Landbouw ontstemd over tracé PZEM-lijn Sloe sis? Oosterschelde in de Delta': thema congres in Zierikzee Dode bij botsing te Terhole Penetratie Sloe in Beveland 2 Zeeuwse ALMANAK Snoek Recreatiegebied MAN STAL GELD VAN SCHOLIER Onaanvaardbaar MR PORTHEINE VOOR VVD THOLEN VRIJHEID NIET TE STERK IN BRIEF AAN MINISTERS REDELIJKE VERLANGENS GENEGEERD' Zinker STOOKOLIE OP ZEEUWS STRAND: 85 DODE VOGELS DIENST VAN STAAT STELLEN' Over omroepwet: slecht ontwerp; slecht verdedigd OP 28 APRIL: INFORMATIE EN DISCUSSIE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Bnllant - schitterend bezit voor altijd! van Andel Hoogstraat 1M-1S2 Beyerlandaolaan 17« Rotterdam Organisatie van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Tussen fle toekomst van Zeeland' en jKogél uit buks treft brom fietsergeklemd, troffen we deze week in onze bloedeigen PZC een alleraardigst berichtje aan, dat we enkel en alleen voor de aar. digheid nog eens willen laten af drukken. HENGSTDIJK De heer Th. v. Meel uit het Belgi sche Stekene-Waes zal heel wat moeite hebben om zijn kennissen te laten geloven dat hij een snoek van meer dan 11 kilo heeft gevangen. Het gebeurde zondag toch echt bij viswedstrijden in TDe Vogel' onder Hengst, dijk. Het reuzenexemplaar dat de heer v. Meel aan de oppervlakte bracht woog om precies te zijn 11 kg en 600 gramDe lengte van de snoek was 107 mm. Dief berichtje, nietwaar? We hebben terzake van maten en gewichten en de tijdens vele (en lange) schooljaren aangekweekte liefde daartoe toch even een en kele rimpel in het moede voor hoofd getrokken. 107 mm moet namelijk volgens de alom geciteerde Bartjens een afstand van bijna elf centimeter bedragen. In geval van een door ons toege juichte evenredige verdeling zou op élke lengtecentimeter van de betreurde snoek een gewicht van om en nabij de kilogram drukken en als je je dan gaat voorstellen hoe dat beestje er uit gezien moet hebben kom js tot de vraag: .Waar blijft de zo geprezen stroomlijn van heer Snoek?' ergens. Het wordt een toestand zonder kop of staart, een zogehe- ten rompkabinet, waar .weinig van uitgaat'. We hebben de opsteller van het bericht (ter redactie bekendred.) maar eens bemoedigend toege knikt. Hij heeft het tenslotte heel wat moeilijlcer als de heer Th. van Meel uit het Belgische Stekene- Waes, om zijn luizig lachende kennissen te laten geloven dat zijn verhaaltje niet rechtstreeks aan het Latijn is ontleend. De geachte collega i-s intussen ook al van een passende bijnaam voorzienKnier. Knier gaat een zeer zorgelijke tijd tegemoet. De vis wordt ten slotte erg duur betaald. ling van het deltagebied'. Ir P. Sante- ma, hoofdingenieur van de rijkswater staat in de afdeling waterhuishouding, aanpassingswerken en inrichting delta- meren van de deltadienst houdt een in leiding over de waterhuishouding in het deltagebied daarbij de aandacht vesti gend op mogelijkheden en onmogelijk heden mede in verband met de toekomst van de Oosterschelde. Inspecteur ir H. Corver van algemene zaken en planologie van de cultuur technische dienst spreekt over de ont wikkelingen in de landbouw in het Zeeuwse deltagebied, oud-hoofdredac teur ir J. Loeff van de .Waterkampi oen' snijdt op het congres het onder werp ,De Oosterschelde als recreatie gebied in de Zeeuwse delta' aan en ir P. Tideman, hoofdingenieur-directeur van staatsbosbeheer in de directie Zuid- Holland en Zeeland zal morfologische, biologische en oeeologische aspecten van het Oosterscheldegebied belichten. Tenslotte maakt ETI-directeur drs M. C. Verburg aantekeningen bij de economi sche balans van het deltaplan die voor Zeeland van belang kunnen zfln. In het forum onder voorzitterschap van dr Ir Van Beekom hebben zitting: PZEM-dlrectenr ir T. Bogerd, Ir M. A. Geuze, lid van de eerste kamer en oud voorzitter van de ZLM, de heer N. RL de Jonge, hoofd van de afdeling land schapsarchitectuur van het staatbosbe- heer, prof dr P. Korringa, directeur van het rijksinstituut voor vissprijonderzoefe, oud-directeur