Bouwnijverheid labiele factor in werkloosheid Recordgroei Zeeland met 3000 inwoners Veel interesse bij Zeeuwse spuitdag' 2 IN DECEMBER: CA 1000 WERKLOZE MANNEN MEER IN ZEELAND ONTSPANNINGOP ARBEIDSMARKT IS? 1967™ ALMANAK EXAMEN Wrak van 250 jaar oud schip op stand van Haamstede Drs M. C. Verburg verbaasd over regionale naijver Voorlichting over methoden en middelen MAATREGELEN BIJOCKENBURGH IN GOES FRUITTELERS RAYON KAPELLE HADDEN MOEILIJK 1966 GOES: GROEI MET 322 Goese Operette in februari met ,Zirkusprinzessin' Ministers Biesheuvel en Diepenhorst voor AR in Zeeland Binnenbrand in Vlissingse binnenstad KIND (2 JAAR) OVERLEED AAN NEKKRAMP Kruiser ,De Zeven Provinciën' naar Scheldepoort voor dokbeurt Expositie kunstwerk werd een succes PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1967 MIDDELBURG Staatssecreta ris dr J. F. G. M. de Meijer van sociale zaken en volksgezondheid heeft het aan het eind van het vorige jaar tijdens de vergadering van het departement Zeeland voor nijverheid en handel niet helemaal aan het rechte eind gehad toen hij het Zeeuwse werkloosheidscijfer onder de loep nam. Weliswaar had dr De Meijer gelijk toen hij liet weten, dat de werkloosheid onder de cijfers van enkele jaren gele den zou blijven. Want rond de ja ren '60 moest men spreken van een toeneming van duizenden, nu in de afgelopen maand ging het om pre cies 943 mannen, maar dit aantal heeft er toe bijgedragen, dat het aantal werkloze mannen in decem ber gestegen is van 1292 eind no vember tot 2235. dus ruimschoots bóven de 2000. Hiertegenover staat een vraag van even 600. Dit cijfer duidt op een ook voor Zeeland ruimere arbeidsmarkt, hetgeen met name van kracht is voor de bouwnijverheid. Dat kwam duidelijk tot uiting in het maande lijks overzicht van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland. In de bouwnijverheid was er een stijging van de werk loosheid van 189 (eind november) naar 508 eind december. Weliswaar is het in deze maand nor maal. dat het aantal werklozen in de .bouw" omhoog gaat als gevolg van eeteoeaverschljïïselea, maar "een aantal van 508 is niet alleen meer het gevolg van het seizoen. Dat er bijvoorbeeld SC timmerlieden en metselaars waren in geschreven is sinds lang niet meer voorgekomen, herinnerde districts-bu- reausecretaris J. A. Buissing zich. Dat duidt dan ook op een ontspanning op de arbeidsmarkt. Honderd meer De stijging in de bouw deed zich zo wel in de burgerlijke- en utiliteits bouw als in de sector van de wegen-, spoor- en waterbouw voor, namelijk respectievelijk met 133 naar 214 en met 185 naar 293 mannen. Vooral in de b- en u-sector was de stijging opmerkelijk, 100 meer dan vorig jaar. Ook de te verwachten stijging voor '67 wat het jaargemiddelde voor de werk loosheid betreft moet voor een belang rijk deel worden toegeschreven aan de bouwnijverheid. Over 1965 was het jaar gemiddelde 1133, dat betekent, dat ge middeld 11 S3 werklozen per maand wa ren ingeschreven. In 1966 was het cij fer 1258, dus per maand gemiddeld 125 meer dan in 1965. Tweeduizend De verwachting voor 1967, zoals die geschat is door dr De Meijer, houdt rekening met een ontwikkeling, die gaat in de richting van een jaargemid delde van 2000. Hoewel er thans In Zeeland nog een aantal bouwstromen is, alsmede enkele incidentele bouwobjecten zoals DOW. Billiton, Hoechst en Hercules, is het echter de grote vraag hoe de bouwnij verheid zien in de eerstkomende maan den na het winterseizoen zal ontwikke len. Onzekere factoren zijn daarbij de gang van zaken in de premie- en vrije sectorbouw, de winkelverbeteringen, waarbij veel bouwvalckers betrokken zijn (en als het met het zakenleven' minder goed gaat dan zijn er vanzelf sprekend minder verbouwingen, en ook minder bouwvakkers nodig), terwijl bo vendien de hoge rentestand een sterk tegenwerkende factor betekent. (ADVERTENTIE) GRAND HOTEL BRITANNIA VLISSINGEN TELEFOON 01184-3255 De gehele dag oranjebitter voor 0,50 per glas. 