PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE JONG NU FORMATEUR Overlegorgaan zeehavenontwikkeling Zuidwest-Nederland' nu in functie Premier als de formatie slaagt Torrey Canyon' verloren VERDELING PORTEFEUILLES IS THANS GEMAKKELIJKER' IN BRAZILIË 400 DODEN Vandaag in die kpant... Vriendendienst Weer 2 arrestaties wegens aanslag op monument PROTEST TEGEN PROEFVERLOF PSYCHOPATEN Jongetjes gaven in één dag 800 gestolen geld uit Minister en plan De DELTAGROEP' HIELD STARTVERGADERING Vervolg' op conferentie Middelburg Indeling Permanent Kind verdronken 210e jaargang - no. 68 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 22 maart 1967 Zwemmen onder dak Pagina 2 Moon 2911. ZUrllou. n Valftnü 58-60. I Courant: f. ran do V«M*. 9. 0. d.n Bo.r rad. 3508, adv. 3647/3841), Mlddall I. Adv. prils 33 cant par mm. Mlnimom vaok, 12.05 par k 2. tal. 6140 (b.p.g iel. (min. ƒ3.73). 5213). Ooslbun (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister De Jong, die gistermiddag door de ko ningin werd belast met het vormen van een kabinet, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegen woordiging, wordt minister-president als zijn formatie slaagt. Dit verklaarde de nieuwe formateur gisteravond tegenover de pers. 3 AR en 2 CHlalsmede van het program, dat door informateur Zijlstru in overleg met de fractieleiders is vastgesteld. Geen expert De lieer De Jong erkende, dat hij' geen expert is op financieel en economisch gebied. ,Als ze in Europa zoeken naar een financieel-economisch expert, bellen ze niet aan mijn deur', zo verklaarde hij. Dit was naar zijn mening echter geen bezwaar om minister-president te worden. Wel gaf hij toe, dat het onder de huidige omstandigheden gewenst zou zijn iemand met financieel-econo- mische kennis te vinden voor minister president. Maar in dit geval zal er een compensatie moeten worden gevonden in de overige ministers. .Waar ik geen erkende bankier ben, is dit van belang'. De vraag of de KVP thans dezelfde eisen zal stellen wat de departemen ten betreft als tegenover mr Bies heuvel, werd door formateur De Jong beantwoord met erop te w\jzen, dat de situatie thans anders ligt. Nu krijgt de KVP het premierschap en wordt de verdeling van de zetels in de flnancieel-economische sector onder de verschillende partijen ge- (Zie slot pag. 3 kot. 2) SAO PAULO (AFP) De over stroming van zondag ten noord- Dosten van Sao Paulo in Brazilië heeft aan 400 mensen het leven ge kost. Het zwaarst getroffen is Ca- raguatatuba, een stad van 15.000 inwoners, waar de helft van de wo ningen verloren is gegaan. De wa tersnood was het gevolg van zware regenval. rormateur DE KONINGIN heeft gistermid dag de minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong. opgedragen een kabinet te vormen (pagina 1). Accijnsvrij (JUl- VOOR ENKELE (luizendei dens m gestolen, aan accijns levensmiddelen, drank en rook waar van het Russische vislcoel- schip Zarechensk, nadut dit een proefvaart had gem mikt. De die) stal werd bijtijds ontdekt (pagina 2). Huis DE GOESE raad heeft een huis aangekocht voor de nieuwe poli tiechef. waarmee een eind is ge komen aan een lange vacature periode niet alleen, maar ook aan Spanningen TUSSEN ARTSEN en fondsen zijn opnieuw spanningen gerezen. De huisartsen hebben zich tot mi nister Veldkamp gericht met na dere verlangens (pagina 3). Voorstellen SECRET A RIS-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft nieuwe voorstellen gedaan om te komen tot vrede in Vietnam (pa gina tl). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 11. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 13. Economisch- en financieel nieuws: pagina 19. BARNEVELD (ANP) .Jullie hebben de verkeerde ingesloten', met deze mededeling kwam een Barnevelder, een zekere G. naar zjjn woonplaats. Zijn vriend, die door de politie was ingerekend voor het plegen van een inbraak, was volkomen onschuldig, zo ver klaarde by. Deze vriend, een zekere B. uit Barneveld, was ingesloten omdat hij enkele dagen geleden een kraaltje zou hebben gepleegd, dat als buit overigens maar 30 Duitse marken opleverde. Hij verloor bij zijn inbraak een knoop van zijn jas en daardoor kon hij al vlug door de Barneveldse politie wor den gearresteerd. G. kon niet verwerken dat zijn vriend de celdeur achter zich had horen dichtvallen en liet zijn naasten liefde spreken. In een snackbar kondigde hij zijn plan, zijn ka meraad te .bevrijden', aan. Dit wilde hij bewerkstelligen door de bekentenis af te leggen, dat hij de inbraak had gepleegd. Volgens de voorgeschreven regels werd G. aan een verhoor onderworpen en werd hem gevraagd wat hij dan wel precies had gestolen. H|j noemde een voorwerp op dat helemaal niet in het huis aan wezig was geweest. De onder vraging duurde niet lang. want na enkele minuten legde G. een tweede bekentenis af. Nu. dat zijn verhaal aan zijn fantasie was ontsproten. Commentaar van de politie: ,hij dacht zeker dat hij ons in de luren kon leggen'. IJMUIDEN, LANDSEND (ANP, AP) Als gevolg van de verwon dingen, die hij bij de explosie aan boord van de mammoettanker .Torrey Canyon' bij Landsend aan de zuidkust van Engeland had op gelopen, is de bergingsinspecteur kapitein H. B. Stal uit Santpoort gistermiddag omstreeks half drie aan boord van de zeesleper .Titan overleden. Kapitein Stal bereikte de leeftyd van 36 jaar. Hy was gehuwd en had een zoon. Hy was sinds 1964 by NV Bureau Wijs muller in dienst. Hy werd toen aange steld als bergingsinspecteur en begin 1966 benoemd tot assistent-bedrjjfschef. De .Torrey Canyon' ligt thans hulpeloos en naar alle waarschijnlijkheid reddeloos verloren op de klippen van de Seven Sto nes-Rocks. De explosie eerder op de dag dreigt miljoenen gallons ruwe olie aai de reeds enorm grote olievlek toe te voegen. De sleepboot .Titan' is met de vlag half stok binen gelopen in Newlyn Harbor, Cornwall, met aan boord hét stoffelijk overschot van de omgekomen bergings inspecteur. Kapitein Rigiotti van de .Torrey Canyon' met drie van zijn officieren zijn eveneens aan boord van de .Titan' aangekomen in Newlyn. Vrij na tien jaar wachten op terechtstelling JOLIET (ILLINOIS) (AFP) Lloyd Eldon Miller jr, die in 1955 ter dood werd veroordeeld wegens de moord op een achtjarig meisje, is gisteren op zijn veer tigste verjaardag vrijgelaten. Millers ad vocaten hebben taloze verzoeken om een nieuw proces ingediend en gisteren oor deelde een rechtei in Chicago dat één van de bewijsstukken was vervalst. Hij gelastte de onmiddellijke vrijlating van Miller. .Deze man heeft gedurende tien jaar op de dood gewacht. Als liij schul- Reddeloos Ooggetuige spreid. Leden van de bemanning en van de bergingsploegen'. .Een man sprong over boord. Iemand van myn bemanning zag hem en kon hem uit het water redden. ,Toen werd een tweede matroos van de .Torrey' overboord geslagen. Mijn bemanningslid dat de eerste matroos gered had sprong opnieuw in het wa ter en redde ook de tweede'. ,Hij is pas 21. En de kleinste van he' hele schip, maar ook de dapperste' besloot de kapitein. Op de kade in Newlyn speelden zich roe rige tonelen af toen het lichaam van de bergingsinspecteur aan land werd ge bracht. Woedende matrozen keerden zich tegen tv-cameramannen die de overbrenging van het lichaam op een baar wilden fil men. Na verhitte discussie verdwenen de tv- mannen onder politie-escorte. (Zie slot pag. 3 kol. 3) Het eerste ooggetuigeverslag van de ontploffing kwam van kapitein R. v. d. Wiel van de sleepboot .Titan'. .Op dat moment lagen we langszij de tanker, met de reddingsboot van de .Utrecht'. ,Na de explosie wilde iedereen zo snel mogelijk de tanker verlaten. De man nen" waren over het hele schip ver- Humphrey ook naar Nederland DEN HAAG (ANP) Als onderdeel van zijn reis naar verschillende Euro pese landen zal de vice-president van de Verenigde Staten, Hubert H. Humphrey, ergezeid van zijn echtgenote een werk bezoek brengen aan Nederland op 28 en 29 maart a s: Gedurende zijn verblijf :n Nederland zal de heer Humphrey onder dig is aan het misdrijf waarvan hij wordt sprekingen voeren over onderwerpen beschuldigd, is de straf die hij reeds van