Duitser gepakt in Brazilië REËLE LOON IN 1967 AANPASSEN' Streekhaven Walsoorden in juli klaar een motie Socialisten willen: Gedreigd met Aardgas voorraad blijkt groter Vietnam- motie verworpen GESPREK MET TECHNICI IN CHINESE LEGATIE Vandaag in de krant... Onheilige zaak Jongejans nog voor nieuwjaar uit zijn gijzeling? 209e jaargang - no. 306 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Olrwtlw NV B«h. Ml) v.n l.tV Provinciale Zeeuw» Courant. F. ven de Velde. F. H. den Boer en W. de Peiler. Hootdre. 0 Bureeui. Vlleelngen, Welitraat 58-60, tel. 2355 (b.s.s. red. 3508, adv. 3647/3643), Middelburg, Merkt 51, tel. 3841. telefoon 2911. Zierlkzee, red. tel. 2754, edra. tel. 2094. 0 Adv. prtji 35 cent per mm. Minimum per adv. S,2S. Iniex- me. c. 8 regale) 35 cent per n L f 1,75). .Brieven b xr. Giro 359300 PZC, Middelburg. Vrijdag 30 december 1968 Stropers gingen in rook op Pagina 2 POLITIE VERMOEDT DAT HET BORMANN IS RECIFE, Brazilië (ÜPI) De Braziliaanse politie heeft gisteren een als priester geklede man ge arresteerd, die ervan verdacht wordt de al lang gezochte Duitse oorlogsmisdadiger, Martin Bor- mann, te zijn. De verdachte werd gearresteerd In een klooster der Salesianen waar hij onder de naam en de papieren van een pries ter die tien jaar geleden overleed, heeft gewoond, aldus de politie. Volgens de politie vertoont hij een .tref fende gelijkenis' met de nazi en was hij aangegeven door de abt van het klooster. 43 jaar De gevangene verklaarde tegenover United Press International dat hij Rohl Sonnenburg heette, 43 jaar oud was ,en .priester en arts' was. Hij was, zo vertelde hij, eerste luitenant in het Duitse leger geweest tijdens de tweede wereldoorlog, maar geen oorlogsmisdadiger. (Bormann zou, in leven, thans 66 jaar oud zijn). De politie deelde mee dat het hoofd van het klooster de verdenking koester de dat de man Bormann was. Toen hij werd ondervraagd zei hij dat hij geen Portugees sprak. Het Duitse consulaat, aldus de politie, heeft bevestigd dat de priester wiens identiteit de verdachte gebruikte, tien jaar geleden was gestorven. De gevangene zei dat hij nooit in een concentratiekamp is geweest. Tijdens de ooidog, zo vertélde hij, had hij eens twee Franse soldaten laten ophangen, omdat zij zich aan twee kinderen had den vergrepen. Zoals bekend werd Bormann in 1946 In Neurenberg bij verstek ter dood ver oordeeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De socialist mr Th. J. A. M. van Lier, heeft giste ren in de tweede kamer gedreigd een motie te zullen indienen als de regering niet terugkomt op haar afwijzen van de mogelijkheid de lonen in de loop van 1967 te ver hogen als de kosten van levens onderhoud het reële loon zouden aantasten. De heer Van Lier kwam met dit dreigement tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezond heid voor 1967. Duits schip in haven Antwerpen brandt nog BRUSSEL (ANP). Het Duitse m Moselstoin, dat woensdag in de haven van Antwerpen in brand vloog na ont ploffingen in de brandde gLstermid voorschip ligt tot aan het dek in het water. Het wrak wordt vanaf twaalf sleepboten bespoten. Het gevaar voor: nieuwe ontploffingen in de lading van het achterschip, clat nog boven water steekt, is nog niet geweken. Jonge Zuidmolukkers betreuren incident DEN HAAG (ANP). Namens het Zuldmolulcse jongerencomité la een ver klaring uitgegeven over het optreden van een aantal Zuidmolukse jongeren b(J de Indonesia cite ambassade op 27 de cember jl. In de verklaring zegt het Zuldmolulcse jongerencomité dit incident zeer te betreuren, ,daar dit niet strookt met de kerstgedachte, die Innerlijke vre de moet schenken