EDA IHER Kwalitatieve vooruitgang op wedstrijd Jeugd en Muziek P. J. J. Dekker kreeg erepenning Kapelle Kongolezen bezocMen Zeeland Actie Koe passeert f 90.000 GRATIS vragen over olieleiding texaco 2 Medaille Middelburg voor Clara Zietse MR J. VAN AARTSEN BENOEMD TOT EREVOORZITTER VAN BNMO Zeeuwse ambtenaren in Goes over nieuwe drankwet Matthaus-Passion Middelburgs jongetje bij ongeval gedood Lodaline groen grote flacon 98 ct Onderbroken actie in Terneuzen bracht toch hele koe op Jongen met roeiboot op Schelde op drift ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 MAART 1947 sleutelhangers DERDE MAAL IN ZEELAND Middelburg ,Ais hoog- sten in deze derde Zeeuwse Jeugd en Muziekwedstrijd zijn geklassifieeerd Clara Zietse (18), Vlissingen, met 8.21 pun ten: Gisella Bergman (11) met 8.17 punten: Maria Fassaert (18), Hulst en Hans Labrand (16), Zierikzee, met beiden 8.10 punten en Piet van der Peijl (17), Tholen, met 8.09 punten'. Het was zaterdagavond laat, het was al 11 uur geweest, toen juryvoorzitter Ku Sevenhuyaen uit Amsterdam, di recteur van Jeugd en Muziek-Neder- land, na een monsterzitting van ne gen uren zijn eindoordeel en dat van zijn mede-juryleden mevrouw To Thiel-Saley (pianiste te Rotterdam) en de heer H. J. C. Stalpers (directeur van de stedelijke muziekschool te Bergen op Zoom) over de prestaties van de Zeeuwse jeugd in het derde provinciale jeugdmuziekconcours, ge organiseerd door de actieve Jeugd en Muziekafdeling Middelburg-Vlissin gen, aan de toen op dat late tijdstip nog geheel gevulde zaal mededeelde. Het was een wedstrijd waarvoor de publieke belangstelling dit jaar bij zonder groot was; op sommige mo menten van de dag moesten de toe hoorders met een staanplaats genoe gen nemen. Neemt de supportersbe langstelling toe, de deelnemersinteres se blijkt zich daarentegen te stabili seren. Evenals vorig jaar trad weer een groep van ruim tachtig jongelui, variërend in leeftijd van 10 tot 2a jaar, met elkaar op muzikale wijze in het krijt. In zijn openingswoord in de vroege middag wees Jeugd en Muziek- voorzitter G. W. Bergman op deze stabilisering. ,Maar', voegde hij eraan toe, ,het peil van de ten gehore te brengen werken toont een duidelijke kwalitatieve vooruitgang'. Vooral het min of meerdere mate hedendaagse muziekrepertoire was in hoge mate vertegenwoordigd met oa Bela Bar- tók, Anthony Hopkins, Alexandre Tansman, Francis Poulenc, Marcel Poot. Ook de modernere Nederlanders ontbraken niet op het componisten- appel: Bernard van den Sigtenhorst Meyer (fraaie hobostukken), Daniël Ruyneman, Wouter Paap, Jan Mul De Vlissinger Gé Audenaerdt ontpop te zich behalve als een goed lesgever deze dag ook als componist, zij het van een vrat luchtiger gezindheid dan bijvoorbeeld Daniël Ruyneman. Intellect Was het keuzeniveau in het algemeen verheugend, het prestatiepeil toonde ook een duidelijke vooruitgang met dat van vorige wedstrijden, al blijft er altijd te wensen over. Want, aldus juryvoorzitter Sevenhuysen, teveel kandidaten beschouwen muziek voor al als een gevoelszaak. Maar niet al leen bij het beluisteren, veel meer nog bij het praktisch beoefenen van mu ziek moet de factor van het Intellect in het geding worden gebracht. Zo dra deze controlerende factor ver dwijnt, ontstaan er slordigheden in de Interpretatie. Dit euvel deed zich met terdaad nogal eens voor, zo bijvoor beeld bij de jonge violist die met een geweldige zwier het eerste deel van Bachs E-dur concert ten gehore bracht. Opmerkelijk gaaf waren de bijdragen van de