HONDERD MILJOEN VOOR WERKGELEGENHEID Korter werken voor 3000 man in Enschede Overkoepelend orgaan voor havens, havenplannen en industrialisatie Projecten op korte termijn Volkscongres wenst onderzoek naar de rol van Soekarno Woensdag gesprek regering-vakbonden Vandaag in de krant... DR DE MEYER VRAAGT MEER GELD ,Geen sprake van ontslag aanbieden De verborgen werkelijkheid Ov' VOORZITTER K.v.K. ZEEUWSCH-VLAAMEREN WIL: Industrie wil zeggenschap in afvalwaterleiding kanaalzone 0TT0 FRANK NIET NAAR MÜNCHEN 210e jaargang no. 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN lo Zeeuw.Courant: F. van 4a V«l4e, F. B. 4en Bo.r «n W. da Pajt.r. Hooldradactaur Q. A. 4* Kok. Abonn.m.ntaarll. I> t«nt par w«lr. 12.0» p 2355 (b.3-3. red. 350B, adv. 3647/3643), Middelburs, Mariit 51, lal. 3B41. (b.f.|. rad. 2075/3168, adv. 2373). Gom, Grolt Markt 2. tal. 5140 (k-f-j. rad. 7853. adr. 5213). Ooatbui*. lal. 2395. T J. lal. 2094. 0 Adv. prlla 35 cent per mm. Minimum par adv. ƒ5,25. Inja». med. 2% x tarlal. Kleine adv. (ma*. raptl.) 35 cent pee ratel. (min. ƒ1,75). n bureau v. 4. blad' 50 Zaterdag 21 januari 1967 RIJK KOMT MEEST GETROFFEN GEMEENTEN IN NOORDEN EN ZUIDEN TE HULP (Van onze Haagse redactie.) DEN HAAG Voor gemeenten met de hoogste werkloosheidscij fers heeft de regering-Zijlstra f100 miljoen gulden ter beschik king gesteld. Deze gelden, afkom stig van de zogenaamde voorin- schrijfrekening van het rijk, moe ten dienen om op korte termijn gemeentelijke investeringen die door de schaarste aan kapitaal- middelen niet beschikbaar waren weer op gang te helpen. Het gaat om extra-uitkeringen in de drie noordelijke provincies Groningen, Friesland en Drente, in een deel van Overijsel (om het plaatsje Hardenberg) en in Brabant en Limburg. Aldus een brief die de minister van financiën de volks vertegenwoordiging gisteren toe zond. Reeds een week geleden kondigde prof Zijlstra overheidssteun aan 'le in finan ciële moeilijkheden geraakte gemeenten aan. Na dè bijzondere maatregelen die (Zie slot pag. 3 kol. 6) Honderd miljoen DE REGERING heeft honderd miljoen gulden uitgetrokken voor de gemeente met meer dan vijf procent werklozen in het noorden en zuiden des lands. De hulp dient te worden gebruikt voor projecten die op korte termjjn verlichting brengen. (Pagina 1). Munten DR H. ENNO VAN GELDER, di recteur van het Koninklijk Neder lands Penning enkabmet, heeft de waarde van de 15 in Mariekerke gevonden gouden munten geschat op 2000 f 2500. (Pagina 2) Goes ER ZLJN NIEUWE plannen voor een weg langs Goes. Ditmaal is een weg geprojecteerd, die loopt ten noorden van deze gemeente van het viaduct bij Kloetinge naar het viaduct bij 's-Heer-Arendsker- ke. (Pagina 2). Vee re DE HISTORIE van de Schotse kerk in Veere in de zeventiende eeuw herleeft in eeuwenoude boe ken, die deze week werden over handigd aan reverend John Rus sell van de Schotse kerk in Rot terdam. (Pagina 2). Burgeroorlog CHINA maakt een burgeroorlog. Dit heeft de minister van defensie Lin Piao, na Mac Tse Xoeng de sterkste man van communistisch China thans bevestigd. De chaos in China wordt intussen steeds groter. (Pagina 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina's 1, 3, 6 en 9. Zeeuws nieuws: pagina's 2, 4 en 5. Economisch en financieel nieuwspagina 11. en in het zaterdagnummer op pagina IS: ,Herlcenning van jaren',' Jacques Princes getekende impressies van Oosterland. VerderHen politie man moet zoveel mogelijk burger zijn'; op pagina 15: ,Meest.ers m zilver'; ,Elly Honde wijn' Nieman, zangeres' en in de letterkundige kroniek bespreekt Hans Wan-ren ditmaal de eerste roman van Helga Ruebsamen; op pagina 16: ,Voor de denkertjes'een hele pa gina vol puzzels en zoekplaten; op pagina 17: ,Shod<in zonder wedstrijden' en ,De ziekenomroep geeft muzikale injecties'; op pagina 19: ,We hoeven niet eens op mannen te stemmen', de Zeeuwsevrouw in de politiek; op pagina 21 de rubrieken ,Anto en verkeer', perscommentaren' en ^Naschrift van liet Binnenhof' op pa.gina 25 Toeren op het hoge kgord', een nieuw boek van dr Kuitert en ver der Stemmen uit de kerken'. DJAKARTA: een niemoe demonstratie van het anti