PHILIPS KRIMPT PERSONEEL MET 2500 MAN IN i Noord-Beveland pakt rattenplaag aan In eerste halfjaar van 1967 Geheim vredes offensief VS MAO ZUIVERT HET LEGER Yiskotter vermist Verzoening Echtgenote van de partijleider tot adviseuse benoemd Vandaag in de krant... Leider mislukte staatsgreep in Indonesië gepakt Onderzoek GOLFSLAG ALS KRACHTBRON Geen andere acties in rest Zeeland Mannenpols 210e jaargang - no. 11 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Md. tel. 2754. I. 23S5 (b.g.3. red. 3508. adv. 3647/3643), Middel S. A. de Kok. m Abonncnienuprii» I. red. 2078/3169. adv. 2375). Com. 93 cent per week. 12.05 per fcwarl Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. ree cent per regel. (min. 1,75). .Brim Vrijdag 13 januari 1967 Prijsbewust opruimen Pagina 2 EINDHOVEN (ANP) Philips zal in het eerste halfjaar 1967 met ongeveer 2500 mensen minder gaan werken. Dat is drie pro cent van de totale personeelsbezetting in Nederland van 83.500. Dit werd gisteren door de NV Philips aan de vakbonden medegedeeld. Voor zover thans is te overzien zal die nood zakelijke vermindering van personeel evenals vorig jaar in de eerste plaats kunnen worden bereikt door het niet geheel opvangen van het normale ver loop van het personeel. Verder werden de volgende maatrege len aangekondigd. Wegens noodzakelij ke concentratie en rationalisatie zullen twee kleinere verspreide bedrijven wor den opgeheven, te weten Sneek (tot voor kort een spreidingsplaats van de NV Van der Heem) en Zaltbommel. Het ge bouw te Sneek zal als magazijn worden benut voor de produktie uit de noorde lijke provincies. De vestiging te Ooster hout van de NV Volt zal geleidelijk worden overgenomen door de hoofdin- dustriesrroep elektro-akoestiek; hetgeen gepaard zal gaan met een vermindering van personeel. In de bedrijven te Uden, Roermond en Helden-Panningen zal met een-klein deel van het personeel tot ver kort werken worden overgegaan. Van der Heem Tav. van de NV Van der Heem te Den Haag deelt Philips mede dat het- di recte personeel van deze onderne ming thans geheel te werk is gesteld in (le telecommunicatiesector waar toe mede werkzaamheden van de NV Philips Telecommunicatie indus trie te Hilversum naar Den Haag zijn overgebracht. Voor zover het zich thans laat aanzien zal liet indirect personeel van de NV Van der Heem een verdere vermindering van onge veer 250 personeelsleden moeten on dergaan. In een aantal gevallen zullen werkne mers kunnen worden overgeplaatst naar andere Philipsfabrieken, hetgeen vooral mogelijk is door de groei van enkele Êrofessionele hoofdindustrlegroepen. laar waar de te nemen maatregelen veen oplossing bieden zal voor de over- geworden werkkrachten een af- "iregeling worden getroffen. Vooruitzichten Over de vooruitzichten van de werkge legenheid voor het tweede halfjaar 1!)67 stelt de raad van bestuur van de NV Philips gloeilampenfabrieken dat deze afhankelijk zal zijn van de algemene economische omstandigheden in en bui ten Nederland. Indien de economie weer stabieler zal worden zal tot veel ver dere inkrimping van de werkgelegen heid geen aanleiding zijn. Militair attaché in Saigon Kwestie-V ietnam: WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten steken nog steeds hun voelhorens uit naar een mogelijkheid om tot een vreedza me regeling van het Vietnamese vraagstuk te komen. Ditmaalgeven zij er echter de voorkeur aan dit in het geheim te doen in tegenstel ling tot het grote openbare vredes offensief van januari vorig jaar toen Johnson gezanten rond de gehele wereld zond tijdens een