jonge Middelburgse blokfluitis- ten; zowel in de solisten- als in de en- semblespelcategorieën sleepten zij prij zen weg. Met een in alle opzichten tégen de solistische melodie geschreven piano partij, aldus de formulering van de heer Sevenhuysen, leverde de 11-jarige blok- fluitiste Gisella Bergman een opmerke lijke prestatie in de bitonale, polvrït- misch gestructureerde .Sonatine i948' van Gerhard Wohlgemut. Gelijkelijk door intellect gevoede prestaties waren die van oa Maria Fassaert uit Kuist met een prachtig gespeelde sonatine van Jan Mui (een hoogtepunt) en Anne- marie Schijve uit Oostburg in een var de .Sonatines mélodiques' van Daniël Ruynaman, hoewel hier de nuchterheid van de vertolkster misschien r.et iets te veel de overhand kreeg. Het kan ook gelegen hebben aan de vleugel die ons enigszins weerbarstig van aard toe- Verblijdend is de toenemende belangstel ling van de harmonie- en fanfarewereld voor dit toch overwegend op de klas sieke muziek georiënteerde jeugd- en muziekconcours. Zo kwam cornettist Ronny de Rooij uit Souburg met een vir tuoze variatiereeks voor de dag. Ons bezwaar tegen stukken ais dit en brjv. het .Duo de Concours', waarin Ronny met zijn zuster Anke optrad, is de over heersing van het louter technische as pect boven de intrinsieke muzikale waarde. In de accordeonsector, rijkelijk ver tegenwoordigd, ls het vaak het amu sementskarakter dat letterlijk de bo ventoon voert. Annemarie Simonse uit Vlissingen tocmdf echter aan dat de accordeon wijdere perspectieven biedt, o a in een zowel ritmisch als harmonisch interessante .Bauern- tanz auf dcm Balkap'. Vocaal Prettig was de afwisseling van het Lange programma met vocale bijdragen. Te Wemeldinge twee schepen met lekkage WEMELDINGE In de haven van Wemeldinge hebben zaterdag twee schepen te kampen gehad met lekkages- Zaterdagavond kwam men op het 370 ton metende Nederlandse motorschip Maria, dat geladen was met cement, tot de ontdekking dat het vaartuig dieper lag. Een onderzoek wees uit dat in de laadruimen, waarin de los gestorte ce ment lag, reeds één meter water stond. Met eigen pompmateriaal trachtte men het schip leeg te pompen, maar al spoe dig moest men de hulp inroepen van de pompboot Adja. Het schip was van Frankrijk op weg naar Delft. Door het naar binnen gedrongen water is de lading cement inmiddels verariderd in een steenklomp. De oorzaak van de. lekkage is nog onbekend. Het 294 ton metende, met oud ijzer geladen Nederlandse motorschip Ebro, op weg van Aalst (B.) naar Rurhort, bleek zaterdag bij aankomst te We meldinge ook een lek te hebben. Met eigen pompmateriaal heeft men het vaartuig leeg kunnen pompen, waarna men het lek middels een noodreparatie heeft gedicht. Men heeft het vermoeden dat het lek ls ontstaan door het werken van het schip tijdens het stormweer van de afgelopen dagen. Op het punt van uitspraak dient er ech ter nog veel te gebeuren. Met een prij zenswaardige voordracht en dictie wist het Vlissingse meisje Clara Zietse jury en zaal te boeien met de door haar ten toongespreide zangtechniek, die, wij econstateerden zulks vorig jaar reeds op een onmiskenbaar uitstekende zang- technische basisscholing moet ruusten. Zij behaalde niet alleen de eerste prijs in haar groep, doch classificeerde zich tevens als de allerbeste van het con cours. Daarmede verwierf zij de extra vijftig-guiden-prijs alsmede de zilveren herinneringsmedaille die door het ge meentebestuur van Middelburg beschik baar is gesteld. De deelname aan het ensemblespel wasj niet zo