Regionale samenwerking over de grens heen ver te zoeken Productie van Billiton start begin maart Plan De Waal voor verzwaring zeedijk Baalhoek-Paal Zeeuwse toernee van het cabaret Pepijn .KANAALZONE IS ÉÉN GEHEEL' Aanzienlijke schade bij aanrijdingen DEBATAVOND VAN ARP EN PVDA Zeeuwse ALMANAK ADRESBOEK VAN MIDDELBURG ZEELAND HEET AARDGASPOTJE WÉL NODIG Volgende week vijf voorstellingen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 FEBRUARI 1967 Zeearend boven de Westhoek BURGH - Boven de Westhoek van Schouwen is een zeearend gesig naleerd. De zeearend Is een vrij zeldzame wintergast in Zeeland, die hoofdzakelijk broedt in de Oosteuropese landen. De zeearend is de grootste arendsoort met een grote gele, haakvormige snavel en een vleugelwijdte van ongeveer 2.25 meter. De zeearend "houdt zich meestal op in de Oosteuro pese kustgebieden en bij meren. Hij voedt zich met vis, grote wa tervogels en middelgrote zoog dieren. DRS J. VERSCHAFFEL: SAS VAN GENT. ,Er Is nog steeds rn behoorlijke samenwerking tussen geografisch by elkaar behorende ge bieden aan weerszijden van de Neder lands-Belgische grens. In de praktijk ontbreekt elke coördinatie tussen de ontwikkelingsplannen. Aan alle kanten merk je dat plannen voor het eigen ge bied of te klein, of zonder voldoende toekomstvisie zyn opgezet en met voor bijgaan aan plannen in het aangrenzen de Belgische gebied of omgekeerd'. Dit was gistermiddag één van de nood kreten van drs J. Versehaffel, voorzit ter van de vereniging van werkgevers In de kanaalzone, tydens een werkbezoek van de tweede kamerfractie van de Ka tholieke Volksparty aan Sas van Gent. In het onbekommerd carnaval vierende Sas van Gent, werden de KVP-kamerle- den, onder aanvoering van fractieleider drs W. Sehmelzer, van zeer nabij ge confronteerd met de actuele problema tiek van de kanaalzone Gent-Terneuzen. ,Een gebied', zo stelde Sas van Gents burgemeester R. A. J. den Boer al dade lijk voorop, ,dat maatschappelijk en eco nomisch één samenhangend geheel is'. Toch toonde de heer Versehaffel zich on verbloemd gedesillusioneerd over de tot dusver aan de dag gelegde samenwer king tussen de gebieden aan weerszijden van de grens; er ls nog weinig of niets bereikt op het gebied van een gezamen lijk luchtverontreinigingsonderzoek. Er zrjn geen plannen tot het verbeteren van de regionale structuur. Er ls een drin gende behoefte aan een behoorlijke stu die betreffende het gezamenlijk arbeids- marktpotentieel'. De heer Versehaffel bleek in dit verband weinig waarde te hechten aan de eind vorig jaar versche nen Benelux-studie (.gebaseerd op cij fers uit 1963') en een richtplan van de universiteit van Gent voor de ontwikke ling en ordening van het gehele Gentse Oeververbinding Nog een groot aantal andere werden voor de KVP-fractie geëta leerd. Eén van de belangrijkste was een vaste oeververbinding over de Westerschelde, op het ontbreken waarvan volgens de heer Versehaffel de industrialisatie van Zeeuwsch- Vlaanderen zal vastlopen, .Burgemeesters, economen, waterstaats- mensen en anderen moeten nu maar eens ophouden te bepalen waar zo'n verbinding dient te komen. Dat is een werk voor werkelijk deskundigen', al dus de voorzitter van de vereniging van werkgevers in de kanaalzone, die als richtlijn voor een eerste studie ln deze richting noemde: hoe wordt de indus triële aanzet in Zeeland, wat gaat Rot terdam afstoten, welke schepen zijn er nodig en hoe is de expansie van Antwer pen uitgestippeld? Naar de (t heer Verse) sprake van een stroefheid In het Indus trialisatiebeleid. Deze