's Middags oranje thé-complet f 1,50 per persoon, 's Avonds speciaal menu 10, per persoon, inclusief glas wijn bestaande uit: LE COCKTAIL MARGUERITE LE CONSOMMÉ ROYAL LE MÉDAILLON DE VEAU A LA NASSAU LE PERFAIT MARIAGE Kinderen tot 10 jaar 50 reductie Uit alles blijkt toch wel, dat deze stijging in de bouwnijverheid, buiten de normale factoren zoals het aflo pen van grote bouwwerken (in dc kanaalzone van Zeenwsch-Vlaande- ren) waartegenover geen objecten van gelijke omvang staan, als zeer belangrijk gezien moet worden. In dit licht werd dan ook bij de toe lichting op deze maandelijke cijfers de opmerking van voorzitter C. A. Kam- meraad ih de nieuwjaarsrede voor de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden-Zeeland, als zou er van een tekort nauwelijks sprake zijn en dat er een blijvende werkgelegenheid is, wat te positief genoemd. Hoewel het decembercijfer de ver gelijking met de periode rond 1960 aus niet kon doorstaan, was de stij ging met bijna 1000 toch voor Zee- leeuwse Roos Het volgende, uiterst aamnemelij- ke verhaal bereikte ons uit Sluis, dat bezoek kreeg van een oudAn- woner, een hoogbejaard man, ver grijsd. en al wat stram, maar on der vrienden nog altijd gezien door een wat verbleekte reputatie van scherpschutter. De man, naar Sluis overgekomen om drie dagen kermis te vieren, bezoekt de eerste avond drie oude vrienden en krijgt dat lust een schiettent te bezoeken, waar hij mot vaste hand in één keer arte rozen schiet en de eerste prijs wint, een schildpadje. Hij steekt het in z'n rechter broekzak, gaat slapen, bezoekt de volgende avond weer drie oude vrienden, krijgt lust om te schieten, raakt weer drie rozen en wint een schildpad je, dat hij in z'n linker broekzak ateelct. De derde dag en laatste dag be zoekt hij vier vrienrlen. krijgt lust om te schieten, raakt driemaal de roos, waarop de exploitant van de schiettent in vervoering zegt: JDit is fenomenaal, u mag uitzoeken wat u hebben wil wat zal het zijn, een servies, een fiets, dit fraaie rje soms van dc ratten be snuffeld? Geef mij maar zo'n lek ker belegd broodje'. Belangrijk land tamelijk hoog, hoger dan de e gelopen paar jaar. Minder ongunstig Bi| een vergelijking met de andere pro vincies blijkt overigens, dat de ontwik keling in Zeeland minder ongunstig is dan elders, er is sprake van een min der snelle stijging. Zeeland bleef ,in de rij der provincies' dichter dan ooit hij het landelijk promillage: 87 per 1000 mannelijke loontrekkenden tegen 28 landelijk. Voorop gaan de noordelijke provincies: Drente met 95. Groningen niet 65 en Friesland met 58. Daarna volgen Overijsel met 41, Noord-Bra bant met 38 en Limburg met 38. Op de 7e plaats (vroeger constant de 3e) volgt dan Zeeland. Het gunstigst is de situatie in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone met de helft van het provinciaal percentage. Op de flanken van dit gebied (in de rayons Hulst en Oostburg) vindt men de groot ste werkloosheid, in de uitgesproken landbouwgebieden. Hulst (waarbij ook de vlasserijen een rol spelen) heeft een weridoosheidspromillage van 52, Oost burg zelfs van 86 en verder Zieriltzee van 58. Andere structuur De stijging In de landbouw was ove rigens niet zo groot als andere ja