GEHEIME BESPREKINGEN OVER VIETNAM GEMELD NS verhogen tarieven per 1 februari Terneuzens lyceum-schouwburg (500 zitplaatsen) over drie jaar klaar Berichten uit New Y ork en New Delhi: MAO WIL BREED FRONT Ontslag (73 man) korter werken (400 man) Vandaag in de krant... OPKLARINGEN EN VOORLOPIG GEEN KANS OP VORST Wintersport vakantie in Grindelwald STAATSGREEP IN TOGO Steenfabrieken ontslaan 45 man IN VEENENDAAL: Valreep wetgeving GROTE BRAND IN NEW YORK TOTALE PROJECT VERGT 4 MLN Kleuter door ijs en verdronken Geen spoor van de vermiste kotter 210e jaargang - no. 12 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlr.ill.1 N V l*h. MU. van diCV Provincial* Zaauu/a* Courant: F. 9 luraawti Vllaalntan, Walalraat 38-80, tal. 2135 (k.g.f. rad. 3! talafoan 3»t1. Zlarlkraa, rad. tal. 3714, adm. lal. 2094. Adv. i 3647/3643). Middelburg, Mar) ed. 2078/316? adv. 2375). Com. Crot* Markt 2, tal. 6140 (b.g.g, •rial. Klain* adv. (max. 8 ragel» 35 cant par raial. (min. 1.7S). Zaterdag 14 januari 1967 Huwelijksfilm is te duur Clro 359300 P NEW YORK, NEW DELHI, ROME (REUTER, AFP) Zo wel uit New York als uit de Indische hoofdstad New Delhi kwamen gisteren berichten over geheime contacten tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam over de Vietnamse kwestie. D« Newyorkse correspondent van de Bazel se .National Zeitung' meldde, dat de Verenigde Staten en Noord-Vietnam reeds sedert enkele dagen met elkaar in contact staan. Volgens de correspon dent, Heinz Pol die schrijft de inlich tingen uit .goedingelichte VN-kringen te hebben lopen deze contacten over secretaris-generaal Thant van de Ver. Naties en over het Algerijnse ministerie van buitenlandse zaken. Het overleg zou op gang gekomen zijn na Amerikaanse verzekeringen dat de regering in Wash ington bereid zou zijn de bombardemen ten voor korte tjjd te staken zonder dnar officieel kennis van te geven. De .National Zeitung' merkte hierbij °P dnt een aanwijzing kan worden gezien in het feit dat de Ver. Staten sedert het einde van de eerste week ran januari geen luchtaanvallen op Noord-Vietnam meer hebben uitgevoerd. In berichten uit Saigon is deze week gezegd dat geen aanvallen zijn uitgevoerd in ver band met de weersomstandigheden. India Een Indiase regeringswoordvoerder zei gisteren in New Delhi dat de drie leden van de internationale c trole-commissie voor Vietnam In dia, Polen en Canada over het be ginsel van overleg overeenstemming hebben bereikt, dat .op een in onder ling overleg vast te stellen datum, plaats en niveau' zal worden gehou den. Hij voegde hieraan toe dat het overleg betrekking zal hebben op het functione ren van de controlecommissie, maar in diplomatieke kringen in New Delhi meent men dat een dergelijke bijeen komst een nieuw vredesinitiatief zou kunnen inluiden. Men wijst in genoemde kringen op onlangs door de Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, in het parlement in Ottawa af gelegde verklaringen waarin hij zei dat de besprekingen tussen Canada en an dere landen over de mogelijkheid van vredesonderhandelingen worden voort gezet. Ook vestigt men er de aandacht op dat de Indiase minister van buiten landse zaken. Mohammed Tsjaglas, heeft gezegd dat .iets tot stand zou kunnen komen' als de Verenigde Staten Noord-Viet- Kerkelijke leiders Tenslotte werd vernomen dat de Amerikaanse ambassadeur en de Noordvietnamese zaakgelastigde in New Delhi gisteren afzonderlijk zjjn ontvangen door de Triloklnath Kaul, secretaris op het Indiase mini sterie van buitenlandse zaken belast met Vietnamese kwesties. Geheim contact