,Geen discussie over herindeling met raden' Meer licht Goese rijkswegtraverse Terneuzen groeide met 903 inwoners SÈDamp 2 VERZET UIT NOORDEN ALUMINIUM- FABRIEK IN ZEELAND ,WEL SPRAAK, GEEN INSPRAAK' In het riet ALMANAK Recreatie Ogen open Groter rusthuis W olphaartsdijk Middelburg' gaat noodlijdende scheidsrechtersgroep financieel steunen N00DWIJKCENTRUM VOOR MIDDELBURG-ZUID IN ZIERIKZEE STIJGING MET 181 INWONERS Felle brand op achterschip van Belgische tanker ALOM GEUIT PESSIMISME OVER BEDRIJFSOVERNAME MISPLAATST PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 19Ó7 GRONINGEN (ANP) De voor zitter van het havenschap Delf zijl de heer J. L. van Hasselt, heeft donderdagmiddag tijdens de eerste vergadering van het nieuwe jaar van het dagelijks bestuur van het havenschap kritiek geuit op de mogelijkheid dat in Zeeland een tweede alu- miniumfabriek zal worden ge vestigd. Het trekt de aandacht, aldus de heer Van Hasselt, dat de minister van economische zaken met betrekking tot deze vestiging heeft gezegd dat de vraag onder ogen kan worden gezien of er aanleiding zou kun nen zijn in de huidige omstan digheden een wijziging van de vestigingsvoorwaarden voor dit bedrijf in overweging te nemen. Zoals bekend is een van de voorwaar den voor de vestiging van een pro ject in Nederland, wil zo'n project althans in aanmerking komen voor een bijdrage uit het zogenaamde aardgaspotje, dat zo'n project voor Nederland geheel nieuw dient zijn. Een voorwaarde, zo memoreerde heer Van Hasselt, die vorige be windslieden steeds zorgvuldig heb ben gehanteerd en zelfs neergelegd in de zogenaamde aardgasnota. Het handhaven van die voorwaarde dat vestiging van een project op basis van het aardgaspotje nieuw moet zijn heeft er reeds toe geleid dat ver schillende pogingen om met name ook in het beheersgebied van het ha venschap Delfzijl tc bedrijven te komen kon vinden. Indien de koers zou worden omgebo gen zou dat niet alleen in strijd zijn met de door de regering destijds dui delijk gestelde bestemming van het aardgaspotje, maar bovendien ern stige consequenties kunnen hebben voor de verdere ontwikkeling van het noorden in het algemeen en in het bijzonder ook van het Eemsmond ge bied. De nadere overwegingen, aldus nog steeds de heer van Hasselt, van de minister, kunnen naar onze mening slechts tot een conclusie leiden, na melijk dat vestiging van een tweede alu min iu mbedrij f op basis van de aardgaspot in ons land ontoelaatbaar zou zijn. vestiging van ;en voortgang Naf onlngin in r C. L. W. zijn verontrusting kenbaar maakt aan de minister van econo mische zaken over diens mededelin gen Inzake de mogelijkheid dat ei een tweede alnminiumbedrijf in ons land zal worden toegelaten. (Men zie ook pagina 13). P. j. Simpelaar neemt afscheid van PZEM In het kantoor van de NV PZEM te Oostburg werd donderdagmorgen in het byzyn van het voltallige personeel af scheid genomen van de heer P. J. Sim pelaar uit Oostburg. Deze heeft de dienst verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Simpelaar, die ongeveer 30 jaar bij dit bedrijf in de buitendienst werkzaam is geweest, werd het eerst toegesproken door de bedrijfsingenieur, de heer R. A. M. Vis uit Terneuzen, die hem namens bestuur en directie dank bracht voor de bewezen diensten. De heer H. J. Elen- baas, technisch ambtenaar te Oostburg dankte de heer Simpelaar voor de onder zijn leiding verrichte werkzaamheden; de heer A. v. d. Velde uit Schoondijke, overhandigde als oudste collega namens directie en personeel een geschenk. Me vrouw Simpelaar kreeg bloemen. Ook van de personeelsvereniging kreeg de heer Simpelaar geschenken, die hem door de heer M. Nijsen uit Terneuzen waarderende woorden en de cadeaus, heer Simpelaar alle sprekers voor de werden aangeboden. Tenslotte dankte de waarna het g-- zellig bijeen b BURGEMEESTER