ren, namelijk thans van 85 naar 331. Aan dit cijfer is dan ook duidelijk de gang van zaken in de landbouw te zien: steeds minder arbeiders vinden er werk. En het duidt tevens op de structuurverandering in de Zeeuwr- werkgelegenheid. Andere sectoren waar de werkloosheid steeg zijn: de metaalnijverheid (van 24 naar 60), de textielnijverheid (vam 13 naar 40), het nlet-varend verkeersper- soneel (van 42 naar 133, waarvan ook de invloeden van landbouw en bouwnij verheid debet zijn) en de losse arbei ders (vam 158 naar 329). Uiit de analyse van de mannelijke werk loosheid blijkt, dat de seizoenwerkloos heid steeg van 350 naar 900, de wrij vingswerkloosheid van 230 naar 400, de structuurwerkloosheid van 170 naar 360, en de werkloosheid van minder- geschikten van 540 naar 580. Beneden de 100 De vraag naar mannen is opmerkelijk gering: met een totaal van 632 Is ze even groot als de vraag naar wonwen. In de bouwnijverheid nam de vraag af van 158 naar 86, In de metaalnijver heid van 394 naar 342. De heer Buis sing kon zich de tijd niet herinneren, dat de vraag in de ,houw* beneden de 100 was. De belangrijkste vraag deed zich voor in Goes (180) en Vlisslngen (108). Het aanbod van vrouwen steeg van 242 naar 311 (vooral in de Iandbomv en bij het kantoor- en onderwijzend perso neel). Slot van pag. 1 Sterkst gegroeide gemeenten In volgorde van groei is een lijst vam de volgende gemeenten op te stellen Terneuzen 903 Middelburg 473 Goes 322 126 124 112 Krabbendyke Kruiningen Westerschouwen Westdorpe Sas van Gent Rapelle 9» Hoek 92 Hontenisse 83 's-Heer-Arendskerke 80 Arnemuiden 72 Hulst 62 Tholen 62 Yerseke 60 Van het bevolkingscijfer van Vlisslm- gen valt niets te vertellen ten gevol ge vam de samenvoeging van (delen) van gemeenten. Daar de groei van Middelburg, die van Walcheren reeds overtreft zal Vlisslngen echter wei nig zijn toegenomen. Opvallend is de lichte groei van alle Thoolse gemeen ten en St.-Philipsland en evenzeer de daling van Wissenkerke (60) Kortgene (53;. Op Schouwen-Duiveland lijden slechts twee gemeenten een klein verlies, Brouwershaven (18) en Brui- nisse (3). Platteland Er zijn alleen tn West-Zeeuwsch- Vlaamderem en lm de Bevelanden plattelandsgemeenten met een noe menswaardig verlies. Op de Bevelan den zijn er acht met een totaal ver lies van 250, in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zeven met een totaal- verlies van 144. Meestal blijft dit tot enige tientallen beperkt. In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen lopen Graauw (23), Koewacht (21) en Overslag '13) terug. De overige achteruitgang Is te verwaarlozen. Een vergelijking leert dat in dit gebiedsdeel vele ge- ZEELIEDEN FORCEERDEN DEUR PSD-KANTOOR TERNEUZEN Enkele bemanningsle den van het Deense vrachtschip ,Sofie Ma.ersk', dat in ,de put', op de rede van Terneuzen, voor anker lag, forceerden in de nacht van donderdag op vrijdag de deur van het kantoor van de Provin ciale Stoombootdienst. Zij moesten na een avond passagieren wachten op een spidobootje van de bootliedenwacht en wensten zieh een warmere plaats. De schade, 50,ls door de kapitein van het schip vergoed. De heer A. J. van Kruiningen uit Waar de slaagde te Utrecht voor privaatrecht staatsrecht en sociaalrecht, voor het be lastingconsulentschap. meenten worden meegenomen met de groei van Terneuzen, terwijl op de Bevelanden er meer concentratie Is op Goes. Dit is een .ouderwets' verschijnsel. Opvallend is ook de groei van de .groep' Krabbendijke, Kruiningen, Yerseke en Kapelle. Kloetinge met 55 mag men daarbij nemen. In het verleden groeide vaak de ene óf