VVD NOEMT MARIJNEN Liberalen tornen ook aan concept-program Soeharto wenst geen proces tegen Soekarno Haven Terneuzen 24 uur per dag via demarifoon' bereikbaar Dr. Beel heeft meer tijd nodig dan verwacht Vandaag in de krant... TEKORT 1968 ÉÉN MILJARD? Ten dienste van de gerechtigheid AMSTERDAM BEKEURT THANS TE TRAGE AUTOMOBILISTEN Fransen stuurden aap ruimle in 210e jaargang - no. 56 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT c WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN d« Kok Abonncmantsprlji S3 c«nt p» walk. 12,03 p«r kwutul, Iran» p 2078/3169 adv. 2375) Goe«. Grol» Markl lal. *140 (b.g.a. r«d. 78S3. adv. al. Kleine idv fmaa 8 resell) cent oer regel. (min. ƒ1.75). .Brieven bureau v Woensdag 8 maart 1967 Vrolijke fraining in Praag Pagina 9 Giro 359300 P DEN HAAG De WD wil mr V. G. M. Marijnen, voorzitter van de Rijnmondraad en oud-minister president, met de leiding van het nieuwe kabinet belasten, nu dr Zijlstra niet beschikbaar is. Dit heeft mr Toxopeus, fractievoorzitter van de WD, dr Beel medegedeeld. Zoals te ver- (Van onze Haagse redactie) wachten was, had de WD bezwaren tegen mr Biesheuvel, die als goede tweede keus door KVP en CHU naar voren geschoven was. Vooral de vooraanstaande rol die mr Biesheuvel gespt heeft als vice-premier in het kabinet-Cals, blijkt voor de liberale kamerfractie een hindernis te zijn. Om de KVP als grootste partij ook het minister-presidentschap te laten vervullen en de gedach ten in katholieke kring wat losser te maken heeft mr Toxopeus de naam van oud-minister-presi dent Marijnen laten vallen. Deze heeft het voordeel indertijd niet van het politieke toneel verjaagd te zijn door de volksvertegenwoor diging. Het kabinet, waarvan hij de leiding had viel immers uiteen Formatie DR BEEL staal.voor een moeilij ke opgave. De aanvankelijk van een leien dakje lopende bespre kingen niet de fractievoorzitters van WD, KVP, CHU en ARP, zjjn in het slop geraakt, na de weigering van de VVD om met mr Blesheuvel in zee te gaan. Thans zou de VVD oud-premier Mnrjjncn naar voren hebben ge schoven als aanvaardbare minis ter-president. (Pagina 1). door onderlinge tegenstellingen over de omroepkwestie. Constructief Caravan AUTORIJDEN met een ia moeilijk. Het Verbond voor Vei lig Verkeer wil er iets aan doen en organiseert in diverse plaatsen van ons land cursussen, onder meer in Goes. (Pagina 2). Werkloosheid I IN ZEELAND daalde het aantal werklozen in februari van 2288 naar 2168. Gezien het gunstige weer was de daling laag. (Pa gina 2). Werkloosheid II DE WERKLOOSHEID blijft een nijpend probleem. Volgens de Jongste gegevens is de verwachte dalfiig van de werkloosheidscijfers tegengevallen. (Pagina 3). Praag AJAX is vol goede moed. Onze sportredacteur noemt de training "I Praag .vrolijk'. Dulcla zal, als men Bohumil Musil kan geloven, opnieuw een verdedigende tactiek toepassen. (Pagina 9). Binnen. en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 11. Economisch en financieel nieuws: pagina 13. Of mr Marijnen beschikbaar was viel gisteravond nog niet te bezien, maar wel bleek men in KVP-kring niet afwij zend te staan tegenover de gedachte dat de KVP nu toch een minister-pre sident zou leveren. Ook tegenover de persoon van de heer Marijnen stond men in zijn eigen partij positief. Het voor naamste voor de KVP-fractieleiding is echter dat er zo spoedig mogelijk een nieuw kabinet komt dat de zaken ein delijk eens in de hand kan nemen. Of dit geleid zou worden door mr Biesheu vel of door mr Marijnen was van min der belang, zo viel te vernemen. ,De KVP stelt zich uitermate soepel en con structief op', aldus een samenvatting van de zijde van de fractie. In het slop De kabinetsformatie is door deze ging van zaken in een slop geraakt, r Beel die gisteren