PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PRESIDENT HO TSJIMINH NODIGT JOHNSON UIT Industrialisatie verrassend op gang, maar woningcontingent gaat omlaag Geen voorwaarden genoemd Fraulein Slottke verbrak nu eindelijk het stilzwijgen Ho: ,Laat Johnson komen met zijn vrouw, zijn dochters, zijn secretaris, zijn arts, zijn kok, maar laat hem niet komen met het pistool aan de heup' ZWARE DRUK OP SOEKARNO Vandaag in de krant... Bemanning van tanker gered Eerste leugen: ,ik droeg nooit een uniform' Belangstelling I jM J ■m u Discussie over artikel zeven RELLEN IN NICARAGUA Predikant vergat de tijd, dus: ,LAAT DE KLOK MAAR LUIDER' NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER MIDDELBURG T oewijzingsbeleid 1962-1963 is weer nodig NIERTRANSPLANTATIES IN LEIDEN EN AMSTERDAM 210e jaargang no. 20 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN van da Velde. F. B. den 1508, adv. 3647/3643), r C. A. de Kok. I 1.9. red. 2078/3169, a x teriet. Kleine edv. Dinsdag 24 januari 1967 Wol aan wal Pagina 2 o 359300 PZC, Middelburg. HO TSJI MENH LONDEN (REUTER) President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam heeft president Johnson uitgenodigd voor vredesbespre kingen naar Hanoi te komen. De Joodse geestelijke Abraham Feinberg heeft dit gisteren na zijn terugkeer uit Hanoi op een persconferentie gezegd. Bestudeerd Rabbi Feinberg zei dat het Noordviet- namese staatshoofd tegenover hem en de Anglicaanse bisschop Ambrose Ree ves heeft verklaard: ,de heer Johnson heeft gezegd dat hy met iedereen, op elke plaats en op elk tijdstip over de wil praten. Ik heb Johnson uitgeno digd onze gast te z(jn precies daar waar u bent, in het paleis van de voormalige gouverneur-generaal van Indo-China' De tegenwoordig in Toronto wonende rabbjjn zei, dat Ho Tsji Minh vervolgde: ,Laat Johnson komen met zyn vrouw, zijn dochters, z(jn secretaris, zijn arts, zijn kok, maar laat hem niet komen met liet pistool aan de heup, laat hem niet zjjn admiraals en generaals meebren gen'. Het Noordvletnamese staatshoofd loofde Johnson volledige veiligheid. Rabbijn Feinberg, de voormalige bis schop van Johannesburg Reeves, de leider van de Amerikaanse vredesbewe ging Muste en dominee Niemöller heb ben onder auspiciën van het verbond .vrijwilligers voor de vrede' Noord-Viet- nam bezocht. Persoonlijke invitatie Dr Reeves beschouwde de uitlating van de Noordvietnamese president als een persoonlijke invitatie voor Johnson en niet bedoeld voor een uitgebreide top conferentie. Op vragen of het gezelschap president Ho had gevraagd of hij bereid zou zijn een bijeenkomst op neutraal terrein bij te wonen zei de bisschop dat dit niet het geval was. Ho Tsji Minh had wel gezegd, dat hij niet naar New York zou gaan. De bezoekers waren op dit punt niet nader ingegaan omdat zij geloofden dat de terugtrekking van de Amerikanen uit Zuid-Vietnam geregeld zou moeten worden voordat men kon gaan praten. Feinberg verklaarde, dat hij de uitno diging, hoewel deze voor zover hem be kend niet officieel was gedaan, aan pre sident Johnson zou doorgeven. Uitnodiging PRESIDENT HO TSJI MINH van Noord-Vietnam heeft zyn Ameri kaanse collega Johnson uitgeno digd naar Hanoi te komen voor vredesonderhandelingen. Ho zei erbij: ,laat hem komen zonder pistool aan de heup'. (Pagina 1). Proces OP DE EERSTE DAG van het proces in Müncnen tegen Harster, Zöpf en Slottke zijn alle drie ver dachten aan het woord gekomen. Ook Fraulein Slottke was thans bereid te praten over vroeger. (Pagina 1). Verrassend M1DDKI.BLRGS burgemeester Drijber heeft in zijn nieuwjaars rede gunstig en ongunstig tegen over elkaar geplaatst: waar de industrialisatie verrassend op gang komt, gaat het woningcon tingent omlaag. (Pagina 1). Meer wol DE HAVEN VAN VLISS1NGEN komt er warmpjes bij te zitten: er wordt steeds meer wol aange voerd, wat uiteraard meer bedrij vigheid betekent. (Pagina S). Vastbesloten PREMIER WILSON van Enge land heeft er gisteren in een rede te Straatsburg geen twijfel over laten bestaan, dat Engeland vast besloten is tot de EEG toe te tre den. (Pagina 3). Binnen- en buitenlands- nieuws: pagina's 1, 3 en 4. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5. Economisch en financieel nieuws: pagina 9. Het Witte Huls maakte bekend, dat de Verenigde Staten zorgvuldig elk voorstel uit Hanoi met betrekking tot vredesbesprekingen zullen bestu deren. Westerse diplomatieke kringen waar schuwden voor een overdreven optimis me over de betekenis van de uitnodiging. Feinberg zei nadrukkelijk, dat president Ho, die in het Engels sprak, niet schert ste en dat hij zijn bezoekers had ge machtigd de uitnodiging wereldkundig te maken. De president noemde daarbij geen voorwaarden. Vietcong De ambassadeur van Noord-Vietnam In in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh heeft een bericht, dat de Vietcong bereid zou zyn tot onvoorwaarelyke vredesbesprekingen met de Amerikanen, volkomen ongegrond genoemd. Hij doelde op een bericht in het blad ,New Statesman' van enkele dagen ge leden, volgens hetwelk de .minister van buitenlandse zaken' van het Zuidvietna- mese nationale bevrijdingsfront, Ngoe- jen Van Hieoe, gezegd zou hebben, dat het front tot dergelijke onderhandelin gen bereid zou zijn. In de standpunten van Noord-Vietnam en de Vietcong niets veranderd, aldus de ambassad GUERNSEY, KANAALEILANDEN (AP) De kapitein van het 8.686 ton metende Britse tankschip ,Constantia S' heeft er gisteren voor gezorgd dat zjjn 30 bemanningsleden, tijdens een storm in het Kanaal, veilig in de reddingsboten kwamen, daarna klom hij op een rota waar hij wachtte totdat hij door een helikopter werd gered. Het schip was in de kokende zee op de Casquetsrotsen gelopen en begon sel water te maken. Kapt. Alex Vlasto (61) gaf zjjn bemanningsleden opdracht in de boten te gaan. Twintig man zijn opge pikt en op het eiland Alderney aan land gezet. De overige tien werden naar de naven Weymouth gebracht. De kapitein werd rechtstreeks rots naar een ziekenhuis op Guernsey overgebracht, wegens een zenuwinstor ting. De meeste opvarenden ken. Grie- GROTE BELANGSTELLING VOOR PROCES (Van i speciale verslaggever) MüNCHEN, maandagavond Fraulein Slottke heeft gespro ken. Na Harster en Zöpf kreeg zij gistermiddag tijdens de eer ste dag van het proces in Mün- chen de gelegenheid iets te zeg gen over haar levensgeschiede nis. ,Gaat uw gang', zei de pre sident van het schwörgericht. In de hoge geheel met note- hout betimmerde zittingszaal, wachtte iedereen gespannen af wat deze kleine tengere vrouw zou doen. Tijdens het vooron derzoek namelijk had Fraulein Slottke steeds geweigerd ant woord te geven op vragen over vroeger. Deze houding liet ze nu varen. Met heldere stem be gon ook deze verdachte te ver tellen. Op deze eerste procesdag zjjn al meteen markante uitspraken gedaan. Harster liet weten, dat hjj uit econo mische motieven indertijd voorstan der was geweest van isolering der joden. Zjjn huidige opvatting, waar om hem nadrukkeljjk werd gevraagd, kwam stamelend: ,...nie wieder et- was derartïges...' dat nooit meer. Zöpf verklaarde het hiermee eens te zijn. Fraulein Slottke kwam aan dit onderwerp nog niet toe. Zjj beweer de wel nooit een uniform te heb ben gedragen: haar eerste regelrech te leugen de hierbjj afgedrukte foto, daterend uit 1941, toont name lijk fraulein Slottke in uniform Het is de enige foto van haar die is teruggevonden. Er bestaat onverwacht veel belang stelling voor het proces-Harster und