PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MIST EN GLADDE VEROORZAAKTEN WEGEN RAVAGE Ziekenfondsen zullen betalen, maarniet zonder protest Recordgroei Zeeuws inwonertal: 3000 Twee mensen gedood VS SMOREN' KERNEXPLOSIES TIENTALLEN AUTOWRAKKEN STILLE GETUIGEN VAN KETTINGBOTSINGEN IN MIDDEN-NEDERLAND Vandaag in de krant... Ziekenfondsraad heeft nu nog laatste woord BUSONGELUK: 83 DODEN HET WORDT NU ECHT WINTER VOOR HET EERST SINDS 7880 EEN VESTIGINGSOVERSCHOT Vreemde berichten uit Groningen ZOON VUURTORENWACHTER GAAT NAAR SCHOOL.... Extra vrije dag voor personeel van luchtmacht 210e jaargang - no. 6 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ii N V Bob. MIJ. von do C V Provincials Zoouwio Couran eauat Vllssingcn, Wolslrnol 38-60, lol. 2355 (b.g.g. re n 2911. Zlorlluoo, rod. lol. 2754, odm. lel. 2094. A clour G. A, do Kok. Of Abonnomonltprlli 93 cant por u/ook, ƒ12,05 por bw»m (b.g.g. red. 2078/3169; odv. 2375). Gooi, Grolo Morkl 2, lol. «140 (b.g.g. rod. 21x torlol. Kleine adv. (max. rtgelo) 33 cent por regol. (min. 1.75). .Brlovi O por port 12,80 per kwartaal. Loue nummen adv. 5213), Ooitburg, tol. 2395. Ternouion, Arso u V. d. blad' 50 cont moor. Giro 359300 PZC, h Zaterdag 7 januari 1967 Friezen op ie motor naar Znid-Afrika Pagina 3 UTRECHT (ANP) Een com binatie van mist en gladde wegen heeft gisteren voor een grote ra vage op de wegen van Midden- Nederland gezorgd. Bij een van de vele kettingbotsingen werden [IJ twee mensen gedood. Tientallen Hg auto's liepen grote schade op, III terwijl sommigen zelfs volkomen f»]-Idaljfili rf werden vernield. Wjft vUt De twee belangrijkste knelpunten voor het verkeer op de grote wegen waren aan het eind van de middag de rijks- negen 2, Amsterdam-Utrecht en 26, Utrecht-Den Bosch. Tientallen ketting botsingen deden zich hier voor ten ge volge van de mistflarden. Bij zo'n bot sing, hij Brenkelen, kwamen de 60-jarige mevrouw M. Jansen-Appelo en haar 33- iarige dochter A. M. Jansen, beiden uit Maarssen, om het leven. De oorzaak van deze kettingbotsing, waarbij 60 tot 100 auto's betrokken wa ren. is naar alle waarschijnlijkheid dich- WASHINGTON (RTR) De Verenigde Staten hebben een ma nier gevonden om ondergrondse kernproeven zodanig te .smoren' d°.t zij op een afstand van 240 km nauwelijks ontdekt kunnen worden, aldus is gisteren door het Amerikaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Het ministerie voegt eraan toe, dat een kernbom van 350 ton die vorige maand ln een ondergrondse grot in Mississippi tot ontploffing was gebracht op ruim 200 km afstand niet geregistreerd werd door seismologische sta tions. Deze bekendmaking geeft steun aan de mening van de Amerikaanse regering, dat inspectie ter plaatse de enige manier is om ondergrondse proeven vast te stellen De Sawjet-Unie is evenwel tegen inspectie ter plaatse en zegt. dat seismologische registratie voldoende is. Van Ameri kaanse zijde meent men zelfs dat een bom, die vijfmaal zo krachtig is als die welke op Hïrosjlma werd afgeworpen, onder de grond op 1100 meter diepte tot ontploffing kan worden gebracht zonder dat dit elders bemerkt wordt. te mist geweest. Een vrachtauto botste tegen een voor hem stilstaande perso nenauto, die met enkele andere auto's voor de dichte spoorwegbomen stonden te wachten. De auto werd tegen de voor hem staande auto gedrukt en vloog in brand. De