ZOWEL UIT New Vork als alt New Delhi kwamen gisteren be richten over geheime contacten tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam over de kwestie Vietnam (pag 1) Spoor duurder DE NEDERLANDSE Spoorwe gen hebben toestemming gekre gen met ingang van 1 februari as de tarieven te verhogen. Een enkele reis wordt 7 pet en een retour 6 pet duurder (pag 1). Lyceum-schouwburg TIEN JAAR wachten wordt in Terneuzen beloond: over enkele weken wordt er een begin ge maakt met de hou» van een nieuw openbaar lyceum (29 loka len) annex schouwburg (500 zit plaatsen). Eind 1969 kan het com plex worden geopend (pag 1). Te duur VOORLOPIG noi/ geen huwelijks- film van prinses Margriet en mr Piet er in de bioscopen te Middel burg, Vlissingen en Goes. De di recties vinden de film te duur: zij gaan niet akkoord met de condi ties van Polygoon pag Protestmars DE PROTESTMARS van werklo ze bouwvakkers, gisteren in Hoo- geveen gehouden, is ordelik ver lopen. De belangstelling was ma tig (pag 3). zaterdagnummer op pagma 11 Legende Kees van Dongen, ne gentig jaar'; .Zes maal Garcia Lorca op één toneelavond en in de letterkundige kroniek be spreekt Hans Warren de Dames verhalen' van Is aar Faro; op pagina 15: de rubriek Vrouw en mode op pagina 11, ■Voor de denkertjes', een pagina vol puzzels en (foto-)zoekplaat jes; op pagma 15 de rubriek ,Auto en verheer'; Perscommentaren; de rubriek (Naschrift van het. Binnenhof' en cartoons; op pagina 17: .Over Hedenesse niets dan goeds', twee vormingsst.agieres' aan het woord. Een groep Westduitse kerkelijke leiders, ondre wie ds Martin Niemöller, die een bezoek heeft gebracht aan Noord-Viet nam, heeft gisteren gezegd, dat Hanoi nog steeds staat op stopzetting van Amerikaanse bombardementen Noord-Vietnam alvorens er sprake kan zijn van vredesonderhandelingen. Volgens ds Niemöller heeft president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam In een onderhoud van anderhalf uur met de groep gezegd, dat de Amerikaanse aan vallen op Noord-Vietnam moeten op houden alvorens er sprake kan zijn van vredesonderhandelingen. Pas dan zou gesproken kunnen worden over de vier voorwaarden van Hanoi voor een vrede. Deze voorwaarden zijn erkenning van de Vietnamese onafhankelijkheid en vol ledige terugtrekking van de Ameri kaanse troepen, stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, regeling van de binnenlandse zaken door de Zuidvletnamezen zelf en vreed zame hereniging van Vietnam zonder buitenlandse inmenging. (Van onze weerkundig® medewerker) Een van de oceaan afkomstig hogedrukgebled is met het cen trum bij Zuid-Engeland komen te liggen, waardoor ook bij ons de barometer vrij hoog staat. Er blijft dit weekeinde zachte lucht van 6 tot 8 graden naar ons land toestromen. De neerslagkrans blijft klein en we krflgen enkele opklaringen: een weertype wat eigenlijk niets met de winter te maken heeft, want alleen ln Scandinavië en Rusland heerst koning winter nog. Deze vorst zullen wy de eerste drie vier dagen niet terug mogen verwachten. Tegen revolutie van zuiver links' PEKING (TANJOEG) De Chi nese leider Mao Tse-Toeng heeft zich uitgesproken tegen een revolutie van .zuiver linkse' elementen en vóór een breed front, waarin linkse centrum- en rechtse figuren zrjn vertegen woordigd, aldus het Joegoslavi sche persbureau Tanjoeg. Het persbureau ontleende deze uit spraak aan een aanplakbiljet van de .Rode Gardisten' dat gisteren op de muren ln Peking verscheen en waarop melding wordt gemaakt van een toespraak van Mao tot de groep voor de culturele revolutie van het