PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GOEDKOPERE BOUW IN KADER VAN DE WONINGWET Ook in tweede kamer: protest tegen verhoging veertarieven Huren worden te hoog Ambtenaren krijgen I 4 procent meer Jack Ruby overleden Jongejans is terug MINISTER DOET BEROEP OP GEMEENTEN ZEEVAARTSCHOLIEREN BIJ KERK EN PALEIS EN RUIM 2500 MAN POLITIE OP DE BEEN Mr Van Vollenhoven tot grootkruis benoemd Vandaag in cie krant... AANKLACHT NU VERVALLEN NEKKRAMP IN OLDEBOORN WENS: PUBLIEK RECHTERLIJK LICHAAM VOOR ZEEHAVENS Veertarieven Dreinende kleuters Bij de dood van Geyl Deputaten ARP 14 januari bijeen 210e jaargang - no 3 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN loofdrodactcur Q. A. cf« Kok. Abon 3841. (b.j.B. rod. 2078/3189, >dv. 901. mod. 2% x lorlol. Klein» adv. (mn Woensdag 4 januari 1967 [Biiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil DEN HAAG OP 10 JANUARI vaartseholen zullen op de trouwdag van prin- S' ses Margriet in Den Haag een plaats hebben -| op de kernpunten van de route, namelijk bij pa- leis Huis ten Bosch en de Grote of St.-Jacobs- kerk. De leerlingen van de machinistenschool te Middelburg en van de hogere zeevaartschool in Vlissingen zullen zich opstellen bij de kerk. (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG Niet minder dan 265 leerlingen en hun begeleiders van 25 Nederlandse zee- DEN HAAG (ANP) De minis ter van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, ir H. B. J. Witte, heeft de gemeentebesturen ver zocht bij het ontwerpen van wo ningwetwoningen ter uitvoering van het programma voor 1967 re kening te houden met de nood zaak om de stichtingskostengren- zen en de hiermee samenhangende huren binnen beperkte grenzen te houden. Daartoe zal het in vele gevallen noodzakelijk zijn, dat wordt afgezien van de uitvoering van woningwetwoningen op het maximale niveau van de voor nieuwbouw geldende voorschrif ten en wenken en van de uitvoe ring in hoogbouw, die vrijwel steeds duurder is dan andere bouwvormen. Voorts moet worden vermeden, dat de woningen op te kostbai'e terreinen worden ge bouwd. Wat dit laatste betreft geeft de minis ter de gemeenten die niet meer beschik ken over minder kostliare gronden in overweging, met buurgemeenten of met gemeenten waarmee zij een agglome ratie vormen iu overleg te treden over het realiseren van een deel van .hun contingent. De minister heeft de medewerking van de gemeentebesturen ingeroepen, om dat de stichtingskosten van sommige complexen woningwetwoningen zo hoog worden, dat de huren van die wonin gen niet meer betaalbaar zijn voor de genen voor wie woningwetwoningen in de eerste plaats zijn bestemd, namelijk de gezinnen van handarbeiders en hier mede, wat inkomen betreft, gelijk te stellen groepen van de bevolking. Bo vendien eisen de investeringen in som mige complexen zodanige bedragen, dat Oud-secretaris NW overleden TRECHT (ANP) In Ierland is vo- ?e week op 59-jarige leeftijd plotse- ig overleden de heer A. Vermeulen, oud-secretaris van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen. Hij was de laatste jaren in Ierland als consulent van de Verenigde Naties om de Ierse regering te adviseren met betrekking tot de industriële ontwikkeling. De heer Vermeulen verliet het NW. waar hij als secretaris speciaal was belast met de loonpolitiek, in 1955 om een functie te aanvaarden bij het Euro pese produktiviteitsbureau van de or- tanisatie voor Europese Economische amenwerking (OEES) in Parijs. Woningen goedkoper MINISTER WITTE heeft de ge meentebesturen op het hart ge drukt zo goedkoop mogelijk te bouwen voor de laagstbetaalden. Desnoods dienen de voorschriften voor de woningwetwoningbouw te worden aangepast. De minister is ongerust over de hoge huren van woningwetwoningen. (Painga 1). Jack Ruby NACHTCLUBEIGENAAR Jack Ruby, de man die de vermoedelij ke moordenaar van president Ken nedy in Dallas, Texas, met revol verschoten om het leven bracht, is gisteren in een