wederzijds belang, aldus een mede- heeft ondergaan erger geweest dan de deling van het ministerie van buiten doodstraf'. landse zaken. AMSTERDAM (ANP) Opnieuw heeft de recherche van het bureau Overtoom in Amsterdam twee verdach ten aangehouden in verband met d« homaanslag op het Van Heutzmonu- ment op 10 maart. Het zyn de 20-jarige student wis- en natuurkunde A. M. uit de hoofdstad, die beschuldigd wordt van overtreding van de vuurwapenwet en de 25-jarige Rotterdamse provo J. J. G. B., dio wordt verdacht van medeplichtig heid aan de aanslag. Met deze arrestatie is het aantal ver dachten opgelopen tot acht. Een van hen, de 21-jarige Rob S., werd woens dagmiddag door de officier van justitie wegens onvoldoende bewijs op vrije voe ten gesteld. De vijf verdachten, die za terdag werden ingesloten, worden in de loop van vandaag aan hem voorgeleid. LANDS END: op deze luchtfoto is rechts va-n de schoorsteen duidelijk de plaats te zien, waar de explosie op de Torrey Canyon' beneden in de machinekamerzich voordeed. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Vereniging ran Huisvrouwen heeft een brief gezonden aan de minister van jus titie, waarin zij haar verontrusting uit spreekt over het naar haar mening te vroeg in vrijheid stellen van psychopa ten. Het hoofdbestuur van de vereniging zegt hierbij in het byzonder te denken aan het proefverlof zonder begeleiding voor de patiënten. Hoewel het hoofdbestuur zegt begrip te hebben voor de noden van deze mensen en voor de positieve kanten die de nieu we geneeswijze biedt, meent het dat de gevaren die aan deze therapie zijn ver bonden, te groot zijn voor de samenle ving. De minister wordt gevraagd zodanige maatregelen te nemen, dat de patient tegen zichzelf en de samenleving tegen de patient beschermd wordt. Minister De Quay heeft vo rige week de kamerleden Van Bennekom en Van der Peijl geantwoord op hun vra gen naar het plan-Lievense. het enige tijd geleden gepubli- ceerde project voor een vaste verbinding door en over de Westerschel- de, ontworpen door de raadgevend inge nieur ir L. Lievenae uit Breda. Twee punten uit dit antwoord vragen enig nader commentaar: in de eerste plaats de mededeling van de minister, dat het plan hem niet is voorgelegd, in de twee de plaats de verklaring dat de binnen afzienbare tijd te verwachten planolo gische vastlegging van het tracé niet als definitief zal mogen worden be schouwd. De bewindsman kent het plan-Lievense niet, zo zegt hij nu. Eenzelfde op merking heeft nij onlangs ook gemaakt tijdens een persconferentie in Middel burg. Daarop is maar één reactie moge lijk: laat er voor worden gezorgd, dat de minister het binnen de kortst mogelijke tijd op zijn tafel heeft. Men moet erken nen, dat het een vreemde zaak is, dat de topfiguur bij de totstandkoming van een Westerscheldeverbinding de mi nister tot nu toe zijn wetenschap over een bepaald plan uitsluitend uit de krant heeft moeten halen. Noch hij, noch zijn ambtenaren zijn daardoor in staat ge weest ook maar enig zinnig oordeel over de merites van het plan te geven. Met enige nadruk wijzen we ln oit verband op de categorie .ambtenaren': niemand van rijkswaterstaat heeft namelijk dit iroject-Lievense tot in details kunnen lestuderen, ook bij deze dienst was men geheel afhankelijk van krantepublika- ties. Niettemin is gebleken dat men bij deze dienst bereid i3 geweest een (ne gatieve) mening ten beste te geven toen een krant daarom vroeg. Natuurlijk in de anonimiteit, in de geest van .een woordvoerder van rijkswaterstaat', al weet iedere ingewijde wel hoe een der gelijk stuk tot stand Is gekomen. Amb tenaren behoorden beter te weten: hun rapporten zijn toch ook niet op krante verslagen gebaseerd, waarom dan wel het geven van meningen ■aan journalisten Maar dit terzijde, waar het ons om gaat is het ongewone feit, dat de bewindsman nog steeds niet op de hoogte is van het bewuste plan. Merkwaardig is overigens dat de minister óók nog meedeelt, dat het project evenmin bekend is bij het provinciaal bestuur. Kijk-es-aan. Afge zien nog van