WOLPHAARTSDIJK: W O LPH AARTS DIJK. Nu de eerste behandeling van het herinde- lingsplau voor Zuid-Beveland in de raden achter de rug is en het ontwerp van wet is ingediend, heeft burgemeester jhr drs P. A. C. Beelaerts van Blokland in zijn nieuwjaarsrede voor de Wolphaarts- dyfcse raad donderdagavond in een ,tussenbeschouwing' de discus- siemogelijkheden voor de raden over dit plan ernstig gekritiseerd. ,De rol van de raad bleef beperkt tot spraak inplaats van inspraak', zo constateerde hij. ,De raad dient zijn gevoelen kenbaar te maken maar een gesprek vindt, niet plaats en een initiatief hiertoe wordt afgewezen. Er is geen werkelijk overleg'. Hij zette daar tegenover enkele uit latingen van de staatssecretaris van binnenlandse zaken, die in de eerste kamer had gesteld, dat niet tekort dient te worden gedaan aan het goed recht van de gemeentebesturen om in ruime mate inspraak te hebben en die ook had gesteld, dat de gemeenten in de voorbereidingsperiode hun in breng kunnen leveren. De indruk, dat de gemeente in feite bui ten spel wordt gehouden, heeft de Wol- phaartsdijke raad onder meer gekregen met zijn verzoek de uitkomsten te mo gen horen van het planologische en be stuurlijke onderzoek, dat ten grondslag .Op grondig en feitelijk onderzoek plaatsgevonden om als basis voor de voorgestelde herziening te dienen. Daarom kan niet worden be dacht, waarom dit onderzoek e<n daar mee de basis voor de herindeling aan d« raden onthouden moest worden. En hy zei: ,Er valt uit af te leiden, dat de raad in feite niet als discus siepartner wordt gezien en alleen mag spreken omdat het in de wet staat voorgeschreven. Het spel wordt gedegradeerd t tiëncespel. De raad, geroepen bevolking u voelde zich in het riet gestuurd'." vertegenwoordigen, Naar de mening van burgemeester Bee- laerts van Blokland staan hier echter grote belangen op het spel. .In ons land zal meer en meer werkelijk samenspel moeten plaatsvinden tussen rijk, provin cie en gemeenten. Zou de gevolgde dragslijn symptomatisch zijn voor handelen tussen de bestuurskringen, dan wordt een wenselijk gedachte gedeelte lijke integratie in de praktijk de das omgedaan. Er mag daarover niet wor den gezwegen vanwege de wenselijkheid stuurlijk 1 eerste burger. aldus Wolphaartsdijks Jhr drs Beelaerts van Blokland maakte zijn kanttekeningen rond het spel bh de herindeling onder dit ci taat: .Aangezien het dogma van van daag wellicht de dwaling van mor gen wordt, is voor de democratie het elkaar onophoudelijk op de vingers zien de enige redding'. (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor de abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: de heer J. Kusse, Sloehavenstr. 5, Nw.- en St.-Joosland. TeL 01182- 346. Leeuwse Trip Hoe moet dat nu bij de huisarts? Voor one was het allemaal nogal cryptisch, want nu werpt een duidelijlce uitspraak uit Zie- rikzee een helder licht op de naak. Nóg is het verband ver te zoeken ale een lezeres schrijft: ,ln het artsenconflict schijnt brood te zit ten voor de le dene aren indust ri ej, maar zij haast zich toe te lichten: gezien de vraag van een Zierik- zèese arts, wijzend naar de geld tas die de groenteman over zijn schouder droeg. Waar koop je zo'n ding? Zoiets zal ik me nu ook aan moeten schaffen'. Van Zierikzee nog even naar Ter neuzen. Ofschoon we ons in dit hoekje niet bezighouden met de opsporing van vermiste en der halve loslopende honden, vandaag een uitzondering voor de donker harige Schotse Collie Lassie van merrroww Vercauteren uit de Leeu- ivenlaan, die nadat zij eigenstad en land had afgezocht ons in pa. niek béide met hef. verzoek net signalement toch vooral in het gehele gewest te verspreiden: (Want nu krijg ik vet het be richtje, dat ie met de boot Is over gegaan'. In de met citaten en gedichten doorspek te jaarrede kreeg ook de