Raadsels rond verlaten Duits binnenvaartschip bij Bath In Sloe vestigt zich betonmortelcentrale Industrialisatie in aflopende kernen' Procuratiehouder C. P. Buijs gehuldigd Rijkspolitie te water vermoedt een misdrijf ALMANAK Allemansdiensten in Terneuzen Steunbedrijf voor de bouw Vertraging veren In Terneuzen voor bijna 50 miljoen bouwvergunningen Van Lijnschoten leidt Zeeuwse dirigentencursus Man met been tussen heistelling Hoechst ,Cactusbloem' In 1917: ,Zoek jij maar gauw wat anders...' MKmRCIKie ZCEUWSE COURANT ZATERDAG 28 JANUARI 1967 VERKLARING BEMANN ING KLOPTE NIET HANSWEERT Twaalf uur lang heeft er vrijdag grote on zekerheid bestaan over het lot van de bemanning van het Duitse binnenvaartschip .Elms horn', dat vrijdagmorgen vroeg in zinkende toestand verlaten werd aangetroffen in het Nauw van Bath. Pas tegen de avond kwamen schipper Hans Wall- baum en zijn knecht in Antwer pen boven water. Zij verklaar den tegenover de Belgische wa- terpolitie, dat hun scheepje door de golven van een passerend zeeschip was gezonken en dat zy zich met een vlet in veiligheid hadden gesteld. Aan deze verklaring wordt ech ter geen geloof gehecht, want de .Elmshorn' lag sinds gistermor gen elf uur veilig en wel in Hansweert. De rijkspolitie te water houdt er dan ook ernstig rekening mee, dat hier misdaad in het spel is. Men heeft er na melijk een sterk vermoeden van, dat de bemanning het scheepje tot zinken heeft willen brengen. Dat vermoeden steunt op verschei dene aanwijzingen. In de eerste plaats lag de .Elmshorn' voor anker toen het scheepje 's morgens vroeg werd gevonden. Verder bleken de scheepspapieren nog op het schip aanwezig te zijn, maar alle persoon lijke papieren van de bemanning wa ren verdwenen. Een andere aanwij zing is, dat het deksel van de wierbak los lag, waardoor het water dat via de buitenboordkranen wordt aange voerd voor de koeling vrijelijk in het motorcompartiment kon stromen. De .Elmshorn' (365 ton) werd vrij dagmorgen om ongeveer zes uur m zinkende toestand aangetroffen in het Nauw van Bath. Het scheepje lag in de vaargeul voor anker, had geen verlichting aan en het water kwam al aan het dek. De ontdekking werd gedaan door loods C. Korstanje uit Antwerpen, die het eveneens Duitse binnenvaartschip .Hilden' (schipper Jozef Schafer uit Rosen- garden bij Worms) van Antwerpen naar Dordrecht zou brengen. Voorwerp ,Ik was om kwart over vijf uit Leeuwse Ontvangst Nu hoort men het niet meer, maar nog lang, heel lang na ws- relcloorlog twee, was het een be grip m kwaliteit: ,'t Is nog voor oorlogs'. Tot wij gisteren een rela tie bezochten, die, zeer voordelig een televisietoestel had overge nomen, van een oud, vertrouwd Duits merk, dat reeds in de twin tiger jaren een onvervjoestbare reputatie bezat en in die tijd baan brekend werk verrichtte met het propageren van radio's ,'n popu laire installatie, een uitmuntende combinatie van een drielamps ontvanger, zoo zuiver en zoo krachtig als een drielamps toe stel maar zijn kan en een krach. tigen, electromagnetischen luid spreker'. De weg naar een goede ontvangst lag voor ieder open: ,Onze organi satie bindt den beslissenden strijd aan tegen 'de groote kwaal van den aether: de burenstoring. Er beslaat maar één afdoend middel tegen de burenstor'mg: dat men elk verouderd toestel, dat niet storingsvrij is, opruimt'. Het televisisto est el, waarvan in de aanhef spralce was, bleek al even overgevoelig voor roezige bu ren. .1Toch een goed merk, van on kreukbare reputatie' zei onze re latie. Jlet was een heel goed merk" meenden wij, vóór de oorlog'. ,'t Is ook van voor de