zegd, dat er bij het ministerie van defensie op werd aangedrongen kern wapens te gebruiken om de tunnel complexen van de Vietcong te ver nietigen en doelen In Noora-Vietnam aan te vallen. Volgens de defensieverslaggever van de .Washington Post' was de bom waarvan het gebruik zou worden bepleit van een type dat explodeert nadat zij zich in de grond heeft geboord. De bom zou van een betrekkelijk .schoon' type zijn, maar de bodem tot kilometers in de omtrek schudden, waardoor zowel onder- als bovengrondse bouwsels zouden worden vernietigd en alle in de directe omgeving aanwezige mensen zouden worden ge dood. DALEN (ANP) In Wachtu, gemeente Dalen, is op drie gemengde bedrijven onder de varkens mond- en klauwzeer geconstateerd. 80 varkens werden afge maakt. Maatregelen zijn getroffen uitbreiding te voorkomen. 'e hebben al eens eerder naar voren gebracht de indruk te hebben, dat de politici in Nederland altijd nog teveel in zichzelf zyn gekeerd, te sterk in hun eigen politieke spel ver diept, er bovendien van uitgaande dat iedereen in den lande dit spel niet alleen volkomen begrijpt, maar óók verantwoord vindt. Maar wanneer men de heer Roolvink, zoals gisteravond, op het scherm bezig ziet en hoort, dan hebben we helaas niet het vertrouwen, dat de Nederlandse kiezers in meerder heid dit alles inder daad acceptabel vin den. Welke zijn na melijk de feiten die zich aan de kiezers openbaren? Een par tijvoorzitter toont zich voorstander van een politieke lijn, die de fractie van die party niet voigt, een duidelijk ver schil van inzicht dus, dat nu slechts een .communicatiestoornis' wordt ge noemd. Bovendien wordt dit menings verschil formeel als volkomen acceptabel voorgesteld. Want zei de heer Rool vink ,het zou erger zyn hls gebleken zou zyn, dat de fractie verdeeld was. formeel kén voorzitter Berghuis een andere mening verkondigen, ny heeft een andere verantwoordelykheid'. Het spijt ons, dit is gegoochel met woorden, zo goed het een gegoochel met woorden is wanneer men een begrip als .radicaal' een andere inhoud geeft dan in het nor male politieke spraakgebruik gewoon is. Met dergelijke spelletjes maakt men de politiek ïcapot in Nederland. Daar is men druk mee bezig. VEERE Vijftig pony's hebben sinds vrijdagmid dag weer ruim baan op de Haringvreter, het eiland bi liet. Veorse Meer tussen Kamperland en Veere. Zc zyn daar opnieuw in hun .knollentuin', een zomer lang. Van de vronen in de Schouwse Westhoek zijn ze naar liet Veeree Meer gehaald, waar op de Haringvreter voedsel te over is en waar voor de toeristen een verrassende recreatie decoratie vormen. Vorig jaar heeft de ponyfokvereniging Westenschou- wen als experiment een .zending* New Forest pony's uit Engeland via de vronen tussen Haamstede en Renesse overgebracht naar de Haringvreter. Dat gebeurde toen met het oog op de mogelijldieden de ponyfokkerij in Zeeland te verbeteren. Het experi ment bleek een succes. En vandaar, dat vrijdag op- w een serie pony's met wapperende manen de Haringvreter opdraafden. De vierentwintig dieren, die vorig jaar op dit eiland liepen, hebben de afgelopen winter doorgebracht in de Schouwse vronen: daar is meer beschutting tegen de kou en by vorst bestond op de Haringvreter het gevaar, dat het water zou bevriezen en dat men er per boot ook niet meer zou kunnen komen voor controle. Nu staat op het eiland in het Veeree Meer ook een ruime stal. Misschien blijven de pony's er in de toekomst ook .overwinteren'. Van Veere uit zyn ze vrydag overgevaren: meer dar vijftig pony's, meer dan het dubbele van het aantal dieren, dat vorig jaar op de Haringvreter