communistische actiefront van Indonesische studenten ,KamV, waarbij het aftreden van president Soekarno wordt geëist. ENSCHEDE (ANP) Wegens achterblijven van de afzet heeft het Van Heek concern (Koninklij ke Textielfabrieken Van Heek en Co NV, ,Nico ter Kuile en Zonen NV, Eigtersbleek) voor driedui zend van de 3700 man personeel werktijdverkorting aangevraagd. Men hoopt de werktijdverkorting te kunnen doen ingaan met ingang van f- bruari. De drieduizend personeelsleden vallen in de wachtgeldregeling. De di rectie hoopt, dat in het komende voor jaar de orderpositie weer zal vooruit gaan. De directie deelt mee, dat de stemmini van aarzeling en terughoudendheid, welke de markt voor verschillende van haar produkten op het ogenblik ken merkt, er toe geleid heeft, dat geduren de de laatste periode van het vorige jaar de afleveringen in vrij aanzienlijke mate bij de produktie ten achter zijn gebleven, waardoor een voorraadtoene- ming is ontstaan. De directie acht het waarschijnlijk, dat deze situatie zich nog enige Öjd zal voortzetten. De aan vraag voor werktijdverkorting geldt voor vrijwel alle in het Van Heek cern opgenomen bedrijven. Weekeinde in zachte lucht (Van onze weerkundige medewerker) De laatste dagen is het januarl- weer bijzonder zacht, het doet af en toe tijdens opklaringen al even aan het voorjaar denken. De de pressies geven boven de oceaan zware- stormen, maar komen wei nig verder Ierland. Hierdoor blijft dit weekeinde nog zachte lucht aanwezig met slechts weinig of geen regen. In Scandinavië en Midden-Europa wint de vorst enig terrein. Waarschijnlijk dat na zon dag iets koudere lucht naar ons land komt, al verwachten wij bin nen enkele dagen nog geen vorst periode. Betogingen houden aan DJAKARTA (RTR) Het Indonesische raadgevende volkscongres beeft de legerleider generaal Soeharto verzocht, een gerechtelijk onderzoek te laten instellen naar eventuele medeplichtigheid van pre sident Soekarno aan de staatsgreep van oktober 1965. UTRECHT (ANP) Het telegram dat het overlegorgaan van het NYV, het NKV en het CNV woensdagavond aan de minis ters en staatssecretarissen van economische zaken en van so ciale zaken en volksgezondheid heeft gezonden met het ver zoek om een audiëntie, heeft geleid tot de uitnodiging voor een gesprek op woensdagmiddag 25 januari. Minister-president Zijl stra zal deze bijeenkomst van bewindslieden en vakbewegings bestuurders zelf leiden. Het overlegorgaan heeft de ministers om de bespreking gevraagd in ver band met de snelle stijging van de werkloosheid in Nederland. Het heeft aangekondigd dat het enkele suggesties zal doen ten aanzien van verdere maatregelen, waarvaD de vakcentrales menen dat ze met spoed moeten worden getroffen. Het gaat hst overlegorgaan vooral om maatregelen die op korte termijn effect sorteren, zoals het in ruimere mate beschikbaar stellen van gelden voer de uitvoering van openbare werken. Verder dient volgens NW, NKV en CNV te worden nagegaan of voor bepaalde sectoren van het be drijfsleven de werkgelegenheid kan worden bevorderd door het invoeren van investeringsaftrek. Uit een gisteren uitgegeven verklaring van de leiding van het congres bljjkt, dat het verzoek aan de Indonesische legerleider reeds op 6 januari is ge daan. Een commissie van het congres zal volgende maand bijeenkomen om zich te beraden over de houding van presi dent Soekarno, die vorige week weiger de het congres tekst en uitleg te ge- ■en over de gang van zaken, die leidde tot de staatsgreep. De commissie zal tevens een agenda opstellen voor een plenaire vergadering van het congres in maart of april. Betogingen actiefronten van studenten en middel bare scholieren hebben gisteren in de omgeving van het presidentiële pa leis tegen president Soekarno gede monstreerd. Op spandoeken en bor den werd Soekarno ,de grootste vrou wenjager' en de .belangrijkste leider van de mislukte revolutie van 1965' genoemd. Proces De onlangs gevangen genomen voor malige brigade-generaal Soepardjo zal begin komende maand voor een bui tengewoon militaire rechtbank worden geleid, zo meldt het blad .Pelopor Ba- roe'. Veertig procent minder werken