In naam nog wel president SOEKARNO DROEG ALLE MACHT OVER AAN SOEHARTO Gesprek artsen - fondsen vast Streeklaboratorium Goes in maart klaar Sleutelfiguur in onderzoek Garrison dood aangetroffen Geen nieuwe datum voor overleg Vandaag in de Werd kort na de moord op Kennedy aangehouden maar weer vrijgelaten Voor de infor mateur oi voor de tribune' 210e jaargang - no. 45 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V Bch. Mi), vin <J eaui: Vliuingcn, Walsl 11 2911. Zlerlkite, tad. li Zetuwu Courint: F. van di Valdi, F. 9. den Beer cn W. de Pegter. Hooldredicia 23S5 (b.g.g. red. 3S08, idv. 3647/3643). Middelburg, Mark! 51, tel. 3841. (b i. tel. 2094. 0 Adv. prljl 35 cant per mm. Minimum per adv. t 5,25. Inget. med. 2 i. de Kok. 0 Abonnementsprijs 93 cent I. 2078/3169, adv. 2375). Goes. Grote F iet. Kleine adv. (me*. 8 regels) 35 cent pi I. 7853. adv. 5213). Donderdag 23 februari '67 Goes: streep onder conflict Pagina 5 DJAKARTA (ANP, Reuter) - President Soekarno is zijn laatste bevoegdheden als hoofd van de Indonesische staat kwijt. In een toespraak voor de radio maakte minister van voorlichting Moham med Diah gisteren bekend, dat de president alle macht aan gene raal Soeharto, de sterke man' sinds de mislukte staatsgreep, heeft overgedragen. Soekarno schijnt zich echter niet zomaar opzij te laten zetten. Hij heeft namelijk bedongen dat Soeharto hem over belangrijke staatszaken rapport moet uit brengen, telkens wanneer hij, Soekarno, dit wenselijk acht. Waarnemers noemden dit een vergaande concessie aan het oude staatshoofd. In naam In feite ie Soekarno nog in naam pre sident, een functie die hij 22 jaar lang heeft vervuld. Aangenomen wordt, dat het raadgevende volkscongres hem de finitief zal ontslaan wanneer het op 7 maart bijeen komt. De kans bestaat zelfs, dat het congres dan de berechting van Soekarno zal eisen, omdat hij schuldig wordt geacht aan medeplich tigheid aan de communistishce staats greep van 1965. Het op 20 februari gedateerde docu ment, waarin de 65-jarige Soekarno, wiens invloed na de mislukte staats greep zienderogen taande, zijn laat ste machtresten uit handen geeft, zegt, dat de president zich ervan be wust is, dat het huidige politieke con flict een einde moet nemen in het be lang van land en volk en dat hij daarom de macht overdraagt aan ge neraal Soeharto. Legereenheden hadden inmiddels strate gische punten in de stad bezet, waar het echter rustig bleef. Op een persconferentie, waar de neder laag van Soekarno bekend werd ge maakt, verklaarde de minister van voorlichting, Diah, dat generaal Soehar to vandaag nadere bijzonderheden be kend zal maken. Zonder geweld Eerder op de dag had generaal Soehar to verzocht alles te doen om bloedver gieten tussen voor- en tegenstanders in de Javaanse provincies te vermijden. Op een bijeenkomst van militaire bevelheb bers zei hij dat de strijd om Soekarno af te zetten grondwettelijk gevoerd moet worden, zonder lichamelijk geweld. De grootste zorg voor de militaire leiders vormen de Soekarno-gezinde bolwerken in Oost- en Midden-Java. Document Het document dat door Soekarno is on dertekend, luidt volgens radio-Djakarta: ,de president, zich ervan bewust zijn de dat het huidige politieke conflict Zie slot pag. 9 kol. 1) Rustig Het stuk schijnt echter gisteren krachtigd te zijn op een bijeenkomst met alle ministers en de bevelhebbers van de strijdkrachten die nog geen uur heeft geduurd. De ministers kwamen na afloop met verheugde gezichten uit net met prikkeldraad afgesloten paleis. kr>enf..u Soekarno PRESIDENT SOEKARNO heeft gisteren al zijn presidentiële be voegdheden overgedragen aan de sterke man' van Indonesië, gene raal Soeharto. Soekarno is nu slechts nog in naam president (pagl). Onderzoek DE SLEUTELFIGUUR in het. on dersoek, dat de officier van justi- tie in New Orleans, Garrison, in stelt naar een eventueel moord- komplot tegen president Kenne dy is gisteren dood in zijn woning aangetroffen (pag l). Hino ONDANKS een mededeling van de directeur van de Automobiel industrie Hino Nederland vorige week, dat het personeel tegen eind maart zou worden ontslagen, ls do personeelsleden nu met on middellijke ingang ontslag aange zegd. Dit omdat er toch geen geld aanwezig blijkt om de Ionen uit te betalen (pag 2). Wensen OOK DE werkgeversbonden heb ben thans hun wensen en opvat tingen over het sociaal-econo misch beleid aan prof Zijlstra ken baar gemaakt (pag 3). GOES wil een streep onder hel conflict gemeente-AKF over de vraag of er nu al dan niet 9 hec tare aan de fabriek is verkocht. De raad wil i ten vallen om ue *,a te schikken (pag 5). n kwart miljoen Ia- i de zaak minnelijk Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1. 