de omstandigheid, dat het voltallige college van gedeputeerde sta ten aanwezig was bij de uiteenzetting van ir Lievense voor het departement Zeeland van de Maatschappij voor nitver- heid en handel, menen wij dat er allerlei duidelijke aanwijzingen voor zijn, dat ge deputeerden ook vóór deze bijeenkomst op de hoogte waren van het plan-Lieven se. Maar ja, tactische overwegingen dwingen beleidsinstanties soms tot net uitsluitend erkennen van de formele waarheid. En het is inderdaad denkbaar, dat het college bijvoorbeeld alleen maar ondershands op de hoogte van het plan- Lievense was. Dit zal nu wel blijken als gedeputeerden een antwoord geven op recente vragen van de statenleden Van Bennekom en Van der PeijL Ook zij hebben zich kennelijk verwonderd over dit aspect van het ministeriële antwoord, vraag is op dit ogenblik vooral: wie zal voor toezending aan de mi nister de afzender zijn en wie de postil jon? Kan ir Lievense als burger van de staat der Nederlanden zijn plan recht streeks aan de minister toezenden? Dat kan uiteraard, de bewindsman ontvangt wel meer brieven van ingezetenen des rijks. De zaak zou echter aanzienlijk meer gewicht krijgen als het plan niet uitsluitend van ingezetene Lievense af komstig zou zijn, maar mede van een beleidsmstantie, bijvoorbeeld het provin ciaal bestuur. Als dit bestuur als post- tlijK bode zou fungeren zou het tegelrjkertiji aangeven, dat het dit project^ van enl; £lff belang vindt, een zodanig dat het meent het plan zélf aan de mi nister te moeten aanbieden. Het is even wel de vraag of gedeputeerden hiertoe zonder meer "bereid zullen zijn. Voor hen gelden weer allerlei beleidsoverwegin gen: het college zal. hoe dan ook. wil len verhinderen, dat het bij voorbaat al in een bepaalde hoek zal worden ge dwongen. de hoek namelijk van deze ene oplossing. Daarmee zou het protect voor een vaste verbinding als geheel dus los gezien van het plan-Lievense misschien schade worden berokkend. Is hier dan een taak weggelegd voor de nieuwe stichting Westerscheldeverbin ding? Misschien. Wellicht zal de beste oplossing zijn dat alle belanghebbenden. NIJMEGEN (ANP) Twee vaders stapten het Nijmeegse politiebureau bin nen om hun zoontjes van respectievelijk elf en twaalf jaar aan te geven. De kin deren bleken een zakje met duizend gul- lijk (en eventueel na ruggespraak met het departement.) eens nagaan hoe op de snelste wijze het plan aan de minister kan worden aangeboden. Dan k3n er althans een gesprek ontstaan tussen de pn cflm mrf af" «ijs deskundigen ter ene en ter andere zijde. '"Vnslotte nog de kwestie van het niet- samen met vriendjes in één dag meer dan 800 gulden te hebben opge- door de twee vader, aan de politie af- A!s we ae goed hebben begre- gedragen, nagegaan wordt nu. waaraan e de kinderen in die korte tijd zoveel geld Peri 7 binnen afzienbare tija worden hebben besteed. Jl/fIDDELBURG In de Mid- V1delburgse statenzaal is dins dagmiddag het Overlegorgaan Zeehavenontwikkeling Zuid- wst-Nederland geconstitueerd. Daarmee wordt een .vervolg' ge geven op de centrale gedachte van de zeehavenconferentie in die stad (14 oktober 1966): sa men zoeken naar de beste moge lijkheden voor de zeehavenont- wikkeling in Zuidwest-Neder land. In het overlegorgaan het krygt een permanent karakter hen- hen zitting vertegenwoordigers van de provinciale besturen van Zuid-Holland (5), Zeeland (5) en Noord-Brabant (5), het gemeente bestuur van Rotterdam (3), het dagelyks bestuur van Rijnmond (2) en de rijkswaterstaat (2). Officieel is de doelstelling als volgt, geformuleerd: De haven- ontwikkeling in Zuidwest-Neder land, in het bijzonder van zeeha vens en daarmee in relatie staande industrieterreinen en voorzienin gen.' De eerste vergadering van het be stuur was er één binnen het zoge naamde organisatorische kader. Be stuur en dagelijks bestuur onder lei ding van de commissaris der ko ningin in Zeeland, mr J. van Aartsen werden geformeerd en de deelnemers werden het er met elk aar over eens, dat zij voor de toe komst over een aantal aspecten van hun beleid