VREDESPLAN VAN ROBERT KENNEDY Fase '67 ,Brouwersdam': groot zinkwerk La .t Jb Drie fasen Ex-kampcommandant Stangt gearresteerd Johnson ontvangt antwoord KOSYGIN BEREID MET AMERIKA TE PRATEN KYP geeft voorkeur aan prof Zijlstra Clayton Powell als congreslid afgezet Vandaag in de krant... Grote vraag: wie wordt premier? Rotterdam AARDGAS VERDRIJFT AMBTENAREN Bodem-25 m diep- moet nu vastgelegd 25 meter diep De laiidbouw- boom en het ruimtelijke bos 210e jaargang 52 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 maart 1967 F. »an de Velde. F. dee Boei en 3508. edv. 3647/3643). Middelhui v oril» 35 eenl eer mm Minimum pe ff. de Pester. Hoofdredacteur Merkt 51. tel. 3841. (b.s. adv. ƒ5.25 tnsez. med. 2'£ red. 2078/3169. i nt per week. 12.05 per :c Markl 2. lel. 6140 (b.5.9 il oer regel (m'n. 1 7S> Voltreffer voor Grosseto in Middelburg Pagina 2 Clro 359300 PZC. I BOMBARDEMENTEN DIRECT STAKEN WASHINGTON (RTR) Sena tor Robert Kennedy heeft een vre desplan voor Vietnam in drie fasen voorgesteld, dat onmiddellijke stopzetting van de bombardemen ten op Noord-Vietnam inhoudt. in een verklaring voor de senaat heeft Robert Kennedy gezegd, dat de VS de gerechtheid moeten nagaan van de be weringen van de Sowjet-Unie en ande ren dat onderhandelingen zouden kun nen' beginnen als de bombardementen on Noord-Vietnam worden gestaakt. Terwijl de VS de bombardementen zou den stopzetten zouden zij moeten ver klaren bereid te zijn tot onderhandelin gen binnen een week. Maar de Ameri kaanse regering zou ook duidelijk moe ten maken, dat besprekingen niet lange kunnen voortduren zonder een overeenkomst dat geen der partijen uitbreiding van de oorlog in Zuid-Viet- nam zal versnellen. Inspectie De volgende stap zou volgens senator Kennedy moeten zijn, de vorming van een internationale groep voor de Inspectie van de Vietnamese grenzen en havens en liet rapporteren van elke verdere uitbreiding van de oor log. De derde stap zou geleidelijke vervan- cinc moeten zijn van de Amerikaanse [roepen door een internationale aanwe zigheid onder leiding van de Verenigde Naties. Kennedy is voorstander van een streven naar eèn definitieve regeling die alle politieke elementen in Zuid- in staat stelt deel te nemen aai de keuze van de leiding van het laid en de bepaling van hun toekomst. ,Wr brfiueven niet schuchter te wach- 'ta&peen zeker resultaat en waterdich te nrantie uit vrees voor onze waar- fckd en ons prestige'. Voorwendsel Robert Kennedy zei wel. dat als de Verenigde Staten tot de conclusie slechts zou gebruiken als een sel om het conflict in het zuiden Amerikaanse regering JrH Dochter Johnson verwacht baby WASHINGTON (KT») Me vrouw Johnson, echtgenote, van de Amerikaanse president, heeft be vestigd, dat haar dochter Luci, gehuwd met de heer Nugent, in mei of juni een baby verwacht. Hierover deden al enige tijd ge ruchten de ronde. Luci Nugent- Johnson Ls 19 jaar. Zowel zij als haar echtgenoot wonen in Texas, waar zij aan de universiteit van Austin studeren. WASHINGTON (RTR) Adam Clay ton Powell, democratisch vertegenwoor diger van de Newyorkse negerwijk Har lem In het Amerikaanse huis van afge vaardigden, is woensdag door zijn colle ga's als congreslid afgezet. Met 248 tegen 176 stemmen werd beslo ten de zetel van de neger-advocaat en dominee vacant te verklaren, wegens Powells negering van vonnissen van ge rechtshoven in New York en vermeend misbruik van openbare gelden. Het huis verwierp met dit besluit aan