dr F. P. Mesu van de cul tuurtechnische dienst, burgemeester mr F. G. Sprenger van Domburg en dr D. TERHOLE Bij een verkeers ongeval in Terhole (gemeente Hontenisse) is gisteren de 65- jarige P. de Regt uit Terneuzen om het leven gekomen. Zijn kleine personenauto werd op een drie sprong in de voorrangsweg Perk- Solder-Hulst in de flank aangere- en door een met zeven ton dui- venvoer geladen vrachtwagen en tientallen meters meegesleurd. Belde auto's kwamen via een heg en het fietspad in de linkerberm- sloot terecht. Het ongeluk gebeurde tegen 12 uur doordat de bestuurder van de personenauto geen voorrang ver leende aan de in de richting Hulst rijdende vrachtauto." Hoewel de vrachtautobestuurder poogde de personenwagen te ontwijken, ont stond er een botsing waarbij de kleine auto finaal werd vermor zeld. De bestuurder van de vrachtauto, M. H. B. uit Eethen (N.-Br.), bleef ongedeerd. Het stoffelijk overschot van de veron gelukte Terneuzenaar is later overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst. Op de foto: de totaal in elkaar gedrukte personenauto. van der Wel, griffier der Zeeuwse sta ten. Zowel de Inleiders als de sprekers zijn leden van het genootschap der weten schappen. Ook voor niet-leden ls dit congres toegankelijk. Het Zeeuws ge nootschap, dat enige jaren geleden de organisatie van een congres over het bevolkingsonderzoek op zich nam, ia voornemens de inleidingen, vragen en opmerkingen te bundelen en te publice ren In het Zeeuws Tijdschrift Het programma van het congres bevat oolc nog een ontspanningsgedeelte. Dat bestaat uit een vaartocht naar de mond van de Oosterschelde, een diner in res taurant Mondragon en een luchtig avondprogramma. Het gaat bij dit laat ste om de vertoning van een kleuren diareportage met de stad Zierikzee als gegeven. De dia's zijn gemaakt door da heer J. van Ast. De tekst is van de heer M. J. bij de Vaate en de heer H. Blan kere tekent voor de sonorisatie. Het congres begint om kwart voor tien 's morgens met een ontvangst Burgemeester D. W. Kastelein heeft zich bereid verklaard het weten schappelijke deel van het congres te sluiten. ADVERTENTIE (Slot van pag. 1) scliap VJissingen-Oost i o ook nieuwe gegadigden op korte termijn iets kun nen aanbieden. Men hoopt bijvoor beeld nog steeds op een gunstige be slissing van hot Franse Pechiney-con- cern voor do vestiging van een alu- miniumfabrick in het Sloe. Zoals men weet stelt do directie van deze bui tenlandse onderneming vestiging af hankelijk van een bijdrage uit de zo genaamde .aardgaspot' voor de indus trievestiging. Voorlopig gaat men bij de grondwer- ving uit van een oppervlakte van 280 hectares. De gronden liggen in de Van Cltterspolder, de Zuid-Kraaijert- polder en een deel van de Konings polder. Zeven landbouwbedrijven zul- len voor deze Sloe-uitbreiding geheel moeten worden opgeheven: van ne gentien andere bedrijven zullen gro tere of kleinere kavels beschikbaar moeten komen. De onderhandelingen over de grond-' overdracht moeten nog worden geo pend. Het staat nog te bezien of be langhebbenden in deze polders bereid zijn vrijwillig afstand te doen hun grond. De taxateurs van het zullen in overleg treden le taxateurs van de TERNEUZEN De gemeentepolitie van Terneuzen heeft woensdag H. J. P. uit Lamswaarde aangehouden, die ervan wordt verdacht 15.- te hebben ont vreemd van de Hulsterse scholier V. De jongeman had P. in een Terneuzens café maandag enkele missie-loten ver kocht, waarop deze hem uitnodigde voor een brommerritje. Dat eindigde in Drie wegen. P. stapte daar af en dwong V. F. de 15,die hy by zich had af te ge ven. De man was al eerder in moeilijkheden gekomen met de politie in Kloosterzan- de, waar hij een wielrijdster had lastig gevallen. Zij wist met veel moeite haèr belager van zich af te slaan. P. is voor lopig ingesloten op het Terneuzense po litiebureau. (ADVERTENTIE) suggestie het PZEM-tracé over land, voor een deel in toekomstig industrie gebied aan de