stroefheid ls ver antwoordelijk voor het ^fwijzen van een alumtnlumsmelterij voor het Sloe (.za kelijk een slechte beurt') en het (om nautische en waterstaatsredenen) onmo gelijk maken van het vestigen van een ólieopslagplaats aan de Westerschelde. Andere zaken, die in Zeeuwsch-Vlaan- deren volle aandacht verdienen, zijn de zoetwatervoorziening van het gebied, de elektriciteitstarieven, de waferprljzen, de grondprijzen en de tarieven voor het lozen van afvalwater. De heer Verschaf- fel achtte de verdere industrialisatiekan sen gunstig: ,Het loopt in België zo hard dait de westelijke oever van het ka naal naar Gent nu al vol en op de oos telijke oever nog slechts beperkte plaats is. Verdere uitbreiding zou langs het Nederla.ndse kanaa.Igedeelte heel goed mogelijk zijn'. Werkloosheid Er Is in Zeeland op dit. moment een arbeldsreservolr van 3 A 4000 mensen. Van de mannelijke beroepsbevolking is 4,6 werkloos. Met deze cijfers illus treerde de heer J. van de Voorde, NKV- bestuurder, dat er ln Zeeland geen spra ke is van een njjpend arbeidstekort. Hy achtte het noodzakelijk dat aan een ac tieve industrialisatiepolltiek geen extra belemmeringen ln de weg worden ge legd, zoals byvoorbeeld verhoging van de veertarieven. In een ander verband fulmineerde de heer Van de Voorde tegen plannen om woongebieden te scheppen tussen havens en industrie. En tenslotte pleitte hij voor een positievere werkverschaffing voor werklozen. ,Het is denigrerend om men sen met een schop en een kruiwagen een berg grond te laten verplaatsen als een paar honderd meter verder een bull dozer te verroesten staat. Die mensen kunnen veel nuttiger worden ingescha keld bij werken als bijvoorbeeld een ver snelde uitvoering van de deltawerken'. Burgemeester Den Boer van Sas van Gent vertelde de KVP-fractieleden iets over de geografie en planologie van Sas van Gent, de .meest geïndustrialiseerde gemeente in Zeeland'. Hij maakte van 3e gelegenheid gebruik het plan om br" een gemeentelijke herindeling in de ka: naalzone één gemeente te creëren, na drukkelijk af te wijzen, ,Het zuiden va.r de kanaalzone vormt met het aangren zende Belgische gebied één geheel. Door dit gebied bij Terneuzen te voegen gaat men dit samenhangende geheel frustre ren. Zuid-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt beroofd van de mogelijkheid tot een eco nomische ontwikkeling samen met het T emeuzen De KVP-fractie, ondermeer bestaan de uit drs Sehmelzer, mr P. Aalberse (partijvoorzitter) en dr L. Albering (partijsecretaris) bracht vóór Sas van Gent een bezoek aan Terneuzen. In de raadzaal vertelde burgemeester J. C. Aschoff in het kort iets over de ontwikkeling van de kerngemeente Terneuzen. Als belangrijkste probleem noemde hrj het uitblijven van de havenuitbreidingen (,als het kanaal er straks wel is en de havens niet dan zijn de door Nederland gespendeerde miljoenen weggegooid geld') en de noodzaak van een vaste oververbinding. Voorts achtte burge meester Aschoff het noodzakelijk dat er spoedig een eerste aanzet komt voor een ontwikkelingvan het gebied ten oosten van Terneuzen. ,Er is daar een oliehaven en een handelshaven geprojecteerd. Er zijn reeds serieuze gegadigden. Voor de nationale economie kan het één van de belangrijkste gebieden worden als het goed wordt aangepakt', aldus burge meester Aschoff. Ten aanzien van de werkgelegenheid merkte wethouder M. de Vos nog op dat die in Zeeuwsch-Vlaanderen bevordering behoeft. ,Het is te merken dat er de laat ste jaren geen grote vestigingen zijn geweest', betoogde hij. Voor