MARGRIET STRALENDE BRUID Bruids paar naar Zürich Korte GeereLange Geere Middelburg: van krottenbuurt naar winkelcentrum Koude hield mensen binnen GEEN BOMMEN OP HANOI Vierhonderd ton vlees opgehouden aan Franse grens Politie is daders op het spoor PRINS BERNHARD VLOOG TOESTEL Vandaag in de krant... TSJ0E EN-LAI VRAAGT ZELF BEHEERSING Het bruidspaar van de nieuwe generatie OUDE WIJK KRIJGT NIEUWE IMPULSEN EEN OVERDEKTE PASSAGE NAAR LANGEVIELE 210e jaargang - no. 9 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKEN SE COURANT EN VRIJE STEMMEN Veldt, f. B. <.n Boer <n W. d. Hsoldredact» 3647/3643)Middelburg, Merhl 51. lel. 3841. (b.s.«. red. 2078/311 ent per mm. Minimum per ede. ƒ5.25. Ingel. med. 2 2078/316® adv. 23751. C Woensdag 11 januari 1967 j 355300 PZC. I Prins Bernhard heeft gister avond zelf zijn pasgetrouw de dochter en haar man per Fokker Friendship overge vlogen van Ypenburg naar Zürich. Ook de .ontsnapping' uit Huis ten Bosch om streeks half vijf slaagde volkomen dankzij een mees terlijke zet van de prins der Nederlanden. De prins zette het vliegtuig met het bruids- oaar om 18.22 precies op de vlieghaven Kloten in Zurich aan de grond. Aldus verklaarde ons gisteravond een lid van het luchtvaartperso- neel. Het was vannacht nog niet oekend hoe de huwelijksreis vam het jonge paar verder is verlopen. Vast staat, dat de jonggehuwden per auto zijn vertrokken van de luchthaven Kloten bij Zürich. Volgens Ingewijden bestaat er een flinke kans, dat prinses Margriet haar man wil laten kennis maken met het land waar zij is geboren; Canada. Het paar zou ook daar naar hartelust aan wintersport kunnen doen. Het is echter niet op de Alpenhellingen bij Gstaad. De prins taxiede het vliegtuig in Zürich niet naar de aankomsthal, maar bleef op een afgelegen rot baan staan wachten op een auto van de luchthavenpol itie. Daar door had aanvankelijk niemand iets van deze aankomst gemerkt. Een hoofdinspecteur, die zelf hier bij aanwezig is geweest, vertelde ons gisteravond: ,Ik heb prins Bernhard beloofd er niets over te vertellen aan geen mens, ook niet mijn eigen vrouw. Hij wilde wel bevestigen, dat de Fokker Friendship later zonder passagiers weer was teruggekeerd naar Ne derland, met bestemming Soes- terberg. Ontsnapping' De slechts gedeeltelijk geslaagde .ontsnappingsprocedure' begon omstreeks half vyf, by het inval len van de duisternis. Er kwam toen een hofauto de oprijlaan van Huis ten Bosch af, die by de poort even vaart minderde er ston den op dat moment enkele tiental belangstellenden in de kou te 'hten maar meteen weer snel optrok, rechts afsloeg op de Be- (Zie slot pag. 3 kot5) Vlees VOOR EEN WAARDE van 2 tot 3 miljoen gulden aan Nederlands vlees wordt op het ogenblik op gehouden aan de Beigisch-Franse grens. De vleesexporleurs welen niet waar zo aan toe zijn, omdat het vlees voor het van kracht worden van liet Franse invoerver bod aan de grens arriveerde (pag Ontmanteling DE KERK van Oostlcapelle wordt ontmanteld.Aanleunende' pand jes sullen vallen onder de slopers, hamer (pap S). Fabriekswater SCHIPPERS bewere dat in Mid delburg de huid van hun schepen wordt aangetast door vuil water van de Vitrite. De directeur van deze fabriek acht dit onmogelijk (pag 2). Oliegeul BURGEMEESTER Thomassen van Rotterdam heejt gisteren ver telaard, dat veel. groeikansen voor de Nederlandse economie verloren zullen guan, als de zogenaamde oliegeul naar Rotterdamer niet tijdig komt (pag -1) Slecht verkaveld? WALCHERSE agrariërs hebben de vrees uitgesproken: gaan we weer terug naar de slecht verka velde blokken? Die vrees kwam naar voren bij de bespreking van het streekplan voor Midden-Zee land (pag 5). Verzoening KTI-DIKKCTI'XR drs M. C. Ver burg Het in Antwerpen weten wei nig waarde te hechten aan ,de zo genaamde verzoening Rotterdam- Antwerpen'. (pag 17). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De als elke werkdag begonnen huwelijks dag van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven kreeg tegen één uur gister middag de allure van een ech te Oranjefeestdag, toen de zon de ijzige koude uit de stra ten van Den Haag verjoeg en duizenden hun huizen uit kwamen om het bruidspaar toe te juichen. Het was ook op het moment, dat de eerste zonnestralen doorbraken, dat prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoven elkaar in de Grote of St.-Jacobskerk het ja-antwoord gaven, ringen wisselden en elkaar kusten. Héél Nederland was via de televisie getuige van het hu welijk van de derde prinses van het koninklijk huis, een stralende bruid op deze win terse dag. Bijna twee uren tevoren was het burgerlijk huwelijk voltrokken in een door film- en televisie lampen schroeiend hete raad zaal. Prins Bernhard zorgde daarbij voor een vleugje hilari teit, toen hjj bij het afvragen van de huwelijkstoestemming opmerkte, dat hij het al schrif telijk had gedaan, maar dat hij het graag nog een keer monde ling wilde overdoen. De tocht van de koninklijke /stoet van Huis ten Bosch naar het gemeen tehuis van Den Haag was geen ze getocht temidden van een haag van toeschouwers. De ijzige koude hield velen binnenshuis. Op sommige ge deelten langs de route overheersten de blauwe uniformen van de politie mannen, zó weinig toeschouwers wa ren er op de been. Drukker ten van Den Haag. Onderweg van het gemeentehuis naar de Grote Kerk werd duidelijk, dat behalve een Oranje-gezinde groep uitgerust met een spandoek .Oranje - Den Haag' ook een formatie met pro- vo-achtlgen door de straten trok. Op de route van het gemeentehuis naar de kerk werd hartelijk gewuifd en gejuicht, maar vooral na de kerk dienst bleek de gebondenheid van Den Haag aan het Oranjehuis. Toen bewogen zich duizenden door de zon nige straten van de residentiestad. Een aangrijpend moment uit het le ven van prinses Margriet en mr Pieter van Vollenhoventijdens de huwelijksvoltrekking in het stad huis van Een Haag reiken zij elk aar de hand. Daarbij waren ook een aantal jonge ren, die nogal rumoerig waren op het Plein en daar met bommen gooiden. Een aantal van hen werd snel aan- toegejuicht door duizenden de we; naar het eindpunt. Huis ten Boscl vervolgde. Meer over het huwelijk van prinses Margriet en mr Pieter van Vollen- hoven op de pagina's 11, 12 en 13. TIJDELIJKE MAATREGEL mag WASHINGTON (RTR/AFP) De vliegers van Amerikaanse bom menwerpers hebben opdracht voorlopig geen doelen dicht bij de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi aan te vallen, zo is van inge lichte zijde in Washington vernomen. De Verenigde Staten zouden hiertoe hebben besloten in verband met de berich ten over slachtoffers onder de burgerbevolkig en schade aan niet-militaire Mdd F objecten en de golf van protesten die daarop volgde. J De doelen bij Hanoi werden op 13 en 14 december van het vorige jaar aangeval- verbod voor Nederlands vlees len. Het waren een spoorwegemplacement en een vrachtwagendepot, die kracht m verband met het mond- volgens de Amerikaanse autoriteiten op ruime afstand van de woongebieden klauwzeer. De grens zou om zeven waren gelegen. Later gaf men toe dat mogelijk bommen die hun doel hadden sluiten. Inmiddels was nog een groot gemist op de stad waren terechtgekomen, maar van Amerikaanse zijde achtte aantal Nederlandse koelauto's met vlees men het waarschijnlijker dat de schade was veroorzaakt door luchtafweer- naar Frankrijk onderweg Een veertig- WAARDE TUSSEN 2 EN 3 MILJOEN GULDEN Ondanks toezegging geen vergunning voor invoer DEN HAAG IANPI Blijkens mede- delingen yan Nederlandse vleesexpor teurs, staan op het ogenblik ongeveer 400 ton Nederlands vlees voor de Bel- lisch-Franse grens. Het was gister avond nog