AMERIKANEN HERVATTEN LUCHTOORLOG Hoechst in Sloe aan constructie toe Atoom- verdrag nabij' BOM VERWOEST BRUGSE KUNSTSCHATTEN Daders en motief onbekend Anoniem7 WEER BOMMEN OP N-VIETNAM Verontwaardiging in Vlaanderen Vandaag irs de krant... Onlangs werden wij opgebeld door een anonieme me vrouw uit Zeeuwsch- Vlaanderen. die bewaren had tegen ons standpunt, dat wij onlangs op deze plaats naar voren brachten inzake de ge meentelijke herindeling. Er ontspon zich een discussie over dit onderwerp, waar bij haar van onze kant werd gesugge reerd een bijdrage te zonden vóór de ru briek .Lezers schrijven': ook door <*-n dergelijke rubriek wordt Immers het ge sprek over een belangrijke kwestie le vendig gehouden. De bewuste mevrouw voelde daarvoor echter niets, want zei ze ,L" wilt daar een naam onder heb ben en daar begin ik niet aan. Je wordt er direct op aangekeken en jc weet nooit wat de gevolgen zijn'. Welke gevolgen? Xa enig aandringen begrepen we. dat onze gesprekspartner met name op za kelijke gronden in het openbaar geen duidelijk standpunt wilde innemen, voor al niet omdat er gemeentelijke overhe den bij betrokken zijn. waarmee zij in ander verband had te maken. Het ver dere verloop van het gesprek doet niet ter zake: waar het ons ditmaal om gaat is het (ons althans steeds weer) opvallende feit, dat er voortdurend weer mensen zijn, die weliswaar over een zekere aangelegenheid een be paalde mening huldigen, maar er voor schromen onverbloemd voor deze me ning uit te komen. Soms zelfs is er sprake van een soort angstgevoel. In het hier bedoelde telefoongesprek zei men aan de andere kant van de lijn: .U zou ingezonden stukken anoniem moeten plaatsen, dan zouden veel meer mensen in de krant voor hun mening durven uit komen'. Durven? Waarom moet dat samen gaan met anonimiteit? Een derge lijke reactie verbaast ons en stelt ons teleur. Waarom zou men in een sa menleving als de onze niet met open vizier voor een standpunt uitkomen? Waarom zou dat anoniem moeten ge beuren? We hebben helaas echter de indruk, dat de neiging tot de anonimiteit sterker verbreid is dan men zo .op het eerste gezicht' zou aannemen. Wij ont vangen namelijk nogal eens brieven die óf anoniem óf kwasi-ondertekend (met een onleesbare handtekening) zijn, brie ven waarin over een of ander onderwerp een bepaalde mening ten beste wordt ge geven. Uit de stijl kan men meestal af leiden of het stuk afkomstig is van een wat men zou kunnen noemen .querulante figuur' dan wel van iemand, die over de bewuste kwestie heeft nagedacht. Het opvallende is nu, dat de meeste anonie me briefschrijvers in de laatste catego rie thuishoren, tenminste die indruk hebben we. Zo kregen we onlangs een brief, waarin enkele opmerkingen wer den gemaakt over de verslagen van de PZC over vergaderingen van een zeker openbaar college, een brief echter die zonder meer duidelijk maakte dat de schrijver tot de leden van dat college be hoorde. Niettemin was het epistel voorzien van een onleesbare handtekening. Als ontvanger van de brief is er maar een mogelijkheid: de prullema.nd in. Maar we vragen ons dan wel af: wat bezielt de schrijver? We kunnen ons met de beste wil van de wereld niet verplaatsen in zijn geesteshouding. Waarom zegt hij niet frank en vrij wie hij is? Soms ook krijgt men een stuk met een op zichzelf redelijke inhoud, waarbij dan wordt ge zegd: ,Mijn functie laat'niet toe. dat'ik mij bekend maak. maar ik meen er goed aan te doen u mijn zienswijze mee te delen'. De zienswijze gaat al even snel de prullemand in als elke andere ano nieme brief. Maar de vraag blijft: waar om het vizier niet open gedaan Om misverstanden te voorkomen: het is niet zo, dat de redactie van de PZC wordt overstroomd met brie ven van onbekenden, maar zo eens in de veertien dagen drie weken is er toch wel een. Het blijft een zonderling ver schijnsel, deze angst om naar buiten te treden. Let wel: we hebben het hier over mensen met een redelijk standpunt, niet over figuren die dreigbrieven en andere onaangename dingen schrijven aan bij voorbeeld televisiemensen als Mies Bou- man. Dergelijke anonieme dreigers heb ben waarschijnlijk ergens in de diepe krochten van hun geest naar we aanne men enkele onaangename defectjes. waardoor ze