rdementspauze van 37 da gen, zo hebben functionarissen in Washington gezegd. Volgens de functionarissen la de reden hiervoor dat de diplomatieke activiteit in het geheim moet plaatshebben om succesvol te kunnen zijn. Op dit laatste punt heeft secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties de nadruk legd toen hij dinsdag een persconfere hield en de regering-Johnson is het daar geheel mee eens. Bijzondere onderhandelingen' De Canadese minister van buitenlandse zaken, Paul Martin, zei woensdag in het Lagerhuis te Ottawa dat. zijn regering op do hoogte was van .bijzondere onder handelingen' over Vietnam, maar de Amerikaanse functionarissen wilden niet bevestigen dat op enigerlei wyze wordt onderhandeld. Koningin Juliana in Grindelwald GRINDELWALD, ZWITSERLAND (AP) Koningin Juliana Is gisteren aangekomen in Grindelwald voor een wintersportvakantie ran twee weken. Vergezeld door verschillende vrienden ging zij per auto naar Grindelwald na in Bern geland te zijn lm een vliegtuig van de Nederlandse luchtmacht. Het konink lijk gezelschap verblijft in een van de vooraanstaande hotels. Rotterdam en schepen Del- waide van Antwerpen heb ben zich vorige week in Bergen op Zoom verzoend voor net front van een zestigtal journa listen uit België en Nederland. Een mooi moment- Wirn Kan zou Rotter- burgemeesler hebben kunnen laten zeggen: .Toe nou Léon, lk heb alleen maar willen zeggen: Antwerpen bakt ze bruinerZoals gewoonlijk toonde schepen Delwaide zich een welsprekend man, die er de tijd voor nam om zijn standpunt goed uit de doeken te doen. Bij herhaling verklaarde hij. dat het in cident nu gesloten was om het vervol gens nog v/eer eens te openen door er -ip terug te komen, maar aan het eind •an de bijeenkomst georganiseerd door het Brabants Perscontact onder leiding van de onvermoeide Bredase journalist Kees Bastianen was alles pais en vree. Maar wat heeft men sinds dien zien gebeuren? Daar houdt een iaar dagen na de grote verzoendag in ïergen op Zoom Zeelands ETI-directeur /erourg een lezing in Antwerpen en er niet zoveel waarde te hechten SPECIALE COMMISSIE VOOR TOEZICHT OP DE CULTURELE REVOLUTIE IN LEGER TOKIO, MOSKOU (RTR, AFP, AP) Radio-Peking heeft giste ren de vorming van een speciale commissie voor de culturele revo-; lutie in het leger bekendgemaakt. Het besluit daartoe is door partij voorzitter Mao Tse-Toeng persoon lijk en door het centrale partijco mité goedgekeurd. De reorganisatie van de al bestaande desbetreffende legerinstantie beoogt versterking van het toezicht op de toe passing van de culturele revolutie in het leger, aldus de bekendmaking. De nieuwe commisie valt onder recht streeks gezag van het centrale militaire partijcomité en het culturele revolutie comité van de party. Hoofd van het nieuwe orgaan is een zekere Hsoe Hsiang-Tsjien. De echtgenote van Mao, Tsjiang Tsjing, is benoemd in de rol van adviseuse. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken beti telde gisteren het Chinese leger als de DJAKARTA: Studenten, en andere actie-comité's hebben dinsdag het eenjarig bestaan van de nieuwe or de' herdacht. Het thema van de spreke) s was hoofdzakelijk legen president Boekarno gericht, van wie ze eisen dat hij voor het gerecht zal worden gedaagd va)iwége zijn aandeel in de communistische coup van l oktober i9G5 Op de foto mr Mashoeri, voorzitter van de bond van juristen, die op 16 december jl de bekende declaratie voor recht en waarheid' heeft gepubliceerd, tii- dens zijn rede. DEN HAAG (ANP) Sinds het begin van deze maand heeft Nederland een militair attaché