3 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 1. 5 en 6. Economisch en financieel nieuws pagina 13. Voor levensbeschrijvingen van president Soekarno en generaal Soeharto zie pagina 8. NIEUWE SCHEEPSRAMPEN IN PERZISCHE GOLF? TEHERAN (AFP Zeelieden hebben by aankomst in een Perzische haven verteld dat vyf dagen geleden in de Perzische Golf twee motorschepen met i en muis zjjn vergaan. De schepen zouden in totaal 195 opvarenden hebben gehad. De ramp zou zich hebben voltrokken tussen de kust van het emiraat Doebai n het eiland Bahrein, waar enkele da- en tevoren reeds een ander schip was •ergaan, waarbij 250 mensen zouden zijn verdronken. Verificatie van dergelijke berichten is buitengewoon moeilijk wegens het vele klandesiene vervoer over de Perzische Golf door schepen die aan de normale controle ontsnappen. ANNEN: Als sluitstuk van de oe fening Metalen Kruis' hebben woensdag enige honderden man schappen van hat He pant,serin. fanteriebataljon uit Zuidlaren een opstand' van ruim 900 burgers krachtdadig onderdrukt. Ook de plaatselijke brandweer kwam in actiemaar kon niet veel uitrich ten doordat de opstandelingen' al heel spoedig de slangen veroverden. TEGENSLAG VOOR OFFICIER IN NEW ORLEANS: NEW ORLEANS (REUTER) - David Ferrie, een sleutelfiguur in het nieuwe onderzoek dat officier van justitie Garrison van New Or leans instelt naar de moord op president Kennedy, is gisteren dood in zijn woning in New Or leans aangetroffen. Vorige week zaterdag toen hem vraagd werd waarom officier van justi tie Garrison in hem geïnteresseerd was, zei Ferrie: Vermoedelijk ben ik aange duid als bestuurder van een ontsnap pingsvliegtuig in een met zorg uitge werkte samenzwering om Kennedy te vermoorden'. Een politiefunctionaris zei dat de dood van Ferrie .mogelyk een geval van zelfmoord' betreft. Aangehouden Ferrie, die een vliegbedrijf had ook werkte als particulier recher cheur, werd kort na de moord op Kennedy aapgehouden maar weer in vrijheid gesteld toen Oswald was ge arresteerd. Volgens de politie zijn naast zyu lijk enkele pillen gevonden. Naar Texas Zaterdag zei Ferrie dat hij met twee vrienden naar Texas was gereden op de dag dat Kennedy om het leven werd ge bracht. ,We gingen naar Houston, Gal veston en toen terug naar Alexandria in Louisiana'. Bij zijn terugkeer in New Orleans was hij op het kantoor van de officier van justitie ondervraagd. Vorig jaar november was hij weer op het kan toor ontboden waar men hem had on dervraagd over hetgeen hij had gedaan in de wëek van de moord op Kennedy. Ferrie's plotselinge dood is de jongste in een reeks sterfgevallen van personen die hetzij als getuigen, hetzij op andere wijze, betrokken waren of veronder steld werden betrokken te zijn geweest bij de moord in Dallas. De vermoedelyke moordenaar, Oswald werd twee dagen na zijn daad, op 24 no vember 1963, doodgeschoten door nacht club-eigenaar Jack Ruby. Ruby overleed kort geleden aan kanker in een zieken huis voordat een nieuw proces tegen hem kon worden begonnen. Tydens het eerste proces was Ruby ter dood veroor deeld. Inmiddels is gisteren in Pensacola (Florida) de opgraving verzocht var het stoffelijk overschot van Thoma: Killam, die eveneens in verband ii gebracht met de moord op Kennedy en die later onder verdachte om standigheden om het leven kv, Killam werd op 17 maart 1964 dood aangetroffen met diepe sneden in de hals en keel welke waren veroor zaakt door glas. De politie meende dat hij zelfmoord had