Koninklijke marine nam ,Van Galen' in gebruik Eersteechte' koe is binnen Ruimere taak voor het dagelijks bestuur Minister De Quay op bezoek in Zeeland 2 PLECHTIGHEID BIJ ,DE SCHELDE' Tweede fregat van Van Speijk-klasse OPDRACHT AAN ,DE SCHELDE' VOOR TWEE STOOMKETELS Geen onmiddellijke maatregelen na vooroeverval bij Scharendijke Permanent of semi-permanent? VOOR VOLTOOI ING DELTAPLAN BLIJFT 1978 STREEFJAAR AANBESTEDING KREEKRAK- SLUIS SCHELDE- RIJN OP 4 APRIL Statutenwijziging PZEM: Aanpassen aan ALMANAK Dij-dij de praktijk Zaterdag wordt hoogtepunt PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 MAART 19J7 VLISSINGEN Woensdagmor gen is op de werf van de NV Ko ninklijke Maatschappij ,De Schel de' te Vlissïngen het fregat ,Van Galen' overgedragen en in dienst gesteld. Daarmee kreeg de konink lijke marine de beschikking over een tweede moderne onderzeeboot- bestrijdingsfregat. Het eerste, de ,Van Speijk' naamgever van de ze klasse fregatten werd veer tien dagen geleden in Amsterdam aan de marine overgedragen. Vier fregatten zijn nog in aanbouw, waarvan twee de ,Van Nes' en de .Evertsen bij ,De Schelde', vrijdag 10 maart zal in Amster dam de .Isaac Sweers' als laatste van deze serie te water worden gelaten. De overdracht vond plaats op het vlieg- dek op het achterschip Aan de over dracht voorafgaande nleld de heer J. W. Hupkes, voorzitter' van ,De Schelde' directie een korte toespraak, waarin hij onder meer zei, dat er geen duidelijker wijze is om aan te geven welk een in gewikkelde opgave het is om een ge compliceerd oorlogsschip als de ,Van Galen' te bouwen, dan dat er vier en een half jaar voor de bouw nodig is geweest, terwijl een groot modem vrachtschip anderhalf twee jaar vergt. ,Wïj prijzen ons dan ook gelukkig, dat zowel bij ons als bij de NV Nederlandse Verenigde Scheepsbureaux, de Neves- bu. nog steeds de benodigde know how aanwezig is om opdrachten van deze omvang met goed succes te kunnen uit voeren', aldus de heer Hupkes. .Het besluit In het begin van dê dertiger jaren om de Nevesbu op te richten', zo vervolgde hij, ,had ten doel een con centratie en specialisatie door te voeren op het gebied van het ontwerpen en bouwen van groot marinematerieel. Over een periode van vele jaren heeft deze opzet voor alle betrokken partij en goed gewerkt. Hoe juist het inzicht destijds is geweest, wordt wellicht het beste gedemonstreerd doordat thans zo wel van overheidszijde als door het be drijfsleven zelf aangedrongen wordt op concentratie en specialisatie, ook bij de bouw van koopvaardijschepen'. De heer Hupkes zei verder, dat ,De Schelde' kan bogen op een hechte band gedurende vele tientallen jaren met de koninklijke marine. Hij merkte hierbij op, dat het bedrijf reeds in 1878 de eerste opdracht van de marine ontving en dat sindsdien meer dan 50 oorlogsbodems de werf verlieten. Voor Zeeuwen in het algemeen en voor Vlissingers in het bijzonder noemde hij het medewerken aan de bouw van een schip voor de marine een zaak om trots op te zijn, ,een zaak, die prikkelt tot grote inspanning en toewijding*. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat er in de toekomst nog vele marineschepen in Vlissïngen op stapel zullen worden ge zet. De heer Hupkes sprak de wens uit, dat de ,Van Galen' voor commandant, offi cieren, onderofficieren en manschappen gelukkig schip mag zijn, en droeg het schip vervolgens over aan de vlag officier materieel, vlce-admiraal H. M. van den Wall Bake. Eigen rekening De heer Van den Wall Bake ging even eens in op de band tussen ,De Schelde' en de marine. ,Het is bepaald niet de eerste maal, dat er op deze werf een dergelijke ceremonie plaatsvindt. In to taal zijn er nu al 53 marineschepen hier afgebouwd. Uw werf bestond het zelfs de eerste onderzeeboot .Luctor et Emer- go' geheel voor eigen rekening te bou wen. Toen dit schip