ZIJLSTRA WIJST PREMIERSCHAP AF Ultimatum is iets afgezwakt Tekening in industrie-ontsluiting Goes AMERIKA KOMT TUSSENBEIDE Bommen vallen verkeerd informateur naar koningin Vandaag in de krant Maar huisartsen houden vast aan datum 13 maart T roepensterkte dient constant te blijven 83 DODEN EN 200 GEWONDEN IN DORPJE Het beeld van de ondernemer 210e jaargang - no. 53 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 maart 1967 Vandaag bliksemactie Pagina 2 Zmuwm Courant. 9. ran 4a V 2153 (b.,.,. rad. ISO*, ad. I lal 2094 0 Adv orlla S3 c «d.. 2173) Goes. Giro 139100 9 AKKOORD OVER MINISTERSFORMULE': KVP: 6 - VVD: 3 - ARP: 2 - CHU: 2 (Van onze Haagse redactie) PEN HAAG Prof. Zijlstra wil geen minister-president worden. De fractieleiders van KVP, WD, ARP en CHU hebben volledige overeenstemming bereikt over de hoofdlijnen van het nieuwe rege ringsprogramma voor het nieuwe kabinet. Dit is de afgelopen nacht meegedeeld na de bespreking tus sen informateur Zijlstra en de vier fractieleiders. De informateur gaat vandaag naar de koningin om eindverslag uit te brengen over zijn informatie-arbeid. De bespreking, die van half vier 's middags tot kwart over twaalf duurde leidde ook tot overeen stemming over de .personeelsfor- mule'. Deze komt neer op zes mi nistersposten voor de KVP. drie voor de WD, twee voor de ARP en eveneens twee voor de CHU De fractieleiders die na afloop .tevreden' waren over de bereikte 'overeenstemming zeiden allen te tekenen op de totstandkoming van een nieuw kabinet vóór 1 april. Het zal de taak van de formateur zijn, de ministers aan te zoeken. De heer Blesheuvel verklaarde: ,Er is nu een politieke wilsovereenstemming tussen de vier groeperingen bereikt over de hoofd lijnen van het regeringsprogramma. Dat volgende fase het bereikte akkoord de orde zal komen, wil ik niet uitslui ten. Deze overeenstemming is er, los de personen'. Hij legde er de nadruk op dat het ver trouwen in een kabinet zich moet ba- eren op ten eerste het regeringspro gramma en ten tweede de personele be zetting. De andere fractieleiders vielen hem hierin bij. Over het programma is Informatie PROF ZIJLSTRA voelt niets voor het premierschap en heeft giste ren niet willen toegeven aan de door de vier fractieleiders op hem uitgeoefende druk. Vandaag zal k Informateur ve.rslag uitbren gen aan de koningin (pagina 1). Artsengeschil DE HUISARTSEN houden vast aan het ultimatum dat zij de zie kenfondsen hebben gesteld. In de ledenvergadering van de LHV hebben de aanwezigen zich gis teravond unaniem achter het be stuur geschaard (pagina 1). Vandaag: ,De koe' VANDAAG moet het er dan van knmen: de grote slag in de actie ,Eon koe voor Grosseto'. Overal in Zeeland worden acties ontke tend voor liet Italiaanse rampge bied (pagina 2). men het nu eens. over de personele be zetting kan pas worden gepraat na be noeming van een formateur. Advies Over de naam van een mogelijke for mateur wilde men zich volstrekt niet uitlaten. Verwaeht mag worden dat de koningin eerst haar adviseurs zal raad plegen alvorens een formateur te be noemen. Lampje DERTIG JAAR heeft liet: lampje va li landbouwer C. Korstanje uit 's-Heer-Abtslcerhe gebrand. Hij vil liet nu niet meer ruilen voor een fraaie schemerlamp pagina if. Waarborgen DE SOCIAAL ECONOMISCHE RAAD heeft advies uitgebracht over de waarborgen welke werk nemers dienen te krijgen niet be- trekking tol bedrijfssluitingen. Welke die waarborgen zijn leest u op pagina 3. Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2. 