Buitenlandse trainers voor top van het nederlands keurturnen Jan Doggen heeft zijn kwaliteit verbeterd EEN ONBEGRIJPELIJKE BLUNDER KRIS KRAS WEDLOOP I IU INTERNATIONAAL WEER MEETELLEN NAAR DE TOP 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 19Ó7 (Door L- ANDERSEN) Van de jongere deelnemers aan het hoofdklasse - damkampioen schap van Zeeland behoort Piet Allart uit Ritthem dit jaar we derom tot de uitblinkers. Vele ronden lang heeft hij de wedloop naar de top kruinen volhouden, ditmaal in gezelschap van de jon ge veelbelovende Ivo Lou- werse uit Yerseke. Behalve het kampioenschap zelf is ook de be zetting van de tweede plaats be langrijk, omdat indien de ti telhouder eventueel van zijn rech ten tot deelname aan het zuidelijk kampioenschap afziet de Wee- de aankomende in diens rechten valt. Er is dus niet alleen span ning om de eerste, maar ook om de tweede plaats. Uiteraard speelt in dit gezelschap de uiterst ge routineerde en bekwame specia list op de honderd velden Jan Blom in deze strijd om de ere plaatsen een zeer voorname rol. De pa.rtij tussen Louwerse (wit.) en Aliaart (zwart) verliep als volgt: 1. 34—29 19—23 2. 40—34 14—19 3. 4540 10—14 Interessant is hier de volgende moge lijkheid. Speelt wit 3227. -dan is 19 24 verhinderd, wegens 2722 met schijfwinst (18X27; 31X22 enz.) Speelt zwart na 3227 echter 1721, dan kan volgen 3732, waarna. 1924 wel verleidelijk is, maar waarbij opge past moet w orden voor de volgende val: 2722 18X27; 31X22. Nu levert zowel 1218 als 1217 schijfwinst voor wit op. Op 1218 volgt eenvou dig 4i37, 29X23, 33—29 en 39X26. Op 12—17 volgt 29X23, 41X32, 33— 29 en ?9X26. 4. 5045 5—10 5. 29—24 19X30 6. 34X25 13—19 De laatste twee zetten van wit zijn on gebruikelijk en ook minder sterk dan 20X29; 33X24 19X30; 34X25 14—19 (of 18—22, belet 39—33). De gekozen spelgang is wel origineel, maar staat een gezonde ontwikkeling van de eigen lange vleugel in de weg- Het verdere verloop laat dan ook zien. dat zwart op dit punt moeilijkheden gaat ondervinden. 7. 35—30 8—13 8. 40—35 2024 9. 32—28! 23X32 10. 37X28 18—23 11. 42—37 23X32 12. 37X28 13—18! Opent de mogelijkheid tot 1923 niet alsnog een goede vleugeiontwikkeling 13. 4742 16—21 Elke speler heeft zijn eigen stijl. Zwart zoekt complicaties, maar dit moet hem er niet van .weerhoudenop.,tijd,. /II JumSterS ook de juiste positïezet te kiezen en dat is ongetwijfeld 1923 met bij ontstentenis van schijf 47bovendien (Door Leo Staal) Voor de top van ons keurtnrnei is een belangrijke periode aange broken. Dank zij financiële mede werking van liet Nederlands Olympisch Comité is het KNO» in staat gesteld enkele buiten landse trainers aan te trekken om gedurende twaalf weekends te trachten de technische vaar digheid van onze turntop, zowel dames als heren, op te voereu, opdat wij internationaal meer gaan meetellen dan tot nu toe het gevat was. In de laatste jaren zijn wel meer buitenlandse trainers aan het werk geweest. ..aar dat gebeurde te inci denteel om grote vooruitgang te kun nen boeken. Men liet onze keurturn- sters en -turners op deze wijze wel zien hoe de keuroefeningen moesten worden ukgevoerd, maar er was vrij wel geen tijd om ook werkelijk in structief te werk te kunnen gaan, Het vrij vele geld dat aan de komst van deze trainers werd uitgegeven, heeft op die m.nier weinig 'profijt opgele verd. ïn het vooruitzicht van de Europese lurnkamniocnschappen en van de Olympische Spelen in Mexico is nu een betere weg ingeslagen. De Euro pese kampioenschappen voor dames worden in mei van dit jaar in het RAI-gebouw te Amsterdam georgani seerd, die voor de heren al in maart in Finland. Elk land mag twee deel nemers afvaardigen. Wat de turn sters betrett is dat geen probleem. We hebben stellig enkele kandidaten