in Saigon. Pea- 1 jan.ua-, ri ls namelijk tot land- en luchtmacht- attaché in Saigon benoemd kolonel R. H. Boreel van het wapen der infanterie. Ons land had niet eerder een militair attaché in Zuid-Vietnam. ijiif r /s\ enige factor die een burgeroorlog in de weg staat. Zolang de militairen niet be trokken raakten bij de strijd om de macht bestond er geen onmiddellijke kans op een dergelijke uitbarsting, maar bij voortduring van de toenemen de kritiek van de ,Rode Gardisten' op hoge officieren zou het ook in het leger tot een conflict kunnen komen. Naar de mening van regeringsexperts in Tokio hebben Mao en zijn minister van defen sie, Lin Piao, het leger evenwel op het ogenblik nog in de hand. Een duidelijke overwinning voor een van beide partijen ligt volgens de Ja panse woordvoerder nog niet in het verschiet. Mao en zijn volgelingen (Zie slot pag. 3 kol. 4) Zuivering PARTIJLEIDER Mao Tse-Toeng zuivert momenteel het Chinese le ger van tegenstanders. Er is een nieuwe commissie benoemd, die een verscherpt toezicht houdt* op de toepassing van de culturele re volutie in het leger (pag 1). Philips PHILIPS zal in de eerste helft van 1967 het personeelsbestand met 2500 man inkrimpen, zo is gisteren bekend geworden. Of er in het tweede halfjaar 1967 nog meer mensen moeten afvloeien hangt af van de economische si tuatie in en buiten Nederland (pagl). Nieuwe burgemeester NIEUWE BURGEMEESTER voor Westkapelle: de heer Folkert Bul der (89), .representant' van het gemeentebestuur van Amsterdam is per 1 februari as in het Wal- cherses dijkdorp benoemd (pag 2). Afscheid .VITRITE'-directeur ir J. P. Ber denis van Berlekom te Middelburg heeft zijn functie neergelegd en wordt nu commissaris van het be drijf. Op een receptie werd hij ge. huldigd pag 2)- Overrompeld IN HILVERSUM is men over rompeld door de beslissing van het kabinet-Zijlstra de klcuren-tv op 1 januari 1968 in te voeren. Men is er nog lang niet klaar met de voorbereidingen en heeft bovendien geen geld (pag 3). Bouwvak DE BOUWBEDRIJFSBONDEN, ongerust over de grote werkloos heid in de bouw elf procent van het arbeidersbestand heb ben een bespreking geliad met minister Witte van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening (pag SCHIPHOL: Uitgeleide gedaan door prinses Irene is donderdag prins Corel Hugo naar Madrid vertrok ken. Op de foto: de prinses en haar echtgenoot op Schiphol. Drie of vier boord man aan aan de befaamde verzoening, een ge beurtenis waarvan hij overigens getuige was. Gelooft de heer Verburg niet in de mensen-van-goede-wil Thomassen en Delwaide? Of meent hij, dat ook in dit geval voor de burgemeester het Rotter damse hemd nader zal zijn dan de Ant werpse rok en voor de schepen de sin- joren-chemise dichterbij dan de Rotter damse frak? Wij nemen aan dat dit in- I derdaad het geval is en we geloven te- I vens dat Zeelands ETI-directeur in dit [opzicht het gelijk aan zijn kant heeft. De praktijk wijst immers uit, dat er maar heel weinig hoeft te gebeuren of alle haren staan weer fel over eind, overigens niet alleen in kwesties rond Rotterdam en Antwerpen, maar ook als het gaat om tegenstellingen tussen Amsterdam en Rotterdam. Vroeger was dat een periodiek verschijnsel: geladen opmerkingen over en weer van de heren Van Hail en Van Walsum. De heer Tho massen heeft zich in dit opzicht tot nu toe neutraal gehouden, maar dat bete kent niet dat Rotterdams burgemeester het volledig eens zou zijn met wat zich afspeelt ten gunste van de stad aan het LJ. Wanneer er bijvoorbeeld eens een Rotterdams raadslid kans zou zien de