bestuurder, de 67-jarige eme ritus predikant G. C. Jansen, wist zich met de naast hem zittende schoondoch ter, uit Schoonhoven, tijdig uit de auto te bevrijden. De belde familieleden ach terin de personenauto kwamen in de vlammen om. Op de rijksweg 26 Utrecht- Den Bosch liep het verkeer vooral vast bij het verkeersplein te Deil. Bij ket tingbotsingen waren daar tenminste 20 auto's betrokken, waaronder vjjf vracht wagens. Tien mensen liepen hierbij ver wondingen op. Scheepvaart De mist heeft ook het scheepvaart verkeer in het Amsterdam-Rijnkanaal in moeilijkheden gebracht. Bij de Beatrlx- sluls in Vreeswijk deden zich diverse aanvaringen voor. Een radarboot werd gisteravond Ingeschakeld om verdere ongelukken te voorkomen. Breukëlem: Op rijksweg 3 ter hoog te van Brenkelen hebben zich vrij dag bij de spoorwegovergang ket tingbotsingen voorgedaan toen om streeks half vijf de spoorbomen naar beneden gingen. Talloze auto's op de rijbaan Amsterdam-Utrecht schoven op elkaar. Een auto vloog m brand. Een GO-jarige mevrouw en haar 3S-jarige dochter kwamen bi de vlammen om Groei ZEELANDS bevolking groeide in 1966 met 3000 mensen, een record cijfer. Er was, voor het eerst sinds 1880, een vestigingsoverschot, er vestigden zich dus meer mensen in ons gewest dan er vertrokken. (Pagina 1). Artsenhonoraria DE ZIEKENFONDSEN hebben besloten de tussen regering en artsen overeengekomen hogere honoraria te betalen. Zij tekenen echter protest aan tegen de wijze waarop zij .buiten het overleg zijn gehouden'. De ziekenfondsraad zal het akkoord nu met tweederde meerderheid moeten goedkeuren en dan is de overeenkomst defi nitief. (F Arbeidsmarkt HET AANTAL werkloze mannen in Zeeland is gestegen van 1292 (eind november) tot 2235. Hierte genover staat een vraag van zes honderd. De bouwnijverheid is een onzekere factor. (Pagina 2). Wrak AAN DE VOET van de duinen bij Haamstede is het wralc van een naar schatting 350 jaar oud schip gevonden. De duinerij wordt steeds smaller, de volgende storm zal meer van het: schip blootleg gen. (Pagina 3). Vooruitzichten SER-voorzitter, oud-minister De Pous is niet bijzonder optimistisch over de sociaal-economische situa tie in de nabije toekomst. Do voor uitzichten voor 1967 noemt, hjj .niet. onverdeeld gunstig'. (Pagi na 3). En in het zaterdagnummer Op pagina 11: Prinses Margriet, de eerste Oranje die met een Nederlander trouwt en nog wél een .gewone Neder landse jongen'. Aanleiding voor een beschouwing van de huwelij ken in de kring van de Oranjes én een gesprek met kapitein Mör- zer Bruins, de koopvaardijgetuige. Op pagina 13 tekende Jacq Prin ce wonen en werken van Sluiskil. Op deze pagina ook de letterkun dige kroniek van Han- Warren. Op pagina 15: De taaie rooie kal kars'. rakkers in vroeger dagen met de ivitkwnst op pad voor de SDAP en .Vijftien jaar vormend huishouden'. Op pagina 10: Een pagina, vól puzzels .Voor de denkertjes' met de uitslag van de PZC.kerstpuz- zei, met een kruiswoordraadsel, een Zeeuwse gemeenten-puzzel en prgsplaat actueel en verleden tijd. Op pagina 17: De rubriek ,Auto en verkeer' met. onder andere rij den onder toezicht., de rubriek Na schrift van het Binnenhof' en de geknipt e commentaren. Op paginalMartin Niemöller, de recalcitrante: Johun Winkler over deze bijna 75-jarige predi kant. Voorts .Modernisme heeft de kerken leeg gepreekt'. AKKOORD HOGERE