ziekenhuis over leden, (Pagina 1) Pop ZES DAMES van de bejaarden- sociëteit van Hoedekenskerke heb ber. gisteren op paleis Soestdijk de door hen vervaardigde pop in Zuidbevelondse klederdracht aan geboden. De pop loos wat recal citrant. (Pagina 2). Griffioen II VOLOP RUIMTE voor particulier initiatief is er in het Middelburgse bouwplan Griffioen II, waar mo menteel de bungalows de grond uitschieten. Er komer allerlei ty pen huizen, waaronder villas, flats en eengezinswoningen. (Pa gina 2). Artsenconflict MINISTER VELDKAMP zal van daag of morgen beslissingen met betrekking tot het geschil artsen- ziekenfondsen bekendmaken. De minister heeft dit in de tweede kamer meegedeeld. (Pagina 3). het voor het land als geheel geprojec teerde aantal woningen niet met de daarvoor ter beschikking staande mid delen kan worden gerealiseerd. Deze ontwikkeling vervult de minister met zorg. Arbeidsbesparend De noodzakelijke beperking van de woningwetbouw in 1967 is geheel ten laste van de centraal aangehouden reserve gekomen en dit heeft tot gevolg, dat voor dit jaar de facili teiten ter bevordering van arbeids besparing in de woningbouw enigs zins gewijzigd moeten worden, zo deelt liet ministerie verder mee. Voor systeembouw en gerationaliseerde bouw blijven de toeslagen op de gemeen telijke contingenten weliswaar gehand haafd, maar om voor d«.__ aanmerking te komen moet thans een hoger percentage aan arbeidsbesparing worden bereikt. Voor reeds in uitvoering genomen pro jecten die vóór 1 januari 1967 als ar beidsbesparend zijn aanvaard en die nog contingent behoeven in 1967 of volgende jaren, zullen de vóór 1 januari 1967 gel dende en aanvaarde percentages van ar beidsbesparing en de daarbij behorende contingentsfaciiitelten van kracht blij- Politie: 2500 man In Den Haag zullen voorts op 10 januari 2500 man politie op de been zijn, zo is door de Haagse politie medegedeeld. Van hen zul len slechts 300 uit het Haagse korps komen. De rijkspolitie ver leent bijstand met duizend man, de marechaussee eveneens met duizend, terwijl nog eens 200 man geleend worden van andere ge meentelijke korpsen. Van de 2500 man politie zullen 900 in burger opereren. Om 9 uur 's morgens gaat een zeer groot deel van de Haagse dicht voor alle ver keer. Wat eenmaal binnen is, zal zich daar echter vrij kunnen be wegen. Wat na 9 uur de .ring" in wil, doet er volgens de Haagse politie het beste aan, te voet. per brommer of per flets te gaan. Echter zullen de trams tot zolang mogelijk binnen de ring blijven rijden. t op de kleding van de bruidegom aan- Keuzewoningen Voor de zogenaamde keuzewoningen (woningwetwoningen die volgens gese lecteerde, efficiënte plannen worden ge bouwd) komt de contingentstoeslag van 20 proeent te vervallen. Naar officieel is medegedeeld ligt het in de bedoeling van de koningin om haar schoonzoon, mr P. van Vollen hoven, op 10 januari as te benoemen tot Grootkruis in de Huisorde van Oranje. De benoeming gaat in op het moment dat de heer Van Vollenhoven lid wordt van het koninklijk huls, met an dere woorden op het tijdstip van huwelijksvoltrekking. Men zal derhalve, zo wordt medegedeeld, bij de plech tigheden in stadhuis en kerk de tekenen van de onder- treffen. Mr Van Vollenhoven zal op 10 januari gekleed zijn in de geklede tenue van de koninklijke luchtmacht met ponjaard. Het bruidstoilet van prinses Margriet is in opdracht van de prinses ontworpen door mevrouw L. Bergé-Farwick van het modehuis Linette te 's-Herto- genbosch, die ook de bruidsjapon van prinses Beatrix heeft verzorgd. De japon van prinses Margriet is ver vaardigd door mejuffrouw Riek van Lieshout van het Bossche modehuis en haar staf. GEEN OVEREENSTEMMING, MAAR: Niet op televisie Prinses Margriet en haar bruide gom zullen ingevolge hun uit drukkelijke wens tijdens het uit spreken van het gebed en van de zegen tijdens de huwelijkssluiting in de Grote Kerk niet op de tele visie verschijnen. Het bruidspaar heeft volledig zijn