de andere gemeente. Langs de spoorlijn naar Vlissingem doen de gemeenten het dus best! In leder geval ls het verloop van het inwonertal over 1966 ln Zee land gunstig geweest. Een verdere aanzwelling Is te verwachten vooral nu Vlissingen-Oost gang komt. HAAMSTEDE Het wrak van een naar schatting 250 jaar oud schip is door de laatste winter storm bloot gekomen aan de voet van de duinen in Haamstede. Een deel van het duin is weggesla gen. Een tweehonderd meter ten noorden van de duinovergang bij de vuurtoren is het stuk schip aan de oppervlakte gekomen. Een deel ligt nog onder het zand. Men verwacht dat door een volgende storm meer van het stuk schip zal te zien zijn. De lengte is vier me ter. Op het zand ligt een aantal zware eikenhouten spanten. Een paar zware planken verbinden de spanten met ijzeren bouten. Het scheepswrak moet vroeger bij de groei van de duinen zijn onder- gestoven. Nu wordt de duinenrij steeds smaller en verdwijnt er zand. Door het verminderen van het zand bedekken thans voorts zo genaamde derrievelden, oude cul tuurgrond of bosgrond, de stran den. OOSTKAPELLE Drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland heeft vrijdagmorgen tijdens een op de CPJ-kaderdagen in het vakantieoord ,Bos en Duin' gehouden inleiding onder de titel .Industrialisatie in Zeeland' ge wezen op de jaloerse blikken van andere provincies op de bergopwaarts gaande industriële ontwikkeling in Zeeland. Drs Verburg vond dat niet redelijk. Naar zijn mening zien autoriteiten Noord-Brabant in de ontwikkeling van de havens in Zeeland op zichzelf een re den om het Reimerswaalplan aan te vatten. .Zeeland staat', aldus drs Ver burg, positief tegenover dit Reimers waalplan maar het snel of niet snel aan pakken van dit pian mag niet gebaseerd zijn op regionale naijver. De directeur van het ETI liet de woorden regionale naijver ook vallen bij de melding, dat de commissaris van de koningin in Gronin gen zijn verontrusting heeft kenbaar gemaakt aan de minister van economi sche zaken over diens mededelingen dat in Zeeland mogelijk een tweede alumi- niumfabriek zal worden gevestigd. De bijeenkomst van vrijdagmorgen werd ook bijgewoond door de heer J. van Ko nijnenburg directeur van het Haven schap Vlissingen-Oost in oprichting. Hij was 's middags de gids van de CPJ-li den tijdens een excursie. STAGNATIE INLOOP TREINEN NAAR ZEELAND VLISSINGEN De treinenloop naar Vlissingen heeft vrijdagavond een geva rieerde vertraging gehad. Twee treinen, die van aankomst negen minuten over zeven (sneltrein) en 23 over zeven wer den opgeheven, de trein aankomst kwart voor zeven in Vlisslngen had een kwar tier vertraging, die van half tien even eens en de trein van half twaalf een half uur. De oorzaak lag bij stagnatie in de treinenloop ln het midden des lands door ijsafzetting op de rails en het slechte weer. Winterwaterwild in Delta geteld MIDDELBURG In het gehele Zuid- Hollandse en Zeeuwse stromengebied is vrijdagmorgen een grootscheepse water- wildtelling gehouden. Belangrijke hoog- Wfttcrvlucntplaatsen waar de vogels ple gen te overtijen werden van de vaste wal af met sterke kijkers afgespeurd en moeilik bereikbare platen werden van af ondiepliggende boten geobserveerd. De volledige uitwerking van de winter- windtelllng in de zomer werd even eens een telling gehouden zal in de honderdduizenden vogels lopen. Dit aan tal zal waarschijnlijk nog toenemen als de winter doorzet omdat clan de vogels uit Noord-Nederland en het wad dengebied zich naar het zuid-westen zul len verplaatsen. Bij elkaar wordt het aantal vogels op omstreeks een half mil