oorlog' gaf de man grif toe, waarbij wij, na het zien en beluisteren van het apparaat, in het midden laten wélke oorlog. Het bleek verder, dat het schip met een lading van 251 ton gietijzer waarvan de waarde ruwweg geschat kan worden op 300.000 onder weg was van Monceau in België naar Hamm in Duitsland. Het schip was eigendom van de reder Rosen- mtiller uit .Elmshorn', die het had verhuurd aan een firma in Duisburg. In de kajuit werden verder wat kle ren, levensmiddelen en een foto-al bum aangetroffen. Na onderzoek door de rijkspolitie te water werd het scheepje in beslag genomen en werd het binnen de slui zen gebracht. 's Middags tegen vijf uur werd bekend, dat zich bij de Belgische waterpolitie in Antwerpen schip per Hans Wallbaum en zijn knecht hadden gemeld, die mee deelden, dat hun schip, de .Elms horn' in het Nauw van Bath door de hoge golven van een passerend zeeschap was gezonken. De man nen waren in de vlet gegaan en waren naar Santvliet in België aan wal gegaan. Daar hadden zij zich met hun rederij in Duisburg in verbinding gesteld en waren vervolgens doorgereisd naar Antwerpen om zich bij de waterpo litie te melden. Toen hun werd mee gedeeld dat hun schip zich in Hans- weert bevond en hun werd gevraagd of zij naar deze plaats wilden gaan om tegenover de Nederlandse politie Auto geslipt Woensdagmorgen is de bestuurder van een personenauto, de heer H. W. d. J. uit Axel op de rijksweg Axel-Sluiskil nabij Sassing tijdens het inhalen in een slip geraakt. De auto ramde hierbij eni ge bermpaaltjes en kwam via het rij wielpad in de berm tot stilstand. De bestuurder J. kwam met de schrik vrij. Zijn voertuig werd flink beschadigd. Vroege lente Uit de Westhoek van Schouwen komen opgewekte geluiden. Enige weken geleden werden er al sneeuwklokjes gesignaleerd, nu staan er gele krokussen in bloei. Het Chinees klokje vertoont al duidelijke knopvorming en in de warme huiskamer is al menig knop verlokt tot openbreken. Niet alleen de flora, maar ook de fau na vertoont sporen van de nade rende lente, want er werd al de zang van ec. zanglijster gehoord. Enkele wilde eenden zijn reeds op zoek naar levenspartners. TERNEUZEN Onder de bena ming .Allemansdienst' zal de de christelijke dialooggroep Sjaloom voortaan Iedere eerste vrijdagavond van de maand in Terneuzen samenkomsten beleg gen waar zaken van geloof en le ven aan de orde komen. De eerste Allemansdienst is tegen vrijdag avond 3 februari belegd in het gebouw van de waterleidingmaat schappij. In deze dienst wordt liet woord gevoerd door de gerefor meerde predikant ds W. H. Gis pen. De .Allemansdiensten' kunnen niet beschouwd worden als kerk diensten. ,Als u zich niet uitslui tend interesseert voor materiële zaken kunt u zich thuis voelen in de Allemansdienst', aldus de organisatoren. Er is tijdens de sa menkomsten gelegenheid tot dis cussie. VAN PITBETON NV MIDDELBURG Antwerpen vertrokken. In het Nauw van Bath zag ik een don ker voorwerp, dat onverlicht in het vaarwater dreef. Ik dacht dat het wel een scheepje kon zijn', zo vertelde ons loods Korstanje. ,Ik zette de schijnwerper er op en het bleek inderdaad een scheepje te zijn, dat diep in het water lag. We gingen langszij en ik zag dat het wa ter al aan dek stond. Als we een kwartier later water gekomen, zou de boot gezonken zijn', aldus loods Korstanje. ,Ik ben aan boord ge sprongen, zag dat er niemand meer was en tyeb de scheepspapieren mee genomen. Daarna hebben we pompen overgebracht en we hebben enkele uren liggen pompen. We konden nog niet slepen, want als er een groot schip voorbij gekomen zou zijn hadden we de