burgemeester uit de tent te lokken over (we noemen maar een onderwerp) de in Amsterdam noodzakelijk geachte voor zieningen aan het Amsterdam-Riinka- naal, dan zou vermoedelijk de aloude discussie weer snel oplaaien. Tegenstel lingen zijn immers onvermijdelijk tussen forse krachtcentra als Antwerpen, Rot terdam en Amsterdam, als het cr op aankomt spelen rivaliteit en concurrentie een niet geringe rol. Er is echter al veel gewonnen wanneer men niet direct fel reageert op opmer kingen over en weer, vooral als die niet goed zijn overge bracht. Zo viel ons op bij de verzoenings bijeenkomst in Bergen op Zoom, dat de schepen van Antwerpen er van uitging dat op de inmiddels wel zeer befaamd geworden havendag sprake zou zijn ge weest van een .anti-Antwerpse stem ming". We herinneren ons daar niets van. het enige dat onvriendelijk zou kunnen worden uitgelegd was misschien het niet- uitnodigen van de heer Delwaide, maar f^antliji DEN HAAG (ANP) Gister middag is een .Neptune' opgeste-j gen van het vliegkamp .Valken burg' om in de nabijheid van de Sylt (een ondiepte in de Noordzee) voor de Deense kust te zoeken naar de viskotter Pieter Albert* (Wieringen zes), waarvan men de laatste peiling woensdagmiddag heeft opgevangen. Daar de andere schepen van de vissers vloot uit Den Oever inmiddels al lang in' men kon tijdens de dag zelf in het geheel de thuishaven zyn, Ls men ongerust ge-1 niet spreken van een stemming tégen worden. Aan de scheepvaart is verzocht j Antwerpen, allerminst. Wij hebben deze uit te zien naar de kotter, die gewoon-[week het verslag van de bijeenkomst er Terschellingerbank vist. j nog eens op na gelezen en ook daaruit. >-•- bieek niets van enige aversie tegen de sinjorenstad. Toch ging de heer Del waide daar van uit. Een telefoontje over en weer tussen de burgemeester aan de Maas en de schepen aan de Schelde zou •ellicht wonderen hebben J lijk by de De .Pieter Albert' had garnalen gevist op de Sylt en was op weg naar Den Oever, waar het scheepje, als alles goed was gegaan, gistermorgen omstreeks tien uur had kunnen aankomen. dagmiddag om tien over half vier heeft de .Pieter Albert'voor het laatste radio-!zouden haast willen pieiten voor een telegrafisch contact gehad met zijn col-;.hot line' tussen Rotterdam en Antwer- Iega's, die ook op de Sylt hadden gerist. ;pen zoals die bestaat tussen Moskou en Schipper van de .Pieter Albert' is deWashington heer G. Lont uit Hyppolitushoef. De be manning is drie of vier man groot Mej Zeelenberg in raad van state Drs Verburg heeft in Antwerpen nog maakt: Nodig is het dat de havens hun .soevereiniteit' in een groter geheel inbrengen', zei hij. En voorts bepleitte DJAKARTA (ANP) De voormalige Indonesische brigade-generaal Soepardjo die een belangryke rol zou hebben ge speeld in de mislukte staatsgreep van 1965 en sindsdien werd gezocht, is gis- teroc.htend in de omgeving van Dajakar-|DEN HAAG (ANP) Bij koninklijkIbji een onderzoeksapparaat. Inderdaad ta aangehouden. Militairen vonden hem besluit van 11 januari 1967 is met in-'inJ richting zal het moeten gaan. tc in de buurt van de luchtmachtbasis Ha-1gang van 10 februari 1967 benoemd;beginnen met het laatste. Een dergelijk lim, die destijds het centrum was van de j tot lid van de raad van state mejuf- onderzoeksapparaat zou een zo groot opstandelingen. Soepardjo's naam is frouw J. Zeelenberg, thans wethouder->1•--•>- herhaaldelijk genoemd in de jongste pro- der gemeente Rotterdam en lid van cessen in Djakarta. I de eerste kamer der staten-generaal. LISSABON (AP) De 44-jarige Portugees Antonio Lourenco