joen geschat. Bij de winterteiling waren betrokken de chr. jeugdbond van natuurvrienden, dc Nederlandse jeugdbond voor natuurstu die, het rijksinstituut voor veldhiologisch onderzoek ten behoeve van het natuur behoud en enkele particulieren. En dat alles gebeurde onder leiding van drs Wolff van het hydrobiologisch instituut te Yerseke. Onkruidbestrijders bijeen in Goes GOES De onkruidbestrijders in Zeeland zijn weer op de hoogte met de nieuwste methoden om hun werk te doen. Loonspuiters, agra riërs en handelaren in onkruidbe strijdingsmiddelen zijn vrijdag uit voerig voorgelicht over de moge- 'ijkheden en werkmethoden bij de bespuiting van onkruid. Aandach tig en steeds notities makend zat zo'n vijfhonderd man in de .Prins van Oranje' in Goes .les te ne men' in de onkruidbestrijding. Deskundigen van voorlichtings diensten waren naar Goes geko men om die .lessen' te geven. De bond van agrarische loonbedrijven, afdeling Zeeland, had ln samenwerking met de landbouwvoorlichtingsdienst niet voor niets de traditionele spuitdag ge organiseerd. Dat bleek wel duidelijk uit de grote belangstelling. De voorzitter van de BOVAL-Zeeland zette in zijn ope ningswoord nog eens het doel van de Zeeuwse spuitdag uiteen. ,We moeten zoeken naar nieuwe methodes van on kruidbestrijding. we moeten van de ont wikkelingen on dit gebied op de hoogte zijn. Op deze dag Kunt u wegwijs maken lr, deze materie', aldus de heer Weststrate. Ir M. A. van der Beek onderstreepte! het belang van de chemie nog eens' In zNn slotwoord. ,Dlt is nu de der tiende Zeeuwse spuitdag in successie en we moeten op deze weg voort gaan', aldus ir Van der Beek. .Het is van gTOOt belang te komen tot het toepassen van chemische middelen volgens een bepaald plan. Het ge bruik van deze middelen moet niet meer incidenteel gebeuren maar is essentieel voor de bedrijfsvoering in de landbouw'. Ir Van der Beek zag aan de andere kant wel de moeilijk heid, dat het kostenpakket aanzien lijk groter wordt. Doelbewust Hij meende, dat het zowel voor de boe ren als de loonspuiters van belang is te voren te bepalen welke percelen men met welke middelen moet bespuiten. Hij wees erop, dat men zich doelbewust moet richten op de maximale werking van de chemische middelen. .Dat bete kent, dat men het milieu moet afstem men op het te gebruiken middel of an dersom', aldus ir Van der Beek. Een oude bekende in agrarisch Zeeland, ir H. J. de Bruijn, rijkslandbouwconsulent voor plantenziekten ln Wagenlngen, gaf weer een overzicht van de ziekte- en on kruidbestrijding. Hij ging uitvoerig in op de bestrijding van parasieten en ziek ten in de aardappelen, erwten en bruine bonen, ,We moeten onze aandacht niet laten verslappen als we eens een jaar geen last hebben van ziekten, maar we dienen voortdurend waakzaam te zijn', aldus lr De Bruijn. Aan het eind van de vergadering werd hij door de heer West strate geluk gewenst met zijn benoe ming tot directeur van de plantenziek- tekundige dienst. De heer Weststrate overhandigde hem namens de BOVAL- Zeeland een ets van Goes. Over tech nische zaken werden de boeren en loon spuiters ingelicht door ir A. H. J. Siep- tnan van net ILR te Wagen in gen. Ir Slepman beantwoordde, evenals ir De Bruijn een groot aantal vragen. GOES Ben w van Goes zullen de raad ïn zijn vergadering van woensdagavond 18 januari een aantal suggesties doen, die er toe moeten leiden, dat de verkeerssituatie bij hotel Oc.ken- burgli wat overzichtelijker wordt dan nu het geval is en dat de doorstroming van de voertuigen belangrijk wordt verbeterd. Zij vragen daarvoor een krediet van 