5 en 6. Economisch en financieel nieuws: pagina 11. En in het ■Jammerlijk diepe Icloof dwars iloor mooi Cyprus', een gesprek van ome correspondent met dr Kuchuk, leider van de Turken en «artsbisschop Makanos, president en leider van de Griekse r/emeen- scliap; voortstie letterkundige kroniek van Hans Warren, waarin ditmaal dichtbundels van Jan Bernlef, Wil lem Hussein. [Jenny Vonlc en Har. ry Mesterom worden besproken, op pay m a 15: een onthullend verhaal ure: Liaan Gouloozc. de Amsterdamse com munist.. die in de oorlog een be langrijke schakel was 'lussen de Nederlandse ondergrondse en Moskou op pagina 77. Pleter de Bodt. vijf Jaar vnj-aca- aemisch leraar, houdt een leer lingen-expositie' antiekmakelaar Verhagc uit (Iroede houdt een kunst- en antiek veiling in de Middelburgse schouwburg en de schiet vereniging van 'Domburg oestaul 60 Jaar; °P pagina 1!); rubrieken voor de vrouw °P pagina 21: Auto en verkeer, perscommenta ren en .Naschrift van het Binnen hof; op pagina 23: Westduitsers verlaten de kerk': 100.00 oosterburen keren de terk (per jaar) de rug toe; spanningen in de gereformeerde kerken' en de rubriek .Stemmen nd de kerken' vindt dat er meer aandacht aan de stem van de jon- yeren besleed zal moeten worden. TELEFOONTJE VAN MINISTER (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Maandag over en week 13 maart zullen de huisartsen inderdaad al hun pa tiënten als particulieren gaan be handelen tenzij voordien zekerheid is verkregen dat het door hen voorgestelde contract met de zie kenfondsen zal worden getekend. In het Amsterdamse RAI-congres- eentrum hebben de leden der lan delijke huisartsenvereniging zich unaniem achter een bestuursvoor stel in deze zin geschaard. Kort voor de vergadering was er nog een wijziging aangebracht in het zoge noemde .ultimatum'. Dit gebeurde na een initiatief van minister Veldkamp.. Deze belde 's middags de voorzitter van het centraal bestuur op, dr. J. P. A. van Rijn uit Arnhem. Dit gesprek leid de later tot een .verduidelijking' van het voorstel der huisartsen, zonder hun standpunt aan te tasten dat er niet ver der zal worden onderhandeld. Ook kwam vast te staan dat minister Veld kamp contact heeft gehad met de zie kenfondsen. Dr. J. Munnik uit Haarlem, woordvi der van het centraal bestuur, kwam toen vertellen dat er vijftien leden het voord hadden gevoerd. Geen van hen (Zie slot pag. 3 kol. 7 Vooroverleg Dit ministerieel .ingrijpen' als dit tenminste zo mag worden genoemd had ten gevolge dat de ledenver gadering der artsen een uur te laat begon: zij moesten namelijk wachten op het haastig vooroverleg, dat nog door het bestuur in een bovenzaal werd gepleegd. Pas tegen acht uur gingen de zeker 600 dokters (waar van er slechts 60 stemrecht hadden als afgevaardigden der districten) strijdbaar aan het werk. Tegen tien uur was de eerste .spre kersronde' voorbij en werd een korte pauze ingelast. Afzwakking SAN FRANCISCO, net Ameri kaanse vrachtschip American Hawlc' vertrekt, hier met. een on gewoon transport uit San Fran cisco. Het zijn drie dertig meter lange aken bestemd voor de Ame rikaanse troepen in Vietnam. De aken die een zeer geringe diep gang hebben, worden gebruikt voor het bevaren van ondiepe ri vieren. BRITS-WESTDUITS GEHARREWAR OVER HET RIJNLEGER Eenzijdig optreden door VVest-Duits- land om de bijdrage te verminderen in de kosten van het Britse Rïjnleger is slecht. Eenzijdig optreden van Engeland om als gevolg daarvan troepen terug te trekken is ook slecht. Voortgezette conventionele militaire sterkte door de NAVO