genossen. Vanmorgen vroeg al ston den er tientallen mannen en vrou wen in de rij voor een plaats op de overigens zeer ruime publieke tri bune waar meer dan honderd men sen kunnen zitten. Niet alleen uit Nederland kwamen zeker twintig verslaggevers van kranten, radio en televisie ook zijn hier nogal wat collega's uit Bel gië, Frankrijk, Engeland en Zwe den. De Duitse pers is buitengewoon sterk vertegenwoordigd. Het proces kreeg dit internationale aspect voor al doordat van tevoren al de namen vielen van Edith Stein en Anne Frank. (Zie slot pag. 3 kol. 2) DJAKARTA (Reuter) Wil er een einde komen aan de politieke crisis in Indonesië dan zal president Soekarno moeten aftreden, zo heeft de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, zondagavond op een re-i ceptle in Djakarta verklaard. Op de vraag van een journalist wie er na het aftreden van Soekarno staats hoofd of president moet worden, ant woordde Malik: ,Laat dat aan het volks congres over'. De commandant van Djakarta, gene- raal-majoor Amir Maehmoed, verklaar de dat hij bereid is Soekarno te arreste ren als hij het bevel daartoe krijgt. Vrachtauto's met studenten, die schreeuwden ,Hang de president op', re den gisteren door de straten van Djakar ta. De studentenleiders zeiden dat het hier nog maar om een begin ging van grootscheepse protestacties tegen Soe karno. Het Merdekapaleis, waar Soe karno verblijft, is door prikkeldraad versperringen omgeven. In de buurt van het paleis staan pantserwagens opge steld. Dominee wil met 100 gemeenteleden naar Zuid-Afrika emigreren IJSELMUIDEN (ANP) Bij de oud-gereformeerde kerk, een zelf standige gemeente in IJselmuiden bestaan plannen om met een klei ne honderd personen naar Zuid- Afrika te emigreren. ,Wjj doen dit met het oog op de economische si tuatie van het moment in Neder land', aldus ds T. Wakker, de voor ganger van deze groep, jk heb de crisis in de dertiger jaren meege maakt en weet wat het is werkloos te zijn'. Ds W akker was toen nog visser in Urk. Later werd hij voorganger bij de kleine kerkelijke groepering te I Uselmuiden. Veel van zijn ge- I meenteleden voelen voor het plan om te emigreren naar Zuid-Afri- ka. De taal zal daar geen moeilijk heden opleveren zegt hij. .Men spreekt er de taal van de staten bijbel, die ook in onze gemeente wordt gebruikt'. Ds Wakker deed verleden week mededeling van zijn plannen aan i de gemeente, waarvan er velen zich direct in eerste instantie op gaven. Over veertien dagen zal 'ering worden belegd, gemeenteleden de emi- lieren kunnen tekenen. |ÏJr zullen er dan nog wel wat af vallen, maar ik blijf rekenen op een groep van honderd, de kinde ren meegerekend. AA X/ I angzamerhand begint de dls- Ljcussie over de MANAGUA (RTR) Opstandelinge: de hoofdstad van de Midaenamerikaanse staat Nicaragua, Managua, honden 20 buitenlanders als gijzelaars in een hotel gevangen na een nacht van relletjes, waarbij 26 doden en vele gewonden zijn gevallen. Onder de gijzelaars bevinden zich enkele Amerikanen. De relletjes waren zondag tijdens een anti-regerings demonstratie begonnen. Gistermorgen verschenen er tanks in de straten. Volgens een regeringscommuniqué staan de opstandelingen onder leiding van de conservatieve kandidaat voor het pre sidentschap. Fernando Aguero, en de uitgever van de krant van de oppositie ,La Prensa', Pedro Chamoro. Op de hoeken van de straten staan tanks en militairen. Vele demonstranten zijn gewapend, zelfs met lichte machinege weren. De betoging was gericht tegen de kan didatuur voor het presidentschap van generaal Anastasio Somoza, wiens vader 19 jaar president is geweest totdat hij in 1956 werd vermoord. De presidentsver kiezingen worden op 5 februari gehou den. li. regeringskringen beschuldigde men de