een verdere informatie van «1e KVP-fractie verkoos men in Terneuzen een gesprek achter gesloten deuren. GOES By drie botsingen in Goes is maandag materiële schade ontstaan. Om elf uur ontstond op de kruising van de Leliestraat en de Beatrixlaan een aanrijding tussen een door M. J. van H. uit Kapelle bestuurde vrachtauto en een personenwagen, bestuurd door T. A. B. uit Goes. Dat gebeurde, nadat B. had geremd voor een personenauto, die uit de verboden richting van de Leliestraat kwam. De vrachtautobestuurder kon niet tijdig tot stilstand komen. De per sonenauto, die uit de Leliestraat kwam, verdween daarna snel. Een kettingbotsinkje deed zich een half uur eerder voor op de 's-Heer-Hendriks- kinderenstraat. Een vrachtauto, be stuurd door E. G. uit München wist t|j- dig tot stilstand te komen, maar een daarachter komende wagen met C. v. d. M. uit Kats aan het stuur lukte dat niet: hij botste op de tweede wagen, die op zijn beurt doorschoof tegen de vrachtauto. A. H. uit Colljnsplaat nam 's middags rondom 5 uur in de Lange Vorststraat met zijn auto een etalage ruit mee, toen hij bij het voorbijrijden van een stilstaande auto te ver op het trottoir reed. OOSTKAPELLE In het kader van de aanstaande verkiezingen organiseren de AR-kiesvereniging Oostkapelle-Dom- burg en de federatie van de PvdA Dom- burg-Oostkapelle donderdag 9 februari een debatavond in het verenigingsge- bouw te Oostkapelle. De bijeenkomst be gint om half acht. Inleiders zijn de he ren M. J. van Poelje (pvda) uit Vlïssln- gen, lid van gedeputeerde staten en W. Huson (arp) uit Oost-Souburg, lid van provinciale staten. ONBESTENDIG Half tot zwaar bewolkt, mot tydelljk enige regen. Matige wind tussen zuid en west, later ruimend naar noordelijke richtingen. Maximum temperaturen vun a tot 8 graden. ZON EN MAAN 8 februari Zon op 08.10 onder 17,10 Maan op 08.25 onder 16.14 VLISSINGEN Reeds begin maart zal de eerste produktie van Billiton-M T Chemische Industrie NV in het Zuid-SIoe op gang komen. Dan komt de eerste ,produktie-unit' in be drijf. Op de foto is deze een heid rechts in het midden te zien. De tweede produktie-een- heïd (in het voorste van de twee grote gebouwen) wordt in april in werking gesteld. Verwacht wordt dat op 17 april de fa briek technisch geheel gereed is voor het proefdraaien. Deze vestiging betekent, zoals be kend, een concentratie van de ver schillende produkties van Billiton-M T in Nederland. De voornaamste produkten zullen organo-tin verbin dingen zijn, die toepassing vinden bij planteziektebestrijdingsmiddelen in de landbouw en als scnimmelwe- rende biociden in onder andere ver ven en textielweefsels en bij de plas tic- en schuimrubberindustrie. Voorlopig zal de fabriek werk bieden aan ongeveer twintig man. Metter tijd zuilen er 120 werknemers nodig zijn. De vestiging van Billiton in Zaandam zal verdwijnen. Als het kantoorgebouw (ten dele zichtbaar links boven aan de foto) in jnni of juli gereed is, zal do staf uit Zaan dam naar Missingen-Oost overko men. In 1969 hoopt men de volle capaciteit bereikt te hebben. Donderdag komt het ketelhuls reeds in bedrijf, waardoor de complete stoomvoorziening in actie kan ko men. Het bouwschema van de fa briek kan gemakkelijk aangehou den worden. Een regenbuitje meer of minder doet er niet toe op de opgespoten zandbodem van Vlissln- gen-Oost. De foto toont het duidelijk aan: een nieuwe chemische industrie geeft het haven- en Industriegebied Vlissingen-Oost meer aanzien. (Luchtfoto Slagboom en Peeters) Tophit Zelfs de kandidaten voor de twee de kamer moeten op de