stem gehad in de orde van dienst in de kerk. Voor de orde van dienst wordt het formulier gebruikt dat on langs door de Raad voor Kerk en Gezin van de Nederlands Her vormde Kerk is ontworpen; het is nog niet officieel in het diensten- boek opgenomen Dit formulier werd gekozen omdat het niet zoals tot dusver de bruid be- (Van onze redactie) DEN HAAG In de gisteren gehouden vergadering van de een- 5 trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, E waarbij de minister van binnenlandse zaken aanwezig was, is met de personeelsdelegatïe geen overeenstemming bereikt over de sala- s rismaatregelen voor het overheidspersoneel in 1967. schouwt met betrekking tot het gezin en de bruidegom met be trekking tot zijn beroep, maar bruid en bruidegom in hun geza menlijke betrekking tot gezin en beroep. De liederen weerspiegelen drie verschillende sferen: die van het klassieke kerklied, die van de gezangen uit de twintigste eeuw en het eigentijdse lied. Koninklijke gasten Naar officieel wordt vernomen zal prinses Armgard, de moeder van prins Bernhard, op 10 januari a s op me disch advies niet aanwezig zijn bij het huwelijk van haar kleindochter. Haar hoge leeftijd maakt, dat de dag te vermoeiend voor haar zou zijn, zo wordt medegedeeld. Wegens ziekte zullen de groothertog en groothertogin van Luxemburg eveneens bij het huwelijk ontbreken; prins Charles van Luxemburg komt wél. Koninklijke gasten zijn voorts prinses Alice, gravin van Athlone, kroonprinses Margaretha van Denemarken en prinses Christina van Zweden. De ambtenarenorganisaties hadden, uit gaande van het trendbeleïd, op zich geen bezwaar tegen het regeringsvoorstel om met ingang van 1 januari 1967 de sala rissen te verhogen met 4 pet en ingaan de 1 juli 1967 opnieuw met 1,5 pet, en de aanpassing van de minimumlonen aan de voor het bedrijfsleven geldende be dragen (f en&,- met ingang van 1 ja nuari 1967 cn 128,- met ingang van 1 juli 1967). Een aantal voorstellen, waaraan de re gering niet tegemoet meende te kunnen komen, werd gehandhaafd. Het betrof hier met name de voorstellen tot het toekennen van een minimum-loonsver hoging en-of een minimum-vakantieuit kering vermeerderd met een vast be drag per kind, waarvan de extra-kosten ten laste van de algemene salarisver hoging zouden kunnen komen. De regering bleef echter op het stand punt staan, dat maatregelen van dit karakter thans niet passen in het al gemene loonbeleid. De bespreking van de voorstellen tot invoering van een uitkering ter com pensatie van het gemis aan winstde ling, tot verlenging van de vakantiere geling voor de lagere en oudere ambte naren, alsmede tot arbeidstijdverkorting werd uitgesteld in verband met 't over gangskarakter van de huidige regering. DALLAS, TEXAS (AP) Jack Ruby, de man die de vermoedelij ke moordenaar van president Ken nedy heeft doodgeschoten, is gis teren overleden in het Parkland- ziekenhuis in Dallas, waar hij op 9 december met kanker in een vergevorderd stadium was opge nomen. Hij werd van de gevangenis naar het ziekenhuis gebracht na klachten die de gevangenisartsen drie weken lang hadden behandeld als een verwaarloos de kou. In het ziekenhuis werd aan vankelijk longontsteking als diagnose gesteld. Daarna constateerde men kan ker, die zich had verbreid tot de linife- klieren, de longen en de alvleesklier. Bestraling of opereren zou geen zin meer hebben, verklaarden de artsen. Ruby overleed gisteren om half elf plaatselijke tijd (17.30 uur Westenro- pesë tijd). Ruby die in een achterbuurt van Chi cago was geboren, was ook in Dallas een niet erg bekende figuur tot hij voor de televisiecamera's stapte en met: een revolver Lee Harvey Oswald dood- (Zie slot pag. 3 kol. 1 OLDEBOORN - Drie jeugdige van Oldeboorn zijn met nekkramp op genomen in het ziekenhuis te Heeren veen. Hun toestand is goed. Op 28 de cember constateerde dokter C. J. van Heel uit Oldeboorn bij een kind uit het gezin, waar de gevallen zich voordeden, nekkramp en