steeds niet bekend of het vlees Frankrijk nog wel of niet worden binnen gevoerd. tal daarvan had vóór zeven uur de Belgisch-Franse grens bij Menen/Ha- luin bereikt, maar daar bleek het zo'n drukte te zijn, dat de wagens niet tij dig door de Franse douane konden wor den afgehandeld. OVERVAL MAASTRICHT: MAASTRICHT (ANP) De politie in Maastricht heeft een spoor van de roof overvallers, die maandagavond In Maas tricht in het kantoor van de Fa Stegen drie personen beschoten. Een van deze drie personen, de 31-Jarlge boekhouder de heer W. Peters, werd op slag ge dood. De firmanten Jef (61 jaar) en Jos Stegen (55 jaar) werden ernstig ge wond in een ziekenhuis opgenomen, Daar werden de kogels operatief ver wijderd. De toestand van de heren Ste gen is thans redelyk, maar zy konden nog niet worden gehoord. De politie in Maastricht heeft talloze tips ontvangen, die gisteren voor een groot deel werden nagetrokken. Het meest heeft de politie echter aan het signalement van de overvallers, dat de kantoorjuffrouw van de Fa Stegen heeft kunnen verstrekken. Het meisje'is maan dagavond ontsnapt, doordat de man die met het flobertgeweer de drie an dere aanwezigen neerschoot, niet op het meisje durfde schieten, omdat zij in één lijn stond met de tweede overvaller. Nederlanders De politie zegt er nu van overtuigd te zijn, dat de overvallers Nederlan ders zijn geweest en waarschijnlijk uit Maastricht of omgeving. De anatoom-patholoog dr Zeldenrust heeft sectie verricht op het lichaam van de heer Peters. Een kogel blijkt de hart slagader van de man te hebben door boord. waardoor een dodelijke Inwendi ge bloeding is ontstaan. De boekhouder werd door de kogel getroffen, toen hij een stoel naar de gewapende overval ler had geworpen. De overvallers maak ten gebruik van een flobertgeweer met geluiddemper. China: Toezegging Gistermiddag kwam de toezegging, dat het vlees kon worden ingevoerd ais een verklaring werd overgelegd, dat het vlees tydig Nederland had verlaten. Deze verklaring de Inspectie van de veterinaire in spectie aan de Belgisch-Nederlandse grens werd geproduceerd, maar daarna kwam toch nog geen invoer vergunning. De waarde van de voorraad vlees die aan de Franse grens is opgehouden be loopt tussen de twee en drie miljoen gulden. TOKIO (AP) Premier Tsjoe En-Lai is gisteren naar voren gekomen als de sleutelfiguur bij de woelingen in com- numistisch-China. Hy heeft er bij ver tegenwoordigers van de ,Rode Garde' op aangedrongen zelfbeheersing te tonen bij hun aanvallen op president Lioe Sjao Tsji en de secretaris-generaal van de communistische party, Teng Hsiao Een correspondent van het Japanse dagblad Asahi meldde dat in een muur krant van de Rode Garde in Peking gisteren is gemeld dat Tsjoe heeft ver klaard op instructies van Mao te han delen. De correspondent citeerde de muurkrant verder als volgt: ,wij moe ten de burgerlijk-reactionaire politiek, die door Lioe en Teng wordt vertegen woordigd grondig de kop indrukken maar dit moet worden onderscheiden van buitensporigheden bij persoonlijke aanvallen tegen hem. .Voorzitter Mao wil niet dat u zich bui tensporig gedraagt. Ik zeg u dit na mens voorzitter Mao en hoop dat u zijn orders zult opvolgen. Wy moeten geen moeite sparen om de burgerlijk-reactio naire politiek de kop in te drukken'. Volgens de muurkrant van de Rode Gar- aldus Asahi, heeft Tsjoe Lioe en E-Cïï ren tussen veertig en vijfen- veertig. Men denkt daar on willekeurig aan terug, aan die periode waarin zij werd geboren, toen de vlaggen hier niet konden worden gehesen en het bericht over haar geboorte slechts fluis terend kon worden doorgegeven in dit land. Zij behoort tot de generatie, die de ouderen vragen stelt, vragen bijvoor beeld over ,toen'. Zondagavond was iets van een dergelijke vraagstelling merk baar, ln de tv-discussie over het pro