volgens pro gram vier fractievoorzitters Schmel- zer, Toxopeus, Biesheuvel en Beer- nink ontving, bestudeert vanochtend hun reacties. Het ziet er naar uit dat de .korte termijn' waarop dr Beel bij het aanvaarden van zijn ad viesopdracht had gehoopt, langer uitloopt dan hij zich had voorge steld. Aanvankelijk had dr Beel zich voor gesteld binnen enkele dagen de konin gin rapport uit te kunnen brengen. Hij baseerde deze gedachte op het feit, dat hem slechts één kwestie voorgelegd werd: het vinden van een formateur minister-president. Het aanbrengen van wijzigingen in het concept-regerings program of het bezien van de zetel- De gesprekken met de vier fractievoor zitters en met name van de heren Toxopeus (vvd) en Biesheuvel (ARP) moeten hem duidelijk gemaakt hebben dat dit een te simpele voorstelling van Zie slot pag. 3 hot. 2) (Van onze Haagse redactie). DEN HAAG Het ministerie van financiën had gisteravond geen commentaar op een bericht in Het Parool dat voor 1968 met een be grotingstekort van een miljard gulden gerekend zou moeten wor den. Het Amsterdamse blad ba seerde zijn bericht op recente be rekeningen van het ministerie van financiën. De .ruimte' voor het jaar 1968 werd be rekend op 1200 miljoen gulden, terwijl de autonome stijging van de overheids uitgaven op zichzelf al 2200 miljoen gul den zouden belopen. Zonder nog nieuwe zaken aan te snijde» zou een volgende regering dus al met "een groot tekort te kampen hebben. In politieke kring meende men te mo gen aannemen dat het tekort inderdaad in die orde van grootte zou liggen. Men wees o a op de teleurstellende belas tingontvangsten en de komende verla ging van de inkomstenbelasting. Het was echter in het geheel niet gezegd dat het tekort niet door temporisering van de overheidsuitgaven verminderd, en voor het overige uit de voorinschry- vingsrekening of door een beroep op de open kapitaalmarkt gefinancierd zal kunnen worden. Dat het jaar 1968 een moeilijk jaar gaat worden voor de Ne derlandse staatshuishouding stond reeds lang als een paal boven water. In de omvang van een nu reeds opdoemend aanzienlijk begrotingstekort voor 1968 vond men in politiek Den Haag geen reden tot extra-verbazing, wel een aan sporing dat de kabinetsformatie tot een snel einde gevoerd zou worden. Dr Beel ontving gisteren de fractie voorzitters voor overleg. Foto bo ven: mr Biesheuvel, reeds gedood verfd als toekomstig premier, maar voor de WD blijkbaar toch niet aanvaardbaar. Foto daaronder: VVD.fractieleider mr Toxopeus deelde na het bezoek aan dr Beel handtekeningen uit. Eerste gas uit Noordzeebodem AMSTERDAM (ANP) Het eerste gas uit het gasveld dat in het Britse deel van (le Noordzee werd aangeboord, door British Petroleum (BP) aan land gebracht via de 40 eni pijpleiding die het ,\Vest Solo gasveld' met het eind station in Easington verbindt. VREES VOOR AANHANG ONDER VOLK EN MILITAIREN DJAKARTA (ANP) Indonesië's sterke man, generaal Soeharto, heeft gisteren het volkscongres gevraagd president Soekarno niet te vernederen en hem een proces wegens zijn beweerde rol tijdens de staatsgreep van 1965 te besparen. Hij drong erop aan Soekarno's toekomst in handen te leggen van de regering. Het huidige conflict, aldus de generaal, gaat niet alleen tussen de president en het con gres. maar heeft zijn weerslag op het sociale en politieke leven van de gemeenschap en de strijdkrachten. Hij waarschuwde dat niet alle groeperingen van de gemeenschap een rationele en onver zoenlijke houding jegens Soekarno aannemen, ook al zijn de aan hangers van de .nieuwe orde' het erover eens dat de president heeft gefaald. I voor ai Als redenen voor de ,nog steeds begrij- pelijke' irrationele houding van de Soe- karnogezinden noemde Soeharto (1e pa triottistische strijd van de president