PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMERKRITIEK OP DE KOSTENRAMING Burgemeester Goes: interprovinciaal en regionaal meer naar samenwerking Vlaardingers onwel door ondraaglijke stank van fabriek Staking onder binnenschippers breidt zich geleidelijk uit WET OP OMROEP ERDOOR MOERING MAMMOETWET: VVD wil financieringsfinesses horen van prof. Zijlstra Vandaag in de krant... Defect bij chemisch bedrijf Politie in actie in Rotterdam Smallenbroek lid raad van state? Ruime meerderheid in tweede kamer Ook akkoord over auteursrechten Goes-Noord, wal nu? HERINDELING ,HARD NODIG' Kribbig Gelijk op Hoe lang nog9 210e jaargang - no. 16 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 jan. 1967 Dlr«tl« N M Sch. MIJ. nn de C V Provlncl 0 Bureaus: Vllsslngen, Wolslraal SB-60, 1 telefoon 2911 Zlerlkt». red. fel 2754. ec 2355 (b.g.g. red. 3508, ede. 3647/3643). Middelburg, Merkt 5l"'toL03B4i?*(fcs.gf n 'J'" I- Minimum per adv. 5,25. Ingct. mcd. 2li x t; 1. ft Adv. prijs 35 c. Abonncmonloprlls 93 e edv. 23751 Con, Cra fmex. 8 regels) 35 cc Weer ,goud' op de schop Pagina 2 i. ƒ1.75). .Brieven e 359300 PZC, I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD-fractie heeft gisteravond laat in de twee de kamer geëist, dat de minister van financiën, prof Zijlstra, aan wezig zou zijn bij het verdere de bat over de financiering van de mammoetwet. Minister Diepen horst (onderwijs) had eerder het verwijt afgewezen, dat de kosten raming voor de invoering van de wet onjuist zou zijn. De WD- afgevaardigde mevrouw Van So- meren-Downer had het ,een schim mig stuk' genoemd, dat niet reëel de kosten weergaf. De minister verweerde zich fel: ,Wij hebben de kosten naar eer en geweten beraamd. Het totale bedrag van 219 miljoen dat de mam moetwet na invoering extra op de onderwijsbegroting zou leggen steunt op de beste cijfers die op het ogenblik ter beschikking staan'. Bij de verdere behandeling van de invoeringswet voor de mammoetwet, die vandaag zal worden afgesloten, nam zij er geen genoegen mee. In een motie vroeg zij de komst van prof Zijlstra. De woordvoerders van ande re fracties keerden zich er tej maar zij hield voet bij stuk. ochtend om elf uur wordt over de motie beslist. De WD-afgevaardigde had als een schoolvoorbeeld van verkeerde ramin gen aangehaald, dat er voor alle prac- ucumlokalen voor het voortgezet onder wijs vier ton was begroot. Een Rotter damse aannemer had haar verteld, dat één lokaal al 100.000 gulden kost. Mi nister Diepenhorst ontkende dat. De in stallatie van zo'n lokaal en daai gaat het om kost 20.000 gulden. Plafond Staatssecretaris Grosheide erkende naar aanleiding van vragen van mevrouw Van Someren, dr Schuring (chu) en de heer Van Bennekom (ar) dat de investeringskosten voor nieuwe scholen niet in de kostenra ming waren betrokken. Hoe hoog die kosten kunnen zijn, hangt af van een investeringsplafond dat het vol gende kabinet zal moeten vaststellen. Hij achtte het een onbewezen stelling van de WD-woordvoerster, dat uitstel van bepaalde onderwijsvernieuwingen tot na de dag waarop de mammoetwet in werking zal treden .centrale doel stellingen' van de wet zouden aantasten. Uitstel betekent geen verslechtering van het bestaande onderwijsstelsel. Het houdt in, dat bepaalde verbeteringen enige tijd op zich laten wachten. Aangekleed' De heer Van Bennekom vroeg nadruk kelijk naar de raming van de kosten voor 1968. Die zijn begroot op 20 50 (Zie slot pag. 3 kol4) Mammoet MINISTER Diepenhorst heeft gis teren In de tweede kamer bij de debatten over de kosten van het nieuwe onderwijssysteem kritiek ondervonden van VVD-zjjde. Me vrouw Van Someren-Downer bleek geen