ARTSEN HONORARIA UTRECHT (ANP) Na afloop van een ruim vier uur durende vergadering in Utrecht waarop Dean Rusk: Amerika bereid met Hanoi te overleggen' WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van buitenland se zaken Dean Rusk, heeft in een gisteren openbaar gemaakte brief verklaard, dat de Verenigde Sta ten bereid zijn in het openbaar of in het geheim een onderhoud te hebben met vertegenwoordigers van Noord-Vietnam om een rege ling uit te werken voor een recht vaardige oplossing van de Vietna mese oorlog. Rusk verzekerde bovendien opnieuw, dat liet geen moeilijkheden zal opleveren om de standpunten van de Vioteong op se rieuze onderhandelingen naar voren te laten brengen. Hij wees de communistische eis, dat het Nationale Bevrijdingsfront nis enige woordvoerder van het Zuidvietnamse volk optreedt, echter met kracht van de hand. Deze uitlatingen van Rusk waren ver vat in een brief van zeven kantjes die die de minister aan een studentenleider in Noord-Carolina richtte. De brief was gedateerd op 4 januari. het Gemeenschappelijk Overleg van Ziekenfondsorganisaties zich heeft beraden op de door de rege ring aan de Landelijke Huisartsen Vereniging gedane voorstellen, heeft de voorzitter van het GOZ, de heer J. J. Verschoor, gisteren meegedeeld dat de ziekenfondsen zich genoodzaakt zien de tussen regering en LHV overeengekomen honoraria te betalen. Zij zullen dit pas doen na een wettige bekrachtiging van de overeenkomst door de ziekenfondsraad. Het is niet bekend, wanneer de ziekenfondsraad over deze zaak zal stemmen. Normaal komt de raad iedere vierde donderdag van de maand bijeen. De ziekenfondsen besloten gistermorgen niet alleen in het belang van hun ver zekerden. de nieuwe honoraria te gaan betalen, maar ook omdat zij zich in dwangpositie voelen. De heer Verschoor zei, dat de zieken fondsorganisaties het onjuist vinden, dat de regering pas overleg met hen heeft gepleegd nadat zij in beginsel overeen stemming had bereikt met de Landelijke Huisartsen Vereniging. Onder deze om standigheden, zo herhaalde de heer Ver schoor, kunnen de ziekenfondsorganisa ties geen verantwoordelijkheid op zich nemen voor hetgeen tussen regering en LHV is overeengekomen. Van een .ak koord' in de letterlijke zin van het woord tussen GOZ en artsen kan dan ook niet worden gesproken. Nota-Veldkamp Minister Veldkamp heeft in een no ta aan de tweede kamer mededeling gedaan over het verloop van de on derhandelingen tussen enerzijds de Landelijke Huisartsenvereniging (L HV) en anderzijds het Gemeenschap pelijk Overleg van Ziekenfondsorga nisaties (GOZ). Aan de nota is toegevoegd o m het advies van de commissie-Van der Ven, zoals dit is uitgebracht op 19 december jongstleden. Ook is toege voegd een afschrift van het schrijven van de LHV en van het GOZ van gis teren aan minister Veldkamp, waarin beide organisaties de bewindsman in kennis stellen van hun standpunt met betrekking tot de nu ontstane situa tie, nu beide partijen tot een akkoord zijn gekomen. In de brief van het GOZ Wordt er om op gewezen, dat de ziekenfondsorgani saties zich, gezien de inmiddels gewijzig de situatie, volledige distantiëren van het rapport-Van der Ven en van de daarin vervatte gedachtengang en (Zie slot pag. 3 kol. 2) Op Filippijnen MANILLA (AP) Twee bussen met pelgrims zijn op een bergweg op de Fi lippijnen tegen elkaar gebotst en in een