uitstekend bleek te voldoen heeft de marine het overge nomen. Een dergelijke gang van zaken is nn niet meer voorstelbaar', aldus vice- admiraal Van den Wall Bake. Blijkbaar had hij de gedachten van het voor eigen rekening bouwen nog niet ;el losgelaten. .Als u nog eens op n initiatief wilt bouwen, maak dan de^ door ons zo fel begeerde onderzee boot met kern aandrijving' aldus de heer Van den Wall Bake. Hij stelde daarbij wel voor, dat de marine vanaf het be gin wordt ingeschakeld voor het geven van adviezen. De vice-admiraal roemde de snelle afbouw, die hij vooral te dan ken achtte aan efficiency en goede plannen. Voorts noemde hij de goede inpassing in de werkzaamheden van de marine bedrijven. Hij nam de ,Van Galen' namens de koninklijke marine over en verzocht de bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, het schip ln dienst te stellen. ADVERTENTIE Hij zei verder dat men over een grote afschrikmacht moet beschikken om een conflict te voorkomen. De heer Van der Schatte Olivier hoopte tenslotte dat de ,Van Galen' er toe kan bijdragen om de vastberaden wil om zich te ver dedigen te demonstreren. Hierna stelde de commandant van de ,Van Galen', ka pitein-luitenant ter zet. F. H. Heckman, zijn schip in dienst. Daarbij werden de nationale vlag, geus en commando- vlag van de bevelhebber der zeestrijd krachten gehesen. De marinierskapel, waarbij ingedeeld de tamboers en pijpers van het korps mariniers, speelde Dij het vlaghijsen de vaandelmars en vervol gens het Wilhelmus. V emieuwing De heer Van der Schatte Olivier noem de dit tweede fregat van .Van Speijk'-klasse dat in dienst wordt gesteld, een stap op de weg naar vernieuwing van het materieel bij de marine. .Het is geen zucht naar per fectionisme onzerzijds, maar een blijk van de wil van Nederland om zich te verdedigen', aldns de vice-admlraaL Hier een beeld van de plechtigheid tijdens het hijsen van de vlag. (Foto PZC) V oorbeeld De heer Heckman noemde admiraal Johan van Galen (1604-1653) naar wie dit schip is genoemd, een goed voorbeeld van de houding en instel ling, die bij dit fregat hoort. .Admiraal van Galen bestaat voort als iemand die zich volledig heeft ingezet bij het convoyeren van sche pen en voor het openhouden van de zeeverbindingen', aldus de comman dant van het nieuwe schip. Hij merkte op, dat van de bemanning veel geëist Zal wordén in de nabije toekomst. ,U zult vertrouwd moeten raken met de nieuwe technieken, syste men en procedures', aldus commandant Heckman. Mevrouw L. C. van der Schatte Olivier, die het op 19 juni 1965 had gedoopt en te water had gelaten, bood een schilde rij van admiraal Van Galen aan. Kolo nel b d J. G. Broekhuysen, oud-comman dant maritieme middelen in Vlissïngen, bood een foto aan van de derde ,Van Galen', het schip waarop hij vroeger heeft gediend. De nieuwe ,Van Galen' is het vijfde schip, dat deze naam draagt. De ,Van Galen' gaat eerst naar Den Helder voor de inbonw van onder ande re sonar-apparatuur. Daarna maakt het schip de eerste reis en wei naar Canada, waar zij de Hollandweek van de we reldtentoonstelling in Montreal zal op luisteren. VLISSINGEN (ANP) De NV Koninklijke Maatschappij ,De Schelde' te Vlissïngen, deel uitma kend van de Rijn-Schelde groep, heeft van Fluor Nederland NV, Haarlem, de opdracht gekregen voor de levering van twee stoom ketelinstallaties (package type). De installaties zyn bestemd voor een kunstmestfabriek voor Esso Chemie NV, die momenteel op Ro zenburg in aanbouw is. De ketels zullen worden gebouwd vol gens het gestandariseerde v.p.