vertrouwen te hebben in de raming van de kosten. Zjj eiste dat prof Zijlstra de finan ciële kanten van de mammoetwet nader uit de doeken zal doen. (Pa gina 1 en pagina 8). Staking DE SCHIPPERS hebben zich boos gemaakt over lager betaald relatievervoer buiten de beurzen om. Resultaat: een staking die zich steeds verder over het land verbreidt na in Amsterdam en Rotterdam te zijn begonnen. (Pa gina 1). Opnieuw ,goud' JANUARI schijnt, er een gimstige maand voor te zijn: weer heeft de Walcherse bodem ,goud' opgele verd. Op een aardbeienlapje in zijn voortuin diepte Kees Wisse uit Ma.riekerhe vijftien gouden munten op. (Pagina S Middelburg-room' IN HET NIEUWE stadhuis van de Engelse stad Folkestone komt een Middelburg-room', een kamer die voortdurend zal attenderen op de banden tussen beide steden. (Pagina 2). Proces MAANDAG BEGINT in München het proces togen do oorlogsmisda digers Harster, Zöpf en friiulein Slottke, die verantwoordelijk zjjn voor de deportatie van duizenden joden uit ons land naar concen tratiekampen. (Pagina 13). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: 2, 5 en 11. Economisch en financieel nieuws pagina 15. VLAARDINGEN (ANP) Vlaardingen is gistermiddag ge troffen door een vreselijke stank, welke voor verscheidene mensen zo ondraaglijk werd, dat zij onwel werden. Vele mel dingen kwamen zowel bij GGD als bij de politie binnen. De stank schQnt te worden veroorzaakt door de fabriek van chemische produkten aan de Vondelingenplaat, waar men bezig is THT (tetua hydro thefeen) te fabriceren, welke stof nodig is voor het odoriseren van aardgas. Er schijnt een verstopping in de buizen gekomen te zijn, zodat deze stof kon ontsnappen. De mist en de lage lucht waren er oorzaak van dat deze stoffen naar Vlaardingen waaiden. Onmiddellijk is met de fabricage gestopt en men zal hier ook voorlopig niet mee doorgaan. De stof is niet schadelijk voor de gezondheid. VRACHTEN GEWEIGERD UIT ONTEVREDENHEID OVER DE RELATIEVAART ROTTERDAM (ANP) Op tal van Nederlandse schippersbeur- zen zijn gisteren moeilijkheden ontstaan, doordat schippers weigerden reizen aan te nemen uit protest tegen de zogenaam de relatievaart, opdrachten die niet via de beurs lopen. In Rot terdam zijn gistermiddag kort na elkaar vier reizen afgeroe pen zonder dat zich aanmeldden. Na elke klonk: ,niet nummeren'. En een langdurig sst. Ook in Amster dam en op andere schippers- beurzen is onrust ontstaan. De actie is gestart na een vergadering van het onderling verband van bin nenschippers in Amsterdam, die dins dagavond besloot gedurende twee keer 24 uur een staking te houden. De relatievaart, waartegen de actie gericht is houdt in dat schippers voor een bepaalde periode hun schip verhuren. Zij varen dan voor een prjjs, die aanmerkelijk ligt beneden de prijs die op de schippersbeurs mag worden gemaakt. De schippers zjjn van mening dat deze relatie- vaart via de beurs moet lopen. Voor zover bekend distantiëren de zo genaamde erkende schippei-sbonden zich van de actie. Ook zij wensen het nadelig effect van de relatievaart weg te werken, maar zij verkiezen het overleg dat dan ook op het ogen blik met allerlei instanties aan de gang is. Telegram Tijdens een gistermiddag gehouden ver gadering van het onderling ver bond van binnenschippers in Rotter dam, die ook door leden van de an dere schippersverenigingen werd bij gewoond, is besloten steun te ver lenen aan de protestactie. De ruim 300 aanwezigen gingen verder ak koord met een telegram aan de mi nister van verkeer en waterstaat, waarin wordt gevraagd de vergun ningen voor eigen vervoer en het beperkt ongeregeld vervoer latievervoer) in te trekken. Het