het de zieke naar het zie kenhuis overbrengen. Vrijdag 30 december volgden de twee anderen. Contactpersonen, de naaste fa milie, worden behandeld met medicij nen. Er bestaat geen reden tot onge rustheid, zo deelde dokter Van Heel mee. De Inspecteur van de volksgezondheid in Friesland, dokter J. M. L. Phaff, acht speciale maatregelen niet noodza kelijk. ,De ziekte komt regelmatig voor' aldus dokter Phaff. AMSTERDAM. Gistermorgen keerde met het KLM-lijntoestel uit Bangkok de voormalige zaakgelas tigde in China, de heer G. J. Jon gejans, in ons land terug. Daar mee kwam een einde aan de Chi nese affaire', die de Nederlandse diplomaat tot een gijzelaarschap van vijf maanden veroordeelde en de betrekkingen met de Chinese volksrepubliek tot het uiterste be lastte. In een korte bijeenkomst met vt woordigers van de Nederlandse pers sprak de heer Jongejans de hoop uit dat de verhouding tussen de beide lan den weer genormaliseerd zou worden op het peil van voor het incident rond de dood van de Chinese Iasteehnlcus Hsu Tzu Tsai. De heer Jongejans bracht lof uit op zijn medewerkers op de Nederlandse le gatie in Peking met wie hij steeds ,als een team' had samengewerkt. De vraag of hij niet al veel eerder terug had kun nen zijn als de Nederlandse regering andere tactiek had gevolgd, vond de heer Jongejans moeilijk te beantwoor den. .Tegenover een land als China is het zuiver speculatief daarover iets te zeggen', zo weerde de heer Jongejans diplomatiek af. Aanvullend vertelde hij dat zijn plaats vervanger in Peking, dr D. W. Fokke- ma, om drie uur 's nachts in de och tend van 31ste december uit bed werd gebeld om het uitreisvisum in ont vangst te nemen. Ook de aanwezigheid van de ,Rode Gardisten' die op het vlieg veld van Peking bij zijn vertrek hadden betoogd was in de ogen van de heer Prinses Irene in Nederland SCHIPHOL (ANP) Teneinde op 10 januari het huwelijk van prinses Mar griet en mr Pictcr van Vollenhoven by te wonen zyn gistermiddag prinses Ire ne en haar echtgenoot, Charles Hugues van Bourbon-Parma, op Schiphol aan gekomen. Zy arriveerden per KLM-lijn- vliegtulg uit Nice. Jongejans toevallig geweest. Er vonden regelmatig dergelijke demonstraties plaats op vliegvelden en stations door heel Ghina. Bovendien had de gehele affaire in de Chinese pers, op een enkele aanduiding in het begin na, geen rucht baarheid gekregen. ,De Chinese regering had er eerder behoefte aan mijn ver trek zonder veel ophef te laten passe ren', zo meende de Nederlandse diplo- fcaK tlijn (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG ,Met grote na druk zou ik de regering willen vragen het verzoek aan gede puteerde staten van Zeeland om de veertarieven voor de Westerschelde te verhogen als niet gedaan te beschouwen'.... Deze dringende wens kwam gis termiddag van de heer C. F. van der Peijl (cliu) bij de behande ling van de rijksbegroting voor verkeer en waterstaat in de tweede kamer. De woordvoer ders van de andere fracties de den er over dit onderwerp het zwijgen toe. Bij nadere beschouwing was dat niet zo verbazingwekkend. In soms zeer duidelijke bewoordin gen lieten de woordvoerders weten dat het weinig zin heeft om met een interim-kabinet, dat zo'n kort leven beschoren is, diep in te gaan op deze begro ting. Zo zei bijvoorbeeld me juffrouw mr A. P. Schilthuis (pvda),Als er één departe ment is dat te maken heeft met zaken die zich op langere ter mijn afspelen dan is het wel het ministerie van verkeer en wa terstaat. Over deze zaken te spreken met een interim-kabi net heeft weinig nut'. En dr N. H. L. van den Heuvel (kvp) stelde kort en bondig: «Het in terim-kabinet noopt tot een be knopte behandeling'. Zo kon het gebeuren dat voor het eerst sinds jaren slechts weinig .Zeeuwse onderwerpen' by de behan deling van de begroting van verkeer en waterstaat werden aangesneden. Vooral sedert de ramp in 1953 stond met name de problematiek van Zee land vaak centraal in dit begro- ttngsdebat. Nu echter