bevelingen van een negen man sterke commissie van onderzoek, om Powell openlijk te berispen en 40.000 dollar van zijn salaris als congreslid In te houden. Verantwoordelijk voor dood van 700.000 mensen Derde op lijst van gezochte Nazi-misdadigers WENEN (AFP) Het Weense documentatiecentrum voor joodse slachtoffers van nazivervolging heeft meegedeeld dat Franz Stangl, commandant van de con centratiekampen Sobibor en Tre- blinka, op 28 februari in Brazilië is gearresteerd. De Oostenrijkse justitie heeft zijn uitlevering ver zocht. HAARLEM: de Haarlemse bloe- menmeisjes, die dit jaar de Spaar- nestad op charmante en fleurige wijze zullen vertegenwoordigen, hebben zich donderdagochtend aan de vertegenwoordigers van de pers voorgesteld. Hier 'een close-up van een van het tiental, Marion van den Mortel (IS) uit. Bloemendaal. BEPERKING VAN BEWAPENINGSWEDLOOP De nu 55-jarige Stangl was van maart tot augustus 1942 commandant van het vernietigingskamp Sobibor en ver volgens tot augustus 1943 van Treblin- ka. Volgens dr Simon Wiesenthal, lei der van het documentatiecentrum, is Stangl verantwoordelijk voor de dood van tenminste 700.000 mensen, onder wie 400.000 joden uit Warschau. Hij staat op de lyst van nog niet* berechte nazimisdadigers als derde r genoteerd, achter nazi-partijleider' Martin Bormann en gestapochefg; Heinrich Müller. Hij komt dus nog vóór de beruchte kamparts Josef Men- gele. Stangl werd in 1943 naar Joegoslavië gestuurd om mee te werken aan de partisanenbestrijding. Na de Duitse ca pitulatie keerde hij naar Oostenrijk te rug, waar hij door de Amerikanen werd gearresteerd. Dezen wisten alleen van zijn activiteit in het euthanasiestation Hartheim bij Linz en gaven Stangl in 1947 aan de Oostenrijkse justitie over. Bij werk in de open lucht kon de nog niet berechte nazi vluchten. Via Italië bereikte hij Syrië. In 1960 kreeg de or ganisatie van Wiesenthal nieuwe be richten over Stangl. na de ontvoering van Adolf Eichmann door Israëlische agenten uit Argentinië. Pas in 1964 werd zijn verblijfplaats bekend. ROBERT KENNEDY Vredesplan SENATOR ROBERT KENNEDY heeft oen vredesplan voor Viet nam ingediend, dat voorziet in een vermindering van de strijd In drie fasen, Als begin zou Amerika di rect alle bombardementen op Noord-Vietnam moeien staken (pagina 1). Mazi-moordenaar NAZI-MOORDENAAR Franz Stangl, ex-kampcommandant van Treblinka en Sobibor is in Brazi lië gearresteerd, Hij werd verra den door een ex-gcstapoman voor 7000 dollar, één dollarcent voor ieder slachtoffer dat Stangl maakte (pagina's 1 en 3). Raad Goes OOK GOES kampt gelijk zo vele gemeenten met financiële problemen. De Goese raad .slikte' 2,5 ton meer belasting (pagina 2). Helikopters TOEKOMSTMUZIEK' noemde directeur Van der Graaf van het Vhssingse loodswezen de sugges tie om de loodsen te doen ver plaatsen met helikopters (pagina Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2. 5 en 11, Efconv; -t.-ch en financieel nieuws: pagina 13. WASHINGTON (RTR) Presi dent Johnson heeft gisteren mee gedeeld dat de Sowjet-Unie in stemt met bespreking van de ma nieren om de bewapeningswed loop zowel wat offensieve als de fensieve atoomraketten betreft te beperken. Op een inderhaast belegde persconferen tie maakte Johnson bekend dat hjj een brief van de Russische premier Kosygin had ontvangen waarin deze zijn instem- ming betuigde met Johnsons voorstel van vorige maand inzake overleg over deze kwestie. De Amerikaanse president zei