telegram maakt melding van gro te onrust onder de schippers over hun economische positie. Het bestuur deelde mede dat zij teleurgesteld is in de sehippersbonden die samen werken in de stichting Nederlandse particuliere binnenvaart. Zij hebben op een verzoek tot een gezamenlijk optreden negatief gereageerd. In Rotterdam rukte de politie gister middag in twee auto's uit naar de schippersbeurs. Eén schipper die van plan was op een vracht in te schrij ven werd fel door stakers belaagd en door de politie in bescherming genomen. De politie leverde de man keurig bij zijn schip af. Ook op de schippersbeurs in Maas- bracht is gisteren een staking uitge- uroken onder de schippers. Van de tien aangeboden vrachten op de schippersbenrs werd gistermor gen door de schippers geen vracht geaccepteerd. De schippers zijn van mening dat de huidige vrachtprijzen niet evenredig zjjn aangepast aan de gestegen onkosten. De staking onder de vijftig schippers te Maasbracht verloopt overigens rustig. De bedoeling is om de sta king binnen twee dagen landelijk uit te breiden, zo is meegedeeld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De anti-revolutionaire oud-minister van binnenlandse zaken, de heer J. Smallenbroek, zou volgens Haagse politieke kringen ernstig in aan merking komen voor'een benoeming tot lid van de raad van state. Hij zou in dit hoge staatscollege de plaats inne men van de anti-revolutionaire mr J. Algera, die op 8 december van het vo rig jaar is overleden. ROME: een gedeelte van de be roemde Ponte üetl Ariccia nabij Al bania Laziale is ingestort. Twee au to's verdwenen in het ravijn. Een derde Icon vlak voor de gapende kloof in het midden van de brug remmen. Zéker drie mensen zijn om het leven gekomen. (Van onze radio- en tv-redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft gistermiddag het ontwerp- omroepwet, enkele maanden ge leden ingediend door minister Vro lijk, thans verdedigd door minis ter Klompé, aangenomen met 91 tegen 38 stemmen, een zeer ruime meerderheid derhalve. Voor waren de twee grote partijen, de KVP en de PvdA, alsmede, uit de mid dengroep, de ARP, plus nog drie leden van de CHU-fractie. Tegen waren de VVD en 7 leden van de CHU-fractie, benevens alle kleine par tijen: PSP, CPN, Boerenpartij, SGP, zo mede Vrije Boer P. Voogd. Tot de te genstemmers behoorden eveneens een lid van de KVP ,de vroegere vice-admi- raal Moorman, alsmede een lid van de PvdA-fractie, de heer Vredeling. De feller dan het wetsontwerp zelf om streden artikelen 22 en 23 van de wet, die de omroepen een betere bescherming bieden van hun auteursrechten en die het weekblad Televizier het zonder toe stemming en onbetaald gebruik van Hilversumse programmagegevens on mogelijk maakt, werden eveneens aan vaard, zij het met een minder grote 80 tegen 49 stemmen. Tegen de ,Tele- meerderheid, nl met 73 tegen 56 en met vizierartikelen' waren al de partijen die later ook tegen de wet in zijn geheel stemden, plus nog 17 leden van de KVP- fractie en 3 leden van de PvdA. De WD heeft geen enkel praktisch suc ces geboekt In haar bestrijding van de (Zie slot pag. 3 kot. 6) f^AH (lij If Op de foto neemt minister Klompé de felicitaties van freule Wttewaal van Stoetioegen in ontvangst. KRITIEK IN NIEUWJAARSREDE OP CENTRALISATIE VAN BELEID GOES Burgemeester mr F. G. A. Huber van Goes heeft zich woensdagavond in zyn nieuw jaarsrede krachtig verzet tegen de .sterk centralistische invloe den op de vorm en inhoud van ons wonen en werken'. Hij stel de daar de noodzaak van een betere regionale samenwerking tegenover: op dit moment sig naleerde mr Huber een algeme ne tekortkoming door ,te wei nig over de