werden er in feite slechts twee onderwerpen, die Zeeland nauw raken, wat dieper aan gesneden: Het nadrukkelijke pleidooi van de heer Van der Peyl om de ta rieven ran de Westerscheldeve- ren niet te verhogen; en voorts een suggestie van de lieer Van den Heuvel om een publiek rechterlik lichaam op te richten om de zeehavengebieden (met name In Zuid-Holland, Zeeland en Noord-Brabant) te bundelen. In vorige jaren vulden de speeches van de woordvoerders over verkeer en waterstaat in totaal een middag en een avondzitting. Nu echter had den de grote partijen slechts 20 mi nuten spreektijd, de middenpartijen 15 minuten en de kleine fracties 10 minuten. En de fracties van de SGP en de BP maakten niet eens van hun Niettemin vond de heer Van der Peijl nog alle tijd om zich een vurig pleit bezorger van een Zeeuwse zaak te tonen, de tarieven van de Wester- scheldeveren. Hij nam een aanloopje door uiteen te zetten dat het beroeps- goederenvervoer opnieuw zwaar ge troffen is door fiscale maatregelen: de accijns op benzine en gasolie en de verhoging van de bijdrage aan het rijkswegenfonds. Hij vervolgde: ,Ik zou dan ook met klem de aandacht van de regering voor deze njjvere ondernemers willen vragen en willen verzoeken om geen nieuwe lasten in (le toekomst op de wegvervoersbedryyen meer te leggen. Dit dreigt namelijk opnieuw te ge beuren in het zuidwesten van Neder- Westerschelde te verhogen, middel van een motie hebben de pro vinciale staten van Zeeland reeds hun ernstige bezwaren tegen deze tariefsverhoging kenbaar gemaakt'. De heer Van der Peijl stelde dat het Zie slot pag. 4 kol. 1 iXij r\e heren Lurk en Den Uvl kunnen wat ons betreft nu al allebei de prijs van het I jaar krijgen als .de meest kin- ï—JJj derachtfge politicus', ze mogen ggSSl hem samen delen. De heren v—J zijn het met elkaar niet eens over een brief en zeuren daarover, de laatste tijd een veel voorkomend ver schijnsel in Nederland, ruzie maken over brieven. Dit keer gaat het om een epis tel, geschreven door de heer Luns over de onderzeebotenorder van Zuid-Afri- ka aan Nederlandse scheepswerven. Op vragen van de heer Nederhorst deelde de minister van buitenlandse zaken eind december vorig jaar mee. dat hij nog ten tijde van het kabinet-Cals aan de Nederlandse Verenigde Scheepsbouw- bureaus schriftelijk had meegedeeld, dat de vraag of te zijner tijd de uitvoer van deze oorlogsschepen zal worden toege staan. nog geheel open is. ,De rege ring kan niet vooruitlopen op beslis singen. die in volle vrijheid moeten kun nen worden genomen door het alsdan zittende kabinet'. Deze brief was geda teerd 16 november 1966. Wat was nu het gevolg van dit antwoord? Een ver klaring van de heer Den Uyl, dat hij van die brief niets had geweten, terwijl toch minister Luns had gewaagd over .over eenstemming met de toenmalige minis ter van economische zaken'. Ook oud staatssecretaris Van der Stoel (buiten landse zaken) kwam verklaren de brief niet te kennen, hetgeen weer aanleiding was voor de KVP-fractievoorzitter Sehmelzer de barricaden te beklimmen. Hij wilde weten hoe de vork nu eigen lijk in de steel zat. Nieuwe verklaring van de heer Luns: hij had minister Den Uyl langs de .ministersliin' gebeld en hem de tekst voorgelezen, de heer Van der Stoel was in aanwezigheid van de staats secretaris De Block akkoord met de brief gegaan. Met andere woorden: ze wisten er wél van. Wat zegt de gewone burger over zoiets? Heel duidelijk: één van beide partijen liegt. _ijn betrokken en elkaar nu onwaarheden betichten, hebben blijk baar gevoeld dat deze kwestie een zotte indruk maakt en daarom zijn ze nog eens met elkaar aan tafel gaan zitten. Gevolg: een communiqué. Een communi qué met een bedroevende inhoud: .het bleek niet mogelijk over de precieze gang van zaken rondom de toezending van een brief aan de scheepswerven in de laatste dagen van het kabinet-Cals tot een eensluidende conclusie te komen. Wederzijds werden de eerder gegeven le zingen