dat de besprekingen in Moskou zul len beginnen waarbij de VS vertegen woordigd zullen worden door hun am bassadeur daar, Llewellyn Thompson. Wanneer dit zal zijn kon hij nog niet zeggen. Op 10 januari had .Johnson in zijn .State of the Union'-boodschap een beroep op de Sowjet-Unie gedaan de opbouw van een antiraket-raketstel sel rond Moskou stop te zetten. Hij liet hierop op 27 januari een brief volgen waarvan de inhoud nog niet bekend is gemaakt die door (Zie slot pag. 3 kol. 1) (Van onze redactie) DEN HAAG Het ontwerp-regeringsprogramma voor het nieuwe kabinet zal vanmiddag nader worden uitgewerkt tijdens een gesprek tussen informateur Zijlstra en de fractieleiders van de KVP, VVD, AR en CHU. Dit gebeurt aan de hand van de schriftelijke opmerkin gen. die de fractieleiders aan de informateur hebben gestuurd na het overleg met bun fracties, dat gisteren werd gevoerd. Uitgangspunt voor de besprekingen in de vier fracties waren gisteren de for muleringen over de hoofdlijnen van het regeringsprogramma, waarover de he ren Schmelzer, Toxopeus, Biesheuvel en (Zie slot lag. 3 kol. 6) Prof Zijlstra zal, naar men aanneemt, zaterdag aan de koningin het eindrap port over de informatie uitbrengen. De grote vraag is nog steeds, of hy ten slotte bereid zal zijn, zelf formateur en minister-president- te worden. En de tweede vraag is: zo niet, wie dan? STORM BRACHL RADIO-DOLFIJN TOT ZWIJGEN DEN HAAG (ANP) De storm van dinsdag jongstleden heeft Ra dio-Dolfijn het zwijgen opgelegd. Dinsdagmiddag om kwart vóór één deed een hevige windvlaag een groot stuk van de stalen zend mast afbreken. Tien van de zes tig meter kwamen naar beneden en bleven aan wat draden hangen. Dit voorkwam waarschijnlijk een ramp voor de ongeveer 20 kop pen tellende bemanning van de ze etherpïraat. Want, zo vertelde ons één van de Nederlandse disc- jockeys van Radio-Dolfijn, de heer L. den Hengst uit Boskoop, als het afgebroken maststuk niet was blijven hangen, was het waarschijnlijk door de bodem van het schip geslagen. Er had ook kortsluiting kunnen ontstaan, wat eveneens waarschijnlijk de onder gang van de gehele bemanning had betekend. Nu brak er een klei ne brand uit, die men echter di rect kon bedwingen. De kapitein van de voor de Britse kust liggende .Laissez Faire', van waar Radio-Dolfijn uitzendt en die ook de zetel is van .Britain Radio', hoopt volgens de mede delingen van de heer Den Hengst, dat de schade binnen een week :al zijn hersteld. Voor de reparatie .•an de mast kan de .Laissez Faire' liet een Engelse haven aanlopen. Daarom voert de directie nu on- lerhandelingen met een f.rma, die >ver een drijvend dok beschikt. Jet behulp van dit dok zou de •eparatie in volle zee moe- en plaatsvinden. ROTTERDAM (ANP) B en w van Rotterdam hebben een afvloeiingsrege ling getroffen voor de plusminus 200 ambtenaren, die als gevolg van de om schakeling op aardgas per 1 mei 1968 geen emplooi meer by de gemeente zul len hebben. Naar schatting 160 andere ambtenaren kunnen direct in een andere functie bij do gemeente worden her plaatst. Ambtenaren van 60 jaar en ouder zullen worden ontslagen maar tot hun pen sioensdatum een wachtgeld van 100 pro cent van hun laatste salaris genieten. De anderen worden voor ten hoogste een jaar geplaatst in een ambtenarenreser- ve. In die periode krijgen zij 100 procent van hun laatste wedde en er zullen po gingen in het werk worden gesteld om voor hen een andere functie te vinden. Ook zal er gelegenheid