gepleegd, maar de gerechtelijke arts sprak van een ongeluk. Killams broer Eari, die om de opgra ving en een nader onderzoek heeft ver zocht, heeft gezegd dat Thomas na de dood van Kennedy ,door agenten werd achtervolgd'. Killam was getrouwd met een .striptease' danseres die werkte in de nachtclub van Jack Ruby in Dallas. Volgens het blad .News Journal' woon de Killam in Pensacola met een zekere Jack Carter, een oud vriend van Lee Harvey Oswald. Naar Killams broer zei, woonde Thomas ten tijde van de moord in Dallas, maar was hij naar Florida gekomen om zich voor zijn achtervolgers te verbergen, aldus het blad. Twee dagen voor zijn dood hart Thomas tot zyn broer ge zegd: ,1b ben ten dode opgeschreven. Ik ben het vluchten moe, ik zal niet verder gaan'. V H UTRECHT (ANP) De onder handelingsdelegaties van de Lan delijke Huisartsen Vereniging en het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties zijn gisteravond na een vier uur duren de bespreking in Utrecht uiteen gegaan zonder dat overeenstem ming is bereikt over de formule ring van een nieuw contract. Voor hervatting van het overleg is geen nieuwe datum vastgesteld. De verwachting, dat het opstellen van een contract slechts een formaliteit zou zjjn, is dus niet bewaarheid. Zieken fondsvertegenwoordigers spraken na af loop van de vergadering van een .bij zonder moeizaam gesprek.' Zij verweten de artsen, dat zij op hun standpunt zijn teruggekomen en dat pas aan het eind van de avond, namelijk om half twaalf, duidelijk hebben laten blijken. Wilson en Brown komen zondag naar Den Haag DEN HAAG (ANP) De Britse eer- ste-minister Wilson en z(jn minister van buitenlandse zaken, Brown, zullen hun .tour' langs de hoofdsteden van de EEG- Janden voortzetten met een bezoek aan Den Haag. De Britse ministers arrive ren hier zondag. Maandag zullen ze be sprekingen voeren met hun Nederland se ambtgenoten en diezelfde dag ver trekken ze weer. Zoals bekend zal het voornaamste onderwerp van de bespre kingen de eventuele toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de gemeen schap zijn. 'eeft nog iemand een ver langlijstje voor informa teur Zijlstra? Aansluiten svp. Vakbonden, werkgevers, landbouwschap, zij hebben hun wensen al kenbaar gemaakt, maar er kan nog meer bij. Wat verwachten de opstellers eigenlijk? Dat de Informateur naar deze verlanglijsten zal gTijpen als naar een spannende detec tive-roman 7 Dat hij die stukken grondig naleest, de konen rood van opwinding? Dat hij opmerkingen en strepen in de marge zet als hij bepaalde voorstellen juist vindt of verkeerd? Kom nou. O. jawel, desgevraagd zal de heer Zijlstra wel zo hoffelijk zijn te verklaren, dat hij met belangstelling van de brieven heeft kennisgenomen en dat ze hem verhelde rend voorkwamen. In de praktijk zal het er echter wel op neerkomen, dat hij ze ergens op een hoek van zijn bureel deponeert. De informateur zit naar ons gevoel helemaal niet te wachten op der gelijke verlanglijsten. Hij kent immers de situatie van 's lands economie beter dan wie ook en hanteert deze kennis uiteraard ook bij zijn mformatiearbeid. Met deze kennis en voorts op grond van politieke overwegingen zal hij pogen een concept-regeringsprogramma te formu leren. De uitvoerbaarheid daarvan dwz de politieke uitvoerbaarheid gelet op een kamermeerderheid zal hij mm kö moeten toetsen in het overleg met de fractievoorzitters en in géén geval bui ten het parlement. Weliswaar zijn in dit stadium buiten-parlementaire activi teiten rond een eventueel regeringspro gramma niet geheel onbelangrijk, maar zij blijven factoren van secundaire aard: voor het werk van de informateur (zeker van déze informateur) zijn ze vrijwel overbodig. In Spaans Guinea witte gorilla gevonden WASHINGTON (Reuter) In Spaans equatoriaal Guinea is een gorilla-albino gevonden, zo heeft de National Geographic Society (Nationale Aardrijkskundige Ver eniging) in Washington bekend gemaakt. Een witte gorilla is voor zover bekend nooit eerder waargenomen. Het dier is afgezien van de kleur in elk opzicht normaal. Het heeft wit haar, een roze huid en blau we