recreatie dit maal weer veel aandacht. Een paa,r fei- De Zandkreekhaven kon nog juist r het einde van 1966 worden opgele verd, rond de haven verrees een bedrijfs gebouw en de eerste paal werd geslagen voor de zeilschooi. De eerste fase voor ruim 770 meter steigerwerk in de Schorhaven is gereed. De tweede fase Ls in uitvoering, het aan tal ligplaatsen zal in deze haven daar door op 209 komen. De. totale capaci teit wordt dan 370 ligplaatsen. Voor de aanleg van een parkeerter rein voor 335 auto's en een picknickplaats van bijna een vierde hectare is subsi die toegezegd. Oudheidkundige vondsten in Middelburg MIDDELBURG Naar het ANP van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek in Amersfoort ver neemt, is door de heer J. van den Berg van de archeologische werkgroep Neder land een nieuwe Romeinse vindplaats op Walcheren ontdekt, welke is gelegen op het nieuwe industrieterrein vlak ten oosten van Middel bürg. In een profiel van een sedert kort gegraven riolerings sleuf trof hij vele fragmenten van Ro meins vaatwerk aan. De vondsten lig gen in een dunne cultuurlaag (van waarschijnlijk geringe uitgestrektheid) op het subboreale veen, op een diepte van ongeveer 1.05 meter beneden het maaiveld. Omdat nog niet al het gevon den schervenmateriaal bekeken en be studeerd is, kan slechts een voorlopige datering worden gegeven: 2de en het begin van de 3de eeuw na Chr. Tussen de vondsten bevindt zich vrij veel terra sigillata, oa uit La Madeleine (van de pottenbakker Sacer, voorts uit Lezoux, Lavoye, Trier (oa stempel comitial f, .pseudo-comitialis'), en Rheinzabern. Verder is er .gevernist' aardewerk en vrij veel terra nigra-achtige produkten (oa fragmenten van zogenaamde Vlaams-Romeinse ceramiek). De vind plaats zal zo mogelijk nog nader onder zocht worden voordat het industrieter rein ter plaatse wordt bebouwd. Omzet van veiling Kapelle liep terug KAPELLE De veilingvereniging ,Ka- pelle-Biezelinge en Omgeving' te Kapel- Ie heeft in het kalenderjaar 1966 eer omzet behaald van 10.904.256,29. In de ze omzet is een bedrag van 913.309.9S van andere veilingen begrepen, zodat de ornzet van eigen leden 9,990.946,30 be droeg. Vergeleken met 1965 is de omzet aanmerkelijk lager. Toen bedroeg deze 11.869.924,75. Na aftrek van het be drag van andere veilingen resteerde er in dat jaar 11.712.051. De daling be droeg dus in 1966 1.721.104,70 of 15 procent. ken van twee steigers bij De Piet en een verpozingsgelegenheid in dit gebied. Van één van de steigers is nu het ge raamte gereed. Problematisch is nog het leiden van het verkeer naar de provinciale weg bij Het doortrekken van de toerweg bij de bouwhoeve in de Egbert Petruspolder naar de Schelphoek hangt nauw samen met de plannen voor een nieuw zwembad, waarvoor de plannen in een vergevorderd stadium verteren. Verder maakte burgemeester Beelaerts van Blokland een aantal kanttekeningen rond de ruimtelijke ordening. Hij meen de: ,Het open oog bij de bestuurders Is voor dit probleem vaak half dicht. Als gedragslyn voor de bestuurders ware on dermeer aan te houden, dat zjj van het Naar zijn mening is de prlorlteitenvraag bjj ruimtelijke ordening geen echte kwestie: .In de praktyk biykt immers de industrie bij afweging van de belangen bijna altyd door te slaan'. Een stelregel dient naar zijn mening wel te zyn, dat onnodig ingrijpende voorschriften en be perkende bepalingen voor de landbouw worden vermeden. .Landbouw- en indus- triebedrijven dienen gelijke kansen tot ontplooiing te hebben Wolphaartsdijks burgemeester stipte in zijn toespraak ook nog een aantal plaat selijke activiteiten aan. Wat de finan ciën betreft: ,De armslag voor de ge meente is tekort en de algemene situa tie zorgelijk; de financiële zelfstandig heid is ver te zoeken'. Over de midden stand: .Indien de middenstand de bakens tydig weet te