reageren zoals ze reageren. Nee, we bedoelen hier de mensen die vaak heel plausibele dingen neerpennen maar dat toch in het verborgene doen. Er is blijkbaar sprake van vrees om met een bepaalde opvatting in de openbaar heid te komen: zakenmensen bijvoor beeld, die bang zijn klanten in het harnas te jagen, ambtenaren die hun eigen overheden niet willen aanvallen, gewone burgers die soms bang zijn voor reper cussies als hun mening niet in het straatje komt van een bepaalde instan tie, enfin er zijn met enige fantasie allerlei drogredenen te bedenken voor deze houding. In een volwassen samen leving echter zou men toch anders mo gen verwachten, minder vrees, meer eer- Sjkheïd. Morgen gaat Nederland naar de stem bus. Dat betekent dat de Neder landse staatsburger via verkiezingen kan duidelijk maken hoe hij meent dat de volgende vier jaar zijn land geregeerd moet worden, althans zo kan men het (theoretisch) formuleren. Dat gebeurt in .geheel van elkander afgescheiden stem hokjes' zoals de kieswet i'oorschrijft .waarin de invulling van het stembiljet in het geheim geschiedt'. In het geheim: welk een voorrecht. Want bij herhaling blijkt, dat onze samenleving vele mensen kent. die volstrekt anders reageren als zij alleen zijn dan wanneer zij menen dat er op hen wordt gelet. Gelukkig staan ze alléén in het stemhokje. Ze houden er misschien opvattingen en meningen op na. waarvoor ze niet tegenover anderen durven uit te komen. Hoogstens schrij ven ze een brief aan een krant, anoniem. Is de samenleving dan toch niet zo vol- I wassen dan we soms wel in Nederland ipenen Wij zullen echter de kieswet niet op onze rubriek .Lezers schrijven' toepassen: we pogen daarin een discus sie met open vizier te bevorderen. Wie weet komt er nog wel eens een rijd da: deze rubriek kan worden geredigeerd zonder dat er anonieme brieven komen en zonder aarzelende telefoontjes. Ge duld. geduld... Prinses Margriet en echtgenoot naar Nederland? WILLEMSTAD (ANP) Prinses Mar griet en haar echtgenoot, mr Pieter van Vollenhoven vertrokken gisteren van het Antilliaanse eiland Sint-Maar ten, waar zij bijna twee weken geweest zijn. Het reisplan van de prinses en haar echtgenoot is niet bekend. Ver wacht wordt dat het paar via Porto Ri co en Canada naar Nederland zal gaan. 210e Jaargang no. 37 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Pagina 4 Dinsdag 14 februari 1967 Clowneske verkiezings elementen' LONDEN (AFP) Amerika heeft gisteren bekendgemaakt dat de bombarde menten op Noord-Vietnam zijn hervat en de president van laatstgenoemd land, Ho Tsji-Minh, heeft in een boodschap aan de paus na lange tijd opnieuw de als vier punten' bekend staande voorwaarden voor een vreedzame regeling van Vietnamese kwestie opgesomd, welke al eerder door Washington als onaan vaardbaar zijn verworpen. Dat is de teleurstellende afloop van de misschien wel meest dramatische fase in de vredespogingen tot dusver. Geruime tijd heeft er maandag nog hoop bestaan dat een of an dere regeling kon worden bereikt. De Russische premier Kosygin heeft volgens welingelichte krin gen in de Britse hoofdstad na de opschorting van de luchtaanvallen op Noord-Vietnam na afloop van het ,Tet'-nieuwjaarsbestand Ha noi tot een tegenprestatie trach ten te bewegen. Hij faalde, zoals ook premier Wilson faalde in zijn poging, bij Washington verder uit stel van de hervatting der bom bardementen te bewerkstelligen. GEORGE BROWN: LONDEN (AP) De Britse mi nister van buitenlandse zaken, George Brown, heeft gisteren mee gedeeld, dat de wereld zeer dicht genaderd is tot een verdrag waar-, hij de verspreiding van atoom wapens verboden wordt. Hij liet doorschemeren da.t het aanvaard baar zal zijn voor atoomlanden en niet-atoomlanden, ook West-Duits- land. Brown verklaarde dit tijdens een pers conferentie slechts enkeie uren na het vertrek van Sowjet-premler Kosygin. 