overeenstemming willen bereiken. Aan het begin van de ver gadering had mr Van Aartsen het werkkaaer van het overlegorgaan als volgt omschreven: .Wanneer men ziet dat het deltagebied een grote ver scheidenheid heeft in diep vaarwater en in terreinen en wanneer men weel dat een goed haven- en industriebe leid steunt op een gevarieerd aanbod, dan is het duidelijk dat wij niet meer onafhankelijk van elkaar kunnen en mogen optreden. We zullen samen dit gebied moeten inventariseren, moge lijkheden en behoeften moeten kennen en eventueel ons naar elkaar moeten richten'. Het overlegorgaan gaat ervan uit dat er een zeer nauwe samenwerking tus sen de partners zal moeten komen en dat men niet elkaar zal informe ren over de belangen die ergens spe len. Het zal er op neer moeten ko men dal, de deelnemers in het overleg orgaan over de kaart van liet. delta gebied, althnns over de globale inde ling ervan, overeenstemming zullen moeten kunnen bereiken. Daarbij staat voorop: het vinden van uitbreidingsmogelijkheden van be staande en het scheppen van nieuwe zeehaventerreinen. Ook zullen de hoofdlijnen van de infrastructuur (wegen, kanalen, spoorwegen en oeververbindingen) onderwerp van gesprek uitmaken en zal men over leggen (in grote trekken) over de situering van woon- en recreatiege bieden, voor zover deze zaken bij de zeehavenontwikkeling betrokken zijn. Een permanente vorm van overleg dus. Beslissingsbevoegdheid heeft het orgaan, dat nu is gevormd, niet. .We streven niet naar publiekrechtelijke bevoegdheden', verduidelijkte mr Van Aartsen dinsdagmiddag tijdens een persconferentie na afloop van de eerste vergadering. ,Do beslissingen liggen bij de. organen aan wie deze zjjn voorbehouden, bijvoorbeeld de provinciale staten. Daarheen spelen we ons standpunt terug. We willen de bevoegdheden van die organen niet uithollen. Heel gelukkig zyn we, dat we nu tot goed overleg kunnen ko men'. Een andere uitleg kwam van mr J. Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Holland: .Ten opzichte van de regering is het van buitenge woon belang, wanneer we kunnen aantonen dat we allen achter een be paalde visie staan. Dan staan we ster ker. Dan schiet het vlotter op'. En burgemeester W. Thomassen van Rotterdam: .Ieder van ons die nu met een grote klant te maken krijgt, zal open kaart spelen met dit gezelschap. Alles gaat door de sluis van dit ge zelschap volgens de ongeschreven re gels van onderlinge solidariteit'. De commissaris der koningin in Zee land sprak in dit verband van een .gentlemen's agreement", waardoor men moreel is gebonden. Zie slot pag. 2 kol. 2 ■astgelegd waar planologisch gezien (wat dat dan ook moge zijn) de beste plaats Is om de vaste verbinding te leg gen. Maar zegt hij er nu bij dat tracé kan niet definitief zijn, want er moeten nog allerlei aspecten worden be studeerd. Maar hoe zit het nou? Zodra het tracé op de kaart van laten we zeggen het streekplan Oost-Zeeuwsch- VI a an deren is ingetekend (zoals al ls gebeurd bij het ontwerpplan Midden- Zeeland). dan wordt daarmee bij de ver dere ontwikkeling van de streek reke ning gehouden. En die ontwikkeling gaat vooral in Zeeuwsch-Vlaanaeren bijzon der snel. Met andere woorden: er kan wel eens spoedig een moment aanbreken, waarop andere oplossingen dan die van de planologie niet meer mogelijk zijn. omdat op de andere plaatsen wegen zijn aangelegd, industrieën zijn verrezen, of uitbreidingen van gemeenten tot stand zijn gekomen, enfin noem de mogelijkhe den maar op. En dan is het te laat voor een ander tracé, tenzij men kostbare onteigeningen wil. In de praktijk zal het er dan ook wel op neer móeten ko men. dat het (blijkbaar binnenkort aan te wijzen) planologisch tracé de werke lijke plaats voor de vaste verbinding moet zijn. De minister houdt een slag om de arm, maar in feite heeft h(j daar voor wekilg of geen ruimte. MEPPEL (ANP) De achtjarige Harm Zoer uit Meppel is gisteren in de Drentse Hoofdvaart verdronken. Het kind is er vermoedelijk spelenderwlj« ln terecht gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1