groot ais in andere jaren. Dat is eigenlijk te betreuren, gezien o.a. de sociaal-opvoedende tendensen van deze vorm van muziekbeoefening. Met vlag en wimpel veroverde het Middelburgse trio Lida Roegholt (dwarsfluit), Maria Vroom (altblokfluit) en Nineke Lamai- son van den Berg (cello), de wisselbe- ker van het winnend duo van vorig jaar, dat deze trofee wel heel magertjes verdedigde. Het door de drie meisjes ge- speede eerste Londense trio van Haydn vormde een verrukkelijk slot van deze geslaagde jeugd- en muziekwedstrijd. Hulde aan hun leraar ensemblespel. Het was vooral de energieke leiding die Maria Vroom aan haar medespelers gaf, die de jury deed besluiten om aan haar als prijs niet minder dan een gratis deelneming aan het deze, zomer te woudschoten plaats hebbende nationale muzlekkamp van Jeugd en Muziek aan te bieden. Winnaars werden: 1. Solistencategorie 10-l.l.jarigen: Eerste prijs Gisella Bergman (8.17), Middelburg; tweede prijs Judith Smet (7 93), Middelburg; derde prijs Lydia Schijve (7.80), Oostburg. 2. Solistencategorie 12-13-jarigen: Eerste prijs Mart Roegholt (8.0), Mid. deibuig; tweede prijs Wiily van der Peijl (7.57), Souburg. 3. Solistencategorie 14-15-jariger.: Eerste prijs Ronny de Rooij (7.91), Sou burg; tweede prijs Frans Kasander (7.36), Vlissingen. 4. Solistencategorie 16-17-jarlgen Eerste prijs Hans Labrand (8.10). Zie rikzee; tweede prijs Piet van der Peijl (8.9), Tholen. 5- Solistencategorie 18-25-jarigen: Eerste prijs Ciara Zietse (8.21). Vlissin. gen; tweede prijs Maria Fassaert (8.10), Hulst. Toewijding en concentratie in de zaterdag gehouden derde Zeeuwse jeugd- en muziekwedstrijd. Het blokfluitspelende meisje is Anne. lies Planteijdt uit Middelburg. (Foto PZCJ 6. Ensemblecategorie 10-17-Jarigen: Annemarie de Beer, Henk Don. Arnoud Boerwinkel (7.29), allen Middelburg. 7. Ensembleeategorie 18-25-jarigen: Lida Roegholt, Maria Vroom, Nineke Lamaison van den Berg (8.0) allen Middelburg. De volledige uitslag wordt gepubliceerd in de krant van morgen. met alle bekende automerken Tijdelijk! Vraag uw leverancier VOOR TWEEDE MAAL TOEGEKEND Dertig jaar voorzitter van veilingvereniging KAPELLE Op de plaats waar vijftig jaar geleden de veilingvereniging ,Ka- pelIe-Biezelinge en Omgeving' in een schuur de eerste veiling hield, heeft de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, die 30 jaar voorzitter en 37 jaar be stuurslid van deze vereniging Ls, zater dagmiddag voor hot front van de leden vergadering de erepenning van de ge meente Kapelle ontvangen. Het war de tweede maal dat de gemeente Ka pelle deze bij raadsbesluit ingestelde onderscheiding uitreikte als erkenning De enkele uren daarvoor als voorzitter herkozen heer Dekker mocht de ere penning ontvangen uit handen van bur gemeester H. G. van Suijlekom. Deze wees er in zijn toespraak op dat er tussen de periode van ,er was eens...' en ,er is nu...' een grote geschiedenis ligt. Een tijdsbestek waarin de heer Dekker 30 jaar de exponent was met het lei ding geven aan een groeiend bedrijf. ,U was bepaald geen confectiemanne- tje', aldus burgemeester Van Suijle kom, ,maar iemand die liet zien dat men voor een zaak moet strijden. Daar bij dacht u niet alleen lokaal en regio naal. maar wist u ook over de grenzen heen de lijnen te trekken voor een zaak die voor de streek van zo grote betekenis is geworden'. Burgemeester Van Suijlekom schetste de heer Dekker als een .voorvechter' en niet als iemand die het alleen maar zag als klein man netje met kropsla en radijs. ,Als er