Voorraad Ontslagen De bedrijfsdirecteur van de NV J. van Heijst en Zoon te Wierden heeft voor 20 werknemers ontslagvergui ning aangevraagd. Voor 120 werkni mers is een arbeidsverkorting aange vraagd van twee uur per dag. Voor lopig is die arbeidsverkorting aange vraagd voor de tijd van zes weken. Onder de 20 werknemers voor wie ontslagaanvrage is ingediend zijn 15 Marokanen. De reden tot ontslagaanvrage en ar beidsverkorting ligt in stagnatie bij de bouw, waardoor de afzet het bedrijf maakt radiatoren ia afge remd Prodaklieslop De directie van Sesa Tricot ondergoed- fabriek in Almelo heeft gisteren ontslag aangezegd aan 38 werknemers onder wie 34 meisjes en 4 mannen. De fabriek vervaardigde een fijne kwa liteit wollen ondergoed waarvoor op de binnenlandse markt zo weinig vraag was dat de directie heeft besloten de produktie ervan stop te zetten, met een CANBERRA: mevrouw Kg wuift vrolijk naar de fotografen bij haar vertrek van Canberra naar Bris bane. Zij maakt met haar man. pre mier Nguyen Cao Ky een /krmk'- reis door Australië en Nieuw Zee land. In het midden de echtgenote van de Australische premier, me vrouw HoU. afloopmethode van ongeveer enkele maanden. Sesa is thans begonnen met de produk tie van babygoed uit weefstoffen er badstoffen. Deze produktie draait reeds op kleine schaal, doch zal belangrijk worden uitgebreid. Voor deze produktie zal het in dienst gebleven personeel worden ingezet. ling is het moeilijk te begrijpen- de ontwikkeling van f%ide laatste maanden in commu- nistisch China. Maar ook de r -r 'A deskundigen komen er niet of v—slechts ten dele uit: dat is juist het verontrustende van de situatie. In de machtsverhoudingen van deze wereld is het van het grootste belang, dat men de in China zien afspelende gebeurtenis sen kan verklaren, dat men ze kan .duiden' in het wereldpolitieke beeld. Maar bij het zoeken naar een interpre tatie stuit men voortdurend op allerlei moeilijkheden. Zo is er onvoldoende in formatie en over het algemeen is de mogelijkheid tot verificatie van belang rijke punten uiterst gering. Het meren deel van het feitenmateriaal krijgt men pas uit de tweede of derde hand. Ver volgens moeten de feiten worden be oordeeld niet alleen met het oog op de toestand in China nu, maar dient ook rekening te worden gehouden met een volkomen aan de westerse wereld •.-reemde mentaliteit, met een wereld beeld dat in een eeuwenlang durende en geïsoleerde ontwikkeling geworden is tot wat het nu is. Men dient verder op de hoogte te zijn van de machtsverhou dingen in het China van vandaag, men moet de partij- en regeringsbureau cratie enigszins kennen en begrijpen om het verwarrende beeld te kunnen doorzien. Tenslotte moet in aanmer king worden genomen dat niet alleen van belang is wat er over de toestand in China wordt doorgelaten, maar vooral ook wat niet bekend wo wordt 't 1 wordt en wat niet ;r het laatste, het doorzien van de in China gebruikte formuleringen, is onlangs een Interessant artikel ver schenen in een Amerikaans tijdschrift. welke beschouwing in Nederland werd jopgenomen in het tijdschrift van het (Van onze Haagse redactie) actieve Groningse Polemologisch Insti- tuut van prof mr B. V. A. Röling. DEN HAAG StaatssecretarisHet gaat hier om een studie van Franz De Mever wil meer fourteen voor Schurmann, directeur van het Centrum „yer, w ™eer1 Ionasen voor voor ChL„ese studies van de universiteit aanvullende werkgelegenheid dan in Berkeley. Deze auteur wijst er op. op de begroting-1967 is uitgetrok- ken. Daardoor is hij in conflict gekomen met prof Zijlstra als mi-' nister van financiën. Deze is van mening dat de 21.5 miljoen gul den waarover de staatssecretaris kan beschikken voor het ogenblik voldoende is. Hij kan bovendien een nieuw argument ontlenen aan de gisteravond bekend gemaakte financiële steun voor gemeenten die met een hoog percentage werk lozen zitten. dat de .culturele revolutie', die op het ogenblik in China aan de gang is, in het westen op allerlei manieren is ver klaard als een machtsstrijd, als een poging tót voortzetting van de oor- JlAHtlcjH Berichten als zou het meningsverschil tussen de beide