7700. Het college voert aan, dat de situatie bij .Ockenburgh' de laatste maanden nog verslechterd is omdat het verkeer voor de richting Bergen op Zoom dat uit de sl.ad komt nu geen gebruik kan ma ken van de Patijnweg: die is door rijks waterstaat afgesloten en daardoor moet men op de Voorstad direct invoegen op de rijksweg. Men wil de volgende maatregelen: het trottoir aan de westzijde van de Voorstad versmallen; aan de westzijde van de Voorstad een parkeerstrook aan de rijweg toevoe gen; voorsorteerstrepen met pijlen op het wegdek van de Voorstad aanbrengen; de verlceerszuil op dit punt verwijde ren. en w wijzen er de raad voorts op, dat zij een parkeerverbod hebben vastge steld voor de Oostsingel, terwijl derge lijke verboden voor de westzijde van de Voorstad, de Vogelzangsweg en de Zon nebloemstraat nog zullen worden inge voerd. Dit zal gebeuren ln verband met de zwaardere belasting van deze wegen, nu de Patijnweg is afgesloten voor het verkeer en er bij Kloetinge op de Wil- helminastraat niet meer kan worden ingevoegd. Er is verder een voorstel van het col lege om het treffen van verkeers maatregelen, als het plaatsen van borden, te delegeren aan b en w. Directeur veilingvereniging: Kleine appeloogst met prijzen beneden kostprijs KAPELLE In het rayongebled van de veilingvereniging ,KapelIe-Biezellnge en omgeving' te. Kapelle was 1966 voor veel fruittelers een moeilijk jaar. Het gebied had één van de kleinste appeloogsten van de laatste, jaren en de pryzen lagen dikwijls belangrijk beneden de kostprijs. Deze schets gaf directeur A. C. de Klerk vrijdagmiddag toen hij voor de eerste veiling van dit jaar zijn nieuwjaarstoe spraak hield. De appeloogst in dit veilingrayon be droeg het afgelopen jaar ruim de helft GOES Er zijn in de Ganzestad in 1966 in totaal 322 inwoners bij gekomen. In januari bereikte Goes een inwonertal van 17.268. Eind 1965 stonden 16.946 inwoners in geschreven, toen groeide de stad met 498 zielen. De stijging van het bevolkingscijfer in het afgelopen jaar komt overeen met de groei in 1964. van 323 inwoners. Tussen de cijfers van vestiging (1206) en vertrek (1080) ligt ditmaal een over schot van 126. Ter vergelijking: in 1965 was dit overschot 350. Het grootste deel van de groei is het gevolg van het ge- buorlenoverschot: 196 mensen. Gespecificeerd komen de Goese bevol kingscijfers over 1966 op het volgende Het zielental van de gemeente Goes nam in het afgelopen jaar toe met 322. Op 31 december 1965 bedroeg het aantal ingezetenen 16.946 (8115 mannen en 8831 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 366 (185 mannen en 181 vrouwen) en door vestiging met 1206 (503 mannen en 703 vrouwen); het ver minderde door overlijden met 170 (88 mannen en 82 vrouwenen door vertrek met 1080 (499 mannen en 581 vrouwen). Op 31 december 1966 bedroeg het inwo nertal dus 17.268 (8216 mannen en 9052 vrouwen). Er werden 127 huwelijken voltrokken, er werden 7 echtscheidingen ingeschreven. GOES De Goese Operette Vereni ging zal op 18 en 25 februari met een nieuw werk voor het voetlicht komen. In studie heeft men de operette ,Die Zïrkusprinzessin' van Emmerich Kal man. De uitvoering zal zoals gebrui kelijk weer worden gegeven in ,De Prins van Oranje'. .Die Zirkusprinzessin is een .zusje' van andere operettes, die de GOV in het ver leden al eens heeft gespeeld, namelijk .Die Csardas-Förstin' en .Grfin Marai- za'. Naast eigen medewerkers heeft de vereniging zich ook nu verzekerd van twee beroepssolisten, de heren Chris Reumei en Simon van Trirum, beiden verbonden aan de Nederlandse Opera. De GOV zal met ,Die