die in zo'n toernooi geen slecht figuur slaan, al zullen zij niet met goud be laden uit de strijd komen. Turnsta.s als Ria Rietveld, Ans Heerschop, Margo Klees, Femie Klunder, Janme Vierstra en anderen zijn zeker in staat zich in internatio naal gezelschap goed te weren en wanneer zij in de komende maanden ook nog worden getraind door een buitenlandse trainster, in dit geval de Roemeense Livia Costa, zullen de prestaties belangrijk aan technische kwaliteit kunnen winnen. Livia Costa, een Roemeense die in Dusseldorp woont dus niet te ver van het CIOS in Arnhem, waar de training plaatsvindt heeft tien jaar de nationale damesploeg van Roeme nië getraind en niet zonder succes. De ploeg staat vrij hoog geklasseerd op de internationale ranglijst en voor al de wijze waarop de Roemeense da mes turnen, soepel en vol gratie, wekt de verwachting dat onze turn sters van deze werkwijze heel wat kunnen opsteken. mooie perspectieven aanval. 14. 44—40 15. 39—34 16. 41X32 17. 36—31 18. 31—27 een flank- 21—26 12—17 Ondanks de geschetste bezwaren is de strijd nog geheel open. Aliaart is im mers een vindingrijke speler, die een mogelijk theoretisch nadeeltje op de koop toe neemt. Maar hier wordt hij het slachtoffer van een goed doorbe rekende damzet (het taxeren van de overblijvende stand is meestal geen eenvoudige zaak) van Louwerse. Het kan overigens ook zijn, dat zwart de dam wel heeft gezien, maar van me ning is, dat in de gegeven situatie in elk geval remise toch binnen het be reik zou blijven liggen. Indien dit zo is, dan heeft ook zwart blijk gegeven van een juiste visie, want de partij werd inderdaad remise 1 M 1TB 3 S e s' es m e m 'es s m Wt Stand na 1217 19. 27—22 20. 32X12 21. 28—22 22. 25—20 23. 38—32 24. 49—44 25. 34X5 26. 40X20 18X27 7X18 18X27 14X25 24X47 47X29 25X34 15 X 24 Een dam ten koste van drie schijven is met recht een .dure dam'. In de praktijk is zo'n dam dan ook meest tijds te kostbaar; immers door een 4 om 1 ruil wordt hij zonder schijfver- lies afgenomen, terwijl een 3 om 1 ruil met afname van de dam zelfs schijfwinst inhoudt. Hier hebben we het zeldzame geval, dat de dam niet te duur is, dank zij de overblijvende stand, die nogmaals goed bere kend moet zijn geweest. ii—i: Voor de Europese kampioenschap pen mag elk land twee personen af vaardigen. Daarom neemt Livia Cos ta hij elke training slechts een kleine groep keurtumsters, van wie er steeds één of meer afvallen, tot er twee of drie turnsters overblijven, waaruit onze vertegenwoordiging plus een reserve wordt gekozen. Na de training van de kleine groep kandida ten voor de Europese kampioenschap pen die kortweg „E. K. '67" wor den genoemd wordt een grotere groep turnsters bijeengebracht, onder wie wooral enkele jeugdige turnsters, zodat Livia Costa tenslotte een groep van ongeveer veertien keurtumsters onder haar hoede krijgt. Maar dat is nog niet alles. De training wordt namelijk ook gevolgd door de Nederlandse dames en heren die leiding geven aan keurgroepen, niet alleen nationaal, maar ook regionaal, zodat de lessen van Livia Costa ook ïn de breedte kunnen doorwerken. Er zullen daar toe met deze leidsters en leiders besprekingen plaatsvinden, omdat theorie én praktijk nu eenmaal niet te scheiden zijn. Wat voorts van belang is: er zullen onze turnsters ook nieuwe oefeningen worden aan geleerd, want door alleen maar éigen gekozen oefenstof uit te voe ren hebben onze turnsters een zeke re eenzijdigheid gekregen. Als basis voor deze werkwijze heeft Livia Costa de verplichte oefeningen voor het Olympisch turntoernooi in Mexico gekozen. Dat wordt een har de kluif, waarin onze topturnsters hun tanden kunnen zetten! Om de dames alvast wat te wennen worden in het najaar verplichte oefe ningen bekendgemaakt