PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLAN VOOR VREDE Machtsstrijd in Tibet bloedig en fel Nieuwe Noord-Bevelandroute ,op weg' BELGISCHE JUSTITIE TAST IN HET DUISTER WILSON ONTHULT: SAMENWERKING MET MOSKOU Vandaag in de krant... Zuivering onder hoge militairen Bomaanslag Brugge mysterieuze zaak VERHOREN LEVERDEN NIETS OP POLITIEMAN DIE BOER SLOEG KRIJGT BOETE Senaat akkoord met uitbreiding staatsloterij Politiek en taalgebruik 210e jaargang no. 38 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 februari 'G7 Sprekershoek ingesproken Pagina 3 LONDEN (RTR, AFP) De Britse premier Wilson heeft giste ren in het lagerhuis gesproken van een geheim plan dat te gele- genertijd wede in Vietnam zou kunnen bewerkstelligen. ,Er sprake van een initiatief een plan dat morgen vrede zou kunnen brengen, dat maar heel weinig nodig heeft om het hele gecompliceerde mechanisme dat ons naar vrede zal leiden, op gang te brengen', zo verklaarde hij, het parlement voor de tweede maal in een etmaal inlichtend over zijn be sprekingen van de afgelopen da gen met de Russische premier Ko- sygin. Bijzonderheden over het plan wilde hjj niet meedelen. Wel zei hij, dat het vol doende zal zijn wanneer de hij het con flict Betrokken partijen de wens te ken nen geven met elkaar te praten. ,Wij neten dat Gromiko in dat geval niet onze minister van buitenlandse zaken zal samenwerken om die wil in daden 0111 te. zetten', aldus Wilson. Bijeenroe ping van de conferentie van Genèv waarvan Gromiko en Brown de voo: zitters zijn, achtte de premier op dit ogenblik niet mogelijk. Waarnemers merken op dat een der gelijke conferentie, zelfs wanneer de rechtstreeks belanghebbenden ermee instemmen, toch weinig kans van sla gen zou hebben wegens de hoogstwaar schijnlijke boycot ervan door Cnlna. Zij vermoeden dan ook dat Wilson en Ko- sygin er iets anders op hebben gevon den en op een geschikt moment rond jVoord-Vietna.m cn de Amerikanen uit sluitend gesprekspartners zullen vereni gen die óprecht vrede wensen in Viet nam. Dit zou onder auspiciën van de twee voorzitters van de Geneefse con ferentie kunnen gebeuren. Vertouwen Wilson verklaarde voorts ervan over tuigd te zijn dat zowel de Amerika nen als de Noordvietnamezen op recht vrede willen. Er moet echter wederzijds vertrouwen worden Zie slot pag. 3 kol. 7) Vredesplan PREMIER WILSON verraste gis teren het Britse lagerhuis met de mededeling dat een plan bestaat dat morgen al vrede in Vietnam zou kunnen brengen. Het plan be rust op Brits-Russische samen werking en is het resultaat van liet overleg tussen Wilson en de Russische premier Kos.vgin. (Pa gina I). Bom in Brugge DE BELGISCHE justitie is nog niets verder gekomen b(j het on derzoek naar de bomaanslag op het gerechtsgebouw in Brugge. Tientallen mensen zijn Intussen gehoord en nog tast men in het duister. (Pagina 1). Verzet in Tibet TEGENSTANDERS van Mao Tse Toeng in Tibet bieden hevig verzet tegen Maoïsten. Het leger in Tibet zou de kant der revolu tionairen hebben gekozen. Er wordt een bloedige strjjd gele verd, melden muurkranten en correspondenten. (Pagina 1). Water IN DE HAVEN van Terneuzen is <Ie drinkwatervoorziening nog steeds een probleem. Een schip per belde gisteren, varend bi) Sluiskil de wal er leid mi g maat schappij om liulp: al twee dagen de vitte Studietoelagen OOK DE eerste kamer beeft zich uitgesproken over de studietoela- genkwestie. De senaat bleek het in meerderheid eens te zijn met bet beleid van minister Diepen horst en bad kritiek op de kri tiek. met name die van studen ten. (Pagina 3) Politiek LEERLINGEN van de chr. de- tailha ndelsvakschool in Middel burg konden vragen stellen aan politieke figuren, wat een leven dige bijeenkomst opleverde. Pa gina 5). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 5 en 6. Economisch en financieel nieuws: pagina 19. MUURKRANTEN MELDEN: Aden: In Aden is de rust nog steeds niet teruggekeerd. Gewapende mili tairen en pantservoertuigen pa trouilleren door de straten. Tijdens anti-Britse demonstraties werden in de laatste vier dagen zeker 16 Brit se militairen en tientallen Arabie ren gewond. (Van onzes Brugse correspondent) BRUGGE Ondanks groot scheepse opsporingen in binnen- en buitenland heeft de Belgi sche justitie nog geen enkel houvast in het onderzoek be treffende de zinloze en misda dige bomaanslag op het Brugs gerechtshof, waardoor onher stelbare schade werd aange richt aan het Vlaams kunstbe zit. Een zestigtal huiszoekingen werden verricht, niet alleen in de streek van Brugge, doch ook aan de kust, te Antwerpen en te Mechelen. Vele tientallen personen werden verhoord. Dit alles leverde geen enkel resul taat op, zelfs niet de minste aanwijzing. Op liet parket werd er blijkbaar in de allereerste plaats rekening mee ge houden dat de aanslag het werk zou zijn van een binnenlandse extremis tische organisatie. Daarom werd bij voorbeeld een huiszoeking verricht bij de leider van de Vlaamse mili- tanlenorde Wim Maes. Maes was tijdens de afgelopen twee jaren regel matig betrokken bij betogingen en relletjes aan de kust. Ook bij leden van het Vlaams verweer is de politie op onderzoek gegaan. Protest De Volksunie, een uiterst rechtse voor uitstrevende Vlaamse partij, heeft dinsdagavond trouwens officieel ge protesteerd tegen het optreden van het Brugse parket en vooral tegen bepaalde verklaringen die sommi ge organisaties ten onrechte in dis- erediet brengen. De Vollesunie be stempelt trouwens de aanslag als volkomen onzinnig. Toch wint de stelling veld dat niet één persoon, maar een georganiseerde bende in Brugge heeft geopereerd. In dit ver band wordt erop gewezen dat de bom met kennis van zaken werd ge plaatst, zodat men hier te doen heeft met iemand die terzake reeds een zekere ervaring heeft. Het tuig was' trouwens doelmatig, dat heeft men best kunnen opmaken uit de schade. Onderwereld Oolc Interpol werd ingeschakeld. Men mag immers de mogelijkheid niet uitsluiten dat hier de Europese on derwereld en dan voornamelijk het Franse milieu aan het werk kan ge weest zijn, al ziet men daar geen di recte aanleiding toe. Wel heeft het Brugs parket tijdens de afgelopen maanden regelmatig af te rekenen gehad met de onderwereld. Veel oor den aan de kust werden opgedoekt en te Blankenberge werd na groot scheepse opsporingen het lijk van de te Brussel vermoorde agent Al- bert de Leener ontdekt, dit na een blitzbezoek van de Franse gangster Jacques Zanotto aan de kust en aan de Belgische hoofdstad. Tenslotte zit in de Brugse gevangenis ook de beruchte bende van André Bigini, ook al eeii Frans onderdaan, die verantwoordelijk is voor een overval te Knokke. De vrouw die op gespoord werd door het parket om dat zij even na de ontploffing drie mannen had zien vluchten, meld de zich bij de politie. Helaas kon zij geen aanwijzingen verstrekken. In plaats van gangsters heeft zij waar schijnlijk drie politiemannen naar hun jeep zien hollen. Zij dacht het matrozen waren. Gewoon glas Dinsdag heerste een reusachtige druk te op het Burgplein, waar talrjjkf verontwaardigde nieuwsgierigen de aangerichte schade kwamen bekij ken. Zowel in liet stadhuis als in het vredegerechtshof en de Heilig Bloedkapel werden de vernielde ge brandschilderde ramen vervangen door gewoon vensterglas. Een zielig schouwspel. Dodental Brussel tot 19 gestegen BRUSSEL (ANP) Door het overlij den vaneen der gewonden en liet vin den van nog enkele doden is liet aan tal slachtoffers van de brand in liet Brusselse bejaardentehuis .Groene Val lei' gisteren tot negentien gestegen. ARNHEM (ANP) De rechtbank te Arnhem heeft dinsdag de 48-jarige wachtmeester bij de rijkspolitie te Di- dain A. K. conform de eis veroordeeld tot 150 gulden boete wegens huisvrede breuk en mishandeling. De politieman had zich wegens een ge ringe zaak bij een boer te Loil ver voegd en daarbij ruzie gekregen. Aan J~ aanmaning van de boer zijn erf te laten gaf hij geen gevolg. Bovendien verlaten heeft hij boer gesl de hitte van de ruzie de ADENAUER OP REIS BONN (AFP) Oud-boiulskanseller Konrad Adenauer is gisteren uit Bonn vertrokken voor bezoeken aan Madrid en Parijs. Hij zal spreken met generaal Franco en president De Gaulle. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De eerste kamer heeft gisteren zonder discussie of hoofdelijke stemming het wetsontwerp aanvaard tot wjjziging van de wet op de kansspe len. Deze wetswijziging opent de moge lijkheid tot vergroting van liet aantal per loterij uit te geven staatsloten door wegneming van de bepaling, dat het aantal serieus wordt beperkt tot ten hoogste vyf. Eveneens zonder discussie of hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp goed gekeurd voor een nieuwe spoorweg-pen sioenwet. Daardoor wordt de pensioen regeling voor het NS-personeel aange past aan de nieuwe algemene burger lijke pensioenwet voor het overheids personeel. TOKIO, MOSKOU (AP) In Ti bet worden bloedige gevechten ge meld en in de Tibetaanse stad Lhasa hebben Mao's tegenstan ders de staat van beleg afgekon digd, zo berichten Japanse corres pondenten uit Peking. Volgens muurkranten hebben troepen onder leiding van generaal Tsjang Koeo-Hoea en zijn plaatsvervanger Tsjang Tsai-Wang gewapende aanhan gers van Mao teruggeslagen en de macht gegrepen in het bureau voor vei ligheid, het politiebureau, de plaatse lijke partij en het volkscomité. Op 10 februari kwamen de troepen van generaal Tsjang in botsing met mao ïsten, onder wie tientallen gewonden vielen en meer dan 10 mensen krijgs gevangen werden gemaakt: 400 aan hangers van Mao zouden zijn ingeslo ten in de kazerne van de revolutionaire rebellen. Volgens deze muurkranten zijn ge neraal Tsjang en zijn plaatsvervan ger tegenstanders van Mao die par tijsecretaris Teng Hsiao-Ping gen. Teng is, met president Lioe Sjao- Tsji, Mao's aartsvijand. Tsjang is bevelhebber van het militaire dis trict Tibet sinds 1952, toen de Chi nezen Tibet onder de voet liepen en de Dalai Lama dwongen in India politiek asiel te Vragen. Derde provincie Tibet is de derde grensprovincie waar gevochten wordt. Ook in Binnen-Mon- golië en Sinkiang langs de westelijke en noordwestelijke grens is het al tot botsingen gekomen. Blijkens muurkranten in Peking is een drastische zuivering onder de hi militairen van China aan de gang een poging de aanhangers van presi dent Lioe Sjao-Tsji af te zetten. Voorts schijnt de vrouw van Mao verder op de voorgrond te zijn getreden. Zuivering Een correspondent van de Japanse krant Sankei Shimbun meldde, dat 25 hoge militairen als volgelingen van de bourgeois reactionaire Ijjn aan de kaak zijn gesteld. Mao's agressieve derde vrouw, Tsjiang Tsjing, is benoemd tot voorzitster van een nieuwe commissie die de zuivering in partij en regerings organen moet doorvoeren. NOORD-BEVELAND Het landschap op Noord-Beveland iigt al een tijdje .overhoop'. Dwars door het voormalige eiland liggen hopen grond, die een stuk van de nieuwe west- oostverbinding markeren. Sinds augustus van het vorig jaar is de firma T. K. de Jonge uit Zierikzee bezig met de aanleg van de nieuwe weg, die het toe komstige .Zeeuwse verkeers plein' Noord-Beveland verder zal openleggen en die het de toeris ten makkelijker zal maken Wal cheren en Zuid-Beveland te be reiken. Tien kilometer weg zal Noord-Beve land doorsnijden: van de Oosterschel- debrugweg naar de provinciale weg bij Kamperland. Duidelijk wordt de route van de nieuwe verbinding nu sen kerke, de eerste fase van onge- zichtbaar tussen Kamperland en Wis- veer 3,5 kilometer. Kort na het zomerseizoen van dit jaar zal deze fase klaar zijn. Een jaar daarna, of als de winter de aanleg niet belemmert voor het zomerseizoen van 1968 verwacht pro vinciale waterstaat het tweede ge deelte van de verbinding te kunnen openstellen, tussen de wegen Wissen- kerke-Geersdijk en Korgene-Colljns- plaat. Wanneer het derde gedeelte van de weg Kortgene-Colijnsplaat tot de toegangsweg naar de Ooster- seheldebrug voor het verkeer te gebruiken zal zijn, is nog niet bekend: ■t l ...tste deel van het project is niet opgenomen in het vijfjarenplan van provinciale waterstaat. Het laatste stuk van