sleep nog verspeeld. Na enkele uren pompen zijn we gaan varen en om ongeveer kwart voor elf kwamen we in Hansweert', zo vertelde de loods. In Hansweert kwam het bergings scheepje .Haai' van de firma Polder man langszij en die pompte de .Elms horn' verder leeg. Tevens repareerde men een klein lekje in bet voorschip. Ook kwamen de mensen van de RP 10 aan boord om een onderzoek ln te - stellen. Kranen! Bij dit onderzoek kwam onder meer aan het licht, dat het deksel van de wierbak los lag. Hierdoor was het water het schip binnen gestroomd en had het motorcompartiment doen vollopen. Gebruikelijk is, dat de bui- tenboordkranen, waardoor het water bestemd voor de koeling naar de wierbak stroomt, bjj het afmeren of voor anker gaan worden gesloten. De vlet bleek van boord te zijn ver dwenen en de takel was uitgedraaid. Daarom werd aangenomen, dat de bemanning in de boot was gegaan en zich naar de kant had begeven. Het vreemde was echter, dat men 's middag3 nog niets van hen had vernomen. Ook was niet duidelijk hoeveel men sen zich aan boord hadden bevonden. Aangenomen werd twee, maar zeker heid daarover was in de scheepspa pieren niet te krijgen. Het Duitse binnenvaartschip JSlmshom' hier voor de sluizen van HansweertVooraan het bergings scheepje ,Haai' van de firma Pol. derman, vervolgens de ,Elmshorn' en daar achter de ^Tilden'. (Foto PZC). te water een verklaring af te leggen, bleken zij hiertoe niet bereid. De Bel gische politie liet hen gaan en waar schijnlijk zijn de mannen hierna naar Duitsland gereisd. Enige tyd heeft gisteren nog de vraag gespeeld of de loods zicli eige naar van het verlaten schip mocht noemen. Volgens het zeerecht zou dit inderdaad zo zijn. Maar omdat de ,Elmshorn' binnen de drlemylszone werd aangetroffen is niet het zee recht van toepassing, maar het Ne derlands recht en volgens dit recht kan de vinder van een verlaten schip geen eigendomsrecht doen gelden. Wel zullen de .bergers' aanspraak kunnen maken op een beloning van de verzekeringsmaatschappij voor het redden van schip en lading, Hoe de beloning zal zyn hangt af van die veraekerin gs maatschappij Gereformeerde en hervormde classis Beveland willen meer samenwerking GOE SDe hervormde en de gerefor meerde classis Goes zullen 13 april samen vergaderen om te praten over diverse zaken en te zien wat men even tueel samen kan aanpakken. De classicale vergadering van Goes der Ned. Hervormde Kerk heeft zich dezer dagen akkoord verklaard met dit plan. Deze bijeenkomst stond onder leiding van ds VV. A. Vrijlandt van Borssele. Ds E. P. J. Jebbink werd herkozen als praeses. De predikanten F. Goethals (Wolphaartsdijk) en H. Kwakkelstein (Heinkenszand) werden afgevaardigd naar de provinciale kerk vergadering van Zeeland. Het werk van de geestelijke verzorging ln het ziekenhuis St-Joanna te Goes zal worden uitgebreid, in verband met de vergroting van dit ziekenhuis en het grote aantal hervormden dat hier wordt verpleegd. Ds Goethals van Wolfaarts- dijk stelde in de middagvergadering enkele onderwerpen aan de orde. Hij stelde onder andere voor in alle ge meenten vrijwilligersteams op te richten om daar in te vallen, waar op een be paald moment het georganiseerde werk van de gezinsverzorging niet bij machte is te helpen. Op deze wijze kan de "emeente gestalte geven aan de .broe derlijke liefde'. Ook werd voorgesteld een korte hand leiding voor gemeenteleden op te stellen waarin allerlei onderwerpen behandeld worden zoals: zondagsviering, eredienst, huwelijk en gezin, huiselijke godsdienst oefening, bijbellezen, gebed, christen zijn in deze tijd en dergelijke. Juist