die op de na tionale kampioenschappen moeten worden uitgevoerd, naast de eigen ge kozen stof. Die kampioenschappen, tot nu toe een vierkamp, worden dan verdubbeld tot een achtkamp: vier verplichte en vier eigen gekozen oefe ningen. Ook bij de heren Dat zal ook bij de heren worden in gevoerd. Alleen met dit verschil, dat de zeskamp nu wordt uitgebreid tot een twaalfkamp. Ook de heren krij gen nu regel matiger dan voorheen een buitenlandse trainer. Was vroe ger de Duitse trainer Hardy Frengi nu en dan met de training belast, J jaar zal hij twaalf weekends 28. 43—38 29. 4147 30. 44—39 31. 48—42 32. 46—41 33. 38—33 -13 17—22 22—28 26—31 31—36 28—32 Listig gespeeld door zwart. Op 42 37 volgt 24—29! 34. 39—34 24—30 35. 30X25 32—38 36. 4540 38X29 37. 40—34 29X40 38. 35X44 2—8 39. 44—39 1 3—19 40. 25—20 8—13 41. 39—34 1—7 42. 34—30 7—12 43. 42—38 12—17 44. 38—32 19—23 45. 30—24 17—22 46. 20—14 22—28 47. 41—37 6—11 48. 32—27 11—17 49. 37—31 28—33 50. 47 X9 Dank zij zijn materieel overwicht slaagt zwart er nog vrij gemakkelijk In de pa.rtij In remise te houden. dit tur ners oefenen in samenwerking met de Nederlandse leiders Klaas Boot en Jaap van der Sande, beiden bekende oud-keurturners. Ook Frenger zal voor de verplichte oefeningen die voor het Olympisch turntoernooi van Mexico als basis ne men bij zijn training. Dat echter al lereerst wordt gedacht aan de Euro pese kampioenschappen voor turners in maart in Tampere (Finland 1, spreekt vanzelf. Het KNGV heeft voorlopig met twee turners ingeschre ven, maar het zal van de vordering bij de training afhangen of die in schrijving een definitieve zal worden. Wij hebben op het ogenblik enkele veelbelovende jonge keurturners, on der wie de beide Eindhovenaren Hans Gunneman en Cor Smulders, beiden van PSV. Misschien maken zij een kans om te worden uitgezonden, al was het alleen maar omdat zij van zo'n internationale vuurproef enorm veel kunnen leren. Mogelijk komen er nog een of twee andere gegadigden uit de bus. Over enkele weken zal daarover wel meer bekend worden gemaakt. Of Willy Jaegers, die al 32 jaar is. in aanmerking komt valt nog te be zien. Bij de vorige Europese kam pioenschappen in Antwerpen, was zijn turnen niet al te best. Op het ogenblik is hij stellig nog onze beste en zeker meest geroutineerde wedstrijdturner. Maar zijn ster heeft aan glans verlo ren en er staan alweer jongeren klaar om zijn plaats aan de top te bezetten. Dat is vroeg of laat het lot van iedere kampioen. Het is slechts de vraag of dit lot. hem dit jaar al besehoren'" z&I zijn. Als hij in vorm is, kan hij mis schien nog wel kampioen worden. Roemeen wereldkampioen werd; de juiste da- tum staat nog niet vast. In het na jaar, op 7 en S oktober, komen onze turnsters uit tegen Polen en op 18 en •19 november tegen Oostenrijk. De twee dagen die voor deze wedstrijden zijn uitgetrokken bewijzen al, da.t het hier voor het eerst om een achtkamp gaat, dus met verplichte- en oefenstof naar vrije keuze. De nationale herenploeg turnt op 28 oktober tegen de Oostenrijkse tur ners, van wie tot nu toe niet kon wor den gewonnen. Tussen al deze landen- wedstrijden worden, nog de halve fi nales en tenslotte de titeiwedstrijden voor hel. Nederlands kampioenschap verwerkt zodat aan gelegenheden om wedstrijdroutine op te dóen dit jaar werkelijk geen gebrek is. Heeft de trainster voor de dames. Livia Costa, vooreerst de handen vol aan de training van een kleine groep voor de Europese kampioenschappen, voor de verjongde grotere keurploeg is men in onderhandeling met een tweede buitenlandse trainer. Ook een Roemeen, Casius, die het KNGV voor vier maanden denkt aan te trekken. Hij zal als de overeenkomst door gaat zowel Livia Costa als de Ne derlandse keurkorpsleiding van de dames