geboden worden tot herscholingscursussen. B en w van Rotterdam zijn verder van plan om alle ambtenaren bij het gemeente energie be drijf van 63 jaar en ouder op verzoek ontslag te verlenen, als zij vervangen kunnen worden door jonge functionaris sen van de gasfabrieken. Ook deze amb tenaren zullen tot hun pensioensdatum 100 procent van hun laatste wedde uit gekeerd krijgen. De ambtenaren in de arbeidsreserve zijn verplicht een andere betrekking in dienst van de gemeente te aanvaarden als deze naar het oordeel van b en w passend is in verband met hun persoon lijkheid en omstandigheden. Zij kunnen verder verplicht worden tot het volgen van een omscholingscursus of tot het verrichten van tijdelijke werkzaamhe den. Nieuwe Indonesische consul-generaal AMSTERDAM (ANP) Naar men ons meedeelt is de nieuwe Indonesische con sul-generaal voor Amsterdam, de heer Achmad Ponsen, aangekomen en heeft hij zijn post betrokken. Hij is de op volger van de heer T. Natadi Ningrat, die begin vorige maand naar Djakarta is teruggekeerd. dlgffoDn Niet niei en opslag i België on SCHARENDIJKE Terwijl zwa re, witgekuifde rollers in de har de noordwester op het storm- veilig gelegen stuk deltadani in het Brouwershavense Gat. af- Het is namelijk de bedoeling dat het aan die op de Middelplaat bedoeld voor overslag en steen. Dit jaar zal uit B' veer 300.000 ton stortsteen woruen aangevoerd. Een tiende deel daarvan wordt tijdelijk gebruikt als haven- dam. 100.000 ton zal nodig zijn voor een omvangrijk zinkwerk in het ko mende seizoen, dat zich met name zal concentreren in het zuidelijke sluit gat van deze zes kilometer lange deltadani, vlak voor de wal van Scharendijkc. stuiven werken de uitvoerders van rijkswaterstaat in de diree- tiegebouwen op de duinen van Scharendijke aan de voorberei dingen van het programma 1967'. Straks komt liet voorjaar en begint een nieuw deltascizoen, waarin weer heel wat werk zal moeten worden verzet om in 1971 gereed te. zijn voor de afsluiting van de twee strooniga- ten, ile ene met een kabelbaan, de andere met doorlaatcaissons. De af gelopen jaren is ongeveer drie kilo meter dam nis een eiland op de zandplaten van bet Brouwershaven- se Gat gelegd. Nu komt het op de bodembeschermingen, bouwen van landhoofden en maken van drempels voor de sluitgaten aan. In het Haagse hoofdkantoor van wa terstaat hebben de Nederlandse aan nemers zich inmiddels al weer ge meld om in te schrijven voor de eerste aanbesteding uit het .programma '67' van de dam door 't Brouwershavense Gat. Het ging om de inrichting van de werkhaven op de ICabbelaarsbank. Een haven met tussen de uit Maas- stortsteen opgebouwde dam een op pervlakte van ruim 20 hectares. Twee foswe.Uèh; een haven- en een werk terrein krijgt deze werkhoven op dc abbelaarsbank. De werkhaven ongeveer identiek zuidelijke sluitgat ilc blokkei geus de zogenaamde geleidelijke me thode, met één of meer kabelbanen) deze zomer langzaam niaar zeker zijn vorm krijgt Allereerst zal daar toe van de Middelplaat uit in de richting van de Schouwse wal het damvak met een stuk van 160 meter worden uitgebreid. Dat stuk delta- dijk wordt aan het .dameiland' ge plakt volgens de geijkte methode: zand persen tussen dè kaden, mijn- steen en asfalt over het damlichaam. inncer aldus bef toekomstige sluit gat voor dc kabelbaan tot een breed te van 1000 nieter zal zijn terug gebracht zijn er omvangrijke oever- verdedigingen en aan weerskanten (Zie slot pag. 2 kol. 4) Een