bewindslieden zo hoog opgelopen zijn dat dr De Meyer met zijn ontslag zou dreigen zijn echter onjuist en moeten naar het rijk der fabelen ge wezen worden aldus werd ons namens de staatssecretaris te kennen gegeven. Loodgieter maakt dodelijke val meer. Schurmann meent echter, dat het jhier niet alleen om dergelijke binnen landse kwesties gaat, maar dat vooral de buitenlandse politiek een belangrijke rol speelt. Om te weten te komen wat de werkelijke inzet is van de culturele revolutie maakt deze Amerikaanse hoog leraar gebruik van zijn kennis van wat hij .Esopianisme' noemt, het taalgebruik van alle bureaucratisch geregeerde landen om de bevolking ongeveer op de hoogte te brengen van wat zich ach ter de gordijnen van de machtscentra afspeelt. Dergelijke mededelingen zijn wel voor de ingewijden duidelijk, maar voor de buitenstaander moeilijk te be grijpen. Dat is ook de opzet: wanneer men namelijk zou afdalen in preciese details zou te veel worden onthuld en zou men het vijandelijke kamp in de kaart spelen. Er is dan ook sprake van een eigen taal, systematisch en ideolo gisch gebruikt. Zo worden in de Chinese kranten voortdurend twee historische analogieën benut, vergelijkingen met situaties in het verleden om de beteke nis van Mao's huidige beslissingen aan EIJSDEN (ANP) De 47-jarige lood gieter W. uit Eijsden, gehuwd en vader van drie kinderen, heeft op een bouw werk in Rjjckholt een ernstige val ge maakt, tengevolge waarvan hij gister-j van dezè vergelijkingen ui het ziekenhuis in Maastricht meent dat daaruit is af precies de inzet is Bij het spannen van een stuk plastic voor een deuropening verloor de lood gieter- het evenwicht en viel door de opening van de keldertrap op de onge veer twee meter lager gelegen betonnen vloer. :voeng na en te leiden wat de huidige machtsstrijd: de vraag namelijk welk antwoord gegeven dient te worden op wat men de .Amerikaanse dreiging' noemt. Het ziet er naar uit -zo zet hij verder uiteen dat het recept van Mao heeft gewonnen: een ideologische mobilisatie als voorbereiding op een door hem onvermijdelijk geachte oorlog met de Verenigde Staten. Het is niet aan ons een oordeel uit te spreken over de waarde van deze en soortgelijke analyses. De wijze, waarop de interpretatie van Schurmann tot stand is gekomen, is echter tekenend voor de situatie van het ogenblik. Er is sprake van conflicten en grote ver warring binnen het Chinese kamp. maar het eigenlijke patroon daarvan blijft ver borgen of op zijn minst onduidelijk. Om dit patroon te ontwarren moeten scherpzinnige geesten zorgvuldig feiten verzamelen en selecteren, allerlei mo gelijke en onmogelijke veronderstellin gen opzetten om tenslotte tot conclusies te komen, die zowel juist als onjuist kunnen zijn. Alleen met het oog daaroD al zou het uiterst belangrijk wezen in dien de communicatie met het myste rieuze China zou kunnen worden verbe terd. In dit opzicht zou een lidmaatschap (van de Verenigde Naties al een belang rijke stap voorwaarts zijn. China is een politieke realiteit van de eerste orde. ihaar negeren is onmogelijk, integendeel het is het belang van het westen er zo- Iveel mogelijk van te weten: het gaat om I oorlog en vrede, De gebeurtenissen in China van de laatste weken echter duiden er op dat wat ook de inzet van de ideologische strijd moge zijn dit grote rode land in Azië nog verder in een isolement terecht zal komen. Er zijn al Pckingdiplomaten van hun posten teruggeroepen, men trekt zich terug achter de muur om de eigen menings verschillen te beslechten. De analyses in het westen zullen dan ook eerder in aantal toe- aan afnemen. Maar de echte werkelijkheid zal voorlopig wel verbor gen blqven. TERNEUZEN Er moet een krachtig Zeeuws orgaan tot stand komen dat overkoepelend werkt voor alles wat in de pro vincie te maliën heeft met ha vens, plannen voor havens en industrialisatie langs de Wes- terscheldeoevers. Dit idee lan ceerde ir R. H. van Krevelen, voorzitter van de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, gisteren in zijn jaarrede tot de leden van de kamer. Met het door hem voor gestelde apparaat moet het naar zijn mening mogelijk