kenning voor datgene wat u de ge meenschap en omgeving aan diensten hebt bewezen, bied ik u dan ook na mens de gemeenteraad de erepenning aan'. Dankbaar, verrast en verwonderd zei de heer Dekker voor deze hem ge heel onverwachte huldiging te zijn. Ns een dankwoord voor de tot hem ge richte toespraak zei de heer Dekker zich niet te kunnen realiseren wat h(j allemaal heeft gedaan. ,Ik heb ge tracht ieder het zijne te geven. Ik heb dat spontaan gedaan, niet voor waar dering, maar uit plichtsbesef. Alles heb ik kunnen doen dankzij goede sa menwerking en vertrouwen van de ver gadering.' De heer Dekker zei tenslotte te hopen de belangen te mogen blijven behartigen, zowel voor Kapelle als voor de gehele streek. Tijdens vergadering Zeeuwse afdeling Reünie militaire oorlogsslachtoffers MIDDELBURG Sinds zaterdag heeft de Zeeuwse afdeling van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtof fers een nieuwe ere-voorzitter. Het is de commissaris der koningin, mr J. van Aartsen. Hij werd zaterdag geïnstalleerd tijdens de jaarvergadering van de afde ling in de mangchappenkantiue van de Generaal Majoor Bergliuyskazerne. De installatie vond plaats door de bondspre sident mr dr W. K. J. J. van Onunen Kloeke. .Wetende wat mr Van Aartsen vrooeger al voor ons gedaan heeft maak ik me voor de toekomst niet bezorgd', zo zei mr dr Van Ommen Kloeke die mr Van Aartsen in Den Haag had leren kennen als wethouder in de tijd, dat lid was van de Haagse gemeenten De bondspresident wees er op dat nu de pensioenwetgeving er is. nog geens zins aanleiding bestaat om tot ophef fing over te gaan van de bond. En dat argumenteerde hg met het opsommen van activiteiten, waarvoor de bond zich nu nog druk inzet. Zo wees hij onder meer op de problemen die ontstaan bij de veroudering bij invaliditeit. Voorts kondigde hU aan, dat er plannen bestaan voor inrichting van een groots recrea tieoord en verder ligt het in het voor nemen om een uitbreiding te vinden voor huisvesting van ernstig invaliden die alleen achterblijven. Mr Van Aart sen zei onder de indruk te zijn geko men van hetgeen de bond regionaal, nationaal en internationaal verricht. Hij beloofde de leden graag de belangen van de bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers te zullen behartigen; waar dit op mijn weg komt'. Namens de afdeling sprak voorzitter P. Paree een dankwoord. Hjj herinnerde nog eens de voortreffelijke wijze waarop de vorige commissaris var. dc koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot de functie van erevoorzitter gedurende een reeks van jaren heeft bekleed. Kolonel J. C. C. Crena Uiterwgk, commandant van de Eerste COAK zegde de bond opnieuw alle medewerking toe. Uit het jaarverslag van secretaris De Dreu bleek, dat de Zeeuwse afdeling 52 ooriogsweduwen en 114 oorlogsinvaliden telt. Er zjjn 40 donateurs en 23 begun stigers. Tijdens de vergadering werd de heer Bostelaar nog eens gehuldigd van wege zijn activiteiten als penningmees ter. Het ontspanningsgedeelte werd op gevuld door het optreden van het ge zelschap Wïm de Graaf. KUNST zang DEN HAAG Het tweede-kamerlid, de heer Assmann (kvp) heeft aan de mi nisters van verkeer en waterstaat en van economische zaken de volgende vragen gesteld: hebben de ministers kennis ge nomen van de berichten dat dc Texaco- raffinaderij, die zich in Gent zal vesti gen, zich voor de aanvoer van haar mdstoffen definitief gericht zou heb- i op de haven Zeebrugge en niet op de haven van Terneuzen, waarvan lange t(jd sprake is geweest? Indien Inderdaad