verzetten, lean de finan ciële positie van het geheel een krach tige stimulans ondervinden. Er werden vraag gehoor wordt gegeven'. De burgemeester attendeerde ook nog op de woningbouw en wees erop, dat, de raad altyd een grotere libera lisatie heeft voorgestaan dan tot voor kort mogelhk was. Hjj toonde zich verheugd, dat medio 1967 begonnen kan worden met de bouw van 20 ra- tiowoningen Jn het plan Oostkerke, waar plaats is voor 200 woningen. Slot van pag. 1 van 1963, Dat ze niet eerder konden worden uitgevoerd, ligt voor een deel aan geldgebrek by de gemeente Goes, voor een belangrijk deel ook aan de tijd. die het overleg tussen gemeente en rijkswaterstaat over de subsidlemogeiykhedd van het rijk heeft gevergd. B en w varn de Ganzestad hebben over de verkeerssituatie op de tra verse in december gesteld: ,We kun nen nu de verantwoordelijkheid niet langer meer aan. Er moet wat ge beuren. Als er geen definitieve voor zieningen getroffen kunnen worden, dan moeten er maar provisorische en tijdelijke maatregelen genomen worden'. En in de raad is de nood zaak daarvan kort geleden ook nog eens benadrukt. Dam eerst De belangrijkste verbetering voor de toekomst: verkeerslichten op de gevaarlijkste punten. En gint nu enige tekening in te komen. De bedoeling is deze verbetering in fasen uit te voeren: Bovenaan het lijstje staan keerslichten voor de kruislnj verse-Dam-Frans den laan. Het zat erin, dat raad in zijn vergadering van januari een voorstel te behandelen krygt om voor dit doel een krediet te voteren; daarna is het de bedoeling, dat het kruispunt bij Ockenburgh aan de beurt komt. Er zyn nog geen uitgewerkte plannen, overleg is nog nodig met de spoorwegen en rijks waters laat. In de derde plaats zyn er keerslichten nodig voor het kruispunt Traverse-Koepoort. De situatie ligt daar wat ingewikkelder in verband met de plannen om er een doorbraak naar de binnenstad te situeren. Zolang bij Ockenburgh en de Koe poort nog geen verkeerslichten ge plaatst kunnen worden, wil de ge meente een aantal provisorische maatregelen treffen. Bij Ockenburgh wordt in dit verband gedacht aan een andere opstelling van de auto's en het verbreden en verbeteren van Invoegstroken. Daarbij overweegt de dienst gemeentewerken of het moge lijk is deze verbeteringen zo aan te brengen, dat ze .vooruitlopen' op het plaatsen van de verkeerslichten. Voor een rigoreuze doorbraak van de Koepoort naar de binnenstad lig gen op het ogenblik twee plannen klaar, van het architectenbureau irs Rothuizen en 't Hooft en van de ANWB. De gemeente bekijkt of het mogelijk is de situatie daar al wat aan te passen aan deze toekomst plannen. WOLPH AARTSDIJK De stichting Rusthuis Nieuw Zorgvliet, heeft, beslo ten een vleugel aan het rusthuis lil Wolphaartsdijk te bouwen met een ca paciteit van ongeveer 22 personen. Dat deelde burgemeester jhr drs P. A. C. Beelaerts van Blokland donderdagavond mee in zijn nieuwjaarstoespraak. Hij haalde de plannen van de stichting aan in het. onderdeel van zijn toespraak de stand van de bevolking. In Wolphaartsdijk is het aantal ii ners in 1966 met 28 personen terugge lopen. Burgemeester Beelaerts van Blok land noemde dit vergeleken met de laatste drie jaar een ongunstige uit komst. De oorzaak ligt in een sterk ver laagd geboortencijfer en een hoog sterf tecijfer. Dit laatste cijfer was echter niet hoger dan in 1965 en het aantal personen van ouder dan 65 jaar kwam op 358, waarmee het een percentage van 16 procent vormt. Deze ontwikkeling heeft geleid tot vergroting van de ca paciteit van het rusthuis, De burgemeester vroeg zich af of er niet meer moderne bejaardenwoningen ge bouwd zouden moeten worden: ,de oude ren zouden met meer comfort omgeven zyn en de jongere echtparen zouden woonruimte kunnen vinden'. MIDDELBURG In een bestuursver gadering heeft de voetbalvereniging .Middelburg' besloten om de in finan ciële noodverkerende scheidsrechters groep .Walcheren' te helpen. Dat ge beurt tijdens de eerstvolgende wedstrijd Middelburg - Vlissingen wanneer de toe- kregen bedrag wordt afgestaan aan de scheidsrechtersgroep. Het bestuur is zelfs voornemens om aan dit bedrag nog eens een gift te voegen. Men heeft de hoop uitgesproken dat andere vereni gingen dit voorbeeld zullen volgen. ,Wij zijn er zelf goed mee', zo zei voor zitter S. Simon8e. Vlce-voorzitter J. J. den Boer van de scheidsrechterscom- missie tevens lid hoofdbestuur van het landelijk contactorgaan wees op het belang van het verkrijgen van meer financiële steun. Met de gelden, die be schikbaar komen, kunnen de scheids- rechtersgroepen in Zeeland zijn er vier in de gelegenheid komen de ge slaagde cursisten voor de scheidsrech- tersopleiding verder te bekwamen ir hun moeilijke taak. Dat gebeurt onder meer door spelregelwedstrijden, prak tische lessen, conditieproeven, training, lezingen en technische dagen. Daar is geld voor nodig. Maar gezien de krap pe financiële positie van de scheids rechtersgroep Walcheren is het niet mo gelijk om het programma uit te werken zoals het behoort. .Ondanks het feit dat de contributie al vri| hoog is opge voerd', aldus de heer Den Boer, die goe de verzwachtingen heeft van de door de voetbalclub Middelburg Ingezette actie. Nieuwe muziekband Axels carillon AXEL Het automatische speelwerk van het carillon in de toren van het Axelse stadhuis is voorzien van een nieuwe muziekband. Op de hele uren speelt het klokkenspel de beginmaten "-n .Pack all your troubles', op de hal- uren The happy wanderer om kwart over het uur ,Wel Annemarieke' en om kwart voor het uur ,Ik heb mijn wagen volgeladen'. FORSE OVERSCHOTTEN TERNEUZEN Met een toename van 903 zielen is de bevolking van Ter neuzen in 1966 opnieuw met ongeveer 5 procent gegroeid. Dat is wel 85 zie len minder dan het record van 1965 toen de toename 899 zielen bedroeg, maar overigens toch opnieuw een respectabel aantal naar Zeeuwse begrippen. Opnieuw kan de snelst groeiende gemeente van Zeeland bogen op een fors vestigingsoverschot, nameiyk van 646 inwoners. Er vestigden zich in Terneu zen 1642 zielen (804 mannen en 838 vrouwen). Daartegenover stond een ver trek van 996 zielen (477 mannen en 519 vrouwen). In 1965 bedroeg het vesti gingsoverschot 732 personen. Ook het geboortenoverschot was weer zeer duidelijk. Er werden in totaal ge boren 203 jongens en 217 meisjes, totaal 420 kinderen. In 1966 overleden 79 mannen en 84 vrouwen, hetgeen een verlies betekent van 163 inwoners. Het geboortencqfer ligt dus 257 hoger dan het overlijdenscijfer. In het jaar daar voor was dat 256. Het totaalbeeld geeft dus een groei aan van 19.126 (9540 mannen en 9586 vrouwen) op 31 december 1965 tot 20.029 (9991 mannen en 10.038 vrouwen) op 31 december 1966. Uit één en ander blijkt, dat de groei de laatste jaren opmerkelijk is: 720 in 1963, 582 in 1964, 988 in 1965 en 903 in 1966. Het jaaroverzicht geeft verder aan, dat in 1966 niet minder dan 161 huwe- lyken werden voltrokken. Daartegenover stonden 5 echtscheidingen. ning periode april-december, s de veilingomzet nog 158.358 veillngomzet nog MIDDELBURG Gehandicapt door gebrek aan ruimte van waaruit het verenigingsleven in de Magistraat- wijk op gang gebracht zou kunnen worden is'het de vvijkvereniging Zuid niet gelukt om in de afgelopen pe riode bepaalde activiteiten te ont plooien. Er is echter weer meer uit zicht gekomen nu de gemeente drie voor de sanering bestemde panden aan de Oude Vlissingseweg heeft aangeboden als onderdak, dit bij wij ze van noodoplossing in afwachting van het mettertijd in ,Zu)d' te rea liseren wijkcentrum. Dit bericht is allerwege toegejuicht. De kerken kunnen er ook van pro fiteren. Zij zullen er wellicht cate- chesatie gaan