HOUDING HANOI NOG STEEDS NIET SOEPELER' Berging Jacob Verolme nog een onzekere zaak ,Javazee': nieuwe reddingboot Breskens President Johnson: Denemarken staakt handel met Rhodesië Mao aan winnende hand Vandaag in die krant... DELFT BLIJFT ZITTEN MET DURE HUIZEN Herstel zal miljoenen vergen opnieuw twee Kermis-qenieters provincies a .veroverd' Kanton volgend strijdtoneel? KONINGIN JULIANA DOOPT SCHIP 27 FEBRUARI IN ROTTERDAM DE ,WIERDSMA' GAAT NAAR STELLENDAM 210e jaargang - no. 29 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 februari 1967 V B«fi. MIJ. van d.Cv Provincial* Zeeuwse touronti r. van d* Void*. K B. dan Boar an W d* Paste». Hooldradadaur G. A. da Kok. Abonnamantaprlla 93 Vlitsingen, Walalraal S8-60, lal. 235S (b.g.g. rad. 35UB. adv. 3637/3643), Middelburg, Markt 51, iel. 3841, (b.3.9. red. 2078/3169, adv. 2375). Goal, C Hl Zlerlkxee. red. lel. 2754. adm lal 2094 Adv prlja 35 canl par mm Minimum per adv. 5.25. Ingcc. mad. 21,4 Uriel. Kleine edv. (max. 8 regelt) 35 r pot I t 12.80 par Kwartaal. Lom* nummer* 20 canl. 5213), Ooitburg, lel. 2395. Terneuten, Areenaalatr. 2. d. blad' SO cent meer. Giro 359300 PZC. Middelburg. De president legde deze verklaring- af in antwoord op een vraag tij dens een persconferentie over be richten in zake uit Noord-Vietnam afkomstige boodschappen die in de richting zouden wijzen van moge lijke vredesbesprekingen. Erepromotie van dr Visser 't Hooft aan Leuvense universiteit LEUVEN: Dr W. A. Visser 't Hooft de Nederlandse oiul-secretaris-gc- neraal van de Wereldraad van Ker ken is vandaag onderscheiden met eredoctoraat in de godgeleerde d van de katholieke universiteit 1 Leaven. Op de foto zien we n flinks) terwijl de rector mag nificus van de universiteit hem de Niet soepeler HANOI heeft geen blijk gegeven van een wil om te onderhandelen. Dit. verklaarde gisteren president Joluison der Verenigde Staten. Hy ontkende daarmee geruchten als zou Hanoi een wat soepeler houding hebben aangenomen (pag 1). Berging BERGING VAN de Jacob Verol- me is wellicht financieel niet aantrekkelijk. Deze mening is gis teren verkondigd door verzeke ringsdeskundigen. Afgewacht wordt wat de bergingsdeskundige maandag zegt. Vast staat dat herstel van het schip veel geld zal kosten (pag 1). 750 jaar MIDDELBURG viert op 0 en 10 juni aanstaande .750 jaar stad'. En dat gebeurt, bij financiële krapte, in pen sobere opzet en met een bescheiden programma (pag S). Telegram DRIEHONDERD schoolkinderen uit Stnt-Anualaud huizen dag-in- dag-uit in een krot. Meer is hun school namelijk niet. De ouders zijn het nu beu: ze hebben de mi nister een telegram gestuurd om hem op do hoogte te brengen van do voor hun kroost onhoudbare toestand (pag 2). Anderhalf miljoen ER RIJDEN op de Nederlandse wegen ruim anderhalf miljoen auto's. Deze bekendmaking aan de vooravond van de RAI 1967 is fedaan door het CBS. Veel van ie anderhalf miljoen auto's zijn echter tweedehands en een niet onaanzienlijk aantal bestaat uit kneusjes (pag 3). Rendabel....' TEVERGEEFS zal men sinds gisteren op Noord-Beveland zoe ken naar een huis of boerderij, die nog niet op het PZEM-net is aangesloten. Het laatste onren dabele perceel' zoals dat heet is van stroom voorzien. Dat gebeurde met wat franje in de Spieringpolder te Kamperland (pag 1,). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3 en 9; Zeeuws nieuws: pagina 2, 4, 5 en 6; Economisch en financieel nieuws pagina 11. ,U kunt er zeker van zijn dat wij alles doen om mogelijkheden te scheppen voor een vreedzame regeling' aldus Johnson, ,maar ik ben mij in alle oprechtheid niet bewust van enigerlei ernstige po ging die de andere partij naar mijn oor deel heeft gemaakt om de gevechten te doen eindigen en om een einde aan de oorlog te maken'. Over zijn eigen beleid zei Johnson: ,wij zijn bereid om te praten over wederzijd se maatregelen ter beteugeling van de strijd of om andere pogingen te doen om een regeling te treffen, met inbegrip van overleg inzake de uitwisseling van gevangenen of besprekingen over het pacificeren van de gedemilitariseerde --me. ,Wij zijn bereid over alles te praten wat de andere partij te berde wenst te brengen', aldus de president. Hij gaf echter geen aanwijzingen dat er over een van deze punten bespre kingen op handen zijn. Bombardementen Johnson zei dat de VS bereid zouden zijn om op te houden met de bombarde- mentsaanvallen op Noord-Vietnam als de leiders in Hanoi ,ook maar de gering ste maatregel' willen treffen om een der gelijk besluit te rechtvaardigen. Johnson zei dat er voor een eventuele vreedzame regeling door beide partijen begrip moet worden opgebracht en dat beide partijen concessies zullen moeten doen. Hij dacht echter niet dat men de ze concessies al van te voren kan vast stellen. Hij zei opnieuw te hopen dat het con flict zal eindigen en dat hij .alles zal doen wat hij kan om de Amerikaanse regering voor dit doel verder te laten gaan dan halverwege'. De president zei dat woordvoerders van zijn regering nog steeds de opdracht hebben elke mogelijke weg die naar de vrede kan leiden te onderzoeken. Conferentie Hy herhaalde dat de VS een conferentie zouden toejuichen, hetzij een Geneefse conferentie, een conferentie van Azia tische staten of besprekingen in een an dere aanvaardbare vorm. ,Wy zullen graag deelnemen aan voor bereidende besprekingen die tot een con ferentie zonden kunnen leiden en aan onderhandelingen over het wederzijdse intomen van het conflict'. Bouw gestaakt DELFT (ANP) De bouw van dc eengezinswoningen in het uitbreidings plan .Voorhof-west' te Delft is voorlopig gestaakt, aangezien gebleken is dat de ze huizen, die 90.000 gulden moeten kosten, onverkoopbaar zijn. NV Eurowoningen, die de huizen laat bouwen door de NV ACS te Vlaardingen zal met de afbouw wachten totdat de woningen ,op papier' zijn verkocht. Van het contingent van 172 woningen zijn er 60 voltooid en verkocht. Van 28 wonin gen waaraan men nu bezig is, is de iouw stilgelegd, terwijl de bouw van de overige 84 huizen waarmee nog zou moeten worden begonnen, voorlopig is uitgesteld. Gezocht wordt nu naar een goedkoper type voor deze 84 woningen. WASHINGTON (AP, RTR, AFP) President Johnson heeft don derdag verklaard dat hem niets bekend is over ,een ernstige poging' van de zijde van Hanoi om een einde te maken aan de gevechten in Vietnam. De Amerikaanse president zei: ,Wij hebben de andere partij n Vietnam duidelijk gemaakt dat wij bijzonder graag tot besprekin gen over vrede zouden overgaan op de manier die en op het niveau dat daarvoor het meest gunstig zou zijn'. Het militante A waarvan zelfs i heeft een actieve burgerwacht, genomen tijdens oefenm :n deel uitmaken. De foto werd typische hoerendracht Men moet aan zo'n tafereeltje wel even 'lattelandsvrouwen m hun het doel op de korrel (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het onderzoek naar de bergingskansen van de gekapseisde erts tanker Jacob Verolme is bevredigend verlo pen. De heer Z. Moerkerk, des kundige van Van der Tak's ber gingsmaatschappij, een dochter onderneming van L, Smit en Co Internationale Sleepdienst te Rotterdam, keert