0|i een vraag of Engeland de Ocler- Neisse linie als de Duitse oostgrens gaat erkennen, zei Brown: ,Ja, in zekere zilt wei'. Op grond van aanwijzingen waarover men gisteravond in Londen beschikte kunnen de gebeurtenissen van het voor Vietnam beslissende etmaal als volgt worden gereconstrueerd: ZONDAG 18 UUR: op Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier, weten Wilson en zijn minister van bui tenlandse zaken. Brown, Kosygin ertoe te bewegen, dat hij Hanoi om het door Amerika gewenste' tegengebaar ver- j zoekt naar verluidt stopzetting van de infiltraties in Züid-Vietnam. Kosy gin had al eerder Edward Heath te kennen gegeven dat de Amerikaanse stap naar zijn mening niet ver genoeg ging, dat er een permanente stopzet ting van de bombardementen moest ko men. Niettemin laat de Russische pre mier Hanoi benaderen. ZONDAG 22.30 UUR: Wilson en Ko sygin ondertekenen het slotcommuniqué van hun overleg, in de hoop nog voor de terugkeer van de Russische premier naar Moskou antwoord uit Hanoi te zullen ontvangen. Kosygin keert naai zijn hotel terug, Wilson naar zijn ambts woning in Downing Street. Vanwaar hij de paus en Johnson op de hoogte stelt. Laatstgenoemde deelt hem mee dat hij niet eindeloos op bericht uit Ha noi kan wachten, dat de militairen on geduldig worden, dat de Vietcong van de situatie profiteert. Johnson waar schuwt dat de luchtaanvallen zullen worden hervat wanneer Noord-Vietnam niet in de loop van maandag geant woord heeft. Waarschuwing MAANDAG 00.55 UUR: Wilson be geeft zich met Brown naar Kosygin, die op het punt staat naar bed te gaan, en licht hem in over Johnsons waarschu wing. MAANDAG 11.00 UUR: Wilson neemt op het vliegveld Gatwick af scheid van Kosygin. Er bestaat nog enige lioop. Wilson zegt: ,Er zijn be langrijke en mogelijk beslissende stap pen voor vrede genomen'. Verklaring MAANDAG 16.00 UUR: Wilson legt in het lagerhuis een voorzichtige verkla ring af, geeft daarna een pérsconferen tie waarop hij al zegt dat ,als deze kans wordt gemist, er best weer een nieuwe kan komen'. MAANDAG 17.00 UUR: De persbu reaus melden dat president Ho Tsji- Minh van Noord-Vietnam in een bood schap aan de paus onverwacht weer een harder standpunt inneemt. Kort daarna (Zie slot pag. 3 kol. 1 (Van onze correspondent) BRUGGE Precies om 3 uur 13 in de nacht van zondag op maan dag is aan de gevel van het Brugs gerechtshof een krachtige brisant bom ontploft. De knal, die in een straal van ruim vier km werd ge hoord, veroorzaakte paniek, voor al in de oude stadskern, waar de bewoners in nachtgewaad de straat oprenden. Onder hen be vond zich ook ridder P. i Outryve d'Ydewalle, gouverneur van West-Vlaanderen. Zijn ambts woning is slechts op honderd me ter afstand van de plaats van de ontploffing gelegen. De zoldering van zijn werkkamer was ingestort en overal wapperden gordijnen door de gebroken vensters. Het befaamde Burgplein een trek pleister voor de toeristen leek een slagveld. Twintig minuten na de ont ploffing bevonden wij ons ter plaatse. Radeloze mensen begonnen de stapels glasscherven op te ruimen. Dé bom was ontploft aan de linkerzijde van de zware eiken toegangspoort van het ge rechtshof, waar nu een kui'l van een hal ve meter te zien is. De poort zelf werd door de luchtdruk opgetild en een tien tal meters verder neergesmalct. De ge- van dit prachtige gebouw, daterend uit 1722 werd zwaar gehavend. Natuur lijk sprongen alle vensters aan scher ven en tevens werd aanzienlijke schade aangericht aan het meubilair en aan talloze schilderijen. Stadhuis Even ernstig is de schade aan het go tische stadhuis uit 1420, één van de mooiste en oudste raadhuizen van Vlaanderen. Brokstukken van de sier lijke gevel stortten op de straatstenen, maar een beslist onherstelbaar verlies is vooral de vernieling van de unieke gebrandschilderde ramen en medaillons, waarvan de waarde onschatbaar is. De zelfde troosteloze aanblik biedt de Hei lig Bloedkapel, waarvan de crypte uit 1134 in romaanse stijl vrij gaaf be waard bleef. Erger is er het bovenste fedeelte de eigenlijke Heilig Bloed- asiliek aan toe. Het betreft een gotisch bouwwerk uit de vijftiende eeuw met een groot aantal eeuwen oude gebrandschilderde ramen, die de graven van Vlaanderen voorstelden. Met opzet wordt hier de verleden tijd ge bruikt, want er bleef helaas niets van over. Men wil trachten aan de hand van (Zie slot pag. 3 kol. 5) De bom die zondagnacht in Brugge ontplofte heeft een zware poort- deur van het gerechtsgebouw aan splinters geslagen flinksJOok aan het stadhuis werd zware schade aangericht. Met name de gebrand schilderde wapens in de ramen vierden ernstig