te gen het kolonialisme, zijn formulering van de staatsideologie .pantjasila', zijn rol by de afkondiging van de onafhan kelijkheid en het feit dat hy de eerste president van het land is. Soeharto verklaarde dat de Soekarno- gezinden, die ook in de strijdkrachten voorkomen, hopen dat het congres een grote patriot als Soekarno niet onrede lijk zal behandelen. Hij voegde hieraan de waarschuwing toe dat een nieuw con flict zich zeker tot de strijdkrachten uitbreiden. Verkiezingen Generaal Soeharto verzocht het con gres de hoogste wetgevende in stantie van het land verder hem te bevestigen in zijn positie van fei- telyke president, in afwachting van de algemene verkiezingen van vol gend jaar. Hij sprak de hoop uit dat het congres niet alleen de bestaande conflicten uit de weg zal ruimen maar tevens de veiligheid en orde zal bevorderen, alsmede de pogingen van de regering om het land economische voorspoed te brengen. Soeharto stelde nog dat Soekarno niet; als een van de aanstichters of leiders j van de staatsgreep kan worden aange-: merkt, omdat hij niet precies wist wan-j neer de coup zou worden uitgevoerd. Hij j verweet de president echter te veel vertrouwen te hebben gehad in de com-j munistische partij. Soekarno was er| voorts niet in geslaagd de communisti-' sche partij tot een trouw aanhanger de .pantjasila' te maken. Applaus Hoge politieofficieren applaudisseerden langdurig toen generaal Soeharto mel ding maakte van de verdiensten van Soekarno. Ongeveer tweehonderd poli tiefunctionarissen waren voor de ope ningszitting van het congres uitgeno digd. Kreten als ,Hang Soekarno' en .Ontsla Soekarno' weerklonken echter steeds wanneer Soeharto de president noemde in verband met de mislukte staatsgreep. Deze uitroepen waren (Zie sLot pag. 3 kol. 7) in opnl aandacht in Nederland ge trokken: Slmon Wiesenthal, Hij land te gast omdat ■orige week een Nederlandse ■ertaling verscheen van een boek over hem en zijn werk, geschreven door de journalist Joseph Wechsenberg. Men weet het: Wiesenthal ls de man, die na zijn bevrijding uit hel concentratie kamp Mauthausen de taak op zich nam oorlogsmisdadigers op te sporen, met na men aie verantwoordelijk zijn n wel schuldig zijn aan) de moord op ruim vijf miljoen ioden. Vijf miljoen: dat is een zó onmetelijk aantal, dat het eigenlijk te groot is om de mer.s i van nu iets concreets te zeggen. Dit I getal suggereert een ln de letterlijke zin I van het woord .onvoorstelbare' massa. abstractie waarvan men bovendien nog in de tijd is gescheiden door een periode van meer dan twintig jaar. Een moord op een enkeling is naast beter te begrijpen dan deze massa-slachting. Is dat misschien er de ooi-zaak van, dat sommigen zich afvragen of Wiesenthal niet een soort maniak is. een wreker in oudtestamentische zin, die voortdurend bezig is de mensheid aan gebeurtenissen senthal gaat, namelijk de absurditeit, het ongelooflijke van wat zich in de jaren van de tweede wereldoorlog heeft afge speeld. Het slot van Wechsenbergs boek duidt daar ln zekere zin op. Wiesenthal vertelt op de laatste bladzijde over een gesprek met een (goede) SS-man in 1944, waarbij de laatste hem vraagt wat er zou gebeuren als Wiesenthal bijvoor beeld in de gelegenheid zou zijn in Ame rika te vertellen wat zich afspeelt in de concentratiekampen. ,Weet u wat ge beuren zou als u de waarheid vertelde? Ze zouden u niet geloven', aldus de SS- er, ,ze zouden zeggen dat u gek bent. u misschien in een gekkenhuis opsluiten. Hoe zou iemand al deze verschrikkelijke dingen kunnen geloven, tenzij hij temid den ervan heeft geleefd?' Laten we eerlijk wezen: iedereen heeft af en toe neiging te zeggen, dat we u mee moeten ophouden met deze thai zelf heeft ook zijn twijfels, zo blijkt uit het boek. Er wordt in verteld