naast ieders plicht tot zelfbeheersing*. Bormann? DE BRAZILIAANSE politie heeft gisteren een Duitser gear resteerd, die men ervan verdenkt de nazileider Martin Bormann te zjjn. De gearresteerde man ont kent dit echter, hoewel hjj toe geeft Duitser te zijn (pagina 1). Reële loon VAN DE ZIJDE van de PvdA en de AR is er gisteren in de tweede kamer op aangedrongen de moge lijkheid te openen in de loop van 1967 tot een eventuele aanpassing van het reële loon van de werkne mers te komen (pagina 1). Pop ZUIDBEVELANDSE bejaarde vrouwen die niets voelden voor spelletjes in de soos vervaardig den wel enthousiast pop-in-kle- derdracht voor prinses Margriet (pagina 2). Zuid-Sloe-vervolg IN HET TIJDSCHRIFT ,De Ne derlandse Loods' wordt de sugges tie gelanceerd om mettertijd de .Haven van Everdingen' te creë ren als vervolg op de ontwikke ling in het Zufd-Sloe (pagina 2). Aannemers DE RAAD VAN KORTGBNE wil eer groep aannemers uit Oolijns- plaat oen kans geven bij een wo ningbouwcomplex (pagina 5). Wintersport RUIM 100.000 Nederlanders rei zen deze winter naar de winter sport om zich op de lange latten te begeven. Oostenrijk en Zioitser iand blijken bij de Nederlanders het meest in trék te zijn (pagina 9). VOOR GOED IDEE f7500,- De anti-revolutionair drs J. Boersma, verklaarde zich eens met mr Van Lier, dat het uitgangspunt moet zyn dat het reële loonpeil van de werknemers niet mag worden aangetast. Het leek drs Boersma niet verstandig, dat de rege ring zo halsstarrig is geweest bij de afwijzing van dit onderdeel van de - oorstellen van de vakbeweging. Drs ioersma pleitte in dit verband voor een eventuele aanvullende uitkering in de loop van 1967 als de omstandigheden dit nodig en mogelijk maken. W erkgelegenheid De heer J. T. Vellenga (pvda) schonk vooral aandacht aan de werkgelegen heid. Naar de mening van de heer Vel lenga hebben we niet alleen te maken met een stuk conjunctuurwerkloosheld, maar ook met een stuk structuurwerk loosheid, dat is volgens hem het geval J- de gebieden van het zuiden, het en en het noorden van het land. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De geologische dienst heeft per 1 december van dit jaar de be wezen aardgasreserve in de provincies Drente. Friesland en Noord-Hólland ge steld op 59,1 miljard m3, de waarschijn lijke reserve op 71,8 miljard mS en de mogelijke reserve op 112,6 miljard m8. Dit deelt minister Bakker (economische zaken) mee in antwoord op vragen van de tweede-kamerleden Nelissen fkvp) en'Engels (kvp). De in het op 5 oktober 1965 uitgebrach te rapport vermelde reserves bedroegen voor de drie hierboven vermelde cate gorieën respectievelijk 55,15, 62,6 en 109,1 miljard m3. Een beslissing op de ingediende aanvra gen om concessie voor de winning van olie en aardgas in de provincies Drente, Friesland en Noord-Holland kan pas dan worden bevorderd els de algemene maatregel van bestuur van de mijnwet continentaal plat, waarin de concessie voorwaarden worden vastgelegd, in wer king la getreden. In dit verband zei de heer Vellenga de omvang van de aanvullende werk- elegenheid niet voldoende te achten. Taar zijn mening dienen er op korte termijn meer projecten te worden aan gewezen, zoals wegen en scholen, en meer middelen ter beschikking te wor den gesteld. Drs Boersma (ar) vroeg nog hoe de 85.000 werklozen, die de minister voor 1967 verwacht, over de regio en de bedrijfstakken zullen zijn ver spreid. Als het aantal van 85.000 eis, dan zou er volgens de heer sma geen sprake meer zijn van een .lichte ontspanning', maar van een zeer bedenkelijke ontwikkeling. Dan zijn er andere maatregelen no dig. DEVENTER (ANP). Twee werknemers van de Organisch Che mische Industrie O.C.L van Noury en Van der Lande NV te Deventer hebben gistermiddag een der groot ste ideeenbusbeloningen ontvangen, welke ooit in Nederland zün uitge reikt. De heren Th. H. J. Huisman, chef van de afdeling kwaliteitscontrole van de OCI en zijn assistent, de heer H. S. Holder hebben samen een loonbelastin^vrrj bedrag -.