vandaag te rug naar Nederland. Het rap port dat hij zal opstellen, zal naar wordt verwacht, maandag Pas dan zullen de reders en de assura deuren van het door een explosie op 22 januari getroffen schip kunnen beslissen of berging zin heeft. Volgens de woordvoerder van Koninklijke Lloyd te Amsterdam heeft he tonderzoek uitgewezen dat het casco van de Jacob Verolme nog vrij gaaf is, uitgezonderd het voor schip waar de ontploffing heeft plaats gehad. De machines hebben van de ramp ech ter veel te lijden gehad. De elektri sche installatie is totaal vernield. De lading erts is bij het kapseizen volle dig door de luiken heengeslagen. Her stel van het schip zal vele miljoenen kosten, terwijl de eventuele berging geen eenvoudige zaak eveneens in de miljoenen zal lopen, meent de woordvoerder. Schuld Wanneer berging financieel gezien geen soelaas biedt, is volgens hem de kans groot dat het schip tot zinken zal worden gebracht. Op onze vraag of er een bankschuld op het schip rust, die door de weinig lucratieve exploi tatie nooit behoorlijk zou zijn afge lost, kon de woordvoerder nog een ontkennend, noch een bevestigend antwoord geven. Wel wilde hij er op wijzen dat de tankervaart de laatste tijd ,niet bepaald een lucratieve business' is. NEW YORK (AP) De Deense regering heeft alle handel met Rhodesië stopgezet. Dit is meegedeeld in een brief van de Deense ambassadeur bij de Verenigde Naties Hans R. Tabor aan secreta ris-generaal Thant. De brief is donderdag gepubliceerd. Tabor schreef dat zijn regering heeft besloten per 7 december vorig jaar de uitvoer van alle goederen uit Denemarken naar Rhodesië te staken, ook via derde landen. Verder is in Denemarken de invoer van alle goederen van Rho- desische herkomst verboden. Op 16 december heeft de Veiligheidsraad alle VN-leden opgedragen sancties toe te passen op een beperkte lyst van Rhodesische invoer- en uitvoergoede- ren met het doel het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith te dwingen de Afrikaanse meerderheid een stem te geven in het landsbestuur. LOOS ALARM BIJ BANK (Van onze correspondent) LEEUWARDEN De politie van Sexbierum is niet van plan om alles in het dorp zomaar toe te laten. Dat bleek woensdagmorgen om ongeveer elf uur opnieuw toen groepscommandant J. Hen driks en postcommandant J. DraaLsma met getrokken revolver de Raiffeisenbank aan de Abelen straat binnendrongen om één of meer roofovervallers te overmees teren. Rustig op het politiebureau gezeten ging by de beide heren plotseling de alarmschei van de bank over. De mannen aarzelden geen ogenblik. Binnen enkele se conden de bank staat praktisch naast het politiebureau storm den ze van twee kanten het bank gebouw binnen. Het viel allemaal gelukkig nogal mee. Voor het loket troffen de po litiemannen anders niet aan dan "een verschrikte boerin wier naam we in verband met het Sexbieru- mer bankgeheim niet zullen ver klappen. Een van de vier perso neelsleden van de bank, mejuf frouw Jettie Wijngaarden, had per ongeluk een van de alarm knoppen die bij de loketten en de bureaus zijn geplaatst, aange raakt. De sirene begon te loeien en de bel op het politiebureau verstond eveneens zijn plicht. Het perso neel stelde alles in het werk om het alarm ongedaan te maken maar men kon nooit zo snel de politie waarschuwen of deze was al ter plaatse. PEKING, TOKIO (AFP, AP) In de Chinese culturele revolutie hebben de aanhangers van Mao Tse-Toeng zich meester gemaakt van het gezag in twee nieuwe pro vincies, maar tegelijkertijd aange kondigd genade te laten gelden voor leidende