aan zulke geschriften blijkt behoefte te bestaan. Tenslotte werd een lans ge broken voor een reorganisatie van de kerkelijke gemeenten in de classis. Ten gevolge van ontvolking en veroudering van het platteland wordt het functione ren van de kleine gemeenten steeds moeilijker. Tot nu toe is de opiossing gezocht in het combineren van twee tot één. Er zal een streekplan moeten ko men voor heel de classis, waarin niet alleen de kleine gemeenten zijn opge nomen, maar evenzeer de grote en fi nancieel krachtige. Men moet leren sa men kerk te zijn ln deze tijd, zo werd ter vergadering gesteld. VLISSINGEN-OOST Opnieuw heeft een bedrijf besloten zich in het Sloe- industriegebied te vestigen: Pitbeton NV te Middelburg zal aan de oost kant van de haveningang een be tonmortelcentrale installeren. Het is de bedoeling dat deze centrale met een capaciteit van 40 kubieke meter per uur al op 1 maart aanstaande met do prouuktle zal starten. De vestiging moet vooral worden gezien als een stcunbedryf voor de verschil lende bouwactiviteiten, die in en aan de haven ,Vlissingen-Oost' op gang zyn gekomen. Het terrein, dat Pitbeton NV in het Sloegebied ter beschikking krijgt zal een oppervlakte beslaan van onge veer 3000 m2, zo deelde de directeur van het Havenschap .Vlissingen- Oost io', de heer J. van Konijnen burg ons mee. Nader vernemen wij van de directeur-eigenaar van Pit beton NV, de heer C. Pleters, dat KUNST (Slot ocm pag. 1) acht Zierikzeese industrieën bieden nu ongeveer 500 man werk. Aan infrastructurele werken is in de Schouwse centrumstad het zwaai- komproject nog steeds in uitvoering. Waarschijnlijk kan men dit jaar nog beginnen met de aanleg van het Groene weeg je als toegangsweg tot het industrieterrein. In het kader van de sociale infrastructuur heeft Zie- rlkzee een subsidietoezegging ont vangen voor de verbetering van de concertzaal. De afgelopen jaren is het industri ële klimaat beslist verbeterd, vindt burgemeester Kastelein. Er is nu een uitbreiding van het industrieterrein in voorbereiding: een oppervlakte van 4,5 hectares. Voor de toekomst ziet burgemeester Kastelein wel in dustriemogelijkheden, nu de terrei nen in de randstad .aardig vol' be ginnen te raken. Vooral als er van het rijk nog een ruggesteuntje komt. Nog niet zolang geleden heeft St- Maartensdijk een betonfabriek bin nengehaald op het Industrieterrein, waar ln de aanloopperiode voor on- ?ïveer 15 mensen werk zal zijn. ien bedrijven zullen straks het terrein bezetten. Bedrijven, waarvan de meeste zich de afgelopen twee jaar flink hebben uitgebreid. Burge meester Bouwense kan dan ook con stateren: ,We hebben leuke groei ende Industrietjes.' En daar is St- Maartensdijk op dit moment niet ontevreden mee. Als zich nieuwe ge gadigden aandienen kunnen zij te recht op een nieuw stuk industrie terrein, dat tot de grens van Scher- penisse kan gaan: men heeft nog uitbreidingsmogelijkheden tot onge veer 20 hectare. Sinds 1963 is het aantal arbeids- Elaatsen bij de vier belangrijkste e drijven in de Thoolse kern toe genomen met 114, van 135 tot VLISSINGEN De Zeeuwse veerdien sten hebben vrijdag veel last gehad van de dichte mist, die vooral rond het mid daguur toenam. De dienst Kruinïngen-Perkpolder lag tussen half twee en acht uur op t reizen na stil, vrijdagavond werd ei le malen gevaren. Er waren wachttijden van een paar uur. 