-ont- p. De stoomproduktie per eenheid :0 ton per uur, met een druk van 42.2 kg/cm2 en een temperatuur van 377 graden C. Wanneer deze opdracht eind 1967 zal zijn uitgevoerd, heeft ,De Schelde' binnen een jaar tijds in het Europoortgebied acht stoomketels voor chemische fabrieken geleverd. Inmiddels geïnstalleerd of nog in aan bouw zijn namelijk twee 95 ton/uur ketels voor Konam NV. drie 22 ton/uur ketels voor Continental Columbian Car bon NV en een 70 ton/uur ketel voor de Albatros Superfosfaatfabrieken NV. Koe in Serooskerke kreeg drieling SEROOSKERKE (W.) De koe .Beatrix' van landbouwer J. Al- laart in Serooskerke (W.) heeft een drieling gekregen. Het drietal bestaat uit twee .meisjes' en een .jongen'. Voor dierenarts J. C. Klok was het ai meer dan tien jaar geleden dat hij zo'n formida bele gezinsuitbreiding meemaak te. De drie kalveren leven vry en blij op hofstede .Zoetendale'. SCHARENDIJKE. Er zullen niet da delijk maatregelen nodig zijn In het Brouwershavense Gat ten oosten van de deltawerkhaven te Scharendijke, waar het afgelopen weekend een vooroeverval is opgetreden. Tot die conclnsie is het waterschap op Schon- wen-Duiveland gekomen, nadat op technisch niveau de resultaten van de peilingen op dit punt zijn hekelten. Wel zal de situatie regelmatig in de gaten gehouden moeten worden door peilingen. Het is niet uitgesloten dat nien volgend voorjaar enkele zlnk- stnkken zal aanbrengen. Zoals gemeld verdween zondag de voor oever (slikken) bij Scharendijke over een afstand van 200 meter en een breedte van bijna 70 meter in het Brouwershavense Gat. tot op een af stand van 30 meter van de teen van de zjjdijk. Op slikken, die normaal droogvielen, werd nu een diepte van 12 meter gepeild, op de diepste pun ten van de val werd 30 meter water gemeten. Er Is sprake van een mid delgrote val, die ongeveer 150.000 kubieke meter grond heeft laten i dwijnen. De vooroeverval is deze week op tech nisch niveau besproken tussen wa terschap Schouwen-Duiveland, de deltadienst, de studiedienst van rijks waterstaat en provinciale waterstaat. Het Schouwse waterschap overweegt nu nog na te gaan of er zinkstukkon zijn verdwenen, die na de vooroever val van 1955 op een aangrenzend ge deelte zijn gelegd. MIDDELBURG De begrippen permanent, en semi-permanent kregen gistermiddag op de pers conferentie na afloop van het werkbezoek van de minister van verkeer en waterstaat, dr J. E. de Quay, een wat merkwaardige nu ancering. De bewindsman etaleer de tegenover de journalisten zijn gereserveerde houding in de zaak 'van de bouw van een oliesteiger voor Texaco bij Ossenisse. Hij toonde zich voorstander van ha vens en insteelchavens en wilde aanlegsteigers om nautische be zwaren liever niet. Ook een tijde lijke steiger niet. ,Want je weet nooit hoe lang zoiets semi-perma- nents duurt.' Huiselijk kwam er deze verklaring achter: ,Als mijn vrouw voor een semi-permanent naar de kapper gaat, duurt het meestal langer dan wanneer ze voor een permanent gaat...' MIDDELBURG Wat hij enige tyd geleden in de tweede kamer al had gesteld heeft minister dr J. E. de Quay van verkeer en waterstaat gis teren by zyn werkbezoek aan Zeeland nog eens nadrukkelijk herhaald: ,1978 blyft het streefjaar voor voltooiing van de deltawerken'. Met die mede deling wilde de bewindsman de twij fels wegnemen, die over de realise ring van de deltawerken op verschil lende plaatsen heerst. De minister voegde er aan toe dat er naar zal worden gestreefd dit beleid voor uit voering van het deltaplan te kunnen blyven handhaven. BRUSSEL (ANP) De Belgische minister van openbare werken, De Saeger, heeft medegedeeld, dat op 4 april as de aanbeste ding is vastgesteld voor de bouwput van de Kreekrakslul- zen. Dit zal de eerste aanbe steding zyn voor de Schelde- Rijn-verbinding, waarvan de voltooiing is voorzien in periode van tien jaar. De minister, die sprak in de senaat in Brussel, verklaarde voorts, dat spoe dig in het technisch Seheideoomité besprekingen met Nederland zullen beginnen over het graven van een toegangsgenl stroomafwaarts van de Bocht van Bath, ten behoeve van een nieuw havencomplex op de lin ker Seheldeoever ten