in West-Duits- land is van essentieel belang. LONDEN (AP) Amerika is tussen beiden gekomen en heeft Engeland en West-Duitsland gis teravond gewaarschuwd, dat hun geharrewar over de kosten van de NAVO-troepen tot een ramp kan leiden. John J. MeCloy, de specia le ambassadeur van president Johnson, heeft gistermiddag de Britten en Westduitsers meege deeld, dat onenigheden over geld opgelost moeten worden .zoals volwassenen dat doen' ten einde de veiligheid te handhaven. MeCloy had het standpunt van het Wit te Huis bij zich en volgens zegslieden was dat als volgt: VS-standpunt MeCloy deelde de Britten en West duitsers mee, dat een vermindering van de spanning tussen Washington en Moskou niet betekent dat strijd krachten van de NAVO teruggetrok ken moeten worden of verminderd. Hij heeft het standpunt van president Tohnson als volgt afgeschilderd: De nucleaire afschrikking is primair maar ook de conventionele. Als de NAVO-strijdkrachten zwakheid to nen in de conventionele strijdkrach ten, zal de politieke stand van za ken snel veranderen Reide soorten afschrikking moeten overtuigend blijver. Het krachtige Amerikaanse standpunt moedigde de conferentie aan twee werk-j groepen in te stellen, een voor de fl-l nanciën en een voor de veiligheid om de meningsverschillen op te stellen eni DOODSTRAF GEËIST TEGEN GEN. SOEPARDJO SINGAPORE (RTR) Tegen briga de-generaal Soepardjo is gisteren in Djakarta de doodstraf geëist wegens samenzwering tegen de regering, zo meldt Radio-Djakar ta. Voorts is intrekking van al zijn militaire onderscheidingen eist. De 44-jarige generaal wordt be schuldigd van het organiseren van de communistische staatsgreep van oktober 1965. Ondanks het aandringen van de Indo nesische regering om in het buitenland rust te gaan nemen zal president Soe- karno in Indonesië blijven, zo heeft brigade-generaal Soegandhi, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de strijdkrachten, gisteren in Djakarta meegedeeld. Soegandhi zei dat de regering graag zou zien dat Soekarno naai- het buiten land ging. Nu de president echter be sloten had in het land te blijven, zou de regering uitmaken waar hij zich kan vestigen. In Djakarta is voorts bekendgemaakt dat Soekarno niet zal worden uitgeno digd om dinsdag de bijeenkomst van het volkscongres bij te wonen, waarop zijn eventueel ontslag besproken zal worden. ZUID-VIETNAM SAIGON (AP) Oorlogsvlieg tuigen hebben een regeringsge trouw dorp bij Laos gebombar deerd en zeker 83 Vietnamese bur gers gedood en 200 anderen ge wond. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat aangenomen wordt, dat het geallieerde vliegtuigen wa ren. Ongeveer 27 uur i Amerikaanse oppe delen welke vliegt Vei aangevallen hadden. Het dorp was vol vluchtelingen die uit angst voor de Vletcong bij de regering bescherming zochten. Amerikaanse mariners in het 8 km der gelegen Khe Soon moeten getuigen van de luchtaanval zijn geweest. Het dorp ligt aan route negen, de natuur lijke invalsweg uit de communistische delen van Laos. De bombardementen werden uitgevoerd vijf uur nadat een Amerikaanse helikopter in de omge ving van Lang Vei werd neergescho ten. Ongeveer 150 van de zwaarst gewon den werden naar ziekenhuizen aan de kust gebracht. Het Amerikaanse leger voert dekens, kleren en voedsel aan voor de overge bleven dorpelingen in Lang Vei, dat 32 km ten zuiden van de grens met Noord- Vietnam ligt. In Da Nang verklaarde een Amerikaan dat twee straaljagers, die hij niet kon identificeren, drie bombardements- vluchten over het dorp