's Avonds om elf uur stonden er nog genoeg auto's voor vier boten in Kruiningen te wachten. De dienst Terneuzen-Perkpolder lag tot tien voor half zes stil en die van Zijpe op Anne Jacobapolder in de avonduren tussen half acht en half negen. De boot Vllssingen-Breskens kon de eer ste uren van de middag niet varen, na. drie uur werd, wanneer nodig, met twee boten gevaren, er was wel enige vertraging. PZC.procuratiehouder C. P. Buijs is gisteren in Middelburg gehuldigd ■m verband met zijn gouden jubi leum. Ir T. Verheul bood namens het departement Zeeland van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel een getuigschrift en een medaille aan. In hot midden mevrouw Buijs. (Foto PZC). TERNEUZEN In 1966 werden in Terneuzen niet minder dan 328 bouw vergunningen verleend met een totale bouwsom van 48.575.899,Dat is meer dan het dubbele van het jaar daarvoor. Geweigerd werden 39 aanvra gen om planologische redenen of we gens strijdigheid met de gemeentelijke bouwverordening. Dit blijkt uit het eer ste jaarverslag van de dienst openbare werken te Terneuzen die zoals bekend per 1 januari 1966 zelfstandig 1b gaan optreden. Uit dat verslag blijkt voorts dat in 1966 in totaal 635 vergunningen voor de bouw van een woning afgegeven, dat er op 1 januari van dat jaar 553 woningen in aanbouw waren, 478 wer den voltooid en op de laatste dag van het jaar 648 woningen in aanbouw wa ren. In 1966 kwam in Sluiskil de nieu we bergplaats gereed, die geheel in el- gen beheer werd uitgevoerd. D« voorbereiding voor de bouw van eer nieuwe remise werd verder ter hand genomen. Met de uitbreiding van de gemeentekwekerij werd een begin ge maakt. De dienst maakte diverse ex ploitaties op voor bestemmingsplannen, terwijl de exploitatie .sanering binnen stad' in bewerking is. Voorts zijn in be werking parkeervoorzieningen ln de ge hele gemeente, aanpasslngswerken we gens de kanaalafsluitingen, verlenging Industrieweg zuid 2e fase, riolering Driewegen en de reconstructie van de Zuidlandstraat. In de stad werden 46 woningen gesloopt waarvan 41 voor de realisering van nieuwe bestemmings plannen. Uit het verslag blijkt verder dat 14 overtredingen werden geconsta teerd wegens het bouwen zonder ver gunning, dat bij de dienst 120 personen werkzaam zijn, dat in het verslagjaar 112.. ruiten werden Ingegooid en dat in het hertenkamp de hoenders vaak door de herten onder de voet worden gelo pen, vooral in de bronstijd. MIDDELBURG Woensdagavond 1 februari a s start In het muziekschool- gebouw te Middelburg een provinciale scholingscursus directie voor leden van alle harmonie- en fanfarekorpsen in Zeeland. Deze cursus werd in overleg met de heer H. van Lijnschooten, oud kapitein-directeur van de Marinierska- pel, die de deelnemers elke week zal in strueren, voorbereid door de directie van de Zeeuwse Muziekschool. De be doeling van de cursus is tweeërlei: de leden van de Zeeuwse korpsen voldoen de onderrichten in hetgeen van een goed korpsdirigent mag worden ver wacht én om voor eventuele geïnteres seerden de basis te leggen tot de aan vang van de studie voor het praktijkdi ploma directie harmonie en fanfare. Het initiatief van de Zeeuwse Muziek school vond reeds weerklank: een twaalftal deelnemers meldde zich. Om het plan in alle opzichten te doen slagen blijkt echter een grotere deelname no dig. Tijdens de eerste cursusavond op 1 februari kan ieder korpslid zich komen oriënteren over alle mogelijke vragen wat betreft het volgen van de het Zeeuwse harmonie- en fanfa zo belangrijke scholingscursus. EXAMEN Aan de gemeentelijke middelbare han delsavondschool te Vlissingen slaagden voor het in december '66 afgenomen examen boekhouden van de .Nederlandse Associatie voor Praktijkexamens' de he- ---• J. Floresse, J. Post, J. H. Schaeffer L J. Versclioore de la Houssaye. het op dit terrein