zijn op ge lijk niveau contacten te onder houden met Rotterdam en West-Brabant enerzijds en Ant werpen en Gent anderzijds. Voor het beoogde orgaan aelit de heer Van Krevelen het noodzakelijk hoog gekwalificeerde deskundigen aan te trekken om met behulp daarvan en van de diverse gemeentelijke-, regi onale-, provinciale- en rijksinstanties een bekwaam en slag-vaardig bu reau tot stand te brengen. Ook dienen de bestaande industrieën te worden geraadpleegd, omdat die, aldus de heer Van Krevelen, .waardevolle adviezen zullen kunnen geven'. Voor wat betreft de taken van het nieuwe orgaan had de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophandel een lijstje klaar. Er zul len allesomvattende planologische studies gemaakt moeten worden be treffende verbindingen, de landbouw, de recreatie en de afvalstoffen. Reeds nu tekenen zich volgens hem proble men af die spoedig om bestudering en oplossing vragen. Enkele daarvan: de uitbreiding van de haven van Ter- neuzen. de eventuele oliehaven of oliesteigerssten oosten van Terneu- zen, de door Antwerpen gelanceerde plannen voor dit gebied vroeg de heer Van Krevelen zich af of ze mis- schien dienstig gemaald kunnen wor den voor een vaste oeververbinding over de Schelde. ren en voor Vlissingen-Oost. Deze ha venschappen noemde hij te meer noodzakelijk omdat op het in Mid delburg gehouden havencongres dui delijk naar voren kwam dat het Westerscheldebekken de nieuwe pool voor verdere economische ontwikke ling van Nederland kan worden. Het Middelburgse zeehavencongres kwa lificeerde de heer Van Krevelen als ,het belangrijkste gebeuren van het afgelopen jaar'. Belangrijker zelfs dan de ongeveer tegelijk gepubliceer de zeehavennota. waarvan naar zijn mening de gegevens van te oude datum zijn en waaruit een te beperk te visie spreekt. Wensen Ergerlijk' Aan het door hem geformuleerde verlangen naar een eigen Zeeuws orgaan liet de voorzitter van de Zeeuws Taamse kamer van koop handel -inkele ,oude' verlangens voor af gaan: een havenschap voor de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande- ,Het is een ergerlijke toestand dat een openbaar lichaam dat in de eer ste plaats is opgezet ten behoeve van de industrialisatie in de kanaalzone, verzoeken tot inspraak van de indus trie volkomen negeert'. In deze be woordingen hekelde ir R. H. van Kre velen, het ontbreken van contact tus sen het rechtspersoonlijkheid be zittende lichaam .Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-VIaan leren' en de Zeeuws-Vlaamse industrie. Hij deed een beroep op het provinciaal bestuur druk uit te oefenen op het bestuur van de afvalwaterleiding om haar zienswijzen op de kortst mogelijke tijd te herzien. De heer Van Krevelen moemde het betreurenswaardig dat het be stuur van de afvalwaterleiding de laatste band met de industrie heeft doorgekapt en doof is gebleven voor jarenlang herhaalde verzoeken tot inspraak van, respectievelijk contact niet de industrie. Dit ondanks het feit dat het gaat om een openbaar lichaam dat zijn fondsen voor ruim 55 procent verkreeg uit een bijdrage van het ministerie van economische zaken, en wel op grond van de over weging dat de leiding in de eerste plaats ten behoeve van de industriali satie in de kanaalzone werd aan gelegd. Temeer ergerlijk noemde te kamer voorzitter het dat t een enkel bestuurs- (Zie slot pag. 4 kol6) (Van onze Amsterdamse redacteur) AMSTERDAM Medeaankiager dr Robert Kempner uit Frankfort in het proces tegen Harster c s dat maandag begint in München, heeft ons gister- avond verklaard dat de vader van Anne Frank niet zelf in persoon aanwe zig zal zijn tijdens de rechtszitting te- gen Harster e s. I ,Htj geeft er bij nader inzien de voor beur aan zelf buiten de publiciteit te blijven', zo deelde dr Robert Kempner uit Frankfort ons mede, die zelf een be- langrijke rol heeft gespeeld tijdens het j internationaal militair tribunaal in Neu- I renberg en later het proces tegen Eich- I mann in Israël. .Namens de heer Otto Frank treed ik tijdens het hele proces als medeaanklager op', aldus verklaar- I de ons dr Robert Kempner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1