ogen, die bij andere gorilla's rood zijn. Het diertje werd aange troffen by de moeder, een zwarte aap, die vorig jaar oktober werd doodgeschoten toen zij zich te goed deed in een bananenaanplant in Rio Muni, in Spaans Guinea. Het kreeg de bijnaam .Sneeuw vlokje'. De Spaanse natuurkundi ge Jorge Sabater heeft vastge steld dat het dier, een mannetjes gorilla, .prachtig gebouwd, ge zond, levendig en agresief' is. Hij is nu bijna tam, loopt hand in hand met mensen die hij goed kent en gedraagt zich geheel al3 aap. .Sneeuwvlokje' bevindt zich nu in de diergaarde van Barcelo- GOES Over een paar weken zal in Goes het nieuwe streek laboratorium voor de opsporing en behandeling van ziektepro cessen in gebruik zijn. De barak van bet vroegere Gasthuiscom plex in de Ganzestad raakt dan zijn functie kwijt en in een mo dern, gestroomlijnd laboratori um zal het onderzoek naar ziek teprocessen op bacteriologisch en serologisch gebied voor Zee land efficiënt kunnen gebeuren. Maandag 6 maart wordt er ver huisd: dat is een maand eerder dan bij het begin van de bouw in de bedoebng lag. Dat is vooral ook het gevolg van liet feit, dat het nieuwe streeklaboratorium moet worden aangesloten op het aard gas. En dat moet in Goes voor de tweede week van maart achter de rug zijn. Op he ogenblik zijn de mannen van Kor- teweg's Bouwonderneming in Breda al verdwenen, de schilders zijn er bezig aan de afwerking. De eerste bewoners van het nieuwe complex, de proefdie ren, zijn al gearriveerd.... Sinds 1955 fungeert het streeklabora torium in Goes, waar onder leiding van arts-bacterioloog dr F. P. Flu bacterio logische en serologische onderzoekingen worden verricht. Tot 1955 moest net materiaal uit Zeeland worden opge stuurd naar Utrecht voor onderzoek, maar toen het rijksinstituut voor de volksgezondheid de centralisatie be gon na te streven kreeg Zeeland zijn kans op een eigen streeklabaratorium. De afdeling pathologische anatomie is in Middelburg gevestigd, de andere on derzoekingen werden na enig tijd ge concentreerd op Goes. En daar kampte men als hoofdves tiging al spoedig met ruimtemoei lijkheden in de Gasthuisbarak, waar het werk werd en nóg wordt verricht: het aantal onderzoekingen liep op van 7 tot bijna 200 per dag: het andere werk is vervijfvoudigd en het personeel ook. De enige oplossing: nieuwbouw. Omdat er een nauw contact tussen het streeklaboratorium en ziekenhuizen in Goes moet zijn heeft men het nieuwe gebouw dichtbij .Bergzicht' gesitueerd. Het is opgetrokken op de hoek van de Heernisseweg, Beatrlxlaan en de Valckeslotlaan. Daar zal de stichting streeklaboratorium Zeeland straks be schikken over een complex, waar men driemaal meer ruimte heeft dan ln de vijfhonderd vierkante meter barak, die in het Gasthuis voorhanden was. Het streeklaboratorium omvat drie ge bouwen een administratiekantoor, een laboratorium en een dienstgebouw, waarin onder meer de werkplaats, het ketelhuis en een dierenafdeling worden ondergebracht. De architect van het plan is de heer F. Hanegraaf uit Ter- neuzen; de technische leiding bij de bouw heeft de heer C. Groenewout. Met dit nieuwe stuk accommodatie wordt het Zeeuwse streeklaboratorium ook qua inventaris en apparatuur volledig op de tegenwoordige eisen ingesteld. Bij de bouw zijn ook een aantal .snuf jes' toegepast. Interessant is, dat het laboratorium als één van de eerste ge bouwen in Zeeland ls voorzien van zon werend glas. Dan heeft het complex vloer- en plafondverwarming. Op de foto: het nieuwe streeklabora torium van de Valckeslotlaan af ge zien. (Foto PZC) Er bestaat zo'n lief gedragen versje van Alice Nahon, waarin wordt ge zegd dat het goed is om in het eigen hart te kijken ,des avonds als men sla pen gaat'. De politiek is een te hard bedriji voor een dergelijk braaf gedicht, maar toch zou het verheldèrend zijn als de samenstellers en de indieners van de verlanglijsten ln ,het eigen herte' keken vóór ze in bed stapten. Wellicht zouden ze dan in' alle oprechtheid opbiechten, dat ook zij begrijpen en er zelfs van uitgaan, dat de Kabinetsinformateur met de feitelijke