communisten ervan de demon stratie te hebben aangegrepen om relle tjes uit te lokken. STADSKANAAL (ANP) De kerkgangers van de hervormde kerk in Tweede Exloermond werden zondagmorgen tijdens de dienst opge schrikt door het luiden van de klok. De klok waarschuwde vroeger de bevolking als er in dit gebied een veenbrand woedde. Ditmaal bleek de klok echter alleen een waarschuwing te betekenen voor de predikant, ds Van Dijk, die van zichzélf wist, dat hij vaak in het vuur van zijn preek de tijd vergeet waardoor de dienst wat al te lang duurt naar de zin van de kerkgangers. Daarom had ds Van Dijk zondag om tien uur bij de aanvang van de dienst tegen de kosteres gezegd: freek ik om elf uur nog, luid dan de klok maar'. En zo geschiedde MIDDELBURG ,De indus trialisatie komt in Middelburg verrassend op gang, maar het voor deze industrialisatie nood zakelijke woningcontingent gaat omlaag'. Dit concludeerde bur gemeester J. Drijber van Mid delburg ten aanzien van het wo ningtoewijzingsbeleid van de regering voor zijn gemeente in zijn gister uitgesproken nieuw jaarsrede. Mr Drijber cijferde zjjn raadsleden onder meer voor, dat het voor 1966 toege zegde contingent woningwet woningen uiteindelijk niet ver strekt is: ,Voor nieuwe plan nen', aldus de burgemeester, schiet dus niets over'. Middel burg krijgt op deze wijze, zo ver volgde mr Drijber, .gedurende het vorige jaar en dit jaar ge middeld 80 woningwetwoningen inplaats van 120'. ,Hier klopt iets niet', zo zei mr Drij ber. ,Aan ons de taak de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met enige nadruk uit te nodigen het evenwicht te herstellen' Het woningwettoewijzingsbeleid is nu zo wisselend, dat daarop geen bouwstroom is op te bouwen. Terug gegrepen zou moeten worden op het toewijzingsbeleid van 1962-1963, toen voor Middelburg de mogelijkheid werd geopend een bouwstroom van 3 jaren op te zetten door voor drie jaar vooraf een woningcontingent toe te zeggen van jaarlijks 100 wo ningen. Zelfs in de laatste periode, waarin Zeeland veel extra woning- contingenten kon verwerven kwam de woningwetbouw in deze provincie niet boven 35 procent van de totale woningbouw, tegen een landelijk ge middelde van bijna 50 procent. Nadat burgemeester Drijber had ge wezen op de vele industrieën, die in het Zuid-Sloe (gemeente Vlis- singen) en ook in Middelburg zijn of gaan verrijzen, waarmee bewezen is, dat de zogenaamde excentrische ligging onzin is. wees hij op het tekort, dat Nederland aan zeehaven terreinen heeft. Zeeland heeft vol doende van deze terreinen. Woningen nodig De zeehavenfunctie zal echter moeten samengaan niet zelfstan dige wervingskracht bezittende stedelyke complexen van een ze ker formaat, met een woon- en werkklimaat, dat de vergelijking met steden in liet westen kan doorstaan. Zonder stedelijke hef boom geen ontwikkeling, liet de burgemeester weten. Missingen en Middelburg moeten sneller groeien, niet omdat de groei een doel op zichzelf is. maar wel om sterk en veelzijdig een centrale functie in de economische ont wikkeling van Zeeland te kunnen vervullen. Voor een optimale uit- bniting van de economische mo gelijkheden is een op Zeeland gericht woningbouwprogramma inderdaad nodig. Ingaand op enkele Middelburgse cij fers deelde mr Drijber mee, dat in 1966 totaal 327 woningen gereed kwa men, 57 meer dan in 1965. In aan bouw waren aan het eind van het vo rige jaar 249 woningen, een, zo zei de burgemeester, .verdrietig getal'. .Al met al', vervolgde hij, ,zijn we dus te ver verwijderd van het streefgetal van 400 a 500 woningen per jaar. I jaar achter De laatste dagen van 1966 maakten het 160 woningwetwoningen in de magistraatwijk dan toch eindelijk rond, en het nieuwe jaar bracht de algemene woningbouwvereniging