uitvoerden. Radiowaarschuwing De 28-jarige kapitein J. Duffy, be velhebber van het nog-geen. 500 me ter van Lang Vei verwijderde kamp, kon alleen maar vertellen dat het deltavleugelige toestellen waren ge weest. Hij zei dat zijn troepen nog pro beerden de toestellen over de radio te waarschuwen dat zij een bevriend dorp bestookten, maar geen radio contact konden krijgen. Duffy vertelde hoe de vliegtuigen het dorp 's avonds in de schemering uit de richting van Laos naderden. Voor de aanval begon vlogen zij eerst een keer zonder bommen los te laten over het dorp. Vervolgens vlogen zij drie keer over, waarbij enige grote hommen, verschei dene kleinere en een regen hagel werd op 20 maart in Washington weer bij een te komen. Amerika zal er intussen niet langei aan vasthouden dat Duitsland alleen militaire goederen in Amerika koopt om de kosten goed te maken van het legeren van Amerikaanse troepen in West-Dultsland. Zo heeft het ministe rie van buitenlandse zaken in Washing ton meegedeeld. Bovendien, zo deelde het ministerie mee, zal het totaal van de Westduitse; aankopen in Amerika niet noodzakelij-, kerwijs eenzelfde bedrag moet zjjn dan de Amerikaanse uitgaven in verband met het legeren van 225.000 Amerikaan se militairen in West-Duitsland. Duffy zei dat zijn mannen de hele nacht in het dorp de gewonden bijstonden. De hele nacht bleven niet tot ontploffing gekomen bommen exploderen. len. Een andere woordvoerder zei. dat het enige deltavleugelige Amerikaanse toe stel in Zuid-Vietnam de F-102 Delta Dagger van de Amerikaanse luchtmacht is. Dit type is alleen voor luchtverdedi ging bestemd en bevond zich niet ir omgeving. Geen communist Op de vraag of het een communistisch toestel geweest kon zjjn zei de woord voerder: ,die mogelijkheid ls zo klein dat-hij bijna uitgesloten Ls, maar het is denkbaar'. Een communistisch vlieg tuig heeft nimmer een doel In Zuid- Vietnam aangevallen. GOES Er begint nu duidelijk tekening te komen in de weste lijke industrie-ontsluiting van Goes. Tussen het Goese haven industrieterrein en de Zeeuwse spoorlijn komt dit vitale stukje verbinding te liggen. De eerste fasen van het karwei zijn nu bijna achter de rug. Wanneer de westelijke ontsluitingsweg in totaal 3250 meter com pleet zal zijn, is nog niet te zeg gen, maar in onderdelen is dit kostbare infra-structuurproject een heel eind ,op weg'. sinds augustus vorig jaar is de klaphntg over het kanaal Goes- Goese Sas in gebruik en hoeft het industrieverkeer voor de haven niet meer door de binnenstad te ryden. Zeeuwse l(jn aan de Zuldvllet- straat. Kortgeleden is de Beve- landse rijksweg, de traverse door de stad, .overspoord'. Het zit. erin, dat rond de paas dagen ook een begin kan worden gemaakt, met de aanleg van de tweede fase van de ontsluitings weg: vanaf de Westerstraat tot aan de rijksweg, een afstand van ongeveer 750 meter, lïeze week is dit weggedeelte voor f 320.000 aanbesteed. De vierde fase van het .ontsluï- tingskarwei' wordt de aanleg van de wegverbinding parallel met de spoorlijn ten zuiden van de rijksweg, tot het droge industrie terrein in Zuid-West. Daarvoor is men nu nog niet bezig. De rijkssubsidie voor dit zuidelijke weggedeelte is een jaar .geblok keerd', zo heeft Den Haag de ge meente onlangs laten weten. Toch kan Goes niet langer wachten met de voorbereiding van de plannen. De gemeente is intussen begonnen met de aankoop van gronden, nodig voor dit deel van de weg en voor onder meer doortrekken van de Frultlaan tot die uitkomt bij dit gedeelte van de