gaan assisteren. Dat zou voor onze vertegenwoordiging bij de Euro pese kampioenschappen natuurlijk een machtige steun betekenen. Toch heeft de praktijk wel bewezen, dat al die trainingen, van welke per fecte krachten dan ook, niet alleen zaligmakend zijn voor het bevorderen van prestaties. Maar al te veel is in het verleden vergeten welke enorme routine wedstrijdturnsters en -turners opdoen in internationale ontmoetin gen. In het buitenland is men daar veel eerder achter geweest dan hier. Een voorbeeld hiervoor is de dames- ploeg van West-Duitsland. Dit natio nale team is in de laatste jaren, toen teger .-eer al tijd even sterk gebleken. Maar wat gebeurde bij de wereldkampioen schappen in Dortmund, in september van het vorige jaar,? De Westduitse ploeg bleek ineens een stuk sterker dan de onze. 'Nederland eindigde op de veertiende plaats, West-Duitsland kwam maar liefst vier plaatsen hoger en eindigde als tiende in dit wereld- toernooi met veertien punten meer dan onze ploeg. Waaraan was ineens die grote voorsprong te danken? Waren die Duitse turnsters plotseling zoveel sterker geworden in haar presta ties? De "oorzaak lag ergens anders. De Duitse ploeg had het. jaar vóór de wereldkampioenschappen, een paar maal per maand soms, een in ternationale .ontmoeting. Met sterke ploegen als Tsjeclio-Slowakije, met Hongarije en andere teams waar wat van te leren viel niet alleen, maar waardoor de Duitse turnsters De Nederlandse damesploeg daar entegen turnde een wedstrijd tegen het zwakke Oostenrijk in het voorjaar en verder in juli een ontmoeting te gen de Tsjechische B-ploeg. Veel te. weinig om doorkneed en geroutineerd in wedstrijden van een wereldtoernooi te verschijnen. Daarom is het ver heugend, dat Nederland dit jaar een groot internationaal wedstrijdpro gramma moet afwerken. Dat zal een geduchte ondersteuning zijn voor het werk van de buitenlandse trainers, die daardoor het geleerde in praktijk zien gebracht. Mentaal sterk In het Westbrabantsè Heerle (een dorpje waar ge in een paar uur klaar bent met een complete volkstelling) zeggen ze het u dui delijk: ,Jan Doggen is ene zeer kalme mens. Ge ziet. hem nooit zenuwachtig en hij is altijd in een eender humeur, 't Is gene op schepper en van kouwe drukte houdt hij niét. Als dat wel zo was, dan zou hij niet langer .on ze Jan'zyn1 Over een nieuwe nationale biljartti- tel driebanden is nog geen woord ge rept omdat men op het nuchtere standpunt staat dat het leven toch wel verder zal gaan als Doggen zijn Qp,pr» chirm/ titel niet prolongeert. En omdat men vucil olliu«v weet dat de caféhouder „zijne boter ham" even dik zal kunnen smeren omdat zijn taxi niet op ivoorbanden loopt. Men hoopt natuurlijk dat de ti telstrijd (9-12 februari) in Goirle suc ces zal brengen, daar men Jan Dog gen graag weer een keer in de bloe men wil zetten. Ook de kampioen 1956-1966 heeft geen slapeloze nachten bij de gedach te aan de biljartstrijd die hij dit jaar moet leveren met Hennie de, Ruijter, Brosens, Van Bragl, Popeijs. Soeter- bi'oek (allemaal Brabanders) en de Amsterdammers Van Öosterhout en Lorïst, Voor Doggen zijn al deze te genstanders even gevaarlijk. Mis schien is Hennie de Ruijter (hoogste gemiddelde van 1.— in de titelstrijd 1963-1964 te Waalwijk) wel de sterk ste concurrent. „Voor mij," aldus Doggen, „is het dit jaar' een Open vraag wie kampioen wordt, daar de onderlinge krachtsverschillen in ons land zo klein zijn. De factor geluk gaat in dergelijke gevallen ook een grote rol spelen." Op die tegenstrevers heeft Doggen een kleine voorsprong die op het men tale vlak gezocht moet worden. Zijn rustige optreden demonstreert dat zijn „gelijkmatig humeur", bij zijn karakter behoort en men moet Dog gen gelpven als hij van zichzelf zegt dat hij „praktisch nooit last van ze nuwen heeft". Het typeert de mens en de biljarter nog duidelijker als hij vaststelt dal. hij tijdens de wedstrij den slechts ,,ln' een andere toestand verkeert"; en ge hebt Jan Doggen probleemlo.os voor u staan als hij zegt: „Van zenuwen hangt niets af. 