-an zeven en een half duizend gulden ring van het fabricageproces van een der produkten mogelijk maakt De heer Huisman had de uitdruk kelijke wens te kennen gegeven, zo er al van een beloning sprake mocht zijn, de beloning gelijkelijk over hem en zijn assistent te willen verdelen, daar hij van de heer Hol der veel steun en medewerking heeft ondervonden. (Van onze parlementaire redactie.) V.yv.v I/-3^1 naai Spellman, aarts- ,'yv IV bisschop van New Vork, behoort tot de mensen, die hei in deze wereld makkelijk heb- L>en; z8 kennen geen twijfel fy - -j en weten waar de goeden en waar de kwaden zien bevin den. Zo is naar de mening van de kar dinaal de Vietnamese oorlog voor Ame rika een rechtvaardige strijd ter ver- DEN HAAG De tweede kamer pSf I. MhTtSfu SS heeft gistermiddag de PvdA-motiej^^^^SÏf-" SJ'tST over de oorlog in Vietnam verwor-ten- zö zijn hier niet alleen als eol- pen met 35 tegen 74 stemmen. De PvdA-fractie kreeg steun van de PSP en de anti-revolutionairen mej. Rutgers en de heer Van Ben- nekom. In de motie, die woensdag was ingediend door de heer G. Ruygers, werd de rege ring gevraagd er bij de Verenigde Staten op aan te dringen alles na te laten wat de door dit land zelf gevraagde bemid- MEXICO CITY rETR). - Mta.ten. 28Tluuit mensen hebben gisteren het leven ver- I bemoeilijken, i loren bij een botsing tnssen twee tjok- Veel doden bij busongeluk daten van het Amerikaanse leger, maar ook als die van Christus'. Voor de kardinaal is het blijkbaar allemaal dui delijk: de Amerikaanse kar in Vietnam wordt getrokken door God-zelf en daar mee is de morele kant van deze zaak afgedaan. En daar zitten ze dan, alle twijfelaars, mensen ook met grote sym pathie voor de Amerikanen, zich niet temin afvragend of dit grote land in Zuid-Azië wel de juiste politiek voert. Zij identificeren Gods werken niet bij voorbaat met die van de Amerikaanse politici, zij weten het namelijk allemaal niet zo heel erg zeker en menen in ieder geval, dat de tijd van de heilige oorlog ver achter ons ligt, zij vragen zich af of een oorlog wel ooit in over zij n er voldoende middelen voor de aanpak, die mij voor ogen! - -- staat, vroeg dra Boersma. Hij kon zich _bu«?nyjex,c^_1^ P1??* (Zie slot pag. 3 kol. 5) Ce laya. De inzittenden waren op weg naar een rooms-katholiek bedevaart oord. COMPROMIS MET CHINEZEN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG In Den Haag wordt op korte termqn de ontkno ping verwacht van de Chinese af faire'. De acht Chinese lastechni- ci, die sedert midden-juli in het le gatiegebouw van de Chinese volks republiek verborgen gebonden worden, zijn gisterochtend ge hoord door een drietal Nederland se autoriteiten. Het betreft hier de rechtercommissaris mr J. C. de Mol van Otterloo en de offi cier van justitie by de Haagse arron dissementsrechtbank mr A. W. Roslngb, die met het vooronderzoek naar dc my sterieuze dood van de negende lastech- nicus Hsu Tzu Tsai belast waren, en de chef-protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr W. J. G. Baron Gevers. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat nog voor het jaareinde de sle pende zaak afgesloten wordt met het gevolg dat de als gijzelaar vastgehou- (Zie slot pag. 3 kol. 7 eenstemming met Gods wil kan zijn. Met deze .zwakheden' echter houdt kar- De beide AR-leden en de PSP stemden dinaal Spellman zich niet op: de solda- voor, omdat zij stopzetting van de bom-1 ten van de Verenigde Staten staan naar bardementen op Noord-Vietnam, die in- zijn mening aan de goede kant en daar- direct door de motie werd bepleit, zeer j op wenst nij slechts een ,ja en amen' noodzakelijk achten. te horen. De rest van de kamer vond de motif overbodig. De inhoud ervan wordt vol- fens hun al gedekt door de motie-Ne lerhorst die de kamer begin december heeft aanvaard. De tweede kamer nam vervolgens de be- Troting van buitenlandse zaken voor .967 aan met de stemmen van de PSP n de CPN tegen. Foto: een delegatie van autoriteiten van buitenlandse zaken en de rech telijke macht (justitie) bezocht het géboww van de Chinese legatie. WALSOORDEN Achter de Scheldedijk by Walsoorden tekent zich een nieuw havenbassin dui delijk af. Omsloten door een ste vige deltadijk ligt daar de nieuwe handelshaven van Walsoorden, die in een wat verdere toekomst een belangrijke streekfunctie is toege dacht. De haven komt namelijk in de plaats van een aantal kleine haventjes in Oost-Zeenwsch- Vlaanderen-oost, die in het kader van het deltaplan moeten verdwij nen. Er is In Walsoorden de voorkeur gege ven aan de aanleg van een nieuwe ha ven boven vergroting van de bestaande tijhaven (rechtsonder gedeeltelijk zicht baar). Ten zuidoosten van die tijhaven Is een nieuw bassin gegraven met een diepte van ruim 6 meter beneden NAP. Door een 55 meter brede haveningang kunnen straks kustvaartuigen en bin nenschepen ook by laag water in- en uitvaren. De havenkom heeft een breedte van 80 meter, ruim voldoende om In de haven zelf te kunnen zwaaien. Er komt een bruikbare kadelengte van 300 meter. De haven en het erbij beho rende Industrieterrein wordt omgeven door een zeedyk op deltahoogte (7,75 meter). De kosten van de havenaanleg (ruim 2,5 miljoen) worden voor een belangrijk deel gedragen door de gemeente Hontenisse waartoe Walsoorden behoort. Deze be langrijke uitgaven hoopt de gemeente len vestigen. Vooral kleinere bedrijven hebben daarvoor reeds belangstelling getoond al is het tot nog toe niet. tot uitgifte van grond op het bij het haven complex behorende industrieterrein ge komen. Men verwacht daarnaast dat de nieuwe haven een belangrijke functie zal krijgen voor de afvoer van grote hoe veelheden bieten in het najaar. Dat zal zeker het geval zijn als in de toekomst de andere tijhaventjes langs de Oost Zeeuws Vlaamse Schelde-oever één voor één gedempt zullen worden. Naar verwachting zal het werk aan de haven in juli aanstaande geheel voltooid zijn. De aanleg in beslag genoi begonnen de d: vreten door de z nieuwe haven v zijn voor jacht, tulgen. Daardc nlsse ook mee te het toenemend* (Luohtf I uiterst respectabele mensen. Paus Paulus be hoort onder hen: hij reisde naar de Ver enigde Naties om daar getuigenis af te leggen van het begrip der kerk voor de nood en de angst van de mensheid van Hij heeft boodschap kerk in die (adering van poli toen tiei tot d haald: .Nooit, nooit, nooit meer oorlog'. Ook de recente kersttoespraak van de paus ademde een geheel andere geest dan die van zijn Amerikaanse broeder. En de voorganger van paus Paulus, de nog altijd betreurde Joannes, deed een encycliek het licht zien onder de titel ,Pacem in Terris', vrede op aarde. Maar we behoeven voor de twijfelaars ook in de kerk niet zo ver van huis te gaan: kardinaal Alfrink heeft er bij herha ling van getuigd, dat de oorlog eigen lijk in strijd is met het christelijk ge weten. Een citaat uit een toespraak: .Liefde is de opdracht van het