Bevolandse kant van liet Sloe te projecteren. Het havenschap ,Vlissingen-Oost' i.o. ver wierp dit voorstel, met. het oog op de belemmeringen, die een dergelijke hoogspanningslijn op het. eigen indus trieterrein tot gevolg heeft. Een derde voorstel van de landbouw ,om te tonen dat men tot het uiterste wil gaan bij het verlenen van mede werking in het belang van de ont wikkelingen in Zeeland' gold eer tracé ten zuiden van de Quarlespol- der, in een polder, die bij de domei nen in exploitatie is. .Daardoor kon worden voorkomen, dat meerdere goed verkavelde bedrijven in de Bijleveldpolder en de Quarlea- polder, waarin al masten staan van de lijn Vlissingen-Goes, opnieuw wer den belast met een dergelijke lijn. Als dat zou gebeuren, zouden som mige bedrijven in totaal drie tot vijf masten op him grond moeten accep teren, wat voor een goede bedrijfs voering funest is', aldus de gedach- tengang van de gewestelijke raad. De domeinen zijn bereid de nodig dewerking te verlenen aan deze op lossing. Van de kant van de PZEM en de commissie elektriciteitswerken werd deze wens echter afgewezen. Daarover is de Zeeuwse georgani seerde landbouw bijzonder teleurge steld: ,De argumenten, die werden aangevoerd, zijn voor ons onaan vaardbaar, omdat ze geen enkel con creet gegeven bevatten', zo stelt de gewestelijke raad. Men voorziet ook, dat de landbouw de volledige lasten moet dragen van de hoogspannings lijn voor de industrie. In een vergadering van de betrokken landbouwers en landbouwinstantles over deze zaak is eenstemmig beslo ten vooralsnog niet vrijwillig mee te werken aan de aanleg van deze hoog spanningslijn. ,nu vaststaat dat zowel de PZEM als de commissie elektri citeitswerken totaal geen rekening houden met redelijke verlangens van de landbouw'. GOES De Zeeuwse landbouw is verontwaardigd over het tra cé, dat de PZEM en de commis sie elektriciteitswerken aan de minister van economische zaken hebben geadviseerd voor de aanleg van de hoogspannings lijn tussen Vlissingen en de ves tiging van Hoechst in het Zuid- Sloe: de .route' van deze lyn stuit bij de landbouw op grote bezwaren. De gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap heeft de minister telegrafisch van zijn bezwaren op de hoogte gebracht en de bewindsman ge vraagd ,een voor de landbouw aanvaardbare beslissing' te wil len nemen. De gewestelijke raad heeft me de namens de georganiseerde landbouw in Zeeland ook de minister van landbouw en visse rij uitvoerig ingelicht over deze zaak. Daarbij is verzocht of hij bij zijn ambtgenoot van econo mische zaken wil intervenieren ten gunste van de landbouw. Zoals bekend: de PZEM moet voor de vestiging van Hoechst een nieuwe hoogspanningslijn aanleggen van Vlissingen naar het Zuid-Sloe over land een afstand van ongeveer -17 kilometer. Het tracé dat men daar voor wil aanhouden loopt over vrij wel de gehele afstand via landbouw grond, waarin de masten geplaatst moeten worden. In het vooroverleg hebben landbouw, PZEM, rijkswater staat en havenschap i.o. elkaar niet kunnen vinden. De PZEM wil bij het vastellen van het tracé de eis van rijkswaterstaat en het havenschap om toekomstig industriegebied zo veel mogelijk te vrijwaren van obsta kels, laten prevaleren. Daarmee ls de Zeeuwse landbouw het volstrekt oneens. Men heeft tijdens het vooroverleg verschillende voor stellen ingediend om te kunnen be reiken, dat de landbouw zo weinig mogelijk last zou ondervinden van deze voor Hoechst te bouwen lijn. In de eerste plaats dacht men van de kant van de landbouw aan een zo kort mogelijk tracé via een zinker door de Sloehaven. De gewestelijke raad: .Hoewel in druk bevaren routes als de Westerschelde en het kanaal door Zuid-Beveland tientallen kabels en leiding worden aangetroffen, bleek het ditmaal niet mogelijk de lijn op deze wijze tot stand te brengen'. De gewestelijke raad Zeeland van het landbouwschap kwam daarna met de Op deze luchtfoto is met een witte, onderbroken streep de grens inge tekend, zoals het