kaders, die te kennen geven dat zij hun .fouten willen herstellen en terug willen keren tot de juiste partijlijn'. De laatste twee provincies die zich aan de zij de der .revolutionaire rebellen' hebben geschaard zijn volgens Radio Peking Heiloenkiang Noord-oost-China en Kweitsjauw in het zuidwesten. De machten der culturele revolutie had den reeds eerder de overhand behaald in Sjansi, Kiangsi en Hopei. Ook in de westerse provincie Singkiang zou eind zijn gemaakt aan het verzet der .bourgeois-reactionairen'. Radio Peking meldde dat de eerste cretaris der communistische partij in Heiloengkiang, Soeng Jen-Tsjoeng, en de legercommandant, Wang Tsja-Tao, zich achter de .revolutionaire rebellen' hebben geschaard en dat Soeng boven dien schuld bekend zou hebben en be loofd zou hebben zich te beteren. Aansluitend op het bericht van de over winning Heiloengkiang riep het persbu reau Nieuw China op tot matiging van de Maoisten en vergevingsgezindheid te genover hen die schuld bekennen. Voorts herinnerde het persbureau eraan dat Heiloengkian ,een voorpost van ons land is tegen de aanvallen der moderne re visionisten (Rusland) en de Amerikaan se en Japanse reactionairen'. In tegenstelling tot in Heiloengkiang hebben de leidende partijkader3 Kweitsjauw zich volgen shet persbui heftig verzet tegen de revolutionaire re bellen. Enkele dagen geleden hebben we op deze plaats enige kritische notitie* gemaakt over de politieke verftier.ings- kermis, die op dit ogenblik in ons land staat opgesteld en die een oorverdovend lawaai maakt. Het is ons gebleken, dat hier en daar in sommige overgevoelige politieke kringen deze opmerkingen onjuist zijn *eacht: men vond dat alles normaal ver iep en dat er sprake was van een rede lijke verkiezingsstrijd. Toen ons deze opmerkingen bereikten hebben wij onze beschouwing nog eens overgelezen en het speet ons daarna oprecht, dat we een niet veel kritischer betoog hadden gele verd. Want de verkiezingsstrijd maakt helemaal niet zo'n fraaie indruk, vooral niet als men op de voorgeschiedenis let. Die voorgeschiedenis kan in één woord worden samengevat: .Duidelijkheid'. Sinds de nacht van Schmelzer werd dit woord hét parool van alle politici. We moesten duidelijkheid in Nederland krij gen, want de brei van dat moment was niet tolerabel iedereen riep er om, om die duidelijkheid. Als eenvoudig mens heeft men dan nog wel even de Illusie, de verkiezingsstrijd dergelijke paro- waér zal maken, men hoopt dan dat de sprekers die her en der het land door trekken, er vooral op uit zullen zijn eens helder en in een voor iedereen bevatte lijke taal uiteen te zetten waarmee men rekening kan houden als men op de par tij van de betrokken orateur zou gaan stemmen. Ach, we konden het eigenlijk geweten hebben: dergelijke illusies zijn Suéiang Ook in de strategisch belangrijke provincie Sinkiang schijnt de toe stand na door muurkranten van Rode Gardisten gemelde ernstige incidenten zich ten gunste van de Maoisten te hebben gekeerd. Volgens een dagblad uit deze provincie heeft het .kwartier-generaal van de revo lutionaire rebellen' de macht overge nomen na ontbinding van het oude centraal partijcomité, dat onder lei ding stond van Wang en Mao, te vens commandant van het volksbe vrijdingsleger in Singkiang. Over diens lot wordt in het blad verder niets meegedeeld, maar volgens muurkranten in Peking heeft hij met het merendeel van zijn troepen par tij gekozen voor de anti-Maoisten. De correspondent van het Japanse dag blad .Asahi' weet echter te melden dat de anti-Maoistische legereenheden