centrnaal comité der Chinese com munistische party. Tegen extreme eisen Waarnemers maken volgens Tanjoeg uit deze aan Mao toegeschreven ver klaring op dat hij zich gekeerd heeft tegen de extreme eisen van de revo lutionaire jeugd tot verwijdering uit de gelederen en publieke degradatie Zie slot pag. 3 kolom 7) GRINDELWALD: gewapend met haar skies poseert koningin Juliana voor de fotografen. Het koninklijk paar is donderdag in Grindel wald aangekomen voor een korte winterva- kantie. COTONOU/DAHOMEY (RTR) De strijdkrachten van de Afri kaanse republiek Togo hebben gis termorgen een staatsgreep uitge voerd tegen het bewind van presi dent Nicolas Grunitzky, zo is door radio-Lome, de hoofdstad van To go, meegedeeld. De staatsgreep had volgens de radio-uitzending ten doel een eind te maken aan de ver warde politieke situatie in het land. In de radiouitzending uit Lome werd de stafchef van het leger, luitenant-kolonel Eyadema, het nieuwe staatshoofd ge noemd. Op 21 november van vorig Jaar wist president Grunitzky een staats greep te verijdelen van aanhangers van de vermoorde voormalige president Sylvanus Olympio. Vijf dagen na de staatsgreep werd de regering van Togo gewijzigd, wat binnen een maand nog maals gebeurde. HUYBERGEN/WOCW De steenfa brieken van de NV Agico in Huybergen Wouw hebben bij de gewestelijke ar beidsbureaus van Bergen op Zoom en Roosendaal een ontslagaanvrage inge diend voor het hele personeel groot man. Door slapte in de bouwnijverheid ls de liquiditeitspositie van de nv zoda nig verslechterd dat de raad van beheer heeft moeten besluiten tot realisering van de activa dat wil zeggen dat beide fabrieken in hun geheel verkocht zullen worden. De bedrijven komen nog niet onmiddellijk stil te liggen. Er is Enkele reis: 7 pet; retour: 6 pet UTRECHT (ANP) van verkeer en waterstaat heeft gisteren de voorstellen tot wijzi ging van het reizigerstarief die de NV Nederlandse Spoorwegen had den ingediend met het oog op de zorgwekkende verliessituatïe waar in het bedrijf zich bevindt, goed gekeurd. De verhoging gaat op 1 februari aanstaande in. Met ingang van die datum worden de pr(jzen van de enkele reizen met circa zeven procent verhoogd en die van de retours met ongeveer zes procent. Abonnementen In de sector van de abonnementen lig gen de verhogingen op zes procent voor de maandtraject- en scholierenkaarten en op ongeveer acht procent voor ze ven- en vijfdaagse trajectkaarten. Bij de algemene abonnementen vervalt het kaart. De tot nu toe geldende prii: van respectievelijk 115 en 98 gulden worden vervangen door een uniforme prijs van 107 gulden voor de twee de klasse. Voor de eerste klasse verdwijnen de prijzen 171 en 147 gulden en wordt de uniforme prijs op 160 gulden gesteld. Door deze wijziging wordt een eerste aanschaf vergemak- kelijkst en worden korte, geldbesparen- de onderbrekingen mogelijk. Avoniretours Een tweede wyziging heeft betrekking op de avondretours. Voor deze snel po pulair geworden kaartsoort wordt de formule .enkele reis plus 25 cent' vooi beide klassen gehandhaafd. Do aantrek kelijkheid wordt verhoogd door verleg ging van het aanvangsnur der geldig heid van half zeven (18.30 uur) naar zes uur (18.00 uur). Hierdoor worden de gebruiksmogelijkheden vergroot. De ver- (Zie slot pag. 3 kol. 5) VEENENDAAL (ANP) De NV Koninklijke Veenendaalsche Sajet- en Vijfsehachtfabriek voorheen weduwe D. S. van Schuppen en Zoon heeft ontslagvergunning aan gevraagd voor 73 werknemers, zo heeft de directie van het bedrijf meegedeeld. Voorts is vergunning gevraagd om werktijdbeperking te