geven. De wijkvereni- ging .Zuid' zal, zoals het er nu uit ziet. de beschikking krijgen over twee van de panden, aie tot een ruimte zullen worden omgebouwd. Deze ruim te zal onder meer plaats bieden voor handenarbeid en ander vormen van vrijetijdsbesteding. De schuur ach ter de panden zal kunnen worden benut als overdekte zandbak. Het ligt ln de bedoeling straks de ingang zodanig te creëren dat de kinderen niet via de Oude Vlissingseweg de panden hoeven te betreden, maar achterom kunnen gaan. Bij de foto: de drie pandjes aan de Oude Vlissingseweg. (Foto PZC). ZIERIKZEE Het inwonertal van de Schouwse centrumstad heeft het afgelopen jaar een flinke stijging te zien gegeven: een toe name met 181. Dat is een duide lijk verschil met 1965, toen er een netto-winst van 44 inwoners werd geboekt. De oorzaak van deze vrij forse stijging ligt voor een belangrijk deel aan het feit, dat er aanzienlijk meer woningen gereed kwamen in het afgelopen jaar dan in 1965. Het vestigingsoverschot werd toen sterk geremd. Vorig jaar was er een vestigingsoverschot van 96. Daarnaast lag ook het geboortenover schot hoger dan in 1965: 85 tegen 56. De loop der bevolking ziet er over 1965 als volgt uit. Het zielental van d« gemeente Zierikzee nam in het afge lopen jaar toe met 181. Op 31 decem ber 1965 bedroeg het aantal ingezetenen 7532 3708 mannen en 3824 vrouwen). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 152 (76 jongens en 76 meisjes) door vestiging met 479 (231 mannen 248 vrouwen): het verminderde door overlijden met 67 (30 mannen en 37 vrouwen) en door vertrek met 383 (189 mannen en 194 vrouwen). Op 31 december bedroeg het zielental 8096 (3985 mannen en 4111 vr-ouwen). Er werden 44 huwelijken voltrokken en 7 echtscheidingen ingeschreven. Studenten bezochten Oostburg Woensdag en donderdag bracht de ze ven leden tellende studentenraad ,Drie- nerlo' van de technische hogeschool te Enschede een bezoek aan Oostburg. Het contact tussen de studentenraad en het Oostburgse gemeentebestuur is het vo rige jaar tot stand gekomen, omdat de ze studentenvereniging het eenhoornmo tief als symbool had aanvaard. Woens dag arriveerden de studenten ln Oost burg, waar zij door het gemeentebe stuur werden ontvangen. Hierop volgde een rondrit door de omgeving. Donder dagmorgen werd, in gezelschap van burgemeester J. L. van Leeuwen en'de gemeentesecretaris P. A. Bril, een be zoek gebracht aan Brugge. Voordat zy terugkeerden naar Enschede werden de studenten rondgeleid over het terrein van de NV Kon. Maatschappy ,De Schelde' in het Sloe. TERNEUZEN Het 1700 ton metende Belgische motortank schip Mercator is gisteren met een gedeeltelijk uitgebrand ach terschip de Westbuitenhaven in Terneuzen binnengesleept. Ver moedelijk door een storing in de verwarmingsinstallatie bra.k in de nacht van woensdag op donderdag aan boord een felle brand uit toen het schip in het Middelgat onder Hansweert voer. Behailve met eigen blusmateriaal werd het vuur bestreden vanaf drie sleep boten van de Terneuzense redery Muller en een boot van de firma Pol derman uit Hansweert. Toen men rond zeven uur de brand meester was, waren stuurhut en woongedeel te geheel uitgebrand. Ook de machine kamer liep schade op. De vier op varenden van het schip bleven onge deerd. met een lading gasolie van Antwer pen op weg naar Oostende. Twee nog jeugdige matrozen stapten kort daar op over op een Thoolse vissersboot. De aflos (kapitein I. J. de Back uit Terneuzen en de Belgische stuurman J. P. Stemgée uit Oostende gingen de brand met het aan boord aanwe zige blusmateriaal te lyf. Later kregen ze assistentie van de te hulp gesnelde sleepboten, waarvan die van de Terneuzense rederij zyn uitgerust voor de bestrijding van scheepsbranden. Nadat het vuur was gedoofd werd de .Mercator' naar en gesleept. Vandaag vrij- zal de lading olie