Zirkusprinzessin' ook naar Vlissingen gaan. Opnieuw na melijk staat evenals met ,Eln Wal- zertraum en .Der Vogelhiindler' een optreden voor de personeelsvereniging van de Kon Mij De Schelde in het Schel- dekwarüer. De GOV zal ,Die Zirkus prinzessin' opvoeren onder meer ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan van de personeelsvereniging. Er worden drie voorstellingen gegeven. HERBENOEMING AXELSE BURGEMEESTER AXEL Burgemeester M. K. van Dij- ke is met ingang van 1 januari 1967 na het verstrijken van zijn eerste zesjarige ambtsperiode in Axel herbenoemd tot burgemeester van deze gemeente. De heer Van Dijke is oudejaarsdag als zó danig beëdigd door de commissaris der koningin in Middelburg. van 1965. ,Dat is ook te merken aan de voorraad op dit ogenblik', aldus de vei lingdirecteur. Deze bedraagt in de koel huizen en telers thuis thans nog 2155 ton. Vorig jaar was de voorraad op 1 januari 3440 ton. Bij de peren was en is de situatie iets gunstiger. De oogst was met ruim 5 miljoen kilo nog iets groter dan tn 1965. Per 1 januari bedroeg de perenvoorraad bij de veiling te Kapelle 310 ton tegen 325 ton het vorig jaar. De heer De Klerk deelde mede, dat de eerstkomende weken regelmatig Conférence en Saint Remy in pool- verband aangeboden zullen worden en dat voorts getracht zal worden de aanvoer van appelen zoveel mogelijk te bevorderen, opdat steeds een quantum van betekenis zal kunnen worden verkocht. Verliezen? Volgens de heer De Klerk is het finan ciële resultaat voor veel fruittelers als gevolg van de geringe kilo-opbrengst bij de apelen en de laee prijzen niet best- geweest: .Soms zullen er verliezen zijn geleden'. wat gunstiger was de kleinfruitteeltsec- tor. Van de meeste produkten was de oogst lager dan normaal, maar de prij zen maakt veel goed. Er was dan ook geen sprake van een teruggang in gel delijke opbrengst. Van de kasprodukten waren de aard beien en tomaten voor de vereniging van toenemende betekenis. Deze produkten gaven in het afgelopen jaar gunstige re sultaten. De heer De Klerk zei voorts ook begrepen te hebben, dat het voor de handel dikwijls moeilijk was het hoofd te bieden aan de sterk stijgende kosten. De veilingdirecteur zei niet te weten waarheen dat ook binnen de tuinbouw- branche zal leiden. Hij was evenwel van mening dat handelaren, telers en veiling in de tuinbouwsector hun partij mee zul len kunnen blijven blazen als de zaken vakkundig en goed behartigd zullen wor den en als rekening wordt gehouden niet veranderende omstandigheden. MIDDELBURG In het kader van de verkiezingsactiviteiten belegt de An- Revolutionaire Party in Zeeland de vol gende vergaderingen. Op 24 januari 1967 's namiddags om half drie in de bijgebouwen van de ger. Westerkerk te Goes zal, uitgaande van het AR-vromvencomité een bijeenkomst voor de vrouwen worden gehouden. Ais spreekster zal optreden mej. J. van Leeuwen te Rijswijk, voorzitster CPB en lid van de tweede kamer van de staten- generaal. Op 1 februari 's avonds om acht uur, spreekt in de aula van de chr hbs te Middelburg mr B. W. Biesheuvel, mi nister van landbouw cn visserij in het kabinet Zijlstra. Voor hen, die de be windsman persoonlijk willen spreken, wordt een mogelijkheid overwogen. Zaterdag, 11 februari 's namiddags om twee uur houdt het provinciaal verband Zeeland van de Arjos een verkiezings bijeenkomst, waar o m mr I. A. Diepen horst, minister van onderwijs en weten schappen in het kabinet zyistra, ais spreker zal optreden. ,Rooie Sien' niet in Terneuzen, wél in Hulst TERNEUZEN De uitvoering van het toneelstuk .Rooie Sieri' door het