de nieuwe weg is ook minder belangrijk dan de eer- ite twee fasen. Dit jaar nog wordt de Noordlangeweg opgeknapt en dat geeft al een betere verbinding tussen de weg Kortgene-Colijnsplaat en de Oosterscheldebrug. De oude verbin ding vanaf Kamperland en dóór Wis- senkerke zal oyer een viaduct wor den geleid. Ook met de bouw van dat viaduct is men nu een heel eind op weg. Na de opening van de Zandkreek- dam in 1960 was het al gauw duide lijk, dat er iets moest gebeuren om de verkeersstroom in de richting van Kamperland op te vangen. Het we gennet op Noord-Beveland was niet berekend om het steeds drukker wor dende verkeer te verwerken. Toen 'n jaar later de Veerse Gatdam werd gedicht nam de verkeersintensiviteit iog eens toe en de smalle slingerwe- .Tfuurhf ;*s|3 - de nieuwe regering in Bonn sprake van een nogal op vallende klimaatswijziging ln West-Duits land. Zij betreft vooral de verhouding jegens het oostelijke deel var. net voor malige Duitse rijk: officiële woordvoer ders spreken niet langer meer over de .Zone' maar durven nu ook de afkorting .DDR' (Duitse Democratische Repu bliek) in de mond te nemen. Het gaat allemaal noz wel een beetje moeilijk, maar er Is m leder geval een verande ring. het begin misschien van een betere Oost-West relatie in Europa. Wellicht dat nu ook het woord .Zone" in Duitsland <- n positievere betekenis kan krijgen Sinds de politiek zich van deze aanduiding meester heeft gemaakt, heeft het name lijk een onaangename bijklank gekregen. Enige maanden geleien heeft daarover de auteur Dieter Hildebrandt een uiterst lezenswaardig stuk geschreven in h«-t blad ,Der Monat*. Politiek en taalge bruik zijn nauw met elkaar vertinden, zo blijkt nog weer eens uit zijn artikel. Sinds het ontstaan van de bondsrepu bliek dwz West-Duitsland heb ben de regeringsautoriteiten van Bonn zich altijd beschouwd als de enige eenware woordvoerders van Duitsland als "geheel. Weliswaar kon men moeilijk het feit ontkennen, dat er ook een rege ring in Pankow zetelde, maar men poog de het niettemin voortdurend en mén deed uiterst emotioneel. Vandaar ook. dat men het gebied van de Pankow re ge ring slechts wilde aanduiden ala .de zone', een afkorting van .bezettingszone", daarmee aangevend dat Oost-Duitsland "een zelfstandige staat was. maar een door Rusland bezet gebied. Door dit hardnekkige en zeer eenzijdige woord gebruik werd het begrip .zone' in hef na oorlogse West-Duitsland de kortste for mule om zonder nadere definitie alle emotionele weerzin en afkeuring jegens het communistische regiem van Üll- bricht aan te geven. Hét woord kreeg daardoor een hatelij ke klank, het kreeg de betekenis van ,dic- tatuurstaat', men leg de er alle afkeer in die men voelde voor een wereldbeschouwing de communis tische die men met alleen afwec-s. maar die men ook wilde bestrijden Te gen deze achtergrond nu heeft Dieter Hildebrandt gespeurd naar de gevoels waarde. die het woord .zone' vroeger in de Duitse taal had. Daarbij kwam hij tot opvallende resultaten. Dichters aLs No valis, Schiller en Goethe gebruikten het woord vrijwel altijd in een vriendelijke, ja zelfs enthousiaste betekenis. Met cita ten toont Hildebrandt aan dat deze dich ters het woord ,zone' gebruikten alsof het door licht was omgeven. Welk een groot verschil met het huidige West- auitse spraakgebruik. Met tientallen voorbeelden illustreert hij zijn betoog, soms ook met zeer typisch-Duitse, vooral als het gaat om de combinatie van twee woorden zoals: Zone-vluchtelingen' of zone-elftal'. Bij Helmstedt is zelfs een (nu vertalen we maar niet) .Zonenrand- betreuungsstelle. In een gesprek onlangs over de invloed yan de politiek op het taalgebruik wees men ons er op, dat ook in Ne derland sommige woorden politiek .be smet' zijn gewórden. En ats voorbeeld werd genoemd .vrede'. Wanneer men dit woord ziet staan in nieuwtestamentische zin, als aanduiding van een volmaakte toestand, een vrede ,die alle verstand te boven gaat', dan heeft het een extatische glans. Soms ook kan het geladen zijn met een groot