foto tvm de maquette, waarin het deltawerk van het Brouwers havense Gat overzichtelijk staat aangegeven. Op de voorgrond het sluitgat dat dam moet worden (met streepjeslijn) en waarin deze zomer een groot beiiiiki.ngsveld. wordt aangebracht. Middrn-rec'/s (bij fase- I0G0J <h werkhaven op dc Kahbelaarsbankwaarvan dr in richting thans is aanbesteed riU/ ""poen minister Boguers vorig yjvo'ly 1 jaar september de tweede nota ruimtelijke ordening ten doop hield, zei hij te hopen dat gESfe? dit stuk .een opvallende plaats ggïjjj zou Innemen in de gedachten J van een ieder, die met de ruimtelijke ontwikkeling te maken heeft'. Thans, zo'n half jaar later, is ad gebleken dat de nota onderwerp van allerlei studies en besprekingen is ge weest (en nog is) bij diverse instellingen en instanties, van wie sommige niet hebben geaarzeld hun gedachten on verwijld op papier te zetten. Ecu be langrijk stuk is in dit opzicht de vorige maand verschenen brief van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening, waarin de opvattingen van deze raad over de nota in hef kort worden uit eengezet. Daarnaast zijn er allerlei arti kelen en beschouwingen in kranten en tijdschriften verschenen, om in het laatste nummer van Wending. Dc vraag rijst echter of men door de bomen van af deze stukken 'het eind ervan is nog niet in zicht) het bos van de nota 'of beter nog: van de ruimtelijke ordening» nog wel kan zien. Dat is helaas <:e doem van vele dingen in deze tijd: overal is er sprake van een eindeloze rij nota's over uiteenlopende onderwer pen benaderd van diverse gezichtspun ten. zo eindeloos dat het alles bijeen op een grijze vormloze massa gaai lijkeri. Wat moet men er mee? Opbergen, op dat later archivarissen er hun hoofd over kunnen breken- Wie echter nog wel eens wat wil doen met het een of andere rapport komt maar al te vaak tot de ontdekking, dat het slechts een achter haalde momentopname geeft en dat sindsdien allerlei ontwikkelingen een heel ander beeld te zien geven. "Het stuk, dat wij vandaag hier willen bespreken, geeft daarvan naar ons gevoel een op vallend voorbeeld: een .ruimtelijke' nota van het landbouwschap. Het landbouwschap heeft gezorgd voor een keurige nota. waarin het standpunt van dit schap inzake de twee de nota ruimtelijke ordening en de zee havennota nader wordt uiteengezet. Er staan lezenswaardige opmerkingen in. die wellicht kunnen bijdragen tot de dis cussie over beide stukken. Maar ze be vat ook verwarrende passages, verwar rend met name voor diegenen, die in Zeeland van nabij allerlei ontwikkelingen met betrekking tot de ruimtelijke orde ning plegen bi) te houden. Zo wordt be toogd, dat moet worden overwogen of aan het Reimerswaalplan niet eerder •<- van uitvoering kan worden dan tegen 1978. Dat is een aar opmerking van het landbouwschap, nieuw overigens, fcanthjH met name de KVP- fractie in de tweede kamer pleit elk jaar bij de waterstaats- begroting voor ver vroeging met als gevolg, dat elk jaar de minister de boot voorzichtig afhoudt. Maar wat ons nu interesseert is: is dit pleidooi voor vervroeging van het Rei merswaalplan de mening van de land bouw als geheel of alleen die van het schapsbestuur? Dit te weten is belang rijk, want als «ij het goed hebben bë- en, gaat de mening van bijvoor- i ir J. Prins, de algemeen voor zitter van de Zeeuwse Landbouw Maat schappij, in een geheel andere richting. Zeer onlangs nog heeft hij er voor ge pleit het Reimerswaalplan .om te klap