mogen invoe ren tot gemiddeld 20 uur per week voor 400 werknemers. De maatregelen houden verband met de zeer sterk gedaalde vraag naar indus triële kamgarens, voornamelijk uit Til burg. Hoewel de afzet van handbrei garens aan de verwachtingen heeft vol daan, is de voorraad daarvan, mede ge zien liet gevorderde seizoen, thans van •lien aard. dat het volgens de directie niet verantwoord is tijdelyk ontstane De actuele omroeppolitiek van de huidige regering maakt het nodig nog weer terug te komen op een onder werp, dat wij deze week reeds eerder behandelden, namelijk s-de artikelen 22 en 23 van het ontwerp-omroepwet. Op de valreep na melijk, dwz kort voor de openbare be handeling van het wetsontwerp, hebben de ministers Klompé en De Quay nog snel een wijziging ingediend, kennelijk bedoeld als tegemoetkoming aan de vele gevoel: gerechtvaardigde de hier voorgestelde be palingen. Men herinnert zich wellicht -.vSérom het hier gaat: de bewuste arti kelen hadden tot doel de programma bladen van de omroeporganisaties water dicht te beschermen, zodat een blad als Telervizier genoopt zou zijn het bijltje er bij neer te leggen. Het vervaardigen, ver veelvoudigen en verspreiden van radio- en tv-programma' s werd uitsluitend voor jgereserveerd en Ter toestemming van de omroepen tóch ging doen. zou rich schuldig maken aan inbreuk op het auteursrecht. Een beroep (zoals Televi- rier bij herhaling heeft gedaan en nog doet) op de .vrije nieuwsgaring', het ver voor de produktie van handbreigarens, Met de vertegenwoordigers van de vak bonden is volledige overeenstemming bereikt aangaande de afvloeiingsrege ling voor de ontslagenen, meest jeug dige en buitenlandse werknemers. Bovendien is besloten om diegenen, die - onder de werktijdbeperlaog vallen een vernemen nog: voor dr.e tot vut tra- aanvulling op 'de wachtgelduitkering te geven tot 100 pet van het netto loon. ken werk. zamelen en completeren namelijk van de programma's zonder gebruik te maken van omroepbladen, werd bij voorbaat af zeil. Wat ziet men nu echter gebeu- De vrije nieuwsgaring wordt plot seling wél toegestaan." De jongste wijzi ging houdt een voorstel in om te bepalen, dat als men kan bewijzen de gegevens niet te hebben ontleend aan de program mabladen, publikatie en verspreiding niet als een inbreuk op het auteursrecht zal worden beschouwd. Haalt de rege ring op het laatste moment bakzeil? Weineen, géén sprake van. Deze wy ziging maakt de zaak zo mogelijk nog triester dan zij aanvankelijk al was. Immers, iemand die er van wordt beticht op grond van het bewuste artikel het auteursrecht te hebben geschonden, wordt nu de verplichting opgelegd te bewijzen, dat dit niet het geval is. De irordt omgekeerd. Een aller- constructie. Het is immers normaal, dat iemand die meent in rijn rechten te rijn aangetast daarvan ook het bewijs levert en niet omgekeerd, dat de gedaagde partij maar moet waar ma ken dat hij deze aan tasting niet op zijn geweten heeft. Als een rechthebbende meent dat zijn au teursrecht wordt ge schonden. dan behoort hij de man te zijn. die het bewijs moet leveren. Hier wordt echter de zaak op de kop gezet. De kwa lijke kant van dit artikel is bovendien nog, dat een dergelijke bewijslast in de meeste gevalen op een journalist zal ko men te rusten, met andere woorden dat deze het systeem van zijn nieuwsgaring volledig openbaar moet maken, dat hij bronnen moet noemen, kortom dat hij de kans loopt van het ene proces in het andere te rollen, waarbij hij mogelijker wijs iedere keer weer moet overgaan tot een ander stelsel van