de verheugende zekerheid een lening tc kannen sluiten voor de bouw van 152 premie-ééngezinshuizen en 46 premie- bejaardenwoningen, ook in Zuid L Het overjarig plan tot de bouw van rond 108 particuliere woningen in Griffioen n zou in de komende we ken rond kunnen komen. Daarnaast is er nog de door de minister opge legde verplichting 136 driehoogflats als particuliere bouw in te wringen tussen de woningwet-industriële bouwstroom Vlissïngen - Goes - Vlis- sïngen. ,De achterstand van bijna 1 jaar in de woningwetbouw moet niet worden aanvaard, maar ingehaald', zei mr Drijber. Dat zou van de parti culiere woningbouw ruim 400 wonin gen eisen. Dat zou echter niet hoe ven als Middelburg zijn woningcon tingent maar had Sprekend over het onderwerp plan ning, ruimtelijke ordening en voor lichting wees de burgemeester er op. dat arbeidsmarkt en woningbouw met de gunstige ligging bij de Schelde be slissende factoren zijn voor de indu strialisatie van vandaag. Ruimtelijke ordening, van durf getuigende en zich aan de grote lijn houdende planning is voorwaarde voor een evenwichtige ontwikkeling van het Zeeland van morgen, en daarna ook van de indu strie. de landbouw en de recreatie, liet hg weten. Provincie en gemeenten in zo nauw mogelijke samenwer king, als het onuitroeibare ei genbelang toelaat zullen ech ter met bet door de wet ruimte lijke ordening gegeven instru- (Zie slot pag. 2 kol. 3) de .proeve i een nieuwe grondwet' op gang te komen, hetgeen overigens de bedoeling was. Toen vorig jaar april net bewuste werk stuk naar bulten kwam. werd er namelijk nadrukkelijk bijgezegd dat het (toenmalige) kabinet nog geen standpunt had bepaald, maar dat het wél van mening was ,óat door publlka- tie van dit stuk een vruchtbare gedach- tenwissellng over de omvang en ac rich ting van een eventuele grondwetsver nieuwing kan worden bevorderd'. Met deze geaachtenwisseling ls men dus in allerlei kringen begonnen. Soms bllikt bovendien, dat grondwetsvernieuwing uiterst actueel is, zoals bijvoorbeeld bij de behandeling van de omroepwet in de tweede kamer. Zo is tijdens deze be handeling enige malen de .persvrijheid' in de debatten naar voren gebracht en daarbij werd onder meer van regerings zijde betoogd, dat het huidige grond wetsartikel, handelende over de druk pers op r niets te maken hebben met de vrijheid van drukpers zoals in artikel zeven van de huidige constitutie is gewaarborgd. Ook anderszins is dit artikel, zij het zij delings. in discussie gekomen: bij pro cessen inzake demonstraties ls er enige malen een beroep op gedaan om op grond daarvan een .vrijheid van me ningsuiting' te construeren. In verband met dit alles is het zeker van belang na te gaan hoe in de .proeve' waarin vergeleken bij de bestaande grondwet veel is gestroomlijnd en bijgewerkt de drukpersvrijheid is verwerkt De ontwikkelingen van de laatste ja ren in aanmerking genomen (radio, tv) is de nieuwe versie helaas teleur stellend. Er is namelijk niets veran derd, zelfs het nummer is gelijkgeble- ven: artikel zeven oud is geheel gelijk aan artikel zeven nieuw. Ziehier nog eens de tekst: .Niemand heeft vooraf gaand verlof nodig om door de druk pers gedachten of gevoelens te open baren, behoudens ieders verantwoorde lijkheid volgens de wet'. Uit de toelich ting blijkt, dat één van de twee voor naamste overwegingen voor het hand haven van de oude versie de omstan digheid is geweest, dat er een uitge breide jurisprudentie bestaat rond hel bewuste artikel. Heeft de commissie dan geen oog gehad voor moderne com municatiemiddelen Men zou kunnen be togen, dat de oorspronkelijke grondwet gever daaraan zeker zou hebben ge dacht indien hij deze uitbreidingen van de drukpers zou hebben gekend. Is de commissie