gramma .De Bezetting': er kwamen van de jongeren in de gespreksgroep scherpe en intelligente opmerkingen, zij wilden weten waarom het drama van de joden- vervol et ine' in Nederland is begonnen zo- igonnen. Zij kwamen met con- jug——--Tl en niet i die ken- - „fenveert naar buiten is gekomen, van namen e Bergen-Belsen, Auschwitz, vooral van de betekenis van die namen. De opmer kingen waren echter Irreëel voor die genen, die het allemaal hadden meege maakt, maar op het ogenblik dat zij het meemaakten niet wisten wat inmiddels bekend is geworden. Op dit verschijnsel wees in de tv-discussie dr L. de Jong. de directeur van het rijksbureau voor oorlogsdocumentatie: het is gemakkelijk achter af te zeggen ,dit of dat had zo nooit mogen gebeuren, men had het moe ten doorzien', op het moment zelf echter waren er niet zo heel velen in Nederland, die de samenhang tussen de demon en zijn werken doorhadden. Zelfs de mensen op de perrons van de vernietigingskam pen, zelfs de leden van de Joodse Raad begrepen het in de eerste jaren van de oorlog niet. Oók dat is een historische werkelijkheid. Zondag werd tijdens de discussie heel duidelijk hoe groot in dit opzicht de verschillen zijn tussen de ge neraties. Een jonge generatie zonder de ervaringen uit veertig-vijfenveertig treedt langzamerhand voor het forum, zij is volwassen geworden. Het ls de generatie, die het Amerikaanse week blad Time begin deze maand uitriep tot ,de man van het jaar', beter nog: ,de mens van het jaar', de groep van vijfen twintig jaar en jonger. Was het huwelijk van gisteren niet eigenlijk mede hoi. symbool voor het naar buiten treden van deze groep jongeren? Rond het bruidspaar zaten de ouderen, koningin, prins, minis ters, zat het Nederlandse volk, al die genen die de naam Margriet voor het eerst hoorden in een zeer duistere tijd. Het schijnt heel lang geleden, haast ver geten. Zondag vertelde dr De Jong e over die a ze zeker genomen'. Johannes Bo gaard had daarop tegenover dr De Jon» de opmerking gemaakt: ,Ze waren hun eigen angsten al lang vergeten'. Dat wa« een treffend woord. In eén zin werden twee karakteristieke zaken samengevat, het vergeten en hetgeen vergeten werd, de angst namelijk. Is dat bestaan van die angst toen met ook een verschil tus sen de jongere generatie cn de ouderen Wat was angst in die dagen Mr Abel Herzberg gaf tijdens de tv-discussie een paar voorbeelden van het optreden door kampbewakers in het kamp Bergen-Bel sen: zij schilden een appel voor het front van een hongerige troep gevangenen, zii sloegen een fles met water uit de hand van iemand, die dagenlang (on tran sport) niets te drinken had gekregen. Maar dergelijke manipulaties werden in feite op de volksgemeenschap als geheel toegepast en juist aaardoor ontstond de angst, soms fel, soms minder bewust, maar altijd aanwezig: elke dag kon het begin zijn van gruwe lijke ellende, van mishandeling, van ge vangenis. In de bezettingsjaren gingen velen deze angst niet uit de weg. Het was hun antwoord op de uitdagingen van toen. Onze tijd stelt andere eisen, heeft an dere uitdagingen. De generatie, waartoe het bruidspaar van gisteren behoorde, heeft er echter reeds blijk van gegeven deze eisen en uitdagingen te kennen en ze niet uit de weg te gaan. Er wordt veel geklaagd over de jeugd, er zijn even wel ook redenen te over om vast te stel len, dat de jeugd van nu evenals die van moed heeft. Zij leeft echter onder MIDDELBURG In de raad komt binnenkort de eerste fase van liet bestemmingsplan Korte en Lange Geere van Mid delburg aan de orde. Vijf jaar Is, die met computers weet te leven en reizen naar en wó nen in andere landen f": 1 en werelddelen nor- I F i/~ maal vindt. Het is de I n-1*"'!