't Is een partijtje plezier dat biljar ten al wil ik wel een behoorlijk figuur slaan. Ik ga gewoon meedoen in Goirle om nog eens een gooi naar de titel te doen." Daar ligl voor een goed deel het geheim van de biljarter Jan Doggen en de concurrenten vrezen deze „ijzeren Hein" omdat, men hem nooit eens nerveus ziel aan de. tafel. „Voor de wedstrijd," aldus Doggen, „wil ik nog wel eens wat „ijsberen". Je wil dan naar het biljart toe. Het i.s net of daar een aantrekkingskracht van uil gaat. Ais ik de keu vast heb dan ben ik niet uit mijn concentratie te bren gen. Ik probeer zuiver te spelen. Geen show-stoten, want daar heb je totaal niks aan en misschien vinden ze daarom terecht «lat ik geen „spec taculair" man ben. Maar wat heb ik aan al die poppenkast Dat ongecompliceerde maakt Dog gen nu juist tot e.en gevaarlijk man. Van zijn gezicht lees je geen enkele gemoedstoestand af en er is in de biljarterij niets zo irriterend dan het spelen tegen een concurrent die rond de tafel loopt alsof hij slechts contro leert of het bestek ïn de juiste volg orde werd klaargelegd. Daarom vreest men ook nu weer Jan Doggen met zijn onbewogen, wat onelegant aandoende- wijze van keu-hantering en men is vooral beducht geworden nu men tijdens zijn titeljaar de kwa liteit van zijn gedegen spel heeft zien groeien. De titelstrijd begint op 9 februari mot de middagpartijen (13.80 uur) BrpSèns-Popeijs en Van Oosterhout- Lorist. Te 15.30 uur komen aan tal'el Doggen-Van Bragt en De Ruijter-Soe- terbroek. Groot prgramma Onze turntop moet dit jaar groot internationaal programma af werken. Ten eerste zijn daar op 25 en 26 maart de Europese kampioen schappen voor heren in Tampere (Finland). Op 27 en 28 mei volgen in Amsterdam dezelfde kampioenschap pen voor de dames: Het oefenen daar voor in de komende maanden is op zichzelf al een geduchte stimulans om het prestatiepeil* op te voeren. Op 22 april is er de landenwedstrijd voor turnsters tegen West-Duitsland. Een mooie gelegenheid om te zien of onze ploeg haar achterstand wat is ingelopen. De Duitse turnsters zijn immers hard vooruitgegaan. Op 29 april komen de turners uit in een landenontrnoeting tegen Dene marken. In de zomer is voorts een wedstrijd in het vooruitzicht tegen de Tsjechische damesploeg, die in 1966 Meer ervaring Niettemin is Jan Doggen zo ver standig' geweest niet te veel aan het toeval over te laten. Hij heeft, na zijn successen, een fraai zaaltje rond een wedstrijdbiljart gebouwd en daarop heeft hij soms door zijn 16-jarïge zoon Jack aangespoord meer dan ooi', kunnen oefenen. Het gevolg is ge weest dat hij constanter ging spelen. Contact in wedstrijden schonk hem ook meer ervaring én mei enige trots stelt hij vast dat hij tijdens de pen tathlon in Amersfoort het Nederland se team moest redden via een per soonbjk record van 1.463: gescoord in de partij tegen Hennie de Ruijter. „Maar." zegt. Doggen, „het zegt me allemaal zo weinig. Vergeet niet dat de collega's ook betere gemiddelden boekten en tenslotte kun je zelfs van de zwakste tegenstander verliezen." Pech teistert Jan Doggen ook wel uitgevoerd ipoet worden, 'ligl hem eens als hij een taxirit maakt. Het niet. zo best. driebandenspel dat dan op de weg Door drs C. B. v. d. Berg Ofschoon het bekende nieuw- jaarstoernooi te Hastings op een lange traditie kan bogen, hebben de organisatoren het de laatste jaren vooral wat betreft samen stelling van de hoofdgroep niet aan nieuwe ideeën laten ontbre ken. Deze