lokale grenzen te kijken en een gering begrip voor een krachtige en gezamenlijke aanpak' van de zaken, die in de streek aan de orde zyn. De bereidheid om meer samen te doen, moet er naar de mening van de Goese burgemeester op twee fron ten zijn: Via een Bevelands streeliorgaan, waarin de lokale belangen en de re gionale behoeften tegen elkaar kun nen worden afgewogen. ,Dit orgaan zal aan betekenis winnen, naarma te er minder gemeenten zullen zijn, omdat- de- belangen van regionale aard steeds belangrijker zullen wor den dan die van plaatselijke beteke nis'. Via een intensiever overleg en sa menwerking in interprovinciaal ver band. ,De provinciale grenzen zullen ter discussie moeten worden gesteld en de interprovinciale bestuurlijke samenwerking aan de orde dienen te komen. Een nauwer samengaan met de provincie Zuid-Holland onder de stimulerende invloed van Rotter dam kan ik alleen maar toejuichen, maar tevens zou ik de contacten met de andere aangrenzende provincies en havensteden niet willen verwaar- Over de herindeling op Zuid-Beve land zei Goes' burgemeester in het raam van die samenwerkingsgedach- te: ,Wij maken ernstig bezwaar te gen de wijze, waarop de gemeenten voor het feit van de herindeling wor den gesteld. Maar zijn wij er zelf ook niet schuldig aan, dat de nood zaak ervan niet eerder door de be trokkenen zelf is onderkend? De ge dachten aan meer samenwerking op de Bevelanden zijn vrijblijvend en in het kader van het eigenbelang. Dat kan niet meer: het gaat om hét totale belang van platteland en stad' Voor Goes vond Iiij de herindeling hard nodig. Mr Huber wees erop, dat. Goes de grootste bevolkings dichtheid van Zeeland heeft, name lijk 20 mensen per hectare (17.000 zielen op 800 hectare), gevolgd door Hulst niet 9 mensen per ha. ,Met dit voorbeeld is wei duidelijk hoe weinig armslag Goes heeft gekregen en met hoeveel instanties Goes wel te maken moet hebben. Is liet dan verwonderlijk wanneer wij in Goes weieens kribbig worden over onbe grip voor deze noodsituatie en ons wanhopig gaan voelen in het opge drongen ambtelijk keurslijf, die de ze noodsituatie meebrengt 7' Het staat voor mr Huber vast, dat er weinig tijd meer is om over de herindeling te delibereren, omdat de alles eisende ontwikkeling van Zee land een sterker bestuursapparaat van de lagere overheden noodzake lijk maakt. Wel vroeg hij zich af of het zo fors moet gebeuren, dat Zeeland met 27 gemeenten de pro vincie met het kleinste aantal ge meenten zal worden. In de tegenwoordige situatie moet Goes steun hebben van de rijksover heid om werkgelegenheid te schep pen. Mr Huber constateerde op het stuk van (industrie(zaken: ,Nu het industrieel klimaat in Zeeland gaat verbeteren, ontvalt ons die steun steeds meer en nemen de lasten toe: het toenemend verkeer dwingt ons om voor de veiligheid een dure ver lichting langs de traverse aan te schaffen, verkeerslichten te plaat sen, parkeerruimte te maken zonder dat we daarvoor in aanzienlijke ma te een rijksbijdrage krijgen. En de werkgelegenheid het afgelopen jaar toegenomen met 100 arbeids- Slaatsen. vooral in de metaalnijver- eid dreigt tot stilstand te komen, wanneer het rijk subsidietoezeggin gen naar latere jaren opschuift, zo als is gebeurd met de westelijke onlsluitingsweg, of wanneer de Del tadienst bijzonder moeizaam onder handelt over de vernieuwing van de sluis vanwege de toekomstige situa tie van de Oosterschelde. En dan wil ik nog niets zeggen over de sociaal- culturele aspecten van de Zeeuwse samenleving, waar het er aardig op lijkt, dat de fondsen in belangrijke mate in één richting vloeien'. Industrievestigingen en openbare voorzieningen