voor de .proeve' er inder daad aan voorbijgegaan? Nee, ze heeft er wel rekening mee gehouden of er al thans over gesproken. Zij wijst er na melijk in de toelichting op, dat de druk persvrijheid óók is neergelegd in arti kel 10 van het verdrag van Rome, een artikel dat een wijdere strekking heeft, dan de drukpersbepaling uit de Neder landse grondwet. De toelichting van de commissie wekt echter de indruk alsof zij meent, dat met dit verdrag van Ro me de zaak eigenlijk al voor elkaar is. Nu is inderdaad deze Europese conven tie voor de rechten van de mens een belangrijk stuk, maar het lijkt ons toch de vraag of niet ondanks artikel 10 van deze conventie het grondrecht van de .vrijheid van meningsuiting' ook in oe Ne derlandse grondwet moet worden op genomen. Wij menen van weL In dezelfde week als waarin de Ne derlandse tweede kamer het ont- werp-omroepwet besprak en daarin in meerderheid nogal eens lichtvaardig over essentiële dingen heenstapte, kwam het Duitse parlementaire week blad ,Das Parlament' met een speciaal nummer over televisie. Een lezenswaar dige uitgave, waaraan vele deskundigen hadden bijgedragen. Zo was er ook een beschouwing van de juridische mede werker van de Hessische radio-omroep over de wettelijke bases voor radio en tv. Bij dit stuk was als een soort illu stratie artikel vijf van de Westduitse grondwet afgedrukt, een bepaling die in grote lijnen lijkt op het befaamde Neder landse artikel zeven. Maar het grote ver schil is. dat in Bonn niet langer meer exclusief over drukpersvrijheid wordt gesproken, maar over de vrijheid van meningsuiting. Die vrijheid staat voor op met daarbij in één adem genoemd hoe die mening kan worden geuit: in woord, schrift of beeld. Daarna wor den nog afzonderlijk persvrijheid, als mede de vrijheid van berichtgeving door middel van radio en film (gelijke grootheden) nadrukkelijk gewaarborgd, met tenslotte de vaststelling: ,Er vindt geen censuur plaats'. Men ziet: een veel positiever benadering dan in de huidige Nederlandse grondwet en de .proeve'. Waarom toch heeft de commissie niet een dergelijke positieve bepaling voor gesteld Er is blijkens de toelichting een twee de overweging geweest, die de com missie heeft genoopt tot handhaving van het oude artikel zeven, namely k; ,De waarborg die van ouds in het grond wetsartikel gelegen is tegen preventie ve censuur zou door schrapping van het artikel verdwijnen'. Uit het bovenstaan de citaat uit de grondwet van de bonds republiek blijkt echter hoe eenvoudig zulk een waarborg is aan te brengen. .Er vindt geen censuur plaats'. En wat het eerste, reeds genoemde bezwaar van de jurisprudentie betreft: er zijn ongetwijfeld grootmeesters in de juridi sche formuleerkunst, die daarvoor een oplossing weten te vinden. Men zou bij voorbeeld kunnen denken aan een nieu we redactie, waarvan de huidige ver sie een onderdeel zou uitmaken. Alles byeengenomen geloven wij. dat de recente discussies over de vrijheid j van meningsuiting alsmede die over de persvrijheid, met name de overdracht wet in dit opzicht een bredere formu lering zal moeten hebben dan in de hui dige en thans in de .proeve' is voorzien. LEIDEN (ANP) Zaterdag j I werd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden de nier van een pas overledene getrans planteerd by een paciënt met een ern stige nieraandoening. De andere nier van de overleden donor werd met spoed naar het W'ilhelminagasthuis te Amsterdam overgebracht, waar een soortgelijke in greep werd toegepast. Het is nog te vroeg om een oordeel over het resultaat van deze transplantatie uit te spreken, aldus een mededeling van de zijde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. fytötlflK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1