nieuwsgaring, om dat het oude bekend en onbruikbaar is geworden. De nieuwe formulering komt voorts nog altijd niet tegemoet aan het grondbezwaar, dat het eén onjuist prin cipe is aan een zendmachtiging het ex clusieve recht van programmapublikatie Ite verbinden. De ministers willen welis waar kennelijk de indruk wekken, dat zij alle schoonheidsfouten de laatste maanden zo intensief en bij herhaling gekritiseerd hebben doen verdwijnen. Het tegendeel is echter waar. Er is nog een opvallende wijziging in het ontwerp aangebracht, die even eens een zonderlinge indruk maakt. Bij de toelichting delen namelyk de mi nisters mee, dat bedoelde verandering is aangebracht om zo nodig de omroepen voor te schrijven, dat zij van hun pro grammabladen geen familiebladen mo gen maken. Ook weer zo'n mislukte imi- ïatïebuiging in de richting van Televi- zier. Hoe zonderling: men wil aan be paalde instellingen (omroepen in dit ge val) zo nodig beperkingen in hun publi citeitsmedia opleggen. Wel ja. waar een omroepwet al niet goed voor is. zelfs voor het verbieden van een door de rege ring op zeker ogenblik om welke redenen gewenste vormgeving van unablad. Het is alles bijeen wel duidelijk, dat hier een zéér vreemd beleid wordt gevoerd, het is eveneens duidelijk, dat de kamer in de huidige bezetting er beter aan zou doen dit ont werp maar te laten liggen. Een wetge vende arbeid met dergelijke valreep-wij zigingen heeft geen zin. NEW YORK (Reuter) Een dui zendtal brandweerlieden is giste ren in een woonwijk in het New yorkse stadsdeel Queens bezig ge weest met de bestrijding van een reusachtige brand die een com plex van twaalf woonblokken be streek. De brand ontstond in de hoofdgasleiding en breidde zich uit door ontploffingen. Honderden mensen, velen nog in nachtgewaad werden geëvacueerd. Ten minste twintig huizen en oa twee brandweerwagens werden door de vlam men verwoest, die soms een hoogte be reikten van meer dan zestig geveer 200 politieagenten le cordon om het rampterrein. meter. On- gden een Dé politie heeft mogelijk de dood van honderden mensen voorkomen doordat zij snel de omwonenden ging evacueren toen er werd bericht dat men ontsnappend had geroken, kort voordat tegen aanbreken van de dag de hrand in -asbuls ontstond. In het betrokken lied ongeveer vijf kilometer ten noorden van Kennedy-airport, staan zowel ste nen als houten huizen. Personenauto's en vrachtwagens en ook een aantal win kels werden door de vlammen verzwol- jen. Brandweerlieden hielden grenzende huizen nat. De burgemeester van New York John Lindsay kwam per soonlijk naar het toneel van de ramp. Op de foto een beeld van de enorme vuurzee. ■pERNEUZEN Binnen en- kele weken zal in Terneuzen een begin worden gemaakt met de bouw van een nieuw open baar lyceum annex schouwburg op een terrein van bijna 34.000 m2 aan de Zuidlandstraat. Het ontwerp voor dit meer dan vier miljoen kostende gebouwencom plex is van ir H. de Lussanet de la Sablonière. hoofdarchitect bij de rijksgebouwendienst. De uitvoering is opgedragen aan het Rotterdamse bouwbedrijf Van Vliet en Van Duist. Naar verwachting zal de bouw bijna drie jaar vergen, zodat zowel het lyceum (29 lokalen) als schouwburg (500 zitplaatsen) eind 1969 in gebruik kunnen worden genomen. Nu de bouwopdracht is verstrekt, kan in Terneuzen worden terug gezien op een periode van meer dan 10 jaar wachten en geduld oefenen. Dat geldt althans voor het lyecumgedeclte, waarvan de eerste plannen reeds Dit 1955 -'n teren. Eerst in 1960-1961 kwam liet gemeentebestuur van Terneu zen op het idee de school te com