verlangen, bijvoorbeeld in het bekende vers over de vrede van Dirk Rafaelszoon Camphuysen. Maar deze be tekenissen vallen geheel weg wanneer men het woord in politieke zin gaat ge bruiken: .Vrede in Vietnam' kan een agressieve uiLdrukking zijn, sterk anti- Amerikaans geladen." Voor sommige mensen is een uitdrukking als .Vredesco- mité' een politiek-besmet woord, dat hun onaangenaam in de oren klinkt omdat zij het associëren met een politieke denk richting, die niet de hunne is. Zo kan men doorgaan: het woord .vrede' is niet meer een aanduiding voor een begrip dat aan een ieder zonder meer duidelijk is als een bepaalde ideële toestand, het is ook strijdwoord, een slogan in een ideo logische machtsstrijd geworden. Overi gens is deze ontwikkeling allerminst ty- pïsch-Nederlands, zij valt over de hele wereld te signaleren. Er zijn nog vele andere woorden te noemen, die in de politiek van vandaag zijn geladen met emoties waarvan men vroeger geen weet had. De afgelopen weken is ook Nederland overspoeld geweest door politieke emoties en daarbij zijn woorden ge bruikt en begrippen gehanteerd op een manier, die men moeilijk als verant woord kan beschouwen. De politici had den zichzelf in dit opzicht een vrijbrief verleend. Zoals op een verkiezingsverga dering in Zeeland werd opgemerkt: .In de verkiezingsstrijd kan men niet elk woord op een goudschaaltje wegen'. Bij de bepalingen van een beleid de fase waarin we nu treden, na de verkiezingen is het echter dringend nodig om aller lei begrippen juist wel precies te wegen een goudschaal, om ze te ijken tenein- exact te weten wat men er mee be doelt. Er is pas een boekje verschenen een uitstekend geschrift van de vroe gere medewerker van Kennedy, prof Schlesinger, over Vietnam. Daarin wordt op de laatste bladzijde gezegd. .Laten wij nooit vergeten, dat ingewikkelde proble men alleen kunnen wórden opgelost door een beredeneerde ar.alvse. Het nadruk leggen on de rede is de laatste hoop van een democratische maatschappij". In zulk een analyse passen geen woorden, die geladen zijn met allerlei emoties. In West-Duitsland bijvoorbeeld is het woord .zone' niet meer te gebruiken als het gaat om redelijk te soreken over de ver houding tussen oost en west. Men heeft dat daar gelukkig ingezien. Politiek en taal zii nauw verbonden, zo nauw dat het uiterst gevaarlijk kan zijn in het taalgebruik de rede om te wisselen voor de emotie. gen maakten Noord-Beveland minder aantrekkelijk voor automobilisten. De openstelling van de autoweg Goes-Kats maakte het noodzakelijk de oost-westverbinding te verbeteren. Dat is gebeurd, maar de bouw van de Oosterscheldebrug maakte een nog forsere aanpak nodig: men stond toen voor de keuze de bestaande .dwarsweg' door Noord-Beveland op nieuw op te lappen en rond de dorps kommen te leiden of een andere rou te te nemen. De keuze is op een nieuwe verbinding dwars door het Noordbevelandse land gevallen. De aanleg van deze oost-west-weg. van Oosterscheldebrug naar Kamperland, was een van de redenen om de ruil verkaveling aan te vragende aan de landbouwpercelen aangerichte scha de kan nu in ruilverkavelingsverband Op de foto: het viaduct-in-aanbouw bij Kamperland, waar de wegen van bestaande verbinding naar Wissen- kerke en de nieuwe route scheiden. (FotoPZC). BESTUUR ACTIE-COMITÉ RTN GEVORMD In aansluiting op de vordering bij de Amsterdamse rechtbank tot entbinding van de RTN. heeft zich een actiecomité tot oprichting van een nieuwe RTN ge vormd onder voorzitterschap van <le heer G. Grit te Haarlem. Leden van het bestuur van het actiecomité zijn de he ren P. de Jong te Franeker. Schmitz le Amsterdam. D. G- Rommen te Den Haag en A. v. d. Polder te Voorburg. Met boerenpartij-kamerkandidate Hettv Bennink is wel gesproken, maar die be sprekingen zijn nog niet afgerond .Aan het eind van de week kunt u meer sen sationeel nieuws verwachten' aldus de heer Grit. Het actie-comité RTN heeft in Haar lem een postbus voor adhesiebetuïgin gen geopend onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1