vaststaat dat Texaco de aanvoer van de nieuwe produkten za! laten geschieden via Zeebrugge, kan dan worden mede gedeeld welke redenen of oorzaken ertoe hebben geleid, dat deze beslissing naar Belgische zyde is uitgevallen, en welke rol met name de faciliteiten hebben ge- ild, welke van de ene leant door de lerlandse staat en aan de andere kant door de Belgische staat werden geboden. Verder wil de heer Assmann weten of kan worden bevestigd dat dit oliecon cern voornemens was de bij Gent te bouwen raffinaderij door een pijpleiding met de haven van Terneuzen te verbin den, mits van de zijde van de Neder landse staat medewerking werd verleend door het verstrekken van een vergun ning om nabij Terneuzen buitengaats tankerpier te bouwen? Wanneer de ze vraag bevestigend moet worden be antwoord hoe is dan op dit verzoek ge reageerd: wanneer medewerking is ge weigerd, welke redenen hebben daarvoor dan niet gegolden? De heer Assmann vraagt verder of de ministers het met hem eens ziin dat de totstandkoming van een olieleiding van de nabij Gent op te richten Texaco- raffinaderij naar Terneuzen een belang rijke aanzet had kunnen worden voor verdere industrialisatie ten oosten v dit gebied, waarvoor een terrein van on geveer 1500 hectare is bestemd, en kun nen zij de verzekering geven, dat van Nederlandse zijde al het mogelijke is ge daan om de beslissing van Texaco ten gunste van Nederland te beïnvloeden Zo ja? Kunnen z(j dit dan nader toelich ten? GOES Een Ideine groep Zeeuwse leden van de Nederlandse bond van gemeenteambtenaren heeft zaterdag middag een kjjkje gekregen achter de scherm on van de nieuwe drank- en horecawet. Dat onderwerp stond op de agenda van de vergadering, die in hotel -Centraal' te Goes werd gehouden. 'lereu J. W. van Poppel, adjunet-si ,t ris voor Noord-Brabant en Zeeland van Je HOCRES en W. du Pont, ambtenaar van de kamer van koophandel te Breda gaven er een uiteenzetting over. Het was voor de. groep Zeeuwse amb tenaren een oriëntatie op de verande ringen. die de nieuwe wet niet zich brengt en waarvan de eerste fase per 1 november aanstaande ingaat. Als de' wet eenmaal .draait', bijvoorbeeld na een half jaar, zal de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Gemeen teambtenaren opnieuw deze materie be spreken: dan zal men de werking in de praktijk aan de orde stellen. De beide inleiders gaven de bezoekers een beeld van de veranderingen, die na 1 november optreden ais de bestaande vergunningen voor slijterijen, horecabe drijven en dergelijke komen te verval len en een nieuwe vergunning tevens als vestigingsvergunning zal fungeren. Verder ging men onder meer in op de eisen, waaraan vergunningslokaliteiten moeten voldoen na het inwerking treden van de wet. Uit de vergadering werd ook nog de Middelburgse .barsituatle' aangehaald, maar daarover wilden de inleiders zich niet uitlaten. Voorzitter H. Strabbing uit Vlissingen deelde in hot huishoudelijk deel van de vergadering nog mee, dat de provincia le bondsdag in de loop van mei in West-Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gehouden. AMSTERDAMS ORATOIWiMKOOR ST-BAAFSKERK, AAHDENlUll((j Voor de tweede maal een MatthSun- Passlonuitvoering in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Deze keer de .Amsterdamse', d|e gewoontegetrouw stond onder directie van Piet van Egmond. Dat hield dus In. dat er sterk genuanceerd werd ge- zongen door het Amsterdams Oratori umkoor, dat de partijen tot in de per- fectie uitvoerde. De leden van dit koor leven zich geheel in