kleintjes letten-... Met die kleintjes bedoe len toe dan in dit geval die 45- toeren-plaatjes, die mmi-grammo- Joonplaatjes, die als ,single-tjes' bekend staan. Een voorbeeld-; ive kunnen ons voorstellen dat boer Koekoek een propagandatoe- spraalcje niet laat afsluiten met ,No mille today', de tophit van Herman's Hermits. Dan nog lAer ver een plaat va/n de melkbriga- diertjes. Of desnoods Gr een. green grass of homewat ook wél agra risch klinkt. Een dankbaar num mertje voor de JNoódraad Partij' immer m nood is natuurlijk het Beatlesucces J3elp'. Daarente gen zou het voor bepaalde partij en weer niet juist zijn de Roling Stones met- Let's spend the night together' aan het woord te laten Vanzelfsprekend zou iedere lcan- didaa.t er wél goed aan doen zijn redevoering af te sluiten met die tophit die ,It 's a true story' heet, want iedereen vertelt in deze verkiezingsstrijd natuurlijk een waar verhaal. De partijaanhan gers zouden dan met de ,Monkies" als antwoord daarop Jcurmen zin gen I'm a believer'. Voor een spe ciaal nummertje in het belang van de PvdA hebben natuurlijk Sonny er. Cher gezorgd met ittle man'. Ge ziet het: keuze genoegMaar Sehmelzer en de zijnen maakten het gisteren in Vlissimgen toch een beetje te bont toen na een stimulerende opwekking een ver kiezingsavond bij te wonen uit de luidsprelcers van de KVP-ver. kiezingskolonne een beleende hit schalde ,Oh was ik maar bij moe der thuis gebleven'.-.. De vraag, is nu alleen nog wie op die avond van de 15e februari het nummer tje van de Rolling Stones J can get: no satisfaction' zal draaien! Voor de haven van Kruispolder ls deze maatregel naar de mening van de heer De Waal wel aanvaardbaar, omdat het dijktracé dan werkelijk verkort wordt, hetgeen een bespa ring met zich meebrengt. Voor de haven van Paal is dat naar zijn mening een heel andere zaak vanwege de jachthaven, de onteigening van de op de zeedijk staande woningen en ver plaatsing van de scheepswerf. De heer De Waal is van mening, dat zijn plan economischer en beter is, terwijl het zijns Inziens ook technisch uitvoer baar is. Tevens biedt dit plan, naar zyn mening, de mogelijkheid op goedkope w|jze door middel van een leidam een jachthaven te maken, en daarmee de recreatie te behouden. Verder wil de heer De Waal de afwate ring regelrecht naar de haven van Paal en daar een gemaal en niet in de kop van de Kleine Molenpolder, zoals in het huidige plan is voorzien. Uitvoering van de huidige plannen zal volgens hem een achteruitgang betekenen voor het Land van Hulst, zowel op agrarisch als op recreatief gebied. De voordelen van zijn plan zijn vol gens de heer De Waal: een kortere weg waardoor het water Vlugger wordt afgevoerd dan vla het afwateringskanaal door de Melopol- der en Kleine Molenpolder, zoals rijks- en provinciale waterstaat wil len. geen aankoop van gronden, waar door 100.000 bespaard wordt. geen groot verzet voor het kanaal naar de Kleine Molenpolder, bespa ring ongeveer ƒ300.000. geen schade wegens versnijding van gronden. geen afsluitbaar kunstwerk aan te brengen in de binnendijk van de Kleine Molenpolder en Melopolder, kostenraming ongeveer ƒ400.000, of te wel het doen verdwijnen van deze binnendijk. 