noorden van Antwerpen. Minister De Saeger deelde mede. dat na afloop van de normalisatiewer- ken aan de. Schgldfir Antwerpen toe gankelijk ial zfjn vóór schepen tot 70.000 ton. Ten behoeve van de duvv- vaart zal een nieuwe verbinding worden gemaakt tussen de Antwerp se haven en het Albertkanaal. De Belgische bewindsman kondigde ten slotte aan, dat de voorbereiding is begonnen voor de bouw van een kerncentrale te Doel, ten noorden van Antwerpen. De bouw ervan zou volgend jaar moeten beginnen en in 1971 voltooid moeten zijn. Leeuwse Triviale toestanden uit Haamste de vandaagwaar een bejaarde dame tijdens een uitvoering van het kerkkoor deelnam aan de ge bruikelijke loterij en tot algemene hilariteit met het woord hilari. teit is de sfeer wel voortreffelijk getroffen een babyjasje won. Ze besloot het jasje voor een goed doel beschikbaar te stellen: de verloting van het zangkoor ,Nu met Hopedat vrijdagavond in Ijiirgh. aan zijn uitvoering toe was. En jawel hoor citeren we nu onze vriendelijke inzender: .Op- nieuw nam de dame enige lootjes en vanuit een tweehonderdtal prij zen werd zij opnieuw eigenaresse van het door haar zelf geschon- lien babyjasje. Hel was niet van haar weg te slaan'. Zullen we dan hiervoor maar op de andere dij kletsen7 MIDDELBURG. Reeds geruime blijkt er behoefte te bestaan aan wijziging van de statuten van de NV PZEM, aid os delen ged. staten mee aan de Zeeuwse staten. In de praktijk wor den taJ van beslissingen genomen op directienivean, dan wel onder stilzwij gende procuratie daarvan, die in strijd zijn met de statuten. Het komt gs voor. dat deze statuten niet meer voldoende nassen In de dynamische ontwikkelings periode, waarin de PZEM zich thans be vindt. Het college heeft er dan ook naar j streefd hetgeen in de praktijk gegrO' is zoveel mogelijk en wellicht hier daar ook wat verdergaand, statutair aan te passen. Voor wat de samenstelling van het be stuur betreft merken gs op. dat het aan tal leden van de raad van bestuur naar hun mening dient te worden beperkt. Dit geldt met name voor de leden van gs Volgens de huidige statuten bestaat de raad van bestuur uit tenminste 16 leden. Gs trillen dit aantal no te rugbrengen tot tenminste 9 en ten hoogste 15 leden. De wijziging var het betreffende artikel heeft ten doel de raad van bestuur om te zet ten in een orgaan, dat zich meer met het algemeen beleid kan gaan bemoeien en zich minder met het bestuur In engere zin zal hebben be zig te houden. Het aantal gedepu teerden. dat zitting zal hebben in de raad, moet volgens gs teruggebracht worden tot twee. Ook ln de doelstelling is nu een dering voorgesteld: de PZEM behoefde tot nu toe te voorzien in de behoefte aan elektriciteit. Nu zich echter op het terrein van de energievoorziening een geweldige ontwikkeling heeft voorge daan, die ook op de activiteiten van deze. nv zijn Invloed heeft gehad en die zich in de toekomst nog meer zal doen gel den, willen gs de FZEM ook op het ge bied van de (kern)energie statutair ac tiviteiten laten ontplooien. Het dagelijks bestuur krijgt onder de nieuwe statuten een grotere tank tot nu toe had. De noodzaak daarvan Is in de praktijk gebleken. Een groot aantal onderwerpen, dat de dagelijkse gang van zaken betreft, wordt thans aan het da gelijks bestuur opgedragen. Voorheen werden de meeste van deze zaken door de raad van bestuur afgedaan. De vaststelling van tarieven voor huis houdelijk verbruik wordt aan de raad van bestuur voorbehouden. Het vaststel len van de tarieven voor nlet-huishoude- lijk verbruik, die veelal tot stand komen na uitvoerige onderhandelingen, is thans opgedragen aan het dagelijks bestuur. Ingevoerd wordt de mogelijkheid, c een voorstel, dat wegens staken vi stemmen geacht werd te zijn verwor pen, binnen vier weken opnieuw ln een jadering van de raad van bestuur de orde te stellen. Staken de