hun partjjen in en dat wordt niet alleen in de za uitgedruict, maar dat is ook van gezichten af te lezen. Een bewogen openingskoor met het heftige ,Ja, nicht auf das Pest', waarbij later het spottende .Gegrüsset seist du Judenkönig' aan werd toegevoegd, ga ven deze uitvoering, die onverkort werd juist die spanning en geladen- men bij deze MatthSus nodig heeft. Men kan nu eenmaal enige bedenkingen gen koesteren tegen de interpretatie van Piet van Egmond op deze passiemu ziek en we zijn zelf helemaal niet zo'n voorstander van een te genuanceerde uitvoering, toch hebben we bewonde ring voor deze dirigent, die orkest en koor zijn visie kan opleggen. Naast het koor en het goed begeleidend Utrechts Stedelijk Orkest, waarbij de solopartijen in het tweede deel werden gespeeld door de violisten Frits Knol en Jan Nicolai, was er een keur van solisten, dezelfden die vorige week mee gewerkt hebben aan een grammofoon opname van deze passion, die voor de paasdagen nog uit zal komen. Van hen willen we in de eerste plaats noemen de bas Henk Smit, die de Kleine partijen en aria's op zich nam en dit met een zeer doorleefde voordracht, ge paard met 'n sonoor stemgeluid, bracht Een stem die zich uitstekend voor dit werk leende. Naast hem hebben we met bewondering en veel genoegen geluis terd naar de Nederlandse sopraan Rlna Cornelissen, die ln de St.-Baafskerk voor het eerst optrad. Haar stralende stem vormde met het basgeluid van Henk Smit een basis voor een geslaag de uitvoering, waar Willy van Hese als evangelist zich uitstekend bijvoegde. Bruce Boyce (ook een vertrouwde fi- guur in Aardenburg) was in de Chris tuspartij niet geheel en al op dreef en we geloven dat we dit moeten toe schrijven aan een misschien lichte ver moeidheid. Delia Woolford, alt en Reinier Schwep- pe, tenor, waren twee Icrachten die volkomen berekend waren voor hun taak, waarbij Thgs Kramer op het orgel zich uitstekend aansloot. Lente v. d. Lee, bleek een betrouwbaar klavecinis- te, die helaas met de viola da gambn- sneelster één keer kortsluiting had in de aria ,Komm, süsses Kreuz'. Een verslapping trad ook in bij de aria ,Se- het, Jezus hat die Hand uns zu fassen ausgespannt'. Maar dat waren dan ook iraktisch de enige minpunten in deze loorleefde uitvoering, die werd gegeven to or een zeer goed bezette kerk. We hebben ons afgevraagd of het eigen lijk niet bijzonder is, dat de Matthlus- Passion-uitvoeringen zich slechts in Zeeuwsch-Vlaanderen afspelen. De on getwijfeld hoge kosten die er aan ver bonden zijn in Hulst en Aardenburg hebben de organisatoren niet kunnen beletten onverdroten verder te gaan. Zodoende beleefde Hulst zijn 19a en gelijk zijn op Walcheren of Zuid-Bcva- land een Matthaus-Passionuitvoering te hebben tot een jaarlijks terugkerend evenement met beduidend minder on kosten dan de uitvoeringen in Zeeuwjch- Vlaanderen. We hebben onder andere gedacht aan een combinatie van de koninklijke zangvereniging' ,Tot oefe ning en uitspanning' met het Hulster gemengd koor, waarbij de vereniging voor instrumentale muziek do begelei ding zou kunnen verzorgen. Of deze suggestie onzerzijds to zijner tijd kan worden bewerkstelligd Is een vraag, die voorlopig nog op antwoord wacht. Ad Interim Burgemeester een groep Kongolezen ten stadhuizc ontvangen. Het waren voor het me rendeel mensen uit het onderwijs, die tijdelijk zijn gestationeerd in Brussel. Zaterdag mankten zij een excursie tiaar Zeeland, waar onder meer de ontvangst m het Middel burgse stadhuis op het programma stond. De heer