* I groep, die solidair wil 1 I zijn op haar wijze en die enthousiast is voor allerlei zaken, die wellicht de ouderen niet zonder scep ticisme bekijken: onderontwikkelde lan den, rassengelijkheid bijvoorbeeld. Als regel ook heeft zij een hard oordeel over de oorlog in Vietnam. Deze groep nu is Teng gekenschetst als vertegenwoordi- het, die steeds meer naar voren komt gers van de burgerlijk-reactionaire i en zich gereed maakt haar plaats in te groep maar legde hij er de nadruk opnemen in de samenleving der volwasse- dat zij zijn gehandhaafd als leden van ,nen- Prinses Margriet en haar man be- horen tot deze generatie. Hun huwelijk heeft mede daardoor de aandacht geves tigd op de veelheid van factoren, waaruit onze samenleving is opgebouwd. Giste ren was er bijvoorbeeld reden terug te denken aan .toen', de tijd waarin het kind werd geboren dat nu als jonge vrouw het leven is ingetreden, dit huwe lijk accentueerde tevens de verschillen tussen de generaties, verschillen, die de laatste tijd op zovele manieren duidelijk worden, het was er ook een be wijs voor, dat er in heel andere verhou dingen wordt gedacht dan vroeger, een prinses leeft niet meer in het isolement, maar kan de man van haar keus trou wen, ook al behoort hij niet tot haar milieu. ,Dit is niet zomaar een nieuwe generatie' schreef Time begin vorige week, ,dit is een nieuw soort generatie'. Laten we hopen, dat het een "gelukkige generatie zal worden c-n dat Margriet en Pieter er gelukkige leden van zullen zijn. comité in augustus vorig jaar. lang hebben de voorbereidende besprekingen geduurd voor dit definitieve plan. Het voorziet in een belangrijke uitbreiding van het winkelareaal, te reali seren aan een in de verkrotte buurt gedeeltelijk nieuw te bou wen paralielstraat van de Lan- gevïele. Voor de eerste fase van het bestemmingsplan hebben reeds twee grootwinkelbedrij ven in de levensmiddelensector interesse getoond. Zoals gezegd: er zijn veel bespre kingen geweest om het plan in de huidige vorm te kunnen sa menstellen. Daarvoor was ook ste debouwkundig vakmanschap ver eist. De uitwerking van het plan is in belangrijke mate beïnvloed door onderzoek van de Middel burgse middenstandscentrale en het economisch technologisch in stituut voor Zeeland. .Steeds is vooropgesteld', zegt ge meente-architect H. Mooibroek in een toelichting, dat de ontwikkeling van een nieuw winkelcentrum in de Gee re geen gewelddadige en het even wicht van de stad verstorende in greep mocht worden. Om te voor komen dat de sfeer van de binnen stad zou worden aangetast zal een aantal in verval geraakte panden worden gerestaureerd. Zo zal aan de Lange Geere een tiental panden te beginnen vanaf de Langeviele en gelegen aan de rechterzijde blijven staan. In de beperkte parkeergelegenheid worden geschapen. Doorbraak Deze wand en de achterzijde van de winkels aan de Langeviele de za ken kunnen een tweede gezicht krij gen! zullen de sfeer bepalen van het zogenaamde Gcereplein. Dit plein wordt ongeveer twee keer zo groot als het Plein 1 940. Er zal Tussen het Gcereplein en de Lange viele zal een doorbraak worden ge maakt. Aan deze doorbraak zullen de slagerij Kievit en de bakkerij Immerzeel ten offer moeten vallen. De passage biedt ruimte voor een aantal kleine winkeltjes en vitrines. Deze doorgangspoort zal overdekt zijn. De aansluiting van Lange Geere il breder worden ge- op Langeviele 2 Zie slol pag. 2 kol. 3) Ook België sluit grenzen voor vee en vlees BRl'SSEL (ANP) Met ingang van vandaag sluit ook België zijn grenzen voor Nederlands vee en vlees. Het des betreffende besluit zal in de Belgische staatscourant van vandaag verschynen. Het verbod geldt de in- en doorvoer uit Nederland van tweehoevige dieren en van vers, gekoeld of bevroren vlees van deze dieren. Vleesconserven zijn van het verbod uitgezonderd. Voorts wordt de ir.- en doorvoer van hooi, stro en stal mest verboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1