9 de lozing van het watergemaal kan worden benut om de aanslibbing van de jachthaven tegen te gaan. woningen die op de dijk staan be hoeven niet te worden aangekocht, voordeel ongeveer ƒ50.000. O de scheepswerf kan blijven bestaan, moet misschien Iets verplaatst wor den. Dit levert een niet te schatten geldely'k voordeel op. O behoud van de recreatie door het handhaven van de haven te Paal. Binnenkort zal de 74e uitgave van het adresboek voor Middelburg en omstre ken in druk verschijnen. Volgens opgave van de uitgever, de drukkery J. C. en W. Altorffer. zal de inhoud bestaan uit foto's en algemene informaties over Middelburg; speciale pagina's voor art sen, politie, brandweer, enz; wegenkaart en afstandstabelnaamsvermelding in alfabetische volgorde van de inwoners van Middelburg en omstreken; bedryfs- rubrieken, dwz vermelding van de ver schillende ondernemingen per bedrijfs tak. Dit nieuwe adresboek zal gratis huis aan huis worden bezorgd. BRIEF AAN GEDEPUTEERDE STA TEN .PLANNEN VAN RIJKS- EN PROVINCIALE WATERSTAAT NIET STEUNEN' NIEUW-NAMEN De heer G. de Waal, lid van provinciale staten van Zeeland voor de Boerenpartij, is het niet eens met de plannen van ryks- en pro vinciale waterstaat voor de verzwaring van de dijk Baalhoek-Paal en het plaat sen van een nieuw gemaal in de kop van de Kleine Molenpolder. De heer De Waal heeft aan gedeputeerde staten van Zeeland een brief geschreven waarin hy een eigen plan ontvouwt, dat een be sparing van verscheidene honderddui zenden guldens zou kunnen opleveren, zo meent dit statenlid. De heer De Waal verzoekt gs, het plan van ryks- en provinciale waterstaat niet te steu nen, zijn plan ernstig te bestuderen en het indien mogelijk uit te In zijn brief merkt de heer De Waal op, dat in de huidige plannen bij het realiseren van de dijkverzwaring, of liever gezegd, het leggen van een nieu we dijk. het in de bedoeling ligt de ha- vens-van Kruispolder en Paal op te hef fen. MIDDELBURG. De opmerking van dr ir Vondeling In Goes, dat Zeeland ligt aardgaspotje niet nodig heeft, voor d0 eventuele vestiging van een Franse alu. mïniumfabriek in het Zuidsloe, is giste, ren tijdens een vergadering van de sta- tenkrfng Middelburg van de CHU be- streden door jhr drs P. A. C. Beelacrts van Blokland. ,AIs je kykt naar de werk. gelegenheid in liet noorden moet men geloof ik, inderdaad daar meer profj! teren van het potje, maar dit is toch wc) een duidelyk nationaal potje. Het is ove. rigons niet onmogelijk, dat do lieer Von. deling op de hoogte is van de inhoud van deze pot', merkte de heer Beelaerb) van Blokland op, Hy kenschetste de op. merking van de heer Vondeling als con ,te absolute'. In zijn betoog voor de staitenkring over .Brandende vraagstukken over de lands, politiek' merkte de heer Beelaerts o.m. op, dat Nederland thans in een toestand is gekomen, waarin zeer behoedzaam ge. manoeuvreerd moet worden. Hij stelde, dat de exportpositie zeer eenzijdig ij' geografisch omdat 56 procent naar dé EEG-lamden gaat, terwijl er daarbij slechts 99 bedrijven zijn waarvan de export afhangt (en wel 67 procent), een- zijdig ook naar het produkt. Hy noemde de produktie in verhouding tot de ande- re EEG-landen zeer laag, evenals het inkomen. De werkgelegenheid is volgens drs Bee- laerts een apart punt voor behoedzaam manoeuvreren, en dat geldt volgens hem ook voor de bedrijfsinvesteringen, te meer door de zwakke export. In dit ver band stelde de heer Beelaerts. dat de haarscherp opgestelde begroting van het kabinet-Cals goed had kunnen uitkomen als ze niet door interne en externe fac toren de das was omgedaan. In een bespreking over het CHU-verkie- zingsmanifest wees de heer Beelaerts van Blokland o.a. op de spanningen ln Industrie, landbouw en verkeer (ten aanzien van dit laatste is krachtige be strijding van de verkeersonveiligheid en continuïteit bij de wegenbouw nodig) en de volkshuisvesting. Hij