stem men opnieuw, dan wordt het voorstel, als het zaken of ontslag, of schorsing van personen betreft, geacht te zijn ver worpen. In andere gevallen beslist het lot. iagelij ks bestuur en de directie bevoegd om de vennootschap schrifte lijk te binden, terwijl voor de overdracht van aandelen en onderaandelen nu de toestemming van de algemene vergade ring van aandeelhouders voorgeschreven Is. Onder de bestaande statuten kan dit met toestemming van de raad van be stuur. Insluiper had alleen interesse voor handschoenen MIDDELBURG Mevrouw B. de aan de Blauwe Dijk te Middelburg kreeg deze week op een middag onge wenst bezoek. Zij was naar bed gei om een beetje uit te rusten toen zjj neden enig rumoer hoorde. Aanvankelijk dacht zij dat haar man was thuisgeko men. maar toen zij poolshoogte had ge nomen ontdekte ze dat het raam aan de achterzijde van de woning openstond. Behalve een paar handschoenen werd er aanzienlijk meer bevoegdheden dan hetl echter niets uit de woning vermist. Overal koortsachtige activiteit S De berichten over de actie JE en koe voor Grosseto' blij- ven binnenstromen. De eerste collecte-opbrengst is binnen: Groede heeft vijfhonderd gul- den ruim opgehaald. En de ZLM heeft besloten met de 5 negen kringen van deze in- stelling een complete koe ter beschikking te stellen: met recht ,een Itjoe voor Grosse- 6 to'. En dat is nog maar het begin, want als men nagaat wat er allemaal nog op stapel staat, dan is er alle reden om het verdere verloop van de actie met groot vertrouwen 5^ tegemoet te zien. Ziehier een snéüe bloemlezing uit de reeks berichten, die ons gis- teren bereikte. In Graauw en Langcdam, West- S dorpe, Zuiddorpe en Zaamslag O worden zakjes ter beschikking ge- $5 steld. In Zniddorpe helpt de brand- S weer by het ophalen, in Zaamslag de mnziek. In Kortgene gaat men met radio- g wagens rond. zaterdag van tien g tot twaalf; in Oudelande zyn cir- culaires verspreid. B en w van S Zuidzande zullen de raad vooratel- S len een bedrag ter beschikking g van de actie te stellen. In Marle- g kerke zijn de vrouwen- en meis- S jesvereniglngen bezig met de or- S ganlsatie van de Inzameling, ln S Yerseke gaat men huis aan huis g ophalen, ln Kloetinge zyn de g jeugdverenigingen Ingeschakeld, g in Rilland en Krabbendijke wordt eveneens hard aan de actie ge- S werkt. S In 's-Heerenhoek en Driewegen g staan respectleveiyk een kerkcol- lecte, een huls-aan-hulslnzameling S op het programma, in Hoedekens- S kerke helpt de NCVB mee, in 8 Kwadendamme de jeugdbeweging, g Tn Hoek doet de schooljeugd mee, m/nnimrmnmmim ln Hontenisse zyn de plattelands vrouwen voor de actie bezig, LJzendyke heeft zaterdag een col lecte, evenals Nieuwerkerk. In Helkenszand gaat men zater dag rond en daarbij zyn trompet ters ingeschakeld. Een fraaie ges te kwam ook van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis: deze Instelling zond aan alle afdelingsbesturen een brief, waarin de actie van harte werd aanbevolen. In Westerschouwen heeft burge meester H. P. Everwy'n een aan tal verenigingsbestuurders bijeen geroepen en ieder zegde spontaan medewerking toe. Ook hier zal een huis-aan-huiscollecte worden VLISSINGEN In Vlissïngen hebben de afdelin gen van de Federatie voor Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening de zaak aangepakt. Zaterdag zul len op een aantal plaatsen in Sou burg, Ritthem en Vlissingen verze gelde stembussen worden opge steld. waarbij leden van de diverse vrouwenorganisaties ,de wacht zullen betrekken'. Diverse jeugd organisaties zullen door hun op treden in de diverse delen van ae gemeente de aandacht op de actie vestigen. Om drie uur luiden de klokken van Vlissingen. Souburg en Ritthem om te herinneren aan het motto: .Zij hielpen ons, wij helpen hen'. De bussen staan opgesteld: post 1. voormalig gemeentehuis Souburg, post 2 kleuterschool De