ravijn gestort. Er zijn tenminste 83 personen om het leven gekomen en on geveer zestig gewond. Van de gewonden verkeren velen in le vensgevaar. De politie heeft meegedeeld dat de bus- sen deel uitmaakten van een colonne van 57 bussen die pelgrims vervoerden naar een plechtigheid. Op een dalende helling raakten de remmen van een der bussen onklaar. De bus ramde zijn voor ligger en beide voertuigen vielen in he* ravijn naast de weg. De temperatuur steeg vrijdag in Zeeland nog tot 3 graden boven het vriespunt, maar in een groot deel van ons land bleef het vrie zen, voornamelijk als gevolg van een sneeuwlaag, die in Brabant en Limburg plaatselijk 12 centi meter dik is. Boven deze sneeuw daalde de temperatuur vrijdag avond op het vliegveld Gilzë- Rüen al tot 12 graden tegen lichte vorst in Zeeland. Een kleine storing trekt langs Engeland naar het zuiden en kan vandaag nog een sneeuw- buitje veroorzaken. Ook komen er plaatselijk dichte mistvelden voor, die hier en daar overdag blijven hangen. Al zal de tempera- luur ion onze provincie voorlopig minder laag worden dan in het grootste deel van Nederland, toch heeft het weer een winters karak ter gekregen en de vooruitzichten wijzen op een wat langere vorst periode. York Beach: Richie Winchester, da zoon van een vuurtorenwachter heeft er elke dag een hele toer aan om naar school te gaan. In een spe- ciaal voor hem gemaakt bakje moet hij 180 meter over de Atlantische Oceaan om op net vasteland te ko men, waar een schoolbus op hem wacht voor verder transport naar school- Het inwonertal van Zeeland is over het jaar 1966 toegenomen met 2966. De stand op 31 de cember 1965 was 292.268, die op 31 december jl 295.234. Daar het geboorten-overschot onge veer 2500 bedroeg (aantal ge boorten minus aantal sterfge vallen) moet er een vestigings overschot van ongeveer 470 ge weest zijn. Er hebben zich in Zeeland dus 470 meer mensen gevestigd dan er vertroRUen zijn. Het verschijnsel van een vestigings overschot heeft zich sedert zeker 1880 niet voorgedaan, uitgezonderd de kunstmatige volksverhuizingen die tijdens en na de laatste wereld oorlogen plaatsvonden. Deze werden echter voorafgegaan of gevolgd door negatieve verplaatsingen. In het al gemeen lagen de geboorten-overschot ten tussen 2500 en 3000 per jaar. De werkelijke bevolkingsgroei was altijd veel lager, zodat zoals be kend per saldo veel mensen de provincie verlieten, Het hoogst was de jaarlijkse groei in de perioden 1891-1900. i901-1910 en 1940-1950, namelijk bijna 1700. Het laagst was de groei in de periode 1921-1930 en wel 250 per jaar. In do dertiger jaren was de toeneming Structuurversterking De laatste jaren was er reeds een aanloop tot deze gunstige cijfers, rstijg vooral voor de arbeidsmarkt. 1958 was er een groei van 3000, maar dit was een gevolg van de in schrijvingen van de Ambonezen. Toen deze werden afgevoerd daalde de groei in de twee volgende jaren tot 370 en 138. In 1961 was de toe- noming 1534, in 1962 877, Ln 1963 2060, im 1964 2665 en in 1965 2089. De verminderde daling in 1965 was toe te schrijven aan de overal optre dende terugloop vaai het geboorten- cijfer. Ook dit jaar is het aantal ge boorten op een laag niveau blijven, staan. Des te meer valt de flinke groei va.n het inwonertal op. Er mag uit worden geconcludeerd dat in en kele jaren de economische structuur De totaalcijfers van het be volkingsverloop van de Zeeuw se gewesten op 31 december 1966 zijn thans bekend. In en kele gevallen moest met overigens betrouwbare schattingen worden volstaan. Zo is de samenvoeging van de gemeenten op Walcheren op 1 juli 1966 gevallen. Die nieu we gemeenten zijn geen loute re optelsom van de oude. Hier door moest onder andere het geboorten-overschot van deze gemeenten worden geschat. Zoals gebruikelijk levert drs M. C. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, het commentaar op de cijfers. Groei per streek O.-Zeeuwseh-Vlaanderen 1415 Bevelanden -j- 695 Walcheren 4- 439 Schotiwen-Duiveland 4- 321 Tholen en St.-Philipsland -f- 157 West-Zeeuwsch-Vlaanderen Totaal 100% van Zeeland zeer is ver-sterkt, in 1966 zelfs dwars tegen de nationale conjunctuur in. De groei is onevenredig over Zee land verdeeld. Ten opzichte van 1965 is het aan deel van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gedaald, van de Bevelanden en Schouwen-Duiveland gestegen. Het aandeel van Walcheren en Tholen en St.-Philipsland is ongeveer gelijk ge bleven. West-Zeeuwsch-Vlaanderen blijft iets teruglopen. De bevolking is dus in 1966 iets egaler over de provincie verdeeld. (Zie slot pag. 2 kol. 2) ej of een even- fgvz-j week _1 verd over de vraag o tueel in Zeeland te vestigen aluminiumfabriek al dan niet een bii ara- ge zou mogen ontvangen uit de aardgas- pot. Het mag niet, neeft de heer Van Hasselt gezegd. Het zou zelfs ontoelaat baar zijn. En in deze mening staat hij niet alleen: de Groningse commissaris der koningin, mr C. L. W. Fock. vindt het al evenmin goed wanneer er uit de aardgaspot eeu bijdrage voor een derge lijke fabriek in Zeeland zou worden ge geven. Men vraagt zich dit lezende af: waarom maken die Groningse auto riteiten zich zo druk over deze zaak? Vermoedelijk niumfabriek kan toch geen overweging zijn om protesteren tegen gelijke vestiglngsfaci- liteiten aan een soortgelijke fabriek in een ander deel van het land Een derge lijk protest ligt in de eerste plaats op de weg van het reeds bestaande bedrijf. Als de directie van Aluminium Delfzijl NV bezwaar zou maken tegen verrui ming van vestigingsfactoren ten bate van een concurrerend bedrijf elders in het land, dan zou dat te begrijpen zijn. Maar moeten overheidsfiguren daarin voorgaan? We vinden het eerlijk gezegd nogal eigenaardig. Laten we pogen een verduidelijkende vergelijking te maken. Stel dat een nieuwe scheepswerf pogingen zou doen een bedrijf te stichten in het Eerns- mondgebied, een bedrijf dat een duide lijke concurrent zou zijn van bijvoorbeeld de Koninklijke Maatschappij ,De Schel de'. Teneinde deze vestiging in het noor den mogelijk te maken zou de regering nog eens willen nagaan in hoeverre uk de aardgaspot een bijdrage kan worden verleend. Van welke kant moet er dan een protest komen? Als dat nodig zou zijn. zou dat de directie van ,De Schelde' behoren te doen. Maar als eerste de bur gemeester van Vlissingen Of de com- lijkt ons twijfelachtig, twijfelachtiger zijn als de nieuwe scheepswerf tevens zou hebben meege deeld, dat zij bij het niet doorgaan van gunstige Nederlandse vestigingsvoor waarden de landsgrens zal overgaan, enige tientallen kilometers verder, aan het zelfde water overigens, omdat aan de andere zijde van de grens wel gun stige voorwaarden gelden. Zo ligt name lijk de zaak met betrekking tot de