J. J. Ph. dén Her tog van het ETI voor Zeeland hield een causerie over de ontwikkeling, die Zeeland momenteel doormaakt. Later op de dag konden de deel nemers aan de tocht kennis nemen van de vorderingen van de delta- werlcen. Bij de foto: een genoeglijk tafereeltje, vastgelegd tijdens de ontvangst van de Kongolezen in de hal van het stadhuis, waar de bur gemeester zich geruime tijd met de deelnemers onderhield. (Foto PZCJ BEGRAFENIS P. BAIJENS TE MIDDELBURG MIDDELBURG Op de algemene be graafplaats is zaterdag hel stoffelijk overschot van de heer P. M. Bajjcns teraarde besteld. In de aula werd het woord gevoerd door mr F. W. Adrlaan- se, erevoorzitter van de ZVU. Hy herin nerde eraan dat de heer Bajjens een van de mensen van het eerste uur van de ZVU is geweest. Mr Adriaanse bracht osthume hulde voor hetgeen de heer iayens voor het culturele leven in Middelburg heeft gedaan. De ZVU was mede vertegenwoordigd door mr J. J. Claas, notaris H. van den Briel en mr H. Bruin. Verder werd aken door de heer Meijer, dlrec- van gemeentebedrijven, De lieer Baijens was de grondlegger van de technische administratie van het be drijf. Namens het hoofdbestuur en (ie afdeling Middelburg van de algemene bond van ambtenaren sprak districts- bestuurder A. van Aalst. Aan de groeve dankte een zoon van de overledene voor de belangstelling. Tot degenen die da begrafenis bijwoonden behoorden ge meentesecretaris mr J. Hooy en oud- wethouder A. J. Berenpas. MIDDELBURG Bij een ongeval op <le Nieuwe Vlissingseweg is zaterdag- morgop liet driejarig zoontje van de familie Meijers op slag gedood. Het jongetje wilde tgr hoogte vim de IJ6" seist raat de weg overstekeu. Een na derende Ieswagen remde ervoor of, Jna8' een inhalende, personenauto, bestuurd door J. C. uit Middelburg, schepte het jongetje. Het knaapje overleed plaatse aan de opgelopen verwondingen. Het. ongeluk gebeurde omstreeks kwart ZO ZACHT ZO Z^CHT ZO ZACHT. ZO ZACHT met lanoliue fivbj V.zdZACHT' ZO ZACHTzb ZACH r ZÖ ZACHT ONBESTENDIG Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Tot krachtig of stormachtig toenemende wind, aanvankelijk uit oostoÜjke rich tingen, later krimpend naar nehtingo» tussen noord en west. In liet «'K0"1.00" iets lagere temperaturen (Inn zonaug. 14 maart Zon Maan ZON EN MAAN op 06.58 op 08.07 onder 11Ml onder 22 25 TERNEUZEN De actie ,Een koe voor Grosseto' had voor Terneuzen nog een staartje. Za terdagmiddag werd de aandacht van het winkelend publiek in de Noordstraat getrokken door een luid spelende beat-band, die zich op een met geestige affi ches in de koe-sfeer versierd podium voor het gemeentehuis had opgesteld. Een aantal collectanten liet ln die om geving de bussen eens flik rammelen en gaarden in één uur tijd ongeveer 250.bijeen. Het oorspronkelijk plan van Jaap de Doelder, die dit ge deelte van de actie leidde, was om tot half vijf door te gaan met collecteren. Maar als reactie op klachten van ver- schillende winkeliers in de Noord- straat, die zeiden dat hnn omzetten honderden, ja zelfs duizenden guldens onder 't gebruikelijke zaterdagmiddai niveau blieven, verzocht de politie bg monde van inspecteur-korpschef D, van Ooifen aan de organistoren om de actie voortijdig te staken. Volgens de winkeliers waren hun winkels door de opstopping die ter hoogte van het gemeentehuis zou zyn ontstaan moel- ljjk bereikbaar. Evengoed konden de organisatoren van deze actie 's avonds om half tien 509,42 aan burgemeester J. C. As- choff overhandigen. In het volle club huis ,'t Kotje' zei de