liep. Dit maal zyn het ruinen en jonge pony's, vooral van le den van de fokvereniging, maar ook van paarden liefhebbers buiten Zeeland. De oudere en drachtige merries bleven achter op de Schouwse vronen, waar al jaren een weidegebied voor de dieren is. Dat het aantal dieren op de Haringvreter zo sterk kon wor den uitgebreid is het gevolg van een verdubbeling van de oppervlakte weidegrond, die de ponyvereni ging tot haar beschikking heeft gekregen: de die ren kunnen nu uitzwermen over dertig hectare .na tuurreservaat' Op de foto: zó renden vrijdagmorgen de groepen pony's na hun aankomst de Öaringvreter op. (Foto PZC) van de kabinetsformatie, luidt: met welke partij wil de AR regeren, met de WD of mét de PvdA? Dat is een dui delijke probleemstelling, die echter allerlei mensen in de politiek als onjuist voorkomt, maar die nochtans héél dui delijk is. Een centrum-party als de KVP heeft in de afgelopen jaren tussen deze twee politieke richtingen gezwenkt, daarmee de onduidelijkheid in ons land in politiek opzicht bevorderd. De AR heeft zich echter over het .algemeen wat meer in de richting van de' PvdA opgesteld in het verleden, bovendien is een jonge generatie in opkomst, die kennelijk deze tendens wil versterken Niet dat zij geen bezwaren ziet in een coalitie met de PvdA. maar toch voelen deze jongeren kennelilk verwantschap bij hun generatiegenoten in de kring van de PvdA. onder meer by die van .Tien over rood'. De opvattingen van de jonge AR-man drs D. Th. Kuiner gisteravond voor de VARA-televisïe wezen duidelijk in deze richting. Hoe men nu ook keert of wendt, of men nu spreekt over een communicatiestoornis of niet, er is één ding zonder meer dui delijk: er Is in de AR een roerige groep, die een andere kant op wil dan de ka merfractie de afgelopen weken heeft ge koerst. Het is "de groep, die niet de lood-om-oud-yzer-theorie volgt, maar die lood en oud ijzer twee verschillende metalen vindt. De ontwikkeling bij de AR van de laatste dagen is voor de andere artspirant-regeringsoartners vap de ze kabinetsformatie niet geruststellend. Met name voor de WD is er reden om opheldering te verzoeken, maar die reden is er niet alleen voor de WD Het minste dat op dit ogenblik toch wel in het algemeen ma? worden gevraagdis een duidelijke uitspraak bij de AR: wat kiest mep. het lood of het oud yzer Want als allerlei vaagheden blijven be staan over de sterkte of de invloed van de één of de andere vleugel, dan betekent dat in feite onzekerheid over de volgende vier iaar. Het kabinet-Marij- nen is ook na twee tear naar huis ge stuurd. het. kebïnet-Oals struikelde even eens voor het einde van de rit. oor zaak: vooral de verdeeldheid in de KAT5 Gaat de AR nu ook deze kant uit? Er moet gestreefd worden naar een ka binet voor vier jaar. Een duidelijke uit spraak is derhalve nodig. Laat men zich niet verschuilen achter rookgordijnen van formele overwegingen, in de geest van: .meneer Berghuis kan ais partij voorzitter dit of dat afwijkende stand punt rustig verkondigen, hij zit toch niet In de fractie'. Als de AR-fractie een bepaalde lijn kiest, dan mag men venvachten dat óók de partijvoorzitter deze lijn in het openbaar steunt. Kan hy dat niet, dan moet hij aftreden. In dit stadium nu een kabinetsforma tie aan de gang is mag men van de AR verlangen dat zij duidelijk partij kiest tussen het lood en het oud yzer en voorts dat daarna alle voormannen de keuze con amore steunen. Zij zyn .zonen van 't zelfde huls', van wie wordt verwacht dat ze ,als broeders sa menwonen'. Zonder communlcatiestoor- I nissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1