havenschap Vlis singen-Oost i o die in het Beve- landse landbouwgebied heeft ge trokken voor uitbreiding van de zeehaven. De polders tussen deze lijn en de huidige Sloehaven (rechts boven) zullen in de toekomst een industriële bestemming krijgen- Het kaartje in de linkerbovenhoek- laat zien dat de -noordgrens van de Sloe-uitbreiding nog verder reikt dan hot- gebied- op deze foto. Luchtfoto Peeters en Slagboom DEZELFDE TEMPERATUREN Wisselend bewolkt met enkele verspreid voorkomendo buien. Meest matige, mnar aan de luist, aanvankelijk nog vrij krachtige noordwestelijke wind, later krimpend naar west. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 10 februari Zon op 08.06 onder 17.43 Maan op 09.04 onder 18.45 MIDDELBURG Langs onge veer 50 km strand op Walcheren, Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord en Zuid-Beveland, zijn circa 85 vo gels gevonden die slachtoffer zijn geworden van de stookolie. De telling werd uitgevoerd door de afdeling Walcheren van de Neder landse Jeugdbond voor Natuur studie, terzijde gestaan door de afdeling .Schaalhoorn' van de christelijke jeugdbond van na tuurvrienden. Het aantal slacht offers van 85, waaronder acht Jan van Genten, één roodhalsfuut en één kleine jeger, komt neer op een gemiddelde van 1,7 per kilo meter. Het aantal kan op bepaalde stuk ken strand sterk verschillen. Zo werden er op 7 kilometer strand tussen Vrouwenpolder en Wissen- kerke 37 stookolievogels gevon den (waaronder 4 Jan van Gen ten, 9 alken en 9 zeekoeten) en op 10 kilometer strand tussen Vrouwenpolder en Domburg slechts éen zwarte zee-eend. Ver der vond men: vijf zwarte zee eenden, één wilde eend, drie rood- keelduikers, één fuut, vier schol eksters (twee zonder stookolie), kokmeeuwen, drieteeneenden, stormmeeuwen, zilvermeeuwen en grote en kleine mantelmeeuwen. De telploegen deden ook meer op wekkend werk. Ze bedreven en passant hun hobby in het waar nemen van zeldzame levende vogelsoorten. En zo ontdekten zij: twee ijsgorzen, een dertigtal sneeuwgorzen, rietgorzen, wulpen, bonte kraaien, een blauwe kieken dief, een witgatje (Sloe en Ka- loot) .ongeveer 250 scholeksters, kuifeenden en watersnippen. Ook hoorde en zag men reeds verschei dene zingende leeuweriken. THOLEN ,De toekomst van ons land dient gericht te zijn op het scheppen van welvaart. Deze zal voor alle groe pen deelachtig moeten zijn. We zullen naar een maatschappij moeten die meer open is dan tot nn toe, waarbij de vrij heid niet in grote mate dient te worden afgestaan aan de staat'. Tot dit stand punt kwam het tweede-kamerlid mr F. Portheine toen hy woensdagavond in hotel .Zeeland' te Tliolen op een byeen- komst van de statencentrale Tliolen en Slnt-Phillpsland van de VVD sprak over ,Met de VVD naar een betere toekomst*. Het kamerlid begon met te stellen, dat er niet alleen in de wereld, maar ook in ons land onrust heerst. Vol gens hem is er een aantal nieuwe po litieke partijen, die de WD mis schien al weer te groot vinden en daarom met een eigen party zijn ge komen. Sprekend over de geestelijke vrijheid, zei mr Portheine dat de om roepwet, die mede de oorzaak van de val van het kabinet-Cals was, een slecht wetsontwerp was en ook slecht werd verdedigd. Verheugd zei hy te zijn, dat het samen gaan van AVRO met RTN de. rich ting aangeeft die ook die van de WD zou kunnen zijn. ,Ze geeft een ontzuiling aan zelfs binnen de wet die wH hebben af gekeurd', aldus het kamerlid. Sprekend over de overheidsuitgaven en de verta ling daarvan, zei mr Portheine, dat er een onbeperkte behoefte aan voorzie ningen is. Vanwege de belastingdruk en andere gevolgen zal er een grens gesteld moeten worden. Deze is noodzakelijk om een gezonde verhouding te herstellen. ,We zijn weggehoond toen de heer Joe- kes met een plan kwam om de grens te bepalen. Het is vooral het stellen van deze grens die by het volk leeft, omdat men het wanbeleid van het kabinet-Cals duideiyk voor zich ziet', zo betoogde spreker. ,Er worden by de verkiezingen