gaat om een tijde lijke vestiging. Het bedrijf wil in de toekomst een groter betonmortelbe- drijf ln het Sloe vestigen op een op pervlakte, die hectares zal moeten meten. Dat zal dan aan een van de toekomstige Insteekhavens moeten komen te figgen. Pitbeton NV is momenteel Ingescha keld bij de opbouw van de chemische industrieën van Hoechst Vlissingen NV en Billiton M. T. in het Sloe gebied. Om daarbij efficiënt en vlot te kunnen werken blijkt de beton mortelcentrale te Middelburg te ver af te liggen. Vandaar dat het bedrijf besloten heeft midden tussen de nieuwe industriële bedrijvigheid aan de Sloehaven te gaan zitten. Derde centrale Het is de derde betonmortelcentrale van Pitbeton NV. In 1959 begon het bedrijf ln Middelburg met de pro- duktie. Een jaar later werd een twee de centrale in Goes opgericht. In 1964 kwam er ook in Kamperland op Noord-Beveland een vestiging van Pitbeton, een heipalenfabriek. Het bedrijf heeft ongeveer 100 man per soneel in dienst. De nieuwe betonmortelcentrale in het Sloe aan de oostkant van de haven ingang en vlakbij het bouwterrein van Hoechst zal worden afgestemd op de aanvoer van grondstoffen per schip. Het is de bedoeling dat de aan voerende schepen ongeveer 25 me ter van de wal him lading lossen in een overslagschip. Van dit vaartuij af zullen transportbanden de grond stoffen voor de betonmortelcentrale naar het terrein van het bedrijf voe ren. De centrale in het Sloegebied krijgt een zelfde capaciteit als die ln Middelburg. V1LISSINGEN De 29-jarige machinist H. S. uit Den Haag is vrijdagmiddag op hefc terrein van Hoechst in Vlissingen- Oost met zjjn linkerbeen bekneld ge raakt tussen de krukasstang van een heistelling. Zjjn bovenbeen werd vrij ernstig verwond. Het slachtoffer is opgenomen ln het St-Josephziekenhuis te Vlissingen. Dok ter A. H. van Dijk verleende eerste hulp. Het ongeval gebeurde om half drie. CONCERTZAAL ZIERIKZEE AMSTEL TONEEL Bij voorbaat succes verzekerd... Dat kan de toneelgroep zeggen die het Franse blijspel .Cactusbloem' van Barillet en Creay op het repertoire zet. Het toneel gezelschap Amstel Toneel .waagde' zich aan deze risicoloze onderneming en van het bij voorbaat verzekerde succes kon men gisteravond in de Concertzaal te Zierikzee getuige zijn. Het nutsdeparte- ment Zierikzee had in samenwerking met de departementen Brouwershaven, Haamstede en Middelharnis het Amstel Toneel naar de Schouwse centrumstad gehaald. .Cactusbloem' (.Fleur de Cactus Hoe wel de titel misschien associaties oproept aan een subtiele komedie is het toch verre van dit. Integendeel: een stille glimlach is bij dit blijspel nimmer op zijn plaats. De humor ligt er te dik bovenop. .Cactusbloem' neigt zelfs naar een klucht, al is de humor maar zelden grof. In tekst en situaties zaten zo taillooa vele .dijenkletsers' dat het voor het publiek een avond van uitbundig lachen werd. Het intrige gaf dan ook alle aanleiding tot hoogst lachwekkende gebeurtenissen. Het spel gaat uit van een oud Idee: een vrijgezel ale niet wil trouwen en die zich derhalve tegenover zijn vriendinnen als getrouwd uitgeeft. Het risico van ©en huwelijk is er dan niet. Tot de in dit •eval ongetrouwde zogenaamd getrouw de tandarts zich wel voor altijd wil bin den aan een vrouw. Er is dan zelfs ©en verzonnen echtscheldingszaak com pleet met verzonnen echtgenote en ver zonnen minnaar van de echtgenote voor nodig om de zaak tot een oplossing te brengen. Men ziet: gegevens genoeg voor een dol komische klucht voor veel dames en he ren. Het duo Barillet en Credy werkte dit stramien uit tot een acceptabel blij spel, dat meestal