keer, de 42ste in de somtijds onderbroken reeks sinds 1895, vertoonde de deelnemers lijst een al bijzonder origineel, men zou bijna geneigd zijn te zeggen revolutionair beeld. Slechts vier van de tien genodigden behoorden tot oudere generaties: ex- wereldkampioen Botwinnik (USSR), grootmeester Ulilmann (Oost-Duits- land), internationaal meester Czerniak (Israël) en de Britse kampioen Penro se. De gemiddelde leeftijd van de an dere deelnemers lag duidelijk onder de twintig, met de begaafde, pas ontdek te Henrique Meeking (Brazilië) als verreweg jongste (14). Van. deze veel belovende groep behaalden Basman (20, Engeland), Balaschow (18, Rus land) en Kurajiea (18, Joegoslavië, jeugdwereldkampioen) het beste re sultaat door tezamen op de 3de plaats te eindigen, met slechts een half punt verschil achter Uhlmann (nummer 2 metö1^ punt). Winnaar van het toernooi werd, hoe zou het anders, Botwinnik (55) wiens score (6/2 uit 9) echter minder hoog uitviel dan algemeen werd verwacht, doordat hij tegen de jonge Engelsman Keene In volkomen gewonnen stelling ten gevolge van een onbegrijpelijke blunder abrupt verloor. Hieronder de ze nogal sensationele nederlaag, een door de grote strateeg Botwinnik tot op het fatale ogenblik voortreffelijk gespeelde partij. Vermeld dient wel, dat een andere jeugdige Engelsman, Basman, Botwinnik wcrkeljjlr in moei lijkheden bracht en dat de oud-wereld kampioen slechts door urenlang moei zaam verdedigen remise wist te mar ken. Hastings 1966-1967 Wit: P.. Keene, zwart: M. Botwinnik. Koningsindische verdediging. 1. Pgl.-f3 g7-g6 2. c2-c4 Lf8-g7 3. d2-d4 Fg8-r6 4. g;ï-gs 0-0 5. Lfl-g2 C.7-C6 6. Pbl-c3 d7-d« 7. 0-0 a7-a6 Deze voortzetting, die de vleugelactie b7-b5 beoogt, is sinds het Piatigorsky- toernool, zomer 1966, snel in de mode gekomen. Het meest energiek is nu 8 e4, b5, 9 e5 ,maar de ervaring met deze scherpe bestrijding is nog gering. Keene gaat b7-b5 verhinderen door a2- a4. maar deze preventie is positioneel aanvechtbaar gezien de verzwakking van veld b4. 8. a2-n4 a6-a5 Botwinnik ziet voor Pb8 een veld, waar het niet of nauwelijks kan wor den aangetast. Onder zulke omstan digheden speelt een .tempoverlies' als a7-a6-aö geen rol. te meer daar het met b4 corresponderende veld b5 toch al door pio nc6 gecontroleerd wordt. 9. b2-b3 Pb8-a6 10. Lcl-a3 De loper raakt hier op dood spoor, aangezien hij vrijwel nooit met goed gevolg tegen het zwarte paard zal kunnen worden geruild. Beter daarom eenvoudig 10. Lb2. 1.0Pa6-I>4 11. e2-e4 Lc8-g4 12. Ddl-d2 Lg4xf3 Botwinnik weel, dat in stellingen als deze paarden minstens even nuttig en sterk zijn als lopers. Hét strategisch kriterium is, dat de paarden onaan tastbare velden kunnen vinden. (Stelling na 17Tf8-e8) 13. Lg2xf3 14. Tal-bi 15. Tfl-dl 16. Pc3-e2 17. La 3-1)2 Pf6-d7 Dd8-b6 Ta8-d8 e7-có Tf8-c8 I 1 I ill Wil i y 1 I A 111 i I X i 0 Na achter, de linies in alle rust (en tevens zeer efficient!) de. aanval op wits centrumpositie te hebben voorbe reid, is Botwinnik zojuist tot actie overgegaan door het opspelen van de e-pion. De torenzet naar e8 vergroot de druk nog verder, doordat er ruil op d4 benevens Pc5 gaat dreigen. Keene bésluit derhalve hét centrum door "d4-d5 te sluiten, maar geeft daarmee in wezen het feilen van zijn opbouw toe, aangezien tevens de dia gonaal van Lb2 dicht gaat. 18. d4-d5 Pd7-c5 19. Pe2-ol Te8-f8 Met bewonderenswaardig inzicht en ijzeren consequentie gespeeld. De toren heeft op e8 uitgediend en. keert te rug naar f8, ter ondersteuning van een nieuwe aanval f7-f5op het witte centi'um (pion e4 20. Lf3-g"2 c6xd5 21c4xd5 f7-f5 22. e4xf5 g6xf5 23. Tdl-el Td8-c8 in het goed plaatsen der torens, een van de moeilijkste en belangrijkste on derdelen der schaakstratégie, kent Botwinnik zijns gelijke niet. 24. Lb2-o3 Pc5-e4! Hiermee is de strijd in de fase der tactiek gekomen. Wit kan niet twee maal op e4 nemen wegens slaan op f2. De open f-lijn "werpt zijn vruchten zienlijk activeert, wanneer deze niet zou worden genomen. Na bijvoor beeld 27 De2, ab4: 28 Pa2, Tf3. ge volgd door de andere toren naar f8 en eventueel e4-e3, wordt wit volle dig in het defensief gedrongen. 