de vlucht hebben genomen in de richting van de hoofdstad van Singkiang roemtsji. Kanton Donderdag is gemeld dat contra-revolu tionairen zich samentrekken in de stad Kanton in zuidelijk China en klaar staan om te vechten tegen de volgelin gen van Mao Tse-Toeng. Een Japans bericht uit Peking luidt dat volgens een muurkrant ongeveer drie honderd tegenstanders van Mao, die uit Peking zijn gevlucht, in Kanton zijn aangekomen en van plan zijn de volge lingen van Mao omstreeks het Chinese nieuwjaar de oorlog te verklaren. Zij ouden de steun hebben van anti-Mao rebellen. Communistisch China heeft donderdag verklaard dat de handelsraad van de Franse ambassade in Peking en zijn vrouw ,op roekeloze wij7.e' woensdag met met him auto Chinese demonstran ten hebben aangereden. Men heeft de Franse ambassadeur ontboden en ver ontschuldigingen geëist. IIARDENXVELD-BRESKENS Op de .Merwede'-scheeps- werf in Hardinxveld wordt de laatste hand gelegd aan de .Ja vazee', een motorreddingboot, die zal worden gestationeerd in Breskens. Deze nieuwe aan winst van de koninklijke Zuid- Hollandse maatschappij tot red ding van schipbreukelingen (ZHRM) zal op 27 februari in Rotterdam door hare majesteit koningin Juliana worden ge doopt. De 35 jaar oude redding boot .President J. V. Wierds- ma', die na de oorlog naar Bres kens kwam zal plaats moeten maken voor de Javazee'. De .Wierdsma' gaat naar Stellen dam. De naam Javazee en de datnni 27 februari zyn niet zomaar gekozen. Op 27 februari is liet precies 25 jaar geleden, dat de slag in de Javazee plaats vond. Enkele jaren gelede hebben de hoofdbesturen van de ver eniging van marine-officieren en van de vereniging van beroepsschepeün- gen der zeemacht het initiatief ge nomen om 25 jaar na de slag de na gedachtenis te eren van de marine mannen, die gedurende en na de tweede wereldoorlog, waar ook ter wereld, bij de uitoefening van hun taak het leven hebben verloren. Uit gaande van het gegeven, dat de moesten der gesneuvelden in volle zee hun laatste rustplaats vonden, werd gemeend dat door schenking van een reddingboot aan het red- dingswezen op de Nederlandse kust hun nagedachtenis op passende en waardige wijze zou worden geëerd. (Zie slot pag. 2 kol. 6) I De nieuwe reddingboot Javazee' j voor Breskens, hier gefotografeerd op de werf in Hardinxveld. M' ar nee, dat is niet waar zei ons een bewogen politicus, een man die geniet van de huidige verkieaings- gedaan en men weet echt wel wat men aan de kandidaten heeft'. Is dat zo? Men moet dan wel erg diep gaan delven om de duidelijkheden uit het slijk los t« wrikken, het slijk namelijk van de on aangename verwijten, die vooral de laat ste dagen met een gemak en snelheid worden geuit dat men er naar van wordt. Enkele citaten: ,Een stem op Schmelzer betekent dat de KVP het oude spel zal kunnen voortzetten. Schmelzer rolt de loper uit voor Toxo- peus', aldus de PvdA-lijsttrekker Den Uyl voor de televisie. Daarop het com mentaar van mr P. J. M. Aalberse van de KVP in De Volkskrant van giste ren: ,A1 dat rijden in een bus is blijk baar vermoeiend en niet bevorderlijk voor het ordenen van gedachten'. Nog een commentaar, nu van de WD-lijst- trekker Toxopeus, eveneens uit De Volkskrant van gisteren: ,Ik heb me een aap gelachen over die opmerking over Schmelzer. En de loper uitleggen voor Toxopeus. Flauwe kuL Ik zeg in aller ernst: stemmen op de Partij van de Arbeid is stemmen voor stempelen'. Een discussie vol duidelijkheid mag men wel zeggen, duidelijk namelijk voor het peil waarop wordt gedebatteerd. Wordt bij deze