bineren met een schouwburg naar het voorbeeld van de Drentse in dustrieplaats Emmen waar een dergelijke combinatie sinds 1954 tot volle tevredenheid functio neert. Men was in Terneuzen toen reeds tot de conclusie gekomen dat de ver wezenlijking van een zelfstandig ge bouw voor toneel- en muziekuitvoe ringen op korte termijn niet tot de mogelijkheden behoorde. Zowel aan het lyceum als aan de schouwburg bestaat in het snel groeiende Ter neuzen grote behoefte. Het huidige uit 1913 daterende gebouw van het Petrus Hondius lyceum is al jaren veel te klein. Dat geldt ook voor de in Terneuzen bestaande toneelzalen, waar bovendien voldoende toneelac- mmodatie ontbreekt Schouwburg Alleen het schonwburggedeelte van het nieuwe gebouwencomplex zal voor rekening van de gemeente Ter neuzen worden gebouwd. De kosten daarvan zijn geraamd op 1,5 miljoen gulden. Dat is het dubbele van het bedrag waar men in 1962 op rekende, toen het gemeentebestuur de rijksge bouwendienst opdracht gaf het com plex te ontwerpen. Overigens is het definitieve ontwerp nog niet tot in finesses goedgekeurd. De gemeente raad van Terneuzen zal binnenkort nog worden gevraagd akkoord te gaan met een uitbreiding van de to neelruimte (bouw van een zijtoneel) waardoor er meer mogelijkheden ko men voor decorwisseling. Het Terneuzense initiatief om een schouwburgzaal in het nieuw te bou wen lyceum te Integreren kreeg in dertijd alle steun van het ministerie van onderwijs en wetenschappen, waar men bovendien bereid was op grond van de regeling voor de bouw van schouwburg- en concertzalen fi nancieel bij te dragen. Daarnaast zegden provinciaal bestuur en par ticulieren in ruime mate geldelijke steun toe. De rijksgebouwendienst kreeg het vraagstuk op te lossen hoe de oorspronkelijke bouwplannen voor het lyceum om te werken en hoe een groter complex op de beschikbare strook grond te verwezenlijken. Het. is gelukt tot een aanvaardbare op lossing te komen. Zelfs is er ruini- (Zie slot pag. 4 kol. 3) DORDRECHT (ANP) De drie-jarige Wouter Kooren uit Papendrecht is in zijn woonplaats door het ijs van een sloot gezakt en verdronken. Toen de po litie het jongetje onder het ijs vandaan haalde, was het reeds verdronken. DEN HAAG (ANP) Zonder iets te vinden heeft een .Neptune' van het mari nevliegkamp Valkenburg gisteren vanaf acht uur 's morgens tot zonsondergang de zee afgespeurd naar de sinds woens dagmiddag vermiste viskotter Wielingen zes uit Den Oever of een reddingboot of wrakstukken ervan. Het vliegtuig heeft gezocht in het Wad dengebied en in de Duitse bocht vanaf het lichtschip Terschilling tot aan de Sylt, daar men meent, dat een redding bootje of -vlot of wrakstukken daarheen moeten zijn afgedreven, gezien de straffe noordwestenwind, die de laatste dagen waait. Girodienst schaft het recht voor kascheques af DEN HAAG (ANP) Het chequerecht, dat voor alle cheques van de postcheque- en girodienst f 0,35 beliep, is gewijzigd in een gedifferentieerd tarief naar het soort cheque. Deze wijziging heeft tot gevolg dat het recht voor kascheques is afgeschaft, het recht voor ziehtcheques op 0,35 wordt gehandhaafd en het recht voor gewone cheques, inclusief ver zamel cheques is gebracht op ƒ0,50. Voorts is de beperking betreffende het gratis storten op eigen postrekening tot rekeningen van natuurlijke personen in getrokken, zodat voortaan alle stortin gen op eigen rekening kosteloos zijn, voor zover gebruik wordt gemaakt van de daarvoor bestemde, gratis bij de p kantoren verkrijgbare, ge'" kaarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1