Sloevestiging. Nogmaals: het is te be grijpen, wanneer de direct-belangheb- bende in zulk een geval zou reageren, het zou echter vreemd zijn wanneer deze reacties eerst en vooral van regionale overheden zouden komen. Toch is liet nu in Groningen gebeurd in een situatie, vergelijkbaar met het hier geschetste fictieve voorbeeld. Een tweede benadeling is mogelijk. Men kan namelijk ook betogen, dat. de regionale overheden hier wel de gelijk mee te maken hebben, omdat het nier gaat om het totale pakket van ves tigingsvoorwaarden van een bepaald ge bied. Er zijn tot dusver vrij strakke con dities gesteld inzake de verdeling van de aardgaspot en daarbij is het noorden van het land ook .slachtoffer' geweest De havenschapvoorzitter duidde daarop toen hij zei, dat verschillende vestigings pogingen in het gebied van het haven schap Delfzijl geen doorgang hadden kunnen vinden omdat de gevraagde bij drage uit de aardgaspot niet kon worden verleend. Inderdaad, zo gezien is er voor de overheid reden om te reageren. Maar dan niet op de wijze, waarop het thans is gebeurd. De havenschapvoorzitter en de Groningse commissaris hadden, als zij zich op de hier bedoelde wijze zouden hebben opgesteld, héél opgewekte woor den kunnen spreken. Bijvoorbeeld: .Het is nu uit een ministe riële mededeling ge bleken, dat in verband met een vestiging in het Sloegebied zal worden nagegaan of de voorwaarden rond de aardgaspot ge wijzigd moeten worden. Een verheugend bericht: wij hebben immers reeds enige malen in dit opzicht onze neus gestoten, het ziet er dus naar uit dat ae nu al zo lang bestaande strenge regeling nog eens bekeken zal worden- Ook het noor den kan daarvan profiteren!'. Als de Groningse autoriteiten dat hadden ge zegd, dan zou dat een heel wat begrijpe lijker reactie zijn geweest dan he: ge roep van deze week, dat aan een alumi niumfabriek in het zuiden geen mede werking mag worden verleend. Onze con clusie: het ziet er naar uit, dat haven schapvoorzitter Van Hasselt en commis saris mr Fock zich voor de commerciële wagen hebben laten spannen, de wagen namelijk van Aluminium Delfzijl. In bre de kring is immers bekend, dat deze (wel van de aardgaspot profiterende) vennootschap niets van een vestiging van Péchiney wil weten. Om de achter delen is in handen van Hoogovens, 331/3% van Alusuisse en 16 2/3% van Billiton. Namens hen hebben de Groning se overheidsvertegenwoordigers in feite gesproken, niet namens het noorden des lands. Want daar zou men vermoedelijk algemeen juichen als de vestigingsfacto ren (bijvoorbeeld door wijzigmg van de aardgaspot-voorwaarden) door de rijks overheid zouden worden verbeterd. Van- KtliJK Veilig vliegjaar 1966 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Luitenant-generaal A. B. Wolff, bevelhebber der luchtstrijd krachten, heeft in een nieuwjaarswens al het personeel van de vier commando's van het wapen een extra dag vakantie toegezegd uit erkentelijkheid voor hun uitstekende werk in 1966. Ook de dienst plichtigen krijgen deze extra vrije dag. De bevelhebber deelt in zijn nieuw jaarswens mede dankbaar te zijn voor het harde werken van het personeel en de grote inspanning die ieder zich heeft getroost om ongevallen te voorkomen waardoor 1966 voor de luchtmacht een extra veilig jaar is geworden. Hij be tuigt daarvoor zijn tevredenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1