moeten naar de me ning van mr Huber gelijk met elkaar opgaan. ,Het moet niet gebeuren, dat er al arbeidsplaatsen zijn geschapen, maar geen woningen zijn of dat de industrie zich jarenlang moet behel pen met gebrekkige aan- en afvoer- wegen'. Voorbeelden: de rijksweg 58, het Sloekanaal, het Goese kanaal, waarop het scheepvaartverkeer in 1965 met 1(10.000 ton is toegenomen. Over de planologie had hij met name in het kader van recreatie en industrie een paar vragen: Wie maakt toch de dienst uit bij de pla nologie, zijn het departementen of provincies Is er coördinatie van belangen of handelt men naar be vind van zaken? Mr Huber wees er daarbij op, dat de tonnen geld, die in jachthavens zijn geïnvesteerd be trekkelijk weinig waarde krijgen als de recreatiebelangen moeten wijken voor de belangen van de beroeps vaart. Die vragen kan men naar zijn mening ook stellen bij alle plannen van doorsteken en havens rondom de Schelde. Naast deze opmerkingen in regionaal (Zie slot pag. 2 kol. 1 filet rapport van de commis- rT sic Goes-Noord - in feite een ETI-rapport is een lezenswaardig stuk. Hel be vat meer dan de titel doet vermoeden: in feite geeft het een benadering van het beleid, dat in en door Goes moet worden ge voerd om zijn functie van koopcentrum in de toekomst te behouden en uit te breiden. Tegen deze achtergrond wordt het reeds jaren urgente probleem van Goes-Noord als geheel aangeduid en tenslotte komt het voor de commissie belangrijke aspect aan de orde van de middenstand in Goes-Noord. Met deze laatste groep wordt bedoeld een dertig tal vestigingen in de sector Beesten markt, Vlasmarkt, Magdalenastraat, Opril, Komngsstraat, Keizersstraat en Turfkade, zaken die uit het noordelijke gedeelte van Goes weinig impulsen meer ontvangen. Geen wonder: dit deel van de gemeente Goes heeft de laatste jaren een weinig florissante ontwikkeling te zien gegeven, het bestaat grotendeels uit een saneringsgebied, waar het verval zonder meer is geaccepteerd- Daardoor zijn de hi er bedoelde vestigingen in een dode hoek terechtgekomen, temeer om dat hun ligging ze ook isoleert van het overige winkelcentrum. Een situatie die de ondernemers terecht verontrust en die de directe aanleiding was om het rapport te doen samenstellen. Een lezenswaardig stuk, wij herhalen het nog eens, maar menen tevens dat on middellijk de vraag moet worden ge steld: wat nu? Het rapport doet een viertal sugges ties. In de eerste plaats wordt voorgesteld het huidige winkelcentrum door te trekken naar de omgeving Vlas- markt-Beesten markt, waarbij dan de Rijffelstraat het karakter van een win kelstraat zou kunnen krijgen. In de tweede plaats wordt gewezen op de po sitieve factor, die bedrijvigheid in een eventueel gesaneerd Goes-Noord kan betekenen. Ten derde wordt herinnerd aan de gemeentelijke plannen om ln de zogenaamde Goese Polder" met woning bouw te beginnen: zeventienhonderd woning-en zouden immers circa zesdui zend inwoners betekenen, hetgeen een niet geringe koopkracht zou opleveren voor een winkelcentrum Goes-Noord. Tenslotte worden enkele verkeerstech nische maatregelen voorgesteld. Belang rijke suggesties, deze vier punten, maar het Is duidelijk dat twee verreweg het belangrijkst zijn, na melijk de sanering Goes-Noord en het plan Goese Polder. Daarmee is tegelijkertijd aangeduid, dat de oplossing van het probleem thans in eerste instantie een kwestie is van het gemeentebestuur. Alle indrukwek kende rapporten, al dan niet door de middenstand uitgebracht, kunnen dit aspect niet verbloemen: het gemeente bestuur moet op dit rapport niet met woorden, maar met een gericht beleid antwoorden. Er wordt af en toe door