Amsterdams Volksto neel kon vrijdagavond, in hel Terneuzense concertgebouw, geen doorgang vinden, Een deel van het gezelschap strandde door een ket tingbotsing bij Breda. De auto waarin zty de tocht naar Zeeuwsch- Vlaanderen maakten bevond zich midden in een rjj van ongeveer 80 tegen elkaar gebotste auto's. Nie mand van het gezelschap werd ge wond. Het andere deel van het ge zelschap arriveerde op tijd in Ter neuzen. De uitvoering van .Rooie Sien' te Hulst gaat vanavond wel door. Het ligt in de bedoeling de uitvoering in het Terneuzense con certgebouw veertien dagen uit te stellen. VLISSINGEN Vrijdagmorgen is brand uitgebroken in het pand van de firma Duym aan de Walstraat in Vlis singen. Bij de open-haard op de tweede etage was onder de vloer brand ont staan, die zieh tussen vloer en plafond van de onderliggende verdieping voort zette. De brandweer rukte om half tien uit met de nieuwe hoge-drukwagen die voor de eerste maal bij eeu brand werd ingezet en een lage-drukwagen. De brandweerlieden, die in verband met de hevige rookontwikkeling met adembe- scherming moesten werken, braken de vloer van de tweede etage en het pla fond van het daar onder liggende ate lier open en gingen het vuur te lijf met twee hoge-drukstralen. Een Iage-druk- spuit en schuimblusapparaten werden voor een eventuele uitbreiding van de brand gereed gehouden. Men kon ech ter spoedig het vuur bedwingen en om kwart over tien kon het sein .brand meester' worden gegeven. Tegen elf uur rukte de brandweer in. De schade is aanzienlijk. De vloer van de twééde etage werd voor een deel vernield, éven- als het plafond van de eerste verdie ping, terwijl voorts een balklaag was weggebrand. De oorzaak van de brand was een verkeerde constructie van de (pas nieuwe) open haard. Hierdoor werd de warmte niet afgestaan aan de open ruimte maar werd" via de vloer afge voerd. Op de foto: de hoge-drukwagen (voor grond) en de lage-drukwagen bij het bestrijden van de brand. (Foto PZC). SINT-JANSTEEN Begin deze week is ln St-Jansteen het 2-jarig dochtertje van de familie Vermeulen plotseling overleden. De doodsoorzaak is vrijwel zeker nekkramp. Een definitieve diag nose wacht nog op de uitslag van een bacteriologisch onderzoek. De inspec tie van de volksgezondheid en de plaat selijke arts hebben inmiddels reeds de gebruikelijke maatregelen getroffen om besmettingsgevaar uit te sluiten. VLISSINGEN Hr. Ms kruiser ,De Zeven Provinciën' zal op de Schelde- poortwerf in Vlissingen-Oost een peri odieke dokbeurt ondergaan. De oorlogs bodem zal waarschijnlijk woensdag aan staande in Vlissingen aankomen. De overige schepen van het. smaldeel 5, het bevoorradingsschip .Poolster', öe jagers .Drenthe'. .Noord-Brabant' en .Zeeland' en de onderzeeboot .Walrus' bevinden zich ïn Den Helder voor onder houd. Nadat de onderhoudsperiode zul len de schepen Nederland verlaten voor een winteroefenreis in dc Atlantische Oceaan en het Engelse Kanaal. MIDDELBURG De expositie van de Zeeuwse beeldende kunstenaar in de vleeshal van het stadhuis is een succes geworden. Er werden 22 werken ver kocht. totaal voor 7000,-. Ook kwa men er nog heel wat belangstellenden. Dat waren er ongeveer 650. ZWAKKE WIND Enkele overdrijvende wolkenvelden en in de ochtend op vele plaatsen mist. Aanvankelijk matige, hier en daar stren ge vorst, in de middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt, zwakke wind. ZON EN MAAN 8 januari Zon op 08.46 onder 16.47 Maan op 07.05 onder 14.13 ZON EN MAAN 9 januari Zon op 08.46 onder 16.48 Maan op 08.17 onder 15.01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2