Informatie uit hun brieven niets kan doen, hij weet trouwens alle dingen vermoedelijk al. Maar met deze brieven gaat het in eerste instantie hele maal niet om prof Zijlstra, al staat zijn naam als geadresseerde er op, nee deze hele briefschrijverij is in feite gericht op de buitenwereld, is een pressiemiddel- De vakbonden kunnen zonder de zor gen te kennen van de informateur heel makkelijk hun wensen formuleren. Daarmee beïnvloeden of bereiken ze hem waarschijnlijk niet, misschien wel bepaal de groepen in het parlement. Met dit adres van de vakcentrales aan de infor mateur wordt gepoogd in het parlement druk uit te oefenen, waarbij met name valt te denken aan KVP en AR, politieke partijen die een grote aanhang hebben in het NKV (ruim 422.000 leden) en het CNV (ruim 233.000 leden). Met dit adres aan de informateur wordt in feite gepoogd deze twee partijen te richten op een combinatie met de PvdA en niet met de WD. Wanneer echter eenmaal de vakcentrales naar buiten zyn geko men met een dergelijk stuk, kunnen de werkgeversbonden met achterblijven, zij zullen aldus proberen de invloed van het vakverenigingsstuk enigszins te neutra liseren. Deze hele verlanglijstenmethode ls alles bijeen een fraai voorbeeld van politieke pressie, uitgeoefend door groe- Êen die zich er zo nodig hoovaardig op eroepen, dat ze niet aan politiek doen. Overigens Ls heit wel begrijpelijk, dat vertegenwoordigers van bepaalde groeperingen trachten zoveel mogelijk hun wensen te verwerkelijken. Maar ten aanzien van speciaal dit optreden moet er toch wel op worden gewezen, dat der- felijke verlanglijsten tegelijkertijd dui- en op een groot gebrek in het functione ren van onze democratie. Zoals wij deze week al eerder hebben geschreven over het memorandum van Zijlstra en de ant woorden daarop van de fracties: de kiezers zouden nier via de stembus een uitspraak hebben moeten doen. Nu let wel: né. de verkiezingen zeggen allerlei vakbonden en andere organisa ties in dit eerste stadium van de rege ringsvorming: ,Op die en die punten willen wij ons land zo en zo geregeerd hebben'. Die punten echter hadden in alle duidelijkheid de kiezers moeten zijn voorgelegd: het memorandum van de informateur-mi had het memorandum van de minister-president-vóór de ver kiezingen moeten zijn. Dan was wellicht een kiezersoordeel mogelijk geweest en hadden de verlanglijsten, die nu haastig en met veel tam-tam zijn overgelegd, achterwege kunnen blijven. We moeten bovendien maar aannemen, dat alle le den van de Nederlandse vakbeweging achter het actieprogramma staan, dwz alle ruim 1,2 miljoen Nederlanders die bij de vakbeweging zijn aangesloten. Bij een goede verkiezingsstrijd zou daarover geen twijfel mogelijk zijn geweest, want ze zouden zich hebben kunnen uitspre ken. Nu de verkiezingsstrijd niet tot dui delijkheid heeft geleid, is echter de weg vrij voor pressiegroepen. Heeft nog ie mand een verlanglijstAansluiten! Men zette het adres van de informateur er op. ook al zou van tevoren vaststaan dat hij het stuk niet zou lezen. De verlang lijsten zijn immers in feite niet voor de heer Zijlstra bestemd, maar om druk uit te oefenen op het parlement, ze ver schijnen in de publiciteit. Zij worden meer voor de tribune dan voor de in formateur geschreven. Veroordeelde na 15 jaar gepakt LUIK (ANP) De politie van Luik heeft de 44-jarige C. R. uit Eindhoven aangehouden die in deze Belgische stad vyftien jaar onder een valse naam heeft geleefd. Toen hij voor een diefstal in 1950 te Eindhoven werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, vluchtte hij naar Frankrijk waar hij korte tijd later werd gearresteerd wegens diefstal van een auto. Na te zijn uitgewezen trok hij naar Luik waar hij een betrekking aanvaardde op vertoon van het paspoort dat hij van zijn broer in Eindhoven had gestolen. Later begon de man een eigen zaak, maar toen deze korte tijd geleden failliet ging, kwam zijn bedrog aan het licht. Ook bleek dat hij zijn vrouw tot beheerster van deze zaak had aange- steld, eveneens onder valse naam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1