heeft een systeem bedacht om de golven van de zee energie te laten opwekken. Een model van zyn tdtvinding wil hij later dit jaar in Brussel op de uitvindersbeurs laten zien. Lourenco is geen uitvinder van beroep hij is verbonden aan de staf van het anthropologïsch museum van de uni versiteit van Coimbra. Een eerste model van de uitvinding heeft hy in de museumrijver gebouwd- Hij is van mening dat een serie van de door hem ontworpen installaties in zee geplaatst voldoende energie kan opwekken om geheel Engeland en Frankrijk van stroom te voorzien. De uitvinding ziet er simpel uit. Vier stalen drijvers ter grootte van een voetbal bewegen met de golven op een neer en bewegen een cardanas, die de op en neer gaande beweging omzet in een draaiende. De as brengt vliegwielen in beweging waaraan een generator gekoppeld is. Als Lourenco in de museumvijver golven maakt, gaat er inderdaad een lichtje branden bij de generator. Met zijn uitvinding, zo zegt hij, kan. een oceaanschip of een kunstmatig eiland te allen tijde onbeperkt energie winnen. mogelijke onafhankelijkheid moeten heb ben, opdat een optimaal effect wordt verkregen bij de .exploitatie' van het deltagebied. Want het is een illusie te menen, dat op dit ogenblik bij het plan- nenmaken een dergelijk optimaal effect wordt nagestreefd. Men gaat namelijk van bepaalde gegevens, waarvan men gemakshalve maar aanneemt dat er niet aan te tornen is. Gemakshalve, omdat anders de samenwerking wel eens moeilijkheden zou opleveren. Noord-Bra bant bijvoorbeeld is een fel voorstander van een Reimerswaalp 1 aneen project dat in Rotterdam niet zal worden aan gevochten bijvoorbeeld omdat men geen moeilijkheden wil hebben met het Bra bantse provinciaal bestuur: de Rotter damse waterbelangen in Brabant Bestrijding met vereende krachten l^ORTGENE-WISSENKERKE De bestrijding van de rattenplaag op Noord-Beveland zal zo snel mogelijk en op grote schaal ter hand worden genomen. Het waterschap Noord-Beveland', de gemeen ten Wissenkerke en Kortgene. de ZLM en de CBTB en de ver eniging voor bedrijfsvoorlich ting op Noord-Bcveland hebben na inventarisatie van de plaag contact opgenomen met de hoofdinspectie milieu-hygiëne van het ministerie van volksge zondheid. Deze inspectie, die is gevestigd in Wageningen, zal hij de verdelging van de ratten op het voormalige eiland de leiding hebben. De gemeenten, landbouworganisaties en het waterschap voeren de bestrij- 'ingscampagne uit. Als de weersomstandigheden icunstig zyn, gaat volgende weck dinsdag de actie van start. Noord- Beveland is voor de hoofdinspectie niilieu-liygiëne het grootste ge bied in Nederland, waar een be strijding op grote schaal tegen de ratten wordt opgezet. Een opper vlakte van 7500 hectare zal moe ten worden gezuiverd. Sinds de maanden januari en februari van 1964 hebben de ratten op Noord- Beveland zich snel uitgebreid. In die maanden heeft het waterschap op grote schaal gewerkt aan de verdel ging'. Nadien is de plaag echter nog steeds in ernst toegenomen. Een dui delijke oorzaak van de toename van het aantal ratten is niet te noemen. Wel is vastgesteld, dat het milieu voor de ratten gunstig is. Was vroe ger een rattenplaag het gevolg van slechte en verouderde gebouwen, men zou het nu een .welvaartsver- schijnsel' kunnen noemen. Op het land zijn het hele jaar door grote hoe veelheden voedsel voor de ratten aan wezig: het kriel van de aardappelen dat een rooier laat liggen, de bieten koppen aan het bietenblad, dat steeds minder als voer wordt gebruikt en tegenwoordig wordt ondergeploegd en liet