pen' naar de Westerschelde, daarbij kennelijk doelend op de plannen van Antwerpen om via Saeftinge een k3naal te doen graven. Dat is dus iets totaal anders dan vervroeging, dat is in feite doorhalen van het plan. De ZLM-voor- zltter is op puur-agrarische overwegin gen tot zijn opvatting gekomen, zoals met name uit zijn rede tijdens de alge- vergadering van de ZLM op woens- 21 december j 1 is gebleken. Weet men daarvan bij het landbouwschap niets? Behartigen ze daar andere agra rische belangen? Minister De Quay is beter op de hoogte: tijdens een perscon ferentie deze week zei hij,Ik heb be- n oude Kreékrakplan, dat üplan is overgeklaDt naar de Oosterschelde, naar het oordeel van sommigen weer teruggeklapt moet wor den naar de Westerschelde'. De minis ter weet het wel. het landbouwschap kennelijk niet. Er is nu de vreemde situatie ontstaan, dat een officiële land- bouwinstantie een bepaalde mening uit spreekt die in lijnrechte tegenspraak staat tot wat een Zeeuwse autoriteit op dit gebied naar voren brengt- Een vreemde en een zonderlinge situatie: er zou alle reden voor bijvoorbeeld depar tementsambtenaren of kamerleden kun nen zijn om de bewuste nota van het landbouwschap op dit punt althans maar n Er worden voorts nog opmerkingen in de nota van het landbouwschap ge maakt over de afsluiting van de Wes terschelde men kan merken dat dr ir F. P. Mesu heeft geadviseerd en voorts komen uiteraard ontziltingspro- blemen aan de orde. Om die tegen te gaan wordt voorgesteld een dam van Tholen naar Zuïd-Beveland te maken, waarin echter geen sluis mag komen, want zo'n sluis zou de verzilting van het Zeeuwse Meer in de hand werker., zo meent het landbouwschap. Maar over de niet geringe verziltingsproblemen. die het nieuw te graven Reimeiswaal- kanaal bii Waarde zullen opleveren met name. voor Zuid-Beveland, wordt niet gerept. Als men het Reimerswaalplan vervroegd wil uitvoeren, zou het schap daarover z(jn gedachten toch wel eons kunnen laten gaan. Het blijkt echter, dat het nogal simpele opvattingen over havens heeft. In het rapport wordt na melijk ook nog de opmerking gemaakt, dat een .doorvaartmogelijkheid van het Reimerswaalplan en het Schelde-Rijn- kanaal naar het Zeeuwse Meer" niet noodzakelijk is omdat .industriële ont wikkelingen langs de wateren van het. i Zeeuwse Meer' onnodig en ongewenst worden geacht. Met alle respect voor 'het landbouwschap: dat is onzin. Gelet !op de samenhang van de Rotterdamse [en Zeeuwse havengebieden zijn hier bin- nenvaartvefbndingen dringend nodig, dit temeer omdat op het nieuwe Schel- de-Rijnkanaal geen .dwarsverkeer" zal worden toegelaten Als er een Reimers waalplan zou worden uitgevoerd is een scheepvaartverbinding naar Rotterdam zelfs êen levensbehoefte. Is een dergelijke verbinding er met, dan hoeft men aan het hele plan niet te beginnen. Het zelfde geldt voor een binnenvaartver- binding van het Sloe naar Rotterdam, waarover het landbouwschap gemaks halve maar zwijgt. Nee, het rapport van dit schap is op een aantal Zeeuwse punten weinig doordacht en is boven dien in tegenspraak met de opvattin gen, die in Zeeuwse agrarische kring leven. Daarom zal het maar het boste zijn dat ook dit stuk maar verder gaai dobberen op de grijze zee van de vele nota's en beschouwingen, waaraan nijver is gewerkt, maar waarnaar geen mens meer omkijkt. Door deze landbouw- schaps-,boom' is het .ruimtelijke bos niet !meer te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1