westelijke ontsluiting. Er is nog een ander punt: de aanslui ting van de westelijke weg en spoor lijn van af de Westerstraat op de rijksweg 58 maakt een baanverdub- beling bij deze weg nodig. Dat zal gebeuren over een afstand van onge veer 600 meter. Rijkswaterstaat en de gemeente Go«3 zullen dit samen financieren, zo zijn de plannen. Hoe deze zaak het best kan worden opga- lost en hoe de situatie wordt in ver band met de toekomstige functie van de rijkswegtraverse door Goes, de plannen voor een weg ten noorden van Goes evenwijdig aan de rijkseg en de noord-zuldverblndlng, is nu nog een punt van bespreking tussen ge meente en rijkswaterstaat. Op de foto: de bijna voltooide spoor lijn, die rijksweg 58 oversteekt. (Foto PZG.) m Jaarbeursvoorzitter Van der Kwast heeft er deze woelt op gewezen, dat het beeld van de ondernemer ln de Nederlandse samenleving niet altijd gunstig is. Er wordt over hem vaals in negatieve zin gesproken, soms zelfs ls er sprake van een vijandige houding Deze op vatting van drs Van der Kwast moge den, door hem aangegeven. Nog altijd bestaan er spanningen tussen wat men werkgevers en werknemers noemt. De oorzaak? Feitelijke meningsverschillen op sociaal-economisch terrein uiteraard, maar vermoedelijk speelt een stuk so ciale strijd uit net verleden ook nog een rol, herinneringen aan een periode waarin de tegenstellingen tussen beide groepen die van de onverzoenlijken waren. Dat was de tijd van .Hop hop hop, hangt de socialisten op', zoals de titel luidt van een pas verschenen do cumentair boek over het opkomend so cialisme. Een tijdvak van vele conflicten en van gewapende vrede tussen deze onverzoenlijken, kapitalisten en arbei ders. Nu zijn de verhoudingen echter anders, er bestaan samenwerklngs- en overlegsorganen, waarin men weliswaar zo nodig scherp tegenover elkaar stel ling neemt, maar waarin toch óók spra ke is van wederzijds respect. Ondank» deze veranderde verhouding past echter de beeldvorming nog geheel m het oude onverzoenlnke patroon, de ondernemer zo wordt nog wel eens gesuggereerd zou vooral op eigenbelang uit zijn: ,het lijkt vandaag in Nederland tot de goede gewoonten te behoren om in so ciaal-economische vraagstukken bij voorbaat niet de kant van de onderne mer te kiezen', zo ongeveer formuleerde het drs Van der Kwast- ^anl/rjn Maar komt dat nu voornamelijk om dat de herinnering aan een stuk ouderwetse klassenstrijd nog zo leven dig zou zijn Nee, er zijn meer oorza ken. Zo valt ons de laatste tijd in het bijzonder op hoe totaal verschillend de beide categorieën (ondernemers en werknemers) naar buiten optreden. De vakbonden doen dat veel bekwamer, handiger zo men wil, dan hun tegen partij. Zij hebben blijkbaar meer gele genheid om naar buiten te treden en maken daarvan een uiterst bekwaam gebruik. Zo zijn er afdelingsvergaderin gen van bepaalde vakbonden, waar som» actuele zaken van het een of ander be drijf aan de orde worden gesteld, met als gevolg dat daaraan ruime publici teit wordt gege ven. Reacties van "de bedrijfsleiding blijven in zulke gevallen dikwijls uit of vallen nog al eens minder gelukkig uit. De ondernemersbonden houden af en toe wel eens een soort af delingsbijeenkomst, maar als regel is daar geen publiciteit aan verbonden, men houdt het meer .onder-ons'. Som mige vakcentrales hebben voorts een geheel eigen stijl ontwikkeld om nieuws te creëren, zoals bijvoorbeeld het NKV met zijn uitgave ,Ruim Zicht'. De redactie van dat blad is er de laat ste tijd voortdurend in geslaagd inter views te plaatsen