Zonnebloem, Beaufortstraat Pauwenburg, post 3 kleuter school De Woelwaters, Bioe- menlaan, post 4 hal van het stadhuis, Stadhuisplein, post 5 de hal (onder de toren) van de Jacobskerk, post 6 tenslotte: voormalig gemeentehuis Rit them. .Laten de Vlissingers zorgen dat op zaterdag 4 maart tussen 11 uur 's morgens en 5 uur 's middags hun bijdrage In de bus komt', zo schryft ons de federatie. Het ziet er naar uit. dat de vierde maart het hoogtepunt van de ac tie wordt. Het comité heeft ons er nog eens nadrukkelijk op ge wezen". dat uiteraard ook na de vierde maart nog bijdragen kun nen worden gestort. Men kent het gironummer van het hykantoor Goes van de Amrobank. (Slot van pag. 1) officieel nog geen contact gezocht over de aanleg van een Kanaal dat de Antwerpse linkeroever (in dustrialisatie) voor de scheep vaart moet ontsluiten. I OLEESTEIGER BIJ OSSENISSE: In het algemeen is de minister niet geporteerd voor steigers langs de Westerschelde en geeft hy de voorkeur aan havens en In- steekhavens. Vooral uit nautische overwegingen zyn er bezwaren tegen een steiger voor Texaco bij Ossenisse. Dat voorbehoud maak te dr. De Quay ook voor een-ty- deiyke oplossing. De zaak van de rijke zaak, die goed bekeken moet worden. Als dat nodig is zal een spoedige beslissing worden geno men. rekening houdend met alle belangen. UITBREIDING DOW TERNEU- ZEN: ,Er zullen ernstige bezwa ren moeten worden ingebracht om de inpoldering van de Mosselbank by Terneuzen voor de uitbreiding van Dow te belemmeren', aldus de minister, die deze vestiging van groot belang voor de streek noem de. Een beslissing erover is echter nog niet genomen. HAVENS TERNEUZEN: By het bezoek is de minister met nadruk gewezen op de verbeteringen en uitbreidingen van de havens ln Terneuzen, nu de verbreding van het kanaal Terneuzen-Gent by na een feit is. Toezeggingen kon de minister nog niet doen omtrent medewerking om de kanaalver breding voor Terneuzen te valori seren. Inmiddels heeft Terneu zen by waterstaat een rapport over verbetering van de Zeve- naarhaven ingediend. De minister acht het nuttig dat er een haven schap voor Terneuzen komt. VERHOGING VLISSINGSE BOULEVARD: ,Het woord is thans aan het waterschap Wal cheren. Dat moet een antwoord geven. Ik hoop dat men dat van die zyde spoedig doet*. De minis ter ontkende met stelligheid dat zyn brief niet duidelijk genoeg zou zyn geweest. Aankomst Het is een lange reeks zaken gewor den, waarmee Zeeland de demissio naire minister van verkeer en water staat by zyn werkbezoek heeft ge confronteerd. Dat begon om tien uur 's morgens, toen de bewinds man en zyn gezelschap in Kruinin- gen aan boord van de .Koningin Em ma* stapten voor de overtocht naar Zeeuwsch-Vlaanderen, het eerste reis doel van deze dag. Dr. De Quay werd op zyn bezoek vergezeld van de secretaris-generaal van zyn ministe rie, mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, de directeur-generaal van rykswater- staat, ir. J. van de Kerk. diens plaats vervanger. Ir. C. In 't Veld. drie hoofdingenieurs-directeur ter genera le directie van de waterstaat, de he ren lr. Ph. Schuurman, ir. K. F. Valken en ir. A. E. J. Nap ea de hoofdingenieur-directeur van rijks waterstaat in Zeeland, ir. J. Zuur deeg. De laatste zorgde aan boord van de .Emma' voor een korte uit eenzetting. Tevoren waren de minis ter en zyn ambtenaren by het em- barkeren verwelkomd door Zeelands commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen. De provincie was verder vertegenwoordigd in de personen van de zes gedeputeerden, de griffier van de staten, dr. D. van der Wel, de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Zeeland, ir. W. de Beyi en de chefs van twee griffie- afdelingen, mr. J. Kosters en ae heer M. F. de Jonge. B(J Perkpoider begon een autorit door oo8teiyk Zeeuwsch-Vlaanderen. Al snel werd de aandacht