dat hij een ontmoeting had met Alfons Gor- jbach, gewezen bondskanselier van Oos- jtenrijk, een katholiek, die vele maanden (Ln Dachau had doorgebracht. Gorbach be klaagde zich er tegen Wiesenthal over (dat deze .oude wonden openreet'. En de laewezen bondskanselier voegde er aan ,Ik ben er niet van overtuigd, dat goed is. Wiesenthal moest toegeven uac hij daar zelf evenmin zeker van was. .Misschien zal de geschiedenis nog eens bepalen of het goed geweest is of niet', zei hij, ,ik geloof ech ter, dat het noodzake lijk is. Of wilt u dat uw kinderen en klein kinderen opgroeien om weer vergiftigd te worden met theorieën over minderwaar- fcantlijH dige rassen, die als ongedierte moeten [worden uitgeroeid?'. Wiesenthal herin- jnert er in net boek voorts aan, dat de y i vader van Anne Frank zich heeft uitge- sproken voor vergeving en verzoening. i,lk kan zijn standpunt volkomen eerbie- hij is iemand die niet alleen ver- Tolcio: De derde echtgenote van president Soelcarno, Raina Sara Dewi, heeft gisteren het leven ge schonken aan een meisje. Moeder en dochter maken het goed. Het kind weegt ruim zeven pond, en zal Karkati Sari worden genoemd het geen ,Kern van een ster' betelcent. Mevrouw Soekarno is 27 jaar. Zij huiode met president Soekarno toen zijq 19 jaar was, gaf haar Japanse nationaliteit op en werd mohamme daanse en Indonesische. De Indonesische president heeft nu vijf kinderen. Vier van zijn eerste De bevalling, waarbij de keizersne de werd toegepast, is geschied in het academisch ziekenhuis Keio van Tokio, Japan. Op de foto: .marifoneren' is in de praktijk bijna hetzelfde als telefoneren. Sluiswachter A. G. de Mul beantwoordt een radio- oproep van een op de Schelde va rend schip. I Foto PZC TERNEUZEN Dankzij een marifaon-walstation is de haven van Terneuzen voortaan dag en nacht voor de scheepvaart be reikbaar. Een simpele radio- zendinstallatie met een vast ingestelde frequentie (kanaal 11) maakt het 24 uur per et maal mogelijk gegevens uit te wisselen over ligplaatsen, tijd stip van schutten, diepgang en de scheepvaartbeweging in het PRIMEUR VOOR DE HOOFDSTAD (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Als eerste korps in Nederland is de Am sterdamse politie een actie begonnen tegen te langzaam rij der Er zijn deze week al ettelijke nrocessen-verbaal opge maakt. Net gaat hier om automobilisten, die zich niet weten aan te passen bij de verkeerssituatie van het moment. Volgens het wegenverkeersregle ment is het verboden zonder noodzaak anderen het doorrijden te be lemmeren op grond daarvan kan worden ingegrepen, cofdinspecteur H. Vos van de Amsterdamse verkeerspolitie hoopt dat deze actie die een vol kwartaal gaat duren net zoveel succes zal hebben als indertijd (april 1957) het invoeren van de maximum snelheid. Bij die gelegenheid daalde namelijk meteen het aantal onge lukken. De controle op het te langzaam ryden kan uiteraard niet worden uitge voerd met radar omdat de beoordeling afhankelijk is van situaties en geen minimum-snelheidsbeperking bestaat. Motoragenten en man schappen van de radioautodienst zijn belast met deze nieuwe taak. aarbij gaat het niet om automobilisten, die bijvoorbeeld een huisnuml mer zoeken of een parkeerplaats gelet wordt vooral op hen, die 'angzaam rijden omdat ze aldus denken veiliger te rijden: wat meestal neerkomt op gevaarlijker voor anderen. De installatie bevor dert bet zo economisch mogelijk werken. De kapitein of de ioods van een schip hoeft zich niet meer naar Terneuzen te haas ten als hij weet dat zijn schip daar enkele uren zal moeten wachten. Omgekeerd is de ha vendienst op de hoogte van het te verwachten aantal schepen en dus in staat tijdig maatrege len te treffen. De marifoon is voor de scheepvaart wat de mobilofoon voor het