juist de goede en mees tal niet de slechte eigenschappen had van de klucht. Amstel Toneel bleek over een uitstekende cast te beschikken voor .Cactusbloem' en omdat men felle effec ten niet schuwde en omdat men vlot door de dialogen dartelde werd het inderdaad een succes. Het belangrijkste aandeel in dit succes hadden Mimi Kok (het meisje waarmee de tandarts nu wel echt wilde trouwen) en vooral Mimi Kok sr. Zij hadden een uitstekende feeling om de lachtertjes in de tekst goed getimed te brengen. Hun tegenspelers, Jos Manche en Riny Blaa- ser, kon dat niveau weliswaar niet ha len maar acteerden toch verdienstelijk. Huib de Vries was terecht jongensachtig ontwapenend als de jeugdige buurman. Voorts zag men Floor Koen een aardig typetje spelen. Ed Bauer en Carlette Banting waren te zien in de bijrollen. Het publiek liet zeer duidelijk zijn waar dering horen. - GOUDEN JUBILARIS BI] PZC MIDDELBURG ,Ja jongeman, in deze functie heb je niet veel vooruitzichten. Je doet er goed aan om zo spoedig mogelyk uit te zien naar iets anders'. Omstreeks 29 januari 1917 moet de toenmalige hoofdadministrateur van de NV Middelburgsche Courant in deze bewoordingen gesproken hebben tot de in korte broek voor hem verschijnende 12-jarige jongste be diende Kees Buijs. Wat had die hoofdadministrateur, de heer J. K. van der Weel, het uiteraard ongewild mis.... Want vijftig jaar lang bleef die be diende by hetzelfde bedrijf, al kreeg dat dan ook een andere naam. Gisteren werd procuratie houder C. P. Buys van de Provin ciale Zeeuwse Courant tijdens een bijeenkomst in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg dan ook in de meest lovende woorden dank gebracht voor hetgeen hij be kwaam en nauwgezet in die halve eeuw voor de PZC gedaan heeft. Het was directeur F. B. den Boer, die aan die woorden van 50 jaar geleden herinnerde. .Tegenwoordig', zo voegde hij ©r aan toe, .springen we niet zo royaal om met onze jongste bedienden. Nu stellen we de toekomst veel rooskleu riger voor dan de heer Van der Weel dat deed'. Zoals reeds gememoreerd, lag er dus ook voor de jong© Buijs een roos kleurige toekomst in het verschiet: toet in 1931 de heer Van der Weel met pen sioen ging, kreeg de heer Buys de lei ding van administratie en adVertentie- afdeling van de Middelburgsche Courant ln handen. Tot in 1939, toen ging de nv in liquidatie; ze werd opgevolgd door de CV Middelburgsche Courant. Een lang leven had die cv niet in 1940 werden kantoren en bedrijfsgebouwen door de brand van 17 mei verwoest. Er ontstond daarna een fusie met de Vlissingsche Courant en vana.f die periode dateert de PZC. En ook nu weer werd de heer Buijs belast met de leiding van administra tie en boekhouding. ,In al die 50 jaar heeft u zich doen kennen als een be kwaam en nauwgezet medewerker. Als iemand, die met hart en ziel nltyd voor de krant werkzaam is geweest' stelde de heer Den Boer, die ver volgde: ,U heeft een prettig karak ter en u heeft daardoor in de loon der jaren sympathie verworven van direc tie, collega's en andere personeelsle den'. Heel belangrijk noemde de heer Den Boer ln dit verband, dat de men sen, met wie de PZC te maken heeft, de heer Buys bijzonder waarderen Als aandenken en blijk van waarde ring overhandigde do lieer Den Boer een enveloppe met inhoud. Directeur W. de Pagter schetste met en kele veelzeggende vergelijkingen het be drijf, dat ,het jcmgetje-Buijs' zag en het bedrijf, dat procuratiehouder Buijs mee hielp opbouwen. Toen: een plaatselijk blad met 5000 abonnees, nu: een provin ciaal blad met bijna 42.000 abonnees. Toen: een sober, oud gebouw, nu: vier moderne kantoren in Middelburg, Vlis singen, Goes en Terneuzen. Toen: een redactie van 3 man, nu: bijna het acht voudige aantal redacteuren. Toen: schaar en lijmpot, nu: telexen, telefoto enz. Toen: administratie met dikke boe ken, nu: gemechaniseerde administratie. ,We zijn allen een beetje trots op die vooruitgang, zeker de mensen van toen, waarvan de heer Buys één der eersten Is', aldus de heer De Pagter, die beklem toonde dat de langdurige samenwerking met de nu jubilerende procuratiehouder zonder een wanklank verlopen Is. Da heer De Pagter betrob, evenals de heer Den Boer, ook mevrouw Buys ln deza huldé; xjj werd een grote steun en sti mulans voor haar man genoemd. .Met trouw, toewijding en volharding heeft u een eigen bedrage geleverd voor de bevordering van de welvaart. U was een voorvechter voor samenwerking en mechanisering', aldus ir T. Verheul, die sprak namens het departement Zeeland van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel. Die goede eigen schappen liet de departementssecretaris niet onbeloond: namens de maatschappij onderstreepte de heer Verheul de waar dering voor het werk op deze .stille post' ln de aanbieding van het getuigschrift van de maatschappij, alsmede een me daille, waarin eveneens de waardering voor deze 50-jarige trouw en plichtsbe trachting werd vastgelegd. In het algemeen wenste de heer Verheul de pers veel tact en wijsheid, alsmede een groot incasseringsvermogen toe bij het volbrengen van naar taak. Ook bij ziekte Namens het personeel in Middelburg (administratie PZC en firma Den Boer, technisch personeel, redactie en de be zorgers) kwam de heer J. Bakker ge lukwensen aanbieden. Ook hy getuigde van zyn grote waardering voor hetgeen de heer Buys voor het bedrijf gedaan heeft. De heer Bakker gaf aller waarde ring gestalte in de aanbieding vau een pakket grammofoonplaten. Bij afwezigheid van hoofdredacteur G. A. de Kok, voerde redactiechef C. de Voogd het woord namens de PZC-re- dacteuren. Hij vertolkte de lof en de dank voor de wijze waarop de jubilaris al die jaren voor hun salarissen en daar aan verbonden administratieve beslom meringen gezorgd heeft. Hij noemde de heer Buijs om zijn accuratesse en plichtsbetrachting óolc een voorbeeld voor de redactieleden. Namens hen over handigde de heer De Voogd de jubilaris een boekebon. ,Ik heb er geen ogenblik spijt van, dat wij destijds kennis gemaakt hebben', ver zekerde de Vlissingse advertentiechef S. Rijkeboer, die namens het gehele Vlis singse personeel twee platenkoffers en een platebon aanbood. Inspecteur-buitendienst G. Schout dank te namens de buitendienst en het admi nistratief personeel van de kantoren Goes, Terneuzen en Zierikzee voor de prettige wijze van samenwerking. Voor de heer Schout trok over dit jubileum de schaduw van het over twee jaar naderende vertrek van de heer Buijs. Als oudste personeelslid van de firma Den Boer herinnerde mej Barto in haar by de heer Buijs nauw betrokken w Namens de personeelsvereniging spi de heer J. Wolf. Nadat de heer Buijs voor de huldiging bedankt liad en daar bij de lof, die hem die middag was toe gezwaaid, overhevelde naar collega's en andere porsoneeisleden, bleek tijdens een receptie hoe men ooit buiten het be drijf het werk van de PZC-procuratie- houder waardeert. Zeer velen kwamen daa.iwan de heer Buijs en zijn gezin over- tuigen. IETS HOGERE TEMPERATUREN DE BILT: Veel bewolking met plaatse lijk enige regen of motregen en hier en daar mist. Overwegend matige wind "it zuideljjke richtingen. Iets hogere tem peraturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2