27. Dd2xh6 Db6xf2! 26. Kgl-Iil Df2-f3l- 29. Khl-gl Df3-f3!- 30. KgJ-hl Tc8-c2! Zwarts zware stukken komen langs de beruchte 7de rij tot koningsaanval, De materiële achterstand van twee stukken (Lb4 kan trouwens direct worden genomenis tijdelijk. 31. Dh6-h3 De andere manier om het mat op g2 te dekken biedt nog minder verdedi gingsmogelijkheden: 31. Pe2. Te2: 32. Te2:, De2:, met de dubbele dreiging 33Tflt (benevens mat) als mede 33ab4:. Het eindspel met gelijke (zware) stukken is steeds voor zwart gemakkelijk gewonnen; hij heeft niet alleen een belangrijke pion (e4) meer, maar beheerst bovendien de stel ling. 31Df2-f3v 32. Khl-gl a5xb4 33. Pcl-c2 Wit moet ook het tweede stuk wel retourneren, aangezien 33. Tfl niet gaat wegens 33De3t 34. KM Tfl:f. 35 Dfl:, Dd2 (Hel: toreneindspel na 36. Pe:2. De2: 37 De2:, Te2: staat hopeloos). 33. DF8-e3v 34. Kgl-el 34 Na eerst nog weer 34 DfSt, 35 Kgl en pas' dan 36Te2: zou de winstvoering slechts een kwestie van simpele techniek zijn geweest. Mogelijk bevond Botwinnik zich in tijdnood, maar dat was dan juist een reden geweest de zetten opnieuw te herhalen. De herhaling van de 27st.e tot 29ste zet hoeft niet bepaald op gebrek aan tijd te duiden, een der gelijke tactiek wordt voor alle zeker heid wel meer gevolgd. 35- Dli3-g4f Zwart gaf het op. hij verliest een volle toren. Een triest einde van wat een meesterwerk had kunnen zijn Door de clubbladen Velen van ons", aldus lazen wij in het clubblad van de KSV Walcheren, .zullen ongetwijfeld een bepaalde mening hebben over sport in het algemeen; als ze zelf actief zijn, over hun tak van sport ïn het bijzonder. Vrijwel a.llemaal zullen wij het er over eens zijn, dat cle sport vóór alles ontspanning dient te bierlen. Ontspanning kan men echter op tientallen manieren vinden. Men zal zich dus ook tot de sport - - die men be oefent aangetrokken moeten voelen. Van deze twee voorwaar den moeten we uitgaan, willen we tot het belang en ook het doel van de sport komen. Wan neer we nu speciaal de team sport bekijken (zoals handbal) dan beantwoordt men niet aan het doel van de sport door zich alleen maar een beetje te g'aan lopen ontspannen in het veld, ook al heb je daar nog zoveel zin in. Immers, we spelen met een elftal en moeten samen iets trachten op te bouwen. In een tea.m is men op elkaar aange- - wezen, moet men elkaar steunen cu vooral ook op elkaar kunnen vertrouwen. Sport goed beoefe nen geschiedt niet alleen licha melijk. maar ook wel degelijk geestelijk (zien waar de vrije man staat, 'zien waar de kansen zullen ontstaan enz.). De sport spiegelt zich als het ware af. Met .schreeuwen' alleen komt men er niet, maar met domweg doordouwen ook niet. Zich kun nen opofferen voor een ander (dwz cle ander kansen bieden en niet zelf een heel klein kansje om zeep helpen, terwijl een an der er beter voor staat) getuigt van ware sportieve ontspanning.' Al wil men iets graag, dan kan men toeh wel blij zijn met de wetenschap dat een gekoesterde wens niet in vervulling gaat. Zo Is het blijkbaar gegaan met de schrijver van het volgende stuk je hi het orgaan van de Sou- burgse zwemvereniging. .Eindelijk is de lucht rondom .Het overdekte zwembad op Walcheren" opgeklaard. Het is namelijk zonder meer de ,mist' in. Toch zijn we ergens blij! Blij, omdat we nu weten waar we aan toe zijn, Maar.het gemeentebe stuur van Vlissingen heeft reeds .plannen gemaakt' voor de bouw van een gewoon buitenbad. En daarmee zijn we niet van de regen in cle drup gekomgn. Want als men nu de plannen voor het grote .project' zo maar zonder meer in de ijskast had gezet, dan zou dit een ramp hebben bete kend. Nu gaat Vlissingen dus op kleinere schaal verder. En als we goed geïnformeerd zijn, dan moeten we reeds in 1968 .reke ning' houden met het feit, dat er nan in een zwembad gezwom men lean worden. Zowel b en w a's de gemeenteraad van Vlis singen zijn het volledig eens dat er een goed zwembad moet ko men en wel zo spoedig mogelijk, y Belangrijk is-het, dat er .cTaden' .gaan komen De praat periode' is rui" voofbijï Wij geloven, dat hiervoor nu dè tijd is gekomen. Heren .gemeentebestuurders laat nu eens zien tot wat u in staat bent.'. .Tover' zo snel mogelijk een zwembad uit de grond, zo dat onze kinderen niet meer in het kanaal moeten zwemmen. Het zal de volksgezondheid be slist ten goede komen.' We vermoeden dat er heel wat .toverkunst' nodig zal zijn om de benodigde eentjes (want daar draait hef om!) bij elkaar te krijgen. In deze tijd, nu een grote groep mensen nauwelijks meer aan Jo pen toekomt, laat staan aan .gymnastiek', is bet bijzonder nuttig dat de gymnastiekvereni gingen een ruime plaats inrui men voor de categorie .sport mensen' die louter en alleen uit een oogpunt van .fit' willen blij ven aan sport gaan doen. Daar over lazen wij in het clubblad van de Christelijke Gymnastiek vereniging DIOS te Souburg het volgende .We hebben een vorige keer ge zien dat de dames- en lieren- seniorengroepen van Dios een flink gedeelte van onze leden vertegenwoordigen en we zullen nu eens nagaan waarom zij naar cle gym gaan en op welke wijze de leiding het aangename met het nuttige poogt te verenigen. Zeer belangrijk is hel voor de leiding" te beseffen dat deze groepen met een andere bedoe ling naar gym gaan dan turn sters en turners. Naast gezellig heid en ontspanning zoeken zij hier vooral een methode om fit te blijven, aau ,cle lijn' te doen, en eventueel het buikje weg te werken. De leiding zal hiernaar zijn oefeningen moeten richten. In cle eerste plaats bestaat er tussen dames- en heren-senioren lesgeven groot verschil, doordat men bij de dames geruime tijd lean besteden aan bijvoorbeeld pasjes in omgangsbaan, vrije oefeningen met of zonder ge reedschap (knotsen, hoepels etc.). Daarnaast zal cle oefen stof zo eenvoudig mogelijk ge houden moeten worden. Het is best mogelijk een enkeling van cle groep (naar omstandigheden) een behoorlijk turnpeil aan te le ren maar het gevolg is dat deze enkeling de lessen blijft bezoeken maar cle overige dames en heren geleidelijk gaan bedanken, om dat ze niet steeds ,voor schut' illen slaan. Een hoog turnpeil is de opzet niet, juist de dames en heren die geen prestaties moer kunnen leveren hebben de ze gymnastiek zo hard nodig, het is juist zo prettig te con stateren dat hij deze gToepen de slappe spieren, welke tijdens on ze dagelijkse werkzaamheden niet gebruikt worden, wat meer gaan en kunnen presteren na enige tijd oefenen. Wel zal er rekening gehouden moeten wor den met de leeftijd der deelne mers; zijn erbij de jeugdgroepen leeftijdsverschilen van 2 tot 3 jaar. bij de senioren kan de leeftijdsverschillen van 2 tot 3 jaar. In de regel zullen cle jon geren een zwaarder training kunnen verdragen dan de oude ren, toch zullen beiden aan hun trekken moeten komen zonder dat de één figuurlijk gekraakt wordt en de ander niet aan zijn trekken komt. Onze conclusie: totaal overbodig is de drempelvrees van mensen die eigenlijk wel naar gym «illen maar het toch niet aandurven omdaten u vult nu zelf maar in: ,Te zwaar voor mij', .Ik sta te dun' etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 10