evangelie, niet strijd. In een christelijke samenle ving zouden geen strijd en oorlog moe ten voorkomen. Oorlog is daarom altijd een anomalie, die In een christelijke maatschappij niet thuishoort. De aan wezigheid van oorlog wijst ergens op een gebrek aan christelijke gezindheid, aan evangelische geest'. Vrijwel dezelfde woorden heeft de Nederlandse kardinaal destyds óók in dó concilie-aula gespro. ken. Was-zjjn ambtsbroeder Spellman toen niet aanwezig?, Er zijn twijfelaars in de Verenigde Staten zelf, ook onder diegenen die vrij staan van .politieke' verdenking. In .Wending' van april 1966 was een arti kel opgenomen, ontleend aan het Ame rikaanse tijdschrift .Christianity and Crisis', een blad dat In 1941 werd opge richt met het doel de oorlog tegen Hitier te steunen, maar dat nu evenwel uiterst kritisch staat tegenover de Amerikaanse Vietnampolitiek. De redactie (Reinhold Niebuhr en John C. Bennet) zegt nog altyd de noodzakelijkheid in te zien van het militaire element in het nationale en van de morele verplichting om len geweld met geweid te beteu gelen, maar zij heeft niettemin geen vrede met het beleid van Amerika in Zuid-Vietnam: ,Het komt ons voor dat ging onze blind zyn van zouden kunnen zyn, dat militaire successen tot politieke en morele neder lagen leiden', aldus dit Amerikaanse tydschrift. Vermoedelijk is kardinaal Spellman er niet op geabonneerd. /-vverigens begrijpe men ons goed: wij U bestrijden in geen enkel opzicht het recht van de Amerikaan Spellman om het van harte en vurig eens te zijn met de politiek van Johnson. Gelukkig dat er zulke mensen zyn, want als de Vietnampolitiek van de president niet meer de steun zou hebben van de men sen in het betrokken land zelf, dan zou het een vreemde zaak zijn met de ver houdingen in de V S. Maar wij vragen ons niet zonder huivering af of karoi- naal Spellman (dat is dus iemand an ders dan de Amerikaan van die naam) zich het recht mag aanmatigen om een oorlog te bestempelen met de naam van God. Want dat heeft hij in feite ge daan. Zodra zoiets gebeurt dat leert de geschiedenis is het de hoogste tijd voor argwaan. De Duitse legerbisschop Rarkowski schreef bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog aan de Duitse soldaten: ,Het is voor ons geen vraag aan welke kant het recht èn daarmee Gods hulp in deze oorlog staat'. Een der gelijke annexatie schijnt ons een onhei lige bezigheid, ook voor (of misschien: vooral voor) een kardinaal. Vakbonden: Geen bijbetaling aan huisartsen orgaan van het NW, NKV en heeft een telegram gestuurd aan de mi nisters van sociale zaken en volksge zondheid en van economische zaken, waarin het een dringend beroep doet op de ministers een beschikking vast te willen stellen op grond van artikel 2. lid 1 sub a van de prijzenwet, waarbij de honorering van huisartsenconsolten en -visites zodanig aan een maximum wordt gebonden, dat de ziekenfondsver zekerden niet tot bybetaüng zullen zyn gehouden. Het overlegorgaan doet dit beroep in de veronderstelling dat voor 3 januari 3967 geen overeenstemming tot stand komt tussen de ziekenfondsen en de Lande lijke Hulsartsen Vereniging, en in de overweging dat dit zou kunnen leiden tot een situatie waarin de ziekenfonds verzekerden in aanzienlijke mate zul len moeten gaan bijdragen in de kosten van hun geneeskundige behandeling. Een dergelijke situatie zou volgens het overlegorgaan zowel uit een oogpunt van volksgezondheid als in sociaal-eco nomisch opzicht onaanvaardbaar zyn. Van dit telegram ls tevens een afschrift gestuurd naar de voorzitter van de tweede kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1966 | | pagina 1