graan. Aantrekkelijk voor de rat ten 'is ook het afval, dat sportvissers langs de dijken achterlaten. Normaal is er voor de ratten langs de dijken weinig of geen voedsel te vinden. De natuurlijke vijanden van de rat, uilen en wezels, zijn de laatste jaren sterk Ln aantal afgenomen, doordat de ge wassen met chemische middelen zijn bespoten. Op Noord-Beveland gaat het in hoofdzaak om de bruine rat, een dier dat volwassen 20 tot 25 centimeter lang is zonder de staart en een mannenpols dik. Het. middel, dat van uit Wageningen wordt voorgeschre ven is een zogenaamd cumafine-pre- paraat, op de duur dodelijk voor alle warmbloedige wezens. Het gif ver oorzaakt een pynloze. langzame dood- .Men heeft geconstateerd, dat de ral geen verband legt tussen het met gif bewerkte voedsel en zijn ziek zyn. De gemeentewerklieden en de kanton- niers van liet Noordbevelandse water schap zijn enkele dagen geleden ge ïnstrueerd over de manier, waarop'do milieu-hygiëne hebben de bestrijders voorgelicht. Zoals gezegd: als de weersomstandigheden het toelaten bij vorst wordt de campagne uitge steld zullen volgende week dins dag medewerkers van het waterschap op pad gaan met het gif, dat door on gepelde haver van eerste kwaliteit moet worden gemengd. Achttien man van het waterschap, onder leiding van drie controleurs van de hoofdinspectie milieu-hygiëne. Met dakpannen zullen zij kleine gangen aanleggen op de plaatsen waar ratten zijn gesigna leerd. In die gangen wordt het gif gelegd. In de dorpskommen zullen ge meentewerklieden het verspreiden. Over het hele eiland is via een enquê te een inventarisatie gemaakt van de rattenplaag. Aan de hand hiervan zal het gif worden uitgelegd langs de dijken en sloten en by de gebouwen. (Zie slot pag. 2 kol. 6) ;langrijk. a allerwé het huidige Reimerswaalplan ideaal vindt? We geloven het niet. In het laat ste nummer van het voorlichtingsblad van Rotterdam schrijft ir Posthuma, de havendirecteur, dat door een verlegging van de Oosterseheldedam hier veel meer mogelijkheden zouden ontstaan. Het is een voorzichtige aanduiding: vermoede lijk zal ir Posthuma wel niet verder gaan, liever niet op de Brabantse tenen staan. Indien men echter een onafhan kelijk werkend onderzoeksinstituut zou hebben, dan zou uitgaande van de huidige situatie in het zuidwesten ten aanzien van een eventueel havengebied in de Oosterschelde een andere conceptie uit de bus kunnen komen dan de huidige. Een dergelijk onderzoek zou er boven dien eens van moeten uitgaan, dat er een Benelux V* Een werkelijk Beneluxbeleid voor het zuidwesten zou bijvoorbeeld een ge zamenlijke studie (van België en Nederland) tot gevolg kunnen hebben van het door Antwerpen voorlopig ge projecteerde Baalhockkanaal naar Saaf- tinge. Wie weet zou dan blijken, dat een dergelijk kanaal ook voor de industriali satie van Nederland, met name voor de zone Terneuzen-grens. van groot gewicht zou kunnen zijn. Indien dat inderdaad het geval zou zijn, zou bijvoorbeeld Ne derland ook eens naar evenredigheid mee kunnen betalen aan een dergelijk project inplaats van de kosten vrijwel helemaal op België te verhalen, zoals te doen gebruikelijk. Zo zou er inderdaad een andere conceptie kunnen ontstaan, waarbij ook over landbouwbelangen kan worden gedacht. Wij hebben hier al eer der op de rede van ZLM-voorzitter Prins f ewezen, vorige maand gehouden. Ook e daarin naar voren gebrachte argu mentatie onderstreept de suggesties van drs Verburg: er moet een onderzoeks- (Voor vervolg zie pagina 3 eerste kolom)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1