van da minister gevestigd op een voor Zee lands verbindingen belangrijk pro ject: de werkzaamheden aan de nieu we veerhaven van Perkpoider (voor de komst van de eerste .dubbeldek ker") en het daarop aansluitende wegennet. Van Perkpoider reed de stoet auto's via Hulst en Axel naar Sluiskil en vandaar langs de ooste- lUke kant van het kanaal met zyn Imposante verbredlngswerken naar Sas van Gent. Daar werd de minis ter gewezen op de nog uitgestrekte terreinen, die braak liggen en bil uit stek geschikt ril" voor de vestiging van grootindustrie. Terneuzen Na een terugrit langs de westelijke oever van het kanaal bezichtigde dr. De Quay de zeesluis bij Terneuzen. Te voet daalde de bewindsman met zijn gevolg en zijn gastheren af in de 25 meter diepe bouwput voor een korte wandeling over de sluisvloer. Na een bezichtiging van het fabrieks terrein van Dow Chemical arriveer de het gezelschap in hotel .Rotter dam' te Terneuzen. Daar gaf burge meester J. C. Aschoff een uiteenzet ting door de minister later als byzonder verhelderend gekarakteri seerd van de uitbreidingsplannen van Terneuzen. In deze voordracht vroeg de burgemeester met name aandacht voor de voorgenomen uit breiding van Dow op de Mosselbank. de schorren van de voormalige Braakman en voor de belangen, cfie voor Terneuzen afhangen van de verbetering en uitbreiding van de ha venaccommodatie. Over Breskens ging het aan het be gin van de middag naar Vlissingen, waar de minister met de zaak van de zeewering ln contact werd ge bracht via een rit over de boulevards. Loco-burgemeester Ch. J. Gillissen verschage was daarby aanwezig. Met een rit en een bezoek aan het havengebied Vlissingen - Oost (Sloe) werd het .beweegiyke' ge deelte van dit werkbezoek van mi nister De Quay afgesloten. Om streeks vier uur volgde daarna in de provinciale griffie te Middel burg een bespreking met het col lege van gs van Zeeland, waarin zoals gezegd een uitgebreid aantal Zeeuwse belangen aan de orde werd gesteld. Oeververbinding In het vraag- en antwoordspel met de pers verklaarde minister De Quay later dat de zaak van de vaste oever verbinding Westerschelde by dit be zoek uitvoerig aan de orde was ge steld. Het pian-Licvense voor een brug-tunnel kende de minister alleen nog maar ,uit de krant'. Een oordeel wilde hy er daarom nog niet over geven. Wel zei hij er dit van: ,Ik vind dat als Iemand meent dat hij een goed plan heeft, hy dit aan het provin ciaal bestuur en aan de minister moet voorleggen. Dat laatste is nog niet gebeurd. Ik wil een ini tiatief als dit graag laten bekijken. Het zou een onverstandige Instelling zijn om een plan, dat serieus ia opge zet. niet te verwerken ln de alterna tieven. Op het ogenblik la het bi„ van de heer Lievense nog jr oordeeld. Rijkswaterstaat heelt nof niet gezien ,De ralnlnsr tal meedelen dat de zaak van de v«t oeververbinding Westerschelde rn.t het provinciaal bestuur van ZceianJ ook in het algemeen was besproken De studies van rijkswaterstaat zullen antwoord moeten geven op de vrngu, naar het tracé en de kosten van WD vaste oeververbinding en de grond slag moeten zyn voor een beleldabel aliasing in deze. .Het Is een zaak die mede in verband met 's lands flnan. clön moet worden bezien. Men moet voor een oeververbinding denken in lied ragen, die in de honderden mil. joenen lopen'. In het kader van de prioriteit» noemde dr De Quay een vaste ver binding tussen de beide Scheldeoeven" een noodzakelijke en zeer belanzm! aangelegenheid. Maar hjj voegde J wel dit aan toe: .Als u mfl vraagt of het te realiseren is binnen de een- komende rijksbegrotingen, dan zou ii zeggen: .nee!' Baalhoekkanaal en Texaco Naar twee voor Zeeuwsch-Vlaand». ren met name belangrijke aangek genheden, die op Belgische plannen stoelen, werd tydens de persconfo. rentie by de minister geïnformeerd' het zeeltanaal van de Antwerpse