burgemeester onder meer dat hij vertrouwen heeft in deze jeugd. Zijn uitspraak .vroeger deed de jeugd dit veel minder dan tegenwoordig werd met beheerst ge juich begroet. Burgemeester Aschoff verliet de ruimte tenslotte met 669,42, wat mét het bedrag dat men erder inzamelde, 400,nog vol- doende is voor de aanschaf van een koe. Voor hij vertrok zei de burgemeester, die van mevrouw W. Kes over de gebeur tenissen van dit middag hoorde, dat hij er niets van had geweten, maar het evengoed heel erg jammer vond dat het zo was gelopen. .Het scheelt ons ongeveer 250,zei mevrouw Kes. .Ik dacht de mensen ln de Noordstraat hebben allemaal last van het water gehad in 1953, die hebben dat wel begrepen'. Volgens mevrouw Kes viel de drukte erg mee. .Ook een politieman die daar was vond dat het nogal meeviel', zei mevrouw Kes. Behalve met een gift van 150,die de burgemeester al in ontvangst kon nemen, werd het bedrag aangevuld met de opbrengst van verkopen van lekkernijen in het Kotje en de Molen, de twee clubhuizen, en een verloting. In 't Kotje traden op Tthe Hitcn Hikers, The Group Highway, The Lovelaces, Les Gargons Rouge, blues zangeres Janny Dieleman en Wim de Regt. Met een bedrag van ongeveer 800, dat nog op girorekening 3815 (Amro- bank Goes) werd gestort, is de actie nu de 90.000,ruim gepasseerd. TERNEUZEN Een 22-jarige jongen. M. J. N. uit Utrecht, beleefde zondag morgen een hachelijk avontuur. Tijdens het spelen in een stalen roeiboot, die in de Westersehelde lag gemeerd nabij het wrak van een torpedobootjager (voor het gebied van Dow Chemical te Terneuzen), raakte de vlet los zodat de boot met de ebstroom naar het westen dreef. Tot zijn geluk wist zijn vriendje, de 12-jarige G. K. uit Terneu zen, de roeiboot nog net te verlaten. De Jongen ging direct naar de portier van Dow Chemical, die de politie waar schuwde. De politie belde naar de boot- liedenwacht aan de Westsluis, vanwaar twee rnotorvlets werden uitgestuurd, die het op drift geraakte bootje en de jonge Utrechtenaar ig veiligheid brachten. Ook de politie was in actie gekomen, om de jongen te laten weten dat er hulp op komst was. Hij logeert bij familie in Terneuzen. Examens Aan de katholieke hogeschool te Tilburg slaagde voor het doctoraal examen so ciale wetenschappen de heer J. J. M. de Blok te Sluiskil. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaag de voor het doctoraal examen genees kunde de heer W. J. Bron te Wemel- .eeuwse In Middelburg betrad zaterdag een man een restaurant, in gezel schap van een aap. Er was geen reden het beest, een jonge ba viaan, te vieren: het gedroeg zich correctnipte enige keren voor zichtig van een glas met sterke inhoud, en vermaakte zich verder zichtbaar met het beschouvien van de bezoekers, zoals wij hem in een dierentuin zouden hebben beke ken. 't Was wél een gezéllig beest en toen het eigenlijk al helemaal niet- meer opviel, toonde het plotseling een even sterke als onverklaar bare voorkeur voor een man, die drie plaatsen verder een barkruk bezet hield. Het beest klemde zich met alle vier sdn pootjes aam hem vast en verliet hem slechts één keer om op de grond iets genamts te deen, waardoor hij zich weer duidelijk van de mensen onder scheidde en waarop een krachtige verwijdering volgde. Toen restte nog slechts één vraag: wat zocht het beest bij die éne mant Het hield iedereen nogal bezig en daarom opende de begeleider nog éénmaal de deur met de medede ling: Waarschijnlijk voélt ie ver. wantschap'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2