sommige be- leidsinstanties héél vriendelijk ge daan over het particulier initiatief. Er worden schouderklopjes uitgedeeld naar ondernemers en er wordt aan betoogd, dat initiatieven in deze kring heus wel in de beleidssfeer zullen worden beant woord door evenredige maatregelen. We geloven, dat het goed is juist naar aan leiding van het rapport Goes-Noord in alle duidelijkheid te stellen, dat geen enkele middenstandondernemer bereid •zal zijn een forse zaak op te zetten in een stadsdeel, dat hem volstrekt onvol doende achtergrond biedt. Voor hij be gint zal hij zekerheid willen hebben over het beleid van het gemeentebestuur, hij zal willen weten of hij op een klan tenkring rekenen kan, op allerlei voor zieningen e.d., want anders kost hem zijn fraaie initiatief vooral in het begin veel en veel te veel geld. We kunnen ons niet voorstellen, dat er één midden stander in Goes-Noord bereid zal zijn tot imponerende nieuwbouw of uitbrei dingen als hem niet van gemeentewege garantie wordt gegeven, dat bijvoor- ild het plan Goese Polder op korte termijn zal worden uitgevoerd of wel de sanering van Noord binnen een rede lijke termijn realiteit zal worden. Zolang deze zekerheden niet worden verstrekt, zal dan ook dit op zichzelf nuttige rap port volkomen in de lucht blijven han gen. En daarom nogmaals: de vraag ,wat nu?' moet thans door het gemeen tebestuur met een daadwerkelijk beleid worden beantwoord. Bnvoorbeeld: met een saneringsplan inclusief een tijdsche ma, met een bestemmingsplan eveneens met een aanduiding hoe en in welke fasen men de uitvoering had gedacht. Op dat ogenblik en niet eerder kunnen van het particulier intiatief re delijke activiteiten worden verwacht. Zo dra over de hier genoemde punten ze kerheid bestaat, is het middenstands probleem al in de eerste fase van zijn oplossing. Het luchtledige waarin de betrokken middenstanders nu verkeren, is dan immers verdwenen. Ze weten dan in welke richting ze kunnen werken. Het nu verschenen rapport wijst er dui delijk op dat de betroKken ondernemers een positieve instelling tenen. Zij heb ben namelijk gedaan wat ze konden doen: een technisch instituut een onder zoek laten instellen naar hetgeen er moet gebeuren. De volgende stap be hoort in het stadhuis te worden gezet. Aansluitend op deze notities nog een enkele opmerking over met name de toestand in Goes-Noord. Wij erken nen, dat met de sanering van een stads deel veel tijd is gemoeid, wij weten dat de vormgeving van een te saneren stadsdeel niet eenvoudig is en dat met zorgvuldigheid moet worden gewerkt. Wij weten ook hoe moeilijk sommige kanten zijn van de hier aan de orde zijnde problemen. Dit nu vooropstellende moeten wij echter tegelijkertijd conclu deren, dat de huidige situatie van Goes- Noord zonder meer bedroevend is. Men doet er maar beter aan eventuele gas ten hier ver vandaan te houden. Het rapport zegt er plechtig van: een groot gedeelte verkeert .in een ernstige toe stand van verval'. Men kan ook zeggen dat het hier om een verpauperd stads deel gaat, weinig piassend bij een ge meente in ontwikkeling. En dat duurt nu al jaren zo. Deze feiten dwingen eveneens tot de dringende vraag aan het gemeentebestuur: .Hoe lang laat gij dit nog bestaan?' Het nieuwe rapooft zet een dikke streep onder deze vraag. SVB WIL POLEMOLOGISCH INSTITUUT IN LEIDEN LEIDEN (ANP) Het bestuur der studenten vakbeweging (SVB) afdeling Leiden, heeft de senaat en curatorium der Leidse universiteit dringend ver zocht over te gaan tot de instelling van een instituut van oorlog en vrede (pole- mologisch instituut) aan de Leidse uni versiteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1