gehandhaafd'. De heren blijven dus bij htm mening: wei van geweten, niet van geweten. De gewone burger moet nu ook maar zijn opvatting handhaven, namelijk: één van bei de partijen liegt. En daarom willen we de prijs voor de meest kinderachtige politicus aan de nog altijd excellente Luns en de niet meer excellen te Den Uyl geven, terwijl ook oud-staats secretaris Van der Stoel nog wel een kruimeltje er van kan meepikken. Want het is (op zijn zachtst gezegd) héél kin derachtig, dat enkele volwassen man nen, die de hoogste posten in den lande bekleden of hebben bekleed, elkaar in het openbaar nietes welles' toeroe pen. Gaat het hier om mannen, die een land moeten (en willen) regeren? Of zijn het dreinende kleuters? Welk een fraaie zin in het communiqué: het bleek niet mogelijk ,over de precieze gang van zaken tot een eensluidende conclusie te komen'. Is dan de memorie van de heren zó kort. dat zij niet meer nauwkeurig weten hoe er anderhalve maand geleden met een belangrijk stuk is gehandeld? Kom nou. Zij hadden er beter aan ge daan te bedenken, dat hun positie in de Nederlandse politiek het niet toelaat om een dergelijke vertoning op te voeren. Voor de toeschouwer blijft wij her halen het nogmaals slechts één con clusie mogelijk: één van beide partijen spreekt onwaarheid. Diegene, die dat heeft gedaan, kijkt vermoedelijk met een scheel oog naar het kiezersvolk en houdt daarom (we zijn in de anatomi sche beeldspraak verzeild) het been stijf. Nu, het kiezersvolk kijkt terug. En wat het ziet is allesbehalve verheffend. De strijdbare Pieter Geyl is dood, Ben bericht, dat een ieder die zich in zijn geschriften heeft verdiept, inciden teel of bij herhaling, zal hebben getrof fen alsof het om de dood van een goede bekende of een vriend ging. De grote verdiensten van deze eminente Utrechtse historicus kunnen niet in enkele regels worden samengevat: hij was in de ware zin (om eeu uitdrukking van zijn tegen pool Romein te gebruiken) een .erflater' van zeer brede en diepgaande bescha ving. Een vitaal schrijver, aan wie het als weinigen was gegeven zijn denkbeel den helder en scherp uiteen te zetten. On telbaar veel heeft hij geschreven, hij leg de de basis voor een nieuwe groot-Neder landse geschiedschrijving, nij was een geboren essayist, die elk onderwerp met respect afdwingende kennis van zaken behandelde, maar er tevens met schroom tegenover kon staan. We hebben gisteren nog eens gebladerd in zijn studie over Ter Braak en Du Perron en daarin trof ons een zin, waarin hij op een eigen wijze zijn verhouding tot het onderwerp vaststelde: .Er bekroop mij soms een gevoel van onbescheiden te zijn onder dit analyseren van de intens beleefde uitingen en vurig voorgestane denkbeelden van die twee vrienden, bei den na mij geboren, de één twaalf jaar. de ander veertien jaar later. Leefden zij nog. zij zouden mijn vrijmoedigheid niet over hun kant laten gaan'. Inderdaad, hij was vrijmoedig en scherpzinnig, maar hij bleef fair. Professor Geyl was een Nederlander van ongemeen formaat, een geleerde van wereidreputatie. een ge harnast en in Noord en Zuid gerespéc- teerd Nederlander, die zich menigmaal woedend verzette tegen hen. die hij als ondergangsprofeten zag (Toynbee bijv). Om hém te herdenken géén gevoelig of bewogen woord, maar een vitaal citaat tot slot. de laatste zin namelijk van zijn afscheidscollege in 195S: .Een rampza lige eeuw? Het is een eeuw die eisen aan ons stelt. En in weerwil van de wee klagers en de dromers zie ik om mij heen verblijdende tekenen van de wil om daaraan te voldoen'. DEN HAAG (ANP) De deputaten- vergadering van de AR Partij komt in verband met de vervroegde tweede kamerverkiezingen bijeen op zaterdag 14 januari in Tivoli te Utrecht. Tijdens deze grote openbare partijbij eenkomst, waar meer dan duizend de putaten verwacht worden, zal het pro gram van actie 1967-1971 officieel wor den vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1967 | | pagina 1