landver- lteer is. Het is een gemakkelijk te bedienen installatie die reeds ja renlang is ingeburgerd aan boord van zeeschepen en grotere binnen schepen. De zender werkt op een vrij korte golflengte in de zg vhf-band, waarin ondermeer ook de mobilo foon, de televisie en de fm-radio thuishoren. Zoals vrijwel algemeen bekend, hebben deze zenders een be perkt bereik. Ze reiken onder norma le omstandigheden niet verder dar de horizon, wat meer betekent dal het zendbereik groter wordt naar mate de antenne hoger en het land schap vlakker is. De in Terneuzen opgestelde ma rifoon heeft een bereik van 20 kilometer. Dat betekent dat ra dioverkeer mogelijk is met sche pen op de rede van Vllssiugen, In de haven van Hansweert of met schepen die tot voorbjj Zelzate op het kanaal Temcazen-Gent va ren. Men heeft in Terneuzen met de ,port- operation', zoals de radiohavendienst heel officieel heet. nu ruim ander half jaar ervaring opgedaan. ,En we hebben er in die tijd al heel veel ge noegen van gehad', zegt havenmees ter K. Groenhof. Deze positieve er varingen hebben kortgeleden geleid tot uitbreiding van de radio-service. Vóór 1 maart was de installatie slechts overdag in bedrijf. Maar met (Zie slot pag. 2 kol. 4) gen'. Een katholiek priester had Wiesen thal eveneens vermaand. ,We moeten hen vergeven', had hy gezegd, .eens zullen zij voor Gods rechterstoel verschijnen' Waarop Wiesenthal evenwel had ge vraagd: ,hoe het toch komt, dat de echte misdadigers die niet in God geloven, altijd proberen zich aan het menselijk recht te onttrekken en er de voorkeur aan te geven op de afrekening met God te wachten?'. Daarom gaat het inder daad: om recht en gerechtigheid. Zeker, leder mens heeft zijn twijfels als men af en toe over Wiesenthals werk hoort. Maar we willen hier niet nala ten te verzekeren dat lezing van zijn boek daarvan veel, zo niet alles zal doen ver dwijnen. Wiesenthals verhaal is name lijk evenals in Nederland het werk van Presser in staat abstracties te doen vervagen of ze plaats te doen maken voor zeer concrete figuren: moordenaars en beulen. Sommigen hunner zijn recht streeks verantwoordelijk voor de dood van duizenden, menigeen van hen heeft zelf op beestachtige wijze gemoord. Toch zagen zij kans na de oorlog in de verge telheid onder te duiken. Wiesenthal heeft er velen van opgespoord, onverbiddelijk. Op zijn wrjze is hy het geweten van de 'wereld geworden: waar menigmaal of- 1 fleiële instanties versaagden, al dan niet met opzet, stond hij gereed om hen ma- j teriaal toe te spelen waar ze eenvoudig inlet om heen kónden. Zijn werk is daar- I door een letterlijk .in memoriam' gewor den, een herinnering aan de misdrijven in deze eeuw tegen de mensheid bedre- i ven, een vermaning tevens om daarover Iniet lichtvaardig te denken. Nederland door vplen gelezen zal worden. Er spreekt in dit werk een man. die door de diepten is gegaan. Met een zanger van zijn volk kan nij zeggen: ,Ik ben gerekend met degenen die in de kuil nederdaalden, ik ben geworden als een man die krachteloos is, afgezonderd on der de doden die in het graf liggen...'. Maar hij heeft kans gezien om en nu citeren wij dr L. de Jong verdriet, verontwaardiging en gekwetst-zijn door de vervolging van de joden om te zetten .in scheppende energie ten dienste van de gerechtigheid'. Een rake. maar juiste karakteristiek. HAMMAGUIR (AFP) - De Fran sen hebben gisteren van de Saha- rabasis Hammaguir een Vesta- raket met aan boord een jong aapje van drie kg. Martine ge naamd. gelanceerd. De raket be reikte een hoogte van 240 km waarna de cabine aan een para chute neerkwam. Volgens de tech nici die tijdens de vlucht de li chaamsfuncties van het dier kon den controleren, heeft Martine normaal gereageerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1