verkiezingsstrijd de kiezer scherp en helder voorge licht over de situatie van het mo ment en over de politiek, die naar de mening van de politieke prominenten thans moet worden gevoerd? Alweer misschien wordt het hier en daar wel gezegd, maar men moet diep delven. De belangrijkste politici gebruiken de actuele binnenlandse politiek veel meer als een stok om de hond van de tegen stander te slaan. De kwestie van de gas- en olievoorwaarden is daar een mooi voorbeeld van. JJie kosten ons op deze manier vyftig miljoen', heeft Den Uyl uitgeroepen. .Nietes', aldus de repliek van zijn ambtsopvolger Bakker, ,de op brengst zal een vier miljoen per jaar lager zijn, maar daar staat dan tegen over dat er veel sneller kan worden be gonnen met het boren, de zaak wordt op die manier weer rechtgetrokken'. Wie heeft er nu gelijk? De oud-minister of zijn opvolger? Het aantal mensen dat daarop een antwoord kan geven, kan men vermoedelijk op de vingers van één twee handen tellen. De gemiddelde kiezer behoort daar niet toe, hij weet het niet, voor hem is het allemaal on duidelijk. Tóch gaat het hier om een van de overwegingen, waarop hij zijn stem moet bepalen. Hij dient te kiezen tussen de vijftig miljoen van Den Uyl en de vier miljoen van Bakker. Ga ér maar aan staan. Nietes-welles, nietes- opgele- fteDltlijl bijverschijnselen verd. Als ergens in i een politieke partij pr bedrijven, bleek het plo allerlei voorwaarden te stellen aan de wijze van deze propaganda, soms zo be perkend dat er niets meer van over bleef. De burgemeester van zo'n gemeente verklaarde dan met een zui nig mondje, dat hij volkomen terecht handelde en beriep zich op zijn politie verordening. Een andere burgemeester daarentegen verzekerde opgewekt, dat politieke propaganda in geen enkel op zicht moent worden belemmerd. In zijn gemeente mocht het dus allemaal, dat was in overeenstem ming met zijn prin cipe. Wat een mieze rig landje soms: wat in Goes en in Middelburg mag wordt in Bloemendaal verboden, wat in Leeuwar den niet is toegestaan wordt in Deven ter toegejuicht. Het lijkt er soms op alsof we nog midden in dc negentiende eeuw zitten, toen afstanden werden be paald door de tijd die een mens nodig had om van de ene plaats naar de an dere te reizen. Toen waren Bloemen daal en Haarlem zelfs nog twee werel den. Maar die tijd is lang voorbij. Noch tans: politieke karavanen trekken door Nederland en moeten zich van gemeente tot gemeente aanpassen. Een anarchro- nisme. Een laatste opmerking over deze ver kiezingsstrijd betreft de persoonlijk heidscultus. De nadruk wordt voor al op namen gelegd, ze zijn even belang rijk geworden als de politiek zelf. We troffen daarover een pinnige opmerking aan in een hoofdartikel van Laurens ten Cate, de hoofdredacteur van de Friese Koerier, die de laatste tijd sterk de aan dacht trekt als rebel in de PvdA. ,Den Uyl, een man om mee te werken' schrijft Ten Cate en hij voegt eraan toe: ,Dat moet het doen, al staat de juistheid ervan nog te bezien. Maar zegt het iets over het socialisme? Roolvink, een man om mee te gaan vissen. Van Riel, een man om een glas bourgogne mee te drinken, Hetty, een meisje om te be minnen wat is dat anders dan on zin?' En gramstorig besluit Ten Cate zijn betoog: ,Het is die onzin, die ons kwaad maakt, omdat de presentatie van de politiek als een marlet van perso- naatjes in werkelijkheid berust op min achting voor de kiezer, die te dom is om te denken en net goed genoeg om naar de televisie te kijken'. Dat is een bittere (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1