beschadigd (rechts)- Onder: Roger Tilmans was het dichtst bij het gerechtsgebouw toen de bom ontplofte. Hij kreeg de schrik van zijn leven. Weer bommen AMERIKA heeft de bombarde menten op Noord-Vietnam gister avond hervat. Washington gaf op dracht tot het uitvoeren van nieu we luchtaanvallen toen gebleken was «lat het nachtelijk overleg tussen de Britse premier Harold Wilson on de Russische regerings leider Kosygin niet tot concrete vrcdesvooruitzichten bad geleid. (Pagina 1 Bom in Brugge DE BOMEXPLOSIE zondagnacht in Brugge heeft zware schade aan het historisch stedenschoon ver oorzaakt. Gerechtsgebouw en stadhuis werden het érnstigst ge troffen. In Vlaanderen heerst gro te verontwaardiging over de aan slag. (Pagina 1). Reliëf HOECHST krijgt relief: op liet terrein eau deze chemische in dustrie ui Vlisshigen-Oost begin nen zicli Installaties af te teke nen. (Pagina Ij. Praten HET LANDBOUWSCHAP wil praten met België; praten over de luchtverontreiniging, nog vóór lief nieuwe oogstseiznen begint. (Pagina 2). Congressen MIDDELBURG is als congresstad erg in trek. In de agenda van de Middelburgse Schouwburg zijn al meer boekingen gedaan dan vo rig jaar; een mededeling, die ge daan werd bij de heropening van het schouwburgrestaurant. (Pa gina 2). Proces DE OPENBARE aanklager in het .proces-Harster' heeft gisteren te gen de voornaamste verdachte 15 jaar tuchthuisstraf geëist. De eisen tegen Zöpf en Slottke luid den respectievelijk 10 en II jaar tuchthuisstraf. (Pagina 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2 en 5. Economisch- en financieel nieuws pagina 9. VLISSINGEN-OOST Na een pe riode van voorbereidingen in en net. hoven de grond krijgt de nieuwe chemische industrie van Hoechst- Ylissingen NV in het Sloegebied al op grote afstand duidelijke herken ningspunten. De bouwbedrijven zijn op het ogenblik bezig met de monta ge van de eerste produktie-eenheïd, het ovenliuis voor de fosforfabriek. Hoge montagekranen tillen zware stalen kolommen op hun plaats en binnen afzienbare tijd zal midden op het Hoeehst-terrein het stalen skelet voor de bijna vijftig meter hoge fos- for-oven z\jn model hebben gekregen. Zoals bekend is het de bedoeling dat volgend jaar de eerste fosfor-oven van Hoechst in het Sloe in bedrijf komt. Op liet eerste bouwblok, onge veer in het hart van het ongeveer 60 hectares grote terrein, is sinds de vorige zomer heel wat werk verzet en zal ook nog heel wat moeten ge beuren om het zover te krijgen. De verschillende bouw- en montageon- derncmingen, die hier aan de gang zijn voor de bouw van de fosforfa briek. hebben al een heel legertje personeel op de been gebracht. Glo baal komt het erop neer dat dage lijks ongeveer 200 man personeel naar de met portiers bemande hoofd ingang van liet complex trekt. In de eerste maanden nadat rijkswaterstaat liet terrein bouwrijp had opgeleverd begon het bij Hoechst in het Sloe al lemaal met de ontsluiting van het terrein, wegenaanleg, de bouw van een modern kantoor vlakbij de hoofd ingang en met graven, heien en be- tonstorten voor de fundaties. Op het ogenblik dreunen nog heimachines palen de bodem van het Sloeterrein in. maar intussen is ook een eerste serie bouwkranen en gieken boven de pas gestorte betonbasis verschenen. Een Duitse onderneming levert de stalen kolommen en spanten en een ploeg van de Koninklijke Mij. .De Schelde' N\ te Viissingen zorgt voor de montage. Na hot stellen van het geraamte zal het ovenhuis en de naastliggende hallen voor de verdere voorbereiding van de fosforproduktïe worden afgewerkt en zullen de fa- brieksinstallaties worden geplaatst. De inrichting van de nieuwe fosfor fabriek in Vlissingen-Oost zal wor den uitgevoerd door Knapsack AG. een dochteronderneming van Hoechst in Keulen. In feite zal de fosforfa briek in Zeeland een uitbreiding van de capaciteit van Knapsack beteke nen. Het is de bedoeling dat Hoechst- Vlissingen volgend jaar zal starten met een produktïe. die ongeveer 30.000 ton fosfor per jaar zal belo pen. Voor de aanvoer van de grond stoffen zal bij het terrein van Hoechst in he, Sloegebied havenac commodatie worden aangebracht. Op de foto: het begin van de staalconstructie is er. (Foto PZC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1