releveerde, dat het eigen woningbezït in Nederland met 29 procent het laagste ïs in Europa, het geen enorme lasten betekent voor de overheid, De heer Beelaerts stelde voorts, dat ge meenschapsvoorzieningen nodig zijn, maai- dat daarvoor een duidelijk pro- gramma nodig is, waarin niet allies ge vraagd wordt. ,Nu wilde men over de sloot springen zonder er op te letten hos lang de polsstok was'. Het bleek tijdens deze vergadering, dat de heer Beelaerts in de serie verkiezinga- toespraken, die hij de laatste weken in Zeeland hield, ln Middelburg voor een noviteitje gezorgd had. Hij liet namelijk weten voor de eerste maal getracht te hebben de problemen op een zakelijke basis te benaderen. ,Het geestelijk funda ment van de Unie is op vergaderingen als deze toch wel bekend', dacht de heer Beelaerts. Een der aanwezigen waa het hiermee niet eens; hij had het fun dament toch willen horen. ,Het blijkt kennelijk, dat het evangelie op deze wijze niet genoeg dóórtrilt'r reageerde de heer Beelaerts. De vergadering werd geleid door staten- kringvoorzitter mr W. H. Vermaas. Autobotsing AXEL Maandagavond deed zich op de Zuidsingel te Axel een botsing voor tussen een personenauto, bestuurd door W. R. uit Westdorpe en een bestelauto, bestuurd door F. P. uit Hoek. De per sonenauto veranderde van richting op het moment dat ze werd Ingehaald door de bestelauto. De wagen van P. botste achter op de auto van R. Belde voertui gen werden hierbij zeer zwaar bescha digd. Twee inzittenden uit de personenauto liepen lichte verwondingen op. MIDDELBURG Het ca baret PePyn komt naar Zee land: maandag 13 februari is het nieuwe programma ,Opus 2' in Zierikzee te zien (Con certzaal), dinsdag 14 en woensdag 15 februari is er een optreden in Goes (Prins Paul van Vliet en Liselore Gerrit- sen. van Oranje), donderdag 16 februari komen Paul van c.s. in Axel (Het Centrum) en vrijdag 17 februari is er een optreden in Oostburg (Ledeltheater). ,Opus 2', het tweede programma van het Paul van Vliots cabaret,; is bij publiek en pers uitstekend ontvangen; overal wordt de na druk gelegd op het beschaafde karakter van dit Haagse cabaret. Paul van Vliet hij behaalde de eerste prijs in het ICC caba ret concours in Amsterddamis onder meer zeer populair gewor den door zijn geestige conferen ce in de Ridderzaal tijdens liet huwelijk van prinses Beatrix. Het ensemble bestaat behalve uit Paul van V. Vliet Uit Liselore Gerrit sen, Ferd.IIugas en Rob van Kroe- veld, die het muzikaal gedeelte verzorgt. Oprichter Paul van Vliet, die ook de meeste teksten schrijft, ont popt zich steeds meer als een boeiend conferencier. Maar hij treedt ook op in sketches met zijn vrouw Liselore en Ferd.Hu- gas, terwijl de beide laatsten ook soli in het programma brengen. Ferd.Hugas ontwikkelt zich steeds meer als een begaafd cabaretier en hij beschikt over mimise ga ven, die het programma een be paald accent geven. In Rob van Kreeveld heeft het gezelschap een uitstekend pianist, die in de loop der jaren ook in 'het bui tenland veel ervaring heeft op gedaan. De charmante Liselore neemt in het Nederlands caba ret een bijzondere plaats in door haar persoonlijkheid en haar dis tinctie, maar vooral ook door het bijzondere timbre van haar stem, die een apart coloriet geeft in haar soli en in het ensemble-werk, Dit tweede programma van het cabaret PePijn met onder an dere .Jeroen' van Liselore en .In tellectueel twistgesprek' door het ensemble is algemeen ontvan gen als een aparte belevenis, als cabaret van niveau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2