veel be loften gedaan. Het is ook goed om ver antwoording af te leggen wat er ge daan is. We spreken vaak over belas tingen als gevolg van de tegenstelling staat-individu'. Volgens mr Portheine zijn er diverse belastingverlagingen ge komen in de jaren toen de VVD aan de regering deelnam. ,Als wy opnieuw deelnemen vraagt dat verantwoordelijk heid. Geen loze beloften doen. Men moet ook niet denken dat prof. zyistra het zoveel beter heeft gedaan dan de vorige kabinetten', zo hield spreker zijn ge hoor voor. ,We vragen werkelijke verlagingen en geen terugdraaien door geldsontwaar- ding. Vooral de middengroepen en zelf standigen voelen zich onbehaaglyk. Voor hen vragen we dan ook gelijkberechti ging. Meer dan tot nog toe ls gebeurd, zal aan deze groepen aandacht moeten worden geschonken. Dit zal mede ge beuren op grond van de beginselen'. Volgens mr Portheine zal de strijd moe ten worden aangebonden tegen de on eerlijke concurrentie waarvan hy onder meer noemde de melkverkoop in het grootwinkelbedrijf. Hij zei er van over tuigd te zijn, dat hiervoor een wette lijke regeling komt. TEGEN ROMPSLOMP Volgens het kamerlid dient daarby wel gezorgd te worden dat er weer geen wettelijke regeling komt op de regeling die er reeds is, want zo zei hy: ,we zyn tegen een administratieve rompslomp'. De WD wenst ook geen bestendiging van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties; staat'op het standpunt verbete ring voor de boeren te vragen als ophef fing van registratierechten en oudedags voorzieningen. Volgens mr Portheine zyn de zelfstandigen een essentiële groep die het moeilijk hebben en waar voor men nog dankbaar moet zijn dat ze bestaan. Bij de toekomstbepaling zal de vrye onderneming als basis moeten die nen. Daarby zullen ook de sociale belan gen van de betrokkenn werknemers moeten worden behartigd. Sprekend over bedrijfssluitingen en de wijze waar op met de arbeiders wordt gehandeld, zei mr Portheine, dat de PvdA daarop voor de WD een geheel verkeerde voor lichting geeft. (Zie slot pag. 5 kol. 3) Examens Geslaagd te 's-Gravenliage voor het voorlopig diploma scheepswerktuigkun- dlge de heren P. A. Snijders te Moerka- pelle; G. T. vam der Schaaf, Vlissingen! J. C. Aarnoutse (met lof) te Halsteren; C. J. Dierx te Breskens. MIDDELBURG ,De Oosterschelde in de Delta': dat is het thema voor een congres op vrijdag 28 april in de concertzaal te Zierikzee. De organisatie berust bij het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Doel is te komen tot een brede informatie rondom de problemen en mogelijkheden van de Oosterschelde. ,We zij'n er met z'n allen toe schouwer van en nu willen we daar de achtergronden van horen', al dus dr ir C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur van de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in Zeeland. Hij treedt op als voor zitter van het congres en als forumleider tijdens een vragenuurtje. i eigen ter- Mr J. Moolenburgh, voorzitter het genootschap, deed tijdens een persconferentie woensdagmiddag na dere mededelingen over dit congres, dat men ziet als een discussiebasis voor de toekomst. Op het congres zullen biologische, planologische, eco nomische en waterstaatkundige as pecten wetenschappelijk worden be naderd door zes inleiders, stuk voor Daarby zal de aandacht ook worden ge vestigd op de consequenties van een af sluiting van de Oosterschelde. Deze pro blematiek was niet de aanleiding tot het organiseren van het congres. Uitgangs punt is het aannemen van de deltawet. De commissie die het congres voorbe reidt heeft er hoge verwachtingen van. Men hoopt ook internationale aandacht te krijgen. Elke spreker zal ongeveer twintig minuten de tyd krijgen om een nadere beschouwing te geven. Ir H. Wlggerts, hoofd van de directie plannen van de ryksplanologische dienst zal spreken over het onderwerp: .Plaats en mogelijkheden van de afgesloten Oos terschelde in de ruimtelijke ontwikke-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2