met allerlei figuren uit diverse kringen, die allemaal wat zinnigs of onzinnigs hadden te zeggen. De leiding van het blad zorgt er voor, dat dergelijke stukken op tijd bij de bla den en persbureaus aankomen. Gevolg: de artikelen worden op ruime schaal overgenomen, zij vormen een eigen soort nieuws. Dat draagt echter bij tot de beeldvorming van het NKV. De onder nemingsorganisaties daarentegen komen in dit opzicht achteraan, ze publiceren wel eens een bepaalde bijdrage, die ze dan vooruit verstrekken aan de publici- teitsorganen, maar ze zijn er tot nu toe niet in geslaagd de aandacht te trekken op een manier zoals cle vakbonden dat weten te doen. Nog een voorbeeld: een politieke figuur als staatssecretaris De Meijer is voor de vakbonden een dank baar object gebleken, mede door de weinig geslaagde wijze waarop hij rea geert en in het openbaar in discussie met zijn belagers treedt. Bij de vak bonden voelt men de mogelijkheden van een dergelijk .geval' blijkbaar scherp aan en ze weten het uit te buiten. Dit alles werkt mee aan de beeldvorming over de vakcentrales, zij wekken aldus de indruk actieve, strijdbare organisa ties te zijn, primair in hun optreden, de ondernemersbonden daarentegen blijken vaak secundair te reageren. Ook hiervan een voorbeeld: het actie programma van de vakcentrales rond de kabinetsformatie lag het eerst op de redactietafels van Nederland en heeft vrijwel overal de voorpagina's gehaald, het stuk van de ondernemers kwam een dag later, het nieuws was er af en de plaatsing bij de kranten was navenant. Ziehier samengevat het patroon van de beeldvorming: een slagvaardig en bekwaam publiciteitsbeleid bij dé vakbonden, gericht op een groot publiek, óók in de hantering van de Nederlandse taal, daartegenover een veel minder spectaculair optreden van de onderne mersorganisaties, in situaties van regio nale of lokale aard vaak helemaal niet of soms ongelukkig reagerend, in woord keus vaak afgemeten en op een ander publiek afgestemd. Dit nu geplaatst legen de historische achtergrond van de .onverzoenlijke tegenstellingen' uit het verleden, een achtergrond die de vakbonden nog wel weten "te gebruiken, tegen dit decor nu gezet, moet men er kennen dat de door drs Van der Kwast gesignaleerde ongunstige beeldvorming van de ondernemer niet geheel onbegrij pelijk is. Drs Van der Kwast heeft voor ver andering gepleit en daarbij be toogd. dat ,ook de ondernemer zelf zijn functie beter moet verkopen'. We gelo ven dat hier de vinger op de wónde wordt gelegd. De ondernemer doet in in dividueel of in organisatorisch verband veel te weinig om zich .te verkopen'. Eigenlijk is dat geen goede uitdrukking, men kan beter zeggen: zijn beleid op het stuk van reputatiebehartiging faalt in zoverre, dat zijn tegenspeler hét beter doet. Ook in dit gewest zijn daarvan voorbeelden te noemen. In wezen is dat een vreemde zaak: de ondernemer staat in menig opzicht vooraan, bijvoorbeeld bij het hemen van initiatieven waarvan het belang ver uitgaat boven dat van het eigen bedrijf, hij houdt allerlei het kweken van een duurzame" relatie tot de samenleving, komt hij dikwijls helemaal achteraan, de goeden niet te na gesproken. De woorden van drs Van der Kwast zullen naar ons gevoel aan ook met name in de ondememerskring in de eerste plaats moeten worden over wogen. Vijf doden in Franse mijn ALES (ZUID-FRANKRIJK (AFP) Bij een explosie in een kolenmijn te Ales In Zuid-Frankrijk zijn vijf mijn werkers gedood en vijf gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1