Hn! ker Seheldeoever naar Baalhoek aan de Westerschelde en de bouw van een oliesteiger voor de in Gent (i" leiding!) te vestigen raffinaderij het Amerikaanse concern Texaco Wat het Belgisch zeekanaal betreft stelde dr De Quay dat er nog ge» contact geweest is over deze zaak met de regering van dat land. Ver baasd was de minister van de jour nalisten te horen dat zijn Belgisch, collega De Saeger in de senaat had meegedeeld dat het technisch Schel- decomité besprekingen zai ope; met Nederland om de mogelilkhei. te onderzoeken van .een havento? gang stroomafwaarts van de B< van Bath'. Wat een oliesteiger voor Texaco bM Ossenisse betreft toonde minister De Quay zich gereserveerd. Havens ea insteekhavens zyn altijd veel beter dan steigers', aldus de bewindsman die er aan toevoegde dat het vooral afhangt van de plaats of voor een steiger toestemming kan worden go. geven. By Ossenisse zou het naar zifn oordeel veel bezwaarlijker zfln een steiger te bouwen dan bij Terneuzen, waar Dow steigers heeft. Ook niet een tydelyke steiger? Minister Da Quay: ,Ik ben altyd wat bang voor semi-permanent. Het duurt soms zo ontzettend lang'. Zoals gezegd stelde de minister dat Texaco nog niet is afgewezen. J), zaak is nog open. Als het nodig li zal een spoedige beslissing worden genomen', zo verzekerde de heer Bt Quay, waarbij hy er ook rekening mee wilde houden dat België de zaak zou willen bespoedigen door de plan- nen voor een pypleidingstelger la Zeebrugge te situeren. Nader vernemen wH echter, dat da Belgische minister De Saeger in de senaat heelt meegedeeld dat d« ha ven van Zeebrugge geschjld zal wor de® gemaakt voor het óbitvangea van zeeschepen ..tot 65.000 "ton" nw. Daartoe zyn zeer kostbare bagger- werkzaamheden nodig. Deze beslis sing Is nog zeer recent en kan al leen maar in verband staan met de Texac.oplannen, een oilelelding van Gent naar Zeebrugge te leggen, zo deelde men ons ln België mee. Er ton tussen België en de Amerikaanss oliemaatschappij in principe overeen stemming zijn bereikt, z(J het dat nog geen contract is getekend. Reimerswaal Realisering van het Relmerswaslhi- venplan vóór afsluiting van de Oos- terschelde was een onderwerp, dat ook nog aan de orde werd gesteld. De minister zei er dit van: ,Dlt plan moet bezien worden in het kader van de verschillende havenplannen voor het Westerscheldebekken, waaraan ik een grote toekomst toeken. Wat het Reimerswaalplan betreft ben Ik ervan overtuigd dat het niet reëel zou zyn er té vroeg mee te beginnen. Wanneer men op drie, vier plaatsen tegeiyk begint kan het wel eens zyn dat de ontwikkeling nergens wortel schiet. Bovendien leert da ervaring, dat allerlei omstandigheden tot wyziging van de plannen zorgen. Men kan er niet te vroeg mee beginnen'. Rijksweg 58 By het werkbezoek van de minister is ook de kwestie van de rjjksweg- 58 uitvoerig aan de orde geweest. Uit de toelichting van de minister bleek dat er nog wel eens wijziging kan komen in de volgorde van de verschillende gedeelten van het tra cé, die voor uitvoering van de basn- verdubbeling in aanmerking kunnen komen. De minister: ,Je kunt namel(jk onver wacht vastlopen op een bepaald punt. Rond Goes zou de aanleg van de nieuwe rijksweg aan een ruilverkave ling gekoppeld kunnen worden. Maar dat kan mee- en tegenvallen. Er zyn allerlei belangen ln het ge ding, waaraan men recht moet dom wedervaren. We zouden misschien moeten bezien of niet een ander deel van deze rijksweg eerder ln uitvoe ring moet komen'. ADVERTENTIE Brillant - schitterend bezit voor altijd! van "Andel TMT H oogstra»! 164-152 Beyerlandsolaan 176 Rotterdam BUIEN Wisselend bewolkt niet enkele of hagelbuien. Krachtige tot harue i teiyke wind. Weinig verandering in te"1 peratuur. ZON EN MAAN 3 maart Zon op 07.23 Maan op 02.44 onder 18.27 onder 10.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2