in de Ze- venaarhaven worden overgeslagen ln een ander schip. De .Mercator' ls eigendom van ae redery Verstighel uit Gent. Op de foto: de .Mercator' met geblakerd achterschip in de Westbuitenhaven (ADVERTENTIE) f^B,J ^"KOUDHEDEN VOOR VADER, MOEDER EM KIND Inleiding op CP J-kaderdagen Omstandigheden individu zijn van groot belang OOSTKAPELLE Is het voor de jon ge boerenzoon nog wel verantwoord on zelfstandig ondernemer te worden? De- vraag vormde donderdagavond by aanvang van d6 CPJ kaderdagen in het CNV vakantieoord Bos en Duin een ac tueel onderwerp voor de in leiding van drs B. Veltraan, hoofd van de economi sche sociale voorlichting van de Neder landse CBTB. Een algemeen antwoord Icon spreker niet geven op deze vraag. ,We kunnen ons in deze kwestie nu een maal niet laten leiden door algemene waarheden', zo stelde drs Veltman. Hy was dan ook de eerste die een uit spraak als zou de bedrijfsovername in de landbouw stuiten op grote moeilijk heden met een korreltje zout wilde ne men. Goed, de heer Veltman wilde niet doen voorkomen dat er geen vuiltje aan de lucht is maar volgens de inleider dient men deze kwestie te bezien tegen de achtergrond van de individuele om standigheden. En gezien in dat licht meende hy tot de conclusie t:e kunnen komen, dat een algemeen pessimisme niet op zijn plaats is, waar het zelfstan dig ondernemerschap in de naaste toe komst betreft. Wel vond drs Veltman het voor een boerenzoon een eerste vereiste dat hij zich de vraag stelt: hoe kom ik er voor te staan wanneer ik het bedrijf over neem, daarbij rekening houdend met za- Auto slipte: drie gewonden B.IEZEL1NGE Donderdagmorgen raakte op rijksweg 58 even voorbij de Smokkelnoek te Biezelinge een perso nenauto door de gladheid in een slip. De auto kwam in een naast de weg gelegen sloot terecht. De bestuurder, J. M. B. uit Vlissingen, zyn zuster A. J. P. B, en zijn moeder M. B.-v, H. werden per ambu lance naar het. ziekenhuis St. Joanna te Goes gebracht. B. en zyn zuster kon den na behandeld te zyn per taxi naar huis terugkeren, maar mevrouw M. B.- v. H. moest met hoofdwonden en een gebroken pols ter observatie In het; ziekenhuis blijven. De auto werd zwaar beschadigd. ken als het pryzenbeleid, een factor waar voor een belangrijk deel het inko men van af zal hangen. Uitspraken en becijferingen van drs Veltman gaven aanleidingen tot een pittige discussie. Tydens deze discussie maakte dra Veltman nog een kritische opmer king over de boerenleenbanken waar van veel besturen naar de mening van de inleider .aan aderverkalking ïyden, in die zin dat zy nog vasthou den aan situaties van voor de oorlog'. Hij betreurde het dat veel boeren- leenbankbesturen niet met de tyd meegaan. Er waren ongeveer 25 CPJ-leden in het vakantieoord bijeen toen voorzitter W. de Jager de kaderdagen Inleidde. Voor vandaag, vrijdag staat onder meer een inleiding door drs M. C. Verburg, di recteur van het ET1 voor Zeeland op het programma. Hij za) spreken over ae in dustrialisatie van Zeeland. Vanmiddag maken de CPJ-leden een excursie naar de haven Vlissingen-Oost. Vanavond ko men ook de georganiseerde meisjes de kaderbijeenkomst meemaken. Het avond programhia heeft een ontspannend ka rakter. Er zal een film over het red dingswezen worden vertoond. De film is van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol landse reddingmaatschappij. Zaterdag staan twee inleidingen op het program ma. Landeiyic CPJ-adviseur J. van Noord snijdt het onderwerp chr platte landsjongerenwerk in Europees verband aan en 's middags zal drs G. M. Kerk hof een inleiding houden over ,De moei lijke welvaart' OPKLARINGEN, in de echtend lichte tot matige vorst. Temperaturen in de middag M-'.i sneeuw- ZON EN MAAN' 7 januari Zon op 08,47 onder 16.46 Maan op 05 44 onder 13.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 2